GEMENGD NIEUWS Eind gered uit de klauwen van een panter KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Wijzigingen in de P.K.-radio-uitzendingen. SPORT MARKTBERICHTEN KERK EN SCHOOL AGENDA LAATSTE BERICHTEN FAILLISSEMENTEN Opnieuw is in Diergaarde Blij- dorp te Rotterdam een meisje ge grepen door een panter. Het kind, het 10-jarige meisje R. Hooger- werf, wonende aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, was bezig over het 90 cm. hooge hek heen versnaperingen naar den panter te werpen, welk hek aan de onderzijde is dichtgemaakt sinds eenige maanden geleden ook een kind het slachtoffer van dezen zelfden panter werd. Het meisje scheen er ontevreden over te zfjn, dat verschillende versnape ringen, die zij wierp, den panter niet bereikten. Op een gegeven oogenblik begon zij, zonder op het gevaar te letten, over het hek heen te klimmen. Wel werd zij door haar oom en andere omstan ders gewaarschuwd, maar niemand dacht eraan, het kind tegen te houden. Nauwelijks was het bin nen het perk aangeland, of de panter nam een sprong en greep het meisje door de tralies heen. Er ontstond natuurlijk een geweldige paniek. Van alle kanten kwamen de menschen gillend toeloopen, maar niemand durfde naderbij te komen om het kind bijstand te verleenen. Gelukkig was de tuin man van de diergaarde, de 31- jarige Leo den Wild, wonende in Capelle aan den IJsel, moediger. Zonder zich om het gevaar dat hij liep, te bekommeren, klom hij ook in het perk en ontrukte het kind aan de klauwen van het roofdier. Daarbij liep hij zelf een groote scheurwond aan den linkerarm op, terwijl het meisje hevig bloedde aan hoofd en armen. Beiden moes ten naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden overgebracht waar gelukkig bleek, dat de ver wondingen niet al te ernstig wa ren. Het geval heeft in Diergaarde Blijdorp natuurlijk groote conster natie verwekt. Kolendampvergiftiging De 38-jarige, gehuwde houthandelaar A. Wierdsma uit Praneker was met een dekschuit naar Oldeboorn ge varen. 's Nachts diende de roef als slaapplaats. Hierin stond een kacheltje en er ontwikkelde zich kolendamp, tengevolge waarvan W. om het leven kwam. De mede- opvarende J. Douma werd den volgenden morgen bewusteloos aangetroffen en naar het zieken huis te Leeuwarden overgebracht. Zijn toestand is redelijk. ..Ballet-Parade 1943" In den Leidschen Schouwburg zal de afd. Balletten van den Stadsschouw burg te Amsterdam, onder leiding van Yvonne Georgi, op Woensdag avond 27 October haar openings voorstelling geven. Evenals In het vorige Jaar zal de inleiding tot het dansseizoen worden gevormd door een Ballet-Parade: een bonte avond, waarbij de leden van de dansgroep aan den vleugel ge assisteerd door Peter Kellenbach in trio's, duetten en soil, eigen creaties zullen toonen, en waarbij als groot ensemblenummer Weber's .Invitation la Valse", ln choreo grafie van Yvonne Georgi, wordt uitgevoerd. In het laatste werk treden nagenoeg alle danseressen en dansers voorgegaan door de solisten Mascha ter Weeme, Marie- Jeanne v. d. Veen, Nora de Wal, Tony Raedt en Pierre Cammlngha van den Stadsschouwburg Am sterdam op Mussolini vaardigt nieuwe be- stuursbepaling uit De Duce heeft, volgens radio-Rome, in zijn kwaliteit van hoofd der Italiaan- sche fascistische republiek, een latere regeling door het wetge vende lichaam voorbehouden, be paald, dat alle Italiaansche mi nisters de bevoegdheid hebben om bij het, als gevolg van de huidige buitengewone omstandigheden ontstaan van een dringende noodzakelijkheid de vereischte schikkingen in den vorm van een officieel decreet te treffen. Deze schikkingen 'hebben kracht van wet, zoodra zfj door den minister raad zijn geratificeerd. (D.N.B.). Roosevelt licht ongesteld - Naar de Engelsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft presi dent Roosevelt gisteren als gevolg van een lichte verkoudheid en lichte pijnen in het lichaam het bed moeten houden. Het Witte Huis heeft de gebruikelijke pers conferentie en alle andere bij eenkomsten afgelast. (D.N.B.) Neerlands stem van het front. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: De bekende PJEC.-uitzendingen, welke tot dusver onder den titel „Neerlands stem van het front" iederen Zondag van 11.50-12.00 u. over Hilversum I en iederen Woensdagavond van 18.45-18.55 over Hilversum X werden uitge zonden, worden met ingang van a.s. Zondag samengevat in één programma. Dit tot één uitzending per week samengevatte programma wordt van Zondag 24 October af iederen Zondag van 11.45-12.00 uur over Hilversum I gegeven onder den titel: „Voorwaarts kameraden". S.S.-oorlogsverslaggevers berich ten u over den strijd voor en den opbouw van het jonge Europa. In deze uitzending zullen zoo wel de berichten van het front worden opgenomen, alsmede het nieuws over den opbouw achter het front. Th. W. F. H. Husmann t - Te Vaals is, bijna 80 jaar oud, over leden de heer Th. W. F. H.'Hus- mann, oud-directeur en commis saris van de Domaniale Mijn- Maatschappij te Kerkrade. Ir. W. A. E. v. Geuns overleden In den ouderdom van 71 jaar is te Den Haag overleden ir. W. A. E. van Geuns, oud-directeur van de Tweede Noordhollandsche Tramwegmaatschappij te Amster dam, welke in 1931 is gefusio neerd met de Noord-Zuidhol- landsche Tramwegmaatschappij. Zee- en zoetwatervisch - In het op 23 Oct. verschenen voedsel voorzieningsblad is opgenomen een door het bedrijfschap voor visscherijproducten uitgevaardigde verordening op den afzet van visch, die op 24 October a.s in werking treedt. In deze verorde ning wordt de grondslag gelegd voor de verdeeling en den afzet van alle in Nederland gevangen en/of aangevoerde, alsmede van de in Nederland ingevoerde ver- sche en verduurzaamde zeevisch en zoetwatervisch. Het bedrijfs- schap kan daartoe den hande laren volgens nader te bepalen richtlijnen een gedeelte van de bij de visschers, op vischafslagen en/of bij andere handelaren aan wezige visch toewijzen, terwiil het bedrijfschap voorts met betrek king tot den afzet en de verdee ling van de visch aanwijzingen aan vischafslagen en opdrachten aan visschers en handelaren kan geven. In verband hiermede worden in deze verordening voorschriften gegeven met betrekking tot het verhandelen, voorhanden hebben, vervoeren en in opslag hebben van visch. Rantsoen gas of electriciteit voor babywasch In aansluiting op het dezer dagen gepubliceerde overzicht van de extra-verstrek kingen, die kunnen worden aan gevraagd in verband met beval lingen, en de formaliteiten, die daartoe moeten worden verricht, wordt medegedeeld, dat de daarin Rijksminister Rust Is ter bezichtiging van Duitsche opvoedingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Links Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, naast hem Rijksminister Rust Bildberichter Fritz/Stapf/Pax m vermelde cijfers betreffende de periodieke extra-rantsoenen gas en electriciteit voor de babywasch de bruto-hoeveelheden aanduiden. Men kan dus gedurende 15 maan den bruto 40 kub. gas of 160 kwh. electriciteit per periode bekomen, hetgeen na aftrek van de 25% neerkomt op 30 kub. M. of 120 kwh. electriciteit. Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Er kunnen thans in lichtingen worden verstrekt om trent krijgsgevangenen beneden den rang van officier, beginnende met de letter P tot en met de letter R. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsge vangenen, gelieven zich te wen den tot het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Graven- hage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stam boeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. De degelijk- sche dienst vangt aan met ochtendsport, waaraan allen enthousiast deelnemen. De terrelnloop maakt de spieren los en verdrijft het laatste restje ver moeidheid Andres/Recla/Pax m VOETBAL Trello Abbeglen zwaar gewond Naar wij uit Zwitserland vernemen, is de bekende internationale voet baller Trello Abbeglen bij een treinbotsing in Zwitserland ernstig gewond. Abbeglen was met zijn kameraden op de terugreis van La Cnaux de Fonds, waar hij gespeeld had De trainer van de club werd bij dit ongeluk gedood. Men VTeest dat Aobeelen de sport vaarwel zal motten zeggen SCHAATSENRIJDEN. Eli stedei.rijders Indien er dezen .winter weer een dergelijke rit mocht worden uitgeschreven hebben wederom eenige enthou siaste Leidsche schaatsenrijders het plan deel te nemen aan den Elfstedentocht. Om tegen de ver moeienissen van den tocht opge wassen te zijn, gaan zij zich hier voor geducht voorbereiden en wordt een groep gevormd waarom trent men inlichtingen kan krijgen bij den heer Veldstra Cosynstr. 23 BILJARTEN. Ned. Biljartbond De compe titie van den Ned. Biljartbond afd. Leiden vangt aan op Dinsdag 26 Oct. as. met de volgende wed strijden: Dinsdag 26 Oct. Ie klas libre: T.O.G. 4T.O.G. 5; B.O.S. 2 B.O.S. 1; 2e klas libre: O.S.L 1— T.O.G. 6; T.O.P. 2B.O.S. 3; Vier kantje 1Carambole 2; le klas cadre: Woensdag 27 Oct.: T.O.G. 1 —T.O.G. 2; D.O.S. 1—Carambole 1; Poort v. Cleef 1T.O.G. 3; Don derdag 28 Oct 3e klas libre: O.G. 1 O.G. 2; D.O.S. 2O.S.L. 2; T.O.G. 7—T.O.P. 3: Poort v. Cleef 3 Vierkantje 2. LEIDEN, 22 Oct Veemarkt 8 fokstieren: 13 slachtstieren; 84 kalf- en melkkoeien f. 14002300, handel vlug; 116 varekoeien e.a. f. 8001400, vlug; 233 vette koelen: 43 pinken 1. 6001000, vlug: 95 graskalveren f. 300600, tamelijk; 32 nuchtere slachtkalveren; 78 vet te schapen; 230 weideschapen f. 220 340. zeer matig; 4 mestvarkens f- 4070, zeer matig; 208 biggen f. 2440. zeer matig; 2 veulens; 4 bokken en geiten. LEIDEN. 22 Oct. Kaasmarkt 18 part. Goudsche kaas. le soort f 61.5062.50; 2e soort f. 60.000 f.61.5 part. Leidsche k.ias. le sort f. 59.0060.Handel goed. RIJNSBURG, 22 October. Bloe menveiling Gladiolen f. 89; Goudsbloemen 3840 ct.: Dahlia's groot f. 9; idem klem f. 4; Afrika nen 35 ct.; Ficales f. 2; Chrysan then 50 ct.; Asters f. 3; Eikenblad 40 ct. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 24 OCTOBER. Leiden Chr. Geref. Kerk (Steenschuur)Vm. 10 en nm. 4 u., ds. Joh. Jansen Doopsgez. Gem.: Vm. 10% u., ds. A. H. van Drooge van Makkum Eglise Walxonne: dix heures et demie, mr. E. Mahieu Evang. Luth. Gem.: Vm. 10u., ds. Bieger Geref. Kerk (Zuiderkerk)vm. 10 u„ ds. Weggemans; nm. 4 u. ds. Wiersinga Geref. Kerk (Hee'ren- gracht): Vm. 10 u., ds. H. Meye- ring; nm. 4 u., dr. Westerink Geref. Kerk (O. Vest): Vm. 10 u., dr. westerink; nm. 4 u., ds Meye- ring Geref. Kerk (Morschweg) Vm. 10 u„ ds. Wiersinga; nm. 4 u., ds. Weggemans Geref. Kerk in H.V. (Breestr. 64): Nm. 4 u., ds. Venemans Rem. Geref. Gem.: Vm. 10% u., dr. P. d. Tjalsma van Rotterdam Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis)Vm. 10% u„ dr. Boer- sema Vrijz. Kinderkerk (Ge recht 18): Nm. 12% u. dr. Boer- sema Vrije Kath. Kerk (Vree- wijkstr. 19): Vm. 10% u. gez mis Hoogl. Kerk: Vm. '10% uur (jeugddienst), ds. R. W. v. Apel doorn van Witmarsum. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u. ds. v. Ginkei v. Katwijk aan Zee (Bed. H.A.nm. u., ds. van Niftrlk van Rijns- ourg Geref. Kerk; Vm. 9% en nm. 4% u., ds. Broekstra v. Oegst- geest. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: Vm. 9% u„ ds. C. A. v. Har ten; vm. 11.15 u., ds. P. Pras; nm 4 u., ds B. van Ginkei Zaal v Chr. Prot. Bel.: Vm. 9% u„ ds. P. Pras; nm. 4 u., ds. R. P. a. Rutgers Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. J. C. Gilhuis. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u., de heer E J. D. van Walsem Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 3 u., cand Koop- mans Ver. van Vrijz. Herv.: Nm. 7 u., ds. Roeders. Noordwyk-Binnen Ned. Herv Kerk: Vm. 10 u„ ds. Siddré Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u„ ds. H. B. visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv Kerk; Vm. 10 en nm 4 u. ds N J. Cupédo Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. B. Bouma Ger. Kerk in H.V. (Egb. dè Grootstr.): Vm. 10 u., ds. Venemans. Oegstgeest Groene Kerk: Vm. 10.15 u., de heer Barendrecht Pauluskerk: Vm. 10 u., ds. v. d. Haas; nm. 3 u. de heer Ba rendrecht Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk(t io% u., ds. J. P. C. Poldervaart v. Naarden Geref. Kerk (Mauritslaan) Vm. 10 u., cand. J. P. Hörchner van Baarn; nm. 4 u., ds. Eringa Geref. Kerk (H. Morschweg)Vm. 10 u., ds. Eringa; nm. 5 u. cand. Hörchner. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., dr. J. Schoneveld van 's-Gravenhage; nm. 3 u. ds. J. Bronsgeest van Velsen Kerkzaal Vm. 10 u„ dr. G. C. van Niftrik; nm. 3 u„ ds. P. Pras van Katwijk aan Zee Geref. Kerk (Voorh.- weg)Vm. 9% u, ds. H. Post; nm. 3 u., cand. van Houten van Utrecht Geref. Kerk (Rapenburg): Vm. 9% u., cand. van Houten; nm. 3 u., ds. Erdmans van Haastrecht Concordia: Vin. 9% u., ds. Erd mans; nm. 3 u.. ds. Post Chr. Geref. Kerk: Vm. 9% en nm. 3 u., leesdienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. (HA.) en nm. 3 u. ds. C. Jongeboer Geref. Kerk; 'vm. 10 en nm. 3 u., ds. J. Rijneveld. Voorschoten Ned. Herv Kerk: Vm. 10 en nm. 4 u., ds. H. P. Fortgens Geref. Kerk; Vm. 10 en nm. 4 u., ds. J. C. Houtzagers Geref. Gem. (Leidschew. 66): Nm. 4 u. leesdienst Ver. van Vrijz. Herv.Vm. 10% u., dr. van Iterson van Oegstgeest. HEDEN Schouwburg: Cabaretrevue „Volle Maan". 7% uur nam. Stadszaal: Blijspel ,,'t Hoedje van Marius". 7.30 uur nam. Zondag Evang. Chr. Gem. Samenkom- sten te 10 u. voorm. en 5% u. nm. Jeruël: Samenkomsten te 10 u. voorm. en 5 uur nam. Maxekerk: Bijz. dienst. Spr. dr. Streeder en ds. Tromp. 7 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisa tie te 7% uur nam. I Schouwburg: Gezelschap Anton Verheyen ,,De duivel in de Vrouw". 7.15 uur nam. Stadszaal: Kindervoorst. „Prikke- I been", 2.30 uur nam. Stadszaal: „Daar zit muziek in" 7.30 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. 22) Gem. Gods te 10 uur voorm. en 4% uur nam. De geneeskundige dienst te Lei- i den wordt van hedenavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de doktoren Bruins Slot, de Bruyne, P. van Es. de Graaff en de Jager. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Hugenholtz Telef. 20390. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Oct. 20 u. tot Zaterdag 30 Oct. 8 uur waar genomen door de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406; de Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4 Tel. 2355". Te Oegst geest door de Oegstgeestsche Apo theek. Raadhuispark 8, Tel. 26274. BINNENLAND. De Leider bezoekt het Jeugd- stormkaderheem te Blaricum De persdienst van de N. S. B. meldt: I Gedurende een half jaar is een 25-tal meisjes in den leeftijd van 18 tot 24 jaar in het Jeugd- I stormkaderheem „De Meent" te Blaricum voorbereid voor de giootsche taak, die haar wacht: het leiding geven aan de storm- sters en meeuwkes van den „Na- tionalen Jeugdstorm". Zij heb- ben een grondige opleiding geno- ten: een aantal is gevormd tot algemeen leidster, anderen zul len haar eigenschappen alleen op sportgebied gaan ontplooien inde gewesten en streken van het land. Allen hebben thans haar i werkzaamheden in vasten dienst van den Jeugdstorm aangevangen. Vrijdagmiddag heeft de Leider t een bezoek gebracht aan het ka der, ter gelegenheid van het feestelijke afscheid. Alle meisjes werden aan den Leider voorgesteld. f Deze hield vervolgens een toe- p spraak, waarin hij aeide: Vel^J jongeren, die tot een functie ge- roepen worden, gaan denken: wat ben i k aJ groot en knap. Zij vor- I len zich steeds meer stijgen, tot- I datzij op een gegeven oogen- blik omvergeloopen worden en geheel opnieuw moeten beginnen. Deze dingen zijn een beletsel om| uw werk te kunnen doen. „Aang u zal de opvoeding worden toe vertrouwd vooral van meisjes van 14 tot 17 jaar. "een zeer zware taak. Meisjes op dezen leeftijd komen in conflict met haar ouders en opvoeders; zij hebben be hoefte aan een oudere vriendin Gij kunt u door uw leidinggevend' werk verdienstelijk maken voor% volk en vaderland." De Leider zeide, dat de meisjes zich niet moeten laten ontmoe-J digen door openlijke dan wel ge niepige tegenwerking." „Wij zijn een revolutionaire, kleine kern. Steeds is in onze ge schiedenis het volk uit zijn nood Opgeheven: J Zwaan, te Leiden-^ NED. HERV. KERK BeroepeD Te Tiel (vac. ds. E. J. van de: Brugh), ds. W. van der Lecq Boyl Drietal. Te Rotterdam Charlois, ds. A. J. Brinkman Zegveld, ds. G. Lans te Vlaardin gen en ds. A. A. Koolhaas te Daarlt GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Rotterdam-FeyeB oord (vacature ds. Dercksen), ds L. Doekes te Maartensdijk en ds- G. Koenekoop te 's-Gravemoer Aangenomen. Als hulppred. naaj Barneveld-Zwartebroek, cand. 8 Munnik, hulppred. te Kuinre Drietal. Te Rockanje, cand. Haitsina hulppred. te Amsterdam cand, D. Krijger, hulppred. te Dor drecht en cand; L. Zielhuis, hulp pred. te Grave. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Amsterdam-Noor ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2