HONIG'S NAAESr 1 VEILING Vrijw. Verkooping Meubilairegoederen GEMEENTEBESLUITEN Hevige strijd in het Oosten. Burg. Stand van Leiden LAATSTE BERICHTEN Vrijwilligers naar het Oosten. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELING. LEWENSTEIN EEN BEKER VG& I Gem. Ontsmettingsdienst. Het aantal ontsmettingen, dat door den gemeentelijken ontsmet- tingsdienst moet worden verricht, is in den laatsten tyd zoodanig toegenomen, dat de desinfectie- kast en de ontsmettingsoven da gelijks volledig in bedrijf zijn. Bij het uitbreken van een epidemie, welke ontsmettingen op groote schaal noodig maakt, zal het der halve niet mogelijk zijn, deze ontsmettingen met den spoed, welke m het belang van de volks gezondheid is vereischt, te ver richten. Uitbreiding van de be staande ontsmettingsinrichting is derhalve noodzakelijk. Deze uit breiding kan worden verkregen Goor het verbouwen en inrichten !van den op het terrein van den gemeentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst aanwezigen paardenziekenstal tot blauwzuur gaskamer. De aan deze verbouwing en in richting verbonden kosten worden (t geraamd op rond f.5000. Ge- tracht wordt in deze kosten een rijksbijdrage te verkrijgen. Jeugdaf deeling Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars De jeugdafdeeling van de Leidsche Ver. van Postzegelverzamelaars hield haar eerste bijeenkomst, Waarbij ongeveer 50 jongens en meisjes van hun belangstelling blijk gaven. De voorzitter van L.V.v.P.V., de heer De Wilde, sprak een kort inleidend woord, waarna de secretaris van de jeugd afdeeling, de heer Van Kampen hout den toehoorders doel en werk wijze van de vereeniging uiteen zette. Een gratis verloting en een gezellig samenzijn, waarbij aan ieder het reglement werd uitge reikt, besloten de bijeenkomst, zooals die voortaan eiken tweeden Zaterdag van de maand wordt herhaald. Voordrachtavond Albert Vogel Jr. De eerst 19-jarige talentvolle Albert Vogel, heeft hier een ver heugend debuut gemaakt. Zijn kunnen herinnert in menig opzicht aan dat van wijlen den beroemden vader, hoewel het toch ook eén sterk persoonlijken Inslag verraadt. Innerlijke drang, voornaam litte rair begrip, speciale begaafdheid voor dramatische expressie, ge schraagd door gaaf geschoold stemgebruik prachtige resonans! en duidelijke articulatie, waren enkele zijner bijzondere eigen schappen;. In een programma, met Juist evenwicht tusschen het lyrische en dramatische element, met gedich ten van Gorter, Marsman (o.a. uit „Tempel en Kruis") en het som bere Breeroo, meeslepende en machtige fragmenten uit Rogier van Aerde's hevig bewogen „Kaïn" reen suggestief hoogtepunt! en na de pauze Rilke's uit 1890 dateerende ontroerende vertelling „De wijze-van liefde en dood van deu cornet Christoffel Rilke" gaf Vogel blijk van. ondanks zijn jeugd, merkwaardig zuivere verwe zenlijking der uiteenloopende in- tentie's. Was aanvankelijk de ver- eischte beheersching niet volkomen aanwezig, gezien o.a. het schaar- sche gebruik van rustpoozen, later kwam deze meer en meer door. Langduriger podiumroutine zal hierin verbetering brengen. Enkele vergissingen in Rilke's tekst (ver taling van Victor E. v. Vriesland), worden op een gaarne te vergeven creditzijde geboekt. Een volle zaal bètulgde den be schaafden kunstenaar, voor wien een carrière open ligt, nadrukkelijk dank voor den schoonen avond. Th. J. Hannema.. Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de groote bocht van den Dnjepr liep de vijand ten Zuid westen van Dnjepropetroswk en ten Noorden van Kriwoi Rog op nieuw met sterke strijdkrachten storm op ons front. Zijn aanval len strandden op den verbitter den tegenstand van onze divisies, die steeds weer vastberaden tegenaanvallen ondernamen 'en daarbij een tijdelijk doorgebroken vijandelijke groep vernietigden. In den sector van een enkele divisie werden al 71 vijandelijke pant serwagens stukgeschoten. Op de vijandelijke bruggenhoof den ten Noordwesten van Kre- mentsjoeg en -.ten Noordwesten van Tsjerkassy heerschte gisteren een levendige gevechtsactiviteit. In het gevechtsgebied van Sji- tomir werden in eigen tegenaan vallen verscheidene veldstellingen der bolsjewisten doorbroken, tal rijke zware wapenen buitgemaakt en een ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep vernietigd. Hevige vijandelijke tegenaanvallen mis lukten. In weerwil van het on gunstige weer steunde de lucht macht door steeds weer her haalde vastberaden aanvallen de gevechten der daar opereerende formaties van leger en Waffen SB. op buitengewoon doeltref fende wijze. Ten Zuidwesten en ten Noord oosten van Gomel werden nieuwe, door slagvliegtuigen en pantser wagens ondersteunde sovjet-aan vallen afgeslagen en opgevangen. Ten Westen van Smolensk bleef de vijand met talrijke infanterie divisies en sterke pantserstrijd krachten aanvallen. Hij werd in het geconcentreerde afweervuur van alle wapenen afgeslagen en leed daarbij zware, bloedige ver liezen. Aan dit afweersucces had de Duitsche artillerie, die door haar beweeglijke vuur gereedstaande vijandelijke troepen uiteensloeg en penetraties afgrendelde, een bij zonder aandeel. Ten Noordwesten van Smolensk en in het gebied van Newel worden hevige plaat selijke gevechten gemeld. In de laatste twee dagen zijn aan het Oostelijke front 481 sov jet pantserwagens vernietigd. In de zware gevechten der laatste weken heeft zich in het gevechts gebied van Kief de Thuringsche 7e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor von Manteuffel en op de Krim de Frankisch- Sudetenduitsche 98ste divisie in fanterie onder bevel van luite nant-generaal Gareis bijzonder onderscheiden. Van het Zuid-Italiaansche front wordt behalve wederzijdsche artil lerie- en verkenningsbedrijvigheid slechts een vergeefsche aanval van Amerikaansche strijdkrachten op een hoogte ten Noorden van Mignano gemeld. Op het eiland Leros duren de gevechten tusschen onze landings strijdkrachten en de vijandelijke bezetting nog voort. Kustbewa kingsstrijdkrachten der marine hebben in de Egeïsche Zee weder om een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Bij aanvallen op Duitsche vliegvelden in Zuid- Griekenland zijn gisteren 16 Ame rikaansche bommenwerpers neer geschoten. Britsche stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht eenige bommen op West-Duitschland vallen. Bij zwakke vijandelijke luchtactie boven het bezette ge bied in het Westen werden 6 Britsch-Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de ha venstad Plymouth met goed ge volg aangevallen". GEBOREN: Bernardus, z. van B. Overdijk en J. A. Langeveld; Willem Leendert, z. van P. Brandhorst en W. Los; Wlllibrordus Adrlanus, z. van N. van der Werf en J. C. van Kleef; Elisabeth Maria, d. van N. C. Zwar- telé en 'J. H. M. Verdegaal. Abraham Wilhelmus, zn. vanW. van der Star en J. de Roo; Jo hannes Maria. zn. van C. de Haas en J. Spierenburg; Gerardina Maria dr. van L. J. Baijer en J. C. Star- renburg; Johannes Hendrik, zn. van J. M. W. Smid en J. C. Kort; Petrus Cornelis Gïjsbertus. zn. van P. C. van der Hoorn en C. A. Uiten daal; Leendert, zn. van J. van Rijn en K. van Duiln; Lena, dr. van A. Nijgh en J. Remmelzwaal; Gerar- dus. zn. van J. Tegelaar en J. van der Laan; Frederik Johannis, zn. van P. van Helden en A. F. Tron- chet: Cornelia, dr. van C. van der Leek en A. M. Lek; Pleter Willem zn. van W. van der Reijden en M Sloos; Adrlanus Karel. zn. van T. van Leeuwen en P. Blansjaar; Pleter Jacobus, zn. van J. J. Roo sendaal en A. Plezier; Maria Su- zanna, dr. van G. van den Berg en J. C. Pardon; Pleter Johannes, zn. van C. H. Opdam en C. P, van Staden; Hendrik, zn. van H. Collé en J. Breijer; Albertus Cornelius, zn. van J. A. C. Kroon en C. van Vrede; Johann Gerhard, zn. van F X. Rehmann en M. van den Dop Robert Ernst, zn. van P. W. Hoog kamer en C. Pet. ONDERTROUWD: A. Bei), gesch. 36 jaar en E. de Met), jd. 23 jaar; E. P. P. Rodolf, jm. 31 jaar en A. Guldemond jd. 21 jaar; W. C. v. d. Mark, jm. 21 J. en T. M. Bloemzaad Jd. 21 j.; N. te Water, jm. 25 J. en S. W. L. Han- naart. Jd. 19 J.; A. Planje, jm. 28 ja aren H. Matters, jd. 28 jaar, N. A. Verboog, jm. 24 J. en G. E. van den Ouweelen, Jd. 22 j.; W. Brier, jm. 25 J. en W. J. Fontein, Jd. 23 j. P. van de Vet, jm. 22 J. en M. A. Snijders, jd. 20 j. H. A. van de Wetering jm. 30 j. en C. H. Krantz Jd. 23 J. GETROUWD. W. F. Blansjaar. Jm. en W. Ha- neveld. jd.; H. W, Boogers, Jm. en J. A. de Wit, jd.; C. van der Krogt, wedn. en M. Kraakman, jd.; J. de Wit, jm. en M. E. Pielanen. jd. J. Broer. jm. en T. Tegelaar. Jd.; G. Blansjaar, jm. en F. J. Papejd. P. C. Segaar, gesch. en A. Zwaan, jd.; M. Boeren, jm. en J. W. Af- fourtlt, jd.; P. W. Laman, jm. en P. Ju. Jd. OVERLEDEN. E. A. T. Vermond, wedn. 80 J.; C J. M. Homan, dr, 2 j.; M. van den Heuvel, hulsvr. v. A. Roos. 65 j.; A. van der Sluijs, wed. v. I. de viieger, 62 j.; X. C. C. Hogewoning dr. 7 j,; H. T. M. Dorhout. gesch. echtgen. v. H. P. Stam, 36 J. A. L. J. de Lange, dochter 20 Jaar; J. P. Jansen, man. 34 jaar G van Snickt. vr. 65 j.; G. van Kempen, dr. 21 j.; G. Spruyt, huis vrouw van A. de Bruin, 76 J.; J. J. A van Ree ,m. 67 J.; A. Drieber- g6H. *A. J. ^Stoffelen, m. 62 J.: J. van Kampen, m. 42 J. BINNENLAND. Wederom een contingent vertrokken. Zaterdagmorgen heeft een con tingent Nederlandsche vrijwilli gers afscheid genomen van het vaderland om deel te nemen aan de bescherming van Europa tegen het bolsjewistische gevaar in het Oosten. Ditmaal waren het mannen, die m Nederland opgeleid zijn en hier reeds langeren tijd dienst doen en zich thans vrijwillig voor het front gemeld hebben. Dit is het tweede contingent vrijwilligers, dat deze maand af scheid genomen heeft en het is een verheugend feit, dat er zich steeds meer flinke kerels voor den strijd om Europa melden en met de wapens in de hand mee willen strijden voor een nieuwe toekomst- De eenvoudige plechtigheid werd bijgewoond door SS-Standarten- führer Tzschoppe en SS-Sturm- bannführer Rouenhoff, terwijl het geheel door een muziekcorps van de Polizei opgeluisterd werd. SS-Standartenführer Tzschoppe sprak de mannen toe en stelde met groote voldoening vast, dat de goede geest van het Neder landsche volk steeds weer tot uiting komt en er nog steeds flinke kerels zijn. die de eer van het vaderland aan de fronten In het Oosten willen verdedigen, „Toen het er om ging een aantal oudere kameraden, die reeds lan geren tijd aan het front staan, af te lossen en ik u vroeg, wie zich hiervoor vrijwillig wou mel den, heeft u mij niet teleurge steld, maar bent u allen spontaan naar voren getreden. Met leedwezen neem ik af scheid van u, want in den tijd dat wij te zamen waren, heb lk u als goede soldaten leeren waar- deeren. Wanneer u met verlof m Nederland bent, dan mag geen van u vergeten mij een bezoek te brengen, opdat de banden, die zich in de afgeloopen maanden gevormd hebben, ook voor de toe komst bewaard blijven. Later, als u 'Sovjet-Rusland met eigen oogen aanschouwd heeft, uit eigen erva ring het bolsjewisme heeft leeren kennen, dan zult u vergelijkingen treffen tusschen Duitschland, Nederland en de Sovjet-Unie, dan zullen er niet veel woorden noo dig zijn om te weten, hoe noodza-- keljjk het was om Europa tegen dit gevaar te beschermen". Vervolgens nam SS-Standar tenführer Tzschoppe met een handdruk van alle mannen per soonlijk afscheid. De plechtigheid eindigde met het spelen van de Duitsche en Nederlandsche volksliederen, waar na de troep, voorafgegaan door het muziekcorps, zich naar het station begaf. Vroolijk en vol goeden moed namen de mannen afscheid van hun familieleden en hun officieren en onderofficieren. VLOERBEDEKKING NOODIG? VRAAGT DAN EENS NAAR Wnd. hoofdred K. Been Leiden RedactiestafK. Been (binnen land en sport): J. trouwer (bui tenland en stadsnieuws); Th. J. Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. Verantwoordelilk voor de advertenties: A. Poortman. r B Inlichtingen: Den Haag Javastr. 88, tel. 112945; m Zaandam, telefoon 2001. „BIJZONDERE ARBEID". De gebruikelijke naamlijsten voor het verkrijgen van bonkaarten voor „Bijzondere Arbeid" 13de periode 1943, moeten op Woens dag 17 en Donderdag 18 Novem ber van 8.3012 en van 14—16 uur worden afgehaald aan het Distri butiekantoor, ingang Langebrug, Loket 22. "De uitreiking heeft plaats in „Den Burcht" op Woensdag 24 November 1943 van 8.3012 uur voorm. 4374 VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH OPENBAAR SLACHTHUIS. Woensdag 8%-10 uur, nos. 22958 23308 Maatschappelijk Hulpbe toon. Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 K.G. per bon. Legitima tiebewijzen, distributiebonnen, pa pier en gepast, geld meebrengen. STEVENINCK. Burgemeester. GEBRUIKTE NAAIMACHINES. Ingevolge een publicatie van den directeur van het bureau voor da metalenverwerkende Industrie in de staatscrt. van 15 November 1943, is het met ingang van dezen datum verboden gebruikte huishoud- en. ambacntsnapimachmes te koop te vragen te koop aan te bieden, te koopen, te verkoopen of af te le veren. Bij deze publicatie is echter aan een ieder vergunning verleend tot het te koop vragen, te koop aanbieden, koopen, verkoopen of afleveren van evengenoemde ma chines van, respectievelijk aan handelaren, die in het bezit zijn van een door of namens voor noemden directeur verleende schrif telijke vergunning tot het te koop vragen, te koop aanbieden, koopen, verkoopen of afleveren van ge bruikte huishoud- en ambacht- naaimachine--. Vooi zoover belang hebbenden van de ondervakgroep detailhandel in naaimachines nog geen bericht hebben ontvangen omtrent de al- of nlet-verleening van een zoodanige vergunning, kunnen zi) zich ter verkrijging daarvan schriftelijk wenden tot den secretaris van genoemde on dervakgroep, Stationsweg 20 to Leiden die deze vergunning na mens den directeur voornoemd verleent. 4372 GRAM OPIIOONPLA TEN Ik betaal voor een kilo oude of gebruikte platen f. 2.50 tot f. 5.-. Gevraagd alle soorten Pathéfoons *sn Muziekinstrumenten Veeren inzetten vakkun dig, spoedig. W. Grönloh, Burgsteeg 9, Leiden. Geld aangeboden voor lste Hypotheken in be dragen van f.1000 tot f. 5000, op luimen of landerijen. Tevens hypo- theekgelden gevraagd ter grootte v. f. 10.000 of lste hypotheek op huizen en landerijen. Brieven met opgaaf aan A. C. Hoogervorst, Makelaar, C112 Ter Aar, Telefoon Langeraar 46. Adverteert in dit Blad. Op het Distributiekan toor te Leiden, Steen- sehuur 21, kunnen wor den geplaatst 2 admin- krachten, leeftijd niet jonger dan 20 jaar. Ver- eischten: dipl. M.U.L.O. en typen. Schriftelijke sollicitaties vóór 19 Nov. 1943 te richten aan den Directeur. Salaris volgens Rijksregeling. 4363 Gevraagd net Meisje voor de huishouding of jonge Werkster voor de mor genuren. 's Zondags vrij. Nieuwe Rijn 19. Terstond gevraagd een flinke jongen, om in het slagersvak te worden op geleid, bij P. Helling, Badstraat 4 te Katwijk aan Zee. 4287 Groote sorteering In alle prijzen. Maarsmanssteeg 8, Leiden, tel. 20685 Biedt zich aan bekwame Huisnaaister. Brieven Bureau van dit Blad on der No. 3©64a. Amateur-Amusements orkest in Leiden heeft nog plaats voor Saxo phonist, Bassist en Gui taar. Inlichtingen bij B. Sjouke, Morschstraat 7. Echte, goeie Kenkenstroop, die Honig'-s naam als kwali- teits-garantie draagt! Voor de zen tijd nog uitzonderlijk goed I STROOP Gevr. Opklapbed één- persoon's compleet zon der matras, in prima staat, gebruikt of nieuw of één-persoons ledikant met spiraal. Adr. J. Kooy Jr., Bur. Colijnstr. 231, Boskoop. 3794 Voor de op 29 en 30 Nov. te Den Haag te houden hoogst belangrijke veiling van Perzische kleeden e.a. schilderijen, antiek, goud, zilver en- edelgesteente, bontwerken enz. kunnen nog eenige goederen wor den ingebracht. Nadere inlichtingen ver strekt COMM. SOMER, Zeemanlaan I2a. (wegens vertrek) te Alphen aan den Rijn op ^Woensdag 17 Nov. as. voormiddags 10 uiur in het pakhuis achter perceel Raadhuisstr. 105 aldaar, van w.o. salon- en huisfcamer- ameutolement, stoelen, ta fels, schilderijen, spiegels serre-améu'blement enz. Voorts eenig glas- en aardewerk en keukenge reedschap. Te bezichtigen één uur voor den verkoop. Deurwaarder, 4368 GEERTSMA'1.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3