Vat DRIE IN DE PAN BAKMEEL 1 Wilt U uw kaastoewijzingen goed besteden? IMS"" Acs rdaDDolenbericht STADSNIEUWS Aantal .diefstallen neemt sterk toe. MARKTBERICHTEN LAATSTE BERICHTEN UIT DE OMSTREKEN Succes bij Kriwoi Rog. Nu en dan is er ver schil van meening ft W=±J OFFÏCIEELE KENNISGEVING. $e(nikUtn uqh OFFÏCIEELE MEDEDEELING. L. R. v. VLIET, Kaashandel Slot Teylingen, A, ZANDVLIET Ir. WAARSCHUWING AAN DE INGEZETENEN. De Korpscommandant van Politie deelt ons mede, dat het aantal diefstallen in onze stad door insluiping zeer sterk toe neemt. Deze diefstallen worden grootendeels in de avonduren na het invallen der duisternis ge pleegd. .De daders verschaffen zich vermoedelijk door middel van een „looper" toegang tot de woningen, zelfs wanneer de bewoners thuis zijn en nemen dan uit de gangen en vestibules de rijwielen en de aan de kapstok hangende kleeding mede. 'Een leder wordt, mede gezien het feit dat het ontvreemde in verband met de distributiebepa lingen nauwelijks of in het geheel niet te vervangen is, dringend aangeraden des avonds de buiten-, deuren zijner woning met het nachtslot af te sluiten en te gren delen, niet alleen wanneer men de woning verlaat, doch ook wanneer men in de woning blijft en geen afdoende toezicht kan houden op de gangen en vestibules. De procedure tegen den rector Gymnasii Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag in een speciale zitting het Vredesgerechtshof te 'sGravenhage in hooger i beroep behandelen de strafzaak tegen den rector van het Leidsche Gymna sium, dr. A. Scholte. Verdachte was door den Vrederechter tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij niet voldaan had aan de verplichting door curatoren opgelegd een vergadering te be zoeken, welke door den Burge meester was uitgeschreven en waarin dr. W. F. de Groot uit Den Haag een rede zou houden over „Onderwijs ep opvoeding in nationaal-socialistischen zin". De Officier van Justitie had voor ver dachte vrijspraak geëischt. Belangrijk legaat voor „De Lakenhal" Dr. A. C. Haftevelt, onlangs te Velp overleden, heeft ten behoeve van het Stedelijk Museum van zijn geboortestad Leiden, een belangrijk legaat ver maakt, bestemd voor het aankoo- pen van schilderijen, bij voorkeur van Leidsche meesters. Vijf tig-jarig bestaan „Pniël" Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het wijkgebouw „Pniël" was gsiteravond in de Marekerk een herdenkingssamen komst belegd, welke zeer goed be zocht was. Aanwezig was o.a. mevr. de Wed. Gunning-Pijnacker. Hordijk, echtgenoote van dr. J. H. Gunning Jzn., den stichter van „Pniël". Dr. J. Riemens, de tegen woordige voorzitter van „Pniël", die de herdenkingsrede uitsprak, ging daarbij uit van Samuels woord: „Eben Haezer" - tot hier toe heeft de Heer ons geholpen. Achtereenvolgens stond spr. stil bij een dankbaar terugzien, een geloovlg omhoog zien en een moedig vooruitzien. De heer W. J. Gunning, hulp prediker, en een kleinzoon van wijlen dr. Gunning, sprak ver volgens een kort overdenkings woord aan de hand van Hebr. 13 8, waarbij spr. tevens gelegen heid vond te wijzen op den per soon en het geloofsleven van wij len dr. Gunning en diens ver langen naar de Una Sancta Ecclesia. Het kinderkoor van „Ex Animo" verleende aan dezen avond zijn loffelijke medewerking. Verstrekking van melk aan schoolkinderen Naar wij van het schoolmelkcomité vernemen, breidt het aantal kinderen, dat deelneemt aan de schoolmelk- verstrekking, zich belangrijk uit. Steeds meer ouders zien het groote nut van de schoolmelk- verstrekking vooral in dezen tijd in, en laten hun kinderen er aan deelnemen. Verheugt het schoolmelkcomité zich ten zeerste over deze toeneming, tevreden is het nog niet. Het kan nog beter. Nog niet alle kinderen, die een school bezoeken, waar de school- melkverstrekking is ingevoerd, drinken mee, terwijl er nog altijd scholen zijn, waar geen enkel kind op school melk drinkt. Aan de ouders van die kinderen wordt de dringende raad gege ven, zich omtrent deelneming aan de schoolmelkverstrekking te verstaan met het hoofd der school. Laten zij bedenken, dat met deze zaak een groot belang - de gezondheid van de kinderen - wordt gediend. Tuintjesver. „Ons Belang" Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdagmiddag in „Oud Hortus- zicht" de jaarlijksche prijsuitrei king aan de leden en de dames, die in het afgeloopen jaar bij deir gehouden tuin- en kweekwedstrijd een prijs behaalden. De voorzitter, de heer Joh. van den Bos, opende deze vergadering met een hartelijk woord van wel kom tot de zeer talrijke aanwezi gen, in het bijzonder tot de be stuursleden van de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" en de juryleden de heeren M. Galjaard, D. de Jongh en P. Verwer. Deze kweekwedstrijd, die dit jaar onder moeilijke omstandigheden gehou den moest worden, is desniet tegenstaande een groot succes ge worden, waarbij het Haagweg- kwartier-weer aan de spits stond. De uitgeloofde wisselprijs: zilveren beker van 4ke Woningbouwver. „Ons Belang" (voor de groote achtertuinen) werd met 85 punten door den heer J. Ph. v. d. Bosch gewonnen voor de 1ste maal (vorig jaar werd deze zilveren wissel beker met 83 punten door den heer J. P, Ouwerkerk gewonnen) terwijl de zilveren medaille, uitge loofd door den heer J. Ph. v. d. Bosch alhier, -gewonnen werd door den heer J. P. Ouwerkerk (gr. achtertuinen) met 84 punten. In de tuinkweek werden geen 1ste prijzen en in de vensterkweek- wedstrijden werden geen 1ste en 2e prijzen gewonnen, zoodat de zilveren plaquette niet toegekend kon worden. Voorts werd de 2e prijs (tuinkweek) gewonnen door den heer M. J. Verhagen met 26 punten Vensterkweek:'3e prijs J. Ph. v. d. Bosch en H. Plorisson met 23 punten. Verder werden er 20 4e prijzen en enkele 5e prijzen toegekend. Avond van klein-Tooneel Een geheel gevulde Schouwburg heeft Zondagavond 't gezelschap Willem van Cappellen en Kommer Kleyn zien optreden in eenige een-acters, waarvan een paar niet meer dan tooneel-schetsen waren. De laat ste waren echter wellicht nog wel het aardigst, b.v. De Weddenschap en Slot op mijn mond door de ver rassende wendingen. Toch geeft zoo'n avond van klein-tooneel- goed over het algemeen, al werd er ongetwijfeld goed gespeeld en getypeerd, niet het gevoel van algeheele bevrediging, het hjijft te fragmentarisch. Succes had het gezelschap en daarin deelde ook de telephaat Boranini. al liet de tijd hem blijkbaar niet toe wat grootere experimenten te doen zien. B. W. Menkhorst. RIJNSBURG, 1 Nov. 1943. Bloe menveiling. Chrysanthen 50 cent; Pompondahlia's f. 24.Gouds- bloemen 1720 ct. ROTTERDAM, 2 Nov. Aanvoer 1591 dieren, w.o. 868 runderen, 103 paarden, 153 schapen, 120 nuchtere kalveren, 160 graskalve ren en 187 biggen. Prijzen per stuk. Melkkoeien 2050W 18501700; Kalfkoeien 2000— 1800—1650; Varekoeien 1300—1200 —1000; Vaarzeh 1100—1000—700; Pinken 900800650. BINNENLAND. VOETBAL. Het Leidscli elftal Voor den wedstrijd LeidenGouda in het kader van den Technischen Dag op 14 November is het Leldsch elftal als volgt samengesteld: Doel: Duffels (LFC); achter: Kok (ASC) en Hendriks (UVS); mid den: Platteel (UVS), Fasel (UVS) en Kukler (LFC); voor: Herreur (LFC), A. Kantebeen (UVS), De Roo (ASC), P. Kantebeen en Oosterom (UVS). Reserves: Van Well en Den Daas (belden UVS) en Van Polanen (Roodenburg) Eten in restaurants Het is gebleken, dat in enkele restau rants van de bezoekers, die voor het nuttigen van hun maaltijden wisselbonnen van 1/50 rantsoen moeten inleveren, geen bonnen, waarop Uitsluitend margarine verkrijgbaar is gesteld worden aangenomen. Van bevoegde zijde wordt daarom medegedeeld, dat, zooals tot dusver gebruikelijk is, ook bonnen, waarop uitsluitend margarine verkrijgbaar is gesteld, kunnen worden afgegeven en dat na aftrek van het verschuldigde aantal wisselbonnen van 1/50 rantsoen de overige wisselbonnen den bezoekers ter hand dienen te worden gesteld. BUITENLAND Ttlrksche minister naar Caïro Naar Radio Ankara meldt, heeft minister Eden den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken, Menemendsjogloe, uitge- noodigd voor een bespreking in Caïro. De Turksche minister heeft deze uitnoodiging aange nomen en is met begeleidende personen terstond derwaarts ver trokken. (D.NJB.) KATWIJK AAN ZEE Aanhouding De politie heeft aangehouden G. v. d. J. ën P. vV v. d. L. beiden uit Hillegom. die zich te Katwijk/Z. schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een por tefeuille met geld van den foto graaf D. K. alhier. Het gestolen geld kon nog in beslag worden genomen, doch de portefeuille met persoons bewijs en andere papieren was door een der verdachten verbrand. Rijkspostspaarbank Aan het -postkantoor alhier werd geduren de October 1943 ingelegd f. 6.976.03 en terugbetaald f. 6.425,88. Teraardebestelling van den heer M. den Duik Onder zeer gioote belangstelling is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer M. den Duik. Ds. R. P. A. Rutgers besprak uitvoerig wat de overledene als diaken, ouderling en lid van het schoolbestuur der Herv. Scholen heeft beteekend. Ook was hij jarenlang aan de Zondagsschool „Het Mosterdzaadje" verbonden. Na een stichtelijk woord liet spr. zin gen het laatste vers van Ps. 72 De heer J. Ouwehand uit Bloemen- daal herdacht hetgeen de overlede ne vóór familieleden, zakenvrien den, ondergeschikten en kerkelijke kringen is geweest. Een schoonzoon, de heer G. Noppen uit Slikkerveer, dankte namens de weduwe en de familie voor de laatste eer. OEGSTGEEST Winterhulp Nederland - Getrouw aan de doelstelling is de plaatse lijke afdeeling van „Winterhulp Nederland" weer met volle kracht in actie getreden .Wij kunnen o.a. vermelden dat van heden af weder om aanvragen kunnen worden in gediend De formulieren hiertoe zijn te bekomen bij tie volgende adressen: Nassaulaan I Hofbrouc- kerlaan 35. Terweeweg 71. Java- straat 40, Juffermansstraat 44 en Oude Rijnzichtweg 53 Eventueele aanvragen moeten vóór 7 Novem ber a.s. zijn ingediend. Geslaagd te Amsterdam roer het examen apothekers-assistente mei J E. Brummel alhier. RIJNSBURG. Rijkspostspaarbank Gedurende October hadden aan het postkan toor alhier 55 inlagen plaats tot een bedrag van f. 2298.31 en 15 te rugbetalingen tot een oedrag van f. 1824.64. Jubileum W. v. d. Kwaak Deze herdacht het feit, dat hij vóór 25 jaar benoemd werd tot koster der Ned. Herv. Kerk. In de voormiddag- godsdienstoefening werd hij toege sproken door dr. G. C. van Nlftrik, Duitsch Weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim heeft de vijand gisteren getracht weerszij de stad Kertsj te landen. Op een plaats gelande sovjetstrijdkrachten wer den in een tegenaanval afgegren deld en opeengedrongen. Op de overige landingsplaatsen werd de vijand bloedig afgeslagen; aan land gekomen vijandelijke strijd krachten werden vernietigd. Ten Zuiden van den beneden- Dnjepr gaan in de Nogaische steppe de gevechten met de op den Dnjepr aanrukkende snelle formaties der bolsjewisten voort. Pogingen van de bolsjewisten om Duitsche strijdkrachten te omsin gelen en af te snijden mislukten, evenals krachtige aanvallen op onze Noordelijke en Zuidelijke afgrendelingsfronten. In de bocht van den Dnjepr werden vrij sterke aanvalleij ten Zuidwesten van Dnjepropetrowsk afgeslagen en daarbij op één plaats van 40 aanvallende tanks 28 vernield. Onze tegenaanval in het gebied ten Noorden van Kriwoi Rog heeft reeds tot groote successen geleid. De ver vooruitgedrongen vijande lijke aanvalsstoppen werden afge sneden en vernietigd. Sedert 27 October werden daar volgens tot dusver ontvangen berichten 5000 gevangenen binnengebracht. 357 tanks, 378 kanonnen en ruim 500 voertuigen buitgemaakt of vernie tigd. Vooral zwaar zijn de bloedige verliezen van de bolsjewisten ten gevolge van den wanhopigen tegenstand der afgesneden vijan delijke groepen. De eigen verliezen zijn gering. Aan de rest van het Oostelijke front is het. behalve een feilen, maar vergeefsehen aanval van den vijand in de lus van den Dnjepr ten Zuidoosten van Kiew, slechts tot gevechten van plaat selijke beteekenis gekomen. Daar bij werden vrij kleine vijande lijke penetraties ten Zuidwesten van Gomel en ten Zuidwesten van Welijkije Boeki in tegenaan vallen opgeheven of afgegren deld. Een eigen aanvalsactie ten Westen van Kritsjew bracht on danks taaien vijandeliiken tegen stand belangrijke stellingsverbete ringen. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front trachtte de vijand met vrij sterke strijdkrachten onze stellingen te naderen. Uit de andere sectoren van het front wordt, behalve een succesloozen aanval van Britsch- Amerikaansche formaties in het gebied ten Westen van Campo- basso, slechts geringe gevechts activiteit gemeld. In den afgeloopen nacht heb-- ben sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen het vijandelijke ravitailleeringssteunpunt Napels aangevallen Door bom treffers ontstonden in de haveninstallaties branden en verwoestingen. Ver scheidene schepen werden zwaar 'getroffen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteravond de haveninstal laties van verscheidene steden in Zuid-Engeland met bommen be stookt. Maar één ding is zeker: nooit of te nimmer zal men over Victoria Biscuits twisten. Daar is nu letter lijk iedereen dol op 1 I die hem mede namens Kerkeraad en Kerkvoogden hartelijk dankte voor de onberispelijke wijze, waar op hij het kostersambt steeds heeft waargenomen Den heer Van der Kwaak werd daarop toegezongen ps. 16 3. PROEFALARM. Op Woensdag 3 November zul len de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „Lucht alarm geëindigd" (één minuut ge- lijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerst volgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Luchtbeschermings leider, 3768 STEVENINCK. PROBEBETRIEB des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am Mittwoch den 3 November statt. Es wird der lange Dauerton (Entwarnungssignal) einmal (eine Minute) zu hören sein. Findet der Probebetrieb aus besonderen Gründen nicht ;tatt, so erfolgt neue Bekanntgabe Der Oertliche Luftschutzleiter 3768 STEVENINCK. HUiSÜLACHTING FOKZECG. Houders van een fokzeugtoewij- zing ontvangen geen machtiging tot hulsslachting van een af 8?" meste fokzeug .als op het bedriji geen, Jong opfokzeugje ter vervan ging aanwezig is: evenmin wordt een machtiging afgegeven als de houder in het afgeloopen laar geen biggenmerken liet aanbren gen. 37 Hoofdredacteur: B W. Menk horst. Leiden; plv. hoofdredacteur: K. Been, Leiden. Redactiestaf: B W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws: Th J- Hannema. Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: W. li- Streng. Wassenaar Verantwoordeliik voor de adver tenties: A. Poortman Te koop antieke gas haard (imit. houtvuur) met bronzen mantelpiaat geheel compleet f. 200. Lederen Clubfauteuil in z.gst. f. 300.Adres: v. d. Berg, Hartesteeg 2B Leiden. 2284a Ter overname gevraagd: gebruikte Schrijfmachine (event, koffermodel). Br. J. v. Heyningen, Lijster- beslaan 99, Rijswijk Z.H. Gevraagd Jong Meisje, voor den verkoop. Brie ven Bureau van dit Blad onder No. 3786. Inkoop van waardevolle Sieraden, Juweelen, etc. Backers, Noordeinde 58, Den Haag, Telef. 180.269. Probeer het eens bij ons, en U slaagt zeker. Beleefd aanbevelend, SASSENHEIM TELEFOON *17 Gevraagd een fl. Meisje v.g.g.v. met alle huishou delijke bezigh. békend. Goed loon en kost. Aanm. Burgsteeg 5. 2411a Gevr. Opklapbed één- persoon's compleet zon der matras, In prima staat, gebruikt of nieuw of één-persoons ledikant met spiraal. Adr. J. Kooy Jr.. Bur. Colijnstr. 231. Boskoop. 3794 Voor hetere aardappelen naar: HAVEN 26. TELEFOON 2450L Ital. Piano Akkordeon neu Marke Sobranie, erstfclassiges Instrument. Zu verkauf en f750. Woerden, Sandwijgslngel 18b. Höhner,. Zu sehen ab 18 Uhr. 2291a Gevraagd le Kapster of Vergevorderd. Maison Suze. Korevaarstraat 7a. Inkoop Piano's Orgels. Vleugels. Sohinck Hooge- woerd 16. Telef. 2145W.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3