STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN BINNENLAND „Vreugde en Arbeid" bestaat drie jaar. VRAGENRUBRIEK Het werk der Kultuur kamer. SPORT VERDUISTEREN: AGENDA KERK EN SCHOOL Badoglio bereikt geen overeen stemming Reuter meldt uit Algiers, dat maarschalk Badoglio heeft medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is met graaf Sforza en Benedetto Croce tot overeen stemming te komen ten aanzien van de vorming eener regeering. Badoglio heeft verder verklaard, dat hij „uit zijn functie zal af treden zoodra Rome is bevrijd". Graaf Sforza en Croce hebben, naar in het Reuterbericht verder gezegd wordt, er op gestaan, dat de koning zou aftreden. Badoglio was echter tegen een zoo „radicalen maatregel" (D.N.Bi. De toestand in Libanon Naar de Britsche berichtendienst uit Beiroet meldt, duren de ongere geldheden in Libanon voort. De algemeene gedelegeerde van het Fransche dissidentencomité voor Syrië en Libanon, Jean Helleu, heeft, naar de Britsche berichtendienst verder meldt, bui ten medeweten van het comité te Algiers last gegeven tot het ver richten der arrestaties. Zijn eerste rapport is te Algiers ontvangen. Zoolang dit rapport niet bestu deerd is, zullen geen besluiten worden genomen, doch men ver wacht, dat Helleu zal worden te ruggeroepen. De achtergrond der crisis, aldus vervolgt de berichtendienst, wordt gevormd door het Gaullistische verzet tegen een politiek, wejke den Libaneezen geleidelijk een grootere mate van souvereiniteit zou geven. Toen de Libaneezen onverwijlde onafhankelijkheid ver langden, ging Helleu uiterst over haast te werk. De positie van Engelschen en Franschen is on getwijfeld zeer onbehagelijk. Uit Stockholm wordt gemeld: In welingelichte kringen te Lon den verluidt volgens „Aftonbla- det" dat de Gaulle zijn vertegen woordigers te Beiroet telegrafisch opdracht heeft gegeven- onmiddel lijk een beslissing te nemen. De crisis, die de Gaulle door zijn Libaneesche politiek heeft ver oorzaakt, wordt te Londen als de ernstigste van den geheelen oor log in het geallieerde kamp be schouwd. Zij dreigt de strategie van de Geallieerden in het Nabije Oosten in de war te sturen, door dien* zij de geheele Arabische wereld in opstand brengt. De Li banon is een vitaal strategisch gebied, waar onder de huidige om standigheden eenvoudig geen on lusten geduld kunnen worden. (D.N.B.). Jubilea Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. Deelman werd benoemd tot claviger van het Sted. Gym nasium alhier. Dienzeliden dag hoopt de heer J. v. d. Mark zijn zilveren jubi leum te vieren in dienst van Ge meentewerken, welk voorbeeld Zaterdag d.a.v. zal worden gevolgd door den hëfer W. F. v. d. Blom. Schoonheid en sfeer langs de oude Zuiderzee Op uitnoodiging van de Ver. „Oud Leiden" sprak Zaterdagmiddag de heer Fred. Thomas, redacteur van het dag blad „De Tijd", op de „Groote Pers" van het Sted. Museum „De Lakenhal" over „Schoonheid en sfeer langs de oude Zuiderzee". Spr. wees erop, dat de Zuiderzee altijd als een stiefkind behandeld is. Nu de Heemschut-gedachte meer en meer veld wint, maar ook onnoemelijk veel oudheid kundig schoon verloren is gegaan, stelt men pogingen in het werk om nog te redden wat er te red den valt Op den jongsten Monumenten dag werd het Zuiderzeemuseum gesticht en spr. pleitte voor Enk huizen als plaats van dat mu seum. Na te hebben uiteengezet, welke voorwerpen er in kunnen worden ondergebracht. sprak prof. Sevensma een slotwoord. Rem. Geref. Gem. Bij- de Remonstr. Geref. Gem. alhier is in de vacature-dr. L. J. Holk be roepen ds P M. Luca van Vlaar- dingen Uitgesproken: J. W. v. Schagen comm. mr. A. Hilbingh Prins. Cur. Dzn., te Rjjnsaterwoude No 92. R.- mr. A. J. Meijer te Aiphen a. d. Rijn. HERDENKING IN DEN HAAG De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft haar derde levensjaar volbracht en zij heeft bij deze gelegenheid haar leden en genoodigden Zaterdagavond een in den Haagschen Stads schouwburg door het Duitsche Theater-gezelschap opgevoerde opera-voorstelling aangeboden „Der Troubadour" van Giuseppe Verdi. Aan deze in alle opzichten voor treffelijk geslaagde opvoering, ging een persconferentie vooraf, waarin de Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg een overzicht heeft gegeven van de voornaamste werkzaamhedeh dezer gemeen schap in het afgeloopen tijdvak. In den'aanvang is „Vreugde en Arbeid" door vele Nederlandsche werkers sceptisch ontvangen, doch thans mag met voldoening wor den vastgesteld, dat „Vreugde en Arbeid" in zeer breede kringen een begrip is geworden en dat deze gemeenschap tot een levens krachtig organisme is ontwikkeld. Wat de cultureele ontspanning betreft werden ül het derde jaar 1300 voorstellingen en bedrijfs feesten georganiseerd, welke door ruim een half millioen personen werden bezocht. Ter vergelijking diene, dat in het tweede jaar van „Vreugde en Arbeid" 926 voor stellingen werden georganiseerd met 276.000 bezoekers De voor stellingen werden overal in den lande gehouden in ïr'et minder dan 376 plaatsen. Ter, behoeve van de werkers in Duitschland werden in dit 3de jaar 255 film voorstellingen georganiseerd, welke door ongeveer 100.000 menschen werden bezocht. Voorts werden in het afgeloopen werkjaar 44 avondscholen voor volwassenen en een aantal cur sussen op velerlei gebied georga niseerd. Méér dan 100 bedrijfs bibliotheken werden verzorgd. De huisvlijtactie met 5 tentoonstel lingen, ruim 2200 inzendingen en ruim 30.000 bezoekers vormde een bijzonder succes. Bijzondere propaganda werd ge maakt voor bedrijfssport, welke thans door meer dan 100 bedrij ven wordt beoefend. Wat de organisatie van de uit stapjes en het reizen betreft wer den 181 (vorig jaar 79) bedrijfs- uitstapjes georganiseerd met bijna 20.000 (8.000) deelnemers. In de vacantie-oorden werden het afge loopen jaar 15.000 (vorig jaar 10.000) overnachtingen geboekt. Aan het spaarsysteem, dat door „Vreugde en Arbeid" is ingevoerd, namen 48 bedrijven deel. Samenvatten kan worden ge zegd, dat het aantal deelnemers aan de cursussen, voorstellingen enz. in het afgeloopen jaar niet minder bedroeg dan een millioen. Het is dus niet overdreven zoo besloot spreker, om hier van een succes te spreken. Om 7 uur begon eén concert van het Maastrichtsche stedelijk or kest onder leiding van Hein Jor- dans in de voormalige Dominica- nerkerk. De opvoering van „Der Troubadour" was tot in de finesses keurig verzorgd. Het orkest stond onder leiding van Wilhelm Franze terwijl de regie verzorgd was door Otto Griinineer. G. H. te L. Tegen eventueelen verkoop van het stukje grond zal weinig te doen zfjn. Wel moet u als huurder een ongestoord ge bruik daarvan blijven toegestaan. De werkende vrouw in Nederlend. Vrouwen helpen bij het maken van uniformen O/H/P m GEWESTELIJK BUREAU GEOPEND TE MAASTRICHT. In Maastricht, de oudstè stad van Nederland, die op schier elk gebied de vroegste sporen van cultuur bezit, is Zaterdagmiddag het derde gewestelijke bureau der Nederlandsche Kultuurkamer ge ïnstalleerd. Na toespraken van den burge meester en den commissaris der provincie heeft de wnd. president der Kultuurkamer, jhr. mr. De Ranitz, het woord gevoerd. Men kan zich een oogenblik verbazen aldus spr. dat juist in dezen tijd het gewestelijk bureau van de Nederlandsche Kultuurkamer in Limburg wordt geopend. In dezen tijd, nu alle ge dachten geconcentreerd zijn op het oorlogsgebeuren, nu de totale oorlog steeds meer een feit wordt, openen wij een centrum van cul tureele werkzaamheden in Lim burg. Toch is dit niet zoo wonder lijk. Deze strijd gaat om de cul tuur. Te allen tijde is de cultuur een wezenlijk element van ons leven. De oprichting van het geweste lijk bureau beteekent, dat de cul tureele werker voor ons een waar devol volksgenoot is, voor wien wij willen zorgen, ook thans. Voor deze zoo belangrijke groep volks- genooten brengt ook de oorlog zijn bijzondere moeilijkheden met zich mede. Men denke b.v. aan de te werkstelling van kunstenaars en de moeilijkheden van de materiaal voorziening voor schilders-' en kunstambachtslieden. Reeds hier voor alleen zou een bijzondere in stelling. die de belangen van de kunstenaars ter harte neemt.reden van bestaan hebben. Er zijn mis schien menschen, die zich ook er over zullen verwonderen, dat het juist in Limburg is, dat de Kul- tuurkamerhaar gewestelijk bureau opent met een openlijke plechtig heid. Limburg is langen tijd het stiefkind onder de Nederlandsche gewesten geweest. Vanuit Holland werd langen tijd Limburg gere geerd, zonder dat men Limburg en de Limburgsche menschen kende en nu komt de Kultuur kamer naar -Limburg toe, vestigt in Maastricht een bureau. Dat is een duidelijk kenteeken, dat hier iets aan het veranderen is. Er verandert iets in de verhouding: Holland en het gewest Limburg. Deze verandering is een volkomen logisch gevolg van de beginselen, welke gelden bij den opbouw van de nieuwe beroepsorganisatie der cultuurwerkers in Nederland. De staat heeft tot taak alles tegen te gaan, hetwelk een vrijen bloei van de kunst en van de cultuur naar eigen a,ard zou kun nen beletten. Zoo zal In de eerste plaats de staat fit voor hebben zorg te dragen, dat de kuituur werkers en de kunstenaars niet in hun taak belemmerd worden door allerlei commercieele factoren. Want indien de commercieele fac toren overheerschen boven de cul tureele factoren, is er groote kans. dat de cultuur verstikt wordt en op een dwaalspoor geraakt. Daarnaast zal de staat positief de goede kuituur steunen. Wanneer de staat hier en daar in dezen revolutietijd gedwongen is preventief in te grijpen en volks vreemde en volksvijandige uitin gen te verbieden, dan doet dit niets af aan het beginsel, dat wij op het gebied van de kuituur tegenstanders zijn van elke cen suur. Ons volk zal zoo gevormd moeten worden, dat men deze volksvijandige uitingen eenvoudig niet meer accepteert en dat de Staat vertrouwen kan hebben in hen, die sleutelposten innemen op het» gebied van de kuituur als: theaterdirecteuren, dirigenten, uit gevers, organisatoren van tentoon stellingen e.d. Verder is de taak van den Staat ons volk in staat te stellen kunstzinnige uitingen te genieten.' ons volk wederom naar de kunst te brengen. Het moet zoo zijn, dat niet een kleine intellectualistische bovenlaag kan genieten van kunstzinnige uitin gen, doch dat ons geheele volk hieraan deelneemt. Het Is begrijpelijk, dat de Lim burger huiverig staat tegenover een nieuwe instelling als de Kul tuurkamer. Hem zal duidelijk ge maakt moeten worden, dat deze Kultuurkamer alleen kan bestaan op grond van het beginsel, het welk de eigen gard van iederen levenskring volkomen erkent en dus ook de eigen aard van het Limburgsche volk. VOETBAL LeidenGouda 13 De wed strijd LeidenGouda, in het kader van den Technischen Dag op het A.S.C.-terrein gespeeld, stond op een behoorlijk le klas peil. De kern van beide ploegen werd gevormd door clubmootjes van U.V.S. en van Gouda en ter weerszijden heeft dat zijn stempel op de verrichtingen gedrukt. Aan Leidsche zijde vond men het beweeglijke, attractieve, maar soms wat korte positiespel, dat het kenmerk Is van U.V.S., aan den anderen kant het stugge, hard nekkige en tot het laatste oogen blik gevaarlijke doorzetten, waar over de Leidsche voetballers al zoo dikwijls gestruikeld zijn ln hun talrijke ontmoetingen tegen Gouda! Spel technisch was Leiden in de eerste helft de meerdere van Gouda en vooral Hendriks. Fasel en de rechtervleugel: P. Kantebeen-Van Oostrom deden toen vele goede en bëlangwekkende dingen. Maar de schotvaardigheid der voorhoede was niet groot, gevolg voornamelijk van het feit. dat midvoor De Roo aan het spel nauwelijks deel nam door zich veel te ver naar voren op te stellen tusschen de Goudsche ver dedigers. waar bijkans iedere pass voor hem onbereikbaar was. En in de tw.ètede helft wreekte zich dat nog meer! Wel nam Leiden spoedig de leiding door een. niet als zoo danig bedoeld, schot van Kukler, maar een strafschop en een fout in de Leidsche defensie bezorgden Gouda een wat fortuinlijk verkre gen, maar niet geheel onverdiende zege (1—2). In die tweede helft speelden de Gouwenaars zeer ver dienstelijk en hun snel, open spel was toen bepaald gevaarlijker dan het wat korte samenspel van Lel den dat het den goeden doelman der gasten maar zelden moeilijk wist te maken. Duffels (L.F.C.), die het Leidsche doel op voortref felijke wijze heeft bewaakt, was er bijna ln geslaagd den strafschap der bezoekers te keeren! Vla zijn vuis ten kwam de bal tegen den paal om daarna ln het net te verdwij nen. Geen reden tot klagen had hij overigens tegen het slot toen een harde kogel bulten zijn bereik door den staander gekeerd werd! Uit blinkers bij de gasten waren mid voor, rechtsbuiten en midhalf, ter wijl ook de keper blijk gaf voor zijn taak berekend te zijn. De districtswedstriiden Voor de tweede maal in dit jaar nu te Tilburg, heeft het Westelijk dis trictselftal zijn superioriteit over de Zuidelijke ploeg bewezen. Dit gebeurde op geheel dezelfde wijze als te Eindhoven, want ook tóen was de stand bij rust 01 en wer den er in de tweede speelhelft nog vier doelpunten bijgemaakt. De Westelijke ploeg vertoonde geen zwakke plekken. Doelman Kraak heeft geen moeilijke proble men op te lossen gehad, dank zl1 het solide ve»dedigen van Calden- hove en Wllders. De middenlinie, waarin vooral Poulus nuttige din gen deed. vatte haar taak goed op, waardoor de voorhoede voldoende gelegenheid kreeg haar aanvallen op te bouv/en. Ondanks vijf doel punten. waarvan Du mort! er er drie (en Smit en de Harder leder één) voor ziin rekening nam, ziln er niettemin toch nog enkele goede kansen om zeep gebracht door slecht schieten. In het Zuidelijk van hedenavond 16.45 uur tot morgenochtend 7.45 uur 15 Nov.: maan onder te 11.10 uur; op te 19.40 uur. zullen den gang naar het ge westelijk bureau moeten leeren; zij zullen zich thuis moeten voe len en moeten leeren, dat deze organisatie hun eigen organisa tie is. Na een slotwoord van den heer Delsing, oen gewestelijken be stuurder. begaf het gezelsuhap zich naar het aloude Dinghuis, waar de heer Gerdgs de tentoon stelling „Wansmaak en gezonde kunst" opende Geldigheidsduur tabaksbonnen verlengd De geldigheidsduur van de bonnen „tabak 45" en „tabak 46" is verlengd tot en met 27 November a.s. Zooals bekend, geven de bonnen „tabak 45" recht op, naar keuze, sigaren, cigarillos, sigaretten of kerftabak, terwijl de bonnen „tabak 46" recht geven op het koopen van vijf sigaren. Radiopraatje Max Blokzijl Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond te 18.45 uur over den zender Hilversum 1 zal houden, heeft tot titel „Stilte voor den storm". De nieuwe vleeschbonnen Van 16 tot en met 27 November geeft elk der met vleesch „47a" en „48a" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch of van 1 rantsoen vleesch- waren, terwijl elk der met vleesch „47b" en „48b" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van een kwart gedeelte van deze hóeveel- De Limburgsche cultuurwerkers heden. HEDEN. Haarl.str. 48a: Spr. de heer Bar delmijer te 7'A uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Voor drachten Alb. Vogel Jr. te 7.30 u nam. Dinsdag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsi te 71/2 uur nam. Jeruël: Biibelbespreking te 7jj uur nam. Morschweg 59: Stadsevamgelisatli te 7Vi uur nam. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Winsum en Baarr (toez.), ds. S. Postma te Ried - Bedankt. Voor Schoonhoven, ds. C C T. Postm„ te Jaarsveld. Voo: 's-Gravenhage (vac. ds. G. Bos) ds B. J. Lietaert Peerbolte, evangel! satlie-predikant te Huizum Aangenomen als hulppred. ns« Werkendam, cand. P. J. ter BeeE CHR. GEREF. KERK Beroepen. Te Sneek ds. A. Zwiei te IJmuiden Bedankt. Voo: Utrecht (2e pred.pl.), ds. M. Hol trop te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen Te Zeist, ds. A. v Stuyvenberg 'te Yerseke. De heer H. J. Visch, theol cand. en zendeling-leeraart< Oegstgeest heeft een beroep al hulpprediker bij de Ned. Herv Gemeente van Serooskerke aange nomen. elftal liet het plaatsen veel te wenschen over. Te Groningen speelde Oost soe- peler en sneller dan Noord, dal het spel bovendien te kort hield Door Jaarsma en Ten Velde namer de gasten een 20 voorsprong Plotseling veranderde toen echtei het aspect. Het spel der Noord?' lilken werd meer open gehoudea en nam ln dreiging toe. Nog vooi| rust maakten Abe Lenstra eq Kamphuis gelijk 22. In de tweedj helft stond het spel van weer# kanten op een lager peil. Het einde kwam met onveranderde: stand. Stedenwedstrijden Op dei Techn. Dag zijn o.m. de volgend! uitslagen verkregen: Rotterdam- Den Haag 31;" AmsterdamHaari lem 94. Nederlandsch-Vlaamsche sport dag afgelast De Nederlandschj Vlaamsche sportdag, welke gistere: ln Berlijn zou worden gehoude: heeft geen doorgang gevonden. Competitie N.V.B. Dè uitsl gen zijn: District II, 2e klasse A: QuickVJ3.L. 64; 3e klasse A: WesterkwartierLugdunuhi 53; WassenaarAlphen 52; 4e kl. A: VVSBDOSR 42; 4e klasse B: JagersRouwkoop 11; 4e kl. C SpoorwijkRAVA 45; Res. 2e kl A: D.H.C. 3U.V.S. 2 2—3; Ree 3e kl. A: HBS 3Alphen 2 11—1 ATHLETIEK Slijkhuis kampioen van Zuid: Holland. Zaterdagmiddag wer den in het Zuiderpark te 's-Gra venhage de Zuldhollandsche kam pioenschappen op den weg gehou den. Kampioen op de 5 k.m. werd Wlm Slijkhuis in 13 min. 26.5 sflj Na ongeveer 1500 meter nam M de leiding en stond deze niet meer af. Hij won overtuigend met onge veer 300 meter voorsprong. De uitslagen luiden: 5 k.m.. 1; W. Slijkhuis. Holland. Leiden; 13.26.5; 2. M. v. Kampen. S.V.V. Schiedam. 14.01.7; 3. v. Rilt Trekvogels. Den Haag, 14.9.1. Clubkampioenschap: 1. S.V.V, Schiedam 10 P„ 2. A.V. 40, Delft, 15 p., 3. Shot, Den Haag, 29 p Juniores, 1400 m.: 1. C. de Kleyn Shot. Den Haag, 3.25.2; 2. H. R v. Deest, V. et C.. Gouda. 3.25.21 3 J. v. d. Wiel, Docos, Lelden. 3.29 Clubkampioenschap1. D.O.S Rotterdam, 26 p.. 2. Docos, Leiden 28 p.. 3- Celebes Den Haag. 30 P BOKSEN. Karei Sys wint van Olie Tand' berg. De Belg Karei Sys bokst! in de Belgische hoofdstad tege» den Zweed Olie Tandberg. dij hierbil ziin Europeeschen titel U het zwaargewicht op het spel zette. Na een gevecht van 15 ronj den won de Belg op punten, zee dat hij den Europeeschen titel li zijn bézit heeft gekregen. HOCfcEY. Ned. Hockey hond De Ulte^j gen zijn: Westen, 1ste klasse: H.D.M.- T.O.G.O. 5—Be FairAlkmaai 11; AmsterdamLaren 20. - Prom. klasse A: RijswijkS.O.S 4—1; M.R.HC..—H.H.lJ.C. 2 4r-1 2e klasse B: KievitenS.V. '35 1-- 3e kl. C.: Alliance 1Lelden B 12—0. Dames, district Z.-Holland: Jeugdklasse A: T.O.G.O. aLel den a 02; dito C: Zuldwiika- H.H.C. a 00. WIELRENNEN. Derksen ernstig ziek - Jan Derï' sen. de wielerkampioen der profs en algemeen kampioen van ai' jaar. is ernstig ziek. Woensds? werd hij in het R.K. ziekenhuis tf Zwolle, zijn woonplaats, opgeno men voor een operatie aan del blinden darm. Daar openbaard' zich een buikvliesontsteking. Za terdag-avond was de toestand v#J den renner zeer zorgwekkend Zondag was een lichte verbeter,in! ingetreden, doch het gevaar njjj geenszins geweken.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2