84ste Jaargang Donderdag 28 October 1943 No. 25638 BUITENLAND Sovjetvrouwen aan het front. Gevaarlijk optimisme. „Helpt de koe met schilleif en de koe helpt U.' Diphteriebestrijding door den N.A.D. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Door de zware verliezen der laatste weken gedwongen, zijnde /bolsjewieken ertoe overgegaan, meer en meer vrouwen aan het front op te stellen, meldt het D.N.B. Thans worden door de Sovjets zelfs machinepistool-com pagnieën uit vrouwen der lichtin gen 1920 tot 1923 opgesteld, die in de voorste linie strijden. Ook vi ouwen als scherpschutters wor den steeds weer aangetroffen. Naar de ln den centralen sector van het Oostelijke front gevangen genomen 22-jarige Ilona Sidor- rowa vertelt, worden thans alle vrouwen der lichtingen 1913 tot 1923 in het Scvjet-leger opgeno men. Wegens de zware verliezen der strijdende troepen worden vrouwen als eerste aanvulling naar het front gestuurd. Ook bij de Sovjet-luchtmacht bestaan reeds vrouwelijke soldaten en piloten, en wel in hoofdzaak - bij lichtere vliegtuigen, als pilo- n-waarneemsters. Bij de 332ste vjet-divisie tirailleurs vond men mder de gevangenen talrijke rouwen in den leeftijd van 15 >t 30 jaar, die gestreden hadden n afdeelingen pantserafweerge- hut, zelfs als stukscomman- ant. De zware bloedige verliezen der olsjewieken hebben op vele plaat- en ertoe geleid, dat de Sovjets in plaats van mannen, vrouwen n meisjes als strijdende soldaten oeten gebruiken. In dit verband s het overigens interessant, dat rouwen, die na haar oproeping wanger werden, tot dusver als aboteurs zwaar gestraft werden, |£en bepaling, die thans moest orden ingetrokken. De geboorten ij de vrouwenbataljons namen sterk toe, dat de straffen iet meer uit te voeren waren. zwangere vrouwen, die dienst oen in het roode leger zijn thans speciale afdeelingen geconcen- eerd in het achterwaartsche ge- ed. ferreur-organisaties in Frankrijk - Omtrent den communistisch- uj lolsjewistischen invloed op de in «Frankrijk heerschende terreur en iabotage wordt van bevoegde zijde a. het volgende verklaard: De terreur-organisaties staan ivenvegend onder leiding van ommunisten, die uitsluitend voor lit gebied reeds vele jaren geleden n Moskou werden geschoold en ipgeleid. Onder druk van de lomintern is reeds in het begin 'an de twintiger jaren aan de nransche communistische partij 'erzocht, een illegaal apparaat op e bouwen. In speciale bolsjewis- .ische scholen wei-den jeugdige hansche communisten opgeleid ip het gebied van de sabotage en ie terreur. De geldmiddelen voor ie actie van sabotage en terreur n Frankrijk zijn afkomstig uit het onds van de sinds lang verboden ■"ransche communistische partij, leeds bij den eersten aanslag, die gi lepleegd werd in Augustus 1941, ton de dader duidelijk als com- -""■munistische agent worden aange wezen. Over den opbouw der com- nunistische sabotage-organisaties vordt medegedeeld, dat er z.g. 'liegende groepen bestaan, uitslui tend gevormd uit communisten, C. Wie ofwel met bijzondere opdrach- en naar bepaalde gebieden ge- ■^Wtuurd werden, ofwel ter onder- teuning moesten dienen van an- 1 ere reeds aanwezige groepen. Tes laarnaast bestaan er nog plaat- 'e s elijke groepen. Vervolgens wordt gewezen op de uist in den laatsten tijd uiterst 'auwe samenwerking tusschen de communisten en De Gaulle. Het s den communisten veelvuldig ge- ukt, zoo wordt aan het slot van le verklaring geconstateerd, zich jationaal voor te doen, zoodat on- 'er hun aanhangers thans niet elden Franschen te vinden zijn, ae meenen als nationalisten te aandelen en er geen flauw idee 'an hebben, dat zij hand- en span- bensten bewijzen aan de commu- isten, (D.N.B. [sin rd. nie 1 toet W wijt wei ooi 1 op a°u? Ie I len r. 223 Ministerraad van de fascistisch- republikeinsche regeering - Onder voorzitterschap van den Duce is in diens hoofdkwartier de tweede ministerraad gehouden van de nieuwe fascistisch republikeinsche regeering. Het voornaamste onder werp van bespreking werd ge vormd door het door den minister van oorlog, Graziani, ingediende ontwerp voor de nieuwe weer- machtswet. Daarbij hield de Duce een propagandarede, waarin hij de richtlijnen schetste voor den we deropbouw van de Italiaansche weermacht en wees op de beslis sende beteekenis van de medewer king der verbonden Duitsche weermacht. De Duce verklaarde o.a., dat sedert den eersten ministerraad de teekenen van het wederopleven van den nationalen geest duide lijker geworden zijn. Het Italiaan sche volk staat op het punt zich weder te verheffen uit den die pen afgrond van vernedering en moreele en materieele ineenstor ting, waarin het door de verraders van Juli en September is gesleurd. Op verschillende gebieden van het nationale leven teekenen zich thans vrij duidelijk de lijnen der nieuwe ordening af, in de eerste plaats op militair gebied. De nieuwe organisatie van de Itali aansche weermacht is bezig zich te ontwikkelen. De faze van het plun deren en de eigenmachtige demo bilisatie is men bijkans te boven. Maarschalk Graziani, thans ge steund door generaal Gambara, zal de verwachtingen van alle Italianen, die waardig zijn zoo snel mogelijk onze strijdplaats aan de zijde van de kameraden der spil en van het driemogendheden- verdrag weer in te nemen, ver wezenlijken. Het opstellen van nieuwe eenheden kan elk oogen- blik verwacht worden. De hoofdwet voor de weermacht, die aan den ministerraad is voor gelegd, zoo zeide Mussolini, vormt den zekeren en rationeelen grond slag voor de vorming van een sterke, moderne militaire organi satie, die beantwoordt aan de Italiaansche behoeften en de er varingen van deze vier oorlogs jaren. Op basis van deze wet zal de nieuwe organisatie van het nationaal-republikeinsche leger de marine en de luchtmacht worden vastgesteld. Reeds thans ligt het in de bedoeling de luchtbescher ming geheel te brengen onder het ministerie van luchtvaart. De af deelingen worden reeds gevormd. De Duce verklaarde verder, dat de militie een integreerend bestand deel zal uitmaken van het leger en evenals het bersagliericorps het nieuwe zwarthemdencorps zal vormen. Op politiek en administratief ge bied is een aanvang gemaakt met de reorganisatie door de benoe ming van de chefs der provincies en van de politiepresidenten, als mede door de vorming der repu blikeinsche fasci, terwijl binnen kort de buitengewone gerechts hoven in werking zullen treden en voorbereidingen worden getroffen voor de groote constitueerende vergadering, die den vasten grond slag zal vormen van de sociale Italiaansche republiek. Op het gebied van de economie en de valuta hebben, naar de Duce verder verklaarde, de gebeurtenis sen van Juli, Augustus en Sep tember de ernstigste gevolgen ge had. Ondanks de ravitailleerings- en verkeersmoeilijkheden konden ook op dat terrein eenige teekenen van verbetering worden waarge nomen. Tenslotte wees de Duce nog bijzonder op beide volgende feiten: 1) in verschillende gebie den hebben Italiaansche solaten reeds vrijwillig hun plaats aan de zijde der Duitsche kameraden we der ingenomen. 2). in de door ons gecontroleerde provincies begin nen orde en normale toestanden weder terug te keeren. (D.N.B.). Generaalveldmaarschalk Rommel ontvangt maarschalk Graziani De opperbevelhebber van de leger groep in Noord-Italië, generaal veldmaarschalk Rommel heeft in zijn hoofdkwartier den minister I voor nationale verdediging en i oorlogseconomie van de fascisti- I sche republiek Italië maarschalk I Graziani ontvangen. Tijdens de bespreking, die verliep in een geest TU de sovjets in het Oosten 1 I opdringen, beginnen velen J. N zich af te vragen wat er zal gebeuren indien het inderdaad zoover zou komen dat de Duitsche legers den strijd zouden moeten opgeven. Er zijn er, die meenen dat het bolsjewisme dan niet meer te keeren zal zijn en dat zfj zich dus zullen moeten schikken in het onvermijdelijke, datechter nog al zal meevallen, omdat de sovjets den laatsten tijd veel water in den wijn hebben gedaan, o.a. door de komintern op te heffen en den Godsdienst in eere te herstellen. Het is voor deze goedgeloovigen te hopen dat het nooit zoover zal komen dat de sovjets het in Europa voor het zeggen zullen hebben, omdat zij dan spoedig aan den lijve zouden ondervinden, dat Stalin in werkelijkheid geen droppel water in den wijn gedaan heeft. Door schade en schande zouden zij in dit opzicht wijs wor den en te laat inzien dat de wereldrevolutie nog steeds het voornaamste punt van het bolsje wistische programma is en dat gelijk met de „likwidatie" van de bezittende klasse en hiertoe be hoort het grootste gedeelte van bovengenoemde goedgeloovigen ook de geestelijken het slachtoffer van de bolsjewistische „ordening" zouden worden. Neen, zij die bereid zijn zich te schikken en het bolsjewisme als onvermijdelijk te aanvaarden, heb ben ongelijk, evenals de anderen die er zeker van zijn dat de Anglo- Amerikanen in staat zullen blij ken, Stalin ervan te overtuigen, dat hij genoegen moet nemen met een overwonnen Duitschland en, indien hij zich hiervan niet zou laten overtuigen, den sovjet-legers aan de Duitsche grenzen een halt zullen toeroepen. Ook deze verwachtingen berus ten op veronderstellingen die op niets gebaseerd zijn en die blijk geven dat zij, die dergelijke ver wachtingen koesteren, volkomen onbekend zijn met de doelstellin gen van het bolsjewisme en niets begrijpen van de verhoudingen tusschen bolsjewisme en kapita lisme, dit laatste vertegenwoordigd door Roosevelt en Churchill. Maar er zijn nog anderen die zich bezig houden met de toe komst en eveneens een overwon nen Duitschiand in hun bereke ningen verdisconteerd hebben. Deze groep is er zeker van dat op de Driemogendhedenconf eren tie te Moskou de Anglo-Amerikanen bezig zijn den sovjets duidelijk te maken in hoeverre deze Europa in hun belangensfeer mogen be trekken en op welke landen de ge allieerden aanspraak maken. Deze groep is zeer gerust wat de toe komst betreft, omdat zij die ertoe behooren ervan overtuigd zijn. dat een onafhankelijk Nederland on der het beproefde democratische regiem, gesteund door Engeland en Amerika een gouden tijd te gemoet gaat. Hoe zij zich dezen gouden tijd voorstellen voor ons land, dat dan zou grenzen aan een gebied waar de sovjets den scepter zwaaien en dat dan meer dan ooit afhankelijk zou zijn van de kapitalisten in Londen en Washington, is niet duidelijk Hoe zij zich voorstellen een groote werkeloosheid te voorkomen, te meer daar het gemis van de kolo niën in Oost- enWest-Indië iedere welvaart onmogelijk zal maken, daarovei schijnen zij nimmer te hebben nagedacht. Men kan toch slecht aannemen dat zij zoo naief zijn te veronderstellen dat de Anglo-Amerikanen voor ons Ned. Oost Indlë zullen gaan heroveren en dit. gelijk met het bezette West- Indië, weer zullen teruggeven. Wie iets begrijpt van wat er momenteel in de wereld gebeurt, wie in staat is de situatie objec tief te beoordeelen, kan niet anders dan bovenstaande ziens wijzen veroordeelen, omdat zij blijk geven van een gevaarlijk op timisme dat gebaseerd is op een misdadig berusten in een onmo gelijke situatie. Het is niet waar dat een ineen storting van het Oostfront in Europa en dus ook in Nederland een toestand zal scheppen waar wij genoegen mee kunnen nemen, omdat het bolsjewisme wel mee zal vallen. Het is waanzin te veronderstel len, dat, indien het de Duitsche weermacht zou mislukken de sovjets tegen te houden of te verslaan, de geallieerden hiertoe wèl in staat zouden zijn. En het getuigt van een misdadig gebrek aan werkelijkheidszin te meenen, dat Stalin zich op de conferentie te Moskou door de Anglo-Amerikanen laat vertellen, in hoeverre hij zijn overwinning mag uitbuiten en dat hij zich de wetten zal laten stellen door bondgenooten, die niet eens in staat bleken te zijn, aan zijn eisch, een tweede front in West- Europa op te richten, te voldoen. De waarheid is dat de toekomst van Europa afhangt van den uit slag van den strijd in het Oosten. Wint Duitschland dezen strijd dan is Europa gered en heeft ook ons land weer een toekomst. Zouden de Duitsche legers den strijd moeten opgeven dan bereikt Sta lin zijn doel en heeft hij eei be langrijk gedeelte afgelegd van den weg naar de wereldrevolutie. Maar dan zal Europa bolsjewis tisch worden en zal niets het van den ondergang kunnen redden. Met deze feiten voor oogen mag van iederen landgenoot verwacht worden dat hij, inplaats dat hij zich te buiten gaat aan gevaarlijk optimisme, zich realiseert wat de gevolgen zouden zijn, indien zijn wenschdroomen in vervulling gingen. Geen optimisme, als resultaat van valsche voorspiegelingen en naïeve veronderstellingen, maar een doelbewuste houding, geba seerd op vertrouwen in eigen kracht en op de rechtvaardigheid van de Europeesche zaak, zal mede het lot bepalen dat ons wacht. van hartelijke vriendschap, wer den militaire en organisatorische kwesties besproken. Aan de be sprekingen namen ook de chefs van de generale staven van beide maarschalken deel. (DJNJ3.). Oproep van Italiaansche vrou wenleidster De Italiaansche vrouwenleidster Francesca V isconti richt in de Italiaansche pers een oproep tot alle Italiaansche vrou wen om al haar krachten in te spannen voor de redding van het vaderland. Zij moeten erop aan sturen, dat de mannen zich nu niet onttrekken aan hun nationa len plicht, maar zich bij het leger aanmelden om aan den strijd voor de eindoverwinning en de bevrijding van het vaderland deel te nemen. De vijand kent geen medelijden en wil het Ita liaansche volk verdelgen en tot slavernij brengen. Italië, zoo be sluit Francesca Visconti haar op roep, mag niet het symbool van het verraad, van de vernedering en de gemeenheid worden. (D.N.B.) Uiteenzetting van Tojo Mi nister-president Tojo heeft voor den Japanschen Rijksdag ook als minister van Oorlog gesproken over de gebeurtenissen op de Oost-Aziatische oorlogstooneelen. Het aantal op Nieuw-Guinea ge- stationneerde vijandelijke vlieg tuigen wordt zoo zeide Tojo geschat op ongeveer 3000. Het is de tactiek van den vijand, in de eerste plaats te landen op de plaatsen, waar hij zich van de heerschappij in de lucht kan ver zekeren. Op de landingsplaatsen tracht hij de vliegbases te ver sterken om zijn heerschappij in de lucht uit te breiden. Botsingen met de Japansche troepen te land vermijdt hij zooveel moge lijk Voorts streeft de vijand er naar de Japansche ravitaillee- ringslinie door luchtmacht en vloot te vernietigen, waartegen echter door de Japansche strijd krachten wordt opgetreden. Behalve dat zij de zeeverbin dingen beschermen, hebben de Japansche vliegtuigen voortdurend met de beste resultaten de vijan delijke luchtbases aangevallen, waarbij den vijandelijken aan voer de grootste schade is toe gebracht. Uit de frontberichten blijkt duidelijk, dat de vijande lijke verliezen bij de luchtge- vechttn steeds een veelvoud van de Japansche bedragen. Tojo verklaarde voorts, dat de gevechten op de onherbergzame eilanden en in het oerwoud van het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan een onbeschrijfelijke inspanning eischen. Volgens de verklaringen van gevangenen heeft de vijand echter met nog grooter moeilijkheden te kampen. Alleen al door tropische ziekten en zenuwinstortingen verliest hij zooveel menschen, dat Engeland en de Ver. Staten een langdu- rigen oorlog niet kunnen door- staan Ten aanzien van Birma zeide Tojo, dat de vijand daar zijn reeds lang aangekondigd offen sief wil beginnen. Het Japansche leger heeft echter reeds midden- October den strijdkrachten van Tsjoengking aan de grens tus schen Birma en Junan een zwa- ren slag toegebracht. In het be zette gebied in het Zuiden heer- schen overal orde en rust. In China ondernemen de Japansche strijdkrachten voortdurend ge slaagde operaties, vooral tegen vijandelijke steunpunten. Tenge volge van de Japansche politiek jegens China valt een voortdu rend dalen van het moreel bij de troepen van Tsjoengking waar te nemen, wat ook blijkt uit het toenemend aantal deserties. (DNT3.) Eden bü Stalin Stalin heeft gisteren, naar Tass meldt, den Engelschen minister van buiten- landsche zaken, Eden, ontvan gen. Bij het onderhoud waren aanwezig Molotof en de Engelsche ambassadeur in Moskou, Clar Kerr. (D.NB,), 20.000 JONGE MANNEN KUNNEN ZICH KOSTELOOS LATEN INENTEN. Door de leiding van den Neder- landsche Arbeidsdienst zijn maat regelen genomen, dat in het tijd vak van 2 November tot 10 De cember a.s. 20.000 jongemannen, die in aanmerking kunnen komen begin Januari 1944 te worden op geroepen om hun arbeidsdienst plicht te vervullen, kosteloos kun nen worden ingeënt tegen diphterie welke besmettelijke ziekte de laat ste paar jaar in vrij sterke mate is toegenomen en vanzelfsprekend in het bijzonder in legeringsplaat sen, waar veel menschen bijeen wonen, kans heeft op te treden. Teneinde dit gevaar tot een mini mum terug te brengen, zal in niet minder dan 24 plaatsen in ons land voor de jongemannen, die in aan merking komen om per begin Januari te worden opgeroepen, de gelegenheid bestaan zich kosteloos te laten inenten. Hoewel die in enting niet verplicht is, zal het toch zeer verstandig zijn van deze gelegenheid gebruik te maken èn in het belang van zichzelf èn in het belang van de algemeene volksgezondheid. van hedenavond 17.30 uur tot morgenochtend 7.15 uur 28 Oct.: maan op te 6.16 uur; onder te 17.39 uur. Roosevelt weer hersteld - Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, is Roosevelt bijna volledig hersteld van zijn influenza. Gisteren heeft hij voor de eerste maal weder officieel» bezoekers ontvangen. (D.NJI.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1