Zóó oud »DE CENTRALE ,ﻣV/testetö BINNENLAND De nieuwe bonnen. VRAGENRUBRIEK Geldig zijn de volgende bonnen: RECHTZAKEN Invloed van revolutie op strafbaarheid. STADSNIEUWS AGENDA GEMEENTEBESLUITEN Inderdaad, ióó oud lult U wellicht worden. Maar Indien U tijdig een passende verzekering heelt aangegaan bij „De Cen trale', dan kunt U rustig den ouden dag tegemoet zien en niemand tot last zijn -wA/zeJa>At -weftAwd Nede/Uand Rijnstraat 28. Den Haag PRIMA SIROOP DE SMAKELIJKSTE Lét op dat hij tapt uit het goede vaatje met merk W.S.R. der Wester Suikerraffinaderij Amsterdam Eden over de Moskousche con ferentie Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, o.a. verklaard: „Wanneer ik terugzie op den arbeid dien wij in de hoofdstad der sovjetunie 14 dagen lang verricht hebben, dan kan ik met absolute stelligheid beweren, dat de conferentie in onzen ge- heelen omgang met onze sovjet- en Amerikaansche vrienden nieuwe warmte en nieuw vertrou wen gebracht heeft. Het was in hoofdzaak de vriendschappelijke toon van het wederzij dsche be lang,, gn het wederzij dsche ver trouwen, waarin al deze bespre kingen gehouden werden, die de Moskousche conferentie voor mij tot een steeds gedenkwaardige gebeurtenis gemaakt heeft". Eden ging verder in op de in stelling van een „adviseerende commissie voor Europa". Deze commissie zou onverwijld in het leven worden geroepen en belast worden met de bestudeering van alle kwesties, waarmede de „drie regeeringen" zich volgens haar overeenkomst zouden bezig hou den, alsmede met het voorleggen van voorstellen „aan deze drie regeeringen". Deze commissie, al dus Eden, is geen „uitvoerend lichaam", zjj wordt Ingesteld voor het gemak der drie regeeringen. Ter behandeling van de gealli eerde politiek jegens Italië wordt onverwijld een organisatie gescha pen, aldus vervolgde Eden, die een „uniforme politiek der drie mo gendheden moet garandeeren". Op de conferentie te Moskou heeft men den sovjetvertegenwoordigers rapport uitgebracht over de be ginselen der geallieerde militaire regeering in Italië. Eden hield zich vervolgens bezig met de Moskousche viermogend- hedenverklaring waarvan Huil, zooals Eden zeide, de auctor in tellectualis is. Tusschen de vier regeeringen is een „speciaal appa raat" noodig, dat „boven het ge wone apparaat van het diploma tieke verkeer staat, een apparaat, waardoor Engeland en zijn groote bondgenooten hun opvattingen over talrijke politieke vraagstuk ken snel en doeltreffend onder één noemer kunnen brengen". Er is, aldus vervolgde hij, geen belangrijk probleem van' Euro- peesche politiek, dat niet in een of anderen vorm te Moskou be sproken is. „Ik zou niet willen beweren, dat wij op elk punt tot overeenstemming zijn gekomen, maar wij kennen tenminste elks opvatting over al deze vraagstuk ken". Tenslotte sprak Eden over zijn samenkomst met den Turkschen minister van buitenl. zaken, Menemendzjogloe. Hij verklaar de „voorloopig" niets meer over deze besprekingen te kunnen zeggenomdat Menemendzjogloe rapport moet uitbrengen over „het resultaat dezer besprekingen", die bestonden uit een gedachtenwis- seling over „den algemeenen toe stand in het licht der resultaten Tan de Moskousche conferentie". (D.N.B.). Gedurende de komende veer- tiendaagsche periode zijn voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit, melk, tap temelk en aardappelen de bonnen 47 en 48 aangewezen. Voorts is op bon 47a boter verkrijgbaar een half rantsoen boter, od 47b een half rantsoen margarine, en op de bonnen 2-70, 3-70 en 4-70 reserve eveneens een half rantsoen mar garine. Van de versnaperingen- kaart is bon 47 aangewezen voor 100 gram chocolade en bon 48 voor 100 gram suikerwerken, van de kindervoedselbonnen is 47a geldig voor 250 gram gort en 47b voor "250 gram rijst of gort. terwijl van de tabakskaart bon 47 recht geeft op een rantsoen tabaks waren naar keuze en bon 48 op een rantsoen sigaren of cigarillos. Voorts zijn geldig verklaard de bonnen 699 en 700 voor bloem, 701 van 250 gram gort, 702 voor een rantsoen vervangingsmiddelen, 703 voor 100 gram volvette of 40 plus kaas, 704 voor 500 gram suiker en 705 voor 250 gram jam. Reichskarte für Urlauber De geldigheidsduur van de bonnen der Reichskarte für Urlauber, wel ke, blijkens het daarop gestelde opschrift geldig zijn tot 14 No- vem a.s., is verlengd tot 1 Mei 1944. Zooals bekend, zijn deze bon nen uitgevoerd in groene kleur, met als opdruk een geel-witte u, welke op een schildje is geplaatst. De aandacht van de winkeliers wordt er op gevestigd, dat zij tot 1 Mei 1944 verplicht zijn deze bon nen onder alle omstandigheden aan te nemen, dus bijvoorbeeld ook wanneer zij bezig zijn met in ventarisatie. Het niet nakomen van deze verplichting brengt, voor de betrokkenenn ernstigemoei lijkheden mede. Notariaat J. G. J. van Mou- rik, candidaat notaris te Tiel, is benoemd tot notaris aldaar. J. J. B. B. te L. Wendt u met uw vragen tot het museum voor Natuuriyke Historie aan de Raam- steeg alhier. A. F. B. te L. U moet u wen den tot de Nederlandsche Cultuur kamer. 2e v. d. Boschstraat 42. Den Haag. De bommenterreur Naar het D.N.B. verneemt zijn in den mid dag van den elfden November formaties vijandelijke bommen werpers tijdens zeer nevelig weer tot het Westduitsche gebied door gedrongen. Zij wierpen lukraak bommen op verscheidene plaatsen. De Duitsche afweer bracht den vijand verliezen toe. Naar „Aftontidningen" meldt, is er thans een samenvattende offi- cieele mededeeling verschenen over de schade, die is aangericht door de geallieerde bomaanvallen op Napels in de maand Augustus j.l. De aanvallen vergden 20.000 dooden, 1950 woonhuizen werden volkomen verwoest, 4358 gebouwen werden zwaar en 9994 licht be schadigd. 58.762 woningen kunnen in het geheel niet meer bewoond worden en 26.090 woningen nog slechts ten deele. Het Zwitsersche telegraafagent- schap meldt uit Chiasso: Volgens een officieel rapport bedraagt het aantal menschen, die Milaan na de AngloAmerikaansche lucht aanvallen van Augustus hebben verlaten, 552.544. In totaal hebben 293.700 Milaneezen door de bom bardementen meer of minder ern stige schade geleden. (D.N.B.). 14 TOT EN MET 27 NOVEMBER. Elk der vol gende bonnen geeft recht op het koopen van 47/48.1 Brood 4 rants, Br. of gebak 47/48B Brood 1 rants. Br. of gebak 47/48 Beschuit 1 rants. Brood, ge bak of beschuit 699/700 Alg. x rants. Brood, ge bak of bloem 701 Algemeen 250 gram Gort 702 Algemeen j rants. verv.midd 47A Kinderv. 250 gram Gort 47B Kinderv. 250 gr. Rijst of Gort 47A Boter i/z rants. Boter 47B Boter y2 rants. Margarine 703 Algemeen 100 gr. volv. of 40 Kaas 47/48 Melk 13/4 nter Melk 47/48 Taptem 13/4 liter _apteri. 47/48 Aardap. 2 kg. Aardappelen 47/48 Toeslag 1 kg. Aardappelen 704 Algemeen 300 gram Suiker 705 Algemeen 250 gram Jam 47 Versn. 100 gr. chocolade 48 Versn. 100 gr. suikerwerk 47 Tabak 1 rants. sigaren, tabak of sigaretten 48 Tabak 1 rants. sigaren of cigarillos Bijzondere rantsoenen: 2-70, 3-70, 4-70 Res.: 14 rants. margarine. Met uitzondering van de bonnen voor aardappelen mag op deze bonnen reeds op 13 November worden gekocht. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig" uitgezonderd: 2-69, 3-69, 4-69 Res. en 46A bo ter: 31 Oct. t/m 11 Dec. Eerstvolgende bonaanwijzing op 28 November voor alle artikelen, uitgezonderdkoffiesuxrogaat," vervangingsmiddelen en chocola de op 12 December'. VOORTS ZIJN GELDIG: Brandstoffen: 15 t/m 19 BV: 1 eenh (t/m 31 Dec.); 20 t/m 22 BV: '1 eenh. (t/m 29 Febr.); 11 t/m 14 KF: 1 eenh. (t/m 30 April. Honden- en kattenbrood: bon 25 (t/m 30 November) Scheerzeep: Textielkaart bon Eén (t/m 31 December). Zeep: 697 Alg. aa Eenheidszeep éenheidszeep;'698 alg. aa Wasch- poeder: Waschpoeder; aa Toilet zeep: toiletzeep (t/m 30 Nov.) Velen zijn misdadig, zonder te beseffen, Hoe zij met bongeknoei Zichzelf en anderen treffen. Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen Offert voor haar aan Winterhulp! Giro 5553 Waar nauwelijks drie jaar geleden nog schepen voeren Hoog steekt dit gedeelte van Schokland me» de pastorie boven de omgeving van den polder uit' CNF/v. Buiten/Fax m L. E. M„ destijds deel uitma kende van de W.A. te Nijmegen, had 'in de maanden AprilJuli 1941 een aantal strafbare feiten gepleegd, o.a. mishandeling, be- leediging van een politie-ambte- naar in functie, en was deswege door den vrederechter te Arnhem veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand. Het Vredege rechtshof overwoog diet betrekking tot de aan verdachte op te leg gen straf het volgende: Verdachte heeft In enkele maan den namelijk ln het tijdvak April- Juli niët minder dan zeven straf bare feiten gepleegd, welke in het algemeen als van min of meer ern- stigen aard behooren te worden beschouwd. Het Hof geeft zich echter rekenschap van het onloo chenbare feit, dat zich ln Neder land een revolutie in natlonaal- sociallstischen zin voltrekt, zij het ook onder bijzondere omstandighe den. Dit brengt mede de erken ning van de noodzakelijkheid veel al andere maatstaven aan te leg gen dan in normale omstandighe den gebruikelijk en geboden, waar het geldt de beoordeeling van ge dragingen van den kant van hen, die zich voor de doorwerking van den revolutionnairen geest hebben ingezet. Bij een revolutie, ook ge lijk zich in Nederland onder de huidige omstandigheden voltrekt en welke vooral in den tijd. dat verd. de hem ten laste gelegde strafbare handelingen pleegde, meer dan thans het karakter eener „straatrevolutie" had waarin dan ook verdachte's handelingen haar grond vonden kunnen nu eenmaal de beginselen van orde niet steeds ln dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen Dit is bepaaldelijk ook het geval, wanneer de revolutionnaire span ning zich in zoodanige feitelijk heden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als min of meer ernstige strafbare handelin gen behooren te worden aange merkt en als zoodanig vergolden. Daarom is het hof van oordeel, dat voor de bepaling .wan de straf waardigheid van verdachte, die als Dr. C. J. Wijnaendts Francben 80 jaar Aa. Zondag hoopt onze stadgenoot dr. C. J. Wijnaendts Francken, bekend letterkundige, zijn 80sten geboortedag te her denken. Cornelis Johannes Wijnaendts Francken werd te Rotterdam ge boren, alwaar hij het gymnasium doorliep. Hij studeerde aan de universiteiten van Utrecht en Amsterdam in de wis- en natuur kunde en in de geneeskunde. Op 27-jarigen leeftijd promoveerde hij cum laude tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „De Sclereï- den". Gedurende de jaren 1898 tot 1902 zette hij zijn studiën voort aan de universiteiten van Jena, Zürich, Parijs en Berlijn, voqrnamelijk op het gebied der psychologie en philosophie. Di rect na zijn promotie ondernam hij verschillende groote reizen, waarbij hij tot 1913 Europa in alle richtingen doorkruiste en bezoe ken bracht aan Amerika, Azië en Afrika. Dr. Wijnaendts Francken was gedurende vele jaren lid van de redactie van het Tijdschrift voor Wijsbegeerte, bestuurslid van het Kant-Gesellschaft en van de ver- eeniging „Het Spinozahuis". Tal van werken en een groot aantal tijdschrift-artikelen zijn van zijn hand verschenen. Transport Scheveningsche ge- evacueerden aangekomen. He denmorgen is een transport van 50 gezinnen uit Scheveningen in Leiden aangekomen. Deze gezin nen moesten vandaag nog bij de Leidsche ingezetenen worden on dergebracht. Het zal voor een ieder duidelijk zijn, dat hier direct gehandeld moest worden. Door omstandigheden, onafhan kelijk van den wil van het evacuatiebureau, is er dus geen gelegenheid geweest van te voren de kwartiergevers met de geëva- cueerden kennis te laten maken. Het behoeft geen betoog, dat dit valt te betreuren. De moeilijk- aanvoerder van een revolutionnai ren stoottroep te midden van een toenmaals uiterst vijandig gezind volksdeel optrad, slechts een maat staf behoort te worden aangelegd, welke ln de revolutionnaire om standigheid zelf zijn grond vindt. Voor zoover het hof echter tevens van oordeel ls, dat verd., ondanks de bedoelde gegeven omstandighe den. door zijn ondoordacht hande len bulten de grenzen van het noodzakelijkerwijs toelaatbare is opgetreden, acht het hof niettemin termen aanwezig om verd. te straf fen. Dienovereenkomstig legde het hof aan verd. een geldboete -op van f. 50.of 25 dagen hechtenis, in overeenstemming met den elsch van den procureur-generaal. Puimsteen en dubbelkoolzure soda in plaats van shampoo en zoetstof Bijna 100% gemalen puimsteen en andere onoplosbare bestanddeelen bevatte de „sham poo", die de grossier H. Dubbeld te Leiderdorp zijn afnemers lever de. Ook de pakjes zoetstof, die deze grossier verkocht, waren van weinig waarde omdat de inhoud grootendeels uit dubbelkoolzure soda bestond. De prijs van beide producten zou ook indien -de ver werkte grondstoffen wél aan de te stellen eischen hadden beant woord, te hoog zijn geweest. Pro ces-verbaal en veroordeeling volg den dus. De Inspecteur voor de prijsbeheersching heeft dezer da gen een boete van f. 2009 opge legd. Kantongerecht te Leiden Woensdag J.l. vermeldden wij. dat W Jansen Sr. en W. Jansen Jr., melkhandelaren te Leiderdorp, voor het Leidsche Kantongerecht te recht stonden wegens verkoop van taptemelk als volle melk. Dit ls echter onjuist. De vervolging werd ingesteld omdat zij melk vervoer den met een te laag vetgehalte. Het vetgehalte bedroeg 1.6, waar door het volgeös de bepalingen niet als taptemelk doch als volle melk moest worden beschouwd. Volle melk mag echter alleen worden vervoerd, indien deze een aanzien lijk hooger vetgehalte heeft. De spoorwegdiefstallen in Gro ningen. De rechtbank te Gro ningen wees gisteren vonnis inzake de omvangrijke spoorweg diefstallen, gepleegd in April, Mei, Juni en Juli van dit jaar op het hoofdstation te Groningen en op het rangeerterrein te Emmen. In hoofdzaak werden hierbij rijwielen levensmiddelen en rookartikelen ontvreemd. Zes verdachten hadden zich hiervoor te verantwoorden, al len Inwoners van Groningen, in dienst bij de Nederlandsche Spoor wegen. wegens diefstal of heling. Allen gedetineerd. De opgelegde straffen varieeren van zes maan den tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De eischen va rieerden van een half jaar tot anderhalf jaar gevangenisstraf. HEDEN. p Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen", violiste Janlne Andrade te 7.30 uur nam. Zaterdag 't Schuttershof: Jeugdsifd. Leid- sche Ver. van Postzegelverzame laars te 2V2 uur nam. v 't SchuttershofTooneelavond „Selskip Fryslan" te 7 uur nam. Stadszaal: Boyd Bachman en zijn orkest te 7.15 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. H. -Oldewelt over Socrates, te 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Nov. 20 uur tot Zaterdag 13 November 8 uur waargenomen door Je Apotheek Kok Rapenburg 9 Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Mensch- held", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8 Telef. 26274. heden in Den Haag zijn van dezen gang van zaken de oorzaak. A.s. Maandag komt een tweede transport van 50 gezinnen. Ook dan zal op gelijke wijze moeten worden gehandeld Het evacuatiebureau zal zooveel mogelijk bevorderen, dat aan de daarna komende evacué's gele- genheid zal worden geboden te voren in contact te treden met de gezinnen, waarbij zij worden ondergebracht. Zilveren jubileum - Op 16 No vember a.s. zal mevr. Flipse-De Vries, telefoniste bij het Post kantoor alhier, haar zilveren jubi leum herdenken bij de P.T.T. Zij tfad op 16 November 1918 als kantoorbediende in dienst op het Post- en Telegraafkantoor te Apeldoorn en werd op 1 Aug. 1924 benoemd tot telefoniste aldaar. Met ingang van 1 Februari 1928 werd zij op verzoek verplaatst als telefoniste naar het kantoor te dezer plaatse. Benoemingen. De Burgemeester, waarnemende de taak van den Gemeenteraad, heeft wegens periodieke aftreding van de leden van verschillende commissies en ter voorziening in k enkele vacatures mét ingang van H 1 September j.l. benoemd: Tot lid van de Commissie voor het Oud-Archief: W. J. J. C. Bij- leveld, prof. mr. W. v. Iterson, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof. dr. J. de Vries; tot lid van de Commissie voor het Stedelijk Museum „De La kenhal": W. J. J. C. Bijleveld, A. Krantz, Th. B. J. Wilmer, ir. H. A. van Oerle, mr. H. F. A. Don- )i ders en A. J. M. van Dijk; tot lid van het Bestuur van de t Stedelijke Werkinrichting: W. van der Laan, G. E. E. Kuyntjeg en B. Bouchier; tot commissaris van de Gemeen telijke Volkscredietbank: Th. B. J. Wilmer, mr. F. J. J. Trapman en mevr. R. Pardoen-Westra; tot lid van de Monumenten commissie: dr. T. P. Sevensma, ir. H. A. van Oerle, J. J. Groen, A. J. M. van Dijk, E. Pelinck, J. H. A. Manders en W. Zwart; tot curator van het Gymna sium: prof. dr. F. Muller Jzn., dr. W. P. Jorissen, prof. dr. J. de Vries, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, mevr. H. G. de Ruyter van Steveninck-Van Bosse en A. Krantz; j tot lid van de Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs: 'prof. dr. J. de Zwaan, ir. F. Stokhuyzen, mej. dr. C. Hovens Greve, mevr. M. J. Kloeke-Van Lessen, D. Parmentier en dr. J. van Ham: tot lid van de Commissie van Toezicht op de Bewaarscholen: mevr. J. C. Martijn-Van der j Burgh, mevr. G. Ruiter-Zuidema, J. Wijtsma, W. P. Lagas, mej. J. C. Baars, mej. E. G. Bos, J. P. Boekhold, mej. H. J. Glasz en rector F. A. M. Bernefeld. Aan mej. dr C. E. te Lintum is, wegens opheffing van haar betrekking, met ingang van 10 November 1943, eervol ontslag 1 verleend als leerares in het He- J breeuwsch aan het Gymnasium. j Mej. N. H. Mak, onderwijzeres in lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs, is met ingang van den cursus 1943-1944, 1 tot wederopzeggens, doch uiterlijk I voor den duur van dien cursus benoemd tot tijdelijk leerares in evengenoemd vak aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. I Mevr. J. K. van Weizen. is met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot fröbelonder- I wijzeres aan de school voor bui-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2