De hongersnood in Bengalen 84ste Jaargang Dinsdag 12 October 1943 No. 25624 VERDUISTEREN: BINNENLAND Aardappelschillen in de groote steden. Eerste Winterhulp collecte groot succes. Conferentie te Moskou. De koeien loeien om aardappelschillen. GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een verslag van den correspon dent van de „The Irish Press", afkomstig uit New Delhi, geeft een ontzettend beeld van den hongersnood in Bengalen. „Ik ben, zoo schrijft de corres pondent. juist van Calcutta, een stad van twee millioen zielen en de hoofdstad van de provincie Bengalen met meer dan 50 mil lioen menschen, naar New-Delhi teruggekeerd. Duizenden men schen in Calcutta en in andere deelen van Bengalen zullen nog voor den volgenden oogst sterven en dan zal er voor de overleven den nog niet genoeg voedsel zijn. Ik zag de tooneelen van eenlang- zamen dood in Calcutta en het was veel erger dan in 1940 te Sjanghai. Wanneer, men des ochtends een wandeling maakt door het Calcutta van thans, vindt men dozijnen dooden op de straat liggen. Minstens 150 menschen sterven dagelijks alleen al in deze stad, ja, zij sterven in zoo groote hoeveelheden, dat de stedelijke autoriteiten- de lijken niet snel genoeg kunnen ver branden. Indische dagbladcorresponden ten vertelden mij, dat zij geen volledige en nauwkeurige cijfers en gegevens mogen publieeeren. Ik zag gezin na gezin in 5 tot 6 meter diepe rijen staan langs lange huizenblokken om een bord dunne meelsoep te krijgen, die irT de enkele aanwezige volles- gaarkeukens wordt verstrekt. Ik zag kinderen vuilnishoopen door zoeken naar iets eetbaars. Ik zag oude vrouwen, met wanhoop in de oogen, die te zwak waren om te bedelen. Om den hoek echter klonken de tonen van een orkest, dat een schlager speelde. In een van de groote hotels te Calcutta werd juist het diner geserveerd en op het menu stonden 17 gan gen. Waarom al deze ellende? Deze vraag wordt door de Indi sche pers op ondubbelzinnige wijze beantwoord. Het antwoord is é§n aanklacht tegen de Brit- sche regeering, omdat zij geen maatregelen heeft' genomen, niet tegenstaande zij den hongersnood sag aankomen, omdat zij het aamsteren niet heeft tegen ge- ?aan, ja, omdat de Briteche re- jeeringsbureaux zelf hamsteren, tij heeft zonder rekening te hou- len met de wanhopige voedsel positie der bevolking de Engel- >che troepen van de Birma-grens Paar Bengalen laten terugstroo- fnen en deed niets om de ver roestende gevolgen van de cyclo- ien en overstroomingen van het ugeloopen jaar te verzachten. Jok heeft zij niets gedaan om iet ontoereikende distributie apparaat aan de veranderde om standigheden aan te passen «De burgemeester van Calcutta leeft een beroep gedaan op Roo sevelt om schepei! met levens- niddelen te zenden. Doch de nnerikaansche consul-generaal te --alcutta antwoordde namens toosevelt: „Ik kan u mededee- en, dat de Amerikaansche regee- 'ing op de hoogte is van den -oestand. U dient echter te be ieffen, dat graantransporten af- lankelijk zijn van vele, door den oriog gecompliceerde vraagstuk- .en. Intusschen ligt de Britsche gou- 'erneur van Bengalen in zijn paleisachtig regeeringsgebouw ziek ujn kabinet debatteert in het mde weg, zonder resultaat. Hoop jat de dingen beter zullen wor- H1' bestaat er niet voor den erstvolgenden rijstoogst einde anuari. Doch ook dan zal er fet genoeg zijn voor allen. CDN.B.) «In strijd met het Volkenrecht aar het DJST3. verneemt, is den ien October een hoofdverband- laats der Duitsche troepen aan et Zuid-Italiaansche front door ritsch—Amerikaansche vliegers iet bommen bestookt. Deze in •tild met het volkenrecht zijnde anval veroorzaakte onder de ge- onde soldaten en het verplegend ■"•soneel aanzienlijke verliezen, verbandplaats was als zoodanig duidelijk gekenmerkt door witte doeken met rood kruis. Bij den aanval van een formatie Amerikaansche bommenwerpers op Gotenhafen in den middag van 9 October is, naar het D.NJ3. ver neemt, het Duitsche hospitaal schip Stuttgart, dat in de haven voor anker lag, door bommen in brand geraakt en zwaar bescha digd. In overeenstemming met de Haagsche conventie was het schip duidelijk als hospitaalschip geken merkt, zoowel op den scheepswand als op het dek was het roode kruis aangebracht, ook van groote hoog te zichtbaar. Niettemin vielen de Amerikaansche bommenwerpers het hospitaalschip aan en plaat sten een aantal bomtrëffers waar door het schip in brand geraakte. Er v/aren verliezen onder de ge wonden, het verplegende personeel en de bemanning van het schip. De Duitsche luchtafweer De verhoogde activiteit van de Duit sche luchtafweer wordt op grond van de jongste resultaten door de Duitsche bladen in het licht ge steld, waarbij in het bijzonder de nadruk wordt gelegd op het groote aantal neergeschoten toestellen in de laatste drie dagen, n.l. 208 mee- rendeels viermotorige geallieerde bommenwerpers. Naar schatting, zoo schrijft de „D. Allg. Ztg", be vonden zich minstens 2000 man aan boord, hetgeen te belangrijker is, daar de opleiding van dit per soneel twee jaar duurt, zoodat een vervanging in ieder geval moeilij ker is dan bij andere troepensoor ten. Verleden Vrijdag, toen volgens de gegevens van den Amerikaanschen eneraal Baker 4000 man in den strijd waren gebracht, zijn door de Duitsche luchtafweer ongeveer een vierde deel, n.l. 107 machines met rond 1000 man neergeschoten. Daarbij komt meestal nog een aantal verloren toestellen boven land en zee, waarvan in het Duit sche weermachtbericht geen mel ding is gemaakt. Een feit is, aldus het blad, dat de stijging van de verliezen door optreden van de Duitsche nachtjagers en de nieuwe concentratie van alle afweermid delen den geallieerden in toene mende mate te doen geeft. Ook de hardheid en het vertrouwen en de moreele weerstandskracht van het Duitsche volk nemen toe. De vij and vergist zich, aldus het blad, wanneer hij er op speculeert, dat terreur ons kan doen buigen. In tegendeel, wij worden er harder door. CD.N.B.). Het Bulgaarsche binnenlandsche front De Bulgaarsche minister van binnenlandsche zaken, Chris- toff, zeide het volgende over den binnenlandschen politieken toe stand: Voor Bulgarije is op dit oogen- blik de binnenlandsche rust en or de van de grootste beteekenis. Rust en orde zijn noodig, omdat de vijand van de as aan de fronten geen overwinning heeft kunnen behalen en hu hoopt te kunnen zegevieren door een versplintering van het binnenlandsche front. Ons allen zijn de pogingen van de En- gelschen en Amerikanen bekend, het binnenlandsche front van de as niet alleen in Bulgarije, doch ook in alle andere landen te knak ken. Ik kan evenwel verzekeren, dat deze pogingen geen succes zul len hebben. Ondanks het streven, het volk aan te wakkeren tot ille gale handelingen en ondanks de bestaande illegale groepen, worden de noodige maatregelen genomen om al deze pogingen tot misluk king te brengen. De Bulgaar is geen volksverrader. Hij houdt van zijn vaderland en is bereid, voor- zijn vaderland alle offers te bren gen. (D.N.B.). van hedenavond 18 uur tot morgenochtend 6.45 urn- De maan ging heden onder te 5.04 uur en komt op te 17.58 uur; het is vandaag Volle Maan. Het ophalen van aardappelschil len' in de grootere steden is zoo danig georganiseerd, dat het slechts van de huisvrouw afhangt of elk schilletje in de koeien- maag terecht komt. Als de goedgevulde schillen- emmer op tijd klaar staat, zorgt de ophaler voor de rest. In Am sterdam alléén al komen 330 van gemeentewege aangestelde opha lers driemaal per week aanbellen bij de bewoners van de wijk, waar voor zij een inzamelvergunning hebben. Het totaal van hun op brengst is 900 ton afval per week. Rotterdam met 185 ophalers brengt het tot 600 ton. In Den Haag wordt door 180 ophalers 400 ton bij elkaar gebracht. Utrecht met 40 ophalers bereikt 135 ton per week. Onze vier grootste steden bij elkaar zorgen er op die wijze voor, dat met ruim 2000 ton afval een 10.000 stuks melkvee per week wordt gevoed. Zorgt er voor huismoeders, dat die schillen van uw huisgezin - als ge de aardappelen niet in de schil eet - er steeds bij zijn! In de vorige wintermaanden hebben onze minder bedeelde volksgenooten van hen, die over meer middelen beschikten een be drag ontvangen van 10 millioen gulden. Deze som is, via Winter hulp, bijeengekomen door giften en offers van enkele centen tot bedragen van tienduizenden gul dens. Ook dit jaar doen deze volksge nooten weer een beroep op aller offervaardigheid. De eerste groote straatcollecte belooft veel goeds voor het komende seizoen. De eerste cijfers, die zijn binnenge komen. wijzen in vergelijking met die van het vorige jaar op een stijging over het geheele land. Er zijn zelfs plaatsen, waar 100% meer in de bekende roode bussen ontvangen is. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de voorberei dingen voor de eerste lijst-col- lecte, die in den loop van deze week beginnen zal. In de maand September is aan giften een bedrag ontvangen van bijna 50 mill,, nl. f. 49.238.98. De bestrijding van mond- en klauwzeer Sedert het begin van Juli van dit jaar is het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer in Nederland in niet onbelangrijke mate toegenomen. In het bijzon der in de provincies Friesland, Noord- en Zuidholland en Utrecht kwam een groot aantal gevallen voor; ook in Groningen en Drente breidde de ziekte zich in vrij ern stige mate uit. In de provincies Zeeland en Limburg komt de ziekte tot op heden slechts spora disch voor. Gelukkig is het lijden der dieren niet van kwaadaardigen aard en het aantal sterfgevallen zoowel direct tengevolge van de ziekte als door het optreden van secundaire aandoeningen gering, zoodat geen vrees behoefte te worden gekoes terd, dat door het heerschen van het mond- en klauwzeer de voor ziening van zuivel en zuivelpro ducten ernstig in gevaar zal wor den gebracht. Het behoeft wel geen nader be toog, dat de veeartsenijkundige dienst zich van den beginne af aan en bij voortduring met volle toewijding aan zijn taak heeft ge geven en zijn uiterste krachten heeft ingespannen om uitbreiding tegen te gaan. Het is echter in alle landen gebleken, dat een af doende bestrijding van het mond en klauwzeer uitsluitend met politioneele maatregelen niet mogelijk is en daarom is naar an dere bestrijdingsmiddelen omge zien. Hierbij is, in analogie met de bestrijding van andere besmette lijke ziekten, in de eerste plaats gedacht aan voorbehoedende en ting. Geconstateerd mag worden, dat zich hierbij hoopvolle perspec tieven hebben geopend. Deze en- "|V TADAT het den geallieerden I I I enkele malen mislukt was JL N Stalin te bewegen aan hun besprekingen deel te nemen, is het dan eindelijk zoover dat bin nenkort te Moskou een Driemo- gendhedenconferentie gehouden zal wórden. Het is interessant dat deze conferentie juist te Moskou zal plaatsvinden, omdat dit erop wijst dat de geallieerden, om te bereiken dat Stalin aan deze con ferentie zal deelnemen, zijn voor waarde om naar Moskou te komen, hebben moeten accepteeren. Hoe zeer de Anglo-Amerikanen dit ver lies aan prestige betreuren en hoe gaarne zij den schijn, dat zij door Stalin als volwaardige bond- genooten beschouwd worden, wen- schen op te houden, volgt uit de berichten in de Amerikaansche bladen, waarin vermeld wordt dat het lang niet zeker is dat de Ame rikaansche minister van buiten- landsche zaken Huil naar Moskou zal komen. Het kan zijn dat de geallieerden zich verbeelden hier mede druk op Moskou te kunnen uitoefenen, waarschijnlijk is ech ter dat Stalin blijft bij zijn eisch, dat zijn deelnemen aan de confe rentie slechts zal volgen, indien de besprekingen te Moskou gehouden zullen worden. Het spreekt vanzelf dat de pers in Engeland en Amerika in het teeken van de a.s. conferentie staat. Wat op de conferentie be sproken zal worden, daarover is niets officieel bekend gemaakt. Men kan echter veilig aannemen dat het de bedoeling is de belan gensferen af te bakenen en dat de wederzijdsche verplichtingen nog eens duchtig onder de loupe ge nomen zullen worden. Engelsche bladen berichten dat een punt van bespreking zal zijn, de straf die men Duitschland zal opleggen, na den oorlog. Andere bladen zijn van meening dat men Europa alvast zal verdeelen, ter wijl de „Times", het blad dat al gemeen beschouwd wordt als de officieuze spreekbuis van de En gelsche regeering, reeds doende is plannen te ontwikkelen voor een nieuw soort Volkenbond. Er zijn echter ook bladen die de vrees uitspreken dat, indien de geallieerden niet tegemoet zullen komen aan de eischen van de sov jets, het bondgenootschap gevaar loopt en men dus beter doet zich erop voor te bereiden dat belang rijke gedeelten van ons continent in handen van Stalin zullen val len. Deze laatste bladen zijn het die de bange voorgevoelens waar mede Churchill en Roosevelt ter conferentie zullen tijgen, het best vertolken. Inderdaad zullen de geallieerden het te Moskou niet gemakkelijk hebben. Zij zullen tegenover Stalin rekening en verantwoording moe ten afleggen en natuurlijk zal hun gevraagd worden waarom zij het zomeroffensief van de sovjets niet met de oprichting van een tweede front in het Westen ondersteun den. Juist omdat Stalin met dit offensief zijn doel, het Duitsche front in het Oosten te doorbreken, niet bereikt heeft, maar in de plaats daarvan enorme verliezen aan menschen en materiaal leed, zullen de geallieerden heftige ver wijten te incasseeren krijgen en gedwongen worden, onder bedrei ging dat de sovjets anders het bondgenootschap zullen opzeggen, vergaande concessies te doen. Dat men in Anglo-Am'erikaan- sche kringen een breuk met de sovjets niet geheel onwaarschijn lijk acht en er zich in ieder geval van bewust is, dat alles in het werk gesteld moet worden om Stalin tot vriend te houden, be wijst de vrees die in sommige kringen heerscht dat, ondanks alle dementi's, de geruchten over on derhandelingen tusschen Berlijn en Moskou, wel eens niet geheel van grond ontbloot kunnen zijn. Hoe dan ook, de geallieerde pers wordt niet moe de a.s. Driemo- gendhedenconferentie af te schil deren als een gebeurtenis, waar mede men Duitschland schaak mat zal zetten en men hoopt zoo- doenda te bereiken, dat de En- gelschen en Amerikanen vergeten zullen zich af te vragen waarom deze besprekingen juist in Mos kou gehouden moeten worden en waarom er nu weer een confe rentie noodig is, nadat er toch op de vorige conferenties besluiten werden genomen, waarvan be weerd werd, dat zij een geallieerde overwinning zeker stelden. Het is meer dan waarschijnlijk, dat dergelijke vragen wel opkwa men in de breinen van de in Londen verblijf houdende regee ringen en dat daarom aldaar de vorige week een geheime zitting van alle ministers van buitenland- sche zaken plaats vond. Eden had de leiding en deelde den ministers mede, welke thema's er in Mos kou zullen worden behandeld. Waarschijnlijk hebben deze mi nisters van buitenlandsche zaken van de gelegenheid gebruik ge maakt op hun beurt Eden een verlanglijst te overhanddigen met het verzoek ook deze lijst ter tafel te brengen. Wij betwijfelen echter of de geallieerden bereid zullen zijn door het overhandigen van de wenschen, geuit door de Lon- densche emigranten, het aantal moeilijkheden dat zij te Moskou zullen hebben te overwinnen, nog te vergrooten. Er zijn reeds moei lijkheden ^genoeg en de tegenstel lingen tusschen de drie bondge- nooten zijn zóó groot, dat een zeer gereserveerde houding ten opzichte van de resultaten van de a.s. Conferentie van Drie volko men gerechtvaardigd is Uit rijdende tram gesprongen - Op het tramstation van de N.Z.H.T.M. te Volendam is een ongeluk gebeurd', waarbij de 9- jarige Kees Veerman het leven liet. De jongen, die op het laatste mo ment bemerkte geen geld voor de reis bij zich te hebben, sprong uit de reeds rijdende tram en en kwam onder den bijwagen terecht. Kort na de overbrenging naar zijn woning overleed de jon gen aan de opgeloopen verwon dingen. Orkaan over Mexico Een orkaan in de buurt van de Mexi- caansche haven aan den Stillen Oceaan, Mazatlan, heeft daar zware verwoestingen aangericht. Een verkeersvliegtuig van de Amerikaansche luchtvaartmaat schappij Panagra stortte neer, waardoor 7 personen gedood en 25 gewond werden. De storm raasde met een snelheid van 160 kilometer per uur. ting is op zeer kleine schaal, bij wijze van proef ln Nederland reeds met succes toegepast. Binnenkort zal een instituut worden geopend, waar bedoelde entstof op groote schaal zal kunnen worden bereid. De licht-, telefoon- en tele- graafleidingen wei-den vernield, terwijl het in de nabijheid van de haven liggende zakenkwartier overstroomde. Verscheidene spoor bruggen werden zóó zwaar be schadigd. dat voorloopig het spoorwegverkeer verbroken is. Ook is de maïsoogst verscheidene" kilometers in de omgeving van Mazatlan vernield. De zwaar ge troffen stad biedt een ongewoon beeld. In kerken, scholen en schouwburgen kampeeren onge veer duizend gezinnen, wier wo ning fs vernield. De militaire commandant, generaal Macia, heeft practisch den staat van beleg ingevoerd. Troepen pa trouilleeren door de straten, zware straffen zijn afgekondigd ter verhindering van plundering der Ingestorte gebouwen door lichtschuw gespuis. Brutale diefstal in Parijs Drie onbekende personen, die zich uitgaven voor agent van politie, hebben te Parijs in de woning van een alleenstaande schilderes sieraden en kunstvoor werpen, benevens bontmantels ge stolen. De waarde van den dief stal zou 9 millioen francs be dragen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1