84ste Jaargang Dinsdag 5 October 1943 No. 25618 BUITENLAND Moskou en de Balkan. BINNENLAND Geef de aardappel schillen aan den ophaler mee. Onze veevoederpositie is moeilijk, maar aard appelschillen voeden het vee. De Oost-inzet van den N. A. D. VERDUISTEREN: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: Het is beslist geen toeval, dat op een tijdstip, waarop door den stra- tegischen terugtocht der Duit- schers de sovjet-russische oorlogs machine de Zuid-Oost-Europee- sche staten weder aanzienlijk is genaderd, Moskou klaarblijkelijk zijn druk op de Balkanlanden be langrijk heeft versterkt. Naast de militaire speelt de politieke oorlog voering een groote rol en Moskou maakt van dit wapen een ruim gebruik. Het richt zich den laat- sten tijd in het bijzonder tegen den geëmigreerden koning Peter van Joegoslavië en zijn regeering, daarnaast ook tegen Grieksche emigrantenregeering met koning George aan het hoofd. Vooral ko ning Peter is het doelwit van felle aanvallen van Moskou. Hem wordt verweten, dat hij geenszins zijn volk vertegenwoordigt, doch de personificatie der reactie is. Het schijnt, dat Moskou op de Joego slavische emigrantenregeering druk uitoefent, opdat deze ook vertegenwoordigers van de meer op de sovjet-unie georiënteerde partisanengroep van Tito opneemt. In bevoegde Duitsche kringen, en niet alleen daar, doch ook in neutrale kringen acht men het aan geen twijfel onderhevig, dat de aspiraties, die de sovjet-unie, naar uit zoovele feiten blijkt, ten aanzien van den Balkan koestert, tot conflicten met Engeland moe ten leiden. Dit land kan het zon der twijfel weinig aangenaam zijn, wanneer Moskou Zuid-Oost- Europa als zijn invloedssfeer be handelt. Het gebrek aan eensge zindheid tusschen beide landen op dit punt blijkt o.a. hieruit, dat Benesj, die zich voor de ondertee- kening van een Tsjechisch-sovjet- Russisch verdrag naar Moskou zou begeven, na intenventie van Londen zijn reis voorloopig heeft afgezegd. Ook de vaak weinig vriendelijke toon tusschen Londen en Moskou zegt op dit punt ge noeg. De vertraging, die het stre ven naar een conferentie tusschen Engeland, Amerika en de sovjet unie blijkbaar hoofdzakelijk van de zijde van laatstgenoemden partner ondervindt, kan eveneens als een teeken van vrij diepgaande verschillen van meening worden beschouwd, die, naar mag worden aangenomen, voor een belangrijk deel den Balkan betreffen. O.a. zou Moskou volgens een te Berlijn veel gehoorde opvatting zijn aspiraties zoover uitstrekken, dat het zich verzet tegen de landing van sterke geallieerde strijdkrachten in dit deel van Europa, daar het dit als een bedreiging van zijn belangen beschouwt. In de overplaatsing der Joego slavische en Grieksche emigran- tenregeeringen van Londen naar Cairo ziet men van Duitsche zijde overigens reeds een teeken, dat de Engelsche invloed op deze emi granten is verminderd ten gunste van dien van Moskou. Dat de houding van Engeland ten aanzien van den Balkan, op zijn minst gezegd, een open vraag is, is een factor, die ongetwijfeld de kans. dat een der met Duitsch- land verbonden Balkanlanden zich van zijn verplichtingen op grond van het bondgenootschap zal los maken, aanzienlijk vermindert. Van Duitsche zijde wordt niet na gelaten, dezen landen het voorbeeld van Italië voor oogen te stellen. Geallieerde Driemogendheden- conferentie Terwijl tot dusver vaststond, dat de Amerikaansche staatssecretaris. Cordell Huil, aan de ajs. conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van En geland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie zou deelnemen, en dat om die reden niet Moskou, maar Londen als plaats van bijeenkomst gekozen werd, meldde gisteren de Engelsche pers, dat de beraad slagingen toch in Moskou gehou den zullen worden, hetgeen, naai de „Times" zegt, het voordeel heeft, dat de Sovjet-Russische commissaris van buitenlandsche zaken voortdurend voeling kan houden met Stalin. Of staatsse cretaris Hull met het oog op deze nieuwe verplaatsing van de con ferentieplaats zelf aan de confe rentie zal deelnemen, is niet zeker. (D.N.B.) Roosevelt ontvangt nieuwen sovjet-ambassadeur Roosevelt heeft den nieuwen sovjet-ambas sadeur te Washington ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven over handigde. Ter gelegenheid van dit bezoek verklaarde de ambassa deur, dat de sovjet-regeering het volste vertrouwen stelt in den Amerikaanschen bondgenoot en dat zfj ervan overtuigd is, dat de gemeenschappelijke vriendschap niet alleen tijdens den oorlog, doch ook na den oorlog voortgezet en verstevigd zal worden. (D.N.B.) Verklaring van Pollitt De secretaris-generaal van de com munistische partij in Groot-Brit- tannië, Harry Pollitt, heeft op een communistische massabetooging op het Trafalgar-square gespro ken over hetgeen de Engelsche communisten bezighoudt. De „Daily Worker" merkt naar aanleiding van de betooging op, dat zoo enorm veel menschen hieraan deelnamen, dat zelfs de groote ruimte op het Trafalgar- square niet voldoende was. Pollitt zeide o.a.: „Tusschen de Engel- schen, Amerikanen en de sovjets zijn er zoowel in politiek als in strategisch opzicht „gevaarlijke meeningsverschillen." De resulta ten, die de drie staten tijdens het verloop van den oorlog tot dusver behaald hebben, vormen „geen be slissende resultaten". Wanneer er niet een gemeenschappelijke strategie komt, dan kunnen ei- gemakkelijk ernstige complicaties tusschen de Anglo-Amerikanen en de sovjet-unie ontstaan". (D.N.B.) Amerikanen boven West-Duitsch- land Gisteren zijn Ameri kaansche formaties bommenwer pers, naar het D.N.B. verneemt, bij zeer heiig weer, West-Duitsch- land binnengevlogen. In felle luchtgevechten dreven de Duit sche jachteskaders de golven vij andelijke bommenwerpers uiteen. Afweergeschut greep eveneens met goed effect in den afweer In. Tot nu toe werden 12 bommen werpers neergeschoten. Verspreid uitgeworpen bommen veroorzaak ten eenige schade in woongebie den en verliezen onder de be volking. Cunningham volgt Dudley Pound op De Britsche admiraliteit heeft volgens den Britschen be richtendienst medegedeeld, dat admiraal sir Dudley Pound ont heven is van zijn functies van eersten zeelord en chef van den staf der vloot. De koning heeft de benoeming van sir Andrew Cunningham tot zijn opvolger goedgekeurd. (D.N.B.). Gevolgen van hongersnood Het aantal slachtoffers van den hongersnood in Bengalen is ver leden Woensdag tot een nieuw re cord gestegen, waarbij alleen in Calcutta 197 personen om het leven kwamen, zoo meldt United Press uit New Delhi. Een corres pondent van de „New Delhi Sta tesman" in Midnapore schrijft, dat in de laatste 14 dagen geen ochtend voorbijgegaan is zonder dat men in de straten lijken vond. Er is niemand om de dooden te verbranden. Het blad schrijft ver der, dat sedert 16 Augustus 1354 personen om het leven zijn ge komen, waarvan een deel in zie kenhuizen na ernstige honger- kwalen. Dit getal is echter on volledig en geeft geenszins den werkelijken toestand weer. (D.N.B.) Verklaring van Pavolini De secretaris-generaal van de republi- keinsche fascistische partij, Pavo lini, heeft volgens radio-Rome in zake de binnenlandsche politiek van het republikeinsche fascisti sche Italië verklaard, dat de fas cistische justitie hard doch recht- Alles wat afgedaan heeft of van geen nut meer is, wordt in den vuilnisemmer geworpen. Hoeveel aardappelschillen en groente-af vallen zouden er vóór den oorlog wel niet verdwenen zijn in de vuilnisemmers van de Nederland- sche huishoudingen? Zeker, de schilleman" kreeg er zijn deel van. maar heusch, het was maar een bescheiden deel. Nu, in dezen oorlogstijd, mag niets meer in den vuilnisemmer verdwijnen, dat ons nog van ver der nut kan zijn. Dat is een Ne- derlandsch belang. De 5000 ton schillen, die in 60 van de belangrijkste gemeenten van ons land per week worden opgehaald, kunnen 30.000 koeien voeden. Dat is niet veel. zal men misschien zeggen, maar het is wèl veel als men bedenkt, dat dit voedsel ten goede komt aan koeien, die juist daar gehouden worden, waar het bijzonder te pas komt, namelijk in de buurt van de groote steden van ons land. Helpt de koeien en de koeien helpen u! Bewaar de aardappel schillen en geef ze aan den op haler mee. Bureau voor handelsinlichtingen - Te Amsterdam is gisteren het 40-jarig bestaan- van het Bureau voor handelsinlichtingen her dacht. Des morgen waren de di rectie en het personeel bijeen ter ontvangst van den raad van bij stand. Talrijke fraaie bloemstuk ken vormden in de ontvangstzaal een kleurig decor. Verschillende toespraken werden gehouden, o.m. door den heer Quarles van Uf- ford, die namens den raad van bijstand een belangrijke gift schonk voor het jubileum-reserve fonds. Namens het personeel werd een fraai uitgevoerde plaquette aangeboden, vooorstellende het ge bouw, waarin het Bureau voor handelsinlichtingen van zijn op richting af gehuisvest is. vaardig voor de verraders zal zijn. De schuldigen zullen voor een bij zonder gerechtshof worden ge daagd. Voorts zeide Pavolini, dat alle aanstichters van gewelddaden tegen fascisten tijdens de 45 dagen van het gevluchte Badoglio-regime niet op clementie kunnen rekenen. Pavolini noemde als voornaamste taak van de partij, het smeden van een nationaal blok uit het Italiaansche volk, dat zich in de ure des gevaars rondom de vlag gen van het land zal scharen. De zender van de fascistische regeering heeft zijn standpunt medegedeeld inzake het jodenpro bleem in het nieuwe Italië. Ver klaard wordt, dat het jodenpro bleem voor het fascisme een van de allerbelangrijkste problemen is, dat in het nieuwe Italië moet wor den opgelost. Het is bewezen, zoo wordt verder gezegd, dat het ver raad aan den Duitschen bondge noot van joodschen oorsprong is. Op den morgen na den putsch van Badoglio heeft het Italiaansche volk overal de joden aan het werk gezien. Joden zijn het geweest, die overvallen op dagbladen hebben georganiseerd en zich genesteld hebben op de redactiestoelen. Ook plunderingen en oproer zijn door joden georganiseerd. Hét fascisme, zoo werd tenslotte verklaard, eischt, dat de joden onschadelijk worden gemaakt. De joden moeten derhalve uit het nationale leven van het nieuwe Italië verdwijnen. (D.NJ3.). m. Een weg en een weg zijn twee., maar waarover onze panjewagen, een langgerekt en smal, typisch Poolsche voertuig thans door twee stevige Oostpruisische paar den wordt voortgetrokken om ons met een belangrijke en zware lading naar de in het dorp Kleszczele (Bezirk Bialystok) ge legerde Oostafdeeling 103 van den Neder landschen Arbeids dienst te brengen, is nauwelijks met dien naam aan te duiden! Van Bielsk uit, de standplaats van den staf van het N.A.D.- korps Oost 10, leidt een mulle zandbaan in Zuidelijke richting naar dat op ongeveer 25 KM. afstand gelegen plaatsje. Het is mooi droog weer en daardoor is het zand extra ios, zoodat de wie-, len van ons voertuig er diep in wegzakken. Maar dank zij de twee sterke paarden komen we er doorheen! Bij den ouden toestand van den weg, toen de egalisee- rende zandlaag nog niet was aangebracht en de onderliggende grond door de zware regens der afgeloopen dagen tot één mod derpoel zou zijn geworden, zou dat echter zeer twijfelachtig zijn geweesV De zware lading had den wagen tot aan zijn assen wegge druktAfwatering is in vele deelen van hst voormalige Polen een onbekend begrip; zoo ook hier.. Binnen afzienbaren tijd, als de verbetering van den weg in clusief de verharding is voltooid, zullen de bewoners van deze streek in belangrijke mate de voordeelen van de aldus verkregen gebiedsontsluiting ondervinden. En toch heeft de bevolking, die dat wern thans onder Duitsche leiding uitvoert, hiervoor zelf nimmer de minste animo getoond. De langzame tocht voert ons door een gegolfd terrein (het doet denken aan midden-Limburg) met loof- en naaldhoutbosschen en akkers. In de lage deelen zien wij uitgestrekte weiden, die over matig vochtig, ten deele zelfs moerassig zijn. Ook al weer het gevolg van gebrek aan afwate ring. Toch maakt de omgeving hier een iets meer gecultiveerden indruk dan de Noordelijke stre ken van het Bezirk Bialystok en dat is het gevolg van de samen stelling der bevolking. In dit ge bied wonen namelijk meer wit- Russen en Roethenen dan eigen lijke Polen, welke laatsten feite lijk slechts een soort roofbouw plegen. Maar desondanks be speurt men ook hier een onver antwoord vasthouden aan ver ouderde begrippen. De Poolsche staat heeft nagelaten om zijn be volking met den tijd te doen mee leven, vandaar ook het veelal prullerig instrumentarium van den landbouwer in deze streken, waarvoor de Nederlandsche boer medelijdend zijn schouders zou ophalen. Vermoedelijk is van de wit-Russen en de Roethenen door juiste leiding een goede en ar beidzame boerenbevolking te ma ken. Aan de Polen moet echter wel bijzonder veel worden veran derd. Beter gezegd: in de Polen, want bij hen is de luiheid geen aanwensel, doch een natuurtrek geworden, gevormd door de tragi sche historische ontwikkeling van hun land, welks bevolking door alle eeuwen heen werd uitge perst en uitgeknepen door haar Poolsche en Russische regeerders. Het loopt reeds tegen den avond als wij Kleszczele bereiken, het doel van onzen tocht. Verge leken met het stadje Bielsk ziet het er hier wel zeer primitief uit. Stond er in eerstgenoemde plaats bijv. nog hier en daar een stee- nen woning of gebouw - in Kleszczele is, uitgezonderd een prachtig gevormde, vrij groote Grieksch-katholieke kerk, alles van hout en zonder verdiepingen. Een overeenkomst met Bielsk ver- van hedenavond 18.15 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op te 13.13 uur en gaat onder te 21.50 uur. toonen de bewoners van dit lan delijke dorp in hun neiging om voor den drempel der huizen op den grond te zitten. Zit men in Bielsk dikwijls gezellig samen op de steenen of tegels van de als trottoir bedoelde straatdeelen, te Kleszczele doet men zulks op het zand. De Oostafdeeling heeft het met de legering buitengewoon goed getroffen! De N.A.D. kreeg twee ruime scholen toegewezen, als mede enkele kleine huizen. Bo vendien zal in de zeer nabije toe komst een derde schoolgebouw, aan welks voltooiing een geheele groep van de Oostafdeeling 103 de laatste hand legt, eveneens ter beschikking komen. Va nbarakken, zooals in de N.A.D.-kampen in Nederland, is hier dus geen sprake, maar des ondanks maakt de afdeeling te Kleszczele een zeer ordelijken indruk. Voor een der schoolge bouwen staat de hooge vlagge- mast, waaraan 's morgens, onder het schallen van de trompet en voor de oogen van alle leden der kampgemeenschap. de Neder landsche driekleur' wordt gche- schen. De mannen van de afdeeling voelen zich hier heel goed thuis en ze zijn trotsch op hun vrijwil lig pionnierswerk ten behoeve van de Nederlanders, die, hun ko loniën in Oost- en West-Indië verloren hebbend, wel gedwongen zijn den blik naar Oost-Europa te wenden. Burgemeestersbenoemingen Tot burgemeester van Borne is benoemd de heer J. van den To ren, commies ter gemeentesecreta rie te Almelo. De nieuw benoemde burgemeester Is 44 jaar oud en' behoort tot geen politieke partij. Tot burgemeester van Hellen- doorn is benoemd de heer H. C. M. Peeze Binkhorst, thans ge meentesecretaris van stad Delden, die sedert 1941 bij de N.S.B. is aangesloten. Een big groeit Het is in de practijk gebleken, dat in grensge vallen nog al eens meeningsver- sehil ontstaat tusschen opspo ringsambtenaren van de prijsbe- heersching en de verkoopers van biggen. Dit meeningsverschil be trof dan de kwestie of een big van bepaalden leeftijd en grootte nog als big moest worden aangemerkt öf reeds als looper kon worden ge kwalificeerd. Om tot een eenvor mige regeling te geraken, heeft de gemachtigde voor de prijzen den opsporingsambtenaren medege deeld, dat een big ophoudt big te zijn indien deze een gewicht van 35 kilo en een leeftijd van 3 maanden bereikt heeft. Metalen huishoudelijke artikelen Ingevolge bekendmaking in de Staatscourant van 4 October is het bestaande verkoop- en afleve ringsverbod voor bepaalde metalen huishoudelijke artikelen, voor zoo ver het betreft verkoop en afle vering door fabrikanten en han delaren, met uitzondering van de detailhandelaren, uitgebreid tot de volgende, geheel of gedeeltelijk van metaal vervaardigde artike len: bakvormen, beugels voor weckflesschen, broodmessen incl. broodzagen, draadtreeften, draad zeven. fleschopeners, gieters, ka- chelpijnen incl. ellebogen, keuken messen, koffiemolens, kolenkitten, nachtpotten, pansponzen, paple pels, raspen, scheerapparaten, stof- blikken, strijkijzers (niet elec- trisch), trechters, tuinharken en tuinschoppen (van kleine maat, bestemd voor gebruik door parti culieren) voorraadbussen. vuil nisemmers, waschstampers. Te zijner tijd zullen nadere mededeelingen worden gedaan omtrent de wijze, waarop en de voorwaarden waaronder weder tot verkoop en aflevering van boven genoemde artikelen mag worden overgegaan. Rechterlijke macht Benoemd is tot raadsheer in het gerechts hof te Arnhem mr. S. J. Pit, vice- president van de arrondissements rechtbank te Haarlem, en tot vice- president van de arrondissements rechtbank te Haarlem mr. E. J. W. Top, thans rechter in de ar rondissementsrechtbank nhtatur

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1