wem ADELAAR liegt t Wekelijksche vrije middag voor huispersoneel. De nieuwe bonnen. Extra rantsoenen voor jonge moeders. Geldig zijn de volgende bonnen: DOODKISTEN.' STADSNIEUWS AGENDA LAATSTE BERICHTEN Distributienieuws. h Besteed ze dus zoo goed mogelijk. Vraag daarom op Uw toiletzeepbonnen Adelaar-Kinderzeep. U krijgt dan kinderreep, vervaardigd uit prima grondstoffen. ZEEPFABRIEKEN maatcoTsêTten Onze corsetières bezoeken U, zon-j cer verplichting, gaarne dóór'geheel Nederland. Van Baerlestraat 156, A'dam Z. Tel. 22948—92054. spoedig zonder nadeelige gevolgen weer verdwenen .Dat de verzorging uitstekend is geweest, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat, ondanks den zwaren^rbeid, de gemiddelde gewichtstoeneming tusschen de 4 en 5 kg ligt, en dat de eetlust niet te wenschen overliet wordt wel geïllustreerd door de vermelding, dat in hét begin de afdeeling van 175 man per dag 450 kg aard appelen bij den warmen maaltijd gebruikte. Tot slot verklaarde hopman Fenijn nog uiterst tevïeden te zijn over zijn mannen, die met enthou siasme hebben gewerkt en niet voor moeilijkheden terugdeinzen. „Er is nog veel en mooi werk in het Oosten te doen en laten wij hopen dat ook het volgend jaar zich weer Nederlanders daarvoor zullen geven, opdat_ onze goede naam als kolonisators, evenals dit jaar, weer wordt bevestigd. Bij een onmiddellijk in werking tredend besluit van den secretaris -generaal van het departement van sociale zaken is een weke lijksche vrije middag voor het huispersoneel ingesteld. Deze zal gegeven moeten worden tusschen 13 en 18 uur en een aangesloten rusttijd van vier uur aan den v/erknemer moeten waarborgen. Van het recht op dezen vrijen middag zijn uitgezonderd: a. personen, wier werktijd, als huis bediende niet langer duurt dan tot 15 uur; b. personen, die kor ter dan zeven uur per dag als huisbediende bij denzelfden werkgever werkzaam zijn, waarbij rustijden van minder dan twee uur als werkuren worden aange merkt; c. personen, die op min der dan zes dagen per week bij denzelfden werkgever werkzaam zijn; d. bloed- en aanverwanten van den werkgever tot in den derden graad, die bij hem in wonen, alsmede pleegkinderen, die in het gezin van den werkgever als eigen kinderen worden op gevoed; personen, die, naast hun huiselijke of persoonlijke diensten, tevens werkzaam zijn in het landbouw-, tuinbouw- of veehouderijbedrijf van den werk gever; f. personen, wier werktijd bij of krachtens de arbeidswet 1919 is geregeld. Wordt aan een huisbediende een aaneengesloten rusttijd gegeven van ten minste twee etmalen, waarin een geheele Zondag valt, dan behoeft in de aan dien Zon dag voorafgaande en in de daarop volgende week geen vrije middag te worden gegeven. Ter beantwoording van de vraag wie krachtens het besluit van den secretaris-generaal als huisbediende worden aangemerkt kan worden meegedeeld, dat als zoodanig worden beschouwd alle personen, die in particulieren dienst werkzaam zijn voor het verrichten van huishoudelijke of persoonlijke diensten, voor zoover zij behooren tot een of meer der volgende groepen: a. Dienst-, kamer-, keuken-, kinder- en linnenmeisjes, juf frouwen van gezelschap, huis houdsters, huisnaaisters, huis meesters, koks, livreibedienden en tuinlieden; b. particuliere' chauffeurs en koetsiers, huisknechten, huis knechten, huismeester, koks, li vreibedienden en tuinlieden; c. huishoudelijk-, keuken, schoonmaak-, en cantinepërso- neel, werkzaam in inrichtingen; d. concierges, huisbewaarders, portiers, stokers van centrale ver warmingen en dergelijke perso nen, die belast zijn met de ver zorging van huishoudelijke aan gelegenheden of met bewaking, met uitzondering van nacht- en dagwakers in geregelden dienst; e. werksters en ander schoon maakpersoneel bij schoonmaak- ondernemingen f. personen, werkzaam in pen sions en kamerverhuurbedrijven.; g. gezins- en huisverzorgsters, uitgezonden door sociale instel lingen. Personen, die hun werkzaam heden buiten dienstbetrekking verrichten worden voor de toe passing van het onderwerpelijke besluit geacht in dienst te zijn van dengene, te wiens behoeve de werkzaamheden strekken. Het besluitlaat de keuze van den vrijen middag in het alge meen aan het inzicht van den werkgever over, doch, bij gebleken onwil, kan een bepaalde middag bindend worden voorgeschreven. KAASRANTSOEN IETS VERMINDERD. Voor de komende veertiendaag-' sche periode van Zondag 31 Octo ber tot Zaterdag 13 November zijn de bonnen 45 en 46 aangewezen voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood, beschuit, melk. taptemelk en aardappelen. Bon 45 van de tabakskaart is geldig verklaard voor het koopen van een rantsoen tabak naar keuze, terwijl op bon 46 slechts sigaren mogen worden geleverd. Op bon 45 versnaperingen kan 100 gram suikerwerken worden verkocht. Van de boterbonnen is op 45a en 45b elk een half rantsoen margarine verkrijgbaar, terwijl op de bonnen 2-69 reserve, 3-69 reserve en 4-69 reserve een half rantsoen boter wordt beschikbaar gesteld. Deze bonnen voor de kin deren zijn geldig tot 11 December. Bon 45a kindervoedsel is aan gewezen voor het koopen van 250 gram gort en bon 45b voor 250 gram rijst of gort. Tenslotte zijn van de algemeene kaart de volgende bonnen geldig verklaard: 688 en 689 voor bloem, 690 voor 250 gram havermout;, 691 voor 100 gram vermicelli, 692 voor 100 gram kaas. 693 voor 500 gram suiker, 694 voor 250 gram koffiesurrogaat en 695 voo» 250 gram jam. OOK ALS ZIJ HAAR KIND NIET ZELF VOEDEN. In aansluiting op hetgeen des tijds terzake is gepubliceerd wordt bekend gemaakt, dat in den ver volge ook jonge moeders, die haar kind niet zelf voeden, gedurende 39 weken na de bevalling in aan merking komen voor extra rant soenen. Het overleggen van een dokters attest, waaruit blijkt, dat de moe der het kind zelf voedt, is dus voortaan niet meer noodig. Bij de uitreiking moet echter de distributiestamkaart van het kind worden getoond. Toezicht op effecteninstellingen De secretaris-generaal voor bij zondere economische zaken heeft aangewezen als instantie, belast met het toezicht op dé crediet- instellingen; (1) Voor de effectenhandelaren: de Vereeniging voor den Effecten handel (bedrijfsgroep effecten handel). (2) Voor de spaarbanken: den Nederlandschen Spaarbankbond 31 OCTOBER T/M 13 NOVEMBER Elk der vol gende bonnen veeft recht op het kooren van vakgroep algemeene spaarbanken. (3) Voor de hypotheekbanken, werkzaam, in Nederland, en de scheepshypotheekbanken en scheepsverbandbanken: de Be drijfsgroep Hypotheekbanken. (4) Voor de landbouwcrediet- instellingen: den Nederlandschen Coöperatieven raad. De directie der Ned. Bank heeft voorts onder goedkeuring van den secretaris-generaal voor bijzondere economische zaken aangewezen als instantie, waaraan het houden van het bankenregister is toever trouwd: (1) Voor de effectenhandelaren: de Vereeniging vóór den Effecten handel. (2) Voor de spaarbanken: den Nederlandschen Spaarbankbond. (3) Voor de hypotheekbanken: de Bedrijfsgroep Hypotheekban ken. (4) Voor de landbouwcrediet- instellingen: de Bedrijfsgroep Landbouwcredietbanken. De jaarlijks in te dienen balans en verlies- en winstrekening, als mede de ingevolge artikelen 11 en 12 van het uitvoeringsbesluit ban ken aan te vragen goedkeuringen en te verstrekken opgaven, moeten bij de aangewezen instanties wor den ingediend. Derde landdag van het studen tenfront Het Nationaal-Socia- listisch Studentenfront houdt a.s. Zaterdag zijn derden landdag. Bij deze gelegenheid zal de Leider in de aula van de Rijks universiteit te Utrecht een rede uitspreken. Tegen de diphtheritis - In aan sluiting aan het bericht, dat 20.000 jonge mannen door den. Nederlandschen Arbeidsdienst in de gelegenheid gesteld zullen worden zich kosteloos te laten inenten tegen diphtheritis, wordt van bevoegde zijde nog het vol gende medegedeeld: Daar het aantal gevallen van diphtheritis hand over hand toeneemt en de leiding van der. N.A.D. zich ge dwongen zag diverse kampen te sluiten of te isoleeren, werd be sloten vóór Januari as. 20.000 jonge mannen, die, of begin 1944 onder de schop komen of tot de reserve behooren, in de gelegen heid te stellen zich gratis te laten inenten. Zij ontvangen vergoe ding van reiskosten, terwijl het bedrag dat eventueel op hun loon gekort wordt, door den N.A.D. wordt bijbetaald. In 24 plaatsen in ons land zal van 2 November tot 10 December a.s. gelegenheid gegeven worden zich te laten inenten, d.w.z. dit geldt voor hen die een oproe- pingskaart ontvangen. Er wordt 3-maal een injectie gegeven en wel met een tusschenpoos van 6 A 7 dagen. Alle 3. injecties zijn noodzakelijk. Wanneer 1 injec tie gemist wordt, zijn de andere waardeloos. Daarom is het noo dig zich stipt aan de data te houden, daar anders uit den aard der zaak ook geen vergoedingen worden betaald. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat het hier om een proef neming gaat, die voor den N.A.D belangrijke kosten met zich brengt. Slaagt deze proef, dan zal de volgende lichting ook tegen roodvonk worden ingeënt. Slaagt de proef niet, dan wordt verder van inenting afgezien. Het is inderdaad in het belang van onze volksgemeenschap, dat een ieder, die een oproep ontvangt, hieraan gevolg geeft, te meer daar de arbeidsmannen uit alle deelen van ons land te zamen komen en gevaar voor uitbreiding van de diphtheritis dus, indien zij niet worden Ingeënt, verre van denkbeeldig is. 45/46 A Brood 45/46 B Brood 45/46 Bescliuii 688/689 Alg. 699 Alg. 691 Alg. 45 A Kinderv. 45 B Kinderv. 45A, 45B Botei 2-69, 3-69 Res. 692 Algemeen 45/46 Melk 45/46 Taptem. 45/46 Aardap. 45/46 Toeslag. 693 Algemeen 694 Algemeen 695 Algemeen 45 Versn. 45 Tabak 4 rants. Br. of gebak 1 rants. Br. of gebak 1 rants. Brood, ge bak of bescbnit 1 rants. Brood, ge bak of bloeni 250 gr. Havermout 100 gr. Vermicelli 250 gram Gort 250 gr. Rijst of Gort Vz rants. Margarine Vz rants. Boter 100 gr. Kaas 1 3/4 liter Mélk 1 3/4 liter Taptem. 2 kg. Aardappelen 1 kg. Aardappelen 500 gr. Suiker 250 gr. Koffiesurr. 250 gram Jam 100 gr. suikerwerk 1 rants. Sigaren, tabak of sigaretten 1 rants. Sigaren 4-69 Res. 46 Tabak. Bijzondere rantsoenen: Vz rantsoen boter. Met uitzondering van de nonnen voor aardappelen mag op deze bonnen reeds op 30 October wor den gekocht. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 2-69. 3-69, 4-69 Res. 31 October t/m 11 December: bon 683 Suiker Vm 13 November. Eerstvolgende bonaanwijzing op 14 November voor alle artikelen, uitgezonderdkoffiesurrogaat op 17 December: vermicelli op 28 No vember. Handel in bonnen is misdadig. De straf is zwaar en ongenadig! Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen.... Offert voor haar aan .Winterhulp! Giro 5553 Zilveren jubileum W. Blok. Heden herdacht de heer W. Blok den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Zeepfabriek Sanders Co., alhier. In den loop van den ochtend werd hij eerst in het privé-kantoor ont vangen, waar hij op hartelijke wijze werd toegesproken door den directeur, den heer P. A. de Jong, die hem een enveloppe met in- fïöud aanbood. Daarna werd hij te midden van het personeel ge huldigd, waarbij zoowel namens fabrieks- als kantoorpersoneel gelukwenschen en geschenken werden aangeboden. Nadat de ju bilaris allen bedankt had voor de huldiging, vertrok hij naar huis, omdat vanzelfsprekend voor hem vandaag het werk bleef rusten. Specialiteiten schouw „Vreugde en Arbeid" De Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront is in den laatsten tijd wel actief. Gisteravond had de plaatselijke leiding in de groote Stadsgehoorzaal wederom een specialiteitenschouw georganiseerd en de belangstelling daarvoor was van dien aard, dat er geen stoel onbezet bleef. De plaatselijk leider van de afdeeling „Ontwikkeling" van „Vreugde en Arbeid", de heer Moonen, sprak een kort begroe tingswoord, in het bijzonder tot den landelijken leider van de afd. Cultureele Ontwikkeling van het N.A.F., den heer Rush en wekte voorts op tot deelneming aan de binnenkort aanvangende cursussen stenografie en de kinderclubs „Voor het kind, door het kind". André Carrell opende daarna het afwisselende programma, dat be- HEDEN 't Schuttershof: Tentoonstelling en lezing over den A.N W.B. 7 Va uur nam. Zaterdag Stadszaal: Leerlingenuitvoering Leidsch Muzleklyceum te 2 u. nm. BINNENLAND. Gebaksrantsoen gewijzigd. Met ingang van 31 October a.s. worden eenige veranderingen ge bracht in het gebakrantsoen. In- plaats van 100 gram speculaas zal men van genoemden datum af per bon voor één rantsoen slechts 90 gram kunnen verkrij gen. Voorts is de hoeveelheid ge zoete biscuits van 85 gram tot 75 gram, de hoeveelheid taart en ge vuld groot korstgebak van 350 gr. tot 250 gr., de hoeveelheid taartjes of gevuld klein korstgebak van 350 gram tot 200 gram en de hoe veelheid ijswafels van 75 gram tot 55 gram teruggebracht. Duidelijkheidshalve wordt hier onder de waarde van één rant soen gebak volledig opgenomen: 140 gram koek, of 90 gram spe culaas, of 90 gram koekjes, of 60 gram ongezoete biscuits, of 75 gram gezoete biscuits, of 150 gram wafels met siroopvulling, of 55 gram ijswafels, of 200 gram cake, of 250 gram taart of gevuld groot korstgebak, of 200 gram taartjes of klein korstgebak, of 70 gram paneermeel, of 65 gram toast of weerterbe schuit. Desgewenscht bak- en braad- j vet op bon „Boter 46 A". Van 31 October tot en met 11 December 1943 is op bon „Boter t 46A" desgewenscht bak- en braadvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gram bak- en braadvet kunnen verkrijgen. Degene, die bak- en braadvet wil ontvangen, moet den bon „Boter 46A" bij i zijn handelaar inleveren, desge- i wenscht tegen ontvangstbewijs j en wel in het tijdvak van Zater dag 30 October tot en met Woens dag 3 November. De aflevering aan het publiek zal van 15 Nov. af kunnen plaats vinden. Degene, die gedurende dit tijd- I vak zijn bon niet bij zijn hande- 1 Vrouwen helpen op het land bij het Medöh CNP/Kuiper/Pax m stond uit een aantal nummers van uitstekend gehalte: het Majolita- ballet voerde een aantal dansjes uit, de drie Holborns alias Flip en Flap gaven kranige staaltjes acro batiek ten beste, de twee Berwy's toonden zich ware meesters op het accordeon, Alfred Hiller zorgde voor een flinke dosis sensatie door zijn doodenrit in een draaiend rad, de vrouwelijke telepaath Trilby voerde in den snel tempo eenige psychometrische opdrachten uit, de Wilbury's lieten prachtig werk zien aan het hoogrek en tenslotte was er Zenomi met zijn Robot. mr. Frankenstein, een vernuftig me chanisme, aan welks samenstelling de vervaardiger vier jaar lang on afgebroken heeft gearbeid. De stampvolle zaal heeft alle medewerkenden luidruchtig toege juicht. Onder de aanwezigen be vonden zich de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest. J. Brouwer Waarschuwing De Korpscom mandant van politie te dezer stede deelt ons mede, "dat zich de laatste dagen ook. in deze gemeente meer dere gevallen hebben voorgedaan, dat door onbevoegden werd over gegaan tot het inbeslagnemen van handdynamo's. Het publiek wordt dringend aangeraden in geval van inbeslag neming van zaklantaarns deugde lijke legitimatiebewijzen te eischen van hem, die de afgifte vordert en in voorkomende gevallen onver wijld, zoo mogelijk telefonisch, hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie (tel. 22244). Slachtoffer der duisternis Hedenmorgen is uit het water aan het Utrechtsche Veer opgehaald het lijk van een 40-jarige dienst bode, die sedert Vrijdagavond 22 dezer vermist werd. Zeer vermoe delijk is het slachtoffer dien avond door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Pharmaceutische Handelsonder neming DUTTM, Geversstraat 47, Oegstgeest, import en fabricage van pharmaceutische artikelen. Wijz. handelsnaam ln: Pharma ceutische Industrie en Handels onderneming DUTIM. J. Twaalfhoven, 23 Zevenhoven, metselaar en kolenhandel. De uittreding van den eigenaar, op gegeven 13 October 1493, betreft alleen het metselbedrijf. t i

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2