vare strijd in het Oosten duurt voort TEGEN HET BOLSJEWISME [ste Jaargang Maandag 11 October 1943 No. 25623 Duitsche ^eermachtberichten Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aard appelschillen voeden het vee. Meldt u voor de Waffen- S.S. en de Landwacht. Varen des nachts in Zeeuwsche wateren vrij Nieuwe terreuraanval op de Nederlandsche burgerbevolking. m DAGBLAD DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN iterdag deelde het Duitsche ïrbevel mede: m den Midden-Dnjepr, aan de iding van de Pripet, ten Zui- van Gomel en ten Westen van ilensk zijn in verbitterde ge iten vijandelijke aanvallen af- agen. Aan den Midden- epr werd in een tegenaanval Sovjetregiment vernietigd. Zuidwesten van Welikije Loe- duren de zware gevechten •t. i Zuid-Italië heeft de vijand len middensector zijn felle tselijke aanvallen voortgezet, vijl van het overige front hts levendige artillerie en cennings-activiteit gemeld dt. Duitsche jagers hebben in Zuid-Grieksche gebied 12 vij- elijke vliegtuigen neergescho- Een door torpedobootjagers ;iligde Britsche formatie krui- heeft in de ochtenduren van ictober in de Aegeïsche Zee klein Duitsch convooi ver- jidene malen aangevallen, ige in brand geschoten kleine isportvaartuigen moesten door bemanningen worden veria- De Britsche schepen open- daarop opnieuw het vuur op in het water zwemmende en rubberbooten drijvende Duit soldaten. Twee Britsche krui- werden, zooals reeds gemeld, hun vertrek door bomtreffers Duitsche duikbommenwerpers ar beschadigd. Door het- af- rgeschut aan boord van Duit- i koopvaarders werden bij het pd Cos vijf Britsche bommen- pers neergeschoten. ;erke formaties Amerikaansche jers zijn gisteren overdag de ische Bocht binnengedrongen ielen Bremen aan. In den loop verbitterde luchtgevechten en afweergeschut werden 48 ndelijke vliegtuigen, voor het rendeel viermotorige bommen- aers, neergeschoten, den afgeloopen nacht heb- Britsche formaties bommen- pers opnieuw een aanval ge- a op Bremen en Hannover, rbij leed vooral de stad mover aanzienlijke schade, itverdedigingskrachten brach- 35 bommenwerpers ten val. zamen met 7 boven de be fte Westelijke gebieden en bo- i den Atlantischen Oceaan jrgeschoten vliegtuigen verlo- L de Britten en Amerikanen inen de laatste 24 uur 107, voor meerendeel viermotorige, rtuigen. Koebanbruggehoofd ontruimd. et opperbevel der Duitsche rmacht maait verder bekend: innen het bestek van de ach- vaartsche verplaatsing van Oostelijke front is ook het ruitgeschoven Koebanbrugge- fd ontruimd. In den- nacht 8 op 9 October hebben de tsche achterhoedetroepen, na- zij nog van 40 aanvallende ndelijke tanks er 24 stukge- Dten hadden, het Taman- ereiland verlaten en, zonder r den vijand gehinderd te den, de Straat van Kertsj gestoken. aarmede is de op 13 Septem- volgens de bevelen begonnen ruiming van het Koeban- genhoofd na terugbrenging alle troepen en voorraden r de Krim geëindigd. Duit- en Roemeensche troepen on- opperbevel van generaal- maarschalk Von Kleist en on- leiding van den generaal der liers Jaenecke, hebben daar er de moeilijkste gevechtsom- ■digheden de laatste maanden groote vijandelijke aanvallen dig afgeslagen. Infanterie, jagers en pioniers hebben zich leze zware gevechten inschit- ade samenwerking met andere ens bijzonder goed gehouden, onder bevel van den luit.-ge- ral Angerstein staande forma- van het Duitsche luchtwapen hebben in de succesvolle afweer- gevechten van het leger en aan het wrijvingloos verloopen der terugbrenging het grootste aan deel gehad. Transportformaties hebben zich .bij de ravitailleering en latere terugbrenging der troe pen opnieuw onderscheiden. In trouwe wapenbroederschap heb ben formaties van het Roemeen sche luchtwapen onder generaal- mpjoor Gheorghiu gestreden aan de zijde hunner Duitsche kame raden. Formaties van de marine onder leiding van den vice-admi- raal Kiesertzky hebben te zamen met pioniers van het leger de ge regelde ravitailleering van het Koebanbruggenhoofd ten uitvoer gelegd en zich daarbij, evenals bij de ontruiming roemrijk gedragen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in voortdurende offer vaardigheid de kusten van het bruggenhoofd beveiligd en talrijke van uit zee ondernomen aanval len der bolsjewisten afgeweerd. In de harde gevechten, die van 1 Februari 1943 tot aan de vol tooiing der ontruiming aan het front van het Koebanbruggen hoofd geleverd zijn verloor de vijand in totaal 14.026 gevange nen, 1045 tanks, 291 kanonnen, 2281 vliegtuigen en talrijke lichte en zware inf an ter ie wapens. Zijn bloedige verliezen bedroegen ruim 355.000 man. En Zondag: By Melitopol en ten Noorden van deze stad heeft de vijand na aanvoering van nieuwe strijd krachten zijn aanvallen hervat .Zij mislukten ondanks het gebruik van sterke formaties infanterie en tanks. Aan de overige deelen van het Oostelijke front deden de bols jewisten talrijke plaatselijke aan vallen, die afgeslagen werden. De luchtmacht viel in den nacht vij andelijke r avitailleeringsverbin- dingen aan en vernietigde o.m. tien transporttreinen. Bij een verlies van twee van onze eigen vliegtuigen, werden gisteren 49 bolsjewistische vlieg tuigen neergeschoten. Kapitein Nowotny verhoogde door acht vliegtuigen neer te schieten het aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 231. Het jachteskader 34 meldt zijn 6000ste overwinning in de lucht. Bij de gevechten aan het Koe banbruggehoofd heeft zich het Silezische grenadiersregiment 667 onder bevel van luitenant-kolonel Ufenbach bijzonder onderscheiden. In Zuid-Italië viel de vijand in enkele sectoren van de Zuidelijke Apenijnen tevergeefs aan. Aan het overige front heerschte slechts wederzijdsche activiteit van artil lerie en stormtroepen. Bij de zui vering van het schiereiland Istrie verloren de vijandelijke benden tot dusver meer dan 4000 dooden, 6850 gevangenen, 32 stukken ge schut, meer dan 2000 handvuur wapens en meer dan 100 auto's. In de wateren van den Dode- canesos boorden Duitsche duik bommenwerpers van een vijande lijke vlootformatie een torpedo jager in den grond en beschadig den een kruiser door verscheidene voltreffers zwaar. Formaties Amerikaansche bom menwerpers vielen gisteren over dag enkele plaatsen in het kust gebied van de Oostzee, waaronder Anklam en Gotenhafen, aan. Jachteskaders en luchtdoelartil- ■>rie schoten volgens de tot dusver ontvangen rapporten van de vijan delijke formaties 62 zware vier motorige bommenwerpers neer. Twaalf eigen jagers gingen in de verbitterde luchtgevechten ver loren. Een deel der bemanningen is gered. Bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi beschadigden in het Kanaal twee Britsche mo- tortorpedobooten zwaar. Aangeno men kan worden, dat een der boo ten verloren is gegaan. In den afgeloopen nacht wier pen enkele Britsche bommenwer pers lukraak eenige brisantbom men neer in het Noord-Duitsche gebied. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der, in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Land wacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blij ven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataljon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden: Zij, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 1830 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden f edurende hun verbintenis van de ewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 18.10.43, 9-14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.10.43, 9-12.00 uur, Breda, restau rant Modern, Markt. 15-18.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 20.10.43. 9-12.00 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmondstr. 16. De Dienststelle van den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt bekend: Met ingang van heden wordt het varen des nachts in de Zeeuw sche wateren tot nader order ver oorloofd. Onze mannen In het Oosten Vt PK Buschschulte/O/H/P m 15-18.00 uur, Arnhem, café Royal. 21.10.43, 9-12.00 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 15-18.00 uur, Zwolle, hotel Gij- tsnbsck, 22.10.43, 9-12.00 uur. Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 15-18.00 uur, Groningen, Con certhuis Poelestraat. 23.10.43, 9-12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24.10.43 9-14.00 uur. Amsterdam, Dam 4. 25.10.43, 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245. 26.10.43, 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 27.10.43, 9-14.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Ridderkruisdrager gesneuveld 'Naar het D.N.B. verneemt is de drager van het ridderkruis m£oor Wilhelm Ferdinand Galland, groepcommandant van een eskader jachtvliegtuigen, in den strijd tegen Engeland gesneuveld. Ma joor Galland, die 53 overwinningen in de lucht heeït behaald, is een broeder van den drager van het ridderkruis met het eikenloof, zwaarden en brillanten, generaal- majoor Galland. Als' de bolsjewiki weer de baas zijn De Deutsche Ukraine- Zeitung maakt gewag van een vreeselyk bloedbad, dat de bolsje wisten bij de bezetting van de stad Tsjernikof onder de Oekrai- nische bevolking hebben aange richt. „Toen de oolsjewisten weer de stad waren binnengetrokken, werd het nog in de stad achtergebleven deel der bevolking doorcommis sarissen van de N.K.W.D. op een plein der stad bijeengedreven en nadat ongeveer 40 voormalige Gepeoe-functionarissen er waren uitgehaald, doodgeschoten. De „Völkische Beobachter" schrijft naar aanleiding hiervan: de afschuwwekkende daden van Katyn en Winnitza zijn als mani festaties van den onveranderlfjken aard van het bolsjewisme in het Europeesche bewustzijn doorge drongen. Naast deze beide stads namen zal voortaan een derde staan: Tsjerhikof. De Moskousche agitatie begeleidt den intocht der bolsjewistische legers in de door de Duitschers prijsgegeven gebie den niet alleen met groote berich ten over de bestorming van steden, die in werkelijkheid lang tevoren zonder door den vijand gehinderd te worden, ontruimd zijn, doch ook met roerende tafereelen over de z.g. geestdrift van de van de Duit sche heerschappij bevrijde bevol king. Wat van deze zuivere ten dentieuze berichten waar is, blijkt het beste uit het feit, dat de in- heemsche bevolking in de ont ruimde gebieden, voor zoover het haar mogelijk was, zich bij het vertrek der Duitsche divisies aan sloot. Zij kende haar voormalige bolsjewistische heeren en wist, wat haar te wachten stond. De wereld zal, zoo verklaart het blad verder, slechts in spaarzame gevallen ver nemen, wat zich bij den terugkeer der bolsjewisten in de door de Duitschers prijsgegeven steden en dorpen afspeelt. Stalin weet, waarom hij geen Britsche en Ame rikaansche oorlogscorrespondenten aan het front toelaat. Het druk kende stilzwijgen, dat reeds voor den oorlog de meeste terreur daden van de sovjet-Unie omgaf en dat alleen verbroken werd, daar waar de Duitsche weermacht zich een inzicht verschafte in de ware toestanden, zal ook het lot van de rampzalige1 menschen om geven, die nu blootstaan aan de verdubbelde woede van haar vroe gere pijnigers. (D.N.B.). De roep der vrijheid - Zondag heeft in Klagenfurt Reichsleiter Rosenberg in aanwezigheid van Rijksminister Seldte en den Gouw leider dr. Rainer aan het eind der feestweek ter herinnering aan de Karinthische volksstemming een rede gehouden over de begrippen eer en vrijheid. „Vrijheid is een roep", zoo ver klaarde hij, „die thans bij steeds meer volken gehoord wordt om te strijden tegen hongerblokkade en terrorisatie van buiten. Deze leuze wordt thans uit naam van een geheel werelddeel, van een groote volkenfamilie verkondigd." De Reichsleiter toonde aan, dat er in het geheele gebied van het Europeesche vasteland voor de de mocratische verstane vrijheid nog nooit zulk een kans geweest was als in 1919, toen het Duitsche rijk ter aarde lag. Onder het parool van democratie, vrijheid, zelfbe- Op 10 October hebben Anglo - Amerikaansche vliegers een vrij groot aantal brisant- en brand bommen geworpen op een woon wijk van een stad in het Oosten des lands. Een vrij groot aantal woonhuizen werd vernield. De verliezen der Nederlandsche bur gerbevolking bedragen volgens de tot dusver ontvangen berichten 87 dooden en ruim 100 gewonden. Verscheidene der aanvallende viermotorige bommenwerpers wer den neergeschoten. stemmingsrecht en gelijkgerech- tigheid der volken had de eerste oorlog zijn bekroning moeten vin den in een Europeeschen vrede. Deze groote kans der wereldge schiedenis vond slechts kleine, van haat vervulde politicasters. Zij maakten van de vrijheid in den zin van gelijkgerechtigheid der volken de vrijheid van werelduit buiting door banken en beurzen der joodschgestempelde democra tische mogendheden en de vrij heid voor de bolsjewistische ver nieling van de oudste eerbied waardigste cultureele waarden. Daaruit is echter ook de groot heidswaan van de kleinste volken- splinters tegenover een groot scheppend volk ontstaan en de vrijheid verkondigd voor een steeds Europa vijandig gezind joden dom. Met het parool der demo cratische vrijheid is de eerbewuste vrijheid gekneveld. Het nationaal-socialisme heeft ingezien, zoo vervolgde Rosenberg, dat er zonder een herboren Duitschland geen waarachtig Europa mogelijk is, doch te mid den van dezen hartstochtelijken strijd tegen wereldjodendom, de mocratie en marxisme heeft het nooit vergeten, dat Duitschland en zijn leven onverbrekelijk verbon den moeten blijven met het leven van het geheele continent. Vervolgens hield de Reichsleiter zich in dit verband bezig met de zoogenaamde vrijheden aan den overkant van den oceaan. Deze vrijheden der Yankees en de zoo genaamde Atlantische Charta zijn niets dan vrijbrieven voor verdere werelduitbuiting door Wallstreet en de City. Rosenberg verklaarde ten slottethans marcheeren alle Duitsche stammen onder een vlag en onder een leiding. De zending van het rijk is nog niet afge loopen, doch gaat haar voleinding eerst tegemoet." (D.N8.) De republikeinsch fascistische partij In een commentaar van den zender der republikeinsch fas cistische regeering wordt omtrent den opbouw van de nieuwe fas cistische partij gezegd: in tegen stelling met de vroegere fascisti sche partij zal men niet in de fout vervallen een zoo groot mogelijk aantal leden voor de partij te winnen. Er is in het verleden ge bleken, dat de toeneming van het aantal leden van de partij omge keerd evenredig is met de in wendige sterkte en den politieken invloed van de partij in het land. Wie thans lid van de party wil worden, mag geen zwakkeling zijn en niet iemand, die naar eigen voordeel streeft. De partij moet volgens de woorden van den Duce een vergaarbak van de beste ele menten van het land en een ka- talisator van alle gezonde krach ten worden. (D.N.B.) De joden in Roemenië De joden der lichting 1926 worden door het Roemeensche ministerie van oorlog opgeroepen om rich aan te melden voor inschrijving en recruteering ten behoeve van hup verplichten arbeid bij de bevoegde militaire districtscom mando's. Terwijl tot dusver reeds joden voor oudere lichtingen met kortere of langere tusschenpoo- zen opgeroepen waren voor wer ken van openbaar belang, gaat Roemenië er hiermede systema tisch toe over de van den mili tairen dienstplicht uitgesloten jo den binnen hetzelfde kuder op te roepen voor den verplicht#» arbeid. (DMA).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1