BEKENDMAKING 84ste Jaargang Zaterdag 2 October 1943 No. 25618 BUITENLAND DE STEM DER S.S. De moordenares van politie-president Kerlen gegrepen. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. „1000 ton aardappel schillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 is door den höheren SS- und Polizeiführer de inleveringsplicht voor alle radio-ontvang, toestellen afgekondigd. De kring van personen die van den inleveringsplicht waren vrijgesteld, was nader aangegeven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht vol daan. Het onrechtmatig achterhouden van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een snel ingrijpen der Duitsche justitie gestraft. Behalve dat het toestel verbeurd werd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenisstraffen opgelegd. Teneinde dien personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaam heid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gelegenheid te geven dit alsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt der höhere SS- und Polizeiführer in overeenstemming met den Rijkscommissaris het volgende mede: Onder den inleveringsplicht vallende, echter nog niet inge leverde radio-ontvangtoestellen, moeten onverwijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13. By deze aanmelding moeten de naam, woonplaats en straat van den eigenaar en het merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits het toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politie, in plattelandsgemeenten bij den betreffenden burge meester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van dezen ter mijn nog in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel zonder de officieele speciale toestemming te hebben, zal met bijzon dere strengheid worden opgetreden. Der höhere SS- und Polizeiführer (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenführer und General der PolizeL Den Haag, 2 October 1943. Inzake de vandaag gepu bliceerde beschikking van den höheren SS-und Polizei führer, verneemt het A.N.P. nog het volgende. De beschikking van den höheren SS- und Polizei führer van 13 Mei 1943 inza ke de inlevering van radio ontvangtoestellen bepaalde, dat alle radio-ontvangtoe stellen, -toebehooren en -on- derdeelen onmiddellijk in gaande verbeurd verklaard werden. Van den dag der pu blicatie dezer beschikking af mocht derhalve noch de eige naar noch de bezitter vrij over de verbeurdverklaarde voorwerpen beschikken. Deze voorwerpen moesten veeleer binnen de officieel medege deelde termijnen ingeleverd worden, voorzoover de bezit ter geen verzoek om vrijstel ling had ingediend en in het bezit was van de behoorlijk geteekende en gestempelde, van een loopend nummer voor ziene strook van het verzoek tot vrijstelling. Van 13 Mei 1943 af was derhalve zonder bij zondere toestemming het af staan of in bezit nemen en daarenboven ook het ver vaardigen, doch ook het be schadigen van radio-ont vangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen verboden. Derhalve heeft iedereen, die een radio-ontvangtoestel verkocht, weggegeven of uit geleend heeft zich evenzeer aan een strafbaar feit schul dig gemaakt als diegene, die een dergelijk toestel gekocht geleend of als geschenk aan genomen heeft. De toestellen moesten voorts op grond van de plaatselijke publicaties op de inleverings- bureaux worden ingeleverd. Hij, die zijn toestel om de een of andere reden niet op den vastgestelden tijd op het be treffende inleveringsbureau heeft ingeleverd, heeft zich eveneens strafbaar gemaakt. Deze bepaling gold natuur lijk niet alleen voor de eige naars, doch ook voor de be zitters of bewaarders van een dergelijk toestel, die in elk geval den plicht hadden voor de tijdige inlevering zorg te dragen. In het bijzonder was ook b.v. ieder gezinshoofd verplicht voor een eventueel afwezig familielid of mede gebruiker van de woning de beschikking tot inlevering na te komen. Na het verstrijken van de vastgestelde inleveringster mijnen hebben de bureaux der politie en posterijen steekproeven genomen en daarbij vastgesteld, dat wel iswaar verreweg het grootste deel van de bevolking aan de genoemde beschikking had voldaan, doch dat echter in vele gevallen uit wanbegrip, onbedachtzaamheid, tendeele ook uit angst voor een finan cieel verlies of om het toe stel voor later te behouden, aan den inleveringsplicht niet was voldaan. Overeen komstig de geldende bepa lingen moesten deze gevallen aan het Duitsche Landesge- richt voor berechting worden aangegeven, zooals het pu bliek ook door herhaalde be richten in de dagbladen heeft vernomen. De höhere S.S.- und Poli zeiführer heeft thans beslo- ten een naderen termijn voor de inlevering vast te stellen tot en met 20 October 1943, binnen welken tijd de eigenaars en bezitters resp. bewaarders in staat zijn tot inlevering over te gaan, zon der zich aan een strafver volging bloot te stellen. Prin- cipieele voorwaarde voor vrijdom van straf is daarbij, dat de eigenaar, bezitter en bewaarder van nog niet in geleverde en niet uitdrukke lijk vrijgestelde radio-ont vangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen onverwijld, dat beteekent dus binnen den kortst mogelijken termijn na het bekend worden der nieu we beschikking, het feit van het bezit schriftelijk met de in de nieuwe beschikking ge noemde bijzonderheden aan het aangegeven bureau der P.T.T. opgeeft. Over de be voegde inleveringsbureaux. waar deze voorwerpen dan tot en met 20 October 1943 moeten worden ingeleverd, zullen nog plaatselijke be kendmakingen volgen. De plaatselijke bureaux van de Nederlandsche politie - in plattelands-gemeenten de burgemeester - geven op ver zoek ook inlichtingen, waar zich de inleveringsbureaux bevinden. Zooals reeds gezegd, zijn tot dusverre slechts steek proeven genomen. Na het verstrijken van den naderen inleveringstermijn zullen de bevoegde autoriteiten alle gevallen van inbreuk op de beschikking van 13 Mei 1943 met bijzondere strengheid vervolgen, daar dan niemand meer de mogelijkheid heeft te beweren, dat hij zich van de draagwijdte van zijn han deling niet bewust geweest is. De bevoegde autoriteiten zijn in het bezit van de voor malige radioluistervergun- ningen, de afleveringsbewij- zen en garantielijsten van de radiohandelaren en van an dere overeenkomstige bewijs stukken en zijn derhalve ook in staat om te controleeren of bepaalde, wat betreft het type en fabrieksnummer nauwkeurig bekende toestel len ook daadwerkelijk zijn ingeleverd. Daarenboven mag het als bekend verondersteld worden, dat er voldoende mogelijkheden van techi- schen en politioneelen aard zijn om elk radiotoestel op te sporen. Bij een beweerde ter be schikkingstelling van een ra diotoestel aan een ander per soon vóór 13 Mei 1943 zal de oorspronkelijke kooper van het toestel moeten kunnen aantoonen aan wien hij het betreffende toestel heeft ge geven. Ook die personen, die een radio-ontvangtoestel om iemand een plezier te doen in bewaring genomen hebben of bij wie verpakte of geslo ten voorwerpen zijn gedepo neerd, waarin zich een radio ontvangtoestel zou kunnen bevinden, dienen wel te be seffen, dat zij zich dan ook door een niet-inlevering als medeplichtige of mede-da der strafbaar maken, wan neer zfj het nalaten zich te overtuigen van den werkelij- ken inhoud van het bij hen achtergebleven voorwerp. Het spreekt vanzelf, dat een verbergen van voorwerpen die vallen onder den plicht tot inlevering, hetgeen herhaal delijk op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen in hui zen en tuinen is vastgesteld, alleen maar een dienovereen komstige verzwaring van straf met zich moet mee brengen. Voorts spreekt het vanzelf, dat de plicht van inleveren niet alleen betrekking heeft op één toestel van verschei dene toestellen in het bezit of eigendom van den betref fenden persoon, doch ook op alle niet uitdrukkelijk offi cieel vrijgestelde toestellen. Hij, die zijn toestel na 13 Mei 1943 gratis of tegen ver goeding heeft afgegeven, doet er goed aan eveneens onver wijld aan het in de nieuwe beschikking genoemde bu reau van de P.T.T. het feit van de afgifte van het toe stel met nauwkeurige gege vens omtrent dengene aan wien men het heeft afge staan met nauwkeurige om schrijving van het toestel op te geven. Hij kan, wanneer het toestel dan tijdig wordt ingeleverd, eveneens op vrij dom van straf rekenen. Om onduidelijkheden over verkregen vrijstellingen van toestellen te vermijden, wordt nadrukkelijk verklaard, dat alleen die toestellen als vrij gesteld kunnen worden be schouwd, waarvoor de bezit ter het onderste strookje van het genummerde officieele vrijstelling-formulier voor het indienen van een verzoek tot vrijstelling bezit, dat door de daartoe gerechtigde in stantie van handteekening en dienststempel moet zijn voorzien. Deze strookjes vor men de voorloopige vrijstel ling, als definitieve gelden de nieuwe radioluisterver- gunningen, die thans door de P.T.T. worden verstrekt en die nauwkeurige gegevens bevatten over den bezitter der vergunning en over het vrijgestelde toestel- Andere b.v. schriftelijke vrijstel lingspapieren van een of an dere instantie zijn niet gel dig. Alleen deze genoemde voorloopig of definitief vrij gestelde radio-ontvangtoe stellen, -toebehooren en -onderdeelen behoeven der halve niet te worden ingele verd. De beschikking van den höheren SS- und Polizei führer van 13 Mei 1943 voor ziet in gevangenisstraf of geldboeten tot een onbeperkt bedrag, niet alleen voor den directen dader doch ook te gen lederen mede-dader, aanstichter of medeplichtige. Daar na 20 Oct. 1943 tegen de schuldigen met bijzondere strengheid zal worden opge treden, is te verwachten, dat de strafmaat vergeleken met de tot dusver behandelde ge vallen nog belangrijk zal worden verhoogd. Het Oostelijke front De AJN.P.-correspondent te Berlijn meldt: In het algemeen kan gezegd wor den, dat de situatie aan het Oos telijke front de laatste dagen geen Ingrijpende wijzigingen heeft on dergaan. De bolsjewisten vallen -met onverminderde hevigheid aan, doch groote successen blijven ach terwege. Hoewel dit voor een deel ..een gevolg zal zijn van het feit, dat de Dnjepr de verdediging aan merkelijk begunstigt, schrijft men wan Duitsche zijde het succes bij den afweer van sovjet-russische aanvallen in hoofdzaak toe aan de gunstige uitwerking van de toege paste frontverkorting. Wel zeer sterk is dit, volgens Duitsche be richten, tot uiting gekomen in den sector ten Zuidoosten van Sapo- rosje, waar de sovjet-russische legerleiding blijkbaar met alle ge weld een doorbraak door het Zui- ieliike front wilde forceeren, tot welk doel zij verscheidene Infan teriedivisies en gemotoriseerde brigaden had geconcentreerd om aldus in dezen sector een zwaarte punt te vormen. Desondanks bleek de Duitsche afweer te sterk en de pogingen der bolsjewisten zijn dan ook, naar men van militaire zijde alhier verklaart, voor honderd procent mislukt. De stad Sapo- rosje is nog steeds in handen der Duitschers. Daarentegen schijnt de positie van het ongeveer halver wege tusschen Kief en Dnjeprope- trowsk aan den Dnjepr gelegen Kremtnsjoeg onhoudbaar gewor den, doch tot dusver Is de ontrui ming der stad nog niet bekend gemaakt. Het aantal bruggehoofden, dat de bolsjewisten aan den Westelij ken oever van den Dnjepr hebben kunnen vormen, is nog gering en sterke strijdkrachten hebben zij Luistert op Zondag 3 October van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de Stem der S.S. Onderwerp: „Opgenomen in de Germaansche S.S." Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moordenares van politie- president Kerlen uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspolizei in Am sterdam kon worden gearresteerd. De arrestatie kan pas nu open baar worden bekend gemaakt, omdat anders het onderzoek in zake de personen op den achter grond en de medeplichtigen van de moordenares gevaar zou heb ben geloopen De moordenares is de 22-jarige studente in de rechten GERTRUIDA VAN LIER. Zij is een half-jodin. Bij haar arrestatie droeg zy drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij behalve het vermoorden van politiepresident Kerlen ook reeds de voorbereiding van andere moordaanslagen bekend. Opmer kelijk is het feit, dat de moorde nares met cynische openhartig heid verklaarde ook een belang rijk aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den moord aanslag op den kapitein van politie Woerts te Bussum. Aan vankelijk heeft zij het voornemen gehad ook dezen aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op den kapitein van politie Woerts in Bussum heeft, zooals bekend, reeds in de zitting van het Polizeistand- gericht te Amsterdam op 30 Sep tember 1943 zijn vergelding ge vonden. De medeplichtigen van de moor denares en de personen op den achtergrond zijn inmiddels even eens gearresteerd en gevonnist. In verband met den over gang van Zomer- op norma len tijd in den nacht van Zondag op Maandag a.s. ver dient het aanbeveling mor genavond voor het naar bed gaan de klokken gedurende één uur te laten stilstaan en de horloges elf uur vooruit te zetten, dus van 10 op 9, van 11 op 10 uur, enz. niet over de rivier kunnen bren gen. Groote operaties op dezen oever van den stroom zijn dan ook voorshand niet te verwachten. Wat de weersgesteldheid aan het front betreft, wordt in het cen trale deel zware regenval gemeld, doch aan de andere deelen van het front zijn de regens nog niet begonnen. Napels De A.N.P.-correspon dent te Berlijn meldt: Met het oog op een eventueel noodzakelijke ontruiming der stad zijn, zooals reeds vermeld, alle havenwerken en militaire instal laties van Napels, die den tegen stander van nut zouden kunnen zijn, door de Duitsche bezetting vernield. In de haven waren door de Engelsch-Amerikaansche bom bardementen reeds groote ver woestingen aangericht en wel in het bijzonder door het bombarde ment, dat ongeveer drie maanden geleden heeft plaatsgevonden. Bij die gelegenheid werd een in de haven liggend schip getroffen, waardoor aan boord brand uit brak. Een groote menschenmenigte was naar de haven gestroomd om den brand gade te slaan, hoewel zij zich daardoor aan een groot gevaar blootstelden, daar het schip geladen was met munitie. Vergeefs trachtte de politie de menigte te verdrijven. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Het schip vloog in de lucht en honderden werden het slachtoffer van de ontploffing, die in de havenwijk geweldige schade heeft aangericht. Eerst thans heeft men de gebeurtenis van Duitsche zijde kunnen onthullen, daar an ders den tegenstander waardevolle gegevens in handen zouden zijn gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1