DE MOORDENAARS VAN LUITENANT-GENERAAL SEYFFARDT e.a. VOOR HET POUZEI-STANDGERIfHT DE STRIJD AAN DEN DNJEPR TWEEDE BLAD Napels ontruimd. VERDUISTEREN: „1000 ton aardappel schillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." KUNST EN LETTEREN De door het Polizeistandgericht in Amsterdam op 30 September 1943 op grond van de verorde ning tot bescherming van de open" bare orde van 9 Januari 1943 ter dood veroordeelde 19 Nederlanders hebben deel uitgemaakt van een terreurgroep, die vooral op het oog had moorden te plegen op vooraanstaande Nederlandsche personen, alsmede aanslagen te doen op spoorlijnen en daardoor indirect de Duitsche bezettende overheid te treffen. De leiders van de terreurgroep zijn deels natio- l nalistische, deels joodsche studen ten geweest, die zich onder lei- :ding van vroegere leden der Com munistische Partij Nederland ver bonden hadden om daden van ge weld te plegen. De terroristen hebben het klaar gespeeld zich te voorzien van wapenen en ont plofbare stoffen, die ten deele van buitenlandsche herkomst waren. De groep stond onder leiding van den communistischen arts dr. Kastijn en van den student in de medicijnen en half-jood Hans Katan. De half-jood Hans Katan heeft de opdracht gegeven tot den moord op luit.-gen. Seyf- fardt, commandant van het Ne derlandsche Vrijwilligerslegioen. De vol-jood Leo Frijda heeft te zamen met den communistischen arts dr. Kastijn op 5 Februari 1943 in Den Haag den moord op lui tenant-generaal Seyffardt uitge- voerd. De arts di Kastijn, die het doodelijk schot op luit.-generaal Seyffardt heeft gelost en zich bo vendien heeft schuldig gemaakt aan den moord op den leider van het departement v^n Volksvoor lichting, mr. Reydon, op 9 Febr. 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelfmoord gepleegd. Hans Katan heeft bovendien sa men mét den vol-jood Leo Frijda,- 1 deelgenomen aan den moord op den Nederlander Van Blom op 25 r Juni 1943 in Amsterdam en bo vendien aan de moorden op den vroegeren Nederlandschen mi nister van Landbouw, dr. Post- huma, 3 Juni 1943 in Hengelo, op den leider van het ministerie van Volksvoorlichting, mr. Reydon op 9 Februari 1943 in Voorscho ten, op den politie-vaandrig Post man' op 24 Juni 1943 in Amster- dam, op den rijwielstaller Hoff op 2 Juni 1943 in Amsterdam, op den Nederlandschen lsten luite nant van politie Kaay op 3 Juli 1 1943 in Enschede, op den Neder landschen tandarts De Jonge- - Coheri op 22 Juli 194^ in Amster- dam, alsmede aan de poging tot moord op den Nederlandschen politie-agent Blonk en diens echt- genoote op 15 Juli 1943, terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot 1 een reeks andere moorden op vooraanstaande Nederlandsche i personen, welke niet zijn uitge voerd. Hans Katan is de drijf veer van alle door leden der ter- i reurgroep uitgevoerde spoorweg- aanslagen en brandstichtingen ge weest en heeft zelf aan verschei- dene handelingen deelgenomen. De vol-joodsche student !n de me- dicijnen Leo Frijda, die heeft deel- genomen aan de oprichting van r de terreurgroep, heeft behalve de L' moorden op luitenant-generaal Seyffardt en op den Nederlander 1 Blom, den moordaanslag gepleegd op den rijwielstaller Hoff te Am sterdam. Hij heeft het doodelijke schot op Hoff gêlost. De veroor- deelde leeraar in de natuurkunde i Johannes van Mierlo, Heeft op de plek van de misdaad hulp ver leend. Leo Frijda heeft voorts, K samen met Katan. twee spoor- liwegaanslagen uitgevoerd en in Juni 1943 geprobeerd om in een' biipscoop-theater te Den Haag door J middel van een brandbom brand te stichten De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1943 den Nederlandschen i tandarts De Jonge—Cohen in diens spreekkamer doodgeschoten *jn twee schoten gelost op diens echtgenoote, die gewond werd. Me deplichtige is de gymnastieklee- raar Henri Geul, die eveneens met een pistool gewapend is geweest. Geul had zich pas op 20 Juli 1943 bij de terreurgroep aangesloten en zich bereid verklaard tot medewer- king bij elk soort daden van ter reur. Op 15 Juli 1943 heeft Sape ii Kuiper te zamen met den student t Johannes Kalshoven, die zich in Mei 1943 tot medewerking bij da- den van terreur bereid had ver- 1 klaard, den moordaanslag gepleegd op den Nederlandschen politie agent Blonk en diens echtgenoote. Johannes Kalshoven heeft op den politie-agent Blonk geschoten, ter wijl Sape Kuiper verscheidene schoten heeft gelost op de echtge noote van Blonk, die haar man te hulp snelde en voorts nog een schot op den politie-agent Blonk. Blonk en zijn echtgenoote wer den zwaar gewond. Kuiper heeft ook medewerking verleend aan den moord op den rijwielstaller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper ge probeerd brand te stichten in een bioscooptheater te Amsterdam, waar hij een brandbom had ver stopt in een door hem opengesne den logezitplaats. Doordat de hel- sche machine tijdig kon worden verwijderd, is de brand voorkomen. Te zamen met den jood Leo Frijda en den eveneens veroordeelden student in de medicijnen Olaf Thomsen heeft Kuiper in een huis te Amsterdam een groot aantal brandsassen gemaakt. In den veroordeelde Johannes van Mierlo, die werkzaam is ge weest als leeraar aan de machinis- tenschool te Amsterdam en die nauwe betrekkingen onderhield met de communistische partij, hebben de jonge terroristen een hunner geestelijke leiders gevon den. Van Mierlo heeft een speciale sabotage-groep georganiseerd. Be halve dat hij medeplichtig was aan den Moord op Hoff, den eigenaar van de fietsenstalling, heeft hij opdracht gegeven voor den op 20 Augustus 1943 gepleegden moord op den Nederlandschen politie- kapitein Woerts in Bussum, in En- gelsche opdracht schikkingen ge troffen voor den moord op een vooraanstaande Nederlandsche persoonlij klieid en in 3 gevallen informaties ingewonnen voor voor genomen moordaanslagen. Louis Boissevain, leerling op de machinistenschool, die een leiden de rol in de terreurgroep speelde, heeft in opdracht van den half- jood Hans Katan en van den jour nalist Maarten van Gilse en met hulp van de eveneens gearresteer de studente Reina Prinsen-Geer- lings op 3 Juli 1943 te Enschedé den eerste luitenant der Neder landsche politie Kaay doodgescho ten. Louis Boissevain heeft voorts op 20 Augustus 1943 met hulp van de intusschen gearresteerde Ger- truida van Lier twee schoten ge lost op den Nederlandschen politie-kapitein Woerts in Bussum, waardoor deze zwaar gewond werd. Deze moordaanslag is gepleegd op verlangen van een andere terreur groep, die als belooning had be loofd vuurwapenen te zullen leve ren (binnenkort zal deze andere terreurgroep zich voor het Polizei standgericht te verantwoorden hebben). Tenslotte heeft Louis Boissevain als leider van een spe ciale terreurgroep aanwijzingen gegeven voor het ten uitvoer leg gen van spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen voorbereid. De student Antoon Pleyte heeft zich langen tijd met den werktuig kundige Jan Karei Boissevain be zig gehouden met het vervaardi gen van helsche machines en ont plofbare stoffen; beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare stoffen weten te verschaffen., Antoon Pleyte en Jan Karei Boissevain hebben eind Mei 1943 door het aanbrengen van ontplof bare ladingen een aanslag ge pleegd op een Duitschen frontver- Iofgangerstrein, die niet gelukt is. Te zamen met onbekende perso nen heeft Antoon Pleyte nog een anderen aanslag op een Duitschen verlofgangerstrein beproefd. Een derde aanslag op een Duitsch mi litair transport is hem evenmin gelukt. De door Jan Karei Boissevain vervaardigde ontplofbare stoffen zijn gebruikt bij andere aanslagen. De kantoorbediende Gideon Bois sevain, de letterkundige Walter Brandligt en de journalist Maar ten van Gilse hebben zich als leden der terreurgroep jaren lang bezig gehouden met het vervaar digen en in omloop brengen van vervalschte persoonsbewijzen voor in illegaliteit levende Nederlan ders. Zij hebben verder in radio toestellen, die moesten worden in geleverd, brandsassen ingebouwd met het doel, dat gebouwen met de daarin bijeengebracht radio toestellen in brand zouden ge raken. Gideon Boissevain en Maarten van Gilse hebben voor ontplofbare middelen gezorgd en twee aansla gen op spoorlijnen uitgevoerd, die niet gelukt zijn. Gideon Boissevain heeft ook voor den moord op een politie-ambtenaar een afspraak gemaakt met andere leden der groep. De piqeur Remiens en de radiotechnicus Antoine Th. Broeckman waren reeds sinds ja ren lid van communistische sabo tagegroepen. In Maart en Mei 1943T hebben zij twee mislukte spoor wegaanslagen gepleegd. Zij heb ben verder in het voorjaar van 1943 met andere daders overvallen gepleegd op den bankier Lokeren- Campagne in Blaricum, den make laar Honing in Soest, op het huis Wit'e Burcht :n Soest, oo een vrouw in Laren en op een villa in Lage Vuursche, om geld, levens middelen, kleedingstukken en per soonsbewijzen op te eischen. In de eerste drie gevallen hebben zij zich toegang tot de huizen verschaft door zich uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherheitspolizei. Eind Juni 1943 hebben zij een roof overval, gepleegd op een transport distributiebescheiden in Lage Vuursche. Remiens, die ook aan de vervaardiging van valsche per soonsbewijzen heeft medegewerkt, heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsche weermacht in brand gestoken, brandstichting ge pleegd in het Arbeidsbureau te Amsterdam en heeft deelgenomen aan den aanslag op het bevol- MAANDAG 4 OCTOBER 1943. Duitsche weermachtberichten. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „Ten Zuid-Oosten van Saporosje ondernam de vijand, onder den indruk van zijn. zware verliezen bij de mislukte groote aanvallen de laatste dagen, slechts eenige plaatselijke aanvallen, zonder re sultaat. Aan den midden-Dnjepr duren de gevechten om de bruggenhoof den der bolsjewisten voort. Bij deze tegenaanvallen werden ver scheidene vijandelijke gevechts groepen uiteengeslagen. Van de rest van het Oostelijk front wordt slechts uit den centralen sector levendige gevechtsactie gemeld. In de maand September zijn door de luchtmacht en het leger aan het Oostelijk front 1464 sov- jetvliegtui'0,1 ^.rnietigd. In de gevechten m den centralen front sector helden zich de laatste we ken de Silezische 102de de Neder- saksische 216de en de Thue- ringsch-Hessische 299ste divisie infanterie bijzonder onderschei den. In Zuid-Italië viel den vijand slechts met vrij kleine afdeelin- gen langs de wegen bij den Vesu vius en aan den Westrand der vlakte van Foggia zonder succes aan. Slechts om één plaats ten Noorden van Foggia, waar de vij and is binnengedrongen, wordt nog gevechten. Het terugtrekken onzer troepen op een voorbereide bergstelling verloopt volgens tie plannen. Na grondige vernieling van alle voor den oorlog belangrijke in stallaties te Napels en het weg voeren der ravitailleeringsgoede- ren werd de stad aan den voor zichtig volgenden vijand overge laten. In de Middellandsche Zee heb ben formaties gevechtsvliegers door bomtreffers zware schade toegebracht aan een vijandelijken torpedojager en een koopvaardij schip van middelbare tonnage. Formaties Amerikaansóhe bom menwerpers trachtten gisteren overdag doelen in Z.-Duitschland aan te vallen. Zij werden door krachtigen jachtafweer al ver voor de Duitsche grens aangevallen en gedeeltelijk tot het laten vallen van haar bommen boven zee en tot omkeeren gedwongen. Enkele formaties, die er in slaagden die per in. Duitsch gebied door te dringen, werden hardnekkig ach tervolgd en voor het grootste deel van haar doelen weggedrongen. Door het werpen van bommen op eenige plaatsen ontstonden ver liezen onder de burgerbevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht onder namen Britsche bommenwerpers een terreuraanval op Rijnlandsch- Westfaalsch gebied. Vooral te Hagen ontstonden aanzienlijke schade in woonwijken en verlie zen onder de bevolking. Volgens de tot dusverre binnengekomen rapporten werden 24 viermoto rige bommenwerpers neergescho ten". En Zondag: Aan het Koebanbruggéhoofd en in den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front deed de vijand gisteren plaatse lijke aanvallen, die, hier en daar na harden strijd, afgeslagen wer den. De stad Taman werd zonder dat de vijand het merkte, na vernie ling van alle voor den oorlog belangrijke installaties, ontruimd. Aan den midden Dnjepr gelukte het vijandelijke landingshoofden verder te verkleinen. Den taai strijdenden vijand werden daarbij zware verliezen toegebracht. Bij de afweergevechten ten Zuidoosten vaa Saporosje hebben zich hetr jagerregiment no. 138 onder leiding van lt. kolonel Graaf van der Goltz, een onder .leiding van majoor von Gaza^taande tankgroep en de stormgeschutaf- deeling no. 243, benevens de leger- tankjagerafdeeling 721 bijzonder onderscheiden. Aan het Zuid-Itaiiaansche front heerschte slechts geringe gevechts activiteit. Anglo-Amerikaansche strijdkrachten volgden onze ach terhoedetroepen, die na vernieling van alle voor den vijand belang rijke installaties langzaam naar het Noorden uitwijken. In het Noordelijk deel van het eiland Corsica hebben Duitsche gevechtsgroepen verscheidene aan vallen van troepen van Badoglio, benden en Gaullistische batail- lons Marokkanen afgeslagen. Door tegenaanvallen werden den vijand zware, bloedige verliezen toege bracht. Talrijke gevangenen wer den binnengebracht. Vij andelijke vliegerstrijdkrachten hebben overdag uit groote hoogte en onder bescherming van wolken bommen geworpen op Emden en andere plaatsen in het kustge bied der Duitsche Bocht. In den afgeloopen nacht zijn sterke fortnaties Britsche bom menwerpers onder nieuwe schen ding van Zwitsersch territoriaal gebied naar Zuidwest-Duitschland gevlogen. Een terreuraanval op München veroorzaakte verliezen onder de bevolking en vrij groote schade in de stad. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten vol gens de tot dusver ontvangen be richten 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Het luchtwapen heeft in den nacht van 2 op 3 Oct. vliegvelden en andere militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland be streden. Luchtaanval op Parijs Anglo- amerikaansche bommenwerpers hebben gistermiddag een aanval gedaan op Parijs, zoo meldt het agentschap Ofi, tot nu toe zijn er 8 dooden en veertig gewonden (D.N.B.). Verklaringen van Engelsche ministerse De Britsche minis ter van binnenlandsehe zaken, Morrison, verklaarde, volgens den Engelschen nieuwsdienst: „de En- gelschen kunnen in de eerste ja ren na den oorlog geen verzach ting van de oorlogsbeperkingen verwachten- Wanneer Engeland een sociale en economische cata strofe wil vermijden, moet het ook na den* oorlog zoolang een „con trolestelsel" handhaven als de omstandigheden zulks vereischen. Het systeem van rantsoeneering zoowel in de industrie als in de zaken, en de positie van de indu strie onder staatscontrole moeten zoolang gehandhaafd blijven als de schaarschte voortduurt". De Britsche minister van ar beid, Bevin, heeft volgens den En gelschen nieuwsdienst in een rede den eisch gesteld, dat Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie gemeenschappelijk in gTooten om vang de politiemacht voor den wereldvrede zullen uitoefenen. Bevin zeide o.a.: „Gr.-Brittannië moet bij de vestiging van den vrede de trait d'union zijn tus- schen de Ver. Staten en de Sov jet-Unie. (D.N.B.). van hedenavond 18.15 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op te 12.05 uur en gaat onder te 21.06 uur. kingsregister te Amsterdam on 27 Maart 1943. De kantoorbediende Anton J Th. Koreman is ter dood veroor deeld, omdat hij den pikeur Re miens, na diens deelneming aan den aanslag op het Amsterdam- sche bevolkingsregister, in zijn huis heeft opgenomen en diens pistool in bewaring heeft geno men, hoewel hij op de hoogte was van diens medewerking aan de actie van sabotage. Tegen den monteur Viktor van Swieten is de doodstraf uitgesproken, omdat hij sinds jaren een pistool in bezit had en dit wapen, ondanks het desbetreffende bevel, dat de be zettende macht heeft uitgevaar digd, niet heeft ingeleverd, voorts omdat hij zijn pistool heeft over handigd aan de mede-veroordeel den Remiens en Broeckman voor eventueele verdediging tegen Duit sche politie-beambten en tenslotte omdat hij een pistool van Remiens in bezit heeft genomen om dit wa pen te repareeren. De student in de medicijnen Jo- hann Roemer heeft zich vergre pen aan de verordening tot be scherming van de openbare orde, doordat hij op 10 April 1943 door het aanbrengen van een brandsas gepoogd heeft brand te stichten in de universiteit te Amsterdam, ten einde de door de Nederlandsche studenten afgelegde verklaringen van loyaliteit te vernietigen en tegen de loyaliteitsverklaringen te protesteeren. Ook zijn handeling is door het Standgericht beschouwd als dienende om de openbare rust en orde in Nederland te verstoren. Het geestelijke contact van de door het Polizeistandgericht Am sterdam op 30 September 1943 ver oordeelde Nederlanders met de illegale communisten is'vooral tot stand gebracht door den 32-jarigen Pooters is reeds op jeugdigen leef tijd lid der Communistische Partij Petrus Pooters, zonder beroep. Nederland geweest, heeft leidende functies in deze partij bekleed en zich na ontbinding der Communis tische Partij Nederland bezig ge houden met het tot stand bren gen van het contact der illegale communisten met de kringen van nationalistische studenten eener- zijds en met sabotagegroepen an derzijds. Jarenlang heeft hij ver boden politieke redevoeringen voor Nederlandsche studenten gehou den en studenten gerecruteerd voor terreurgroepen. Pooters heeft deel gehad in de oprichting der op 30 Sept. 1943 veroordeelde terreur groep en heeft van al haar hande lingen kennis gekregen, zonder dat hy zelf actief aan daden van ge weld deelnam. Wegens het op richten van een geheime organi satie en wegens het piet aangeven der hem bekende gewelddelicten, dat wordt voorgeschreven door de Verordening tot bescherming der orde,°"is hij eveneens ter dood ver oordeeld. De behandeling tegen verschei- dene vrouwen, die als leden der terreurgroep gearresteerd zyn. als mede tegen andere medeplichti gen zal op bijzondere wijze ge schieden. UITBREIDING CONCERTEN' RESIDENTIE-ORKEST. 4 paedagogische volksconcerten in October. Het Residentie-Orkest is voorne mens op verzoek van vele muziek- vrienden het aantal zijner concer ten in de Sleutelstad te vermeer deren. Zoo zal in October een viertal „Paedagogische Volkscon certen" worden gegeven op 11, 18, 27 October en 1 November, in welke serie de ontwikkeling van het or kest zal worden behandeld. Ieder concert zal worden voorafgegaan dook een kor-e mondelinge inlei ding. Deze vier concerten staan onder leiding van Pr its Schuur man. Toon Verhey en Yvon Baar- spul. Solisten zijn: Louis de Ruy- ter, Willem Theuerzeit. John Poth. viool, Louis Stotijn, fago*. WlllJ! Fens, plano.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5