WARNECKE - Stationsweg 6 b distributiedienst oegstgeest LEIDSCH ELFTAL-GOUDSCH ELFTAL rina borst LANGFZAAL BUSTEHOUDERS deftBijenkorf Oostfront levert zwaren strijd. 'S LAATSTE BERICHTEN KUNST EN LETTEREN VRAGENRUBRIEK OFFICIEELE KENNISGEVING. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Zondagmiddag 2 uur, Voetbalwedstrijd Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Hernieuwde aanvallen van de Sovjets ten Noordoosten van Kertsj werden op een plaatselijke penetratie na afgeslagen. Bij Pe- rekop en ten Noorden van Kri- woi Rog vielen de sovjets ver scheidene malen zonder succes aan. Van de rest van het Zuidelij ke deel van het Oostelijke front worden geen gevechtshandelingen van beteekenis gemeld. In het strijdgebied van Kief zet ten de bolsjewisten hun aanvallen et sterk superieure strijdkrach- n voort. Terwijl ten Westen van de stad onze troepen in zware af- weergevechten met den verder op- rukkenden vijand gewikkeld zijn, zijn in 't gebied ten zuidwesten van Kief de aanvallen onder bijzonder zware vijandelijke verliezen ineen gestort. Eigen tegenaanvallen won nen hier ondanks hevige tegen stand der sovjets en slechte toe standen der wegen terrein. Ten noordwesten van Tsjernigof probeerde de vijand door massale aanvallen, die gesteund werden door zware artillerie en verschei dene pantsercorpsen, in een smal gebied een doorbraak te bereiken. De harde en verbitterde gevech ten duurden ook tijdens de duis ternis voort. Alleen in den sector van een corps werden daar 186 An sovjet-pantserwagens vernietigd en 31 andere onklaar geschoten. "Formaties <fe valer ie," die tot den aanval op onze stellingen over gingen, werden in het vuur ver nietigd. Ook ten noordwesten van Smo lensk ontstonden gisteren hevige gevechten met versch aangevoerde sovjet-reserves, die nog voortdu ren. In het gebied van Newel probeerde de vijand tevergeefs onze afgrendelingsfronten in de diepte van het penetratiegebied in te drukken. Eigen tegenaan vallen ten zuiden der stad had den na zware en wisselvallige ge vechten succes. In Zuid-Italië houdt de strijd om de heuvelstellmgen ten Wes ten van de Volturno tegen de steeds opnieuw aanstormende sterke Amerikaansche strijdkrach ten aan. In verbitterde gevechten op korten afstand werden twee verloren gegane hoogtepunten onder zware bloedige verliezen voor den vijand heroverd. In de overige fröntsectoren ontstonden slechts voorpostengevechten. Boven het gebied van de Mid- dellandsche Zee en de bezette Westelijke gebieden werden giste ren 15 vijandelijke vliegtuigen en boven den Atlantischen Oceaan een groote Britsche vliesboot neergeschoten. Kustbewakings vaartuigen van de marine boor den in de ochtenduren van 10 'Nov. ten Noorden van IJ mui- den een Britsche motortorpedo boot in den grond. (DkJ.) STADSNIEUWS Geslaagd voor het alhier afge- 'omen examen van apothekers assistent mej. A. Rietveld (Rot terdam), mej. S. de Goederen (Den Haag), mej C. A. Huibers (Leiden), mej. F. W. Prius (Delft) en mej. M. M. v. Dongen (Rotterdam) Volksonderwijs De afd. Lei den van Volksonderwijs hield een ledenvergadering, waarin tot af gevaardigden naar de algemeene vergadering benoemd werden de heeren J. W. Harting en J. K. van der Valk. Daarna hield de heer R. J. Smit, lid van het hoofd bestuur van Volksonderwijs, een rede over: „Hoe staat hei met de onderwijsvernieuwing?" Spreker toonde aan dat de vernieuwing van het onderwijs een onafge broken proces is, iederen dag in iedere klas, in tallooze bijna on merkbare kleinigheden. Deze groei echter gaat in veel langzamer tempo dan de groei der andere levensgebieden. Daardoor ont staat een afstand tusschen school ^en maatschappij. Wordt deze tè ^root, dan klinkt de roep om ver nieuwing. Zoo ging 35 jaar ook een vernieuwings-storm over ons land. ..Schoolhervorming is ur gent", luidde het toen. Men drong aan op meer karaktervorming, het „kunnen" moest gaan boven het „kennen". Thans klinken de zelfde verlangens. Hoe komt het nu, dat er van een principieele vernieuwing 'geen sprake is? Het rationalisme der 18de eeuw ver nauwde zich in de 19de eeuw tot een éénzijdig intellectualisme. Dit nu maakt, dat ons volk nog al tijd aanbidt „de knapheid". Pa rate kennis staat nog steeds hoog genoteerd en de tallooze examens houden het didactisch materia lisme in stand. Behalve het in tellectualisme is er nog een rem mende kracht, waardoor de ka raktervorming in het gedrang komt: de veel te groote klassen. Spreker eindigde met te wijzen op de groote waarde van vertellen. Deze red? werd met groote aandacht gevolgd en verwierf een dankbaar applaus. BINNENLAND. Vier werklieden tijdens werk zaamheden verongelukt Giste ren omstreeks halftwaalf is in de ketelmakerij van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij aan de Heyplaat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier werklieden het leven heeft gekost. Vier timmerlieden, de 40- jarige J. C. van As uit de.Krui- zemuntstraat, de 38-jarige S. Bakker uit de Beverstraat, de 36- jarige J. A. J. Kraats uit de Adrianastraat en de 28-jarige M. A. Heymans uit de Claes deVrie- selaan, waren bezig in de nok van het ketelhuis, op ongeveer 16 M. hoogte, op een houten stelling het glazen dak te repareeren. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is een der stellinghouten ge broken waardoor de geheele stel ling met veel geraas naar .be neden viel, de vier timmerlieden met zich meesleurend. De eerst genoemde drie waren vrijwel op slag dood. Heymans vertoonde nog teekenen van leven en werd naar het Zuiderzee-ziekenhuis ver voerd. Daar is hij echter korten tijd later eveneens overleden. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek inge steld. Voor beroep bedankt Ds. C. A. van Harten, Ned. Herv. predi kant te Katwijk-aan-Zee heeft bedankt voor het op hem uitge brachte beroep naar Berkel en Rodenrijs. BUITENLAND De strijd aan het Oostelijk front. De A.NP.-correspondent meldt uit Berlijn: De gevechten in het gebied van Kief hebben een zoodanigen om vang bereikt, dat men hier thans van den „slag om Kief" spreekt. De met geweldige kracht aanval lende Sovjet-Russische tankcol- lonnes, die zich na de herovering van de stad waaiervormig ver spreid hebben, daarbij gebruik makend van de spoorlijnen, die in Kief samenkomen, stuiten op hardnekkigen tegenstand. Hun opmarsch in Zuidelijke richting is op insluiting van de Duitsche troepen gericht en tracht dpor een snellen opmarsch over den benedenloop van den Dnjepr den ring om de Duitsche strijdkrach ten te sluiten. De Sovjet-Russen schijnen krachtige pogingen te doen den Dnjepr in het mon- dingsgebied over te steken en landingen op den Westelijken oever ook van zee uit, blijven tot de mogelijkheden behooren. De situatie is op het oogenblik zoo, dat van Saporosje tot de Zwarte Zee de Dnjepr voorloopig den vijandelijken opmarsch tot staan heeft gebracht. Nog geen enkele maal in den loop van hun offensief, zoo stelt men te Ber lijn vast, zijn de bolsjewisten er in geslaagd een omsingeling op groote schaal van Duitsche strijd krachten tot stand te brengen. Men heeft de plannen van den tegenstander steeds tijdig kunnen doorzien en deze door tegenmaat regelen kunnen verijdelen. Zoo noodig is men onder den druk der Sovjet-Russische aanvallen uitgeweken, zooals bijvoorbeeld thans ten Westen en ten Noord westen van Kief. Dit kan men te eerder doen, zoo verklaart men daar het bezette gebied nog vol doende ruimte voor dergelijke uitwijkbewegingen biedt. Een brandpunt van den strijd is op het oogenblik, naast Kief, ook het gebied ten Zuidwesten van Newel, waar de gevechten hevig zijn zij het ook niet van dien omvang als in het gebied van Kief. De berichten maken thans gewag van een verslechte ring van het weer, doch mén ver klaart hier, dat de toestand der wegen niet zoodanig is, dat de operaties ernstig bemoeilijkt worden. Voordrachtavond Albert Vogel Jr. De jonge voordrachtkunstenaar Albert Vogel JT. zal Maandag 15 Noyember a.s. een avond geven in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal. Het programma vermeldt o.a,. werken van Gorter, Marsman, v. d. Leeuw en Rllke. NIEUWE UITGAVEN Tubercu- lose-bestrijding Door de ftfeder- landsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose werd een brochure uitgegeven, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de moeilijkheden die voortvloeien uit het gebrek aan sanatoriumruimtp voor tuberculoselijders. Tengevolge van de lange wachttijden, die in dezen tijd van opneming vooraf gaan moeten zoowel patiënten als hun omgeving tot beider heil zich stipt houden aan een reeks voorzorgen, die in deze brochure op aardige wijze worden uiteengezet, onder de leuze „de strijd van meester zon neschijn". Een verdienstelijke uit gave, in woord en beeld uitstekend verzorgd door E. J. WilzenBruins en Corrie van der Baan. Janine Andrade De Fransche violiste Janine Andrade zal een en kelen vioolavond in Leiden geven en wel op Vrijdagavond 12 Novem ber e.k. in de Stadsgehoorzaal. Met Marinus Flipse aan den vleugel zal zij werken van Beethoven, Paganini, Debussy (Sonate) en Ravel ten ge- hoore brengen. Dit concert zal plaats vinden onder auspiciën van den Leldschen Kunstkring „Voor Allen". D R. te L. De Titanic ver ging op 14 April 1912. Van de meer dan 2200 opvarenden werden 685 menschen gered. VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH OPENBAAR SLACHTHUIS. Vrijdag, 8-10 uur, Nos. 22700- 22957 Maatschappelijk Hulpbe toon. Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 K.G. per bon Le gitimatiebewijzen, distributiebon nen, papier en gepast geld mee brengen. 4185 STEVENINCK, Burgemeester. PLATTELANDSREGELING AARDAPPELEN 1943/44. In deze regeling, waarbij onder bepaalde voorwaarden, door con sument rechtstreeks van telers aardappelen kunnen worden be trokken. wijkt dit jaar in belang rijke mate af van die van verleden Jaar. Er zijn thans namelijk be paalde gebieden aangewezen, wel ker inwoners verplicht zijn aan de regeling mede te doen. Verder kun nen in een aantal gemeenten de inwoners desgewenseht bij de re geling ingeschakeld worden, ter wijl de steden en een paar groote gemeenten ln deze zijn uitgesloten De regeling is verplicht voor: Goe- ree en Overflakee, Voorne en Put ten Rozenburg, Hoekschewaard en Tiengemeten, Eiland van Dor drecht. behalve de stad Dordrecht eiland IJsselmonde. behalve Rot terdam (Z.)IJsselmonde, Pernis. Ridderkerk, H. I. Ambacht en Zwijndrecht en voor de gemeenten Benthuizen. Bergschenhoek, Bleis- wijk Boskoop, Moercapelle. Reeu- wijk, Waddinxveen. Zevenhuizen en Zoetermeer. De regeling ls toe gestaan zonder verplichting voor alle andere gemeenten met uit zondering van de hier na te noemen gemeenten. De betref fende inwoners kunnen dus naar wensch- aan de plattelandsregeling deelnemen. Uitzonderingen hierop dus gemeenten, waarvoor de rege ling verboden ls. zijn de volgende: Den Haag, Rijswijk. Voorburg, Loos duinen, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Schiebroek, Hillegers- berg. Delft. Leiden, Gouda, Dor drecht en Zwijndrecht. Alle per sonen. die aan de regeling moeten of mogen deelnemen moeten zich melden bi) den PJ3.H. van het dis trict, waaronder zij ressorteeren. Zij ontvangen dan een aankoop machtiging, waarmede zii aardap pelen bij telers kunnen koopen. De P.B.H. zal voor het uitgeven van deze machtigingen zitdagen organiseeren, welke hii nog nader bekend zal maken. De aardappe len mogen alleen betrokken wor den van telers, die in deselfde ge meente woonachtig zijn als de con sumenten. Alleen met toestem ming van den PJ3.H. nag in de verplichte gebieden, indien een gemeente uitgeput is, door telers geleverd worden uit een naastbij gelegen gemeente. In de verplichte gebieden is de periode waaryoor de regeling geldt vastgesteld van 26 Dec. '43 tot 10 Juni '44. In de toegestane gebieden is de consu ment vrij ln het kiezen van het aantal perioden, waarvoor hij in de regeling wil deelnemen. De te lers mogen bii rechtstreeksche af levering aan den consument een prijs berekenen van maximaal 50 cent per 100 kg. boven den offici eel vastgestelden telersprijs. Te be talen vracht wordt overgelaten aan partijen. In de „verplichte" gebieden moet men zich ln leder geval bij den P.B.H. melden voor het verkrijgen van een aankoop- machtiging. Indien men dit niet doet. worden bil de eerstvolgende distributieperiode geen distributie bescheiden (dus ook niet voor andere producten) verstrekt. Voor Diaconieën, liefdadige instellingen kloosters e.d. geldt het volgende. Voor zoover deze bij het Centraal' Distributie-kantoor zijn ingeschre ven, konien zii niet ln aanmerking voor de plattelandsregeling. In de overige gevallen kan toestemming verleend worden, voorzoover de be trokken instellingen ln het gebied gevestigd zijn, waarvoor de platte landsregeling geldt. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij den P.BH. 4171 AANMELDING BIJ DE BEDRIJFS GROEP WEGVERVOER Ingevolge een besluit van de or ganisatie cömmissie voor het be drijfsleven zijn verplicht zich aan te melden: a. degenen, die ln be roep of bedrijf personen langs den weg vervoeren (hiertoe be hooren ondernemers van auto- busdiepsten, toerwagens. huur auto's en taxi's, verhuur zonder chauffeur, stalhouderijen); b. de genen die motorrijtuigen of ander materiaal verhuren ten behoeve van het personenvervoer (uitge zonderd gewone rijwielen); c de genen die ln beroep of bedrijf voor rekening van derden goederen langs den weg vervi-eren; d. de genen, die werkzaam zijn als bode- huis, als irestelhuis of als agent) van de onder c. genoemde onder nemingen; e. degenen, die trans portmiddelen verhuren voor het) goederenvervoer langs den weg. Ook diegenen, wier bedrijf door do huidige omstandigheden tijdelijk is stilgelegd, dienen zich aan te melden. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bi) de Bedrijfs groep Wegvervoer, Groot. Hertogin- nelaan 16, den Haag 4I511 Wnd. hoofdred.: K. Been. Lelden RedactiestafK. Been (binnen land en sport): J. Brouwer (bui tenland en stadsnieuws); Th. J. Hannema (omgeving en muziek). Politiek medewerker: W. H. Streng, Wassenaar. .Verantwoordelijk voor de advertenties: A Poortman. Verloren, Zaterdag 6 Nov. 1943 in tram van Noord- wijk Zee, Leiden, Den Haag, een bruin lederen actetas door Duits mili tair, tussen 4 en 6 uur n.m. inhoud o.a. porte feuille met belangrijke papieren en foto's (voor vinder v. geen waarde). Tegen hoge beloning te- vug te bezorgen Haltege bouw N.Z.H.T.M. station- Leiden. 4922a Rijksambtenaar, gehuwd, zonder kinderen, zoekt Huis of ongem. Etage jmet vrije keuken. Brie ven A. Renier, De Sit- terLaan 87a. Variatie in de maaltijd? Grutterswaren in ruime sorteering en voldoende voorraad vindit U bij 1 Simon de Wit. Wij staan klaar om onze klanten met een vriendelijk ge- i zicht en een vakkundige .bediening) te helpen. WU ONTVINGEN HEDEN EEN NIEUWE ZENDING IN DIVERSE SOORTEN EN PRIJZEN. Voor direct gevraagd een flinke Dienstbode, voor den geheelen dag. H. J. den Haan, Vliet Z.Z. 24, Rijnsburg. 3418a Gevraagd een Bakkers- bediende, int. of extern te Oegstgeest. Brieven Bureau van dit BJad onder No. 4149. Wij willen daarmee slechts zeggen, dat het weer tijd wordt met uw St. Nlcolaas- inkoopen te beginnen. Het beste is. deze in de morgenuren te doen en daarbi) een Centraalboekje te nemen. Het bespaart U onnoodig wachten aan de cassa's in de afdeelingen. Amsterdam Den Haag Rotterdam Huishoudster, Flink zelf standig Meisje gevraagd voor huishouding en kan toorwerkzaamheden, bij heer alleen, te Leiden. Brieven Bureau van 'dit Blad onder No. 4178. De uitreiking van bon kaarten aan zelfverzor- gers en geen zelfverzor- gers zal van Vrijdag 12 November af normaal functionneeren. Datum en uur waarop de bonkaart voor de nieuwe periode moet worden af gehaald staat vermeld op het Inlegvel van de Dis tributie-stamkaart. Voor degenen, die op 10 en 11 dezer niet in de gelegenheid zijn geweest hun distributie bescheiden af te halen volgt een nadere mede- deeling in deze Courant. op het A.S.C.-terrein aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest. Toegangsprijs: Tribune 75 et-, overige rangen,40 ct., Jongens 20 ct. Voorverkoop bij sigarenmagazijn Brokaar, Breestraat 67, tot. Zaterdagmiddag 5 uur. LOGOPAEDLSTE Verbetering van stem en spraakgebreken. 1. Stemheesohheid en stëmvermocidheid. 2. Correctie van uitspraakfouten. 3. Ademh. stoornissen. 4. Stamelen (<J?a. gehe- melte gebr. en lispelen) 5. Stotteren. Liplezen voor sleehth. (part. of cluhsgewijs) Fondspat. reductie op vertoon van kaart) Weth. Boonstraat 1, Oegstgeest. Standaardisatietoedrij f vraagt bekwaam zelfst. Boekhouder, liefst op d£ hoogte met de bedrijfs voorschriften, alsmede Jongste Bediende (Vr.), Brieven met ultv. Inlich tingen aan het Bureau van dit Blad No. 4139. Wij kunnen nog leveren KACHELS, FORNUIZEN; KINDERWAGENS, GASOVENS. Rijwielbanden met botf, HOOGEWOERD 128B, inkoop inruilen

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3