TEGEN HET BOLSJEWISME !4sïe Jaargang Vrijdag 15 October 1943 No. 25627 BUITENLAND Geschenk van den Führer. De koeien loeien om aardappelschillen. fieldt u voor de Walfen- 5.S. en de Landwacht. Vt PK Böhm/O/H/P m BINNENLAND TER OVERDENKING. DE STEM DER S.S. De nieuwe bonnen. VERDUISTEREN: Anderhalve ton voor Winterhulp. El DSCHsa DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AAN AL ZIJN STRIJDERS. Als dank van den Führer voor in optreden ontvangen van 15 :tober 1943 af de leden van alle ermachtonderdeelen en de Waf- n-SS, alsmede de leden van de rschillende organisaties, die in it kader van de weermacht aan it geheele Oostelijke front wor- :n gebruikt, uit Italië, Grieken- ,nd, Servië, Kroatië en Noor egen alsmede alle in den strijd worpen duikbootbemanningen i het in den strijd geworpen iegende personeel van de lucht- acht, die als gewonden, zieken of s verlofgangers in het vaderland imen en op hun papieren het ertoe recht gevende stempel be tten, weer een „Führergeschenk" den vorm van een levensmidde- npakket of een dienovereenkom- ige extra-levensmiddelenkaart et een bedrag in geld. (D.N.B.). Zware verliezen der geallieerden Formaties vijandelijke vliegtui- in, die gisteren over België en oord-Frankrijk het Zuidwesten in Duitschland binnendrongen, :bben, naar het D.N.B. verneemt, >or de onmiddellijk in werking edende Duitsche luchtverdedi- ng uiterst zware verliezen gele- :n. Volgens de tot dusverre bin- :ngekomen rapporten zijn er 90, >or het meerendeel viermotorige immenwerpers neergeschoten. (D.N.B.) Strijd aan het Oostfront toege- imen De A.N.P.-correspondent Berlijn meldt: De voor dezen tijd van het jaar onormale weersgesteldheid aan et Oostelijke front er heerscht aar in tegenstelling met de sov- !t-berichten, die van zware igens spreken, over het alge- leen nog droog, zonnig weer blijkbaar voor de sovjet-Russi- :he legerleiding aanleiding ge- eest, te trachten, nog voor het anbreken van de modderperiode, le de activiteit aan dit front rootendeels doet verlammen, door e Duitsche stellingen te breken. Waarschijnlijk streeft zij er naar, met het oog op een komend winteroffensief, zich van de gun stigst mogelijke uitgangsstellingen te verzekeren. Na de betrekkelijke rust der laatste 8 dagen zijn de bolsjewisten thans op verschillen de punten weder tot aanvallen op groote schaal overgegaan en de strijd is aanmerkelijk in hevig heid toegenomen. De strijdpauze is naar het oordeel van Duitsche militaire kringen ontstaan, door dat de bolsjewisten eenigen tijd noodig hebben gehad om de ver bindingen door het achterland, waar de Duitsche troepen vernie lingen op groote schaal hebben toegepast, nooddruftig te organi- seeren. Inmiddels hebben zij nieuwe strijdkrachten kunnen aanvoeren, die te Berlijn als vrij sterk gekenmerkt worden. Bevoeg de Duitsche kringen verklaren, nog niet van een nieuw sovjet-offen sief te kunnen spreken, doch de strijd is nog in volle ontwikkeling en men houdt terdege rekening met de mogelijkheid, dat de thans begonnen aanvallen zich tot een grootscheepsch offensief kunnen ontwikkelen. Een der voornaamste oogmerken van het sovjet-opperbevel schijnt de herovering van de Oekraine te zijn. Hierop althans wijst de rich ting, waarin de bolsjewisten hun aanvallen ondernemen. Aan den eenen kant concentreeren zij hevige aanvallen op de Duitsche verdedigingslinie, die van Sapo- rosje naar de Zee van Azof loopt en den toegang tot de Krim dekt, aan den anderen kant trachten zij van de bruggehoofden uit, die aan weerszijden van Kief op den Wes telijken oever van den Dnjepr zijn gelegen, verder de Westelijke Oekraine binnen te dringen met den onmiskenbaren opzet, tegelij kertijd Kief te omsingelen. De be richten uit Moskou over de positie van Kief, alsmede over een ern stige bedreiging van Melitopol, worden te Berlijn vooralsnog sterK overdreven genoemd. Ook in den zoogenaamden „nat ten driehoek", het moerassige ge- Onz* mannen In het Oosten Het S.S.-Ersatzkommando deelt lede: Iedere gezonde Nederlan- er, in den leeftijd van 17-45 jaar, an zich vrijwillig bij de hier- ader vermelde adressen vervoe- ;n, ten einde gekeurd te worden lor de Waffeu-S.S. of de Land- acht. Tijdens de keuringen worden lie inlichtingen verstrekt met be- 'ekking tot de verzorging van uaUieleden, duur der opleiding, dra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde tienen in Nederland moeten blij- in, kunnen dienst nemen bij - Landwacht of by het S.S.- 'achtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit- sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: Zij, die tot de Ger- maansche SB. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid vcor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering ziin: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, restau rant Modern, Markt. 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43. 9-12.00 uur, Venlo, Deut sches Haus. Egmondstr. 16. 15-18.00 uur. Arnhem, café RoyaL 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur. Zwolle, hotel Gy- t6Qb6€lL 22.10.43, 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Con certhuls Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43, 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. bied aan de monding van de Pri- pet, oefenen de bolsjewisten een zwaren druk op de Duitsche stel lingen uit. In dit onoverzichteiyke gebied ondervinden de Duitschers veel hinder van partisanen, die de ver bindingswegen bedreigen en vaak tot vlak achter het Duitsche front doordringen. Verdrag tusschen Japan en de Philippijnen Na de onafhanke lijkheidsverklaring der Philippij nen heeft Japan op 14 October terstond de regeering te Manilla erkend. Tevens is volgens een me- dedeeling van het bureau van voorlichting te Tokio een verdrag van bondgenootschap ondertee kend tusschen Japan en de Philip pijnen en wel door den Japan- schen ambassadeur Moerata en den minister zonder portefeuille en gevolmachtigde der Philippijnsche republiek Claro Recto. Het verdrag behelst de volgende punten: 1. Beide landen zullen verbonden zijn door blijvende betrekkingen van goede nabuurschap en door vriendschap op grondslag van we- derzijdsch respect voor de souve- reiniteit en het rechtsgebied. 2. Beide landen zullen nauw samenwerken in aangelegenheden van politieken, economischen en militairen aard voor de succesvolle voortzetting van den Groot-Oost- Aziatischen oorlog. 3. Beide landen zullen samen werken voor de stichting van een grooter Oost-Azië. 4. Bijzonderheden der uitvoering van dit verdrag zullen besproken worden door de bevoegde autori teiten der beide landen. 5. Het verdrag treedt in werking op den dag, waarop het door de beide landen is geratificeerd. 6. Het verdrag zal zoo spoedig mogelijk geratificeerd en de des betreffende bescheiden zoo spoedig mogelyk te Manilla uitgewisseld worden. Voorts zijn aan het verdrag de volgende uitvoerende bepalingen toegevoegd: Het hoofdbeginsel der nauwe militaire samenwerking voor de succesvolle voortzetting van den Groot-Oost-Aziatischen oorlog zal zijn, dat de Philippijnen Japan elke ondersteuning ten deel laten vallen voor de onderneming van militaire operaties en dat voorts Japan en de Philippijnen nauw zullen samenwerken om het grond gebied en de onafhankeiykheid van de Philippijnen te verdedigen. Luchtaanval op Tirana In de vroege middaguren van Woensdag is de hoofdstad van Albanië, Tira na, door Engelsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten aangevallen. De Mohammedaansche bevolking leed gevoelige verliezen. Een vrij groot aantal lichte brisantbommen ontplofte te midden van woon wijken, waarin een nog niet vast gesteld aantal vrouwen en kinde ren het slachtoffer werd. (D.N3.). De installatie van ryksprotector dr. Frick Op de Burg te Praag is gisteren de door den Führer tot rijksprotector van Bohemen en Moravië benoemde rijksprotector rijksminister dr. Frick op plechtige wijze geïnstalleerd. ((D.N.B.). Overwerk bij beroepsgoederen- verkeer langs den weg Bij be schikking van den gemachtigde voor den arbeid is in de loon- en vacantieregeling voor werknemers, werkzaam in het beroepsgoederen- vervoer langs den weg, een bepa ling opgenomen, krachtens welke als overwerk wordt beschouwd alle arbeid, welke wordt verricht boven een arbeidsduur van 55 uur per week, met dien verstande, dat ten aanzien van voerlieden de arbeid boven een arbeidsduur van 60 uur pér week als overwerk dient te worden aangemerkt. Voor overwerk boven het nor male uurloon wordt een toeslag van 25 pet. betaald. Het normale uurloon wordt berekend door het weekloon te deelen door 55; zulks geschiedt ten aanzien van de voer lieden door het weekloon te deelen door 60. Deze beschikking treedt in wer king op 18 October. EZER dagen schreven wij over de a.s. conferentie te Moskou en over de wijze waarop de Anglo-Amerikaansche bladen de aandacht op deze con ferentie vestigen. De Anglo-Ame- rikanen trachten den indruk te wekken dat de besprekingen te Moskou hun in de gelegenheid zullen stellen met Stalin deEuro- peesche belangensferen af te ba kenen en met hem over de poli tieke toekomst van de landen rondom de Middellandsche Zee en in het Westen van Europa, van gedachten te wisselen. Zelfs tracht de Anglo-Ameri kaansche propaganda verwach tingen te wekken, dat het Enge land en Amerika zijn, die de kleine volkeren zullen beschermen tegen een eventueel sovjet-impe- rialisme. Het is logisch dat Churchill en Roosevelt deze gelegenheid aan grijpen om hun propaganda-ap- paraat op volle toeren te laten draaien, want natuurlijk is het in Engeland en Amerika geen geheim, dat er in de kleine lan den van Europa steeds meer stemmen opgaan die waarschuwen tegen het naderende bolsjewisti sche gevaar en dat men in die landen er meer en meer aan twij felt of, indien de Duitsche legers in het Oosten den strijd zouden moeten opgeven, Engeland en Amerika in staat zouden zijn aen bolsjewistischen horden een halt toe te roepen. Vandaar dat de Anglo-Ameri- kanen zich veel moeite geven de wereld ervan te overtuigen, dat zij het straks in Moskou voor het zeggen zullen hebben en dat zij Stalin duidelijk zullen maken, hoe de nieuwe grenzen in Europa getrokken zullen moeten worden. Zy die er nog aan twijfelen of deze suggesties in de Engelsche en Amerikaansche bladen valsch zijn en of de beweringen, uitge sproken via de vijandelijke zen ders, op grootspraak berusten, zullen genezen worden door een mededeeling in de „Prawda", waarin kort en duidelijk staat, dat het een dwaasheid is te ver onderstellen dat op de a.s. Drie- mogendhedenconferentie te Mos kou over de toekomstige sovjet- Russische grenzen en over de po litieke toekomst van de Baltische landen gesproken zal worden, aangezien men dan met evenveel recht over de grenzen van Cali- fornië zou kunnen gaan praten! Duidelijker kan het wel niet. Stalin wenscht geen .inmenging van Engeland en Amerika, wat betreft zijn plannen met Europa. Stalin streeft nog steeds de we reldrevolutie na en hij denkt er niet aan zich door zyn bondge- nooten - waar hij verre van tevreden over is - de wetten ta laten stellen. Reeds lang was de aanmati gende toon van de Anglo-Ameri kaansche pers Moskou een doorn in het oog en Churchill en Roo sevelt zullen er goed aan doen deze waarschuwing in de „Praw da" ter harte te nemen en zich geen overdreven voorstellingen te maken over wat zij straks in Moskou denken te bereiken. Maar niet alleen voor de Anglo - Amerikanen is deze terechtwij zing in het blad van de sovjets leerzaam, ook de kleine volkeren van ons continent en allen die mochten meenen dat men in Moskou, wat betreft de doelstel lingen van het bolsjewisme, water in den wijn heeft gedaan, zullen goed doen deza meening te her zien voordat de harde feiten hun aan het verstand zullen brengen dat zij zich in het bolsjewisme vergisten. Zonder twijfel zullen de resul taten van de a.s. conferentie te Moskou de mededeeling in de „Prawda' bevestigen en het zal interessant zijn te zien hoe de Anglo-Amerikaansche propaganda zal reageeren op de nieuwe situatie, die naar wij vertrouwen ook in Nederland velen, die zich tot op heden lieten leiden door deze propaganda, de oogen zal openen. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Oilversum I, op golflengte 415 M. naar „De stem der S.S.". Onder werp: „Edda I". MAANDAG WORDEN NIEUWE VLEESCHBONNEN AANGEWEZEN. Voor de volgende veertiendaag- sche periode van 17 tot 30 Octo ber zijn voor het koopen van de gebruikelyke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en aard appelen en tabakswaren aangewe zen de bonnen 43 en 44. Voorts zijn voor deze periode geldig verklaard de bonnen: 676 en 677 voor bloem, 678 voor 125 gram havermout, 679 voor 125 gram peulvruchten, 680 voor ver vangingsmiddelen, 681 voor 150 gram kaas, 682 voor 250 gram jam, 43a kindervoedsel voor 250 gram gort, 43b kindervoedsel voor 250 gram ryst of gort, 42 versnape ringen voor 100 gram suikerwer ken of chocolade en 43 versnape ringen voor 100 gram suikerwerken of, voor zoover voorradig, 100 gram chocolade beschikbaar ge steld. Het publiek dient derhalve genoegen te nemen met wat de winkelier kan aanbieden. Voorts is voor het tijdvak van 17 tot en met 30 October bon „44b boter" voor personen van 4 t/m 20 jaar en bon „reserve 4-62" voor personen van 0 t/m 3 jaar aan gewezen voor het koopen van 125 gram margarine, naast de voor de geheele bevolking aangewezen bonnen „boter 43a", waarop 125 boter of 100 gram rundvet en „43b boter" waarop 125 gram margarine verkrijgbaar is. Voor vervangingsmiddelen en chocolade zal de eerstvolgende bonaanwüzing geschieden op 14 November. Er zy aan herinnerd dat de bon nen 38a boter, 40a en 40b boter geldig biyven tot 30 October. De vleeschbonnen voor het tüd- vak van 17 tot en met 30 October zullen op Maandag 18 October be kend worden gemaakt. van hedenavond 18 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan ging heden onder te 9 uur en komt op te 19.16 uur. De Nederlandsche Bank heeft aan Winterhulp een bedrag ter beschikking gesteld van f 150.000, waardoor wederom talrijke ge zinnen in de komende maanden geholpen kunnen worden. Vervaardigings- en toepassings verbod voor aluminiumlegeeringen In de Staatscourant van 13 October is verschenen het ver vaardigings- en toepassingsverbod voor alumiumlegeeringen. Deze beschikking regelt de vervaardi ging en de toepassing voor be paalde doeleinden van aluminium legeeringen en verbiedt het ver vaardigen van de niet-genoemde aluminiumlegeeringen en de toe passing van aluminiumlegeeringen voor andere dan de genoemde doeleinden. Hooge boete voor bedrog met Shampoo Een groote som geld verdiende de Rotterdamsche han delaar H. Dubbeld, Schietbaan straat 17, aan den verkoop van Shampoo, die, naar hy beweerde 12 pet. vetzuren moest bevatten, doch die in werkelijkheid voorna melijk bestond uit gemalen gips en andere onoplosbare bestand- deelen. De inspecteur voor de prijsbe- heersching heeft D. tot een boete van f. 12.500.veroordeeld. Met U: Winterhulp, Zonder U: Winterised. Giro 5553. _j

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1