TEGEN HET BOLSJEWISME gie Jaargang Woensdag 20 October 1943 No. 25631 BUITENLAND Conferentie in het Hoofdkwartier. Geeft de koe schillen dan geeft de koe melk. eldt u voor de Waffen- S. en de Landwacht. DE INLEVERING VAN RADIOTOESTELLEN VERDUISTEREN: Bijeenkomst van het Duitsche Arbeidsfront. GEMENGD NIEUWS Crisis-controleur vermoord te Baarn. Rijksminister Rust in Nederland. EIDSCH4& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'en besluite van een door den >f van het opperbevel der Duit- e weermacht georganiseerde enkomst, waarop door voor staande personen van staat partij referaten over wereld- ■chouwing en blnnenlandsche itiek werden gehouden, heeft Führer de deelnemers ontvaft- en tot hen gesproken over politieken en militau-en toe- ind. Aan de bijeenkomst werd Eigenomen door de bevelheb- s der weerdistricten, de op- bevelhebbers van de opper- nmando's der marine en de nmandeerende admiraals, als- de door de commandeerende ïeraals der Luftsaukomman- s met hun chef-artzen en chef todanten, voorts' door een ital hooge officieren en amb- aren der oppercommando's. (D.N.B.) )e slag bij Krementsjoeg slag bij Krementsjoeg noemt militaire correspondent van D.N.B. het woedende slotge- Ite van het bolsjewistische neroffensief. Hij schrijft: -deze vormt in het bijzonder we- üs de reeds in de eerste phase uiting komende geweldige icentratie van technische wa- is een nieuw hoogtepunt van bolsjewistische krachtsinspan- igen. Op het laatste oogen- moet nu toch nog de eind- lissing geforceerd worden, doch b symptomen wijzen er op, de bolsjewisten ook dezen t weer geen doorbraak tot nd zullen brengen. De grond- menten van de bolsjewistische ategie, massa en getal dat wil gen de waarborging van de terieele en personeele superio- iit, bieden tegenover den Duit- len vijand geen voldoende ga- itie voor het eindsucces, zoo- de ervaring reeds uit den ure bewezen heeft. Van Duit- te zijde zijn de eerste reserves den strijd geworpen. De Duit- te leiding schijnt ook nog extra aar en zeer zwaar oorlogsma- iaal gestuurd te hebben naar punten, van waaruit tegen- moeuvres het meeste kans op ,ees hebben. Blijkbaar zweeft Duitsche legerleiding een ma luwe voor oogen. die de flan ken van de bressen als steunpun ten mede in de afweermaatrege- len betrekken wil. Natuurlijk kan met zekerheid niets over de Duit sche plannen gezegd worden. Wan neer de slag in. zijn tweede phase zal zijn gekomen, hetgeen nog dagen kan duren, zullen dien overeenkomstige aanknoopings- punten bestaan. In militaire kringen van de rijkshoofdstad verwacht men, dat de slag voortdurend aan inten siteit en ook wat betreft de opper vlakte zal toenemen Echter ook het weer zal hierbij een woordje meespreken. Hoewel de weersom standigheden nog geenszins de troepen, belemmeren, zijn zij op het oogenblik toch reeds zóó slecht, dat als gevolg hiervan de activiteit in de lucht aan weers kanten aanzienlijk beperkt moet worden. h*s>) 0 De sector van Krementsjoeg. De driemogendhedenconferentie te Moskou De Moskousche zen der publiceert een officieel bericht van het agentschap Tass, volgens hetwelk de conferentie der ver tegenwoordigers der sovjetunie, der Ver..Staten en van Groot Brittannië te Moskou gisteren is begonnen. „De kleine volken, hetzij bond- genooten of néutralen, zijn door de Engèlschen aan de bolsjewisten verraden en verkocht", zoo schrijft de Voelkischer Beobachter in een artikel onder het opschrift: „Vrij baan voor Moskou", waarin de door de Anglo-Amerikanen voorgenomen uitlevering van Europa aan de sovjet-unie wordt behandeld. Het blad baseert zijn ïnz» mannen In hel Oosten tri hh PK WlgforWO/H/P m iet S.S.-Ersatzkommando deelt de: Iedere gezonde Nederlan- in den leeftijd van 17-45 jaar, zich vrijwillig bij de hier- ier vermelde adressen vervoe- K ten einde gekeurd te worden >r de Waffen-S.S. of de Land- cht. 'ijdens de keuringen worden inlichtingen verstrekt met be kking tot de verzorging van uilleleden, duur der opleiding, ra levensmiddelen, etc, Vrijwilligers, die om bepaalde enen in Nederland moeten blij ven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Krlegsmarine kunnen zich aanmelden- Zij, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden Personen tusschen 1838-Jaar, die aamneldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, runnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan leder worden die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, café Modem, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur. Zwolle, hotel Gij- tcnbsck. 22.10.43, 9-12.00 uur, Assen, Con certhuls a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Con certhuls Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur. Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder weg. 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Op instructie' van den höheren SS- und Polizeiführer wordt de termijn voor de inlevering van de radioapparaten, waarvoor een in leveringsplicht bestaat, in verband met den grooten toeloop bij de inleverinfsbureaux met twee dagen dus tot en met 22 October ver lengd. Het Eikenloof De Führer heeft aan kapitein Nowotny, groepscommandant van eenjacht- eskader, naar aanleiding van diens 250ste overwinning in de lucht, als achtsten soldaat der Duitsche weermacht het eikenloof met zwaarden en briljanten, be- hoorend bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, verleend. (DJNLB.) stelling op Britsche persstemmen, waaruit blijkt, dat „alleen aange leund op de plutocratieën en het bolsjewisme *in het vervolg de kleine staten hun leven kunnen rekken". De Engelschen zouden het daarbij zelfs droomende niet in hun hoofd laten opkomen de plannen van Stalin te verstoren en zij willen het ook in het geheel niet. Zoo heeft de Daily Mirror reeds verklaard, dat wanneer Duitschland overwonnen is, de sovjetunie bijna alles, kan doen, het bolsjewistische leger de Balti- sche landen kan binnenrukken en de Amerikanen er stellig geen leger tegenover zullen plaatsen. In denzelfden zin heeft de Times een waarschuwing gericht aan de Polen: wanneer de. bolsjewisten aan de Poolsehe grenzen tot den aanval mochten overgaan, moet verhinderd worden, dat Poolsehe autoriteiten bevelen geven tot een weerstandsbeweging zonder tot overeenstemming te zijn gekomen met de bolsjewisten. Daarmede, zoo schrijft de Voelkischer Beo bachter, is door de Engelschen in allen vorm de these der Moskou sche Prawda, dat er voor de sov jetunie geen grensproblemen zijn, erkend en aan de bolsjewisten de grenzeloosheid van hun Europee- sche aspiraties toegegeven. De Anglo-Amerikanen, zoo besluit het blad, hebben Stalin den weg naar Europa vrij gegeven. Op dien weg echter staan de Duitsche legers. Zij houden in waarheid het lot van het avondland In handen en aan hen alleen zal het te danken zijn, wanneer niet de geheele Europeesche cultuur in bolsjewis me ondergaat. (D.N.B.). De slachtoffers der geallieerde luchtaanvallen De „Corriere della Sera" meldt uit Vaticaan stad: Volgens een mededeeling van het orgaan van Vaticaanstad „Congregazione del Santo Ufficio" zijn in den tijd van Juni tot einde September 1347 priesters, monni ken en nonnen door bommen van de Anglo-Amerikanen gedood. Alleen in Napels zijn 381 priesters om het leven gekomen. De schade aan kerken en kloosters wordt door het technische bureau van het Vaticaan geraamd op 10 mil liard lire. (D.NB.). Corpscommandant van de Ja- pansche luchtmacht gesneuveld - Het JapSnsche ministerie van oorlog deelt mede, dat de corps commandant van de luchtmacht, luitenant-genöraal Naritaka Na- kasono bij het leiden van de ope raties in Zuid-China begin Sep tember met 2 leden van den'ge- neralen staf den heldendood is gestorven. (D.N.B.). Nieuwe Amerikaansche militaire missie in de Sovjet-unie Uit een bericht van den sovjet-Rus- sischen nieuwsdienst blijkt, dat generaal-majoor Deane en bri gadegeneraal Spalding benoemd zijn tot leiders van een nieuwe Amerikaansche militaire missie in de sovjet-unie. Naar het verder heet, is het bureau van denhui- digen Amerikaanschen militairen attaché te Moskou gesloten. (D.N.B.) van hedenavond TL45 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging heden onder te 14.08 uur en komt op te 22.43 unit In de nieuwe aula van de uni versiteit te Berlijn zijn gisteren op uitnoodiging van dr. Ley de buitenlandsche rijks- en gouwver- bindingslieden van het Duitsche Arbeidsfront voor de werkverga dering bijeengekomen. Oberbe- fehlsleiter Otto Matenbach heette als zakelijk leider van het D.A.F. de aanwezigen welkom, waarbij hij er op wees, dat het DJVJF. in de buitenlandsche arbeiders niet al leen een object van tewerkstelling ziet, doch den Europeeschen mensch, den medestrijder voor het gemeenschappelijk doel. Vervolgens deelde de leider van het bureau voor de tewerkstelling van het DA.F, Oberbereichsleiter Mende, mede dat meer dan 500 gouwverbindingslieden en deskun digen hun aandeel hebben in de zorg voor hun landgenooten bin nen het kader van de gouwbestu- ren van het D.A.F. Zij worden gesteund door tienduizenden kampf- en bedrijfsverbindingslie- den, die dit werk als een eere ambt beschouwen. Met de meeste Europeesche landen zijn overeen komsten gesloten, die daarenbo ven de deelneming van de bui tenlandsche organisaties aan den verzorgingsarbeid in Duitschland waarborgen. Dit systeem van het verzorgen van de buitenlandsche arbeiders heeft prachtige resul taten afgeworpen. De algemeen gemachtigde voor de tewerkstelling, gouwleider en stadhouder Fritz Sauckel, legde den nadruk er op, welke groote beteekenis het D.A.F, als de grootste en geweldigste socialisti sche instelling ter wereld, toe komt voor de overwinning van een nieuw en beter .-Europa. Zijn eigen taak als algemeen gemach tigde zou zonder de Nationaal- Socialistische Duitsche Arbeiders partij en het D.AJF. eenvoudig onuitvoerbaar geweest zijn. Sauckel verklaarde vervolgens, dat de uitvoering van ^ie taak van de tewerkstelling "vin mil- lioenen buitenlandsche arbeiders alleen mogelijk geworden is door de innige samenwerking van alle deelnemers. Het Duitsche volk, zoo zeide Sauckel verder, brengt in zijn ge heel overweldigende offers om de Duitsche en daarmede de Euro peesche overwinning te waar borgen. Het verlangt van de mil- lioenen Europeesche arbeiders niet meer of nog lang zoovéél niet als het zelf in elk uur doet. De ge schiedenis zal eens moeten erken nen, welke een geweldige presta tie het is in het vijfde oorlogs jaar deze millioenen geordend en met succes te werk te stellen, vol doende van voedsel te voorzien, geestelijk en cultureel te verzor gen en hun aangename verpoozing te geven in hun vrijen tijd. Daarin alleen ligt al de veiligste ga rantie voor de eindoverwinning. Uitgaande van de steeds her haalde bewering van Duitsch- lands vijanden, dat Duitschland met de buitenlandsche arbeids krachten het paard van Troje zelf in zijn land gebracht heeft, ver klaarde Reichsorganisationsleiter dr. Ley vervolgens, dat in feite niet alleen arbeiders uit de be vriende naties en staten, doch ook vele millioenen uit de bezette ge bieden de vijandelijke staten, voor werk naar Duitschland gekomen zijn. „Ik ben er van overtuigd", zoo verklaarde dr. Ley, „dat thans millioenen dergenen, die indertijd zonder eenige belangstelling zijh gekomen, vrienden van Duitsch land geworden zijn. Voorts ben ik er van overtuigd, dat na de over winning van de Duitsche wapens ook onze idee ons werelddeel zal hebben doordrongen en wel krach tens deze tewerkstelling, want die krachten die Duitschland thans zeer nauwkeurig leeren kennen, doorzien zoodoende uit eigen aan schouwing de leugens der vijan delijke agitatie". (D.N.B.) Twee controleurs van den Centr. Crisiscontroledienst, de heeren H. W. Muller en J. H. Bezaan, beiden 27 jaar oud en beiden te Soest woonachtig, waren op den Eemweg te Baarn, op controle toen zij ter hoogte van de bocht in den weg nabij café Kuyer, gerucht achter zich hoorden en wielrijders uit de richting Eembrugge zagen nade ren. Zy stelden zich ter zijde van den weg op en gaven met een roode lantaarn aan de wielrijders het sein tot stoppen, onder ver melding dat zij ambtenaren van de rijkscontrole waren. Een der wielrijders enter bij de an deren en op vermoeden dat deze ertusschen uit wilde trekken, be gaf controleur sezaan zich naar hem toe en ïnrormeerde wat er vervoerd werd, daarbij constatee- rende dat een zich op de fiets be vindende zak, vleesch inhield. Tege- lijkertüd riep ook controleur Mul ler dat hij zakken vleesch bij de andere wielrijders had aangetrof fen. Controleur Bezaan begaf zich weer naar zijn collega, doch werd hierbij aangevallen, waardoor hij het bewustzün verloor en op het rijwielpad bleef liggen. Toen hij weer bij kennis kwam, zag hij op den overigens bij avond zeer stillen weg, twee wielrijders uit de richting Baarn naderen en riep om hulp. Een der wielrijders heeft hem naar café Kuyer ge bracht, terwijl de andere bij de rijwielen achterbleef. Zoodra de man het slachtoffer naar café Kuyer had gebracht en de politie was gewaarschuwd, kwam deze helper by zijn tochtgenoot terug met de mededeeling dat er nog een slachtoffer moest zyn. Na eenig zoeken in het donker vond men inderdaad op den particulie ren weg van een nabijwonenden veehouder nog een gewonden man liggen, die nog teekenen van leven gaf. Toen de politie en de ge meentearts even later op het ter rein van de misdaad arriveerden, was dit slachtoffer, dat controleur Rykshiinister Rust is ter be zichtiging van Duitsche opvoe dingsinrichtingen in Nederland aangekomen. Na een hartelijke begroeting door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, werd eerst een bezoek gebracht aan de school voor opleiding van onder- wyskrachten te Heer bij Maas tricht. Voor het schoolgebouw in specteerden de rijksministers met hun gevolg de in het uniform der Hitlerjugend opgestelde jonge mannen. In een schoolplechtig- heid sprak rijksminister Rust tot de toekomstige jonge onderwijzers over de verantwoordelijke taak van den onderwijzer, vooral in den tijd van strijd die het Duitsche volk nog te wachten staat. „Gij moet met de menschen, die u in handen worden gegeven, een nieuwen tijd, een nieuwe wereld opbouwen", zeide de minister. Na de plechtigheid woonden de mi nister en de Rijkscommissaris verschillende lesuren en de ge- meenschappelijken middagmaal tijd der jongelui bij. Op de be zichtiging van de school te Heer zullen bezoeken, aan andere op voedingsinrichtingen in Nederland volgen. Muller bleek te zajn, reeds over leden. Hij had een groote wond aan het achterhoofd en naast zijn lichaam lag een bijl, zoodat ver moed werd dat het slachtoffer met die bijl was gedood. Bij het sectie- onderzoek is evenwel gebleken, dat zich in het achterhoofd 2 kogels bevonden, die den doöd moeten hebben veroorzaakt, de ledige hul zen van deze kogels werden den volgenden morgen gevonden. Het vermoeden is gerezen dat men hier te doen heeft met eenige AmsterdamSehe clandestiene slach ters, gezien de hoeveelheid vleesch en het gereedschap dat werd aan getroffen. Eenige arrestaties zijn al verricht. De overledene was gehuwd en vader van één kind. De toestand van controleur Bezaan is bevre-» digend.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1