mme mi <\t& Hhutn-pmch vodtamden overturn den jmaukeUjU. HreiduutX? RHUMPUNEX i itiEKier RECHTZAKEN SPORT KERK EN SCHOOL LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS Voorbereiding eener eventueele evacuatie. AGENDA UIT DE RIJNSTREEK. LAATSTE BERICHTEN De Leider bezoekt het Arbeidsfront. meteefi LUYCKS' EXTRACT BLOKJE bereidt U een bouillon of soep van een voor dezen tijd ongekendgoede kwaliteit. hancL fvcmdAcujuji ttAtsoJLiieüb- Verkrijgbaar* in elk café en restaurant. Ook kunt U thuis zelf Rhumpunch ma ken. Uw winkelier heeft Rhumpunex zeker in voorraad. Haagsche Rechtbank De ruim 50-jarige N. B„ die al een flink deel van zijn leven in de gevange nis doorbracht, pleegde rijwieldief stal. HIJ nam een fiets weg die te Leiden in de omgeving van het station onbeheerd stond. Maar de fiets stond op slot, en toen droeg B. het. rijwiel naar de rijwielstal ling aan het station, en vroeg daar of men het slot even wilde openen! Natuurlijk kwam daar niets van in, en werd de politie gewaarschuwd. Waar verdachte reeds zestien ver oordeelingen achter den rug heeft wilde de officier nu niet een te zware straf eischen, en vroeg hij drie maanden gevangenisstraf. A. V. te Hillegom wist er wel iets op om aan geld te komen, zoo had hij aan A. B. van S. verklaard, die in geldverlegenheid zat. De op lossing vond hij in diefstal van een drietal banden van een trans portdriewieler. welk voertuig in een pakhuis stond aan de Bere- steinstraat. Tegen V. vorderde de officier twee maanden gevangenis straf terwijl tegen van S. de zaak werd aangehouden. Met behulp van een valschen sleutel was W. K. H. te Lelden de woning van mej. S. binnengedron gen. Hij had daar geld en distri butiebescheiden gestolen. Ver dachte, die later was aangehouden, had bekend. De officier vorderde zes maanden gevangenisstraf, ge zien ook het feit dat verdachte reeds eerder is veroordeeld. De economische rechter straft C. H. Rietbergen uit Wassenaar had zich te verantwoorden omdat hij tien of meer valsche suikerbon nen voorhanden had, en de rech ter verdacht hem ervan van de vervalsching wel meer te weten. Maar dat ontkende verdachte. Hij betoogde de bonnen in een han- delaarsbuurt te Den Haag te heb ben gekocht. Twee maanden ge vangenisstraf vorderde de officier: het vonnis werd f. 80.boete subs. 40 dagen hechtenis. Ook J. H. Riet bergen te Wassenaar had valsche bonnen voorhanden, die hij van zijn moeder had bekomen, die de bonnen op haar beurt in een trein had gekocht, zoo verklaarde deze. Ook in dit geval vorderde de offi cier twee maanden gevangenisstraf; het vonnis werd f. 40.boete subs. 20 dagen hechtenis. De huisvrouw C. S. Rietbergen die volgens haar verklaring zes suikerbonnen ln een trein had gekocht. hoorde een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. De rechter veroordeelde tot f. 80.— boete subs. 40 dagen hechtenis. Het stond naar de meening van den officier wel vast dat de huls vrouw J. c. van Beek te Sassen- helm zelf de voedingsmiddelen had vervalscht, die haar man later ln VOETBAL IïillinenBlauw Zwart 13 Een wedstrijd met een sensationeel begin; twee doelpunten ln nog geen vijf minuten! Blauw-Zwart neemt ln de eerste minuut de lei ding, maar direct hierna maakt Elderbroek voor Hillinen gelijk (11). Voor de rust zijn de bezoe kers iets sterker en zij drukken dit uit in een goed doelpunt van hun linksbinnen. In de tweede helft krijgt Hillinen eenige goede kan sen om gelijk te maken, maar te lang treuzelen in de voorhoede doen deze te niet gaan. Op geluk kige wijze ontstaat Blauw Zwart's derde doelpunt, bij een niet vol doende ingrijpen van dé Hillegom- sche verdediging. Hillinen wordt nu veel sterker en Blauw Zwart komt er niet meer aan te-pas; de veldmeerderheid wordt echter niet beloond zoodat de stand geen wij ziging meer ondergaat. PREDIKBEURTEN. Alphen a- d. Rijn Oud-Ger. Gem. (v. Mandersloostr.)Woens- dagnam 7,15 uur, ds. van 't Hoog van Utrecht Ned. Herv. Kerk Oudshoom (Gebouw Ridderbuurt) Woensdagnam. 7,30 uur. de heer De Jong. Rijiizaterwoude Chr. Geref. Kerk: Woensdagnam. 7 uur ds. v d. Klis van Maarssen. Ned. Herv. Kerk Bedankt v. Grootegast ds. C. J. van Roijen te Boxum. Aangenomen naar Huizen als hulppred. cand. J. Koele, te Vorchten. Geref. Kerken ^Tweetal te Gouda (2e pred. pl.) ds. G. Koene koop te 's-Gravemoer en ds. W. J. Schmidt te Waddinxveen. Aange nomen als hulppred. naar Voort huizen ,cand. J. P. Hoerchner te Baarn, die bedankte voor Nijkerk als zoodanig; naar Stadskanaal cand. J. Boutsma, hulppred. te Tinte. Chr. Geref. Kerk Bedankt v. Sliedrecht ds. H. v. Leeuwen te Ermelo. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Ik heb verleden jaar een Kerstster in bloei gehad. De plant heeft zich nu flink ontwik keld. Hoe te handelen? B. G. L. te H. Antwoord U bedoelt vermoe delijk de Poir.settla pulcherrima. Naast de bloem, welke laatste on aanzienlijk is maakt de plant een krans van roode bladeren. Zet het gewas nu ln een licht, koel vertrek en geef geregeld water. Wanneer wordt gestookt dient dagelijks eenigen tijd te worden gelucht. Houd de bladeren stof schoon. De roode bladeren zullen dan weer verschijnen A. v. L. te N. De slager is niet verplicht bij den verkoop van vleesch afzonderlijk ook vet te ver strekken. RIJNSBURG Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma dictaat steno grafie (systeem Groote! 100 let tergrepen, de heer P. A. Glasber gen alhier. een winkel had aangeboden. Tegen verdachte vorderde de officier 14 dagen gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. De echtgenoot M. Dijkema, die een suikerbon waarvan hij wist dat die valsch was, aanbood, werd eveneens tot 14 dagen gevangenis straf veroordeeld. Voor een suikerbon dacht mej. L. Rombout te Lelden een goede boterbon in ruil te hebben gekre gen, doch de bon was valsch. Maar de officier nam de onschuld zoo dadelijk maar niet aan, en vor derde twee maanden gevangenis straf wegens uitgeven van een val sche bon. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. I De Nederlandsche Volksdienst organiseerde te Rotterdam een groot kinderfeest. Nadat de kleinen een bioscoopvoorstelling hadden bijgewoond trokken zij in optocht naar de Riviêrehal van de diergaarde Blijdorp, waar zij feestelijk werden onthaald. De kinderen arrlveeren In den dierentuin CNF/J. Zeijlemaker/Pax m VERRADERS Judas Isearloths .Ik ben de grootste verrader, die er bestaat*. Victor Emanuels .En wat denkt U van mij, collega?' ZuVörbls/Holland/Pax m Het is in deze tijden noodzake lijk, dat de overheid zich op tal van gebeurtenissen voorbereidt, teneinde de burgerbevolking te kunnen beschermen en met raad en daad te kunnen bijstaan onder omstandigheden, waarin deze maar al te zeer op hulp en steun zal zijn aangewezen. Zoo moet o.a. rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat het wel eens noodig zou kunnen zijn, dat aan één of meerdere gemeenten bevel wordt gegeven tot evacuatie der burgerbevolking. Het behoeft geen nader betoog, dat dit een zeer ingrijpende aangelegenheid is. Het moet daarom in hooge mate gewenscht worden geacht, dat tijdig de noodige voorbereidingen worden getroffen, zelfs al zou later blijken, dat het werk over bodig is geweest. Op grond van bovenstaande overwegingen heeft het Bureau Afvoer Burgerbevolking den bur gemeester verzocht een gemeente lijken evacuatiecommissaris aan te stellen, die zich met de organi satie en voorbereiding van een mogelijke noodevacuatie zal belas ten en zich voorts met alle vraag stukken, daarmede verband hou dende, zal bezighouden. De Burge meester van Leiden heeft als zoo danig aangewezen den heer M. G. Verwey, wethouder der gemeente, die bereids met zijn taak is aan gevangen en reeds van velen toe zegging tot medewerking mocht ontvangen. Verzoeken om inlichtingen in zake een mogelijke evacuatie ge lieve men tot hem te richten. Het adres is: M. G. Verweij, ge meentelijk evacuatiecommissaris, Stadhuis, telefoon 20041. Liederenavond Laurens Bogtman Een hoogstaand voorrecht, weer eens een avond van voorname, ver fijnde en verzorgde liedkunst te mogen meemaken. Slecbts weinigen kunnen deze schenken, omdat slechts weinigen daartoe de ware innerlijke cultuur, zonder effect bejag of trucwerk, bezitten. De bas-bariton Laurens Bogtman, wiens Schubert-.,Winterreise"-cy- clus ln voortreffelijke herinnering lag, heeft deze wél en zoo hield hij ditmaal een warm pleidooi voor drie geniale grootmeesters >mn het Duitsche lied: Schubert, Brahms en Wolf. Het komt er niet op aan of zijn resonansvol-glanzend orgaan 'n enkele technische tekortkoming aankleeft soms een geringe druk of een lichte detonatie hoofd zaak is men bezie de dingen toch in het groot! dat hij de psychologische schoonheid van het lied diepgaand verwerkt heeft en haar zóódanig, met beeldend ver mogen en glasheldere dictie weet over te dragen, dat zij U, wat de ontroering als de humor betreft, tot in het hart te treffen weet. Eerlijk, zuiver en goed ls zijn kunst, rijk de expressie, met Intelligent begrip en een krachtig gevoel voor alle gedifferentieerde waarden, vooral na de pauze, toen tijdens een serie begenadigde Wolfliederen, een aan vankelijk nog voorkomende gereser veerdheid geheel was overwonnen. Bogtman bracht zün gehoor o.a. ln kennis met twee minder be kende, prachtige en enorm moeilijk te zingen Schubert-juweelen, n.l. „Der zümenden Diana" en „Dythi- rambe". Van Brahms genieten wij na van het ln perfect mezza voce gehouden „Feldeinsamkelt" en als culminatiepunt zijn Wolfreeks waar in het harmonleuse samengaan van compositie-, dicht- en zangkunst, naar geest, sfeer en bedoeling, tot een ware weldaad werdl Tot slot het geestige „Zur Warnung" met rake typeering van den uit viin roes ontwakenden dronkeman, die de Muze een lied afsmeekt. Stop!.hoewel wij popelen, om op dit alles nader in te gaan. Hans Schouwman paste zich cor rect aan, doch ook niet méér. Groote dankbaarheid van een uitstekend bezetten Schouwburg, met een Wolf-toegift tot heerlijk besluit. Th. J. Hannema. Paedagogisch concert Residentie orkest Gisteravond vond het eerste paedagogische concert van het Residentie-Orkest plaats. JHet loffelijke initiatief der artistieke leiding, om den leek een beter en zeker noodzakelijk begrip van de ontwikkeling der muziek, in casu ditmaal van het orkest, door mid del van spel met toelichting bij te brengen, is beloond met een be vredigend bezette Stadszaal, hoe wel een en ander zeker het „uit verkocht" verdiende. Wellicht was het feit, dat elders een concert gegeven werd, hieraan mede debet. Zoowel de uiteenzettingen van den dirigent Toon Verhey als de uit voering van in het kader dezer instructieve beschouwing passende composities zijn met veel erkente lijkheid ontvangen. Het ligt in de bedoeling bij genoegzame belang stelling aan dit genre concerten bet volgend jaar uitbreiding te geven. Rijkspostspaarbank - Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Sep tember 1943 op spaarbankboekjes ingelegd f. 319.037,70 en terugbe taald f. 175.804,73. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 346. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing: S. W. Marsman, Havenplein 1, Leiden, vleeschhouwerij, tevens import en export van versch rund- vleesch. Omni? Treuhandgesell- schaft m.b.H., Arnhem. Wijziging: Leidsche Wolspinnerij N.V. Zoe- terwoudscheweg 3, Leiden. Inge trokken de procuratie van den heer J. H. Larsen, aan wien alge- meene procuratie is verleend. (Bep. Bep.). Dinsdag a.s. herdenkt de heer F. Verworst, seinhuiswach ter, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. De ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en ac cijnzen H. W. J. Scheepstra van het kantoor der directe belastin gen te 's-Gravenhage, buitenge meenten is verplaatst naar het kantoor der directe belastingen alhier. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te dezer stede (Petrusparochie)den heer W. G. Minnebo. thans kape laan te Rotterdam. Kapelaan A. J. Leenders van de Petrusparochie alhier is be noemd tot kapelaan te Gouda. HEDEN. Jeruël: Samenkomst te 7'A uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7V2 uur nam. Hillegom (Flora)Evangeli satiesamenkomst te 7y2 u. nam. Oegstgeest (Geref. Kerk, Maurits- laan)Tentoonstelling „Voeding ln dezen tijd". 2V25 en 79 u. nam. Woensdag. Stadszaal: Uitvoering Chr Kin derkoor „Lenteklokjes". 7 uur nam. Zuiderkerk: Evangelisatie-sa menkomst. Spr. ds. Wiersinga en ds. Kuyper. 7Vz uur nam. Hillegom (Flora): Evangeli satiesamenkomst te 7'/z u. nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara) Spr. ds. De Groot van Meerkerk. 7 uur nam. Oegstgeest (Geref. Kerk Maurits- laan)Tentoonstelling „Voeding ln dezen tijd". 2V25 en 79 u. nam. Oegstgeest (Geverstr. 22)Gem. Gods te 7'A uur nam. De avond- nacht-, en Zondags dienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 October 20 uur tot Za terdag 16 October 8 uur waarge nomen door de apotheken Her- dingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en Reyst. Steenstraat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek Raad huispark 8 Tel. 26274. BOSKOOP Diamanten Echtvereenlglng A.s. Zondag hopen onze plaats- genooten, Anthonle Soet en Eli sabeth Smit, wonende aan de Burg. Colijnstraat 253 den dag te herdenken, waarop het 60 jaar geleden zal zijn, dat zil ln den echt verbonden werden. De bruide gom. die 82 en de bruid, die 81 Jaar oud ls, genieten belden nog een goede gezondheid, terwill zij zich omringd zien van tal van kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen. Wi1 wenschen het echtpaar nog vele goede jaren toel BINNENLAND De Leider bracht gisteren, ver gezeld van General-Kommissar z.b.v. Ritterbusch en den Obmann van het Deutsche Arbeitsfront, Kretschmar, een bezoek aan het Nederlandsche Arbeidsfront te Amsterdam en eenige van zijn in stellingen. Om ongeveer elf uur verwelkomde de arbeidsfrontleider den Leider en de Duitsche gasten in het groote gebouw van de „Arbeiderspers". De directeur van deze instelling, H. J. Kerkmeester, leidde het gezelschap rond. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het „Huis van den Ar beid" in de P. C. Hooftstraat, waar de landelijke leiding van het Ne derlandsche Arbeidsfront is ge vestigd. Nadat de verschillende ar- beidsgebiedsleiders aan den Leider waren voorgesteld, gaf de arbeids frontleider een uiteenzetting van het vele werk, dat ten behoeve van de Nederlandsche werkers in Duitschland wordt verricht. De Leider toonde hiervoor bijzondere belangstelling. Na het aanschou wen van eenige grafieken en sta tistische voorstellingen, waarop de velerlei aspecten van het werk van het Arbeidsfront waren voor gesteld, werd een korte film over het Arbeidsfront vertoond. Kortelings heeft het Arbeidsfront het nieuwe vormingsoord „Dra kenburg" in gebruik genomen, dat gelegen is in de fraaie omgeving van Hilversum. Dit vormingsoord neemt in het Arbeidsfront een be langrijke plaats in en het was dan ook begrijpelijk, dat de Leider en General-Kommissar Ritterbusch zich vervolgens naar „Draken burg" begaven. Na een gemeen- schappelijken maaltijd hield de Leider in de vormingszaal van „Drakenburg" een rede, waarin hij in het bijzonder er op wees, dat het nationaal-socialisme nog geen vaste afgeronde gestalte heeft aan genomen en zich nog ln de begin phase van zijn ontwikkeling be vindt. Het zal nog wel 40 of 50 jaar duren, alvorens het natio naal-socialisme- vasten vorm zal hebben aangenomen. Slechts door stugge volharding zal het mogelijk zijn het materiaal te verwerven voor den grootschen opbouwenden arbeid, die moet worden verricht Uit het onwrikbare geloof, dat de ingeslagen weg de juiste is, kan de moed en de overtuigingskracht worden geput in den strijd. Velen begrijpen den ontwik kelingsgang niet en verwarren s de werkelijkheid van heden met het practische nationaal-socia- lisme. Zy vragen: Is dit nu na tionaal-socialisme? Wij antwoor den: Neen, dit is geen nationaal socialisme, maar oorlog, aldus d( Leider. Onze volkskracht, de ar- beidskracht van onze werkers k 0I voor een groot deel gewijd aai de oorlogsvoering. Voor ons be staan blijft steeds minder ovei Als wij er echter in slagen dooi alle moeilijkheden heen onze ar- bol beidskracht en ons verstand ti bewaren, dan zullen wij bovei dit dieptepunt in de geschieden! uitkomen. Dan zal ook de Neder landsche arbeider het hooge 1® vensniveau hebben bereikt, da het nationaal-socialisme zich tei

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2