Castella HET HUWELIJK fa li VERWELKOMT UW LOGE'S „De Zonnebloem SWAAK Aangifte Keuring van Najaarsgewassen De zaak tegen den rector van het Leidsche Gymnasium. VRAGENRUBRIEK Belangrijke terreinwinst bij Sjitomir. KERK EN SCHOOL LAATSTE BERICHTEN Utrechtsch wethouder van rechtsvervolging ontslagen. PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Als de lente zich aankondigt M* is oogst 1944. Het Vredegerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeelde den rector van het Leidsche Gymnasium met vernietiging van het vonnis van den Vrederechter te 's-Gra- venhage, waarbij verdachte een gevangenisstraf van 8 dagen werd opgelegd, tot een geld boete van 600 gulden of 90 dagen hechtenis. De procureur- generaal had bevestiging van het vonnis van den Vrederechter ge- eischt. Aan het betreffende arrest van het Vredegerechtshof wordt o.m. intleend Verdachte heeft niet betwist dat hij geweigerd heeft een door den burgemeester van Leiden vastgestelde bijeenkomst, waarin door een deskundige een voor dracht gehouden zou worden over „Onderwijs en opvoeding in natio- naal-socialistischen zin", bij te wonen, hoewel de bijwoning dezer bijeenkomst voor het onderwij zend personeel, waartoe verdachte behoort, verplicht was gesteld door curatoren. Verdachte heeft ontkend, dat curatoren bevoegd waren de bij woning van bedoelde bijeenkomst voor het betrokken onderwijsper soneel verplicht te stellen en ont kende door zfjn weigering bedoeld te hebben, stremming in de uit oefening van den openbaren dienst bepaaldelijk het openbaar onder wijs, te veroorzaken. Het Hof is van oordeel, dat in de huidige omstandigheden het recht der overheid haar personeel te verplichten zich te doen voor lichten op hun bepaalde arbeids gebied, zonder dat daarbij instem ming met bepaalde beginselen wordt verlangd, in het algemeen moet worden erkend. Voor zoover curatoren in het mderhavige geval de bijwoning i,|van een bijeenkomst voor het [.fonderwijzend personeel in het be- ,ng van het openbaar onderwijs erplicht hebben gesteld, moet aan uratoren de bevoegdheid daartoe :eacht worden toe te komen over- enkomstig art. 13, lid 8, van het glement rechtstoestand onder- ijzend personeel der gemeente eiden. Verdachte heeft zich ten on echte aan vorenbedoelde ver lichting onttrokken en daar- ede zijn ambtsplicht geschon- ien, na door den president-cura- :or van te voren nog uitdrukke- ijk op dezen plicht te zijn ge- ezen. Wat de vraag omtrent verdach- es oogmerk daarbij betreft, over- eegt het Hof o.m. het volgende: Het Hof wil in het midden laten f verdachte door zijn optreden nvloed uitgeoefend heeft op de "oor het aan hem ondergeschikt eeraarspersoneel aangenomen af- 'jzende houding met betrekking ;ot bijwoning van de meerge- oemde bijeenkomst. Het Hof is chter van oordeel, dat uit de om- itandigheid, dat verdachte te en met zijn leeraarspersoneel en bezwaarschrift aan curatoren eeft onderteekend, waarin de be- oegdheid tot verplichting der bij woning wordt ontkend, van door erdachte uitgeoefenden invloed p zichzelf, reeds voldoende zou Prnnnen blijken. Hierin wordt geen verandering gebracht door ver- gei lei dachtes ter terechtzitting in strijd met zijn eerdere verklaringen ge dane mededeeling, dat hij bij zijn afwijkende houding om de bijeen komst bij te wonen slechts had volhard om ongenoegen met zijn leeraarspersoneel te voorkomen, en dat hij tot bijwoning bereid zou zijn geweest, indien ook de leera ren zich daartoe bereid hadden verklaard. Evenzeer gaat het Hof niet na der in op verdachtes bewering, dat hij op louter juridische gron den geweigerd zou hebben de bij eenkomst bij te wonen. Het Hof wil in dit verband slechts op merken, dat in het mede door ver, dachte onderteekende bezwaar schrift op den voorgrond wordt gesteld, dat de onderteekenaars bedoelde bijeenkomst als van politieken aard beschouwden en dat het Hof in deze overweging de eigenlijke reden van de af wijzende houdirig ziet, waardoor aan deze houding een uitgespro ken politiek karakter toekomst. Het Hof stelt echter vast, dat een ambtenaar als verdachte, uiter aard weet, dat vooral in de hui dige tijdsomstandigheden zonder krachtige gezagshandhaving een regelmatige gang van het bestuur en de openbare orde, zoowel in het algemeen, als op het gebied van het onderwijs niet langer verze kerd zijn, met alle hoogst nadee- lige gevolgen voor de gemeenschap daaraan verbonden. Indien ver dachte derhalve desondanks wei gert een door het bevoegd gezag rechtmatig opgelegde verplichting na te komen en aldus het gezag zelf aantast, dan moet verdachte naar 's Hofs oordeel onder deze omstandigheden tevens het oog merk hebben gehad den regel- matigen gang van het openbare bestuur schade toe te brengen en aldus de uitoefening van den openbaren dienst in het algemeen en van den gemeentelijken dienst van het onderwijs in het bijzonder te stremmen, hetgeen daarmede bepaaldelijk bij de huidige ver houdingen immers onafscheidelijk is verbonden. Wat de aan verdachte op te leggen straf betreft overweegt het Hof eenerzijds, dat onder de hui dige omstandigheden, waarin nauwgezette plichtsvervulling van het overheidspersoneel een zaak van het allergrootste belang is, aan verdachte het door hem ge pleegde misdrijf zeer zwaar moet worden aangerekend. Het Hof ziet echter anderzijds in de omstandigheid, dat de be voegde autoriteiten geen aanlei ding hebben gevonden verdachte wegens zijn daad van burgerlijke dienstweigering uit zijn ambt te ontslaan of eenigen disciplinairen maatregel op hem toe te passen, een aanwijzing, dat verdachte ook in de gegeven omstandigheden zonder overwegend bezwaar in de uitoefening van zijn ambt kan worden gehandhaafd. Om deze redenen is het Hof van oordeel, ondanks den ernst van het door verdachte gepleegde strafbare feit, met de oplegging van een lichte straf, namelijk de hoogste door de wet te dezer zake toegelaten geld boete. aan verdachte te kunnen volstaan. M. A. J. v. d. H. te Z. Het adres is: Plantage 6. Leiden. W. Z. te L. Solliciteeren naar de functie van collecteur voor de Nederlandsche Staatsloterij is voor lopig niet mogelijk. succesvolle afweek in de overige sectoren. Duitsch Weermaclitbericht. Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de groote bocht van den Dnjepr zetten de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen ten Zuid westen van Dnjepropetrowsk en ten Noorden van Kriwoi Rog ook gisteren voort. Bij deze harde ge vechten, die den vijand buitenge woon zware verliezen brachten, werden in den sector van één en kele divisie pantsergrenadiers al 58 sovjetpantserwagens stukgeschoten. Ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte levendige plaatselijke ge- veclitsbedry viglieid. In het ge- vechtsgebied ten Westen van Kief drongen onze troepen bij Sjitomir, na hevige vijandelijke aanvallen te hebben afgeweerd, verder naar het Noorden door en heroverden be langrijke terreinsectoren. Bij Ko- rosten duren de zware gevechten met numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten voort. In het gebied van Gomel werden ten Zuidwesten van de stad hevige door pantserwagens gesteunde aan vallen afgeslagen en plaatselijke penetraties opgevangen Noordelijk van de stad mislukten nieuwe vij andelijke aanvallen. Ten Westen van Smolensk duurt de af weerslag met onverminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die den geheelen dag met gecon centreerde krachten stormliepen werden hier en daar Ln verbitter de gevechten op korten afstand bloedig teruggeslagen. De vijand verloor hier gisteren 94 pantserwa gens. In het gebied van Witebsk vielen de bolsjewisten herhaaldelijk zonder succes aan. Ten Zuidwesten van Newel zijn hevige gevechten aan den gang met verscheidene uit het penetratiege- bied in Zuidelijke en Zuidoostelij ke richting aanvallende vijandelij ke gevechtsgroepen. De formaties der tiende divisie luchtdoelgeschut hebben zich ln het gevechtsgebled van Klef en Sjitomir bijzonder on derschelden door vastberaden in de gevechten te land ln te grijpen. Aan het Zuid-Itallaansche front slechts wederzljdsche bedrijvigheid van artillerie en verkenningsaf- deellngen. Aanvalspogingen, in den afgeloo- pen nacht door afdeelingen vijan delijke vliegtuigen ondernomen te gen plaatsen in West- en Noord- Duitschland, veroorzaakten geringe schade. In totaal zijn gisteren bo ven Duitschland het bezette ge bied in het Westen en het Middel- landsche Zeegebied 16 vijandelijke vliegtuigen voor het meerendeel zware bommenwerpers, neergescho ten, terwijl boven den Atlantischen Oceaan 'een groote vijandelijke vliegboot werd neergehaald. (Hierna volgt een herhaling van het reeds op de 1ste pagina ver melde extra-berlc1 betreffende de verovering van het eiland Leros Red.) NED. HERV. KERK Bedankt voor Brielle (toez.) ds. ir. D. Harteveld te Vleuten: be noemd tot hulpprediker te Delft ds. T. Lekkerkerker. a.s. em.-pred. aldaar, id. te Amsterdam (wijk 2) cand. J. Henkei. aldaar, te Harder wijk ds. L. van Mastrigt, a.s. em.- pred. aldaar en idem te Zeist dr. J. C. Kromslgt. eveneens em.-pred. aldaar. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Hasselt cand. Th. Hoff. hulppredi ker te Almelo. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg ds. T. Dorresteyn te Opheusden. Volksgenooten, helpt elkander. Offert aan Winterhulp. Giro 5553 BINNENLAND. Het Vredegerechtshof heeft, over eenkomstig den eisch van den pro cureur-generaal. den Utrechtschen wethouder van bedrijven van alle rechtsvervolging1 ontslagen. Vast is komen te staan, dat verdachte de hem ten laste gelegde mishande ling van Van Zeist en bedreiging met geweld van Havik heeft ge pleegd. Wat de strafbaarheid van ver dachte echter betreft, overweegt het Hof o.m. dat uit de verklarin gen blijkt, dat verdachte Van Zeist met de hand een klap ln het ge laat heeft gegeven, nadat deze hem het woord „verrader" had toege voegd. Daarom moet aan de hande ling van verdachte het karakter van noodweer worden toegekend. Het Hof ls van oordeel, dat voor verdachte genoegzame aanleiding aanwezig is geweest tot beducht heid voor eigen leven en dat van Breedvelt, die het insigne der N.S. B. duidelijk zichtbaar droeg en dat verdachtes dreigend optreden met een overigens, naar verdachte wist, ongeladen revolver tegen Havik, mede met het oog op een zich ter plaatse verzamelden volksoploop, als daad van noodweer gerecht vaardigd kan worden geacht In herinnering wordt gebracht, dat aanvragen voor winterjassen en wintermantels tot en met Za terdag as. kunnen worden inge diend aan het kantoor Den Burcht. Later ingediende aanvragen kunnen niet in behandeling voor den genomen. 4455 rijksbu real voedselvoor ziening in oorlogstijd. De afdeelingen en diensten van het EJ.V.V.O., die tot dusverre ge vestigd waren in het gebouw van den pensioenraad, Benoordenhout- scheweg 46, Den Haag- zijn met in gang van 17 Nov. overgebracht naar het departement van land bouw en visscherij. Bezuidsnhout- scheweg 30, Tel. 720060. De afdee- ling voedingsvraagstukken met den dienst van de centrale keukens blijft tot nad re aankondiging ge vestigd aan den Benoordenhout- scheweg 46. Tel. 720040. toewijzingen voor groente Handelaren ln groente en fruit dienen ds van 14 t/m 21 Nov. '43 van hun klanten ontvangen bon nen „groente 13e periode 1943" op Maandag 22 of Dinsdag 23 Novem ber a.s. bil dé plaatselijke distribu tiediensten ln te leveren ter ver krijging van toewijzingen. Ztl moe ten deze toewijzingen van 24 t/m 27 Nov a.s. bij het plaatselijk ver- deelkantoor inleveren, ten einde een toewilzing te verkrijgen, waar mede zij zich van 28 Nov. t/m 25 December a.s kunnen bevoorraden. sluiting rundveemarkten In verband met een nauwkeurige controle tijdens de inventarisatie van December 1943 wordt gedu rende deze inventarisatie, name lijk van 1 tot 19 December a.s.. de afgifte van geleidebiljetten voor rundvee stopgezet, behalve voor het vervoer naar de slachtvee- markten e.d. Gedurende deze pe- dan verzorgt u nóg uw gebit met de zelfde tube Castella Tandpasta, die u vandaag koopt. Slechts 2 mm. per keeö noodig! Het superzuinigè DobbelmaN^ producti.dat door middel van Perldo» massa's" kleine.schuimbellen vormt schuimende TANDPASTA riode zullen de rundveemarkten dus gesloten zijn. Het handelsvee, dat de handelaren op 30 November 1943 ln voorraad hebben, mag dan tot 20 December worden aangehou den. Den veehouders en den vee handelaren wordt in herinnering gebracht, dat zil zich vóór 1 De cember a.s. aan hun bedrijfsmaxi- mum moeten hebben aangepast. de prijzen voor kerst- boomen. De prijzen waartegen kerstboo- men ten hoogste mogen worden verkocht bedragen voor de onder staande lengten: •SS C O'3 g ■O d o cd T3 ïSg 3& SS cJ*™ tot 50 cm. f. 0.15 f. 0.25 f. 0.60 50- 70 cm. f. 0.20 f. 0.35 f. 0.78 70-130 cm. f. 0.60 f. 0.85 1.125 130-200 cm. f. 1.10 f. 1.60 f2.75 200-300 cm. f. 1.75 f. 2.50 f.5.00 300-400 cm. f. 2.75 f4.00 f. 8.00 Het aanbrengen van een steun- middel is bil deze prijzen inbegre pen. LEBENSMITTELKARTEN DEUTSCHE WEHRMACHT. Naast de thans ln omloop zijnde „Lebensmittelkarten für die Deut. sche Wehrmacht in den Nieder- landen" zijn nieuwe „Lebensmit telkarten" ingevoerd, waarop met „Magermilch 1/4 L." gemerkte bonnen voorkomen welke recht geven op het koopen van 1/4 liter taptemelk De oude en nieuwe kaarten zijn geheel op dezelfde wijze uitgevoerd en blijven belde geldig. 4444 TABAKSBONNEN DUITSCHE WEERMACHT Detaillisten ln tabak kunnen de bonnen „Duitsche Weermacht 1 Tages-ratlon Tabak Marke Nleder- lande" op opplakvellen geplakt by den plaatselijken dlstrlbutledienst inleveren ter verkrijging van toe wijzingen, waarbij zij er rekening mede moeten houden dat één boa een waarde heeft van 2/5 rant soen tabak. Detaillisten die niet over een voldoend aantal van bo vengenoemde bonnen beschikken om tot inlevering te kunnen over gaan, kunnen de bonnen rullen tegen rantsoenbonnen voor tabak. Wnd. hoofdred.: K. Been. Lelden Redactiestaf: K. Been (binnen land en sport): J. Brouwer (bui tenland en stadsnieuws); Th. J. Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. ïge vo: zij: S ileil val tri' ng: da: lin! lo: el: el (vi ;d Kal MET BLOEMEN VAN Bloemenhuis DOEZASTRAAT 27. rr I TECHNISCH BUREAU Haarlemmerstraat 250, J Telefoon 21303—23618. Sen nuttig geschenk is en mooie houten Kroon -eeslamp, staande Lamp, sta* oid finish-mahonie ot ag ïiken, groote sorteering °T.t vandliohten en staande Lampjes. Plaatsing voor een net Meisje om in het vak te worden opgeleid of ver gevorderde; voor onze Heerensalon een nette bediende liefst met het vak bekend. Maison Plantfeber, Apothekers- dijk 8. 4432 Spoed! Gevraagd in rus tig gezin, op goede stand, ongest. Etage met keu kengebruik voor 2 dames of Heerenhuisje of villa- tje, Leiden, Oegstgeest. Brieven: oppervlakte en huur, MevT. Bal, Pape- straat 20, Delft. Het Bestuur van den Keuringsdienst Zuid-Holland van den Nederlandsöhen Algeimeenen Keuringsdienst voor Landlbouwaaden en Aardappelipootgoed verzoekt den telers welke hun najaarsgewassen voor den oogst 1044 te velde wenschen te laten keuren voor zaai zaad, hiervan vóór 1 Dec. 1043 schriftelijk kennis te geven aan het Secretariaat van den Keuringsdienst Zuid-Holland, Dorpsstraat 74, Barendrecht. Namens het bestuur van de K. Z. H., Ir. T. P. HUISMAN, voorzitter. G. A. VAN DHR WAAL, secretaris. ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DEN WEDEROPBOUW. De Burgemeester van Noordwijk brengt ter al- gemeene kennis, dat de Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijver heid, overeenkomstig het besluit van den Opperbe velhebber voor Land- en Zeemacht d.d. 24 Mei 1040 betreffende den we deropbouw, voornemens is te onteigenen ten na me van de gemeente Noordwijk, een aantal perceelen aan de School straat, den Binnenweg, de Toekomststraat en de Juliana van Stolbergstr., zulks ten behoeve van den wederopbouw van de aldaar door den bom aanval van 12 Maart 1043 verwoeste panden. Een lijst van de te ont eigenen perceelen, als mede een kaart waarop deze zijn aangeduid, lig gen van 16 Nov. 1943 af ter inzage op de gemeen te-secretarie, afd. aige- meene zaken. Voor belanghebbenden bestaat gelegenheid be zwaren in te brengen: 1. schriftelijk bij den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijver heid, Carel van Bylandt- laan, 's-Gravenhage; de ze bezwaarschriften moe ten uiterlijk 20 November as. in het bezit van den Algemeen Gemachtigde zijn; 2. mondeling tijdens een zitting welke zal wor den gehouden op Dins dag 30 November 1943, te 11 uur ten raadhuize van Noordwijk. De Burgemeester van Noordwijk, G. VOGELAAR, l.b. Noordwijk, lö Nov. 1043. Orgel liefst Mannborg of Hoffberg te koop ge vraagd. Brieven aan EL v. Buul, Burg. de Raedt- singel 23b, Dordrecht. maakt Uw leven rijker êa gelukkiger. BUREAU „DISCRETIA'' helpt ook U! Pr. vaö Mierisstr. 62, A'dam Z, Vraagt direct kosteloos inlichtingen! jj

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3