iland Kos bezet, Corsica ontruimd Gste Jaargang Woensdag 6 October 1943 No. 25619 DUITSCH •ERMACHTBERICHT DE LAATSTE KEER. Onze veevoederposïtie is moeilijk, maar aard appelschillen voeden het vee. BINNENLAND Mussert sprak te Rotterdam. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2flet opperbevel der Duitsche „Smacht deelde gisteren mede: Op het Koebanbruggenhoofd eTden hevige doorbraaksaanval- ijL der bolsjewisten bloedig afge- gen. Aan den Midden-Dnjepr, 11 het centrum en op eenige plaat- fa in het Noorden van netOos- (jijke front mislukten plaatse- re aanvallen van den vijand, .arbij kwam het vooral in het sied der Pripetmonding en ten <isten van Smolensk tot heftige 3 rechten, die op het oogenbliK g voortduren. ;;n Zmd-Italië versterkte de (and zijn druk tegen den Ooste- ,:en sector van het front en ïdde tegelijkertijd dicht achter 3 front bij Termoh. Sterke t itsche strijdkrachten zijn tot 'i tegenaanval overgegaan, n aansluiting op de overbren- ig van alie op Sardinië gèsta- jnneerde Duitsche troepen naar rsica werd tnans ook dit eiland gens de bevelen ontruimd en 5 troepen met inbegrip van hun irire wapenen, stukken ge- •"ut, pantserwagens, motorvoer- ;en en alle materiaal naar het e teland overgebracht. Onder be- e] van luitenant-generaal Von iger und Etterlin, die als "tste met zijn staf het eiland ■tiet. is hier in voortdurenden ljd 'tegen de volgende troepen i Badoglio, Gaullisten en Ame- tnen en tegen een groote vij- lelijke meerderheid ter zee en (de lucht, opnieuw een unieke statie geleverd. «fs de inscheping van onze leste vernielingsafdeeling kon -er den vijand niet verhinderd ■den. Evenals de onder bevel schout-bij-nacht Meendsen- diiken en kapitein ter zee En- lardt staande formaties der fine, die, voor het meerendeel kleine schepen, de geweldige ilvoers-prestatie volbrachten, ciben zich transportformaties luchtmacht bijzonder onder eiden. De eigen verliezen bij de 3lle operatie zijn uiterst gering </<:p 3 October begon in het „lelijke deel der Middellandsche een landingsoperatie van alle itrmachtsonderdeelen tegen het V., Noorden van Rhodos liggende wnd Kos. In gevechten, die 2 en duurden, werd het verzet den vijand gebroken en het md bezet, 600 man van de J ische bezetting en 2500 man ipen van Badoglio werden ge- gen genomen, 40 stukken ge- irut, 22 vliegtuigen en een -jp buitgemaakt. De zuivering het eiland van de laatste Jstrooide resten van den vijand wiog gaande, uitsche duikbooten hebben in Middellandsche Zee voor de ird-Afrikaansche kust uit be- P^rmde vijandelijke convooien tóhepen met een gezamenlijken jgOUd van 59.000 ton en een tor- .ojager tot zinken gebracht, tsmaties gevechtsvliegtuigen en in hetzelfde gebied een vooi aan en beschadigden vol- .~s de tot dusverre ontvangen importen 8 vrij groote schepen ie.ar, gfbrmaties vijandelijke vliegtui- ro. ondernamen overdag en des aihts terreuraanvallen op plaat- n in het Rijn-, Main- en Saar- led. Buitengewoon zwaar wer- W de woonwijken der stad r akfort am Main getroffen. An- Dï vernielingen worden ge- d uit Offenbach, Mannheim, wigshaf en. Worms en Saar- ïtern. Door iuchtverdedigings- tijdkrachten werden gisteren 41 jndelijke vliegtuigen, voor het Rotste deel zware bommenwer- Ps, neergeschoten. Duitsche luchtmacht onder- irï in den afgeloopen nacht een ets afzonderlijke aanvallen op saprijke objecten in Engeland, san de West-Fransche kust [juni het in den nacht van 3 op i-ictober tot een gevecht tus- lichte Duitsche vlootstryd- gp'hten en Britsche torpedo ja- Een vijandelijke torpedoja- andere werden talrijke artillerie treffers geplaatst. De Duitsche formatie keerde met geringe schade op haar basis terug. De strijd aan het Oostelijk front De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het eentrale front in de sovjetunie oefenen de zware regens der laatste dagen reeds een be lemmerenden invloed op de opera ties uit, al kan men volgens Duit sche verklaringen nog niet zeggen, dat de beruchte „modderperiode' reeds is ingetreden. Van sovjet- Russische zijde wordt de hevige regenval oorzaak genoemd van de verslapping der bolsjewistische aanvallen, die op het oogenblik aan het geheele front te consta- teeren is. Van Duitsche zijde ver klaart men daarentegen, dat dit een voorwendsel is en dat de wer kelijke oorzaak van het afnemen de succes der aanvallen gezocht moet worden in den toegenomen Duitschen tegenstand. Een hervat ting van het sovjet-Russische of fensief op groote schaal schijnt niet voor den winter te verwach ten. De verandering in de weersge steldheid is nog niet ingetreden in het Zuidelijke deel van het front, waar nog steeds droog, warm weer heerscht. Hier is na de vergeefsche hevige aanvallen, die de bolsjewis ten de vorige week in het gebied ten Zuid-Oosten van Saporosje hebben ondernomen, eveneens een verflauwen van den strijd waar te nemen, doch er zijn teekenen, die erop wijzen, dat van sovjet-Russi sche zijde nog voor het begin der regenperiode een nieuwe poging zal worden ondernomen, hier door het front te breken en de Dnjepr te overschrijden. Het Duitsche front, dat hier nog niet de Dnjepr heeft beréikt, loopt ongeveer van Saporosje over Melitopol naar de Noordelijke kust van de Zee van Azov. Deze sector is ongetwijfeld zeer belangrijk, daar, indien het front zou moeten terugwijken, de Krim zou worden afgesneden en daar staanden Duitschen divisies alleen de terugtochtsweg over zee zou overblijven. Bij een even- tueele overschrijding van den Dnjepr door de bolsjewisten, zou den de Duitsche troepen in den grooten boog, dien de benedenloop dezer rivier vormt, door een om trekkende beweging ernstig be dreigd kunnen worden. Een Duitsche oorlogsverslaggever geeft een verklaring voor het feit, dat ondanks het groote aantal tanks, dat door de Duitschers bui ten gevecht wordt gesteld, steeds weer nieuwe gevechtswagens op duiken. Men moet bedenken, schrijft hij, dat ditmaal, nu wij in het kaïder der bevolen uitwijk- bewegingen het gevechtsterrein in den regel ontruimen, den tegen stander vele wrakken van tanks in handen gevallen zijn, die voor een deel weder in orde gebracht konden worden. Uit de nog intact zijnde onderdeelen van verschil lende stukgeschoten pantserwa gens werd dan een nieuwe samen- ^-steld. Deze omstandigheid ver klaart ten deele het groote aantal tanks, dat steeds weer opnieuw tegen ons in den strijd werd ge worpen. De vrijheid van den Paus In de kathedraal van Sevilla heeft Zondag de kardinaal-aartsbis- schop Seguar het woord gericht tot een duizendkoppige menigte. Hij verklaarde o.m., dat er geen aanleiding bestaat om gemeen schappelijke gebeden voor de vrij heid van den Paus te doen hou den. Als eenige kardinaal van Spanje staat hij in direct contact met den Paus en kan hij derhalve met beslistheid vaststellen, dat deze geen gevangene is. Het is onverstandig zich te laten vangen door dergelijke ongegronde ge ruchten, want de pauselijke waar digheid is te heilig dan dat men daarmede kan speculeeren. Tegen gemeenschappelijke gebeden voor een spoedigen vrede is echter niets geen bezwaar. (D.N.B.) Ziekenhuizen te Frankfort ver woest Bij den door Britsche bommenwerpers gisternacht on- werd getorpedeerd. Op eenige dernomen terreuraanval opFrank- iort-Main zijn, naar net D.N.B. verneemt, drie ziekenhuizen vol komen verwoest, waaronder een kinderziekenhuis. Van de 150 be dolven kinderen konden er tot dusverre 30 geborgen worden. Het opruimingswerk wordt met de grootste snelheid voortgezet. Uitzonderingstoestand in Dene marken opgeheven De militaire uitzonderingstoestand in Dene marken is met ingang van 6 Oc tober opgeheven. Naar hieromtrent nog bekend wordt blijven enkele tijdens den uitzonderingstoestand afgekondig de beschikkingen ook na de ophef fing van den uitzonderingstoe stand van kracht, o.a. de verorde ningen betreffende het verbod van staking en van vergadering, als mede de bekendmaking omtrent het verbod van het dragen van uniformen der Deensche weer macht in het openbaar. Deze be schikkingen blijven zoo lang van kracht, dat wordt medegedeeld, dat zij zijn opgeheven. (D.N.B.f Sir Dudley Pound Naar blijkt uit een bericht uit Londen van „Aftonbladet" heeft sir Dudley Pound, de eerste lord der Britsche admiraliteit, die thans vervangen is door sir Andrew Cunningham, op de thuisreis van Quebec naar Engeland een beroerte gekregen en is hfj van het schip terstond naar een ziekenhuis vervoerd. (D.N.B.). Bekendmaking van militairen bevelhebber in Griekenland De Grieksche bladen publiceeren de volgende bekendmaking van den militairen bevelhebber in Grieken land: „Bij beschikking van 21 Septem ber 1943 heb ik bepaald, dat 370 Grieksche gevangenen in voor malige Italiaansche gevangenissen in vrijheid gesteld worden. Op grond van het verdere onderzoek heb ik thans 106 gevangenen, die door Italiaansche rechtbanken tot deels zware tuchthuisstraffen wa ren veroordeeld, hun straf kwijt gescholden. Zfj zijn reeds ontsla gen. Het onderzoek in de Italiaan sche gevangenissen wordt voort gezet". (Interinf). A TN de couranten verscheen Y I dezer dagen een bekendma- -L king van den Höhere S.S. und Polizeiführer waarin bepaald wordt dat zij, die hun radiotoestel uiterlijk op den 20sten October a.s. inleveren, in afwijking van het be paalde bij de beschikking van 13 Mei j.l., niet gestraft zullen wor den. Dit is meer dan velen verwacht ten en het is te hopen dat land- genooten die meenden de raad gevingen o.a. van den Oranje zender te moeten opvolgen, zoo verstandig zullen zijn hun inleve ringsplicht nu na te komen. Het staat vast, dat indien on verhoopt mocht blijken, dat er toch nog halsstarrigen zijn die het „beter" weten, de overheid geen enkel excuus zal aanvaarden, maar zeer strenge straffen zal uit- deelen. De vonnissen die in de laatste weken geveld werden, waren als waarschuwing bedoeld, als een ernstige waarschuwing aan hen waarvan de autoriteit-en weten dat zij geen radiotoestel inleverden, een tweede toestel achterhielden of in het bezit zijn van onderdee len die eveneens ingeleverd be hoorden te worden. In de toelichting die gelijk met de bekendmaking werd gepubli ceerd heeft men kunnen lezen dat er slechts steekproeven genomen werden en dat er nog geen sprake was van een stelselmatige en nauwkeurige controle. Het is te verwachten dat direct na 20 Oc tober a.s. met een ver doorgevoer de controle rekening gehouden zal moeten worden en dat zij die dan nog in het onrechtmatig bezit zullen zijn van een radiotoestel, langdurige gevangenisstraf zullen moeten ondergaan, onverminderd de hooge geldboeten die zij boven dien nog zullen moeten betalen. Uiteindelijk werd de radio-ver ordening uitgevaardigd tijdens het standrecht, is het stipt nakomen van deze verordening in het be lang van de rust en orde die in ons land voor alles gehandhaafd moet blijven, niet alleen in het belang van de bezettende macht, maar zeer zeker ook in het belang van het Nederlandsche volk, om dat verstoring van rust en orde den bezetter dwingt in te grijpen en strenge maatregelen te nemen. Het laatste proces tegen een terreurgroep, waarbij 19 Nederlan ders ter dood werden veroordeeld en intusschen met hun leven moesten boeten voor de wandaden welke zij bedreven, is er het bewijs van dat velen zich nog altijd laten gebruiken door de misdadige ele menten in Londen en elders, die de radio misbruikten om hun aan wijzingen te kunnen geven. Zij die niettegenstaande de her haalde oproepen tot op heden hun radiotoestel niet inleverden wer den er van verdacht dit toestel te gebruiken voor het beluisteren van verboden zenders, maar zij die na 20 October a.s. nog in het bezit zullen zijn van een radiotoestel zonder een geldige vergunning zul len zeker beschouwd worden als lieden die een gevaar beteekenen en als zoodanig behandeld worden. Er kan niet genoeg de aandacht op gevestigd worden dat het on rechtmatig bezit van een radio toestel na 20 October a.s. uiterst "evaarlijk is. Nog eenmaal wordt een ieder die zondigde tegen de beschikking in de gelegenheid gesteld zijn fout te herstellen,nog eenmaal wenschen de autoriteiten genade voor recht te laten gelden. Dit is onherroepelijk de laat ste keer. Na 20 October a.s. is het te laat en komen de gevolgen voor rekening van hen die niet hooren wilden. De persdienst van de N.S.B. deelt mede: Ter gelegenheid van een commando-wisseling in het district Rotterdam der N.S.B. heeft Zater dag 2 October j.l. een leden-appèl plaats gevonden in de Riviera-hal van de Diergaarde Blij dorp, op welk appèl de Leider een rede heeft uitgesproken. De burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Müller, die reeds sinds langen tijd tevens districtsleider der N.S.B. voor Rotterdam is, heeft thans afscheid van zijn kameraden genomen in verband met zijn be noeming tot gemachtigde van den Leider in algemeenen dienst, be last met speciale opdrachten. In zijn plaats is de districtleider voor Zuid-Holland, gewestelijk leider M. J. A. van Iersel, benoemd. Toen de Leider met den nieuwen districtsleider het podium betrad, werden zij langen tijd toegejuicht. Sprekende over den toestand van het oogenblik zei Mussert: Wij zijn ruim drie jaar bezet ge bied, doch ik spreek namens u als ik zeg, dat de Duitsche soldaat zich in Nederland voorbeeldig heeft gedragen. Een deel van ons volk is anti-Duitsch. doch dit is een oorlogsverschijnsel. Bij een Engelsche bezetting zou men veel erger anti-Engelsch zijn geweest. Het is nu eenmaal een groote ramp bezet gebied te zijn. Wij be grijpen echter, waarom het gaat. Had Hitier Nederland niet bezet dan zou de strijd hier hebben ge woed en niet bij Salerno. Na opnieuw op het gevaar van het bolsjewisme te hebben gewe zen zei de Leiderde wal .in het Oosten is teruggenomen. Er zijn er ook onder onze tegenstanders, die dit minder prettig vinden, maar wij weten, dat er een Füh- rerhoofdkwartier en een generale staf zijn, die weten, wat zij doen. Daar hebben wij vertrouwen in. Solidariteit van Europa is onze eenige redding, gegrondvest op ons geloof en ons vertrouwen, dat het zegevierende Duitschland onder Hitier geen meester zal zijn om ons te knechten, doch dat wij weer vrij zullen kunnen leven. Wij snakken naar den opbouw in na tionaal-socialistischen geest, doch dan moet eerst de oorlog gewon nen zijn. Eenmaal zal een omme keer ten goede komen en daarom rust on u de taak stand te hou den. De beweging is de toekomst ci" Zij is politiek de dra gende factor in Nederland, want zij moet de natie bewaren. Daar om is de Beweging punt een, twee en drie bij al uw handelen. Beseft dit en blijft doorstrijden. Onze taak is een voorbeeld te zijn, zoo dat ons volk erkent, dat men zich voor steun of hulp tot onze func tionarissen kan wenden. Betreden van het Haagsche „Sperrgebied" verboden In de gemeente Den Haag is thans het betreden van het „Sperrgebiet" verboden, hetgeen op speciaal aangebrachte borden is vermeld. Deze borden hebben niet alleen betrekking op de militaire werken in de onmiddellijke nabijheid daarvan, zooals velen abusievelijk veronderstellen, doch verbieden het betreden van het geheele daarachter gelegen gebied. De bevolking, wonende bin nen de door de verbodsborden afgebakende gebieden, ontvangt in de naaste toekomst, zonder dat zij daartoe een verzoek behoeft in te dienen, een „Ausweis". Alle overige personen dienen voor het verkrijgen van een „Ausweis" een met redenen omkleed verzoek in te dienen bij den politiepresident te 's-Gravenhage (Bureau „Aus- weise Sperrgebiet), in welk ver zoek vermeld dienen te worden: naam, voornamen, beroep, ge boortedatum en plaats, nummer persoonsbewijs, woonplaats en straat, in voorkomend geval ver gezeld van een duidelijke werkge versverklaring. Voorts moet uit de aanvragen blijken voor welk ge deelte van het „Sperrgebiet" ver gunning gevraagd wordt. Ook bewoners, die in een ander gedeelte van het „Sperrgebiet" dan waar zij woonachtig zijn, moeten komen, moeten nadat hun een „Ausweis" verstrekt is. ver gunning vragen voor het even tueel betreden van de andere ge deelten. Aan personen, wier aanwezig heid slechts nu en dan noodza kelijk is. kan, indien zij een daar toe strekkend verzoek - tijdig - indienen een .Ausweis" voor een dag worden verstrekt. Ook de aanvragen voor deze „Ausweise" dienen ingericht te worden, zoo als voor de doorloopende „Aus weise" vermeld. In zeer bijzondere gevallen (b.v. overlijden van naaste familiele den) kan men zich voor het ver krijgen vai. een .Ausweis" te allen tijde vervoegen aan het hoofdbureau van politie, Laan Copes van Cattenburch No. 15 te 's-Gravenhage. Een „Ausweis" wordt alleen verstrekt aan personen van 15 jaar en ouder. Kinderen beneden dien leeftijd kunnen het „Sperr gebiet" slechts betreden onder ge leide van een persoon, die zelf in het bezit van een „Ausweis" is. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor schoolgaande kin deren, waarvoor een speciale re geling getroffen is. Reise- und Gaststattenmarken - In tegenstelling met hetgeen dezer dagen is gepubliceerd, wordt er van bevoegde zijde met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de Reise- und Gaststattenmarken met het opschrift „gültig bis 30.9.43" (geldig tot 30 September 1943) in Nederland niet meer geldig zijn. De geldigheidsduur van deze bonnen is derhalve niet verlengd tot 25 October.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1