Verdediging van een Continent Jste Jaargang Vrijdag 8 October 1943 No. 25621 BUITENLAND ie maanden Sovjet- offensief practisch vergeefsch. It aanvulling op het weer- ichtbericht verneemt' hetD.N.B.: sovjets zijn thans ruim drie aanden met hun groote offensief jn den gang. Op 5 Juli begonnen met hun doorbraakpogingen. 5 October evenwel staan zij r het inzicht, dat ten slotte a alles practisch vergeefsch is 'eest. Niet alleen, dat het plan het Duitsche front op te rol- mislukt is, ook de aanvoer van uwe Duitsche reserves, zooals ir de Duitsche tactiek werd gelijk gemaakt, kon door de jet leiding niet verhinderd wor- De Duitsche afweer is thans :-ker en geconcentreerder dan maanden geleden, terwijl enover dezen versterkten Duit en afweer thans een aanmer- ijk verzwakte sovjet-aanvals- icht staat. Sündermann over de jodenkwestie. Onze veevoederposiüe is moeilijk, maar aard appelschillen voeden het vee. DE STEM DER S.S. Artikel van dr. Göbbels. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )e wederzijdsche verhouding i krachten heeft- door het mis te groote offensief der sovjets door de logische uitvoering van Duitsche afweerplan een ver- flering ondergaan zooals deze het begin af aan in de be ding lag van de Duitsche lei- tg. Dat de uitvoering van dit itsche defensieve plan door de jetleiding ondanks de groote ers niet kon verhinderd wor- is de eigenlijke reden voor oorspronkelijk wel nauwelijks het voornemen liggenden lan- duur van het sovjet-offensief, It na drie maanden van de laarste verliezen nog voor aan- Inlijk grootere moeilijkheden kat dan begin Juli. De aanvul- Ig der enorme verliezen, welke It opstellen van geheel nieuwe pers vereischt, plaatst de sovjet- fling voor dezelfde moeilijk- èden als de voortdurende ver ging van den aanvoer over bote, onbegaanbare afstanden. Nog meldt het D.N.B.: Bij de afweergevechten aan het >ostelijke front hebben de bolsje- ieken ook de laatste drie maan- !en uiterst zware verliezen ge iden en ongewoon veel soldaten •loren. Sinds Juli van dit jaar reeft het sovjetleger alleen 2 aillioen man verloren, waarvan mgeveer de helft aan dooden en uim 120.000 gevangenen. Ook de .■ware verliezen der sovjets aan vapens en materiaal zijn een •eeken van de felheid der ge rechten. Bijzonder zwaar waren le verliezen aan pantserwagens, lie sinds Juli van dit jaar met ■Uim 20.000 zijn toegenomen. Daarmede bedraagt het aantal ier sinds het begin van den veld- ocht in het Oosten kapotge- ichoten sovjet-pantserwagens .hans meer dan 70.000. Aan ka nonnen verloren de sovjets boven- iien 7000 stukken, zoodat het ótale verlies hiervan thans 75.000 stukken bedraagt. De v/apenen .van het leger en de luchtmacht Aaalden de laatste drie maanden -nog 7500 vliegtuigen omlaag. Het der sovjet-vliegtuigenver zen is daarmede gestegen tot 000. l.lFransche vrijwilligers naar het -Oostelijk front Een aanzienlijk ^contingent vrijwilligers van het !Jransche legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme heeft gis teravond Parijs verlaten om zich jnaar het Oostfront te begeven. (Belgapress). Plaatsvervanger van den ?®~"sPressechefSündermann, heeft voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers opmerkelijke verklaringen afge- ,°Yer de jodenkwestie en ging daarbij ook in op de actie der ^°he.n in Denemarken. Sündermann verklaarde o.a.: «et begrip der „quarantaine" waarmede Roosevelt in 1937 den oorlog tegen Duitschland, Italië en Japan voorbereidde, zal zich als gevolg van dezen oorlog tegen het geheele wereldjodendom rich ten. De jood is een vijand van alle volkeren. De nat. socialistische beweging is niet tegen het joden dom opgetreden omdat de joden van een ander ras zijn dan de Duitschers, maar omdat het jood- sche ras in Duitschland actief in het Duitsche leven en in het Duit sche lot ingreep, aanspraak maak te op de politieke leiding, het moreel van het volk ondermijnde, groote deelen van het volksver mogen naar zich toetrok en in het algemeen het geheele openbare leven probeerde te beheerschen. Pas de joodsche strijdparolen tegen het Duitsche rijk en hun uitwerkingen na 1933 hebben de Duitsche tegenmaatregelen uit gelokt. Een reeks van officieele jood sche uitlatingen bewijst het feit, dat het jodendom de systemati sche voorbereider en de stuwen de factor van dezen oorlog is. Sündermann citeerde letterlijk verscheidene van deze verklarin gen en wees vervolgens op de veel zijdige spionnageactie der in Duitschland wonende joden na het uitbreken van den oorlog. De joden begonnen in hun ghetto's regelrechte militaire steunpunten en wapenverzamelingen aan te leggen, vanwaar in de Oostelijke gebieden ten slotte bolsjewistische benden geleid en daden van sabo tage georganiseerd werden. Pas na deze ervaringen gingen de ver antwoordelijke instanties er toe over, de joden systematisch in verzamelkampen bijeen te bren gen, waar zij thans onder toe zicht aan het werk gezet worden. Deze verandering is echter niet van kracht geworden voor joden boven 65 jaar. Zij werden onder gebracht in Theresienstadt in het protectoraat. Zij leven daar onder joodsch zelfbestuur en behoeven geen werk te verrichten. De consideratie, die de Duit schers na de bezetting van Dene marken gebruikt hebben met de daar wonende joden en wel we gens de binnenlandsche politieke toestanden van dit land, hebben de joden, naar Sündermann op merkte, eveneens slecht weten te waardeeren. Zij hebben ook daar de gelegenheid te baat genomen tot een uitgebreide actie tegen de Duitsche oorlogsinspanning. Ten slotte moest tot militaire tegen maatregelen worden overgegaan. Immers, de joden vormden in Denemarken niet alleen een net van spionnage, doch zij waren ook de stuwende kracht bij de aan stichting en bij de uitvoering der daden vai> sabotage. Het zou niet alleen dwaas, maar tegenover het Deensche volk ook in hooge mate onbillijk geweest zijn aan deze joodsche agitatie volgens de beginselen van het krijgsrecht thans geen einde te maken. De dag komt in zicht, zoo be sloot Sündermann, waarop ook andere volkeren zullen inzien, dat de oorlog, waarvoor zij steeds groote offers moeten brengen, niet in de laatste plaats gevoerd wordt voor joodsche bedoelingen en aspiraties en. volgens joodsche motieven. Dit inzicht zal, zoodra het zich nog verder heeft baan gebroken, leiden tot uitgebreide maatregelen van bescherming van alle betrokken volkeren tegen het zoo heerschzuchtige en eeuwig onrustige element. 'D.N.B.) DE BETREKKINGEN TUS- SCHEN WASHINGTON EN FRANKRIJK Officieele docu menten - De diplomatieke cor respondent van het D.N.B., dr. Siegfried Horn, schrijft: Het de partement van buitenlandsche za ken te Washington heeft eenige officieele documenten gepubli ceerd over de betrekkingen tus- schen de Vereenigde Staten en Frankrijk sinds den Fransch- Duitschen wapenstilstand van 1940. De documenten, die ons tot dusver beschikbaar zijn, bevatten een telegramwisseling tusschen den Amerikaanschen minister van Luistert op Zondag 10 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golf lengte 415 meter, naar „De stem der S.S.. onderwerp: De eerste Germaarische herf stsport wedstrij - den in Avegoor." buitenlandsche zaken Cordell Huil en den toenmaligen Amerikaan schen ambassadeur te Bordeaux kort voor het sluiten van den wapenstilstandvoorts een bood schap van president Roosevelt van October 1940 aan maarschalk Pê- tain met diens antwoord en een uitvoerige uiteenzetting van Huil over zijn onderhoud van 4 Nov. 1940 met den toenmaligen verte genwoordiger van Frankrijk te Washington. Ten aanzien van deze publicatie merkt Exchange Telegraph op, dat zij licht brengen in de diploma tieke raadselen van weleer, omdat uit de documenten de volgende drie punten blijken: 1. De categorische eisch van de Ver. Staten aan Frankrijk in geen geval zijn vloot aan Duitsch land uit te leveren. 2. Het ingewortelde wantrouwen van Washington tegen Laval, die als „Duitsch agent" van het be gin af aan onder verdenking stond. 3. Het bijzondere belang van de Vereenigde Staten bij een over winning van Engeland. Al lossen de documenten ook geen „diplomatieke raadselen" op, toch zyn zij als authentieke bij drage der Vereenigde Staten tot het sinds lang bekende feit wel kom, dat Roosevelt en zijn om geving welbewust gestreefd heb ben naar' den oorlog tegen de mogendheden van het Pact van Drie en voor dat doel noch voor een met dreigementen gepaard gaande inmenging in Frankrijks eigen belangen, noch voor de mis kenning der toen nog neutrale positie van hun land zijn terug geschrokken. Bovendien wordt door de vermelde verklaring van Rijksminister dr. Göbbels gaat in zijn artikel in „Das Reich" dit maal uit van het feit, dat in de geheele wereld na 4 jaren oorlog een zekere moeheid heerscht. Zoo'n moeheid, aldus de minister,' is den laatsten tijd vooral aan den kant van den vijand op te merken. Men mag deze verschijn selen echter in hun vermoedelijk effect niet overschatten. Afge zien van eenige oorlogswinstma kers en opruiers verlangt op de geheele wereld bijna een ieder naar het einde van dezen reus- achtigen wereldstrijd. Maar daar komt het niet zoozeer op aan. Van belang is veel meer de vraag, hoe dat einde bereikt kan worden. Hier echter verschülen de opvat tingen. Onze vijanden willen het Duitsche volk vernietigen, maar wij moeten bestaans- en ontwik - kelings-mogelijkheden eischen, wanneer wij niet willen onder gaan. Het eenige, wat wij ons te verwijten hebben, is dat wij er zijn, dat het Duitsche volk voort durend toeneemt en daarom ruimte om te leven noodig heeft, terwijl het bevolkingsaantal dei- Westelijke mogendheden snel daalt en zij dus het bestaan al leen van Duitschland een bedrei ging achten. Aangezien alle Duit schers echter niet zelfmoord kunnen plegen, opdat de Engel- schen geen angst meer behoeven te hebben, blijft hun niets anders over dan hun land en hun leven te verdedigen. Deze strijd is zoo verbitterd, omdat Engeland pre cies weet, dat het zich zoo'n strijd in de toekomst niet meer zal kunnen permltteeren. Het Britsche volk kan in dezen oor log niet meer dezelfde offers aan bloed dragen als nog in den eer sten wereldoorlog, zonder daarbij zijn volksche substantie te verlie zen, om nog maar te zwijgen van een eventueelen derden oorlog. Daarom voert het ook dezen strijd met een zoo gering mogelijk ge bruik van menschen en is blij, dat de zware bloedoffers door de Sovjet-Unie worden gebracht. Voortgaande wijst dr. Göbbels er op, dat men in Londen de geva ren over het hoofd ziet, die voor het Britsche volk kunnen ont staan uit den „geestdrift voor het bolsjewisme", waarna hij voort gaat: „ons verantwoordelijksge- voel tegenover hetgeen wij avond land noemen is veel te sterk dan dat het zich zou laten benadee- len door overwegingen van het oogenblik. Wij hebben nooit ver heeld. dat wij het gevaar, dat ons werelddeel bedreigt, een gevaar voor alle Europeesche volkenach ten en wij betreuren slechts, dat het inzicht daarin ondanks zijn nabijheid nog zoo weinig gerijpt is. Wat zou b.v. het kleine Zwe den doen, wanneer de ontwikke ling aan het Oostelijke front in derdaad zou verloopen zooals de joodsche bladen van Stockholm met zooveel leedvermaak en geestdrift profeteeren en het bolsjewisme op een goeden dag werkelijk voor zijn grenzen zou staan? Gelooven de Zweden wer kelijk, dat het Kremlin hun neu traliteit zal eerbiedigen of de Zweedsche weermacht tot stand zou brengen, wat dan klaarblij kelijk de Duitsche niet zou zijn gelukt? Of zelfs, dat de Engel- schen en Amerikanen hun te hulp zouden kunnen en willen snellen? Alle drie deze uitvluchten zjjn te naïef dan dat zij een ernstige weerlegging verdienen. Wien dus dankt de pers van Stockholm de vrijheid om zich te verheugen over de terugtochtsbewegingen van on ze weermacht aan het Oostelijke front? Toch alleen aan het feit, dat deze weermacht zoo ver voor de Duitsche grenzen is blijven staan, dat het Zweedsche volk niet bang behoeft te zijn". De absurditeit van zoo'n aaneenscha keling van omstandigheden, aldus gaat het artikel verder, springt in het oog. Duitschland verdedigt een continent, dat dit heelemaal niet verdient en permitteert daarmede zijn volken een nationaal voortbe staan, dat zij uit eigen kracht in het geheel niet zouden kunnen beschermen of verdedigen. Wij weten zeer goed, dat wij met deze constateeringen pijnlijke waarhe den uitspreken. De joodsche woord voerders der neutrale en vijande lijke openbare meening zullen niet dralen ons daarvoor te overstelpen met schandelijke verdachtmakin gen. Waarheden moeten steeds een langen weg afleggen, voor zij aan het doel komen. Hoe kritiek ook vaak de algemeene oorlogstoestand zich mag ontwikkelen, hij geeft toch ook steeds weer het aan schijn aan nieuwe elementen die het recht geven op de grootste verwachtingen. „De oorlog", aldus de Rijksminister, „bergt vele raad selen in zijn schoot. Hoe doorzich tig en duidelijk zij aan het eind schijnen, zoo geheimzinnig en on verklaarbaar zijn zij tijdens zijn verloop. Hij staat bijna altijd in zijn beslissende phase voor voort durend zich vernieuwende crisis- punten. Maar dan treden meestal die geschiedenis vormende facto ren op, die hem in de hem voor geschreven baan dringen". (D.N.B.). van hedenavond 18.15 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op te 16.34 uur en gaat onder te 23.49 uur. Huil duidelijk bewezen, dat de regeering der Ver. Staten besloten was om elke vredespoging in Europa te sabot-eeren. In opdracht van zijn president heeft Huil aan den toenmaligen Franschen ambassadeur Henri Haye op onmiskenbare wijze ver klaard, dat „dergelijke pogingen niet kunnen worden goedgekeurd, omdat zij Hitier zouden aanmoe digen tot nieuwe overvallen op onzen aardbodem". De rol die admiraal Leahy in Vichy moest spelen, bestond, naar de nieuwe documenten eveneens aantoonen, uitsluitend hierin, de regeering van Vichy onder druk te zetten om de loyale uitvoering der wa penstilstandsvoorwaarden zooveel mogelijk te ondermijnen. Laval als vertegenwoordiger eener oprechte vredespolitiek zoowel op binnen- als buitenl. politiek gebied in discrediet te brengen en de intact gebleven Fransche vlooteenheder» onder het leugenachtige voor wendsel, dat Duitschland, die in zijn bezit wil nemen, in handen te spelen van de Engelschen. In het licht van de smadelijke voorwaarden, waaronder ex-ko ning Victor Emanuel en zijn clique zich verlaagden tot het. verraad jegens den Duitschen bondgenoot, doet het beginsel als een hoon aan, dat Roosevelt durfde op te stellen in zijn bood schap aan den maarschalk van Frankrijk, dat geen regeering ver plicht is haar overwinnaar bu operaties tegen den vroegeren bondgenoot te helpen. Een terug blik op de gebeurtenissen sinds den Fransch-Duitschen wapen stilstand toont aan, hoe de regee ring van de Vereenigde Staten hetzij alleen, hetzij in samenwer king met andere krachten direct of indirect, steeds met onbehoor lijke middelen, „haar oorlog" heeft voorbereid en op touw gezet. De door haar zelf gepubliceerde do cumenten over Frankrijk vormen een waardevolle bijdrage tot de kwestie aan de schuld aan den oorlog, een onweerlegbaar getui genis voor de vijandschap der Engelschen en Amerikanen te gen elke in den bodem gewoi- telde Europeesche nieuwe orde ning, en bovendien een duidelijk getuigenis voor den onderaard- schen woelarbeid, waardoor thans meer dan ooit de vertegenwoor digers van de Europeesche ge dachte als „Quislings" worden be lasterd en vogelvrij verklaard. Luchtaanval op Londen De Britsche berichtendienst meldt dat Londen in den afgeloopen nacht uit de lucht is aangevallen. De lucht aanval is de zwaarste sedert meer dan twee jaar geweest. Sedert den nacht van 10 op 11 Mei 1941 is geen dergelijke luchtaanval op de Engelsche hoofdstad onderno men. In verscheidene Londensche districten zijn bommen gevallen, die schade hebben veroorzaakt en ook slachtoffers gemaakt. In de geheele stad werden de schokken der bomontploffingen gevoeld (D.N.B.). Duitsche pers over de Zweed sche De Duitsche ochtendbla den keeren zich in artikelen tegen de Zweedsche pers, die zich den laatsten tijd onzakelijke polemie ken en aanvallen op de eer van den Duitschen soldaat veroorlooft. „Ook de Duitsche grootmoedig heid", zoo schrijft de „Voelkischer Beobachter" heeft haar grenzen. Wanneer „neutrale" Zweedsche bladen de Engelsche en Ameri- kaansche bladen thans nog over treffen in het venijn spuwen over het Duitsche volk, wanneer zij de vernietiging van het Duitsche volk met koelen wellust schilderen, dan loopt de maat over. Ook deze oor log zal een einde nemen en dan zal men menig woord vergeten, dat vijanden en zoogenaamde neu tralen van thans liever niet ge sproken hadden, doch onvergeten blijven dergelijke eerloosheden, die men zich in Zweden thans ver- oorloft. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: ter Zweedsche redacties zal men weten, dat Duitschland vastbesloten is op ieder driest dreigement van bui» ten zoo noodig het passende ant« woord te geven. (D.N.BJ.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1