EMJL Niet langer wachten Lekkere 1 Pannekoeken met PANKO STADSNIEUWS Sluit Uw voordeur goed ai VERDUISTEREN: SPORT Rector Gymnasii voor het Vredegerechtshof. LAATSTE BERICHTEN Doodvonnis voltrokken. Bommen op Vaticaanstad. AGENDA KERK EN SCHOOL Nu Is Ite» hoog tii<J Jal U ilïlbii mi» lei fcparatié fcrengt rfin«»1 "mm nu""" De Korpscommandant van Po litie wijst er op, dat de dief stallen in onze stad nog steeds voortduren; ze worden grooten- deels in de avonduren tusschen 7 en 10 uur gepleegd. Ook wan neer de bewoners thuis zijn, ont zien de inbrekers zich niet met een looper de voordeuren te ont sluiten en uit de gangen en vestibules de rijwielen en kleeding mede te nemen. Den ingezetenen wordt dan ook dringend aange raden des avonds de buitendeu ren hunner woning met het nacht slot af te sluiten en te grendelen, niet alleen wanneer men de wo ning verlaat, doch ook wanneer men in de woning blijft en geen afdoende toezicht kan houden op de gangen en vestibules. Tot organist der Hoogland- sche Kerk, als opvolger van den heer Feike Asma, is met ingang van 1 November benoemd de heer P. Uiterlinden te Voorschoten, or ganist der Evang. Luth. Kerk te Rotterdam. van heden- en morgenavond 17 uur tot morgen- en Maandag ochtend 7.45 uur 6 Nov.: maan onder 0.07 uur: op 15.09 uur. r 7 Nov.: maan onder 1.26 uur; op 15.36 uur. HANDBAL. Nieuw BrunliUde Morgen speelt ..Nieuw-Brunhilde" de vol gende wedstrijden te Den Haag: HHSN.-Br I: ESDO IIIN. Fr II De eerste oorlogsberoepenwedstrijd der Duitsche je'ugd werd in de Ber- lijnsche Kroll-opera door den Rijks jeugdleider, Axmann en den Rijks- organisatieleider, dr. Ley, geopend. Een overzicht tijdens de toespraak van dr. Ley Hoffmann/Stapf/Pax m Burgerlijke ongehoorzaamheid? In hooger beroep stond voor het Vredegerechtshof te Den Haag terecht dr. A. Scholte, rec tor van het Stedelijk Gymnasium te Leiden. Op grond van artikel 358 bis van het Wetboek van Strafrecht was dr. S. veroordeeld door den Vrederechter te 's-Gra- venhage tot 8 dagen gevangenis straf. Hij had namelijk niet voldaan aan een oproep van den burge meester van Leiden en het cu ratorium om een verplicht ge*- stelde vergadering van onder wijzend personeel bij te wonen. Voor de behandeling dezer zaak begon, betwistte de advocaat van den verdachte, mr. A. J. Sor- mani uit Leiden, de bevoegdheid van het Hof, terwijl ook de Vre derechter niet bevoegd was, aan gezien deze zaak slechts een ju ridische kwestie is. De verdachte heeft immers geen enkele poli tieke bedoeling gehad. Mede op formeele gronden betwistte plei ter de bevoegdheid van het Hof. Het vonnis is uitgesproken door mr. Van der Grijp, die echter toen geen Vrederechter meer was. Ook heeft hij het vonnis niet getee- kend, hetgeen krachtons art. 345 sr. nietigheid ten gevolge heeft. PI. beriep zich op de jurispru dentie van den Hoogen Raad. De procureur-generaal, mr. Van Vloten, achtte hier wel degelijk een geval aanwezig, dat de hoog ste politieke belangen van de volksgemeenschap raakt. Voorts is mr. Van der Grijp tot heden nog Vrederechter. Hij sprak het vonnis uit namens mr. Sluijters. Spr. wees er ook op, dat een be roep op de jurisprudentie van den Hoogen Raad onjuist is, aangezien het Vredegerecht ge heel vrijstaat van den Hoogen Raad. Mr. Sormani kon de toepassing van art. 345 geen futiliteit noe men, maar een der grondbegin selen onzer rechtspraak. Het Hof verklaarde zich, na in raad kamer te zijn geweest, bevoegd op grond dat een ambtenaar, bij het onderwijs werkzaam, die een hem gegeven ambtelijken last niet nakomt, de hoogste politieke be langen onzer volksgemeenschap in het geding brengt. Voorts is het Hof gebleken, dat mr.Van der Grijp als Vrederechter het vonnis heeft uitgesproken na mens mr. Sluijters, die het von nis teekende. Als eerste getuige werd ge hoord de burgemeester van Lei den, mr. R, N. de R-uyter van Steveninck. die als bedoeling der uitgeschreven bijeenkomst schet ste de onderwijskrachten louter zakelijk op de hoogte te brengen van de beginselen van het na- tionaal-socialisme met betrekking tot het onderwijs. Getuige achtte dit van belang voor het onder wijs. De bijeenkomst kwam ech ter niet tot haar recht, omdat de leeraren van het Gymnasium diet aanwezig waren. Prof. dr F. Muller, president curator van het Gymnasium, was de volgende getuige. Hij ver klaarde, dat, op verzoek van den burgemeester curatoren het be zoeken der vergadering verplicht stelden op grond van artikel 13 sub 8 van het reglement rechts toestand van het personeel der gemeente Leiden. Hij had het lou-' ter zakelijk, informatorisch ka rakter der bijeenkomst van te voren aan den rector medege deeld en hem op zijn plicht om te komen uitdrukkelijk gewezen. De president vroeg of verdachte het recht van de overheid, om haar ambtenaren de verplichting op te leggen, van bepaalde zaken kennis te nemen, ontkende. Verdachtè ontkende dat recht niet, maar zeide de verplichtstel ling van deze bijeenkomst in strijd te' hebben geacht met de Hooger- onderwijswet en met het regle ment rechtstoestand ambtenaren. Door de houding van spreker en van de leeraren is niets gebeurd, dat het onderwijs zou kunnen schaden. Bovendien, heeft spr. zich als weinigen op de hoogte gesteld van de nieuwe stroomingen op onderwijsgebied. De procureur-generaal achtte de zaak zeer eenvoudig. De voor dracht, v/elke zou worden gehou den, had tot. onderwerp „Onder wijs en opvoeding in nationaal- socialistischen zin". Nu kan de verdachte op de hoogte zijn van bepaalde litteratuur. Dat is echter niet voldoende om het onderwijs te kunnen geven, dat van een on derwijskracht in dezen tijd wordt Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duit sche oorlogsrnarine. Groote ochtend- wasch. Aan lichamelijke hygiëne wordt zeer veel aandacht besteed. De uit stekende waschgelegenheden in de barakken zjjn hiervoor bijzonder ge schikt Andres/Recla/Pax m verlangd. Het bijwonen der ver gadering lag dan ook onbetwist baar in den aard van de dienst betrekking. In ieder geval is een eerste vereischte-in een geordende maatschappij, dat men een ge geven last nakomt. De houding van den verdachte bewijst reeds, hoe noodig een bijeenkomst als deze was. Het is op het oogenblik ver ge komen met onze jeugd op het gebied van misdadigheid en on verschilligheid. Daarom moeten de onderwijskrachten zich afvra gen, of zij in het verleden wel voldoenden invloed ten goede op de school hebben uitgeoefend. Wanneer de verdachte weigerde kennis te nemen van de voor dracht, heeft hij daarmede strem ming gebracht in den gang van het openbaar onderwijs door te pogen te verhinderen.dat de jeugd in betere banen wordt geleid. Op grond van een en ander vroeg spr. bevestiging van het door den Vrederechter gewezen vonnis. Mr. Sormani zeide van meening te zijn, dat een leeraar zijn be voegdheid ontleent' aan zijn di ploma. Wanneer men hem daar naast nog een lesje wil laten lezen en het bijwonen van bijeen komsten als deze verplicht wil stellen, komt men in strijd met de hooger onderwijswet. Alleen het departement heeft de bevoegd heid, richtlijnen vast te stellen. Voorts bestreed pleiter de toepas selijkheid van het reglement rechtstoestand en voorts, dat ver dachte het onderwijs gestremd heeft. Zou de verdachte naar deze vergadering gegaan zijn, dan zou de verhouding tusschen leeraren en rector juist verstoord zijn. Dr. Scholte heeft, naar pleiten meent, geen straf verdiend, waarop deze dan ook tot vrijspraak conclu deerde. Verdachte zeide tenslotte na herhaald vragen van den presi dent, dat. indien de leeraren had den willen gaan naar de bijeen komst, hij ook gegaan zou zijn. Het Hof zal uitspraak doen over 14 dagen. wethouder van utrecht staat terecht. Vervolgens had zich te verant woorden D. Dekker, wethouder voor de bedrijven der gemeente Utrecht, iwen ten laste is ge legd overtreding van art. 284 van het wetboek van strafrecht (iemand door bedreiging met ge weld wederrechtelijk dwingen zich te verwijderen) en- mishandeling. C. A. van Zeist, gemeentewerk man. verklaarde, dat hij op straat stond, toen de wethouder hem passeerde. Even later kwam de wethouder terug en sprak als zijn meening uit, dat getuige hem uit lachte. Tegelijk gaf hij van Zeist een klap in het gezicht. De andere getuige vroeg toen: bent u van de politie? De wethouder haalde daarop een revolver te voorschijn en bedreigde dien getuige daar mee. Verdachte zeide, dat getuige hem had toegevoegd: „je zoekt mij, verrader!" Getuige ontkende dit. Getuige G. Havik verklaarde ge zien te hebben dat van Zeist een klap in zijn gezicht kreeg. Zelf werd hij door den wethouder met den loop van diens revolver op de BINNENLAND. Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis, uitgesproken door het Deutsche Obergericht op 14 September 1943 tegen den landarbeider Wilhelm Ortmann uit Herveld wegens viervoudigen moord, is heden na bestudeering der gratiekwestie voltrokken. Ortmann had om zich geld te verschaffen een boer en diens knecht er%om zich voor ontdek king te vrijwaren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der vermoorden vervol gens deels leeggeplunderd. Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Er kunnen thans in lichtingen worden verstrekt om trent krijgsgevangenen beneden den rang van officier, beginnende met de letter S tot en met de letter V. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsge vangenen. gelieven zich te wenden tot het Informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's Gravenhage, on der opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mili tairen rang en laatst bekende standplaats. BUITENLAND De zender van Rome heeft hedenmorgen medegedeeld, dat Vaticaanstad Vrijdagavond om 21 uur gebombardeerd is. Vier bom men zijn neergekomen in de na bijheid van de Pieterskerk. Een bom heeft de ongeveer 100 M. van de St. Pieterskerk staande beroemde mozaïekfabriek getrof fen en zwaar beschadigd. Een tweede bom kwam neer dicht bij het groote paleis van den Vati- caanschen gouverneur. Bijna alle vensterruiten van het paleis zijn vernield. Ook de Vaticaansche waterleiding is zwaar beschadigd. Nog twee bommen zijn neergeko men in de nabijheid van de basi liek. Een hooggeplaatste geeste lijke persoonlijkheid heeft uit drukking gegeven aan de diepe verontwaardiging, die de Vati caansche autoriteiten over dezen aanval vervult. Onder de bevol king der stad Rome heerscht over dezen aanval op het gebied der Vaticaansche stad groote veront waardiging (D.N.B.). De besprekingen in Caïro Eden heeft gisteren in Cairo een onderhoud gehad met den Turk- sehen minister van buitenland- sche zaken Menemendzjogloe, zoo meldt de Britsche berichten dienst. De Britsche ambassadeur in Ankara, sir Knatchbull Hu- gessen, was bij de besprekingen aanwezig (D.N.B.). borst zijn huis in gedreven. Er was zich een volksoploop aan het vormen. Dr. F. Breedvelt, wethouder van onderwijs te Utrecht, was de vol gende getuige. Deze stond vlak naast zijn collega-wethouder toen het relletje zich afspeelde. Van Zeist heeft den wethouder wel degelijk het woord verrader toe gevoegd. Hierop gaf wethouder Dekker van Zeist een klap. De houding van getuige Havik vond getuige agressief. Wethouder Dekker achtte zijn collega in gevaar en trok daarom zijn re volver. Verdachte zeide getuige Breed velt als bedreigd te beschouwen en er bestpnd gevaar voor uit breiding van het relletje, daar vele menschen samen waren ge komen. - De procureur-generaal mr. Van Vloten, herinnerde er aan, dat juist een, week voor het ge beurde dé hoogste politiefunctio naris te Utrecht vermoord werd. Het is dus begrijpelijk, dat na- ticnaai-socialistische overheids personen op hun hoede waren. Verdachte heeft door middel van zijn revolver ruim baan weten te maken. Het betrof hier dus een deugdelijk middel, dat ook het gewenschte resultaat had. Wat den klap betreft, moet men be denken, dat verdachte voor ver rader werd uitgemaakt. De reac tie van verdachte daarop is al leszins verklaarbaar. Hier is noodweer aanwezig, waarom spr. ontslag van rechtsvervolging vroeg. Uitspraak over 14 dagen. f HEDEN. Jeruël: Bidstond te 7 u. nam Stadszaal: Lustrumuitvoering' Chr. Mandollnegez. Semprer Avanti". 7 uur nam. I Zondag. 5 Evang. Chr. Gem.: Samenkom-L sten te 10 uur voorm. en 5% u nam. Gerecht 10: Spr. J. A. de Ruiter» ver Spiritisme. 2% uur nam. In den vergulden Turk: Ned J.LL Heil VCigUlUtJIl X LLL iviNCU..»r Duitsche Kultuuigemeensohap. Sprl A. Büttner te 7.30 u. nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 u, voorm. en 5 uur nam. t Schouwburg: Leidsch Muziek- instituut „Eén dag Koning" te 6' uur nam. Oegstgeest (Geverstr. 22) Gem. Gods te 10 uur vóorm. ert- 4% uur nam. j De geneeskundige dienst te L4Kj den wordt van hedenavond 8 uull tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren Kort, Kortmann, Langezaal en Simons.. Te Oegstgeest wordt deze dienst^ dan waargenomen door dr. Leem-, huis, Tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondags-, dienst der apotheken te Leident wordt van Zaterdag 6 Nov. 20 uur tot Zaterdag 13 November 8 uui{ waargenomen door de Apotheek! Kok Rapenburg 9 Tel. 24807 en dej Apotheek „Tot Hulp der Mensch-P heid", Hooigracht 48. Tel. 21060., Te Oegstgeest door de Oegstgeest-' sche Apotheek, Raadhuispark 8, Telef. 26274. stadsnieuws! Piano-avond Gerard Hengeveld Het zou interessant zijn te on derzoeken, hoe het komt, dati Nederlandsche musici, productief,! doch speciaal reproductief, thans' méér en méér „aan den top" staan. I Wij hebben in vroeger eeuwen ook i van die perioden gekend. Deze" verheugende gedachte kwam owff wederom in dén zin na Henge-| veld's voortreffelijk Chopinspel. Wij betraden de zaal en ver zuchten: „Alwéér Chopinverlie-l ten haar met den wensch: „Nóg meer Chopin!" Tenminste na zulke vertolkingen, waarbij niet steeds het hoogste accent gelegd werd op een door velen graag1 naar voren gebrachten overgevoe- ligen Chopininslag, veelal als décadent bestempeld. Iets anders: mag wel van décadentie gespro ken worden bij iemand, die zóó danig van brandende stuwkracht I doortrokken compositie's schiep als b.v. de laatste der gespeelde1 24 Préludes op. 28 een fa- meuse opgaveof verschillende der 12 Etudes op. 25, waarin over rompelend virtuose moeilijkhe den, o.a, octavenspel, met even overrompelend gemak overwon nen werden. Neen: hier was allereerst een levenskrachtig mensch aan het woord! Hengeveld speelde dan ook zond sensitief, met klaren wéSt luidenden aanslag, rijk van edele kleur en nuance. In eigen stijl maakte hij ieder kostbaar onder deel tot een wonderbaarlijk plas tisch geheel, met telkens geva rieerd karakter, waar het móést toch óók vervuld van dichterlijke affiniteit. In de vervoering be- heerscht. nergens vervallend tot onevenwichtige, te overvloedig romantische sentimentaliteit. Met de Nocturne in es dur en de Valse in as dur dankte deze ernstige kunstenaai, wiens technisch zoo wel als zielkundige stijging evi dent is, voor den geestdriftigen bijval. Th. J. Hannema. PREDIKBEURTEN' VOOR ZONDAG 7 NOVEMBER Leidén Chr. Géref. Kerk (Steeuschuur)Vm. 10 u. (Dankz. gewas) en nm. 3% u., ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10 y2 u„ ds. R. de Zeeuw v. Sap- pemeer - Eglise Wallonne: dix heures et demie, mr. E. Michelin Moreau, pasteur a la Haye 7—* Luth. Gem.: Vm. 10% u., ds. Bie- ger Geref. Kerk (Zuiderkerk) Vm. 10 u„ ds. Wiersinga: nm. 4 u. ds. Weggemans Geref. Kerk (Heerengracht): Vm. 10 u., dr. Westerink; nm. 4 u., ds. Veldman Geref. Kerk (O. Vest)Vm. 10 u., ds. Veldman; nm. 4 u„ dr. Wes terink Geref. Kerk (Morschw.) Vm. 10 u.. ds. Weggemans; nm. 4 u., ds. Wiersinga Geref. Kerk in H.V. (Breestr. 64)Nm. 4 u., de beer A. van Kampen Rem. Ger. Gem.: Vm. 10% u„ ds. H. J. Mis pelblom Beyer van R'dam Ver. van Vrljz. Herv. (Volkshuis)Vm. 10% u.. dr. Boersema Vrz. Kin- derkerk (Gerecht 10): Nm. 12% u.. dr. Boersema Marekerk: Nm. 5 u. (jeugddienst)ds. ,D. J. Vossers Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Vm. 10% u. gez. mis. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u., ds. van Harten van Katwijk a: Zee; nm. 4 u., ds. Rutgers van Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Vm 9% en nnJ 4% u. ds. J. G. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2