Nergens ontspanning na de conferentie te Moskou Flinke kerels meiden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm Nederland 84ste Jaargang Vrijdag 12 November 1943 No. 25651 Dr. GÖBBELS IN „DAS REICH". ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." Kerstpakketjes voor de Waffen-S.S. Gooi wat in mijn schoentje. DE STEM DER S.S. Economist: „Vergelijking met 1918 niet mogelijk" VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In „Das Reich" publiceert dr. Göbbels een artikel „Onvermij-, delijke gevolgtrekkingen", waarin Phij allereerst opmerkt, dat het den bolsjewisten uit eigen kracht niet gelukken kan, den volken uit het hoofd te praten, dat het bolsje wisme het grootste gevaar voor de cultuurwereld vormt en dat een sovjet-overwinning de be schaafde menschheid tot ontbin ding brengen en in een volkomen chaos zou storten Met de poging, dezen argwaan bij de volken weg te nemen, hebben derhalve de plutocratische vrienden der bols jewisten een taak op zich geno men, waarbij zij op hun beurt ook weer een bedrog voor hebben. Zij meenen en hopen namelijk, wellicht op het laatste en beslis sende oogenblik de bolsjewisten tegen te houden en dan Eurqpa als weerlooze buit voor zichzelL te kunnen incasseeren. Deae rekening, aldus vervolgt de minister, is echter fout. Geen macht ter wereld zou een bolsje wisme, dat over Duitschland ge zegevierd zou "hebben, een halt kunnen toeroepen. De Duitsche weermacht is thans de gewel digste concentratie van militaire kracht, die de wereld kent. Had zij slechts één taak gehad, de nederwerping van het militante bolsjewisme, dan was die reeds lang volbracht. Wat zou er echter gebeuren, als zij fegen deze taak niet opge wassen zou zijn? Het antwoord zou dan zijn de vreeselijkste be slissing over het lot van Europa. Daarbij vergeleken zijn de andere problemen van den oorlog vaak slechts van ondergeschikt belang. Er zijn geen woorden genoeg om het gevaar te schetsen. Het be staat voor elk land en voor elk volk. Als de Duitsche weermacht door het militante bolsjewisme onder den voet zou worden ge- loopen, zou het bolsjewisme tot in het hart van Europa staan. De ontbinding der randgebieden zou dan nog een kwestie van weken, misschien van dagen zijn. t Dr. Göbbels onderwerpt ver volgens de resultaten der confe rentie te Moskou aan een .nuch tere, zakelijke beschouwing". Het staat onweerlegbaar vast, aldus schrijft hij, dat de Engelschen en Amerikanen naar Moskou zijn gegaan om de bolsjewisten te brengen tot een vastleggen van hun - territoriale wenschen en be doelingen. Niet alleen het breed sprakige slotcommuniqué van Moskou, maar ook alle andere in lichtingen, die wij van de confe rentie hebben gekregen, toonen eenstemmig aan, dat de Anglo- Amerikanen daarin in geen enkel opzicht geslaagd zijn. Alleen al het feit, dat in het communiqué wel sprake is van Oostenrijk, dat in het geheel niet op de agenda stond, maar niet van Polen, Fin land, de Baltische landen, de Dardanellen en den Balkan, be wijst genoegzaam, dat de En gelschen en Amerikanen in Mos kou hun grootste diplomatieke nederlaag hebben geleden. StaUn hoopt door militaire successen voldongen feiten te kunnen stel len. Het zou meer dan naïef zijn, als men aannam, dat hij de An- glo-Amerikanen daarin zou wil len laten deelen. Zij hebben geen machtsmiddelen om hem daartoe te dwingen en hij heeft geen aan leiding het vrijwillig te doen. In één woord: De Engelschen en Amerikanen zijn te Moskou voor goed uit Europa weggegoocheld. Het geding over het lot van Europa is thans nog slechts een zaak tusschen de Sovjet-Unie en de Duitsche weermacht. De Anglo- Amerikanen hebben het bolsje wisme slechts op het paard te helpen. Zit het in het zadel, dan zal het wel rijden. De minister legt er den nadruk od, dat deze voorstelling van zaken gedeeld wordt door de ge- heele wereldmeening, die nog een eigen oordeel heeft. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de Moskousche conferentie en haar schijnresultaten de volken niet geruststellen, maar hun ongerust heid nog hebben vergroot. Ner- Slechts mogelijk tot 30 November Het S.S.-Ersatzkommando Ne derland deelt ons mede: Tot en met 30 November 1943 moeten alle Kerstpakketjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S., die zich aan het front of in gar nizoen bevinden, bij het S.S.-Er satzkommando Nederland, Den Haag, Korte Vijverberg 5, afge leverd zijn. In de maand October hebben alle vrijwilligers inmid dels van hun troepenonderdeelen de z.g. „Zulassungsmarken" ont vangen, die voor de verzending der pakketten noodzakelijk zijn. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1 kilo of 2 kilo. Voor 1 kilo moet men 1 „Zulassungsmarke" en een postzegel van 15 cent en voor 2 kilo 2 „Zulassungsmarken" met een postzegel van 30 ct. opplak ken. Daar de „Zulassungsmarken" aan de soldaten uitgereikt worden en door hen aan hun familieleden gezonden, zijn deze dus nergens anders verkrijgbaar. Familieleden, bekenden, Werk gevers enz., die een pakje aan een vrijwilliger sturen willen, dienen zich met de- naaste familieleden in verbinding te stellen. Om een goede en tijdige afwik keling van het geheele Kerstpak- ketverkeer mogelijk te maken, is een inkrimping van het postver keer noodzakelijk. De briefpost Ja, de Sint wil wel. Maar.... al die duizenden verlangende kindergezichtjes en de zorgen van hun oudersMaar helpt u den Sint en werkt mede aan de speel goedinzameling van den Jeugd storm. Even een briefkaartje en het wordt gehaald. Voor LeidenHooglandsche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk A 209, h. Hazerswoude. ondervindt echter in dezen tijd geen onderbreking. Daarentegen kunnen van 10 tot 30 November alleen Feldpostzendingen tot en met 100 gram aan soldaten met een Feldpostnummer aangenomen worden. Aan vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost nummer, kunnen pakjes tot 1 kilo zonder „Zulassungsmarke" tot 30 November verstuurd worden. Van 30 November 1943 tot 25 December 1943 kunnen in geen geval veldpostpakketten en pak jes aangenomen worden. De pakjes moeten als volgt worden geadresseerd An das S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Zur Weiterleitung an: rang naam veldpostnr of adres. gens toont zich ontspanning, overal toeneming van angst en bezorgd heid. Wij hebben steeds geweten, al dus vervolgt dr. Göbbels, dat de positie van Engeland en de Ver. Staten in hun samengaan met de Sovjet-Unie van week tot week zwakker werd om uit te loopen op een volkomen afhankelijkheid. De Moskousche conferentie is een nieuwe stap op den weg haar dit door Stalin beoogde doel. Van nu af aan regeert in het vijandelijke kamp nog slechts de roode Mars en de plutocratieën hebben het nakijken. In weerwil van de pro paganda zijner regeering is ook het Engelsche volk zich volkomen bewust van dit feit. Er wordt nauwelijks een boven Duitschland neergeschoten en gevangen geno men Britsche vlieger verhoord, die Bi) onze Vrijwilligers. tijdens hun opleiding G.F.L/H/P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de ^hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landstorm Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm Nederland of bij het S ,S. -Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligéi-s voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SJS. kan leder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 15.11.43, 9-14.00 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Wester laan 2. 16.11.43, 9-12.00 uur: Goes, Hotel Central. 15-18.00 uur: Breda, Restau rant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 u.: Arnhem, Café Royal 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19.1.1.43, 1 5-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenheek. 20.11.43, 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Dm Hout, Bezuldenhout- scheweg. Luistert op Zondag 14 Novem ber van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar „De Stem der SS". De voorman der Ger- maansche SS ih Nederland spreekt over: „Nu eerst recht (derde gedeelte)". dat niet verklaart. In de breede massa van het Engelsche volk hêeft men het doffe gevoel, dat men door dezen oorlog op een hellend vlak geraakt is en geen uitweg meer weet. Dit bewijst, dat van Duitschen kant de dingen niet door de bril van het voor oordeel worden gezien, maar dat de Duitsche uiteenzetting in over eenstemming is met de geheele openbare meening, ook die in de vijandelijke landen. Het gaat hier om zeer zakelijke dingen. En hoe onschuldig ze soms ook lijken in den razenden gang der gebeurtenissen, zij vormen toch het kernprobleem van deze wereldworsteling. Als thans het oorlogsdoel der- Anglo-Amerikanen werkelijk bereikt zou zijn, d.w.z. dat het Duitsche rijk moreel en militair ineen zou storten, dan zou Europa in enkele dagen aan de voeten van het bolsjewisme liggen, zonder dat het roode leger werkelijk zou behoeven te ver schijnen. Geen land van Europa zou aan dezen wervelstorm kun nen ontkomen. De oorlog zou dan een verschrikkelijk einde hebben. Welke fantasie, aldus vraagt de minister, zou deze tragedie kunnen schilderen? Het Duitsche volk heeft zijn lasten op zich genomen met een offervaardigheid, die slechts be wondering verdient. Men kan steeds weer met trots constatee- ren, dat datgene, dat van het Duitsche volk verwacht werd, door zijn prestaties verre wordt over troffen. De Duitsche leiding van haar kant is vastbesloten, dezen strijd om het individueele en nationale leven van het Duitsche volk vast beraden en zonder wankelen tot de overwinning voort te zetten. Wij hebben een zomer vol zorg STOCKHOLM. 12 Nov. (ANT5.). Het Engelsche tijd schrift „Economist" schrijft: De militaire situatie van 1918 kan niet met die van thans vergeleken worden, hoe gaarne men dat aan geal lieerde zijde ook zou willen. Immers, het Duitsche leger van 1943 is niet dat van 1918. Toen zijn ae zenuwen het Duitsche opperbevel de baas geworden en werd het moreel van de Duitsche troepen ge broken. Thans echter Is de Duitsche weermacht geeste lijk en lichamelijk nog vol komen intact. van hedenavond 17 uur tot morgenochtend 7.45 uur De maan ging heden onder te 7.53 uur en komt op te 17.43 uur. en moeilijkheden achter ons, wij zyn in een herfst die den last niet vermindert, en wij verwach ten een winter, die ons op de zwaarste proef zal stellen. Maar onze overwinningskansen zijn niet geschokt. Wij zullen ze, als het er op aankomt, weten te verdedigen. Niemand bij ons denkt aan toe geven. Over dergelijke gedachten spreekt alleen de vijandelijke pro paganda, maar in de wereld der feiten zijn ze theorie zonder meer. Wy allen weten, dat zelfs deze oorlog in weerwil van zijn ont zettend leed altyd nog beter is dan een vrede, dien de vyand ons zou opleggen. Niemand van ons zou willen leven om dat te zién. Wij hebben de bruggen achter ons afgebroken, wij kunnen niet meer terug, maar wij willen ook niet meer terug. Wij zijn ge dwongen het uiterste te doen en daarom vastbesloten tot het uiterste. Eens zal de zege voor ons allen de prijs der hoogste dap perheid zyn (D.NJB.). Strubbelingen in den Libanon - Naar Reuter meldt zyn de minis ter-president vsn Libanon en twee andere Libaneesche ministers ge arresteerd en naar een onbekend oord overgebracht. Ook de president is in hechtenis genomen. De Britsche berichtendienst meldt uit Beiroet, dat thans met één uitzondering alle leden van het Libaneesche kabinet gearres teerd zijn. Te Beiroet en Damascus is het tot betoogingen gekomen. Reuter meldt uit Cairo, dat uit betrouwbare bron aldaar verno men is, dat de 48 afgevaardigden, die gestemd hebben voor de wijzi ging van de Libaneesche grond wet, allen zijn gearresteerd. In een radiotoespraak heeft de Fransche commissaris in Libanon medegedeeld, dat de gebeurtenis sen van den afgeloopen nacht een „aanslag tegen Frankryk" betrof fen hebben. De uitzonderingstoe stand zou zijn afgekondigd. De Gaullistische' gedelegeerde Helleu heeft in een radiorede ver klaard: Met het oog op den toe stand en op grond van bespre kingen met het Fransche dissi dentencomité heb ik het hesluit genomen, de Libaneesche grond wet buiten werking te stellen en het parlement te ontbinden. Voorts heeft het dissidentencomité besloten, het staatspresidentschap alsook de tegenwoordige regeering op te heffen. Tot leider van de nieuwe regeering is benoemd Emile Edde. Er zullen nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. Britsche torpedojager verloren - De Britsche admiraliteit heeft volgens Reuter het verlies van den torpedojager „Eclipse" mede gedeeld. De torpedojager was In 1934 van stapel geloopen en had een waterverplaatsing van 1375 ton. De bemanning telde 145 kop pen. (D.N.B.). Verbitterde slag voor Bougain ville Uit Tokio wordt gemeld: In aansluiting op den tweeden luchtslag voor het eiland Bougain ville speelt zich thans voor het zelfde eiland een verbitterde slag af tusschen eenheden van de kei zerlijke vloot en een machtige vlootformatle van den vijand. (D-N-B.y,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1