Jaargang Dinsdag 21 September 1943 No. 25606 BUITENLAND IN SPOEDPROCES VEROORDEELD. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Huisafval als veevoeder RECHTZAKEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ndes uit de gevangenschap [assolini De „zender van eistische regeering" heeft vond nog enkele episodes ideeld uit de gevangenschap in Duce, die hij zelf in de dagen heeft verteld, e eerste twee dagen van zijn genschap, zoo vertelde Mus had ik niets tot mijn be ing, zelfs geen zakdoek, a werd hem op zijn verzoek leine koffer met de nood- jkste gebruiksvoorwerpen ekt. Tevens ontving hij een eke mededeeling van Ba- waarin deze hem mede- dat hij zich niet als een »ene moest beschouwen, lat ik de huidige maatrege- achouwen moest als een liming van mijn persoon len dreigenden aanslag, een zekere ontroering heeft )uce gesproken van den meester der politie, Ne- die, toen de Duce voor hem geleid, zich niet kon be- hen en in snikken uit- e. Ten slotte moest de Duce em toespreken om hem weer lmeeren. de laatste dagen, toen de reeds op den Gran Sasso waar hij onder de bewaking 100 carabinieri was gesteld, de de Duce van een ont- ng met een ouden herder uit iruzzen, die hem tijdens een eling heeft aangesproken. herder heeft hem in zijn :t op onbeholpen wijze zijn betuigd voor het feit, dat in atste jaren onder de fascis- regeering een spoorlijn was legd. Dientengevolge be- e hfj zijn schapen niet meer een moeilijken weg over de n naar de markt te brengen, leze transporten heeft hij :er velt schapen verloren en live was hij den Duce voor aanleggen van de spoorlijn dankbaar en deze herder dan zijn hand i en hem toeriep, dat hij zich kalm moest houden, want iet niet meer lang zou duren Ie Duitschers zouden komen i lem te bevrijden, was de Duce onder den indruk. Deze pro van dezen eenvoudigen her uit de Abruzzen ging den nden dag in vervulling. (D.N.B.) strategie der geallieerden ;n artikel, dat het opschrift 't „De dralers van Salerno" ■f ft de Völkischer Beobachter ent de voorzichtige strategie generaals Eisenhower en tgomery, die op het oogenblik leren ter plaatse waar eens us Cunctator „heen en weer heeren de hoogste militaire leid" achtte. ndanks het te hulp roepen van alle propagandistische midde len zijn de Anglo-Amerikaansche militairen er tot nu toe niet in geslaagd zelfs niet bij hun eigen volken zich den stralenkrans van veldheerschap te verwerven. Een man daarentegen als maarschalk Rommel, zoo verklaart het blad, heeft niet slechts het Duitsche volk en z'n vrienden in zijn ban gevangen, schoorvoetend hebben zich ook Britten en Amerikanen moeten buigen voor de betoove- ring van zijn naam, daar hij het genie en de kunst heeft bewezen te bezitten, die alleen den bekwa men generaal tot veldheer verhef fen: het onmogelijk schijnende te wagen en te winnen, met onge dachte middelen tot dat moment ongekende effecten te bereiken en van de groote strategische mo menten gebruik te maken Sedert de Anglo-Amerikanen in Noord-Afrika hun offensief zijn begonnen, is bij hen niets waarge nomen, dat de kenmerken van vermetelheid of ook maar van persoonlijke originaliteit droeg. Reeds de landing toonde aan, dat de generalissimus van Roosevelt vastbesloten was, niet het gering ste risico te loopen. Niet op eigen kunnen of op de soldateske waar de van zijn divisies heeft hij zijn plannen gebouwd, doch uitslui tend op de gedachte door over macht aan menschen en mate riaal stap voor stap tot het doel te geraken. Volgens dit recept heb ben ook de Anglo-Amerikanen in het gebied van de Middelland- sche Zee oorlog gevoerd en ook tijdens de laatste vier weken ge handeld, toen de gunst van het lot hun moeilijk te taxeeren moge lijkheden in den schoot wierp. Eisenhower heeft echter ge wacht, in plaats van tot verstrek kende operaties over te gaan, toen destijds het Italiaansche leger al le gevechtswaarde had verloren en er slechts zwakke Duitsche strijd krachten in Italië stonden. Daar entegen heeft de Duitsche lei ding opnieuw bewezen, dat zij aan den grootsten durf het goed over lég paart. Zij heeft bij Salerno den eersten stoot der geallieerden opge vangen, hun daar de zwaarste verliezen toegebracht en het ge heel concept der Anglo-Amerika- nen van den Italiaanschen veld tocht doorkruist. Van dag tot dag aldus besluit het artikel, is de Duitsche positie in Italië sterker geworden. Thans staan onder het bevel van de maarschalken van Adolf Hitler de Duitsche divisies gereed den dralers nieuwe slagen toe te brengen. (D.N.B.). De strijd in den Stillen Oceaan Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat in den nacht van 18 op 19 September meer dan 200 vijandelijke vlieg tuigen de eilanden Makin en Ta rawa van de Gilbert-eilanden en het eiland Mauroe hebben aan gevallen. Japansche strijdkrach ten schoten 22 toestellen neer. te: ib< :01 Kaart van Pelt Het strijdtooneel by Salerno. Onze installaties werden slechts licht beschadigd, doch er ontston den eenige verliezen. Domei meldt uit een Japansch steunpunt in het Zuiden van den Stillen Oceaan, dat Japansche marinevliegtuigen in den nacht van 18 op 19 September 3 lucht aanvallen hebben ondernomen op het vliegveld van Brooks Creek, het sleutelpunt van Noord-Autra- lië en de omgeving daarvan. Bij die gelegenheid werden militaire installaties zwaar gebombardeerd. Er ontstonden 8 branden, waar van er één een zeer grooten om vang aannam. Alle Japansche vliegtuigen zijn ongedeerd terug gekeerd. Formaties der Japansche marineluchtmacht hebben in den nacht van 18 op 19 September beide vliegvelden op het eiland Guadalcanar aangevallen en brand veroorzaakt in militaire in stallaties. Alle Japansche vlieg tuigen keerden onbeschadigd te rug. Japansche marinevliegtuigen ontdekten op 18 September voor Biroa op Vella la Vella een groep vijandelijke vaartuigen. In weer wil van den heftigen afweer door 20 jagers die de vaartuigen be geleidden brachten de Japansche jagers een torpedomotorboot tot zinken en bombardeerden zij een tweede in brand. Vijf vijandelijke jagers werden neergeschoten Salamaua en Lae ontruimd Naar Domei meldt, hebben de kei zerlijke eenheden de steunpunten Salamaua en Lae op Nieuw-Gui- nea, ongehinderd door de Ame- rikaansche troepen, ontruimd. De ontruimings-operaties werden snel en volgens de plannen uitgevoerd, zoodat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijdplaatsen in stelling kunnen worden gebracht. Nasjonal Samling heeft proef doorstaan Nasjonal Sarjling in Noorwegen heeft haar belas- tingproef doorstaan, zeide Quis ling in een rede voor gewapende eenheden der organisatie. On danks de critieke dagen, die men in het algemeen gedurende de laatste weken heeft beleefd, zijn, naar Quisling verder zeide, slechts weinig aanhangers der Nasjonal Samling aan het wankelen ge raakt. Hun namen heeft men ge noteerd, zij zullen verwijderd worden, zelfs wanneer zij de hoogste functies bekleeden. De groote massa van Nasjonal Sam ling echter staat onwrikbaar hecht en heeft daarmee eendeug- delijkheidsproef afgelegd. (D.NJ3) Standley uit Moskou vertrokken De Amerikaansche ambassa deur te Moskou, admiraal Stand ley. is naar de Vereenigde Staten vertrokken. De „Times" meldt uit Washing ton, dat de officieele lezing hierop neerkomt, dat de reis van Stand ley naar Washington in verband staat met de ontworpen Drie- mogendheden-conferentie. Onof ficieel heerscht de opvatting, dat Standley niet graag nog een oor logswinter in de Sovjet-Unie zou willen doorbrengen en dat der halve gesproken wordt van de benoeming van een opvolger. (DHJ.) Relletjes te Londen De Brit- sche berichtendienst meldt uit Londen het volgende: De politie heeft een menigte van ongeveer 500 menschen uiteengejaagd, die op den hoek van Downingstreet en bij Whitehall bijeengekomen waren, nadat een delegatie toe gang had verzocht tot Churchill om hem het verzoek tot vorming van een „tweede front" te over handigen. De delegatie die bestond uit vertegenwoordigers van ongeveer 40 vakvereenigings organisaties en de communistische partij, slaagde er niet in Churchill te spreken te krijgen. (D.N.B.). Wegens overtreding van de be schikking van den höheren S.S.- und Polizeiführer over de ver beurdverklaring van radio-ont vangtoestellen van 13 Mei 1943, heeft het Duitsche Landesgericht in een spoedproces opnieuw 54 beklaagden berecht. Den meesten beklaagden werden naar mate van hun schuld gevangenisstraffen van 2 weken tot 2 1/4 jaar en boven dien nog boeten tot 1000 gulden opgelegd. In eenige gevallen, waarin het gerecht vaststelde, dat de tijdige inlevering niet zoozeer uit kwaadwilligheid dan wel uit nalatigheid achterwege was ge laten, kwamen de beklaagden er af met boeten van 60 tot 600 gulden. In alle gevallen werden de radiotoestellen verbeurd ver klaard van hedenavond 19.45 uur tot morgenochtend 7.15 uur De maan ging heden onder te 15.35 uur en komt even na mid dernacht op; het was vandaag Laatste Kwartier. Burgers op rijwieldieven jacht - Dank zij eenige burgers zijn Za terdag j.l. te Bussum rijwieldieven gearresteerd. De heer K. zag n-1. op de Vlietlaan 3 personen op ver dachte wijze rondscharrelen en hij meende in het drietal rijwieldieven te zien. Hij begaf zich naar de radiozaak van den heer R- aan de Vlietlaan, wien hij zijn meening mededeelde Beide heeren beslo ten het drietal te vangen en stel den een plan de campagne op. In den gang naast de winkel, werd een fiets geplaatst, terwijl in den winkel voor alle zekerheid een an der rijwiel werd klaar gezet, om zoo noodig een achtervolging te kunnen inzetten. De zaak verliep echter anders. De rijwieldieven gingen voorbij zonder acht te slaan op de als lokaas neergezette fiets. De heer K. ging hen echter achterna en zag een van het drie tal in de omgeving van het station waar toevallig een politieagent stond, wien hij een en ander me dedeelde. Intusschen was een van de andere dieven weer terug ge komen in de buurt van de radio zaak en deze greep daar snel een damesfiets, welke weliswaar op slot stond, maar door den dief met een speciaal sleuteltje kon worden geopend. De heer R.. die alles gezien had, snelde naar buiten en riep luid keels: „Houd den dief", waarop verschillende burgers achter den man aansnelden. Toevallig na derde een Duitsche soldaat uit de tegenovergestelde richting. Deze, de situatie doorziende, nam zijn geweer en riep den dief toe, af te stappen. Deze gaf zich onmiddel lijk gewonnen. De heer R. toog daarna op onderzoek uit, waar no. 2 was gebleven en had het geluk hem in de omgeving van de bios coop op de Vlietlaan aan te tref fen. Hij nam dezen mee naar den winkel, waar de politie gewaar schuwd werd. De derde is echter onvindbaar gebleven. Brand in een kurkfabriek te Den Haag Te 's-Gravenhage is brand uitgebroken in een pak huis van de kurkfabriek der firma J. J. van den Berg aan de Stille Veerkade. In den vooorraad kurk- afvallen vond de brandhaard ruimschoots voedsel voor uitbrei ding der vlammen van het op den beganen grond gelegen pakhuis naar de opslag- en werkplaatsen op de eerste en tweede verdieping. Inmiddels was de brandweer met groot materieel ter plaatse om den brand, die in verband met de intensieve bebouwing van deze ouderwetsche stadsbuurt met al lerlei werk- en opslagruimten van diverse ondernemingen gevaar voor de omgeving opleverde, krachtdadig van alle zijden aan te pakken. Met vele slangen werd een stortvloed op de vuurzee ge worpen, die af en toe door de daken gluurde, doch voor verdere uitbreiding snel werd bedwongen. Een aantal machines en een vrij groote hoeveelheid kurkhout en afgewerkte producten werd door de vlammen vernield. Verzekering dekt de schade. De veevoederpositie in ons land is moeilijk. Geheel aangewezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van het beschikbare, kost bare voeder. Er gaat helaas nog veel verloren; niet bij den boer, maar in het huisgezin. v._un, het huisgezin is nog altija een belang rijke producent van veevoeder. Niet één huisgezin apart geno men, maar alle vereenigde huis gezinnen van Nederland te zamen, produceeren elke week vele dui zenden tonnen afval, waarvan het overgroote deel uitstekend ge schikt is om er ons vee mede te voederen. Vooral de aardappel schillen zijn belangrijk, want deze werken sterk melkdrijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg afval en schillen over, die waarde heb ben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen géén schillen in de vuilnisemmers te doen verdwij nen, maar steeds te zorgen, dat zulk afval klaar staat voor den ophaler. Het afvallenbesluit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de verplichting op. alle afvallen van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van ophalers, die van gemeentewege zjjn aangesteld. Alleen wanneer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf, is men van dien plicht ontheven. Huismoeders, bewaart dus de aardappelschillen, de koe maakt er melk van voor uw kinderen. Bureau voor Handelsinlichtingen Op 1 October zal het 40 jaar geleden zijn dat het Bureauvoor Handelsinlichtingen te Amsterdam werd opgericht. Dit feit zal niet op feestelijke wijze worden her dacht. Hoefbeslag op den bon Met ingang van 1 October as. zal het beslaan van paarden nog slechts kunnen geschieden indien de paardenhouder een z.g. toewijzing voor hoefbeslag bij den hoefsmid heeft ingeleverd. Voor paarden- houders, die niet met een hoef smid in relatie staan, is een af zonderlijke regeling getroffen. De Economische rechter straft De paardenhandel, welken A. H. Smits te Aarlanderveen had ge dreven gebeurde in strijd met de voorschriften. Er was rond dat paard meer aan de hand geweest, doch daar wist verdachte niets van. Om die reden volstond de rechter met een geldboete van f. 400.subs. 2 maanden hechte nis. Ook J. J. v. d. Vijver en J. J. Macdaniel, belden te Oegstgeest, waren in den verkeerden paarden handel terecht gekomen, en de winst, die op het paard was ge maakt, moest nu zuur worden be taald. Want de rechter veroordeelde v. d. V. tot een maand gevange nisstraf en M. tot veertien dagen. Het paard had zijn weg langs de verdachten aangevangen bij E. J. Bakker udt Leiden, die wegens diefstal en slachten van het dier terecht stond. Maar van den dief stal wist verdachte niets, hij ver onderstelde dat alles in orde was, zoo zette de verdediger uiteen. En het slachten was gebeurd niet om het vleesch in den zwarten handel te brengen, doch voor gebruik in eigen gezin, dat hard vleesch noo dig had. Maar de officier meende dat de feiten waren bewezen, en vorderde twee Jaar gevangenisstraf er mee rekening houdend dat de inlichtingen welke de politie over verdachte had gegeven niet bepaald gunstig waren. Het vonnis werd een Jaar en drie maanden gevan genisstraf. Bij de politie naa W. J. v; a. Berg te Leiden bekend dat de sui kerbon die hij had laten aanbie den, door hem zelf was vervalscht, doch ter zitting kwam verdachte op die verklaring terug, en zei de verklaring te hgbben afgelegd, om dat hij drie dagen door de politie was vastgehouden. Als gevolg daar van weid nu de verbalisant ge hoord, en daarna hield de officier aan de eerst afgelegde bekentenis vast en eischte een maand gevan genisstraf. Verdachte en zijn ver dediger betoogden dat de bon was geruild voor een andere bon. De rechter veroordeelde tot Arte we ken gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1