84ste Jaargang Zaterdag 6 November 1943 No. 25649 BUITENLAND Van het Oostelijk front. ,Werp geen „scherp' tusschen de aardappelschillen." „Denkt U aan de speelgoed-inzameling van den Jeugdstorm?' BINNENLAND In trouwe kameraadschap. RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANVULLING OP HET WEERMACHTBERICHT. In aanvulling op het weer- machtbericht verneemt het D.N.B. aisteren nog het volgende: W Vandaag vier maanden geleden zijn de bolsjewisten met hun lang tevoren voorbereide zoogenaamde „zomeroffensief" begonnen, dat thans zeer tegen hun zin intus- schen een .herfstoffensief" gewor den is, daar het vooropgezette doel, n.l. het verkrijgen van een definitieve beslissing in beide zomermaanden niet bereikt kon worden. Het is echter ook in de verstreken herfstmaanden niet be reikt, want een „beslissing" tee kent zich in geen enkelen sector van het Oostelijke front af, ook niet in den Zuidelijken sector, waar men bij een vluchtigen blik op de kaart misschien den indruk zou kunnen krijgen, alsof de bols jewistische beginsuccessen opera tieve gevolgen beginnen te krijgen. Dat zulks niet het geval is, wordt ook weer bewezen door de gisteren gevoerde gevechten in de rand gebieden van de Nogaische steppe en op den uitersten Oostelijken ■jjiunt van het schiereiland Kertsj. De aanvallen, die de bolsjewisten weer met sterke infanterie- en .pantserstrijdkrachten op de Duit sche afgrendeling op de landengte van Perekop ondernamen, stortten met zware verliezen ineen. Ook aan beide bolsjewistische lan- dingshoofden aan weerszijden van Kertsj brachten de bolsjewisten met hun herhaalde stormloopen op de Duitsche grendelstellingen geen uitbreiding van hun lan dingsbases tot stand. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Nadat de herovering 'va, li Meli topol, een der belangrijkste bol werken der Duitsche verdedigings- -linie, die den toegang tot de Nogaische steppe afsloot, was ge vallen, kon men verwachten, dat de Duitschers zich wegens het ont breken van natuurlijke verdedi gingsmogelijkheden in het vlakke steppegebied al vechtend terug zouden trekken tot daar, waar het ^errein betere kansen op een suc cesvolle verdediging biedt. Uit de formuleering van het weermacht- i bericht, dat van vijandelijke aan vallen op de bruggehoofden aan 1 den beneden Dnjepr spreekt, blijkt, dat deze rivier thans ook in haar benedenloop verdedigingslinie ge worden is. De Krim, die aldus af gesneden is, wordt thans aan de Noordzijde afgesloten door een sterke, diep geëchelonneerde ver dedigingslinie, waarop alle sovjet- Russische aanvallen tot dusver zijn gestuit. De verliezen der bolsejwisten De verliezen der bolsjewisten se dert het begin van het offensief op 5 Juli worden, naar het D.N.B. verneemt, van Duitsche zijde als volgt geschat: reeds vier weken geleden bedroegen de verliezen der bolsjewisten sedert 5 Juli meer dan 2 millioen man, waarvan ongeveer de helft, dus een millioen soldaten op het slagveld gesneu veld was. De sedertdien voortdu rende zware worsteling heeft de »s41oedige verliezen der bolsjewisten in de laatste vier weken tot onge veer drie millioen man doen stij gen. In dit totaalcijfer zijn alleen al bijna l'A milloen gesneuvelde en rond 130.000 gevangen geno men sovjet-soldaten inbegrepen. De zwaarste verliezen leden de bolsjewisten in het Zuiden van het Oostelijke front, aan den mid denloop van den Dnjepr en ten Zuiden hiervan met ongeveer 400.000 man. Nog meer zware bloe dige verliezen ^eischten de gevech ten aan de Desna en aan de Sosh, tijdens welke de bolsjewisten 200.000 soldaten verloren, en niet te vergeten de taaie worsteling ten Westen van Smolensk, waar de bolsjewisten rond 340.000 man op offerden. De bolsjewistische ver liezen aan tanks, wapens en oor logstuig komen overeen met de ^ongewoon zware, bloedige verlie- ^zen. Alleen sedert 5 Juli schoten de Duitsche troepen, zooals aan getoond kan worden, 16.244 bolsje wistische tanks stuk. Daarbij ko men nog veel meer dan 2000 tanks, die door de Duitsche luchtmacht vernietigd werden. Da werkelijke verliezen aan tanks der bolsjewis ten zijn echter nog veel grooter, daar in het genoemde aantal alleen die tanks zijn inbegrepen, waarvan het stukschieten op on dubbelzinnige wijze is waargeno men. Tallooze tanks verloren de bolsjewisten daarenboven bij hun pogingen om rivieren over te trekken en in moerassen. Andere werden in de gebieden, waar zij gereed gehouden werden en tij dens den opmarsch uiteengesla gen. Duizenden tanks konden door de bolsjewisten, hoewel getroffen, nog geborgen worden, doch deze zijn niet meer geschikt voor den strijd en hebben alleen nog waarde als schroot. Aan stukken geschut verloren de bolsjewisten in de afgeloopen vier maanden 9529 stukken, waarvan 218 stuk ken salvogeschut, alsmede 14.499 mitrailleurs. Voorts verloren zij in deze periode 10.255 vliegtuigen, waarvan er 534 alleen door een heden van het leger werden neer geschoten. De behandeling van Duitsche krijgsgevangenen - De onderoffi cier Albert Siekmann uit Rheme m Westfalen heeft, zoo verneemt het D.N.B. over de methoden, waarmede men ^'^heeft vsuï vangenkampen getracht heeft van de weerlooze Duitsche gevang nen inlichtingen te krijgen, het volgende meegedeeld: Voor het verhoor kreeg de Duit sche soldaat een beslistgoede verzorging en andere facll*te^®*}' zooals wandelingen door de stad, diners in de restaurants, cafet*~~ zoek en bezoeken van concerten. Op denzelfden avond volgden verhoojren en kruisverhooren. Hierbij werd de soldaat, terwijl hem een vervalscht document van de Geneefsche overeenkomst werd voorgelegd, verzocht inlichtingen te verstrekken over troepenonder deel reserve-troepenonderdeel, wapens, bediening der wapens, over constructies, wapens en mu nitiefabrieken, omdat dit zooge naamd volgens de internationale bepalingen zijn plicht is. Buitge maakte wapens en toestellen wer den getoond, waarvan hij dan de werking moest uitleggen. Wanneer de soldaat geen inlichtingen ver strekte, werden dit is mij zen overkomen zijn oogleden met een brandende sigaret geschroeid. Het verhoor vond plaats met ont bloot bovenlijf. Ook mijn borst werd verbrand. Mijn cel werd tot kniehoogte onder water gezet. Twee nachten kon ik niet gaan liggen om te slapen. Ik kreeg slechts water en brood. Daar ik nog steeds niet bereid was in lichtingen te verstrekken, werd ik door de Poolsche manschappen mishandeld, waarbij mij de gou den vullingen uit mijn rechter- onderkaak werden geslagen. Be halve gewone verhooren werd ik urenlang aan kruisverhooren on derworpen, b.v. van 's ochtends 5 uur tot 's middags 14.00 uur en van 15.00 tot 23.00 uur zonder eten of drinken. Ik werd verhoord door vier officieren tegelijk, die af wisselend vragen stelden. Majoor Walter Bloem-Holl uit Nikoleiken (Oost Pruisen)die ge wond in Britsche gevangenschap raakte en nu uit Canada in Duitschland is teruggekeerd, heeft naar het D.N.B. verneemt, mel ding gemaakt van zware mishan delingen door de Britsche politie en van beschieting door de lucht doelartillerie van personenr die zich met behulp van parachutes in veiligheid probeerden te stel len. Hij vertelt van den moord op den „feldwebel" van de lucht macht Schulz -nadat hij onge deerd in Engeland was geland en voorts van 42 tot 45 Duitsche sol daten, die na in Afrika gevangen genomen te zijn, door Australiërs zijn vermoord. Doodstraffen voor moordenaars van fascisten Volgens een zoo juist door den fascistischen partij secretaris uitgevaardigd bevel moeten alle moordenaars van fas cisten en hun opdrachtgevers ter dood worden veroordeeld. (D.N.B.) Churchill over den oorlog Volgens een bericht van Associated Press uit Londen heeft Churchill in een rede in de Harrow school verklaard: „De weg van dezen oor log is moeilijk en lang en niemand zal zoo dwaas zijn te trachten een of anderen termijn vast te stellen voor het eind van den oorlog. Hoe zwaar en hoe lang de weg ook moge zijn, wij zullen ver der marcheeren. Niemand kan zeggen op welk oogenblik de tegen stand van den vijand ineenstort. Dat is niet onze zaak, maar die van den vijand". (D.N.B.). De strjjd bü de Salomonseilanden Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven over de zware gevechten, die sedert 31 October geleverd worden in het gebied van de Salomonseilan den: Sedert de landing op het eiland Mono hebben de Japan sche strijdkrachten de bewegingen van den vijand steeds ten scherpste waargenomen. Zoo kon worden vastgesteld, dat de tegen stander trachtte de landingsbrug- gehoofden op het eiland Mono door nieuwen aanvoer te verster ken. De luchtverkenning slaagde er echter in in de wateren ten Zuiden van New Georgia sterke convooien van den tegenstander te ontdekken. Daarop vielen ter stond in den nacht van 31 Octo ber tot 2 November eenheden van het Japansche marine lucht- wapen in verscheidene golven voortdurend deze convooien aan en brachten hun zeer zware ver liezen toe. Terstond in den grond geboord werden daarbij 2 groote transportschepen, 1 kruiser, 1 torpedobootjager en ruim 40 lan- lingsbooten. In luchtgevechten zijn bovendien 10 vliegtuigen neergeschoten. De tegenstander legde in den ochtend van 1 November in de nabijheid van Kaap 'Torokina op het eiland Bougainville en op een andere plaats van het eiland landingen ten uitvoer. Landtroe pen werken op het oogenblik nauw samen met luchteenheden. Zij zijn bezig met de vernietiging van deze vijandelijke eenheden. Om deze landingen te steunen heb ben vijandelijke luchteenheden tegelijkertijd aanvallen onderno men op Japansche stellingen op de eilanden Nieuw Brittannië en Bougainville. Zij werden echter En gaat de bevrijding den 10d'en niet In Dan noem ik mij nimmer meer IODEWIN door Japansche luchteskaders te ruggeslagen Gedurende de laatste dagen heeft de tegenstander met ongeveer 250 machines Rabaoul aangevallen. In felle luchtgevech ten verloor hij daarbij in totaal 201 machines. Het verlies van 27 dezer machines kon nog niet nauwkeurig vastgesteld worden. Aan Japansche zijde gingen 15 vliegtuigen verloren, deels door dat zij zich op hun doel stortten. Op 2 November heeft een uit 135 vliegtuigen bestaande vijandelijke eenheid Buka ten Noorden van Bougainville aangevallen. De te genstander verloor hierbij 39 ma chines tegenover eigen verliezen van 15 toestellen. In den nacht van 1 November is het in de wa teren van het eiland Bougainville gekomen tot een zeeslag met sterke vijandelijke eenheden, die vooral bestonden uit kruisers en torpedobootjagers. Tot zinken ge bracht werden daarbij 3 kruisers en 2 torpedobootjagers. Boven dien werden verscheidene andere kruisers en torpedobootjagers zeer zwaar beschadigd. Aan Japansche zijde ging 1 torpedobootjager ver loren, terwijl een kruiser licht beschadigd is. Deze zeeslag zal in het vervolg den naam dragen „Zeeslag bij het eiland Bougain ville". (D.NJB.). Werkbijeenkomst der Hitler- Jugend en van den Nationalen Jeugdstorm. Dezer dagen is te Den Haag de eerste groote bijeenkomst ge houden van het corps leiders der Hitler-Jugend en van den Natio nalen Jeugdstorm. De leidsters en leiders van deze beide groote jeugdorganisaties kwamen bijeen om alle bestaande problemen van den gemeenschappelijken arbeid te bespreken en bovendien ook elkaar persoonlijk te leeren ken nen en dichter tot elkaar te komen. Bij de opening van de bijeen komst werd het woord gevoerd door opperstamheer Reinders over de Nederlandsche cultuur. Hierop volgde een lezing van den Be- fehlsstellenarchitect Voss die, nadat opperstamheer Reinders in groote trekken de verdiensten van de Nederlanders op den voorgrond had geplaatst, die te allen tijde hebben medegewerkt aan hét Europeesche cultuur- en kunst leven, zijnerzijds den Nederland- schen kameraden vertelde van de schoonheid en het gehalte der Duitsche bouwkunst. De Stabsleiter van de Befehls- stelle Niederlande, Oberbann- führer Voss, bracht in het verdere verloop van de bijeenkomst de groeten over van den te velde staanden chef der Befehlsstelle, Gebietsführer Blomquist. Hoofdstormer Van Geelkerken gaf uiting aan de hoop, dat deze bijeenkomst het begin zou mogen zijn van een nog inniger samen werking op kameraadschappelij- ken grondslag. De taak van een van zijn verantwoordelijkheid be- wusten jeugdleider omschreef hij als volgt: „Als jeugdleiders heb ben wij tot taak: 1. ons persoon lijk volledig en geheel aan ons werk te wijden; 2. een voorbeeld te zijn; 3. het vertrouwen van de ouders te winnen. Het volk, zoo vervolgde hoofd stormer Van Geelkerken, ver trouwt ons onze jeugd toe, zooals het Duitsche volk zijn jeugd toe vertrouwt aan de Hitler-Jugend. Is de jeugd beveiligd, dan kan het volk gerust zijn. Experimen teeren zullen wij niet." Aanvragen winterjassen en wintermantels De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt in verband met de distributie van textielproducten bekend, dat uitsluitend in het tijd vak van 8 tot en met 20 Nov. 1943 bij de distributiediensten aanvragen kunnen worden inge diend voor speciale vergunningen voor winterjassen en winterman tels, zoodat na dit tijdvak geen aanvragen daarvoor in behande ling kunnen worden genomen. In verband met den geringen voorraad dezer artikelen zal ech ter de uitgifte van de vergun ningen zeer beperkt blijven. Voor hen, die reeds in het bezit, zijn, hetzij van een winterjas of -man- tel of eenig ander soort jas of mantel, is het onnoodig een aanvrage in te dienen, daar zij niet in aanmerking' komen voor een speciale vergunning. Even min komen in aanmerking zij, die reeds gedurende deze of in een vorige distributieperiode een speciale vergunning voor een jas of mantel hebben bekomen. Nadrukkelijk wordt erop gewe zen, dat in elk geval op het aan- vraagformulier moet worden ver meld, dat over geen enkel soort jas of mantel wordt beschikt, hetwelk aan een controle zal worden onderworpen. Aanvraag formulieren waarop een dergelijke verklaring ontbreekt, worden on behandeld terzijde gelegd. Bonte propaganda-avond te Den Haag Op Maandag 15 November a.s. zal in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's Gra- venhage een groote „bonte pro paganda-avond" worden gehouden ten bate van het fonds gezins- en jeugdzorg. De heer M. Blokzijl zal spreken over „Problemen van den dag". Verder wordt o.m. medewer king verleend door het Zondag middagcabaret van Paulus de Ruiter. Een 100 man sterk koor van den Jeugdstorm zal zich doen hooren. De voorstelling vangt aan te 19 uur. Schoven in de persmachine Een landbouwer in Zeeuwsch- Vlaanderen had het vorig jaar zulke verdacht-lage opbrengsten, dat hem thans afdorschen onder toezicht was opgelegd. Toen een dezer dagen de controleurs kwa men om tot dorschen over te gaan, werd de controle geweigerd, zoodat de ambtenaren genood zaakt waren de hulp van de ma rechaussee in te roepen. Bij het onderzoek van de boerderij werd aanvankelijk niets gevonden, maar bij voortgezet speuren bleek, dat in pakken geperst stroo onge- dorscht stroo was verborgen. Bij verhoor vielen al spoedig enkele arbeiders door den mand. Zij verklaarden op aandringen van den boer gedurende het dorschen schoven in de persmachine te heb ben gedaan in plaats van in de dorschmachine. Alle pakken stroo werden uit elkaar gehaald en af- gedorscht. De opbrengst was 800 K.G. haver, 900 K.G. boonen, 1900 K.G. gerst en 2000 K.G. erwten. Vanzelfsprekend zal de land bouwer zijn gerechte straf niet ontgaan. Opcenten personeele belasting in Zuid-Holland De commis saris der provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat over 1943 ten behoeve van deze provincie op de hoofdsom der personeele belasting 41 opcenten worden geheven. Bil den politierechter Eerst een tafellaken en toen een versna- peringskaart had W. van W. te Noordwijk gestolen, voor welke twee feiten de officier een maand ge vangenisstraf eischte. De rechter veroordeelde tot drie weken gevan genisstraf. P. J. J. te Leiden moest goederen vervoeren en had de gelegenheid benut om rookartikelen te stelen. Waar diefstal tijdens vervoer veel voor komt, vorderde de officier ter zake verduistering in dienstbetrek king een week gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. „Dat Is nou een stelend echt paar". vond de officier van het echtpaar N. M. uit Noordwijk, die samen in de verdachtenbank ver schenen! voor de mannelijke helft niet de eerste maal. Hil had trou wens nu ook twee feiten op zijn dagvaarding staan. HU was bij een kennis op bezoek geweest en had diens portefeuille bij het vertrek meegenomen. De Inhoud had hij er uit gehaald en de portefeuille op straat geworpen. Feit nummer twee pleegde hil in de tram tusschen Noordwijk en Rijnsburg. Een dame had haar taschje laten liggen en M. liet opnieuw zijn oneerlijkheid gelden. De officier vond, nadat de eerste clementie was toegepast, drie maanden gevangenisstraf noodig en voor de vrouw, die het taschje had aangenomen en het zich daarin be vindende persoonsbewijs vernietigd, zes weken gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf, en da vrouw tot f.30 boete sub» 16 da gen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1