ADVIESBUREAU „KLEINTJES" Steeds weer nieuwe mogelijkheden... Hulpi.d. Huishouding WONING één h FAMILIEBERICHTEN DE BIOSCOPEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 VRAGENRUBRIEK LAND- EN TUINBOUW UIT DE RIJNSTREEK MEDEDEELING. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN KUNST- EN VEILINGZALEN N. VAN DUYKEREN HOOGST BELANGRIJKE VEILING van diverse meubilaire goederen, Antiquiteiten, Schilderijen van oude en moderne meeesters. 300 no's Gouden-Zilveren en Plated voorwerpen, kristal en glaswerk, Perz. e.a. kleeden, tin en koperwerk, Chin. Jap. e.a. porselein, Delftsch e.a. aardewerk. In totaal 1455 no's. 3401 'r ^Den Haag Prinsegracht 13^ <0*2? gebruikt maar kamer. Ifaal meer warmte uit minder kolen! Huizen aangeb. Diversen opgestaan, dank zij den strijd van een kleine minderheid". Ver volgens besprak hij in korte, scherpe trekken het wereldgebeu ren, speciaal den nadruk leggen de op de taak van de jonge Ne- derlandsche vrouw: hoedster te zijn van onze volkskracht. De Oost-inzet van den N.A.D. - Naar wij vernemen zullen de vier Oost-afdeelingen van den Neder - landschen Arbeidsdienst, die se dert de tweede helft van Juli jl. in het Bezirk Bialystok wex-kzaam zijn, tegen het einde dezer maand naar ons land terugkeeren. Drie dezer afdeelingen zullen in de kampen Waterloo (bij Amersfoort) en het vierde zal in het kamp bij Nunspeet worden ondergebracht. Ruim honderd arbeidsmannen met r kader zullen in de kampen van Bialystok dezen winter achterblij ven voor bewakingsdiensten. Van de thans terugkeerenden hebben er zich 120 opgegeven voor kader opleiding. BUITENLAND. Verhooging van Italiaansch broodrantsoen Naar de Itali- aansche radio bekend maakt, zul len de broodrantsoenen van 150 tot 200 gram per dag verhoogd worden. (D.N.B.) Luchtalarm in Londen Naar de Engelsohe nieuwsdienst meldt, is er gisteravond ln Londen lucht alarm gemaakt. (D.NB). Terreuraanval op West-Duitsch gebied Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 22 op 23 October opnieuw een terreur aanval ondernomen op West- Duitsch gebied. Vooral in Kassei en. Frankfurt a. d. Main is schade aangericht in woonwijken en zijn verliezen ontstaan onder de be- volking. Reeds wordt het neer schieten van 19 viermotorige bom menwerpers gemeld. (D.NB.). De strijd ten Zuidoosten van Krementsjoeg De A.N.P.-cor- respondent te Berlijn meldt: Met gespannen aandacht volgt men hier de ontwikkeling aan het Oostelijk front, waar voor alsnog geen teekenen van een verslappen van den strijd zicht baar zijn. De sovjet-Russische aanvallen in het gebied van Ne wel is na de verovering dezer stad tot stilstand gekomen, doch van het Zuiden worden thans weer nieuwe aanvallen gemeld. Na voor enkele dagen ten Noord westen van Tsjernigow een nieuwe aanval te hebben ontketend, zijn de bolsjewisten thans ook tus- schen Saporosje en de Noordkust van de Zee van Azof weer met sterke strijdkrachten tot het of fensief overgegaan, i Volgens de Duitsche berichten zijn de aanvallen ten deele afge- slagen, terwijl op enkele punten I nog verbitterde gevechten aan I den gang zijn. Waar de bolsjewis- ten de Duitsche stellingen kon- I den binnendringen, werd hun een verder oprukken belet. In het middelpunt der belang- stelling staat de sector ten Zuid oosten van Krementsjoeg, waar van de Duitsche verdediging een schier bovenmenschelijke krachts inspanning wordt vereischt. Na vijf dagen van uiterst harden strijd is het gelukt, den sovjet- Russischen opmarsch te stuiten. De bolsjewisten hebben daarop hun aanvallen gericht op de zij kanten van het op den Westelij ken oever veroverde terrein, ten einde dit te verbreeden. Aange zien zij echter intusschen nieuwe strijdkrachten naar dit zwaarte punt hebben gedirigeerd, ver wachten Duitsche militaire krin gen, dat de bolsjewisten wellicht met nog sterkere strijdkrachten hun aanvallen in de oorspron kelijke richting zullen voortzet ten. Te Berlijn verheelt men niet, dat de situatie in dezen sector, waarmede de geheele Zuidelijke vleugel van het front staat of valt, ernstig is, en dat de Duit sche afweer zich voor een zware taak gesteld ziet. Van de conferentie te Moskou - Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, begon de vierde bijeen komst der conferentie te Moskou gistermiddag om 3 uur, een uur vroeger dan de bijeenkomsten op de voorafgaande dagen. De deel nemers aan de vergadering maak ten" na de middagbesprekingen van den vorigen dag een „vermoeiden indruk". Molotof voerde het voor zitterschap. Weliswaar heeft de sovjet-commissaris van buiten- landsche zaken voorgesteld, het voorzitterschap met Eden en Huil af te wisselen, maar zijn ambtge- nooten van Engeland en de Ver. Staten stonden erop, dat Molotof in alle bijeenkomsten den voorzit terszetel zou innemen. De Engelsche nieuwsdienst meldt voorts, dat Eden's besprekingen met Stalin op Donderdagavond twee uur hebben geduurd. Bij die gelegenheid zou de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken aan Stalin een brief van Churchill hebben overhandigd. Terwijl Eden het zeer druk heeft, zoo wordt in het bericht gezegd, beperkt Huil zich „om gezond heidsredenen" tot de middagcon ferentie en tot overleg met zijn medewerkers. Huil zou onder voortdurend medisch toezicht staan. (D.N.B.). Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Gimpel-Slis, z., Heem stede; Thomsen-Pesman, z.. Alk maar; Boogh-Thieme, d., Hilver sum; Loggere-Meindersma, z., Blaricum. Gehuwd: G. J. Bas en L. H. W. Stuivinga, A'dam; J. C. v. d. Berg van Saparoea en H. C. A. M. Frij- hoff, A'dam; Z. W. Houtuyn Bloe- mendaal en E. C. Boissevain, Am sterdam; P. A. B. Jager en H. P. Ommering, Den Haag; V. J. N. M. A. Rouppe van der Voort en M. C. A. Romme, Vught. Overleden: D. B. van den Broeke m 75 j., A'dam; A. P. M. Hupkes- Van Hasselt, v. 76 j., Utrecht; A. van der Veen Vonk, m. 66 j., Den Haag; M. H. Rosenstein-Maas Geesteranus, v. 67 j„ Den Haag; C. van Velthoven, m. 86 j.. Den Bosch. Lido, Het Variétéprogramma bevat deze week „van alles wat". Prof. Antoninl treedt beurtelings op als goochelaar en met zijn spre kende pop. Drie lieftallige danse resjes zijn de vertegenwoordigsters van Terpsichore's kunst, de „zin gende zwerver", bekend uit de radio, zingt eenige goedgekozen liedjes en evenwichtskunstenaars geven verbluffende toeren. De snelteekenaars Pot en Lood maken van de „bajes" een gezellig tehuis en de koningspoedels Hans en Lotte zijn voortreffelijk gedres seerd. Bovendien is er tweemaal Kees Pruis in zijn repertoire: een uitgebreid menu dus, dat veel bij val verwerft! Casino. Rigoletto, een der meest succesvolle opera's van Giu seppe Verdi, was hier als film reeds eerder aan de orde. Michel Simon en Maria Mercader kan men er in bewonderen. Rex. Een reprise van de span nende film „Rivalen" met graag geziene acteurs als Marte Harell, Willy Birgel en Ewald Balser loont ongetwijfeld een bezoek. Luxor In plaats van in Inns bruck de bergsport te beoefenen, sooals zijn familie veronderstelt, is de heer Lallinger een slippertje gaan maken in München. Om den schijn hoog te houden zendt hij zijn vrouw enthousiaste beschrij vingen over het bergtourisme (zoo uit een boek overgeschreven!), maar familie en kennissen geraken daarvan dermate onder den indruk dat zij besluiten gezamenlijk naar Innsbrück te gaan om daar den befaamden sportman in actie te zien. De rest van het verhaal kan onbesproken blijven, want het is al duidelijk. dat de hoofdpersoon (Joe Stockel) doodsangsten uit staat als hij van het plan hoort en het nog benauwder krijgt als hij door twee gidsen de steile berg hellingen wordt opgevoerd! De zeer humoristische geschiedenis wordt uitstekend gespeeld en verschaft den toeschouwer een allergenoeg lijkst uurtje. Naast Joe Stockel vervullen Alice Treff en Chariot Daudert de hoofdrollen. Trianon „Als de zon weer schijnt" werd verfilmd naar het bekende boek van Stijn Streuvels „De Vlaschaard". Zij treft door zuivere t ypeering van het Vlaam- sche boerenleven, waarin liefde woont voor eigen land en erf. In het gezin Vermeulen heerschen enorme spanningen tusschen den trotschen, onbuigzamen vader en diens zoon, wier inzichten om trent den vlasbouw sterk uiteen- loopen. Totdat de eerste, na een schrikwekkende daad in drift be gaan. als met een schok tot be zinning komt en zich, deemoedig als een kind, voegt naar de wen- schen van den ander, daarmee diens gelijk erkennend. Een ver haal van stoere menschen met prachtige fotografie en indruk wekkend spel, vooral van Paul Wegener, wiens markante kop hier onvergetelijk blijft. Deze Duitsche film werd in het Nederlandsch dikwijls wel wat te klankrijk na gesynchroniseerd door artisten van de Kon. Theaters te Brussel en Antwerpen. Th. J. Hannema. (2 lijnen) Abonné te L. U kunt den verhuurder verzoeken een en an der te herstellen. Deze kan even tueel aansprakelijk stellen denge- ne, die de opdracht niet deskundig heeft uitgevoerd. J. H. te K. a. Z. Nw vogel zal te vet zijn en niet levenslus tig. Geef hem een warme en tocht vrije plaats niet te dicht bij een raam of deur. Als hoofdvoeder geeft U zomerraapzaad en moet hij de beschikking hebben over schoon, niet te koud drinkwater. Geef een paar maal per week bad water, dat na het "ebruik verwij derd moet worden. Op den bodem van uw kooi steeds schoon en droog rivierzand. Als versnapering een enkele maal wat groen, dat droog en frisch moet zijn en in een snoepbakje wat gemengd zangzaad. Een nor male levenswijze is het beste, dus niet van alles aan uw vogel ge ven. zooals maar al te dikwijls ge beurt. VRAGEN EN ANTWOORDEN- mijn Vraag: Hoe overwinter ik kleinbloemige Begonia's? C. L. te L. Antw.: Deze planten dient U met aardkluit op te nemen en in potten te zetten. De laatste eerst gedurende een half uur in het water zetten. Lange stengels tot op de helft inkorten. Houd de planten koel en vorstvrij en giet geregeld. Vraag: Alle peren aan mijn lei boom zijn als bijgaande. Wat is hier oorzaak en wat er tegen te doen? Mevr. H. te V. Antw.: Uw peer is beschadigd door vruchtenwantzen. Hiertegen dient met nicotine of de vervan gingsmiddelen hiervan gespoten. Informeert U eens ln den Tuin- bouwhandel. Spuiten in Juli en Augustus met 0.1 nicotine. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: ..Tuinbouw" BODEGRAVEN. Zilveren jubileum 1 November a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn dat de heeren W. Oosterkerk en R. Kwakernaak benoemd werden tot besteller bij den P.TT. dienst. Bel de Jubilarissen hebben een goeden staat van dienst en staan zoowel bij hun collega's als bij het publiek zeer goed aangeschreven. De kerkeraad der Geref. Kerk besloot in principe ln plaats van het benoemen van een nieuwen hulpprediker over te gaan tot be noeming van een tweeden predi kant. In een gemeentevergadering zal dit worden besproken. WADDINXVEEN. Been gebroken Door de ,glad- heid van den weg, kwam mej. de B„ wonende Kielkade, te vallen, waarbij zij haar been brak. ZIJ werd naar het Ziekenhuis te Gouda vervoerd. Nieuwe gemeentesec. taris De heer A. Kreupeling, gemeentese cretaris, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd tegen 1 Nov. as. De heer Jenné gemeente ambtenaar is zijn plaats be noemd. DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM. Melk giftige arbeid. Voor hen die verzuimd hebben de formulieren MD 233-72 af te halen en in te dienen ter ver krijging van rantsoenbonnen melk voor giftlgen arbeid, bestaat hier toe nog de gelegenheid aan de kantoren van mijn dienst tot uiterlijk Dinsdag 26 October a.s. 3407 RECT1FICAT maximum grossiers- en detaillis- tenpryzen voor groenten en fruit gepubliceerd op 12 Oct. j.l. De grossiersprijs van roode peen. zonder lof, srt 2 van 50500 gr. p. st. ongewasschen bedraagt niet f.6.—, doch f. 6.50 per 100 kg. „EISENDECKUNGSBE.SCHEIDE- KLEINSTUECKELUNG". Uit de contingentsadministratie voor Duitsche opdrachten van het Rijksbureau voor IJzer en Staal blijkt, dat het voor sommige hou ders van rose „Eisendeckungsbe- scheide-Kleinstueckelung'" noodig is, dat zi1 worden herinnerd aan het bericht over de Intrekking de zer bescheiden, hetwelk eenige we ken geleden werd gepubliceerd. Uit dit bricht lichten wij den volgen den zin: ,Met nadruk brengen wij onder de aandacht van belanghebbenden, dat rose „Eisendeckungsbescheide- Klelnstueckelung", welke na 30 October aan het Rijksbureau voor IJzer en Staal zullen worden aan geboden, onder geen voorwaarde ter boeking zullen worden geac cepteerd". Men neme derhalve zijnl maatregelen voor het te laat ls. VERDEELING EN AFZET ZEE- EN ZOETWA-ERVISCII. Het Bedrijfschap voor Visscherlj- producten heeft een verordening op den afzet van visch 1943 uitge vaardigd die op 24 October a.s. ln werking treedt. Hierin worden, voorschriften gegeven met betrek king tot het verhandelen, voor handen hebben, vervoeren en ini opslag hebben van visch. Ten be hoeve van de controle zijn do vischafslagen en handelaren ver plicht bij iedere levering met uit zondering van die aan uiteinde lijke verbruikers, aan hun afnemers een nota af te geven, welke de af te leveren visch moet vergezellen en een afschrift van deze nota zelf te bewaren. Aan de handelaren; wordt verder de verplichting opge legd op een daartoe door het Be drijfschap voor Visscherijproductenl aan te geven wijze periodiek op gave te verstrekken van de hoe veelheden ontvangen en afgelever de visch. 3419 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Lelden; plv. hoofdredacteur:; K. Been, Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J. Hannema. Omgeving en Muziek. Politiek medewerker: W. EL Streng, Wassenaar. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman. Balistraat 71 's-Gravenhage houden op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Oct. en Maandag 1 Nov. a.s. aanv. v.m. 10 uur in hunne zalen Balistr. 71, te 's-Gravenhage een KIJKDAGEN: Balistr. 71 en 62 te 's-Gravenhage op Zondag 24, Maandag 25 en Dinsdag 26 Oct. a.s. telkens van 104 uiur. doen zich voor. Er-is thans een ruime keuze o.a. voor kantoorbedienden en bouwtedhniol. Komt eens hooren of er ook voor U een geschikte betrekking bij is. VOOR ARBEID IN HET BUITENLAND Gevraagd nette zelfstandig kunn. werken bij: CAREL PETERSEN, Noordeinde 31, Leiden. Echtpaar z. k. zoekt of gestoff. KAMERS met (gebruik van) keuiken. DELFOS, Witte Singel 64 Eén warme kamer is 's winters beter dan drie koude, zou ik zoo zeggen. Daarom laat ik ook de deuren geen minuut openstaan en houd alle warmte in die ééne kamer. Spaar de kolen, die U straks mis. schien nog harder noodig heeft, De winter kan nog grimmig worden. Stook met overleg, dan ls uw kolenkit niet leeg, als het straks gaat vriezen. Wie wil ruilen, heel huls, voork., achterk.. keuken, tuin met schuur bov. zolder met kamer. Huur f. 4.25 tegen rui mer huls of bovenh. huur f.5. f. 5.50. J. H. Knol, Zulderzlchtstr. 16. £1 Jeruël, Groenest. 16. D.V. spreekt Zondag 10 uur de heer A. de We ger. 5 uur de heer H. Schouten. Dinsdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king. Houdt 10 en 11 Nov. vrij bij maanlicht belangrijke samenkom sten. S3 Stadsevangelisatie, Morschweg 59. Dinsdag avond 7% u„ Bijbelle zing. Zacharia 4 vrs 10a Want wie veracht de dag der kleine dingen? B| Verloren: 14 October, eidsche Hout. wit zeem leeren handschoen. Te gen belooning terug te bezorgen: 181 Rljnsbur- gerweg. Zelfde adres een keukenmat gevraagd, v. CJrï^Tl. Verloren: Woensdag morgen 20 Oct.. in het Distributiekantoor Lan- gebrug. rechter blauwe glacé handschoen. Tegen belooning terug te bez. W. Rozenstr. 18, Lelden Gemeente Gods, Ge versstraat 22, Oegstgeest Samenkomsten D.V. te houden op Zondag as. v.m. 10 u. en nm. 4.30 uur. Woensdag a.s. Bij- belbespr. nm. 7.30 uur. Spr. de heer A. Sneep van R.dam. Ieder wel kom. B Evangelische Christen Gemeenschap. Zondag 10 uur de heer van der Horst, 's Avonds 5.30 u. de heer de Graaf van Alphen. Dinsdag 7.30 u. Zoeterw. Singel 74. Bij belavond. Volgende Zon dagmorgen de heer J. Sevensma. Verloren: Vrijdagmid dag 22 Oct. tusschen Leiderdorp (H. Rjjnd.)! en Oegstgeest een ba- gagetasch m. inh., o.a. actetasch en handfiets pomp. Tegen belooning s.v.p. terugbezorgen bij: W. Veerman, Nassau- laan 48. Oegstgeest. Verloren: Maandagav. llnkerwant, beige met donkerblauw, gaande v. Rhijngeest, Rijnsb.weg, Oegs' T.laan, I aredijk n. d. Kool. Gelieve tegen! belooning terug te be zorgen Mej. Rle Huls man, Sanatorium Rhijn geest. Oegstgeest. Verloren: bruinlede- ren portemonnale inh. f. 3.50 of f. 4.50 en ta- bakskaart. Tegen beloo ning terug te bezorgen:] NIeuwendijk, Rijndijk- straat 80.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3