Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-SS en de Landstorm 84ste Jaargang Woensdag 10 November 1943 No. 25649 BUITENLAND Hitiers rede. Dat mag niet hinderen. LOTSVERBONDEN. V V Nederlander spreekt, d,an blijkt telkens weer dat hij van de gebeurtenissen, die zich in de wereld voltrekken, weinig of niets begrijpt en dat hij zich van den toestand, na den oorlog, slechts een vage voorstelling kan vormen. ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." LEIDSCH a% DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In hun commentaren op de rede van Hitier leggen de Duitsche bladen den nadruk op het on- wrikbare geloof a"an de Duitsche eindoverwinning. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat het krachtige woord „aar, het einde staat de overwinning" alles be halve een ij dele belofte is. Dit woord komt op uit het geloof aan Duitschlands toekomst en uit het koele verstand, waarmede alles wordt voorbereid voor het laatste, beslissende uur, waarin de laatste slag wordt geleverd. Er is geen Duitscher, die den bomterreur van Engelsch'en en Amerikanen niet met den diepsten afschuw gadeslaat en hunkert naar het uur, waarin de luchtmisdadigers betaald zullen worden met de eenige munt, waarvan zij verstand hebben: geweld tegen geweld. De storm van geestdrift, die te Mün- chen losbarstte, toen de Führer van de vergelding sprak, is dan ook uit het hart van geheel - Dudtsohland gekomen. Engeland, aldus vervolgt het blad, zal er goed aan doen, de aankondigingen van den Führer woordelijk op te vatten: het zal zijn loon ontvan gen, dat in overeenstemming' zal zijn met het aantal gevallenen in Duitschland en de vernielingen aan Duitsche steden en Eurcpee- sche cultuurmonumenten. Want dat er in Duitschland lang ge zwegen is, heeft een achtergrond, die voor den vijand slechts onbe hagelijk kan zijn, omdat hij ge tuigt van de nauwgezetheid der Duitsche voorbereidingen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de militaire toestand in weerwil van aanzienlijke ver anderingen op de geheele kaart van den wereldoorlog nog steeds de souvereine schrijfstift der Duitsche leiding verraadt. (DNB> De sleutel tot de overwinning in Duitsche handen. „De sleutel tot de overwinning in Duitsche handen" - zoo luidt het opschrift van een artikel, waarin de Berli ner Boersenzeitung zich bezig houdt met de ontwikkeling van den oorlog in het licht van de U wilt een stuk speelgoed ter beschikking stellen voor de speel goedinzameling van den Jeugd storm, maar hangt het in flar den? Dat mag niet hinderen. Dat is juist een kolfje naar de hand van onze stormsters. Even een briefkaartje en het wordt ge haald. Voor Leiden Hooglandsche Kerkgracht 24. Voor Alphen: Hooge Rijndijk A 209, h. Hazerswoude. redevoering van Hitier. Het blad schrijft, dat Hitler boven de ge beurtenissen van het bogenblik staat, hij kent alle voor de beoor deeling van den oorlogstoestand noodige groote en bewegende ele menten en wordt door geen staats, man of militair ter wereld over troffen in kennis van de factoren van militairen, bewapeningseco- nomischen en moreelen aard, die den loop der dingen hier en aan den anderen kant bepalen. De Führer heeft er weliswaar geen twijfel over laten bestaan, dat de strijd in het Oosten zwaar is en ook gewezen op den natuurlijken invloed op het geheele oorlogsge beuren van de ineenstorting van Italië. Duidelijk en onmiskenbaar echter blijkt uit zijn uiteenzettin gen, dat ondanks dat alles, ook ondanks de bommenterreur en de bedreiging met invasie uit het Westen alle mogelijkheden van het initiatief in Duitsche handen zijn gebleven en ook blijven zullen De Engelsch-Amerikaansche po litici, zoo constateert het blad, moeten thans hun volken voorbe reiden op een langen en moeilij ken, harden en bloedigen weg, dien weg naar Berlijn, dien zij zouden willen veroveren met sol daten, welke er volgens de eigen bekentenis der geallieerde pers tevergeefs naar vragen waarvoor zij eigenlijk strijden. Men heeft „aan gene zijde" wel gelijk, zoo gaat het blad voort, wanneer men daar verklaart, dat de sleutel tot de overwinning evenzeer aan de gevechtsfronten als in de woon kamers van Berlijn en in.de Duit sche bewapeningsfabrieken ligt. Hij ligt daar inderdaad, maar, zoo schrijft het blad, hij blijft aan Duitschland. (DNB). t T a TANNEe!?. men in dezen T met den doorsnee Daarom was het goed dat de Rijkscommissaris en Mussert in hun redevoeringen, welke zij Zondag uitspraken, jiet Neder - landsche volk onomwonden zei den waar het op staat. Wanneer dr. Seyss Inquart er den nadruk op legde, dat de Nederlanders in de toekomst naar eigen aard zullen kunnen leven, mits zij daartoe de verplichting op zich nemen deel te willen hebben aan den gemeenschappelijken Euro- peeschen strijd, dan laat dit aan duidelijkheid niets te wenschen over, dan beteekent dit, dat wij met de andere Europeesche lan den lotsverbonden zijn en dat wij. plichten te vervullen hebben, al vorens, wij over rechten kunnen spreken. In de eerste plaats is het onze plicht te erkennen, dat het Duitschland is, dat voor Europa de grootste offers brengt en dat het de Duitsche soldaat is, waar aan wij het straks te danken zul len hebben dat Europa niet een prooi werd van het bolsjewisme. Zijn wij zoover, dan wordt het ons meteen duidelijk, dat het' in strijd is met onze eer en met onze traditie als strijdbaar volk, dat we Duitschland de kastanjes uit het vuur laten halen en zelf niet beter weten te doen dan schampere opmerkingen te ma ken, de bezettingsautoriteiten lastig te vallen met klachten over persoonlijke ongemakken, die vol komen onbelangrijk zijn, de overheid tegen te werken of in het gunstigste geval de kat uit den boom te kijken. En zoodra dit dan duidelijk is, dan eischt ons gezond verstand, dat wij ons solidair verklaren met het Duitsche volk dat aan het Oostfront groote offers brengt, opdat Europa gered zal worden van den ondergang en dat wij deze solidariteit ook in daden omzetten. Het moet toch ook voor den Nederlander niet moeilijk zijn om te begrijpen, dat, indien de dijk in het Oosten zou bezwijken, Europa door de overstrooming, die daarvan het gevolg zou zijn, spoedig niet meer zou bestaan, zoo goed als ieder verstandig landgenoot kan weten dat de 14 punten van Wilson in werkelijk heid een laag verraad beteeken- den en dat wij ook nu van de zijde der Anglo-Amerikanen niets goeds te wachten hebben. Het is zooals de sprekers Zon dag zeiden: slechts een vereenigd en sterk Europa zal in staat zijn zich te handhaven, slechts de volkeren die zich lotsverbonden weten en die bereid zijn daaruit de consequenties te trekken zullen dezen strijd overleven. Slechts zij die nü weten te kiezen en nü hun plaatsen inne men, zullen het recht hebben in de toekomst eischen te stellen en zij zullen ervaren, dat in het nieuwe Europa een sociaal ge rechtvaardigd leven wordt gega randeerd aan een ieder, die zijn eischen kan baseeren op de plichten welke hij vervulde. Lotsverbonden zijn de volkeren van Europa. Tot op heden waren het nog slechts weinigen in Ne derland die zich hiervan bewust zijn, vandaar de tegenstellingen die nog immer een vruchtbare samenwerking èn tusschen onze landgenooten onderling èn tus schen het Nederlandsche en het Duitsche volk, bemoeilijken. Maar het kan niet anders of velen die zich door onwetendheid of onwil afzijdig meenden to moeten houden, zullen gaan in zien dat zij noch van Moskou,, noch van de zijde dei- geallieer den heil kunnen verwachten, maar dat de herrijzenis van Europa alleen- mogelijk is, indien het bolsjewisme in het Oosten wordt vernietigd en het Amerikanisme zijn tanden stuk bijt op een ver eenigd en sterk Europa dat ge leerd heeft, dat het zijn verdeeld heid was, waar de anderen mis bruik van maakten, maar dat het de solidariteit Van zijn volkeren zal zijn, die hem een betere toe komst waarborgt. En omdat de uationaal-socia- listen zich hiervan bewust zijn, daarom herdachten zij Zondag hén die hun leven gaven voor de toekomst van Europa, daarom legden zij getuigenis af van de hechte kameraadschap die Neder landsche en Diütsche nationaal- socialisten bindt, daarom ver nieuwden zij hun beloften ge zamenlijk den strijd voor de toe komst van Europa voort te zullen zetten tot de overwinning is behaald en daarom doen zij nogmaals een beroep op hen, die nog buiten hun gelederen staan, om koppigheid ?n onverstand te vervangen door begrip voor de ge varen, die ons allen bedreigen. Op 9 November 1923 vielen te München 16 Duitsche nationaal- socialisten, niet alleen voor de toekomst van Duitschland, maar voor de toekomst van een geheel nieuw Europa, dat als hecht fun dament zal hebben: de lotsver bondenheid en de solidariteit der. Europeesche volkeren. Bulgaarsche premier en mi nister van buitenlandsche zaken bij den Führer - De Führer heeft op 5 November den Bulgaarschen minister van buitenlandsche za ken Bojilof en den Bulgaarschen minister van buitenlandsche za ken Sjismanof voor een uitvoe rige bespreking over alle kwes ties. die voor Duitschland en Bij onze Vrijwilligers. De ^-pantjergrenadleri beklimmen hun pantser- vragen voor een Inspectie \lf PK Hoffmann/O/H/P m Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landstorm. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde -redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij den Landstorm of bij het SJ3.- Wachtbataillon te Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S.-Nederland toetre den willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschikt heid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn karakter, gedrag, prestatie! 15.11.43, 9-14.00 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule, Wester laan 2. 16.11.43, 9-12.00 uur; Goes, Hotel Central. 15-18.00 uur: Breda,- Restau rant Modern, Markt. 17.11.43, 9-14.00 uur: Den Bosch, Hotel Noordbrabant, Markt 45. 18.11.43, 9-12.00 uur: Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstr. 16. 15-18.00 uur; Arnhem, Café Royal. 19.11.43, 9-12.00 uur: Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19.11.43, 1 5-18.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.11.43 9-12.00 uur: Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 15-18.00 uur: Groningen, Hee restraat 46. 21.11.43, 9-12.00 uurLeeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.43, 9-14.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 23.11.43, 9-13.00 uur: Utrecht, NV. -Huis, Oudegracht 245. 24.11.43, 9-14.00 uur: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25.11.43, 9-14.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bulgarije van belang zijn, ontvan gen? De bespreking bij den Führer, waaraan van Duitsche zijde werd deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel en generaal Jodl,' verliep in den geest van de har telijke overeenstemming en van de beproefde traditioneele vriend schap. Na de ontvangst bij den Führer waren de Bulgaarsche minister president en de Bulgaarsche mi nister van buitenlandsche zaken de gasten van den minister van buitenlandsche zaken Von Rib bentrop. De vriendschappelijke' bespreking werd hier voortgezet en des avonds beëindigd. (D.N.B) Hitier ontvangt gouwleider Bohle De Führer heeft den leider der Auslandsorganisation der N.S.DAP, gouwleider Bohle, ontvangen, die rapport uitbracht over vraagstukken van zijn res sort. De Führer gaf uiting aan zijn erkentelijkheid voor de steeds bewezen trouw der Duitschers in het buitenland en de voorbeeldige houding van deze Duitschers en de Duitsche zeelieden in den historischen strijd der natie. (D.N.B.) Het lijden van de Russische be volking Overgeloopen burgers en gevangenen uit de ontruimde gebieden in den centralen sector van het Oostelijke front berich ten, zoo verneemt het D.N.B., over het lijden van de aldaar achtergebleven bevolkingAlle personen, die ervan verdacht wor den met de Duitschers in goede verstandhouding te hebben ver keerd, moeten hiervoor met hun leven betalen. Jongens en man nen, die niet sedert minstens een half jaar bij benden zijn aange sloten of deze steunen, komen in strafcompagnieën en dienen bij aanvallen op Duitsche stellingen in de eerste golven als kanonnen- voer. Het was den bolsjewistischen troepen verboden om manschap pen te legeren in onvernielde dorpen, die zij heroverd hadden, omdat de bevolking overal er kende, dat zij onder het Duitsche bestuur gelukkiger en 'beter ge leefd heeft dan onder het sovjet regime. De bewoners van deze dorpen, ook de vrouwen en kin deren, worden als gevolg van deze uitlating aan onmenschelijke straffen onderworpen. Zij worden in gesloten colonnes naar 'het front gestuurd, waar zij door de aanvallende bolsjewisten als ko gelvangers vooruit worden ge stuurd. De bevolking probeert daarom ondanks alle moeilijkhe den steeds weer om door de bols jewistische linies heen te komen om redding bij de Duitschers te zoeken. (D.N.B.). De bomaanval op Vaticaanstad Van Vaticaansche zijde wordt medegedeeld, dat uit het onder zoek van de splinters der in den avond van 5 November op Va ticaanstad geworpen bommen, dat werd verricht door den leider van den technischen dienst van Va ticaanstad, ingenieur Galeazzi en twee deskundigen van de leiding van den artilleriedienst te Rome, is gebleken, dat het Engelsche bommen van klein kaliber zijn geweest. (D.N.B.) Italiaansch militair commando in Lombardije De divisie-ge neraal Broglia heeft in de bladen de oprichting bekend gemaakt van een Italiaansch militair commando in Lombardije, dat onder zijn bevel zal staan. Hij roept in de bekendmaking alle officieren, onderofficieren en manschappen, alsmede de vader landslievende jeugd op hem te steunen bij de hem gegeven op dracht Italië een nieuw leger te verschaffen als symbool van den vastbesloten wil van het Italiaan- sche volk vrij, onafhankelijk en eervol te leven. (D.N.B.) De hongersnood in Bengalen - Uit New Delhi meldt de Britsche berichtendienst, dat het lid yan de levensmiddelencommissie, sir Srivastava, de wetgevende ver gadering bijzonderheden heeft voorgelegd over het tekort in de levensmiddelen-Voorraden van Bengalen. Volgens deze gegevens mankeeren naar schatting der Bengaalsche regéering 450.000 ton rijst, 112.000 ton tarwe en '2000 ton gerst en maïs. (DN.B.)

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1