84ste Jaargang - Dinsdag 1B November 194(f No. 25654 De Ned. Arbeidsdienst kweekt flinke kerels! „Denkt U aan de speelgoed-inzameling van den Jeugdstorm?" BUITENLAND Kerstpakketjes voor de Waffen-S.S. „Werp geen „scherp" tusschen de aardappelschillen." BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i. I R is een kleurig en met I r~ foto's verlücht boekje J—J over den arbeidsdienst verschenen, dat tot titer draagt: „Wat is en wil de Neder- landsche Arbeidsdienst?" Die vraag stellen is haar beantwoorden ook. Wij weten het immers: het doel van den Ar beidsdienst is het richten van de 18-jarige jongemannen, die aan een innerlijken dadendrang on derhevig zijn, naar „practisch so cialisme op nationalen grondslag" (wat de basis Van den NA..D. is), het kweeken van een gezond lichaam, het wekken van eerbied- voor den arbeid, van liefde voor het vaderland en van daadwerke lijke kameraadschap, welke tot volksgemeenschap leidt! Groote opvoedkundige waarde wordt daar bij terecht toegekend aan den arbeid op het werkobject, waar de te verrichten arbeid in gemeen schap moet worden uitgevoerd, zoodat de arbeidsmannen eikaars waarde als practijkmensch en als arbeidskameraad opmerken, zoo wel wat hun prestaties als wat hun karakter betreft. Zoo ont staat immers een gezonde wed ijver tusscheh de twaalf ploegen, waaruit een NA.D.-afdeeling be staat, gestimuleerd door uitge loofde wimpels. Het kader, dat streng, doch uiterst rechtvaardig moet zijn, is volkomen van den arbeid op het werkobject op de hoogte en is doordrongen van de opvoedkun dige waarde er van. Zoolang een kaderlid niet overtuigd is, dat de arbeid het rijkste bezit is van den mensch en zoolang hij geen eerbied heeft voor eiken arbeid hoe gering deze oogenschijnlijk ook moge zijn zóólang is hij niet in staat anderen de juiste waardeering bij te brengen. Voor een N.A.D.-werkobject geldt tevens de eisch: nuttigheid in overeenstemming met de be hoeften des tijds. Vandaar dat bij voorkeur gewerkt wordt aan heide en boschontginning (stobben- rooien), herontginning, ontwate ring, dijkaanleg, ophooging van bouwland, graven van verkave- lingsslooten, aanleg van wegen voor gebiedontsluiting en beek normalisatie; dat alles ten be hoeve van de Nederlandsche voed selvoorziening. De Nederlandsche Arbeidsdienst heeft dit soort werkobjecten niet onder handen genomen, - uitslui tend op verzoek van overheids lichamen (zooals de Heidemaat schappij, de centrale cultuurtech nische commissie, Staatsdomeinen en diverse gemeenten)doch even zeer op verzoek van particuliere personen, firma's en bedrijven, maar zulks geschiedde dan steeds door tusschenkomst van dfen rijks dienst voor de werkverruiming met medewerking van het Natio nale Plan, ten einde de urgentie vast te stellen en concurrentie te voorkomen. De N.A.D. ontvangt de opdracht slechts, indien er geen burger werkkrachten voorhanden zijn en krijgt eenzelfdenkostprijs, welke dan echter in de rijksschatkist vloeit. Want de arbeidsman verdient niet, maar hij dient! Natuurlijk kan van den doorsnee-arbeidsman, wien het bodemwerk en dikwijls het wer ken met de handen in het alge meen vreenjd is, niet worden verwacht, dat hij dezelfde pres taties verricht als een vakman. Toch zijn er aan het einde van een diensttijd in bijna elke af- deeling uitblinkers, die de 100 pCt. benaderen. Gezondheid, kracht en doorzet tingsvermogen, dat krijgen alle arbeidsmannen op hun werkobject volop en hun voldoening van den eigen arbeid neemt overhand tóe, indien de gemaakte vorderingen met het werk duidelijk zichtbaar zijn. Sinds den aanvang van 1943 telt de N.A.D. voldoende, ook in dit opzicht geschoolde, kaderleden om de uitvoering der werken ge heel zelfstandig te leiden en te controleeren. De prestatie-curve stijgt daarbij steil omhoog! 3 Maart 1941: 8 kampen; 31 December 1941: 30 kampen; 1 Juni 1942: 50 kampen; 1 Januari 1943: 60 kampen. In 1941 werden 25 hectaren woeste grond ontgonnen en opge leverd, in 1942 49 hectaren, in de eerste helft van 1943 echter niet minder dan 80 hectaren. In 1941 werd 2200 meter sloot gegraven, in de eerste helft van 1943 waren het evenwel 15.000 meter. Cijfers, welke den huidigen stand van zaken aangeven, verschillen niet veel van die, betreffende den eersten diensttijd van 1943. Want toen de arbeidsmannen van thans ternauwernood aan den arbeid op het werkobject waren toe geko men, zetten zij zich in voor de hulp by het binnenhalen van den aardappeloogst. In iets minder dan twee en een halve maand de met den Gemachtigde voor den oogst overeengekomen tijd rooiden zij toen de htm opge dragen uitgestrektheden, waarbij zij rond 72.000.000 K.G, aardappe len te voorschijn brachten. Dit schijnbaar zoo hooge getal beduidt echter slechts twee weken aard appelen voor ons geheele volk, zoo dat de arbeidsmannen na de thans opgedane ervaring terecht eerbied zullen hebben voor den enormen arbeid der boeren en landarbei ders, die jaar in jaar uit ons ge heele volk niet slechts van aard appelen, maar tevens van de an dere akkergewassen voorzien. Om ieder misverstand bij voor baat te voorkomen, zij hier her haald, dat de NA..D. den arbeid op de werkobjecten (dagelyks ge durende den morgen) in de eerste plaats vanuit een opvoedkundig, een vormend standpunt beziet en dat hij eerst daarna en in over eenstemming met de opvoedkun dige waarde de prestaties tracht op te voeren. Dank zy den algemeenen ar beidsdienstplicht, die op 26 Mei. 1941 bij verordening werd afge kondigd, en welke sinds den aan vang van 1943 in de praktijk wordt gebracht, doorloopt onze geheele mannelijke jeugd dit instituut, waarin flinke en gezonde, natio naal yoelende kerels worden ge vormd, die den arbeid terdege hebben leeren kennen, de handen uit de mouwen kunnen steken en die van vasthouden en doorzetten weten. Aldus heeft de Nederlandsche staat in dfn N.A.D. een instel ling, waaraan ons volk ten deele bewust, ten deele onbewust maar toch in zijn geheel een groote behoefte heeft gehad. De strijd aan het Oostelijk front De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: De berichten van het Oostelijke front maken melding van her nieuwde aanvallen op eenige pun ten, waar de activiteit de laatste dagen was verflauwd. De voor- ^■naamste sector is echter nog steeds die van Kiew, waar de Duitschers thans hun stellingen tot voorby Sjitomir hebben terug getrokken. Hoewel de sovjet-Rus sische opmarsch in Westelijke en Zuid-westelyke richting verschil lende steden bedreigt, heeft het roode leger een betrekkelijk groot risico op zich genomen, daar het oprukt in een betrekkelijk smalle bres in de Duitsche linies. Ten einde deze bres te verbreeden, zijn zij thans in de bocht van den Dnjepr, waar zij blykbaar eenigen tijd noodig hebben gehad om een nieuwe actie voor te bereiden, na, eenige dagen van betrekkelijke rust tot nieuwe aanvallen overge gaan. Zy trachten thans met een sterke overmacht verder naar het Zuiden op te rukken en Wel ten Noorden van Kriwoi Rog en ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk. Weliswaar slaagden zij erin de Duitsche linies binnen te dringen, doch hun aanvallen hebben zich tot dusver niet verder kunnen ontwikkelen. De gevechten, die met groote verbittering worden gevoerd, duren evenwel nog voort. Van de aanvallen, die de sovjet- Russen op andere punten hebben ondernomen, moeten die ten Zuid westen van Gomel en ten Westen van Smolensk genoemd worden. Hier hebben de bolsjewisten met het volle gewicht van hun kracht opnieuw getracht door het Duit sche front te breken; doch verder dan tot plaatselijke bressen in het Duitsche front hebben zij het niet gebracht. By Smolensk zijn de sovjet-Russische aanvallen ten Noordwesten der stad in hevig heid afgenomen, waartegenover zij thans trachten, over den auto weg naar het Westen op te rukken in de richting van Ore ja. Luchtaanval op Sofia De middagbladen van Sofia publicee- ren op prominente plaats berich ten over een luchtaanval op Sofia. De Bulgaarsche ministerraad is f bijeengekomen in een korte zit ting, waarin de maatregelen be sproken werden, welke na den Anglo-Amerikaanschen aanval op Sofia zijn genomen. Het regee- ringsblad „Dnes" meldt, dat de aanval is uitgevoerd door onge veer 130 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, die ongeveer 200 bom men hebben neergeworpen. Het is kenmerkend, dat de bommen steeds niet-militaire doelen heb ben getroffen en dat alleen de burgerbevolking in de stad werd getroffen. (D.N.B.). De sovjet-Unie en Polen Naar de „New York Times" uit Mexico-City meldt, heeft de sov jetambassadeur, Oemansky. in een rede voor leden der Mexicaansche regeering en vooraanstaande per sonen uit Mexicaansche militaire en financieele kringen laten door schemeren, dat Moskou vastbeslo ten is, het deel van Polen, dat in September 1939 door de sovjet- Unie bezet werd, voor altyd te be houden. De correspondent der *»„New York Times" schrijft, dat Oemansky het volgende zeide: „Volgens de berekeningen van zekere commentatoren zijn de sov jettroepen tot voorbij Kief opge rukt en ongeveer 145 kilometer van de oude westgrens der sovjet- Unie verwijderd. Ik wenschte dat het zoo was, maar helaas moet ik u mededeelen, dat wij nog onge veer 450 kilometer in dezelfde richting moeten afleggen om onze grens met Polen te bereiken". Volgens een door de „Dagens Nyheter" gepubliceerd bericht van United Press heeft de verklaring van Oemansky veel opzien ge baard in Washington. Het is, aldus de New Yorksche correspondent van „Stockholms Tidningen", aan geen twyfel onderhevig, dat Oemansky zijn verklaring, zoo kort na de conferentie te Moskou, heeft afgelegd op aanwijzing van het Kremlin. Toen men Oemansky Slechts mogelijk'tot 30 November Het S.S.-Ersatzkommando Ne derland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle Kerstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S., die zich aan het front of in gar nizoen bevinden, bij het S.S.-Er satzkommando Nederland,Den Haag, Korte Vijverberg 5, afge leverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmid dels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ont vangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels Is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrywilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 ct. opplak ken. Daar de „Zulassungsmarken" aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, werk gevers enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwik keling van het geheele Kerstpak- ketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postver keer noodzakelijk. De briefpost ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost nummer, kunnen pakjes tót 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 December .1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pak jes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd: An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang...., naam veldpostnr. of adres later vroeg, zijn woorden toe te lichten, zeide hij: „De Sovjet- Unie heeft slechts één grens met Polen, zoodat mijn woorden vol komen duidelijk moeten zijn". (D.N.B.). Het conflict in Libanon Het conflict in Libanon stuurt steeds duidelijker aan op een uitschake ling der Gaullisten in Syrië en Libanon. De onder Londenscl^n invloed staande berichten geven te kennen, dat de Gaulle op het punt staat de „grootste fout van de wereldgeschiedenis", die hij ge maakt heeft, in te zien. In dezelf de berichten wordt verklaard, dat Catroux in Libanon weliswaar scherpe maatregelen zal nemen, doch dat hij verstandig is en „het Arabische karakter goed kent". Dientengevolge mag men hopen, dat hij deze kwestie zal oplossen. Daarentegen wordt getracht den Gaullistisehen gedelegeerde Helleu als den eenig verantwoordelyken man in deze kwestie voor te stel len. De Arabieren zijn in een positie gekomen, waarin zij alleen niet meer kunnen standhouden tegenover de Gaullistische razer nij. Uit de protestnota's van meer dere Arabische landen wordt het verzoek om Anglo-Amerikaansche interventie, zijnde een uit de bondgenootschapsverdragen voort spruitende verplichting, gehoord. Zoo zou de grondslag voor een aanvaarden van de Gaullistische erfenis, door de Britten gelegd zyn. (Interinf)./ LevensmiddelenafVallen en de melkvoorziening In 60 van de belangrijkste^- gemeenten in ons land, die te zamen 4.5 millioen inwoners tellen, worden per week 5000 ton levensmiddelenafvallen ingezameld. Dus wordt per hoofd der bevolking ongeveer één kg per week ingezameld. Eén ophaler ver zamelt per week gemiddeld 2% ton levensmiddelenafvallen. Het mee- rendeel hiervan bestaat uit aard appelschillen, die naar de koeien, magen verhuizen. Dat leger van nijvere ophalers doet uitstekend werk, want met de aardappelschil len, die zij verzamelen, worden de koeien gevoed, die gehouden wor den in de nabijheid van de groote steden juist waar dit het meest noodig is. De ophalers zelfs zijn er ook mee geholpen, want zij zijn voor De zenders van het Nabye Oos ten melden, dat de toestand in Beiroet slechter is geworden. Emile Edde probeert sinds drie dagen tevergeefs een regeering te vor men, daar de leidende politici weigeren er aan deel te nemen. Gemeld wordt, dat Fransche troepen het vuur hebben geopend op demonstreerende menigten en dat het tot nieuwe relletjes is ge komen. Een aantal vrouwen en kinderen is om het leven gekomen. (D.N.B.). Hertog van Gloucester G.G. van Australië Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Canberra meldt, heeft ministerpresident Curtin medegedeeld, dat de Hertog van Gloucester is benoemd tot gouver neur-generaal van Australië. (D.NB.). een groot deel gekozen uit vroe gere werkloozen. Een deelman hen kan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw indien zy de aardappelen niet in de schil kookt dus zorgvuldig de schillen bewaart, ze gescheiden houdt van de groente-afvallen en er voor zorgt, dat er geen scherpe voor werpen tusschen belanden, doet ze in alle opzichten goed werk. Zij helpt er aan mee, dat de melk voorziening van de groote steden verzekerd blijft en zij geeft werk aan een groot aantal ophalers. Dus zorg voor den ophaler en gij zorgt voor de melkvoorziening! NederlandsAie Kultuurraad Met ingang van 11 November j.l. werd de heer H. J. Lindt door den president van den Nederlandschen Kultuurraad tot lid van dien raad benoemd. Telefoneer alléén in noodzake lijke gevallen Het telefoonnet is overbelast. De autoriteiten heb ben dit feit geconstateerd en te vens opgemerkt, dat daardoor ge sprekken, welke zoowel direct als indirect voor de oorlogvoering van belang zijn, vertraging ondervin den. Vooral in de spitsuren ohder- vindt men vaak den last der on- noodige gesprekken. Deze uren loopen van half negen tot twaalf en van twee tot vijf uur. Speciaal het geautomatiseerde locale en in- terlocale telefoonverkeer is ge durende deze-spitsuren bijzonder toegenomen. Van Duitsche zijde zal men niet schromen een- groot aantal abon- né's van het telefoonverkeer uit te sluiten, indien door medewer king van de aangeslotenen zelf, de verkeersbelemmering niet ver- dwynt. Men telefoneere dus niet gedu rende de boi^genoemde spits uren, tenzij dit absoluut noodza kelijk is en het onderwerp, waar over men spreken „wil, geen uit- of afstel gedoogt. Als het even kan, wachte men tot na twaalf of na vijf uur, terwijl men onnoo- dige gesprekken beter geheel ach terwege kan laten. Controle hierop is voor de bevoegde instanties uit den a'ard der zaak eenvoudig ge noeg. Wil men in het bezit van zijn telefoonaansluiting blijven, dan neme men den hoorn in on- noodige gevallen niet van den haak Doctoraal examen In de ethno. logie - De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming deelt in de Staatscourant mede, dat de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam besloten heeft een docto raal examen in de ethnologie in te stellen op den grondslag van een candidaatsexamen: a. in de vereenigde faculteiten van de wis- en natuurkunde en de letteren en wijsbegeerte, in de sociale aardrijkskunde; b. in de faculteit der letteren erf wijsbegeerte; c. in de faculteit der godge leerdheid; d. in de faculteit der economi sche wetenschappen of aan een der economische hoogescholen te Rotterdam en Tilburg; e. in de juridische faculteit. Het doctoraal examen omvat als hoofdvak de algemeene vergely- kende volkenkunde, als verplicht bijvak de volkenkunde van eenig zelfstandig beschavingsgebied bui ten Europa en verder een 2da by vak ter keuze van den candi- daat, onder «goedkeuring Tan dt faculteit.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1