9 MILLIARD MOLESTVERZEKERINGEN BINNENLAND Nederl. vrijwilligers naar het Oostfront. GEMENGD NIEUWS VERDUISTEREN: RECHTZAKEN AGENDA SPORT STADSNIEUWS f KERK EN SCHOOI VVO// OMDERlINGt W VERZEKERING MAAISCHARPU HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING totaal werd reed* verze kerd voor ruim GULDEN Voegt daarbf) oofc Uw belang en vraagt inlich tingen bi) uw Assurantie- bezorger I Maandag is wederom een con tingent van een kleine 400 Ne derlandsche vrijwilligers voor deelneming aan den strijd tegen het bolsjewisme uit Den Haag vertrokken. Voor het eerst was er ditmaal een troep soldaten van den Nederlandschen Landstorm, ten getale van 105 man, onder hen, die vrijwillig een verbintenis voor het Oostfront op zich hadden genomen In de op de gebruikelijke wijze versierde zaal van den Dierentuin stonden allen, met een militair muziekkorps op den rechtervleu gel, in carrévorm opgesteld toen tegen drie uur de plv. leider dei- Nationaal Socialistische Beweging de heer Van Geelkerken, als ver tegenwoordiger van Mussei't, en S.S.-Sturmbannfiihrer Rouenhoff, als vertegenwoordiger van S.S.- Obergruppenführer Rauter, bin nentraden voor de inspectie, waarbij het muziekkorps zich deed hooien. De heer Van Geelkerken hield vervolgens een toespraak, waarin hij herinnerde aan de mentaliteit van vroeger ten opzichte van het soldaat-zijn, in vergelijking met thans, nu zoovele duizenden Ne derlanders vrijwillig de taak om voor volk en vaderland te strijden op zich hebben genomen. Had men, wanneer men er vroeger in lootte, het gevoel „er in gedraaid te zijn", om nog maar te zwijgen van den tijd, die een menschen- leeftijd langer daaraan vooraf ging, toen men voor een paar honderd gulden zijn dienstplicht door een armen jongen kon laten verrichten, dat alles, evenals de tijd waarin het ideaal „geen man en geen cent" gold, is thans voorbij. Bijzonder verheugde spr. zich er over. dat thans voor het eerst ruim honderd man aanwezig waren, die hun opleiding bij den Landstorm hebben genoten. Allen drukte hij op het hart een voor beeld te zijn van kameraadschap en trouw, in het bijzonder de leden der N.S.B. onder hen, wier persoon propaganda voor de na- worden gemaakt van het feit, dat het vijandelijke bericht over de z.g verovering van Perekop door de bolsjewisten van Duitsche zijde geenerlei bevestiging vindt. Het kan zijn, dat enkele bolsjewistische tanks in het vlakke, boomlooze terrein rondrijden op hun eigen houtje, doch op de landengte van Perekop zullen zij in ieder geval op een sterke versperringslinie stooten. De weersomstandigheden zijn overigens in het Zuiden, zonder dat zij tot dusver de krijgsopera ties ook maar in het minste heb ben kunnen beïnvloeden, slechter geworden. Er heerscht hier slecht weer. In het Noorden daarentegen begint de modderperiode langza merhand haar invloed te doen gelden en groote bewegingen on mogelijk te maken. Hier en daar is reeds een weinig sneeuw ge vallen. Eikenloof met de zwaarden voor generaalveldmaarschalk von Kluge De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan generaal veldmaar schalk Günther von Kluge, opper bevelhebber van een legergroep, als 40sten soldaat der Duitsche weermacht. Deze hooge onder scheiding geldt evenzeer de bui tengewone prestaties der troepen van deze legergroep als de persoon van den bevelhebber. (D.N.B.). tionaal socialistische gedachte behoort te zijn. Mede namens den Leider van het Nederlandsche volk gaf spreker uiting aan den wensch dat het hun allen goed moge gaan. De plaats, die wij na dezen oor log zullen innemen, wordt be paald door hetgeen wij hebben ingezet in dezen strijd voor het vaderland, den Führer en het nieuwe Europa. Hierna speelde het muziekkorps het Wilhelmus. S.S.-Sturmbannführer Rouen hoff sprak hierna uit naam van S.S.-Obergruppenführer Rauter en constateerde eveneens met groote voldoening, dat ditmaal een groep van ruim honderd man Landstormers zich onder de vrij willigers voor den strijd in het Oosten bevond. Het gaat in dezen strijd niet in de eerste plaats om Duitschland. Nederland, Denemar ken of eenig ander Germaansch land, doch het gaat alleen om het bestaan van Europa. Spreker wees zijn hoorders op het nut en de noodzakelijkheid van volstrekte orde en discipline, zonder welke men geen goed soldaat kan zijn. Het was echter zijn overtuiging dat de Nederlander, mits hij een goede opleiding heeft ontvangen, een even goed soldaat als de Duit- scher kan zijn. Verder spoorde hij allen aan een goede kameraad schap te betrachten. Voor den S.S.-man geldt het woord „mijn eer heet trouw". Spreker eindigde met een woord van dank en met den wensch dat allen gemeen schappelijk zouden marcheeren tot het doel: het nieuwe Europa, is bereikt. De plechtigheid eindigde met het spelen van de Duitsche volksliederen. Daarna marcheerde de troep onder muzikale begeleiding naar het station. Nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen Met ingang van 1 November jl. zijn nieuwe rantsoenbonnen voor vaste brand stoffen in gebruik gesteld. Deze rantsoenbonnen, waarvan de on dergrond in groene kleur is uit gevoerd, zijn van een horizontale roode gegolfde lijn voorzien en dragen in den linkerbovenhoek in rood het nummer 73, terwijl in den rechterbovenhoek het cijfer 1 en de letter e in zwart voor komen, evenals het woord „brand stoffen", dat onder aan den bon over de geheele breedte is ge drukt. De oude in omloop zijnde rant soenbonnen voor vaste brandstof fen blijven tot nader order geldig Radiopraatje Max Blokzijl In de serie brandende kwesties uit te zenden op Donderdag 4 No vember om 18.45 uur over Hilver sum I, luidt de titel van het praatje: „Een mep met de bus op hun kop?" Drama te Leidschendam - Twee zoons van den schipper J. M. aan de Leidschekade te Leidschen dam waren in een kelder van hun woning aan het knutselen. Om trent hetgeen daar is voorgeval len, is nog geen zekerheid ver kregen. Volgens èén lezing zijn de jongens aan het stoeien ge raakt, volgens een andere lezing hebben zij verschil van meening gekregen en is een handgemeen ontstaan. Het resultaat was ech ter, dat de oudste, een 17-jarige metaalbewerker, met een vijl den jongste zoo zwaar verwondde, dat het slachtoffer kort daarna is overleden. Van de trap gevallen In Beekbergen (Gld.) is dezer dagen de 36-jarige mej. M. Wilbrink in haar woning van een trap geval len en later in een ziekenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen be zweken. Kinderen overreden Gister ochtend om 8 uur is op den Haag- weg onder Loosduinen net 8-jarige meisje A. van fa., wonende aan de Trompstraat (Loosduinen) bij het onvoorzichtig oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. De kleine is met her senschudding en bekkenfractuur overgebracht naar het, ziekenhuis, waar zij aan de bekomen ver wondingen is overleden. Tegen 12 uur ging in de Her- zogstraat te Den Haag de 3-jarige Leo M„ vlak voor zijn ouderlijke woning, tusschen een auto van den G.G.D. en de daaraan ge koppelde gasdolley loopen op het moment, waaroD de auto zich in beweging zette. Het kind werd door de gasdolley overreden en het bekwam een schedelbasis- fractuur en een linkerdijbeen breuk. Zijn toestand is zorgelijk. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche Oorlogsmarine. Da Inspectie. De commandant bij het geweerappèl. Hij is tevreden en betuigt den Vrijwilligers zijn waardeering Andres/Stapf/Pax m van hedenavond 17.15 uur tot morgenochtend 7.30 uur De maan kwam heden op te 13.10 uur en gaat onder te 21.41 uur. Bij den Politierechter E. H. v. B. had met A. H. van O. beiden te Leidschendam een afspraak ge maakt, er zou een vat olie worden gestolen, dat bij den opslagplaats van den Arbeidsdienst kwam. Maar het ging niet erg vlot met den diefstal, want reeds tijdens het ver voer werd de auto met het vat olie door controleambtenaren aan gehouden. Voor zijn deel aan den diefstal moest van B. zich nu ver antwoorden, Hii erkende het feit. De officier vorderde 14 dagen ge vangenisstraf, welke straf de rech ter oplegde met opschorten der straf om gratie te vragen. J. M. L. te Voorschoten had de hand gehad ln een rijwieldiefstal. De officier vorderde twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroor deelde tot een maand gevangenis straf. Economisch Gerechtshof Door een kennis was C. v. d. Hoonaard te Oegstgeest er toe gekomen een partij aardappelen te verhandelen, maar tijdens het vervoer liep de zaak fout. De aardappelen werden ln beslag genomen en v. d. H was zijn geld kwijt. De economische rechter veroordeelde hem boven dien tot een maand gevangenis straf, van welk vonnis in hooger beroep de proc.-generaal bij het Economisch Gerechtshof bevesti ging eischte. Het hof heeft het vonnis vernietigd en thans f. 200.- boete subs. 100 dagen hechtenis opgelegd. Wegens het oo 20 Augustus af leveren van vet en vleesch, afkom stig van clandestiene slachting, was J. van schoonderwoerd den Bezemer veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf, van welk von nis de proc.-generaal bevestiging eischte. Het hof heeft de zaak ver wezen naar den rechter-commis- saris voor nader onderzoek. Wegens liet koopen van distribu tiebescheiden, was H, Caspers te Leiden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. In hooger beroep zag de proc.-generaal geen termen de straf te wijzigen omdat ver dachte reeds eerder was veroor deeld. Het hof heeft opnieuw de zelfde straf opgelegd. Haagsche Gerechtshof Terzake van diefstal was mej. C. K. te Kat wijk aan Zee door den politierech ter veroordeeld tot een week ge vangenisstraf. Van dit vonnis kwam verdachte in hooger beroep bij het hof. De feiten stonden evenwel vast en de proc.-generaal zag dan ook geen termen wijziging te brengen, en vorderde opnieuw een week ge vangenisstraf. Terzake diefstal was G. J. C. H. te Lisse door de recht bank ter beschikking van de re geering gesteld. Thans in hooger beroep was de proc.-generaal het hiermede eens en vorderde bevesti ging van het vonnis. Terzake diefstal door middel van braak, had de rechtbank I. C. I. te Hillegom, thans gedetineerd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam verdachte ln hooger beroep doch de adv.-gene- raal zag geen reden verandering te brengen in de straf en eischte be vestiging van het vonnis. Tot tien weken gevangenisstraf was C.I.A. deC. te Warmond door de rechtbank veroordeeld terzake van verduistering. Verdachte kwam van dit vonnis in hooger beroep, doch waar de feiten geen verande ring hadden gebracht, vorderde de adv.-generaal bevestiging van het vonnis. HEDEN. Oegstgeest (Geversstr. 2 Gem. Gods te 7.30 uur nam. Vrijdag Evang. Chr. Gem.: Jeugdcui te 8 uur nam. Stadszaal: Chopin-recital Hengeveld te 7.30 uur nam. Zaterdag Remonstr. Kerk: Cursus ds. Eldering te 3 uur nam. StadszaalLustrumuitvoei Chr. Mandolinegez. ,.Sen Avanti". 7 uur nam. Volkshuis: Spr. Caspar Höw over Beethoven, 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zond: dienst der apotheken te Leid wordt van Zaterdag 30 Oct. 20 tot Zaterdag 6 Nov. 8 uur wa genomen door de apotheek Di ter. N. Rijn 18, Telef. 20523 Oegstgeest door de Oegstgeest Apotheek, Raadhuispark 8. 26274. VOETBAL Afd. Lelden van den N.V.B. De uitslagen zijn: Zaterdagcompetitiele kl.: Quick Boys 2Leiden 1 02. 2e kl.: AlphiaRCL 2, RCL niet opgek.; Rijnsb. B. 3Ter Leede 2 24. Ju niores: Quick B. CNoord wijk 112; Ter LeedeRijnsb. Boys B 80; Quick Boys BAlphia 43. Zondagcompetitie: le kl. A: Lisse 2Alphen 3 71; Meerburg 1 ASC 3 01. le kl. B: ASC 4 Morschkw. 111; VVSB 2Lisse 3 4—1; Foreholte 1—DOCOS 2 2—1; Leidsche Boys 1Lugd. 3 12. 2e kl. A: Lugd. 4UVS 5 6—0; Meer burg 2Kagia 26; Roodenburg 3 —ASC 5 64. 2e kl. B; Alph Boys 2—LFC 4 o—l; ASC 6—AOV 4—12; ZLC 2—Teyllngen 2 1—3; DSB 1— VVSB 61. 3e kl.; Leldsehe B. 2— Lugd. 5 2—7; Roodenb. 5—VVLV 3 07; Lisse 4Roodenb. 4 42; VVSB 5—Foreholte 2 4—2; AZL 2 DSB 2 53. Jun. A. le klasse: LFC AASC A 08. 2e kl.: Roo denburg BLugd. 03; UVS B VVSB 06; TeylingenLFC B 70 Jun. B. le klasse: UVS aLFC a 40; Leidsche B.Lisse .60. 2e klasse: ASC bRoodenburg b Roodenb. niet opgek.; LFC b UVS b 22; VVLVRoodenburg c 11—0. BRIDGE Viertallencompetitie N.B.B. Op den vijfden avond der competitie waren de uitslagen: Hoofdkl.: (team) De Graaf ge lijk tegen (teamj Hins (5 p. ten gunste van Hins); Wakka wint van Thoolen met 26 p.; Laken wint van Van der Ploeg met 21 p.; Prins wint van Verboog met 13 p. lste kl. A; mevr. van Ingen Schenau wint van Mol met 20 p.; Smit wint van Jagerman met 32 p. lste kl. B: Rijnbende wint van Zandbergen met 32 p.; Been wint van Keunen met 13 p.; mevr. Vis ser gelijk tegen Bleuzé (5 p. ten gunste van Bleuzé). DAMMEN. Kampioenschap van Leitien De 5de ronde bracht de volgende re sultaten Hoofdklasse; PronkUittenbo- gaad 20: W. F. OlivierFranken Jr. 02; Stavleuv. Steenbergen 02; Laterveerv. d. Wijngaard 20; P. OlivierW. Huisman 02. lste klasse; den BezemerVoor kamp 02; Tolde Vink 20; KleynE. Wassenaar 02. 2de klasse; Teunissenv. d. Put ten 11; N. WassenaarFranken Sr. 2—0. In de eerste klasse heeft E. Was senaar nu de leiding met 8 p. uit 5 partijen, gevolgd door Voorkamp met 46 en Lardee met 45. In de tweede klasse behaalde uit 4 partijen: Flanken Sr. 6, Teunissen en N. Wassenaar ieder 5 p. De werkende vrouw in Nederland. Controleuse in hei Cenlraa! Station CNF/Noske/Pax m Met O: Winter b o lp, Zonder OWinter leed. Giro 5553. Leidsche Spaarbank Bij Leidsche Spaarbank is gedure de maand October j.l. ingel f. 374.495.44 en terugbeta f. 193.620.08; ingeschreven zijn nieuwe inleggers, terwijl 39 boel geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 18755 inlegg hieronder begrepen 1199 deel mers aan den Afhaaldienst droeg einde October f. 8.305.642.65. Door den Afhaaldienst ls| deze maand f. 16.991.25 ontvai in 5262 posten. 87 spaarbusjes werden ter li ging aangeboden met een ge menlijken inhoud van f. 1.321 Op de scholen werd f. 709.32% spaard. Intrede ds. A. Veldman A. Veldman, gekomen van Lan rak, die Zondagochtend als vie predikant der Geref. Kerk te de stede was bevestigd, heeft gis avond in de geheel bezette 2 derkerk zijn ambt aanvaard, der de zeer vele aanwezigen mi ten wij o.m. op wethouder Wilbrink namens het gemeei bestuur, ds. v. d. Loo, geref. p te Rijnsburg, ds. J. Eringa, ge pred. te Oegstgeest, ds. Ku van Sassenheim en ds. Dijk Leiderdorp, terwijl ook de plaatselijke predikanten der G( Kerk aanwezig waren. Als overdenkingswoord voor ure koos ds. Veldman Gals 4 26 „Maar Jeruzalem, dat bo is, dat is vrij, hetwelk ons a moeder is". Bij de ontvouwing dit tekstwoord sprak spr. ovet kerkformatie onder de Nie Testamentische bedeeling naar moederschap van Sara, waarbi. achtereenvolgens het licht vallen op het gebied, het begi en den dienst der Nieuw-Te mentische Kerkformatie. Aan het einde van den di werd ds. Veldman de zegebede Ps. 134 toegezongen. PREDIKBEURTEN. Noordwijk aai» Zee Ger. B (Juliana van Stolbergstr. 27): den nm. 7.30 u., ds. Lekkerke van Oud-Beyerland. VOOR DONDERDAG 4 NOVEM Leiden Geref. Gem. (N. E Nm. 7.30 u„ de heer M. Blok R.dam. Aarlanderveen Chr. G Kerk (Dankdag gewas) Vm. 1 nm 3 u., ds. Laman van Haai Alphen a. d. Rijn Ned. I Kerk, Hooftstr. (in Rehobc Nm. 7.30 u., dr. A. P. de Jon Oud-Geref. Gem. (v. Mander: straat)Nm. 7.15 u.. ds. v. d. van Giessendam. Lisse Oud-Geref. Gem.: 7.30 u. leesdienst. NED. IIEKV. KERK. Aangenomen. Naar Heukl cand. A. de Vries, hulppred. te Haag. Naar Amsterdam (31ste f plaats), ds. D. Tromp te Zl voort Bedankt. Voor Rijper! ds. H. van Niel te Burgwerd.J Biervliet (toez.), cand. A. de VI hulppred te 's-Gravenhage J genomen. Naar Tilburg candj v. d. Bosch, hulppred. te Bredl Aangenomen als hulppred, te 0 langbroek, ds. C. Blasblom. em. pred. te Kamperveen. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Groningen I wijlen ds. J. Kaptevn), ds Toornvliet te Wolfheze. Te Uit zermeeden ds. C. G. Bos te B lemmermeer (O.Z.) Aangeno Naar Roekan je (vacature Duizen). cand. J. Haitsma. B pred. te Amsterdam-Z. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Zwijndrecht, ds F. Laman te Haarlem en d£ Dubois te Gouda. Te Sliedr' ds. C. Smits te Dordrecht J. Jongeleen te Apeldoorn dankt. Voor Vlaardingen, d< Tamminga te Enschedé.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2