DE STRIJD IN HET OOSTEN EN IN ZUID-ITALIE 84ste Jaargang Woensdag 29 September 1943 No. 25613 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Constitueerende verga dering v. d. fascïstische- republikeinsche regeering. BINNENLAND Weer drie brandstoffen- bonnen aangewezen. „1000 ton aardappel schillen beteekent een week voedsel voor 5000 koeien." Nederl. arbeidsmannen ook daarginds. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Op het Koebanbruggenhoofd werden verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afge slagen. De stad Temrjoek werd volgens de plannen vernield en ontruimd. In het gevechtsgebied ten Zuid Oosten en ten Oosten van Sapo- rosje zette de vijand zijn door braakpogingen met massale, deels pas aangevoerde strijdkrachten voort. Alle aanvallen mislukten in verbitterde gevechten met zware vijandelijke verliezen. Een sovjet gevechtsgroep, die tijdelijk in onze stellingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval terugge worpen. Aan den Midden-Dnjepr vielen de bolsjewisten wederom tever geefs de Duitsche bruggenhoofden aan. De gevechten tegen eenige zwakke sovjetafdeelingen, die on der bescherming van de duisternis over de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan. Verscheidene vijandelijke aanvallen aan het Moermanfront werden uiteenge- slagen Lichte Duitsche vlootstrijdkrach- ten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Taman een sov jet-kanonneerboot en op de reede van Anapa verscheidene ravitail- leeringsvaartuigen met een geza- menlijken inhoud van 2100 ton tot zinken. In Zuid-Italië is de druk der Anglo-Amerikanen, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk toegenomen. Terwijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, j hebben onze troepen zich in het gebied van Foggia volgens de plannen van den vijand losge maakt en op voorbereide bergstel- lingen teruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke instal laties ontruimd. In Noord-Oost Italië en Dalma- tië werden sterke bendengroepen ingesloten. Zij gaan haar vernie tiging tegemoet. De Adratische haven Split, die door troepen van Badoglio gemeenschappelijk met communistische bandieten werd verdedigd, werd stormenderhand genomen. Op het eiland Korfoe, welks verradersgarnizoen contact had aangeknoopt met Anglo Amerika nen landden na afwijzing van een ultimatum, Duitsche bergjagers. Met doeltreffenden steun van vloot en luchtmacht braken zij den tegenstand van den vijand, maak ten verscheidene duizenden gevan genen en bezetten het eiland. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch konvooi brachten voor de Pransche kust bij Fecamp twee Britsche artilleriemotorbooten tot tinken. Formaties Amerikaansche vlieg tuigen trachtten gisteren overdag onder bescherming van het wol kendek over de Duitsche bocht in Noord-West Duitsehland door te dringen. Zij werden door eskaders Duitsche jagers tot den strijd ge dwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aanval, dien de vijand voornemens was te ondernemen, verijdeld. Bommen op verscheidene plaatsen en platte landsgemeenten in het kustgebied ^veroorzaakten verliezen onder de bevolking en schade aan woon huizen. In den afgeloopen nacht onder minamen formaties Britsche bom menwerpers terreuraanvallen op Hannover en met zwakkere strijd krachten op Brunswjjk. Daarbij ontstonden verliezen onder de be volking en vernielingen in eenige koondistricten. Jagers en lucht doelgeschut der luchtmacht, als- tiede beschermingsstt'üdwrachten der marine schoten bove.i-_uit.sch- >and en het Westelijke gebiedt [oor het meerendeel viermotorige bommenwerpers neer. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Ten aanzien van de ontwikke ling aan het Oostelijk front toont men in officieele Duitsche kringen een toenemend optimisme, waar bij men er op wijst, dat de Duit sche tegenaanvallen in omvang toenemen. Aan den anderen kant doen zich geleidelijk ook onge twijfeld de voordeelen van de frontverkorting en wel in het bij zonder de verkorting der verbin- dingslinies als een voor de ver dediging gunstige factor gevoelen, terwijl omgekeerd de ravitaillee- ring der bolsjewisten als gevolg van de verwoestingen in de door hen heroverde gebieden op toe nemende moeilijkheden stuiten moet. Intusschen is van een verflau wen van den strijd nog niet veel te merken en, tot dusver door de weersgesteldheid niet gehinderd, zetten de bolsjewisten hun aan vallen voort, waarbij zij hier en daar zelfs versche en vrij sterke reserves in den strijd hebben ge worpen. Naar hier in dit verband vernomen wordt, hebben de bols jewisten hun strijdkrachten aan het Oostelijke front drievoudig ge- echelonneerd. Slechts de voorste groep voert den strijd en wordt na eenigen tijd door de in reserve gehouden tweede, resp. derde groep afgelost. Het materiaal blijft steeds in de voorste linie en wordt telkens door de elkaar op volgende groepen overgenomen Op het oogenblik zouden de bols jewisten een „tusschenleger" in het veld hebben, dat met het oog op de komende regenperiode uit in hoofdzaak bereden troepen be staat en zeer beweeglijk is. Deze lichte troepen zouden bij het in vallen van den winter dan weer afgelost worden door een sterk gemotoriseerd winterleger. Uit dit alles kan men wel opmaken, dat met een voortduren van den sovjet-Russischen druk op het Duitsche front te rekenen is. Na een pauze, noodig voor de hergroepeering der strijdkrachten, zijn de geallieerde strijdkrachten in Italië weer tot den aanval overgegaan en wel van een front uit. dat van Duitsche zijde als volgt wordt aangegeven: In het Westen langs den Zuid rand der heuvels van het schier eiland Sorrento over Salerno en de Zuidelijke hoogten van het Vicenegebergte en vandaar onge veer langs de rivier de Of an te naar Barletta in het Oosten. Ter wijl op den linkervleugel. waar de Duitschers gunstige stellingen be zet houden, vrijwel geen vorde ringen zijn gemaakt, heeft het op den rechtervleugel opereerende 8ste Britsche leger thans de vlakte van Foggia bereikt, welke van belang Is wegens de aanwe zigheid van verscheidene vlieg velden, die echter, naar aange nomen kan worden, door de Duit schers voorloopig onbruikbaar zijn gemaakt. De terreuraanvallen Bij de terreuraanvallen op 27 September hebben de formaties Amerikaan sche bommenwerpers, naar het D.N.B. nog verneemt in .het Noordwest-Duitsche kustgebied ook landgemeenten met zware bommen bestookt. Hierbij werden talrijke kolonies en boerderijen vernield. Ver van alle militaire doelen werd in een kleine lande lijke gein eek te zelfs een kinder tehuis getroffen. Vijftig kinderen werden hier door de Amerikaan sche vliegers gedood. In de constitueerende vergade ring van de fascistische republi- keinsche regeering onder voorzit terschap van den Duce zfjn be langrijke beslissingen op politiek, administratief en militair gebied genomen. Voorts zijn verscheidene besluiten van socialen aard geno men, waaruit, naar Mussolini bij de besprekingen verklaarde, de verbondenheid van de fascistische republikeinsche regeering met de werkende klassen duidelijk blijkt. De Duce wees hierbij op de groote moeilijkheden, die de verwezenlij king van zijn ideeën onder de huidige omstandigheden nog in den weg staan, zoolang de staat van beleg voortduurt en de regee ring „gelaarst en gespoord" haar taak moet vervullen. De Duce herinnerde aan de catastrofale veranderingen in de positie van Italië sedert 25 Juli. Toen bevond Italië zich afgezien van de be- 'ptting van overzeesche gebieds- deelen en afgezien van de vijan delijke landingspogingen op het eiland Sicilië in het ongestoor de bezit van zijn nationaal gebied, alsmede van de tijdens den oorlog verworven panden en bezat het een sterke weermacht. Door het verraad van het huis van Savoye en Badoglio is thans de weermacht verdwenen, het geheele nieuw verkregen gebied ontruimd en een derde van het eigen land door den vijand bezet. Dit is de treurige erfenis van deze daad van slaaf- sche vernedering, waarmede Ba doglio zichzelf en het land uitge leverd heeft aan de joodsch-plu- tocratische vijanden. Voorts wees de Duce tijdens de beraadslagingen op het goede mo reel van het Italiaansche volk, dat zich in deze beproeving voor de overgroote meerderheid schitte rend gehouden heeft. Hoe dwaas is de hoop van Ba doglio en zijn clique geweest, zoo zeide Mussolini verder, toen deze verraders zich verbeeldden, dat zij de sporen van 21 jaar onvermoei- den opbouwenden arbeid van het fascisme met enkele pennestrekert konden teniet doen. Die Italianen echter, die zich als verraders heb ben ontpopt en uit laag winstbejag het ongeluk van het land te eigen bate wilden aanwenden, zien hun rechtvaardige straf tegemoet. Al deze elementen zullen voor hun rechter worden geleid. Ik wil niet, aldus Mussolini, vooruitloopen op de nieuwe ont wikkeling van de fascistische re publiek. wel kan ik echter verkla ren, dat het nieuwe Italië een modern staatswezen zal zijn, een hechte eenheidsstaat en tegelijk een voorbeeldige sociale gemeen schap, die het vertrouwen van de wereld weer zal weten te winnen. Tenslotte verklaarde de Duce, dat op deze wijze de thans geluk kig overwonnen crisis van het Italiaansche volk weliswaar onzeg baar zwaar, doch ook zeer heil zaam is geweest. Zij heeft het Italiaansche volk gelouterd en het goede in het volk te voorschijn ge bracht. Mussolini eindigde met den uitroep: ..ons volk kan niet onder gaan zoolang het zich bewust blijft van zijn volksche kracht". Gedelegeerde van Algiers voor Ver. Staten Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Fransche dissidentencommissie in Algiers Henri Hoppenot benoemd tot haar gedelegeerde bij de re geering der Ver. Staten. (D.N.B.) Oprichting van Japansch muni tieministerie Het voorlichtings bureau der Japansche regeering heeft de oprichting bekend ge maakt van een ministerie voor de munitie. Dit nieuwe ministerie zal reeds op 1 November a.s. zijn be voegdheden aanvaarden. Tegelij kertijd zal daarmede het ministerie van handel en nijverheid alsmede het plannenbureau der regeering worden afgeschaft. Ook de aan gelegenheden van het leger en de vloot met betrekking tot de pro ductie van wapenen en uitrus tingsstukken worden voortaan door het nieuwe ministerie behandeld. (D.N.B.). De voedselvoorziening van Britsch-Indië Volgens een be richt uit Londen heeft de onder leiding van sir Theoborz Gregory staande commissie tot bestudee ring van de voedselvoorziening van Britsch-Indië in een rapport aan de regeering verklaard, dat voor den duur van den oorlog jaarlijks een millioen ton graan in Indië moet worden ingevoerd, wil men aan de huidige moeilijkheden werkelijk tegemoet komen. Boven dien moet dit jaar nog een half BESTELLINGEN OP DE VORIGE BONNEN HEBBEN VOORRANG. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt be kend, dat van 1 October a.s. tot en met 29 Februari elk der bon nen „20 b.v.'\ „21 b.v." en „22 b.v." van de voor het stookseizoen 1943/44 uitgereikte brandstoffen- kaart „t 116" recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen "met uitzondering van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, I die nog bestellingen op reeds eer- 1 der voor het stookseizoen 1943/44 geldig verklaarde brandstoffen- bonnen hebben uit te voeren, geldt het voorschrift, dat deze bestellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. Met betrekking tot de brand- stoffenvoorziening van kamerbe woners, die in tegenstelling tot de overige huisbrandverbruikers niet in de gelegenheid konden worden gesteld een gedeelte van hun winterrantsoen reeds in de zomermaanden op te doen, is den handel medegedeeld, dat op de aan deze categorie van verbruikers in October uit te reiken rantsoen bonnen voor de eerste periode, eveneens met voorrang moet worden geleverd. KLEINERE EN GROOTERE HUISBRAND VERBRUIKERS. Van 1 October tot en met 30 April geeft elk van de met „brand stoffen één eenheid periode 5", ..brandstoffen één eenheid periode 6", „brandstoffen één eenheid pe riode 7" en „brandstoffen één eenheid periode 8" gemerkte bon nen eveneens recht op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van fa brieksturf. Deze periodebonnen zijn uitge reikt ten behoeve van kleinere huisbrandverbruikers in de groe pen b, c, d en e-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben ontvangen voor de ver warming van een zich in hun wo ning bevindende ruimte voor bij zondere doeleinden. De grootere huisbrandverbrui kers in de groepen b, c. d en e- rood - dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteeren, een identiteits kaart hebben ontvangen - worden binnenkort door den plaatselijken distributiedienst opgeroepen, ten einde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dag de toewijzingen voor de vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Ook de hier bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabrieksturf. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden - Van 1 October tot en met 30 April geven de bonnen „16 kfder kookkaarten voor vaste brandstoffen ,,U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste millioen ton extra worden inge voerd. Een rantsoeneering in de dorpen wordt echter ook dan nog voor practisch onmogelijk gehou den. Desondanks wordt de regee ring aanbevolen een speciaal bu reau voor centraal levensmidde- lenbeheer in te stellen, dat zoo mogelijk tevens toezicht op de prijzen moet houden. Dit levens middelenbureau zou een commissie van Britsche handelsdeskundigen moeten benoemen, die de regeering adviseeren moet in alle practische kwesties der levensmiddelenvoor ziening. Tot nu toe vindt slechts in en kele kustgebieden import plaats, doch dit is slechts een fractie van wat de commissie voorstelt. (A.NP.). brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Den op kookkolen aangewezen gezinnen wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt gedurende het jaar 1 Mei 1943 t/m. 30 April 1944 in totaal 8 bonnen van de kookkaart „u 115" aan te wijzen, zoodat behalve bon „16 kf" nog twee maal een bonaanwijzing in genoemde periode zal plaats vin den en wel één bon op 1 Novem ber a.s. en één bon op 1 Februari 1944. Generator-anthraciet en -turf in October - Van 1 t/m 31 October geeft elk der bonnen „generator- anthraciet 22ste periode" recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 k.g.) anthracietnootjes TV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generator- turf 22ste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. OOSTINZET OP 1250 K.M. AFSTAND. Dat de mannen van den Neder landschen Arbeidsdienst, zich se dert midden Augustus van dit jaar krachtig inzetten voor net Bin nenhalen van den aardappeloogst hier te lande, is algemeen bekend. Maar dat er tnans 750 Neder- landsche arbeidsmannen, gegroe peerd in vier N.A.D.-Oostaideelin- gen, op ruim 1250 K.M. afstand van onze oostgrens vrijwillig ar beiden, weten wellicht slechts wei nigen. En toch is de aanwezigheid van die mannen daarginds in het Bezirk Bialystok (N.O.-deel van voormalig Polen) zoowel als hun werk aldaar eveneens van zeer groot belang voor Nederland. De staf van het korps Oost 10, waarin de bedoelde afdeelingen organisatorisch zijn onderge bracht. heeft zijn intrek genomen in het plaatsje Bielsk, 50 KM. ten Zuiden van de stad Bialystok en van daar uit wordt een nauw contact ondernouden met de Oost- afdeelingen, die respectievelijk in Bialowiezza. Klesczcele en Czi- chanowiec zijn gelegerd. Onze arbeidsmannen en kaderleden werken daar in hun N.A.D.-klee- ding dus onder Nederlandsch commando en de arbeid, dien zij daar verrichten, bestaat uit ont watering, riviernormalisatie en wegverbetermg. Deze vrijwillige Oostinzet van den Nederlanoschen Arbeidsdienst is geen toevallige tewerkstelling in het thans onder Duitsch be wind staand Noord-Oostelijk deel van Oost-Pruisen, doch het is de aanvang der uitvoering van een weldoordacht plan. Reeds gerui- men tijd geleden heeft de Duit sche rijksregeering bekend ge maakt, dat zij de kolonisatie van Nederlanders naar de Oostzeege bieden ten zeerste toejuicht en daadwerkelijk zal steunen. De oprichting van ae Nederlandsche Oostcompagnie was daarvan het onmiddellijk gevolg en de vesti ging van talrijke Nederlandsche boeren, o.a. in de omgeving van Rowno In het Bezirk Bialystok liggen evenwel ook prachtige ge bieden, welke na ontwatering uitermate goede veeteeitlandsrijen voor Nederlandsche bo uren zou den kunnen leveren. O.m. ts dit het geval langs de rivier furzes, waar men aldus 25.000 H-A.. wei deland kan winnen en tevens langs de Orlanka en in het groote woud van Bialowiezza. Bijna 750 mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hebben zich daar vrijwillig heen begeven om er pionierswerk ten behoeve van de toekomstige Nederlandsche kolo nisten te verrichten, anderdeels om er zelf ervaringen op te doen betreffende de geografisch en klimatologisch gunstige koloni satiemogelijkheden. Gedurende den winter kan de bodem in die gebieden wegens de vorst niet worden bewerkt en de arbeidsmannen komen, met uitzondering van een vrijwillig be wakingsdetachement, derhalve in den aanvang van November as. terug. Het komende voorjaar zal echter getuige zijn van een versterkten Oostinzet vyi desn Nederlandschen ArbeidsoBBdfc

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1