•logtichaM KLAROEN „KLEINTJES" DE ONDERLINGE NEDERLANDSCHE October V erduisteringsplicht Bolsjewistische aanvallen afgeslagen. UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. Officieele Landbouw- mededeelingen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Ook de inboedel Niemeijer's koffiesurrogaat 51 dagen Gevraagd Aangeboden Personeel gevr Diversen De commissaris voor de veilig heid wijst erop, dat, nu de duis ternis vroeger intreedt, het nauw lettend inachtnemen der verduis teringsvoorschriften van nog meer gewicht is. Den laatsten tijd heeft men vaak moeten constateeren, dat, in weerwil van alle vermaningen, door onvoldoende inachtneming der verduisteringsvoorschriften de veiligheid van de gemeenschap lichtzinnig in gevaar werd ge bracht op een wijze, die gelaakt moet worden. Een strenger optreden der j» autoriteiten is daardoor onvermij I delijk. Terwijl tot dusverre mèestal Islechts geringe boeten aan verduis- ^tihringszondaren werden opgelegd waarbij men rekening hield met de omstandigheid, dat veelal ver- geetaclitighej.d en nalatigheid de overtredingen tegen de verduis- terïngsvoorschriften hadden ver oorzaakt, moet voortaan in alle gevallen in beginsel een mini mumboete van 25 gulden worden opgelegd. Bovendien zal in be paalde gevallen, vooral bij her haalde overtredingen, de stroom toevoer bij den overtreder voor minstens veertien dagen worden afgesneden en tevens de ver beurdverklaring der gloeilampen worden bevolen. In gevallen van bijzonder grove nalatigheid en van herhaling zal de stroomtoevoer voor nog lange- J ren tijd worden afgesneden en bovendien door het gerecht straf worden opgelegd. In dit verband wordt er op gewezen, dat over tredingen van de verduisterings voorschriften tevens een delict ^stegen de algemeene luchtbescher- ^rmngsplichten in den zin van par. 8 der luchtbeschermingsver' ordening vormen, en dat dien' overeenkomstig ook de in par. 15 der luchtbeschermingsverordening bepaalde strenge strafmaatregel 'arrest en gevangenisstraf, in ge vallen, die als sabotage moeten worden beschouwd, onder om standigheden ook strengere straf fen) kunnen worden bevolen. Bo vendien moet bij bijzonder veel vuldige en herhaaldelijk op de zelfde plaats voorkomende over tredingen worden overwogen, den stroomtoevoer voor meer huizen, onder omstandigheden voor ge- heele wijken en plaatsen af te sluiten, indien door afzonderlijke maatregelen het beoogde doel niet zou worden bereikt. Men mag aannemen, dat met het oog op het gevaar," dat voor een grootere gemeenschap de stroomtoevoer zou worden afge sloten, alle belanghebbenden uit .Vzichzelf door wederkeerige hulp rïh controle zorg zullen dragen voor het juiste inachtnemen der verduistering'svoorschriften. BUITENLAND Drastische maatregelen in Napels De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals het weermachtbericht reeds vermeldt, heeft de stads- commandant van Napels drasti sche maatregelen tegen de aldaar saboteerende opstandelingen ge nomen. Ter bemoeilijking van eventueele landingsoperaties der Geallieerden werden aanvankelijk cu haveninstallaties grondig ver nietigd, waarna deelen der stad ^ontruimd wei-den. Thans zijn de eigenlijke tegenmaatregelen inge luid. welke in een meedoogen- looze bestrijding der opstandelin gen, deels communisten, bestaan. De rebellen zijn reeds eenigen tijd in hun streven aangemoedigd door een vrij groot aantal agenten, die de stad vermoedelijk reeds lang voor de officieele Duitsche bezet- ■«Üng, zijn binnengekomen. -^Opmerkelijk is het, dat de be strijding van het bendewezen in Napels vrijwel samenvalt met een Geallieerden aanval in de richting van de stad. De vernietiging van de haven zou er bovendien op kunnen wijzen, dat men aan het bezit van de stad van Duitsche militaire zijde in de toekomst geen VIJANDELIJKE VLOOT- VERLIEZEN IN SEPTEMBER. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deelt mede: „Aan het landfront van het Koeban-bruggehoofd sloegen onze troepen verscheidene krachtige aanvallen van de bolsjewisten af. Vijandelijke gevechtsgroepen, die opnieuw poogden te landen, wer den vernietigd. In het gevechtsgebied ten Zuid Oosten van Saporosje leverden de gevechten van gisteren een volle dig afweersucces op. De met zeer sterke infanterie- en pantser strijdkrachten ondernomen door braakpogingen van den vijand werden afgeslagen. De bolsjewis ten leden groote, bloedige verlie zen. Van 250 aanvallende pant serwagens werden er 140 ver nietigd. Aan den Midden-Dnjepr zijn nog verbitterde gevechten gaande om afzonderlijke vijandelijke bruggehoofden. In verschillende sectoren van het midden en het Noorden van het Oostelijke front werden plaat selijke aanvallen der bolsjewis ten afgeslagen. De luchtmacht kwam met ge concentreerde formaties gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en slagvliegtuigen op doeltreffen de wijze in de gevechten ten Z.- Oosten van Saporosje en aan den Midden-Dnjepr tusschenbeide. Een duikboot bracht in de Zwarte Zee een vijandelijk stoom schip van 800 brt. tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front kwam het gisteren slechts ten Zuiden van de Vesuvius tot noemenswaardige gevechten. Aan vallen van Britsche pantserstrijd krachten werden daar afgeslagen. In de Middelandsche Zee plaat ste de luchtmacht bomtreffers op twee vijandelijke oorlogsvaartui gen en beschadigde deze ernstig. Begeleidende jagers schoten daar bij drie vijandelijke vliegtuigen neer. Tijdens de vijandelijke luchtaan vallen op 29 September en in den nacht van 29 op 30 September werden ondanks het ongunstige weer boven West Duitschland en het Nederlandsche kustgebied 14 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Marine en luchtmacht brachten in September tot zinken: een slag schip, drie kruisers, twintig tor pedojagers. drie torpedobooten. 13 motortorpedobooten, 1 duikboot en verscheidene duikbooten van het kleinste type, twee mijnzoekers. twee bewakingsvaartuigen en 20 landingsbooten. Beschadigd wer den: een slagschip, 18 kruisers, 13 torpedojagers, 1 torpedoboot, 8 motortorpedobooten, 15 landings booten en 5 andere oorlogsvaar tuigen. Voorts werden 55 koop vaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 315.700 brt. en een transportzeilschip tot zinken gebracht of vernietigd en 133 an dere schepen met een gezamen- lijken inhoud van meer dan 600.000 brt. beschadigd. De schade aan talrijke getroffen oorlogs- en koopvaardijschepen is zoo groot, dat ook een deel dezer schepen als vernietigd kan worden be schouwd. VOORSCHOTEN. Mevr. Wed. R.K. had bij een vriendin aan den Hofweg een kof fer in bewaring gegeven en een dezer dagen constateerde zii dat hieruit 3 zilveren vorken verdwe nen waren. Er volgde aangifte bij de politie; een onderzoek zal wor den ingesteld. ZEVENHOVEN. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft voor het Kosterschap met ingang van 1 October be noemd den heer en mei. J. C. Bon waarde meer zal hechten, hetgeen evenwel in het kader van de alge meene strategische situatie in Zuid-Italië geen verrassing is. Piano-avond Theo van der Pas Vrijdag 8 October a.s. zal rie pianist Theo van der Pas wederom in de Stadsgehoorzaal optreden. Hij zal ditmaal werken van Beethoven (o.a. Sonate As g- t. op. 110) en Chopin ten gehoore brengen. Johannes Gerardus, z. y. M. Frank huizen en J. Ei van der Klaauw UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. In het tijdvak van 5 October tot en met 26 October a.s. zal in „Den Burcht" eiken werkdag behalve 's Zaterdags van 8 3/4 tot 16% uur (dus ook van 12 tot 14 uur) de uitreiking plaats hebben van nieuwe distributiebescheiden (12de periode) zooals vermeld in het algemeen persbericht van 29 September j.l. 2600 NA-UITREIKING. Zij die hun bonkaarten voor de 11de periode 1943, niet op tijd hebben afgehaald zullen op Maandag 4 October e.k. alsnog in de gelegenheid worden gesteld deze af te halen op het uitreik- kantoor ,.Den Burcht". 2601 voor de provincie Zuid-Holland. NIEUWE IDENTITEITSKAARTEN VOOR PAARDEN. De thans geldende identiteits kaarten voor paarden zullen in de maand December moeten worden omgewisseld tegen nieuwe kaarten, gesteld op naam van den houder. De houder van een identiteitskaart waarop een signalement is ver meld. dat niet overeenkomt met dat van het daarbijbehoorende paard, moet hiervan vóór 15 Oc tober bij den P. B. H. opgave doen. Wanneer bij eenig paard een iden titeitskaart ontbreekt, moet dit onmiddellijk bij den P.B.H. worden opgegeven. Indien geen aanvraag voor het aanbrengen van verande ringen wordt ontvangen, dan wordt op de nieuwe identiteits kaart hetzelfde' signalement ver meld als op de oude. Na uitreiking van de nieuwe identiteitskaarten zal strenge controle worden gehou den. Het ontbreken van identiteits kaarten of het aanhouden van on juiste signalementen van paarden zal strenge maatregelen tot gevolg hebben. 2567 VEULENMARKTEN NAJAAR 1943. Te Rotterdam zullen op 5 en 19 October, te Gorinchem op 21 October, veulenmarkten worden gehouden. Voor het vervoer van een veulen -moet de aanvoerder (veu lenhouder) minstens vier dagen van te voren, tegen overlegging van de identiteitskaart voor het veulen en het veeboekje, een geleidebiljet afhalen bij den P.B.H. Op deze markten mogen veulens alleen aan houders van aankoopvergynningen voor veulens worden verkocht. Voor het vervoer van het veulen naar het bedrijf van den nieuwen eigenaar (kooper)of, indien geen verkoop tot stand is gekomen, terug naar het bedrijf van den aanvoer der, worden op de markt weer ge- leidebiljetten afgegeven. Bij het aanvragen van deze ge- leldebiljetten moeten de koopers steeds het voor hen bestemde ex emplaar van de aankoopvergunning alsmede de bij het veulen behoo- rende identiteitskaart en het vee boekje overleggen. TAXATIEM ARKTEN PAARDEN IN OCTOBER. 1 October te Leiden: 5 October te Rotterdam; 12 October te Rot terdam; 13 October te Vianen; 14 October te Ameide; 19 October te Rotterdam; 21 October te Gorin chem; 26 October te Rotterdam. GEWEVEN PAPIEREN ZAKKEN VOOR GOEDGEKEURDE POOT- AARDAPPELEN. Telers van goedgekeurde poot- aardappelen, die een toewijzing voor geweven papieren zakken wil len hebben, kunnen bij hun zak- kenhandelaar een aanvraagformu lier verkrijgen, dat beslist uiterlijk 15 October a.s. volledig ingevuld bij den zakkenhandelaar moet wor den ingeleverd en waarop moet worden vermeld, hoeveel H.A. poot- aardappelen op het bedrijf van den aanvrager zijn goedgekeurd. De zakkenhandelaar zal voor doorzen ding van het ingevulde aanvraag formulier naar het Rijks-Textiel- bureau zorgdragen. GROSSIERS IN TABAKS PRODUCTENSURROGATEN. Krachtens het bepaalde bij de ta bak- en tabaksproductenbeschik king 1940 No. 1 is het verboden het bedrijf van grossier in tabakspro ductensurrogaten uit te oefenen zonder als zoodanig bij het Rijks bureau voor tabak en tabakspro ducten, Stationsweg 89 te 's-Gra- venliage, te zijn ingeschreven. Een inschrijving kan slechts worden verleend, indien de aanvrager in het bezit is van een bedrijfsvergun- ning ingevolge het bedrijfsvergun- ningenbesluit. Zulk een bedrijfs- vergunning moet worden aange vraagd bij genoemd rijksbureau. Zij, die reeds het bedrijf van gros sier in tabaksproductensurrogaten uitoefenen en zij, die voornemens zijn zulks te doen moeten zich vóór 15 October 1943 met een ver zoek om inschrijving en/of een aanvrage tot het verkrijgen van een bedrijfsvergunning als boven bedoeld aanmelden bij het rijksbu reau. Ondernemingen die reeds als grossier n tabaksproducten bij het rijksbureau zijn ingeschreven, wor den geacht tevens een inschrijving als grossier in tabaksproductensur- rogaten te hebben verkregen. Op hen is het vorenstaande niet van toepassing. Onder tabaksproductensurrogaten moeten worden verstaan alle arti kelen, welke geheel zijn samenge steld uit andere grondstoffen dan onbewerkte tabak en welke ver vaardigd of verhandeld worden met de kennelijke bedoeling om te die nen als vervangingsmiddel van ta baksproducten. Tabaksproducten zijn sigaren in eiken vorm, siga retten, pijp-, snuif-, sigaretten- en pruimtabak, alsmede tabakspoeder. Na 31 October 1943 mbogen gros siers in tabaksproducten-surroga ten geen surrogaten afleveren, in dien de fabrikant de verpakking daarvan niet heeft voorzien van een door het rijksbureau verstrekt machtigingsnummer. Transacties in tabaksproductensurrogaten, wel ke niet op deze wijze voorzien zijn van een machtigingsnummer, zul len van 1 Nov. 1943 af strafbaar zijn. 2656 AANMELDINGSPLICHT HORECABEDRIJVEN. Alle in Nederland gevestigde on dernemingen (natuurlijke en rechtspersonen), die een inrich ting exploiteeren: abestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies; b. bestemd tot bet tegen betaling verstrekken van in hoofd zaak dranken en eenvoudige spij zen, of in hoofdzaal: maaltijden, al dan niet voor gebruik ter plaatse, (dus ook uitzenders van diners), ook wanneer zulks geschiedt in een station, op een voor de bin nenvaart bestemd schip, in een vliegtuig, op een vliegveld of ln een trein, dan wel ln een casino, sociëteit of andere niet voor het publiek toegankelijke localiteit; c. die een pension exploiteeren, dat de beschikking heeft over ten min ste voor 5 personen tot verhuring bestemde slaapgelegenheid; d. die een kamerverhuurbedrijf exploi teeren met ten minste 5 tot ver huring bestemde slaapkamers; e. die in h-ofdzaak bestemd zijn tot het exploiteeren .van buffetten van feestzalen tentoonstellingszalen, schouwburgen en van soortgelijke inrichtingen; f. die een inrichting exploiteeren, door den secretaris generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming als jeugdherberg erkend; g. die een inrichting ex ploiteeren, bestemd tot het ver- leenen van onderdak en verzorging zonder het oogmerk om winst te behalen, met uitzondering van ziekenhuizen en soortgelijke in richtingen, welke onder leiding staan van een medicus; h. die een ijssalon, melksalon of automatiek- bedrijf exploiteeren, zijn verplicht zich bij de onder Bedrijfshoreca (bedrijfsgroep „Hotel-, café- res taurant- pension- en aanverwan te bedrijven") ressorteerende vak groepen aan te melden. De aanmelding dient te geschie den door Inzending aan het secre tariaat van Bedrijfshoreca, Nassau Zutlensteinstraat 12, den Haag, van een door of vanwege de(n) betrokken ondernemer (onderne ming) ingevuld en onderteekend kan getroiien worden! Voor iedereen is daarom een oorlogsschadever zekering aan te raden bij de „Onderlinge Neder landsche". Verwaar- borgd kapitaal ruim Grootste risicospreiding. Vraagt inlichtingen f MOLESTVERZEKERINO MY. SNEEK Kantoor A'dam: Keizersgracht 399, Tel. 30315 geuri en smaakt als echte koffieI ,/4-HiaUHct m du$: een extia Rantsoen euïti-ïackUiS-vitamine in de aanmeldingsformulier voor elke geëxploiteerde inrichting van bo venbedoelden aard. Ondernemers (ondernemingen), die reeds bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedriif zi; ingeschreven, zal voor elke geëxploiteerde In richting een aanmeldingsformulier worden toegezonden, h twelk In gevuld en onderteekend vóór een op dat formulier vermelden da tum dient te worden teruggezon den aan voorno md adres van den secretaris van Bedrijfshoreca. On dernemers (ondernemingen), die nog niet bij het rijksbureau zijn ingeschreven, dienen om p den aanmeldingsplicht te kunnen vol doen, schriftelijk vóór 1 Nov. 1943 onder opgave van het aantal en het soort van Inrichting welke wordt geëxploiteerd, om toezending van een of meer aanmeldingsfor mulieren te verzoeken. Op het niet voldoen aan boven genoemde verplichtingen staat boete. Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst, Lelden; plv. hoofdredacteur: K Been, Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgevlr en Muzl Verantwoordelijk voor de adver tenties; A Poortn tman. Meubilaire goederen, ouderwetsch of defecte kachels fornuizen, brand kasten, bascules gewich ten, inventarissen enz. Koopt steeds a contant. A. j. Hartwijk, Goede renbeurs, Burchtsteeg 4 Nieuwe Beestenmarkt 7 *-9, Telef. 24013. Wollen zwarte om slagdoek. Aanbied, met prijs aan W. v. Beelen Cz., Kerkstraat 16. Kat wijk a/d. Rijn. Coupeuse vraagt werk aan huis, ook pa tronen en pasklaar ma ken. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 222 k. Eiken dressoir f. 190, 6 salon stoelen f.225, haardstoel met kussen f. 50, ledikanten f. 25.— f. 50, Velo waschmachl- ne f.80, wringer f.55. J. Zwartjes, 't Soldaatje Voorhout. Net meisje, van 8.30 tot 6 uur met warme maaltijd, 's Zondags vrij Verbeek. Thorbeokestr. 26. In net eenvoudig we duwnaarsgezin bestaan de uit 2 pers., zoo spoe dig mogelijk gevr. nette hulshoudster. liefst G.G. of P.G. Br. No. 2 Boekhand, v. d. Veen, Geversstraat 59, Oegst- geest. Een bejaard persoon zoekt tegen Oct. kost en Inwoning met huiselijk verkeer .alles lnbegr. A f.9 p. week. Br. Bur. v. d. Blad No. 201 k. Flinke dienstbode, voor den dag, v. g. g. v. niet beneden 18 jaar. Mevrouw van der Werff Zeeweg 47, Katwijk a/Z. Degene, die gister avond ca. half elf uur tussen Trianon en Prln- sessekade een blezen tas met inhoud en een sjaal heeft gevonden, gelieve deze tegen belooning terug te bezorgen. Fam. Gottmer, Borneostr. 5a, Leiden. Verloren 29/9 Hus- sohen N. Rijn en L.dorp 's avonds 10.30 u., been pijpen, donkerblauw m. ritssluiting. Tegen flin ke belooning terug te bezorgen J. W. Kaspes, Berkenkade 27, Leider dorp. Herdenkings-samen- komsten. Twintig jarig bestaan der Evangelische Christen Gemeenschap, Middelstegracht 3. Zon dag 3 October 10 en 6% uur; Maandag 4 October 3 en 7 uur. Sprekers: J. Sevensma en ds. I. Vas- seur. Toegang vrij! B Verloren: een licht grijze rechter heeren- handschoea, waarschijn lijk omtrek Zoe terwoud- sche Singel of Steenstr. Tegen belooning terug te bezorgen: Zoeterw. Singel 40a.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3