Iste Jaargang Zaterdag 9 October 1943 No. 25622 ,eidersconferentie der N.S.D.A.P. Alle krachten voor den oorlog. i VERDUISTEREN: BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Onze veevoederpositie is moeilijk' maar aard* appelschillen voeden het vee* EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het D.N.B. meldt uit Berlijn: jp 6 October j.l. is een verga- ering gehouden van de Reichs- jter, Gauleiter en Verbande- rer der N.S.D.A.P., die in het :ken stond van het voornemen alle krachten der natie tot t uiterste in te spannen tot het Beren van den oorlog. De verga ring stond onder, leiding van n leider der partijkanselarij, ichsleiter Bormann. Het woord erden de Rijksminister Speer, neraal-veldmaarschalk Milch, oot-admiraal Dönitz, de staf- ef der S.A., Schepmann, Reichs- ter dr. Ley en Reichsführer 3. Reichsminister Himmler. DE FÜHRER SPREEKT. In aansluiting op hun samenzijn rtoefden de Reicl.sleiter en luleiter op uitnoodiging van den hrer op 7 October in het hoofd - 'artier. In het verloop van deze menkomst gaf de Führer aan verzamelde partijleiders een ;voerig overzicht van het ver- p van den oorlog en van den idigen militairen en politieken stand. In dit conflict van reldhistorische beteekenis, zoo rklaarde de Führer aan het slot a zijn uiteenzettingen, dit con- :t, dat in zijn verloop zooals alle >ote historische beslissingen zijn en rhythme vertoont aan hoog- >unten en spanningen, is naast kracht der wapenen de wil en uithoudingsvermogen van de igers der wapenen van door- ggevende beteekenis voor de erwinning. De wapenen alleen 'eekenen niets, wanneer daar- ter niet de wil van de men- len staat. Zonder acht te slaan de situatie van den strijd in e periode, moet de wil de vol ding in het nastreven van het telde doel, altijd gelijk zijn. lichaming van dezen wil is nationaal-socialistische partij. Br den huidigen strijd om het istaan van het Duitsche volk is strijd van de partij om de Bht een voorbeeld geweest. >it heeft zij zich door tegen- en laten ontmoedigen. Haar dvaardige geest, haar energie, .r felle vastberadenheid en rste hulpvaardigheid hebben thans weer aan het volk, voor tijdens de beproevingen van luchtoorlog, ruggegraat en ïvast gegeven. Wanneer het tsche volk dezen geest, die zoo- op de slagvelden als in het erland tot uiting komt, weet te 'aren, dan kan deze oorlog it verloren gaan, doch dan ït en zal deze oorlog een groote ltsche overwinning brengen. slot verklaarde de Führer: ij zullen overal toeslaan en it moede worden, zoolang ons 1 niet bereikt is. Neemt u on tbaar en vast in nw hart het Dof mede, dat, wanneer onze niet zal wankelen, deze oorlog digt met een groote Duitsche rwinning". p de vergadering der partij - ers gaven de Rijksminister voor wapening en Oorlogsproductie er en zijn naaste medewerkers overzicht van den stand der tsche bewapening en van de itregelen, die voortdurend op gebied der productie genomen den. eneraal-veldmaarschalk Milch sroot-admiraal Dönitz hielden [isteren reeds vermelde rede- ingen. j stafchef der S.A. Schepmann, u k over de taak der S.A. op gebied van de wereldbeschou- Hij bracht verslag uit over jyerk der S.A. en gaf een 3c zicht van haar prestaties in oorlog. s Reichsführer SS en Reichs- |ter van Binnenlandsche Za- Himmler, behandelde een ■1 .vraagstukken van de oor- «ring en van het binnen- :che bestuur. Hij sprak in het °P van zijn uiteenzettingen de bijzondere houding van het Duitsche volk na 4 oorlogs jaren en over het hooge krijgs- moreel van de Duitsche natie. Er bestaat geen defaitisme on der het Duitsche volk, zoo ver klaarde de rijksminister. Indivi- dueele verschijnselen op dit ge bied worden meedoogenloos uitge roeid. Wie de zaak van den vijand dient en door het verspreiden van defaitisme het Duitsche volk in zjjn zwaarsten levensstrijd in den rug aanvalt en daarmede het leven van allen bedreigt, moet sterven als straf voor zijn daad en als waarschuwing voor anderen. Alle pogingen van den vijand om ons van binnen uit door verraad ten val te brengen, zijn tot mis lukken gedoemd, daar kan de tegenstander zeker van zijn en op dat punt kan het Duitsche volk gerust zijn. De Reichsführer gaf vervolgens een overzicht van den opbouw en de militaire prestaties van de Waffen-SS. Daarbij deelde hij o.a. mede, dat de twee jongste in opleiding zijnde gevechtsforma ties de namen zullen krijgen: „Frundsberg" en „Goetz von Ber- lichinge". Bijzonder opmerkelijk was ook zijn verklaring over de bepaald voorbeeldige strijdvaar dige houding van Duitsche volks groepen in het buitenland, waar van bijv. één niet minder dan 14% van haar totale numerieke sterkte beschikbaar gesteld heeft als vrijwilligers. De mannen van de Waffen-SS, zoo besloot de Reichsführer zijn uiteenzettingen, hebben in dezen strijd de partij waardig vertegenwoordigd en haar nooit tot schande gemaakt. Even als zij, zoo zullen ook wij allen nooit geloof verliezen, nooit on trouw worden en nooit laf zijn, maar er naar streven waardig te zijn onder Adolf Hitler geleefd te hebben en met hem te mogen strijden. Reichsleiter dr. Ley maakte tij dens de bijeenkomst de oprichting bekend van een grootscheepsch Duitsch „Wohnungshilfwerk", dat er toe moet dienen om in den vorm van de gemeenschappelijke hulpverleening de oprichting van eenvoudige noodwoningen op het platteland te bewerkstelligen en daardoor bij te dragen tot het overwinnen der moeilijkheden van de bommenterreur. De noodwonin gen, waarvan eenige voorbeelden na afloop onder leiding van dr. Ley bezichtigd werden, omvatten 2 vertrekken, een woonkeuken en een slaapvertrek. Bovendien wordt elk huis omgeven door een tuintje. Na den oorlog zullen deze nood woningen gebruikt worden als weekeind-huisjes en zij bieden bovendien de mogelijkheid om rustig over te gaan tot het groote woningbouwprogramma. Dr. Ley deelde voorts nog mede, dat de uitvoering van de actie tot het bouwen van noodwoningen is op gedragen aan de gouwleiders als „Gauwwohnungskommissare". De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Niets is zoo kenmerkend voor de beoordeeling van de totale oor logspositie van Duitsch standpunt uit als de juist thans tot uiting gekomen onvoorwaardelijke ze kerheid van Adolf Hitler in de overwinning en de verklaringen van hoogste bevoegde personen op de leidersconferentie der partij. Militaire deskundigen wijzen vooral op de uiteenzetting van ge- neraal-veldmaarschalk Milch over den opbouw der nieuwe Duitsche formaties bommenwerpers en jachtvliegtuigen, alsmede op de uitlating van groot- admiraal Dö nitz, dat op grond van nieuwe Duitsche middelen en wapenen de oorlog ter zee. vooral de ton nage-oorlog, een tot dusver onge kend hoogtepunt tegemoet zal ,van heden- en morgenavond 18 uur tot morgen- en Maandagochtend 6.45 uur De maan ging heden onder te 1.03 uur en kwam op te 16.34 uur; morgen gaat de maan onder te 2.21 uur en komt op te 17.05 uur. gaan. Rijksminister Speer heeft hierover opmerkelijke dingen ge zegd, toen hij verklaarde, dat de Duitsche wapenproductie koortsachtig bezig is, op alle ge bieden een voorsprong in kwali teit op den vijand te behalen en tevens de massaproductie nog te verhoogen. Hiermede in verband schijnen er strategische plannen te bestaan, die aan den absoluten overwinningswil der Duitsche par tij meer dan een reëel fundament verleenen. De strijd aan de fronten De A.N-P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat in het gebied ten Zuiden van Welikije Loeki de laatste aagen reeds sterke Sovjet- Russische troepenconcentraties waren vastgesteld, die een aanval deden verwachten, zijn de bolsje wisten thans in dezen sector over een breed front tot een aanval op groote schaai overgegaan. Vlak achter het front loopt hier de belangrijke spoorlijn van Lenin grad over Witebsk naar het Zin den en tegen het aan deze lijn gelegen Newel is de grootste kracht der aanvallen gericht. Ten Noorden van deze stad zijn Sov jet-Russische tanks door de Duitsche stellingen gebroken, waartegen van Duitsche zijde maatregelen worden genomen. De strijd woedt intusschen met groote hevigheid voort. Terwijl berichten uit Moskou gewagen van een her vatting van het offensief aan het geheele front, zijn volgens Duit sche berichten in de overige sec toren van het front de laatste da gen geen veranderingen ingetre den en blijft de strijd hier be perkt tot plaatselijke gevechten. De Sovjet-Russische berichten hebben te Berlijn verwondering gewekt, daar yan een nieuw of fensief geen sprake is. Moskou meldt thans plotseling de vor ming van een drietal brugge- hoofden op den Westelijken Dnjepr-oever en de verovering van Taman, alles feiten, die reeds dagen geleden van Duitsche zijde zijn toegegeven. De Sovjet-Russi sche berichtgeving kan men dan ook van Duitsche zijde niet an ders verklaren, dan dat het hier een manoeuvre betreft, waarvan het doel evenwel niet duidelijk is. De militaire correspondent van het D.N3. schrijft over den toe stand op het Italiaansche oor- logstooneel: In Zuid-Italië is de druk der Britten op den linker Duitschen vleugel versterkt. De vijand heeft hier nieuwe reserves aangevoerd. Tevens streeft hij er naar, van zee uit zijn operaties te land zoo nadrukkelijk mogelijk te steunen. Hij heeft echter zijn doel, n.l. de Duitsche troepen door zijn actie bij Termoli omsinge lend aan te vallen, desondanks niet bereikt en lijdt hier, evenals in de Zuidelijke Appenijnen en in den sector van de Volturno, zware verliezen. De geheele onder neming in Zuid-Italië wordt hem steeds kostbaarder. De vijand wordt genoopt steeds meer strijd krachten naar de bergdalen te brengen dan hij aanvankelijk be rekende. Daaruit blijkt een der Duitsche tactische doelstellingen: zoo groot mogelijke vijandelijke contingenten te binden en ver volgens door geringe eigen strijd krachten te vernietigen. Terreur aanval op Noordduitsch kustgebied Sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten hebben giste ren in de middaguren, naar het D.N.B. verneemt, een terreuraan- val ondernomen op Noordduitsch kustgebied. Vooral in het centrum van de stad Bremen ontstonden omvangrijke vernielingen in woon wijken, zoowel als schade aan open bare gebouwen en cultuurmonu menten. De bevolking leed ver liezen. De luchtoorlog tegen de bur gerbevolking - In een naar aan leiding van het bombardeeren van Helsinki door sovjet-vliegtuigen in den Finsch-Sovjet-Russischen oorlog aan Finland en Sovjet- Rusland gerichte boodschap van 1 December 1939 verklaart Roosevelt o.a. het volgende: „De meedoogenlooze bombarde menten vanuit de lucht op de Het aantal patiënten per tand arts De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft het voorloopig vastgestelde maximum-aantal direct en indi rect verzekerden per tandarts, dat 6000 bedroeg, verhoofd tot 8000 personen. Wanneer het aantal verzeker den, dat thans bij een tandarts is ingeschreven, het nieuw gestelde maximum overtreft, dan zal dit aantal geleidelijk moeten worden verminderd, waarbij als norm is gedacht aan een vermindering met circa 500 personen per half jaar. De eerste vermindering zal dan op 1 Januari 1944 plaats hebben. In bijzonders gevallen kunnen afwijkingen van het gestelde maximum worden toegestaan, bij voorbeeld ten behoeve van tand artsen van gevorderden leeftijd, in plaatsen, waar slechts één tand arts is gevestigd, alsmede in fonds- gebieden, waar de bevolking een bijzondere samenstelling vertoont. Zijn twee echtgenooten beiden tandarts, dan zal het maximum op 10.000 kunnen worden gesteld, tenzij blijkt, dat beide echtge nooten een volledige tandheelkun dige praktijk uitoefenen. Over de toe te laten afwijkingen van het gestelde maximum behoudt de commissaris zich van geval tot geval zijn beslissing voor. Aan de fondsen is verzocht de nieuwe regeling in overleg met de tand artsen-deelnemers uit te voeren. Dit overleg wordt van veel belang geacht. Een vrouw gaat schoorsteen vegen. Na de vrouwelijke con ducteurs en brievenbestellers, heeft Zwolle thans de primeur van een wel zeer merkwaardig voorbeeld van het huidige gebrek aan mannelijke werkkrachten. Het is de 19-jarige Aafke van Brussel, die zonder eenigen ophef tot het edele gilde der schoorsteenvegers is toegetreden, en die men nu ge regeld in schoorsteenvegerspak, met bezem en roetvlekken op de wangen, in gezelschap van haar baas, op een heerenfiets door de stad kan zien rijden. Voorloopig geen gelukstelegram men meer Wegens gebrek aan de desbetreffende luxe formulie ren zullen van heden af voorloo pig geen gelukstelegrammen wor den aangenomen. Nagegaan wordt nog of het op een andere wijze mogelijk is te gelegener tijd in deze leemte te voorzien. Radiopraatje Max Blokzijl In de serie „Brandende kwesties wordt heden het praatje van Max Blokzijl van 23 September geti teld: „Nederland op zijn best over den zender Hilversum van 20.15 uur tot 20.30 uur herhaald. Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Er kunnen thans in lichtingen worden verstrekt om trent krijgsgevangenen beneden den rang van officier, beginnende met de letters LI tot en met de letters OZ. Zii. die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde knjgsge- vangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's Gravenhage, on der opgave van naam, voornamen, geboortedatum en plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, mili tairen rang en laatst bekende standplaats. burgerbevolking in onversterkte steden, die in de afgeloopen jaren bij de oorlogshandelingen in ver schillende deelen der wereld zijn voorgenomen en waardoor dui zenden weerlooze mannen, vrou wen en kinderen verminkt en ge dood worden, hebben de harten van allen, hetzij man of vrouw met afschuw vervuld en het ge weten der menschheid geschokt. Wanneer tot dezen vorm van on- menschelijkebarbaarschheid wordt overgegaan in dezen tijd van den tragischen wereldbrand, waarvoor wij thans geplaatst zijn, dan zul len honderdduizenden, die in de verste verte niet aan de vijande lijkheden deelnemen, hun leven verliezen." (A.NP.) Ongevallen op een bouwwerk Donderdag namiddag omstreeks vijf uur zijn bij den woningbouw in het Patersveld te Geleen twee ongelukken gebeurd. Het acht jarig meisje W. F. V. was bezig te spelen bij een lier, die onver wachts in werking werd gesteld, waardoor de voet van het kind bekneld raakte en werd afgerukt. De 32-jarige gehuwde opperman T. J. s. uit Den Bosch, die op een dak stond en het ongeval zag, viel van het dak en liep daarbij een ruggefractuur, een dubbele polsbreuk en verschillende ver* wondingen aan het hoofd op. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht. Doodelijk ongeluk bij het dor- schen Tijdens het dorschen ge raakte de 22-jarige J. P. Peters uit Zwartemeer (Dr.) met een been tusschen de dorschmachine. Het lichaamsdeel werd totaal ver brijzeld. De jongeman werd naar het ziekenhuis te Emmen over gebracht, waar hij aan de be komen verwondingen is overleden. Echtpaar door gasverstikking omgekomen In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn de 29- jarige P. Westerhuis en diens 25- jarige echtgenoote A. Westerhuis- Jansen, wonende in de Wagenaar- straat 5, te Tilburg, door gasver stikking om het leven gekomen. Het echtpaar sliep in een aan de keuken grenzende kamer. Doordat in de keuken de slang van de gasleiding was losgeraakt, stroom de het gas, daar de vastgeroeste gaskraan niet afgesloten kon wor den, vrij de keuken en als slaap kamer ingerichte keukenkamer in. Drie kinderen van 6 en 4 jaar en een baby van negen maanden, sliepen gelukkig boven en onder vonden geen nadeelige gevolgen, evenmin als een inwonende groot moeder en haar dochter, die in de voorkamer hun slaapplaats hadden. Het was een van laatst genoemden, die 's nachts werd gewekt door het jongste kind dat huilde en de ontstellende ontdek king deed. Hoewel de slachtoffers direct door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis wer den vervoerd, kon geneeskundige hulp niet meer baten. Japansche veerboot tot zinken gebracht Het Japansche mi nisterie van Spoorwegen deelt mede, dat een tusschen Foesan op Korea en Sjimonoseki varende veerboot door torpedo's van een vijandelijke duikboot tot zinken is gebracht. Tengevolge van het slechte weer konden slechts 544 van de 616 passagiers gered worden. Treinramp in Frankrijk Het agentschap Ofi verneemt dat tus schen Lyon en Dyoneen goederen trein was ontspoord, waarvan de locomotief en tien wagons op het naastliggende spoor terechtkwa men. Onmiddellijk daarna nader de de D-trein ParijsMarseille, die op de omgevallen wagons van den goederentrein reed. De loco motief en vijf wagons van den D-trein ontspoorden; de eerste wagen werd versplinterd. Onge veer 20 minuten later vatte een ketel der locomotief van den goe derentrein vlam. Het vuur sloeg vervolgens over naar eenige wa gons van den sneltrein. Er zijn 18 dooden, 32 zwaar- en 60 lichtgewonden, allen Franschen. Actrice in brand De 20-jarige actrice C. J. B. uit Amsterdam, die optreedt in de revue van René Sleeswijk in het City-theater te Den Haag, kwam in de kleed kamer met haar tule japon in aanraking met een electrische kachel. Zij sloeg op de vlucht, waarop de geheele japon vlam vatte. De toestand der actrice, die met brandwonden in het zieken huis Westeinde werd opgenomen, is vrij gunstig.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1