NIET GEBR. TEN HOEVE LUCHTGEVAAR MENSCHEN IN NOOD TELEFONEER f ZOET N ROGGEBROOD BINNENLAND De textieldistributie. Landwacht Nederland. SPORT KERK EN SCHOOL AGENDA STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN Verplichte medewerking bij huisvesting van geëvacueerden. HULPDIENSTEN VRII BAAN LATEN ROTTERDAM, TEL. 38427 DEN HAAG, TEL. 333298 Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Er kunnen thans in lichtingen worden verstrekt om trent krijgsgevangenen beneden den rang van officier, beginnende met de letter V tot en met de let ter Z. Zij, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gra- venhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboek nummer, militaire rang en laatst bekende standplaats. Zorg voor moeder en kind Als de huismoeders, vooral zij die in het bezit zijn van eenige kin deren, ervóór zorgen, dat alles in haar gezin in orde is, dan hebben zy het niet gemakkelijk. Een ont spanning hebben zij dan ook van tyd tot tijd zeer zeker hard noo- dig. Het is den Nederlandschen Volksdienst een genoegen, dat onze eigen volksgenooten hem in de gelegenheid gesteld hebben dezer dagen weer een aantal moeders voor eenige weken naar ipoóié tehuizen te kunnen zenden. Evenzoo is weer een aantal kin deren uitgezonden naar de mooiste plekjes van binnen- en buitenland. Ten einde de moeders in haar moeilijkheden bij te staan, heeft de N.V.D. dezer dagen „hulppos ten moeder en kind" geopend te Hilversum, Deventer en Velsen. Ten slotte kan nog met ge noegen worden medegedeeld, dat onze volksgenooten voor de min- der-bedeelden in de week van 1-6 dezer een bedrag bijeen hebben gebracht van f. 79.384,89. In Octo ber is totaal f. 581.885,75 door Winterhulp ontvangen, buiten'de collecten om. Moge dit velen een aansporing zün voor hun eigen volksgenooten. die. het in de win termaanden moeiiyk hebben, een offer te brengen. Mevr. A. C. A. Bergsmade Haan overleden Te Amsterdam is in den ouderdom van 83 jaar overleden mevr. A. C. A. Bergsma- de Haan, oud-directrice van het academisch ziekenhuis te Utrecht. Piet Moeskops, de vermaarde oud wielrenner, die vijl maal wereld kampioen werd. wordt Zondag a.s. 50 jaar CNF/Archief/Pan m Een aantal artikelen voortaan slechts op speciale vergunning verkrijgbaar. In verband met de huidige tex- tielpositie wordt medegedeeld, dat de punten van de kleeding- kaarten voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, benevens de t.-punten en alle speciale punten met in gang van 15 November a.s. voor - loopig niet meer gebruikt kunnen worden voor den aankoop van: Wat betreft mannen en jongens: costuums en onderdeeleiflfeaar- van, hemden, overhemden, on derbroeken, sokken en kousen, nachthemden, regenjassen en windjacken, alle soorten jassen (met uitzondering van bontjas sen), pullovers en gebreide vesten, alle soorten werk- en bedrijfs kleding, jekkers, pyama's, win terhandschoenen. Wat betreft vrouwen en meisjes: alle soorten japonnen, rokken, blouses, onderjurken, pullovers, gebreide vesten, hemden, alle soorten directoires,/shawls, kou sen, schorten, nachthemden, re genmantels en windjacken, alle soorten mantels en mantelcos- tuums (met uitzondering van bont mantels), omslagdoeken, alle soorten werk- en bedrijfskleeding, peignoirs, pyama's, bedjasjes e.d. Deze artikelen zijn alleen op speciale vergunning verkrijgbaar. Stukgoederen, welke bestemd zijn voor de vervaardiging van boven- en onderkleeding, onverschillig of deze bestemd zijn voor personen boven of onder 15 jaar, zijn al leen op speciale vergunning ver- krijgbaar. Alle in bovengenoemde opgave niet genoemde artikelen, zooals bijv. hoeden, zakdoeken, bretelles, sokophouders, bustehou ders, bontmantels, lint, band, ga rens, jabots enz. kunnen op de punten van bovengenoemde kaar ten en de T.-punten wel worden gekocht. Deze punten kunnen te vens worden besteed voor het doen verrichten van reparatie werkzaamheden, w&arvoor ook stoffen kunnen worden gekocht tot een maximum van 0.8 M2. Volledig geldig biyven: 1. De kleedingkaarten van oor logsgetroffenen, mits zij in het bezit zyn van een machtiging oorlogsgetroffenen. 2. De kleedingkaarten van a.s. moeders, die in het bezit zijn van een toëslagkaart V. 815, tegen overlegging van deze kaart en deze toëslagkaart zelve. 3. De kleedingkaarten van alle kinderen tot 15 jaar, benevens die van de jongens en meisjes van 15—18 jaar, welke in het bezit zijn van een toëslagkaart V. 715, en deze toëslagkaart zelve, voor zoover deze geldig is verklaard. De plaatselijke distributiedien sten hebben de bevoegdheid al leen in hoogst noodzakelijke ge vallen nog specials vergunningen, leveringsvergunningen e.d. af te geven, voor die artikelen, waar voor tot dusver deze diensten vergunningen verstrekten, (zgn. groote stukken, woninginrichting artikelen). Voor alle andere arti kelen, dus ook voor huishoudgoe- deren, moeten de aanvragen vcorloopig worden gericht tot het Ryksbureau Distex, afd. speciale vergunningen, Andries Bickerweg 4/te 's-Gravenhage (op de aan vraagformulieren van den plaat- seiyken distributiedienst) 'In het algemeen kan worden gezegd, dat alleen zy, die van een noodzakelijk kleedingstuk geen enkel exemplaar bezitten, in de gelegenheid worden gesteld een aanvrage in te dienen, waarbij vast moet staan, dat zij de noo- dige punten hiervoor nog op hun textielkaart beschikbaar hebben. Voor huishoudgoederen zal in het algemeen geen vergunning worden verstrekt dan in uitzon deringsgevallen, zooals huwelijk e.d., dus niet bij slijtage. De reeds uitgegeven leverings- .vergunningen en speciale vergun ningen behouden haar geldigheid" voor den duur, welke daarop is vermeld. Alle loopende aanvragen wor den geacht vervallen te zijn. Met inachtneming van bovenstaande richtlijnen kunnen zij in de meest dringende gevallen op nieuw worden aangevraagd, on der vermelding van het aantal op de textielkaart aanwezige punten en het motief van de aanvrage. Het reserveeren van zitplaatsen in de treinen Den laatsten tyd bereiken de spoorwegen weer her haaldelijk klachten over het reser veeren van zitplaatsen door reizi gers door het beleggen met een of ander voorwerp. Over het al of De door den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden en door den Leider der N.S.B. reeds herhaaldelijk aange kondigde vorming van een be schermingsformatie, bestaande uit leden van de N.SJ3. en leden van haar organisaties, heeft thans in een in het Verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden van 13 November verschenen verorde ning haar wettelijke basis en vorm gekregen. De beschermingsformatie, die zooals bekend den naam „Land wacht Nederland" draagt, zal door den Generalkommissar für das Sicherheitswesen und höheren S.S. und Polizeiführer met politie- bevoegdheden voor het handha ven van de openbare orde en ter bescherming van leven en goed der ordelievende bevolking wor den gebruikt. Een inspecteur-generaal, aan wien twee inspecteurs worden toegevoegd, leidt de Landwacht. Haar optreden wordt geregeld door den höheren S.S.- und Poli- zeiführer. De dienstvoorwaarden voor de leden van de Landwacht, zooals b.v. soldij, verzekering enz., worden in nadere bepalingen be kend 'gemaakt, die de höhere S.S.- und Polizeiführer in overeenstem ming met den Leider der N.S.B. afkondigt. Tijdens den duur van hun lidmaatschap van de „Land wacht Nederland" vallen de leden onder een bijzondere door den höheren SB.- und Polizeiführer uitgevaardigde disciplinaire rege ling. niet geoorloofde van deze wijze van reserveeren bestaat nogal wat verschil van meening. De Neder landsche Spoorwegen, die gaarne den lieven vrede onder de trein reizigers bewaard zien, deelen ons naar aanleiding van gerezen ver schillen mede, dat het volgens de wettelijke bepalingen geoorloofd is in een trein een zitplaats, die men vooreen oogenblik verlaat voor zich te reserveeren door er een voor werp op te leggen, mits dit reser veeren naar niet geschiedt met een krant of tydschrift, doch met een jas, een mantel, een hoed, een tasch, een koffertje of een der-" gelijk voorwerp. Het is verder niet geoorloofd om plaatsen voor an deren vry te houden door beleg ging met een voorwerp. Dit om misverstand ten aanzien van dit punt te voorkomen. Klantenbinding voor groente - Inwoners van de gemeenten, waar klantenbinding voor groente geldt, dienen bon „groente 13e periode 1943" gedurende de week van 14 tot en met 20 November a.s. in te leveren bij den handelaar, van wien zij van 28 November tot en met 25 December a-s groente en fruit wenschen te betrekken. Desgewenscht kunnen de bon nen, waarover een gezin de be schikking heeft, over twee ver schillende handelaren verdeeld worden. Dag der oude W. A. uitgesteld - De persdienst van de N.S.B. meldt: Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de Dag der oude W.A., welke op 14 November op de lagere kaderschool der W.A. te Oud-Leusden zou worden 'ge houden, door omstandigheden niet doorgaat. „De jeugdherberg van morgen" trekt groote belangstelling De tentoonstelling van de Neder landsche Jeugdherberg Centrale, die» gedurende November in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, trekt groote be langstelling. Vooral de jeugd heeft groote bewondering voor de mo dellen der toekomstige jeugdher bergen. In een der zalen worden thans ook eenige modellen van Duitsche jeugdherbergen tentoon gesteld Petroleum voor verlichting Van 14 tot en met 27 November geven de met „42 verlichting" en „43 verlichting" gemerkte bon nen der bonkaart „s 121" en de met „62 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „s 221" elk recht op het koopen van één liter petroleum. HANDBAL Nieuw-Brunhilde - Nleuw-tlrun- hilde speelt morgenochtend de vol gende wedstrijden: N. Br. I Athene II; ClihgendaalN. Br. II; N. Br. IllH.M.S. IV. PREDIKBEURTEN. VOOR.2IONDAG 14 NOVEMBER. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur)Vm. 10 en nm 3 1/2 u., ds Joh. Jansen Doopsgez. Gem.:' Vm. 10% u., ds. M. Gaai- kema van Uithuizen Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. R. Blommaert Evang. Luth. Gem.: Vm. 10% u., ds Makkink; Gerecht 10: Vm. 10% u., ds. Schmidt Geref. Kerk (Zuider- kerk)Vm. 10 u.. dr. Westerink; nm. 3 u„ ds. Veldman Geref. Kerk (Heerengracht)Vm. 10 u„ ds. B. Timmer van Wassenaar; nm. u., ds. Weggemans Geref. Kerk (O. Vest): Vm. .0 u ds. Weggemans; nm. 3 u., ds. Wier- singa Geref. Kerk (Morschweg): Vm. 10 u., ds. Veldman, nm. 3 u„ dr. Westerink Geref. Kerk In H.V. (Breestr. 64)Nm. 4 u., de heer A. van Kampen Rem. Ger. Gem.: Vm. 10% y., ds. P. Eldering van Oegstgeest Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis): Vm. 10% u., ds. A. van Biemen van Barsingerhorn Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Vm. 10% u.. hoogmis. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u„ ds. v. Ginkel v. Katwijk aan Zee; nm. 4 u.. ds. v. Veenen van Lisse Geref'. Kerk: Vm. 9% en nm. 4% u., ds. J. G. Aalders. Katwijk-a-Zee. Nieuwe. Kerk: Vm. 9% u., ds. C. A. van Harten; Vm. 11.15 uur. ds. R. P. A. Rut gers; nm. 3 u., ds B. van Ginkel (Bed. H.D.) Kapel Herv. Gem.: Vm. 9% u., ds. Rutgers; nm. 3 u., ds. van der Ent Braat, van Wou- brugge. Geref. Kerk: Vm. 10 u. en nm. 4 u., ds. J. C. Gilhuis. Oegstgeest Groene Kel'kje: 10.15 uur ds. J. B. Oskamp uit Zalt Bommel (jeugddienst) - Pau- luskerk 10 uur, ds. A. P. v. d. Haas; 3 uur, dr. G. J Woldinga, Theol. Cand. Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerlaan)Vm. halfelf. dr. A. van Iterson Geref. Kerk: Vm. 10 (Dankuur gew.), ds. Eringa; nm. 4 u., ds. W. Bouman' van Leiden Geref. Kerk (Morsch-Rijndijk) Vm. 10 u. (H.A.), ds. W. Bouwman: nm. 4 u. (H.A. en Dankz.), ds. Eringa. Rijnsburg Ned. Herv, Kerk: Vm. 10 u. dr. G. C. van 'Niftrik; nm. 3 u., ds. L. Boer van Scheve- ningen Kerkzaal: Vm. 10 u ds. G. v. d. Wiel van Weesp; nm. 3 u. dr. Van Niftrik Geref. Kerk, Voorh.weg: Vm. 9% u.. ds. H. Post; nm. 3 u., ds. C M. van dér Loo Geref. Kerk, Rapenburg: Vm. 9% u., ds. van der Loo; nm. 3 u., ds. E. H Broekstra van Oegstgeest Concordia: Vm. 9% u., ds. Broek- stra; nm. 3 u- ds. Post Chr. Geref. Kerk: Vm. 9% en nm. 3 u., leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. (Bed. H.D.) en nm. 3 ds. Jongeboer Geref. Kerk: Vm. 10 en- nm. 3% u., ds. Rijneveld. NED. HERV. KERK. Drietal. Te Zeist (4e pred.pl.) ds B J Ader te Nieuw-Peerta, dr. H. Berkhof te Remele en ds K. Roubos te Culemborg Aange nomen. Naar Lage VuurscLe ds. A. G Haring te Brakel. Naar Baten burg en Niftrik, cand. J. Koper te Zandvoort Benoemd tot hulp- pred te Barendrecht, cand. J. Kwast, die deze benoeming aan nam. Te Paessens en Moddergat cand. F. J. tei Beek te Bilthoven, die voor deze benoeming bedank te Be oepen. Te Waaxens-Brant- »um ds. P. Inberg te Langezwaag Drietal. Te Rotterdam (vacature ds. J de Bruir.' ds. H. S J. Kalf te Gouda, ds. J. D Kleyne te Alk maar en ds. J. Slok te Dordrecht Beroepen. Te Rinsumageest (toez.), ds. K R. ter steege te den Boer Bedankt. Voor Holwerd (toez.), ds. E F.'Westra te Metsla- wier. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te 'S-Gravenhage- Loosduinen ds. H. Volten te Haren (Gr.l HEDEN. 't Schuttershof: Tooneeiavonaj „Selskip Fryslan" te 7 uur nar Stadszaal: Boyd Bachman en zijn orkest te 7.15 uur nam. Zondag Evang. Chr. Gem.: Samenkom-I sten te 10 u. voorm. en 5% u. nm Jeruël: Samenkomsten te 10 uurl"1 voorm. en 5 uur nam. Schouwburg: Leidsch Muziekin-I f stituut ..Eén dag koning", 6 uur 1 nam. j Stadszaaii- Gezelschap August de: Laat. 2 1/2 en 7 1/4 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22) :LJ Gem. Gods te 10 uur voorm. en 4% uur nam. De avond-, nacht, en Zondags- dienst der apotheken te Leiden Jj wordt van Zaterdag 13 Nov. 20 u„ tot Zaterdag 20 Nov. 8 uur waar-- genomen door de Apotheek Boek-jrj wijt. Breestrgat 74. Tel. 20552 en; i de Haven-Apotheek, Haven 18, Te- lefoon 20085. Te Oegstgeest doorg' de Oegstgeestsche Apotheek. Raad huispark 8. Tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lei- den wordt van hedenavond 8 uur, - tot Maandagmorgen 8 uur waar-\i genomen door de doktoren Flim.J Jasperse, Van Leeuwen. Meyboom. 1 Nieuwzwaag en Stoffers. 'I Te Oegstgeest door dr. Vare- kamp. tel. 21916. OEGSTGEEST. Vergadering IJsclub „Oegstgeest1' In de druk bezochte vergade ring van de Usclub „Oegstgeest" herdacht de voorzitter, de heer J. M. Zwart het 50-jarig bestaan. Het verslag van den penningmeester, den "heer L. van Nieuwkoop gaf aan uitgaven f. 929.40 en aan ont vangsten f. 830.77. Tekort f. 98.63, welk bedrag door de reserve kan worden gedekt. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m. dat de exploitatie van de iisbaan in Poelgeest een succes is. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren dr. H. Varekamp, H. F. B. M. Kortmann en Jac. Key. Kerkelijke verkiezingen. Als notabel der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heeren J. Los, J. P. C. Sentel ,A. Uittenbogaard en D. Vermeulen. Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heeren L. A. Mennes, K. van Egmond. L. K. v. d. Ven. P. Oudshoorn, J. H. Gunning en J. S. van Mameren. In de vacature M. C. Jelier is geko zen de heer C. Ouwersloot en in de vacature A. Verhaar de heer L. de Neef. Bij het onderbrengen van ge- evacueerden in Leiden gedurende de laatste dagen is gebleken, dat* bij sommige ingezetenen onwil- bestaat ten aanzien van de op-' name dezer geëvacueerden. In-) dien in dergelijke gevallen vast komt te staan, dat de schuld der wryvingen bij de ingezetenen ligt,- zal tot ontruiming dezer wonin- gen worden overgegaan. Met na druk wordt er op gewezen, dat medewerking van de ingezetenen met betrekking tot de huisvesting van geëvacueerden verplicht is, en dat het niet nakomen van deze verplichting de ingezetenen op ernstige tegenmaatregelen kan komen te staan. Zilveren jubileum Gisteren herdacht de heer W. Bekooy den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Zeepfabriek Sanders en Co. alhier. In den loop van den ochtend werd hy in een der lokalen v.an de fabriek ontvangen, waar hij allereerst op hartelijke wijze door den direc teur, den heer P. A. de Jong, werd toegesproken, die hem een enve loppe met inhoud overhandigde. Daarna werd hij gehuldigd te midden van het géheele personeel, waarbij hem namens allen geluk- wenschen en geschenken aange boden werden. Gouden echtvereeniging Lei den telt onder haar inwoners we derom een gouden bruidspaar en wel I. v. d. Reyden en M: v. d. Reyden—van Gelder, wonende Koestraat 4a. die Woensdag j.l. den dag herdachten, waarop zij voor een halve eeuw aanteeken- den voor het huwelijk, dat op 22 November daarop volgend werd vertrokken. De thans 70-jarige bruidegom heeft tot voor zeven jaar diverse werkzaamheden uitgeoefend bij een aantal bedrijven in de Sleu telstad, w.o. de spoorwegen, de firma Zaalberg en Werninks Be- tonmaatschappij. De oude dag brengt natuurlijk gebreken mee. doch desondanks mag de bruide gom zich, evenals zijn even oude^ echtgenoote, die nog steeds alleen het huishouden bestiert, nog in een redelijke gezondheid verheu gen. Het huwelijk werd gezegend met de geboorte van 14 kinderen, waarvan er thans nog 9 in leven zyn, terwijl de verdere nakome lingschap 24 kleinkinderen telt. Wanneer zij allen het jubilee- rende echtpaar komen opzoeken, zullen de komende dagen niet alleen een groote drukte doch evenzeer een feestelijke stemming met zich meebrengen. Tentoonstelling Joh. van De venter In de bovenzalen van den kunsthandel Gerard van Spaandonk aan de Breestraat wordt gedurende een maand een tentoonstelling gehouden van olieverfschilderijen van den oud inwoner der Sleutelstad Joh. van Deventer. De- expositie werdj heden opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2