Iste Jaargang Donderdag 18 November 1943 No. 25656 BUITENLAND De toestand aan het Oostelijke front. De verovering van Leros. ,Werp jjeen „scherp' tusschen de aardappelschillen." BINNENLAND Kleine zelfstandigen ontvingen 1V2 millioen gulden teveel. „Denkt U aan de speelgoed-inzameling den Jeugdstorm?' van Oefening van reservisten van den Landstorm Nederland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aan het Oostelijke front wijzen alle teekenen er op, dat deDuit- Jche tegenmaatregelen meer en Tneer gevolgen beginnen te krij gen, aldus Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het D.N.B. De algemeene verslechtering van het weer, zoo gaat hij voort, in bijna alle sectoren van het front heeft reeds een remmenden invloed op gevechtshandelingen en wel voor den aanvaller zoowel als voor den verdediger. Des te meer moet het feit gewaardeerd worden, dat de Duitsche tegen maatregelen steeds duidelijker ge volgen krijgen. Wel kan deze constateering op het oogenblik niet onbeperkt gegeven worden voor het gebied van Korosten, waar de sovjettroepen opnieuw hun energieën geconcentreerd heen richten, maar ingeval de Duitsche tegendruk in het ge- heele gevechtsgebied van Kiew en Sjitomir blijft aanhouden, en daar wijst alles op, kan men wel reeds thans vermoeden, dat de gevechtshandelingen juist in dat gebied den invloed er van niet zullen ontgaan. Want de toe stand der sovjettroepen begint daar plaatselijk een gevaarlijk ka rakter aan te nemen. De Duit sche stooten in den flank hebben reeds, naar uit zekere hergroe peeringen van den tegenstander duidelijk blijkt, de bolsjewisten ongerust gemaakt. Uit de ver ontrustheid kan echter gemakke lijk een bedreiging ontstaan. Als bijzonder interessant zal men in dit verband het feit moeten ver melden, dat de Duitschers hun aanvankelijk slechts plaatselijke successen in het gebied van Fastoff verder hebben kunnen uitbreiden. Rechtstreeks in de richting van Sjitomir trekt even eens een Duitsche aanval. Deze heeft tot dusver zoo'n succes ge had, dat men van een reeds in den aanvang zichtbaar effect op den geheelen Zuidelijken flank van dit gevechtsgebied kan spre ken. Onder den druk van deze Duitsche tegenaanvalsactie heb ben dé bolsjewisten zich gedwon gen gezien van hun verder naar het Noorden staande formaties troepen in allerijl weg te halen, ten einde ze als tegenwicht hier in den strijd te werpen. Uit dit alles blijkt, dat de Duitschers weer eens bezig zijn met eigen initiatief in te grijpen overal, waar dat in hun concept past. Deze indruk wordt sterker, wan neer men de gevechten in den grooten bocht van den Dnjepr volgt, waar de Duitschers plotse ling eveneens weer actief gewor den zijn. Ondanks uiterst zware ispanning kunnen de sovjet- roepen ook hier hun totale situa te geen cent gunstiger maken. In plaatselijk begrensde sectoren kan erder een slechter worden van le bolsjewistische positie gecon stateerd worden, zooals b.v. in het ebied ten Noordwesten van Kri- oi Rog, waar een Duitsche aan- al met verrassende kracht uit- tëvoerd, leidde tot aanzienlijke uccessen. Het is niet onwaar- fhijnlijk, dat hier de bedoeling oorzit om de troepenleiding van den tegenstander af te leiden an andere gebeurtenissen. Het derde zwaartepunt der ge- echten ligt op het oogenblik in et gebied ten Westen van Smo- ensk in het gebied van den lutoweg naar Orsja en wel en Zuiden en ten Noorden van lezen hoofdverkeerslagader. Na jiterst sterke artillerievoorberei- ling hebben de sovjettroepen ook uer weer aangevallen. Zij wier en talrijke tankformaties in den trijd, gesteund door sterke lucht- lermaties. Opmerkelijk is, dat zij Sfeeds des avonds weer in hun uitgangsstellingen stonden en «een duimbreed terrein konden j binnen. De capitulatie van Leros - Mar- Hallensleben, de militaire Respondent van het DJNJB. EXTRA DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deelt mede: „Na een taaien, wisselvalligen strijd van vier dagen tegen een in aantal en bewapening supe rieuren vijand hebben de Duitsche troepen van het leger en van de luchtmacht onder leiding van luitenant-generaal Müller den 16den November het Engelsche zeesteunpunt Leros genomen. De deelnemende strijdkrachten van marine en luchtmacht schie pen door haar vastbesloten, doel treffend optreden de voorwaarden voor de landing, doordat zij den vijandelijken zee- en luchtstrijd krachten zware verliezen toe brachten. Zij forceerden ondanks het krachtige afweervuur der kust- batterijen de landing op het rots eiland, terwijl gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers den weerstand van den vijand defini tief braken. Tweehonderd Engelsche officie ren en 3000 man onder leiding van den Engelschen bevelhebber van het eiland, generaal Tilney, en 350 officieren en 5000 man Italiaansche troepen van Badoglio onder leiding van den Italiaan- schen admiraal Mascharpa gaven zich aan de dappere landings troepen over. Zestien stukken zwaar Engelsch luchtdoelgeschut, 20 stukken 2 cm luchtdoelgeschut, ongeveer 120 stukken geschut tot een kaliber van 15 cm en 80 luchtafweer - mitrailleurs werden buitgemaakt. Tijdens de voorafgaande ge vechten werden door marine en luchtmacht 9 torpedojagers en convooivaartuigen. twee bewa kingsvaartuigen, 2 duikbooten, 1 kanonneerboot, vier koopvaardij schepen van te zamen ongeveer 12.000 brt. alsmede verscheidene kleine ravitailleeringsvaartuigen vernietigd en 1 kruiser, 1 torpedo- bootjager en twee convooivaartui gen zwaar of op vernietigende wijze getroffen. schrijft omtrent de capitulatie der Engelschen op het eiland Le ros: Met Leros is thans aan het Zuidoost-Europeesch beveiligings stelsel weer een bouwsteen toege voegd, die er door het verraad van Badoglio en de landing der Engelsche troepen op het eiland uitgebroken was. Het feit, dat de Duitschers het eiland Leros in bezit hebben ge nomen, weegt des te zwaarder, omdat het eiland het strategisch belangrijkste in dit zeegebied is. Het is 63 vierk. kilometer groot en heeft niet slechts een uitste kend vliegveld, doch ook een goede oorlogshaven, die het beide voorbestemmen voor de controle over den Oostelijken ingang van de Egeïsche Zee. Bovendien is het eiland Samos, dat zich nog in handen der Engelschen bevindt, thans geïsoleerd. De onderneming getuigt niet slechts van een buitengewone ge- vephtskracht van de Duitsche for maties, doch ook van een ge- vechtsmoreel, dat verre dat van den vijand overtreft. Want de verdedigers waren zoowel wat manschappen als materiaal be treft verre in de meerderheid tegenover de gelande Duitsche af- deelingen. Het is niet oninteres sant, dat de 3000 gevangen ge nomen Engelschen, onder wie 200 officieren, na de capitulatie una niem verklaarden, dat in de eerste plaats de Duitsche duik bommenwerpers hen murw had den gemaakt. In hoeverre de Duitschers hier van een nieuw vliegtuigtype gebruik hebben ge maakt, zij in het midden gelaten. Waarschijnlijk is dat de combi natie marine en luchtmacht door de Duitschers is vervolmaakt, hetgeen voor de waarnemers der oorlogsgebeurtenissen interes sante perspectieven opent, vooral met het oog op het feit. dat de Duitsche operatie tegen Leros in het vijfde oorlogsjaar werd on dernomen. De luchtaanval op Sofia Naar verluidt hebben tot nu toe 56 per sonen bij den Engelsch-Ameri- kaanschen luchtaanval op Sofia den dood gevonden. Een 40-tal lijken kon nog niet geidentificeerd worden. Er worden geen cijfers bekend gemaakt omtrent de ge kwetsten. Op een of twee uitzon deringen na is geen enkel open baar gebouw getroffen. Het blad „Utro" meldt, dat het station van Sofia niet getroffen is en dat de beschadigde stadswijken geen mi litaire objecten bevatten. (Belgapress). Letland roept lichtingen op. Tijdens een bijeenkomst in de aula der universiteit te Riga, heeft de directeur-generaal voor bin- nenlandsche zaken, generaal Dan- kers medegedeeld, dat hij overeen komstig de opdracht van den commissaris-generaal te Riga en na unanieme goedkeuring der directeuren-generaal van het eigen Letlandsche bestuur besloten heeft bepaalde lichtingen van het Let landsche legioen op te roepen. Deze maatregel werd genomen om het vaderland en het Letlandsche volk te verdedigen tegen de poging het opnieuw onder slavernij van Moskou te brengen en te verhin deren, dat zooals Stalin dezer dagen heeft gezegd de Letten weder sovjetburgers zouden wor den. Hij gaf uiting aan den wil van het Letlandsche volk niet strijdens- of arbeidsmoe te worden alvorens de overwinning op den doodsvijand van het Letlandsche volk aan de zijde van Groot- Duitschland zal zijn bevochten. (Interinf Libanon en de Ver. Staten Minister Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering zich in verband met den toestand in Libanon in verbinding heeft ge steld met het Fransche dissiden tencomité. Egypte en verscheidene andere landen van het naburige Oosten hebben, aldus Huil, een beroep op de Vereenigde Staten gedaan om in deze kwestie iets te doen. (D.N.B.). Hoofdmacht van Amerikaansche vloot volkomen vernietigd - Vol gens Domei verklaren Japansche vlootdeskundigen in zake de dra matische en opzienbarende zee slagen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan, dat zij de volledige vernietiging gebracht hebben van de hoofdmacht der Amerikaansche vloot in den Stil len Oceaan. De ruggegraat van de vloot der Ver. Staten is ge broken. De ramp, die de Ameri kaansche vloot heeft overweldigd, is ontstaan ondanks het feit, dat het Amerikaansche opperbevel met het oog op de niet ophou dende reeks van vlootnederlagen in de 23 oorlogsmaanden sinds Pearl Harbour, zijn tactiek her haaldelijk veranderd heeft. (D.NB.) De strijd in China Naar „Central Press" uit Sjanghai meldt, hebben Amerikaansche vliegtuigen op 16 en 17 Novem ber Hongkong en Swatau aan de Zuid-Chineesche kust aangeval len. 42 jagers werden te Hongkong in luchtgevechten neergescho ten. Aan den aanval op Swatau namen slechts 25 bommenwerpers deel. Zij lieten hun bommen luk raak vallen, waarbij een aantal Chineesche burgers gedood werd. (D.N.B.) Naar een Japansch frontbericht meldt, zijn 20.000 man van het 73ste leger van Tsjoenking op 15 Nov. in gevechten aan de grens van de provincie Hoenan in de pan gehakt. (D.N3.) Nieuwe gevechten bij Bougain ville Het Japansche hoofd kwartier meldt: „Formaties der Japansche marine-luchtmacht hebben op 17 November voor de baai van Torokino (Bougainville) een groep vijandelijke transport schepen aangevallen, in weerwil van den heftigen tegenstand van 30 vijandelijke vliegtuigen. Op den KAN TERUGBETALING WORDEN GEVORDERD? Gedurende de mobilisatie van het Nederlandsche leger heeft 15 pet. van de gemobiliseerde kleine zelfstandigen gedurende eenigen tijd meer ontvangen als kostwin nersvergoeding dan waarop de achterblijvenden recht hadden. Dit kwam doordat hun opgaven onjuist waren. Een en ander kon niet onmiddellijk gecontroleerd worden, maar achteraf is geble ken, dat omstreeks anderhalf mil lioen gulden te veel is uitbetaald. De gemeentebesturen kunnen de voorgeschoten gelden slechts te rugontvangen van het rijk voor zoover volgens de wet moest wor den uitbetaald. Wat te veel is be-, taald, moeten de gemeenten dus terugvorderen van de betrokkenen, willen zij niet met een strop blij ven zitten. De gemeente Abcoude heeft nu besloten, een proces te gaan voe ren tegen iemand, aan wien meer dan 300 gulden te veel is uitbe taald. De commissaris der provincie Utrecht heeft aan het besluit van den burgemeester van Abcoude echter goedkeuring onthouden op grond, dat de burgemeester in de aangelegenheid der kostwinners vergoedingen niet handelde als gemeentelijk, doch als rijksorgaan. De vergoeding werd immers uit gekeerd uit een voorschot, dat van rijkswege werd versterkt. Even- tueele schade wordt dan ook niet door de gemeente geleden, om welke redenen terugvordering niet door de gemeente behoort te ge schieden. Ter vergadering van den raad van state heeft de burgemeester van Abcoude, mr. S. P. baron Bentinck, zijn beroep toegelicht. Hij legde er den nadruk op, dat het hier erom gaat, wie verant woordelijk is voor de handelingen van den burgemeester als zelf bestuursorgaan en zette als zijn meening uiteen, dat de gevolgen van de onjuiste opgave door de dienstplichtigen wel degelijk voor de gemeente komen. Een derge lijke figuur doet zich ook voor bij de uitvoering van de distributie- wet De burgemeester, die te veel uitgeeft, ontvangt dit geld niet terug van het rijk. Hier heeft de gemeente de nadeelen geleden en zij moet dus pogen, het geld te doen terugkomen, hetgeen alleen kan door een vordering. De beslissing in deze zaak volgt later. Wachtgelders en ongevallenwet De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft ten aanzien van wachtgel ders, op wie het besluit loonbe- paling werkverruiming van toe passing is, bepaald, dat de gelde lijke schadeloosstelling ingevolge de ongevallenwet 1921 en de land en tuinbouwongevallenwet 1922 berekend wordt naar het voor den arbeider ingevolge dit loonbesluit geldende dagloon, vermeerderd met een zesde gedeelte van het bedrag, dat hij naast zijn loon per week als wachtgeld geniet. terugweg ontsponnen zich boven dien hevige gevechten met 100 vijandelijke vliegtuigen. De Japan sche vliegtuigen brachten drie transportschepen van middelbare tonnage tot zinken, terwijl zij een vierde transportschip van mid delbare grootte en een torpedo jager beschadigden, resp. in brand schoten. 18 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bovendien werden op het vijan delijke landingshoofdtalrijke branden waargenomen. Aan Ja pansche zjjde gingen 10 vlieg tuigen verloren." (D.N.B.). Paraatheid is alles. Wij komen, wanneer men ons roept. Het re giment had voor de eerste maal zijn reservisten opgeroepen voor een korte reserve-oefening van drie dagen in een standplaats van het regiment in het Oosten van het land. De oefening was voor de leiding noodzakelijk, om dat de opleiding van vier maan den, die de mannen hebben ge had, steeds weer moet worden opgefrischt en tevens omdat me nig zoogenaamd betweter ten spijt, bewezen moest worden, dat de grenadiers van den Land storm er zijn, wanneer zij geroe pen worden. En zij waren er. De treinen, die Vrijdag naar de kleine garnizoensstad rolden, zaten vol reservisten, die onderweg reeds menig oud kameraad terugzagen, herinneringen uitwisselden en hun soldatenliederen zongen. Toen de mannen in het voorjaar voor de eerste maal de grijze uniform aantrokken, was menigeen toch bezorgd, dat het soldatenleven hen zwaar zou vallen. En het was ook niet altijd ge makkelijk zich te schikken in de harde discipline en onvoorwaar delijke gehoorzaamheid. Maar daar zij den wil hadden als sol daten hun plicht te vervullen, zijn ze er doorheen gekomen. Maar nu zijn zij geen recruten meer, doch voelen zich als oude rotten, wien de korta oefening vreugde verschaft, welke voor velen een welkome afwisse ling is. De tijd ging ook snel voorbij. Een korte exercitie- en gevechtsopleiding toonde, dat de mannen nog niet verleerd heb ben hun wapens te gebruiken en te allen tijde gebruikt kunnen worden aan de zijde van hun ac tieve kameraden. Zondag leidde een marsch hen door de straten der stad. eindigend in een fiksche parade langs den regimentscom mandant. De oefening werd be kroond door een grooten kame raadschapsavond. tot welks weg slagen een voortreffelijke troep kunstenaars van de Nederlandsche organisatie Vreugde en Arbeid en de politiemuziekkapel Deventer belangrijk bijdroeg. De commandant van het regi ment kon heerbanleider Meulen- berg verwelkomen, die de groeten van den Leider der N.S3., Mus- sert, overbracht aan de reservis ten. De regimentscommandant zeide o.m. „wanneer gij, kamera den, morgen terugkeert naar uw huis, uw gezin en uw werk, neemt gij het inzicht mede, dat er voor oprechte en trotsche mannen niets schooners kan zijn dan het bewustzijn het eigen vaderland te kunnen verdedigen met de wa pens in de hand. Wij weten niet wanneer en of hier een aanval zal komen, maar wij weten, dat gij bereid zijt te strijden en zoo noodig ook zult sterven trouw aan uw eed en in vurige liefd* voor uw volk en vaderland".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1