EINTJES I DIENSTBODE Naaimachine defect! Supinatorium JAC. DE MOOIJ J. Stand van Leiden Belangrijk succes bij Salerno en Eboli. LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMSTREKEN MARKTBERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVINGEN HO* Quaker en H-Oj ri Gevraagd Aangeboden Personeel gevr. Kamers gevraagd Diversen de Duitschers gemakkelijker doel kunnen bereiken en het lieden van de havens in het ste Zuiden van Italië voor die dit aanbod aanvaardt, dwang met zich brengt deze ns met eenheden van de te bezetten wegens de nood ijkheid van het voeden der ities te land, aangezien an- bruikbare havens niet be baar zijn, wordt dit doel be want de Duitsche controle den uitgang van de Adriatl- Zee is verzekerd, den slag van Salerno, diein- hen is beslist, moest, toen er dreigend voor de Ameri ii begon uit te zien, ook Mont- iry met zijn achtste leger in- en. Hij had tot taak aller- den weg naar Bari te ver en. Terwijl hij met de uit- ng van deze opdracht bezig bereikte hem kort voor Al- ira den roep om hulp van bevelhebber van het vijfde ikaansche leger, generaal die zich inmiddels in een md bevond als Welingtonbij rloo: nog slechts hopend van •eigende nederlaag gered te »n door het snelle ingrijpen lijn strijdmakker in het Zui- Montgomery echter lokte het nabij gelegen Bari meer dan od van den verder af zijnden Hij nam Bari, terwijl zich iet om Clark steeds nauwer ei trok Niet door „spookdivi- van Kesselring, met welk be de Britsche berichtendienst verrassende opduiken van che divisies uit wijngaarden nboombosschen verontschul- d meent te moeten aandui- chterhaalde Clark het nood- Iet trof hem dank zij het ngrijpen van den Engelsch- en dank zij de misrekening den Anglo-Amerikaanschen alen staf. Salerno werd tot weede Duinkerken, aingen voor slachtoffers van ichtoorlog in Duitsehland rond van een heden in het sblad verschenen decreet van Pührer is het „Deutsche ungshilfswerk" opgericht, ter iaffing van onderdak aan üffers van den luchtoorlog, 'ding daarvan is opgedragen en Réichswohnungskommis- leichsleiter dr. Ley. De kos- orden ^door het rijk gedra- narsch in het Zuiden In uiden van het Apennijnsche eiland rukken Geallieerde trachten verder op. Van ihe zijde verklaart men, dat ibied niet verdedigd wordt, dat men zich er toe bepaalt, opmarsch der Geallieerden achterhoede-gevechten te igen. belangrijke havens als Ta- en Brindisi zoo spoedig door lallieerden in bezit genomen n worden, wijt men aan het id van de Italiaansche offi- IREN us Cornells Maria; zn. van Schouten en C. H. Roeleveld; lella. dr. van M. Bergman en er; Jacobus, zn. van J. de en N Fuchs. lem, z. v. W. Krom en C C. ipronsen; Margaretha Maria, V. B. van Ulden en A. Gie- Maria Hubertha Theresia d. Meeuwenoord en C. J. Vink; a Paulina, d. v. P. Nelemaat C. Bosma; Adrlana, d. v. askant en H. M. Jonker. Duitseh weermachtbericht. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: In het Koeban-bruggehoofd heerschte ook gisteren levendige gevechtsactie. Bij vergeefsche aan vallen in den sector van Kayms- kaja verloren de sovjets 32 pant serwagens. In het Zuiden en in het midden van het Oostelijke front zette de vijand zijn door braakpogingen in de sectoren van Krassnorrmelskoje, ten Zuiden en ten Westen van Charkof, aan de Desna en bij Kirof voort. De pogingen werden in een feilen strijd verijdeld. Aan verschillende bressen zijn eigen tegenaanvallen begonnen. Nieuwe hevige aanval len der sovjets ten Zuidwesten van Belyj mislukten ondanks het op treden van sterke Infanterie, en pantserstrijdkrachten. In de Pinsche Golf brachten eenheden van de marine een bols jewistische motortorpedoboot tot zinken en haalden tijdens het ge vecht 2 aanvallende bombarde mentsvliegtuigen omlaag. Bewakingsstrijdkrachten van een Duitseh konvooi, afdeelingen jagers en torpedovliegtuigen van de luchtmacht schoten voor de kust van Noord-Noorwegen van 55 aanvallende sovjet-jachtbommen werpers 34 omlaag- In de zware afweergevechten ten Noorden van de Zee van Azof heeft zich de Obergefreite Riess in de compagnie pantserjagers een regiment grenadiers bijzonder onderscheiden. Hij vernietigde op 11 September 10 van 27 in den sector van zijn compagnie doorgebroken pantser wagens. De aanval op de Britsch-Ameri- kaansche landingsformaties bij Salerno en Eboli heeft gisteren tot groote successen geleid. Een vijan delijke strijdmacht werd ingeslo ten, een tweede werd vernietigd. De cijfers van buit en gevangenen nemen voortdurend toe. De giste ren bij Eboli teruggeslagen vijand heeft zich onder de bescherming van zijn scheepsartillerie tot nieu wen weerstand bij de kust gereed gemaakt. De luchtmacht viel de vijande lijke landingsvloot voortdurend aan. Een transportschip van 4.000 brt. werd vernietigend getroffen. Vijf andere schepen van middel bare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpedobooten torpedeerden een vijandelijken kruiser en brachten 2 Italiaansche motorzeilschepen op. Reinier, z. v. D. Slingerland en M. E. Pet; Willy Jacoba, d. v. W. van den Broek en M. C. Pielanen; Dirk, z. v. J. F. Mechel6e en H. P. Bontje. Johanna Franclsca Maria, dr. van T. H. Nijssen en M. G. van Veen; Dirk Adrianus Theodorus, zn. van N. Dofferhoff en J. M. Zandvliet; Jacobus Gerrit. zn. van G. J. Schip- aanboord en P. J. van Houten; Hans, zn. van J. H. van Loon en C. M. Opstal; Theodora Carolina Frederica, dr. van G. J. van Kamp en L. E. Ober; Yvonne Johanna, dr. van C. Rietveld en J. L. Joppe; Ni- colaas Johannes, zn. van N. J. Her mans en M. F. den Otter; Bernar- dus, zn. van J. Houweling en H. Turk; Hermanns Rudolf, zn. van A. Eigenhuls en A. Stanneveld; Jo hannes, zn. van C. Blonk en L. de Best: Johanna Jacoba Franctna, dr. van S. A. Lindenburg en J. M. Mlli- kan; Pietje, dr. van W. Wasslnk en C. Onvlee; Cato, dr. van G. Annok- kée en J. van der Meer; Gijsbertus, zn. van G. Oollé en H. Kluivers; Johannes Jacobus, zn. van F. Over- dijk en C. J. de Beer; Renate Allda, dr. van M. Sjerp n A. R. Verdonk; Gerrit Johan, z. v. J. Stoute en M. C. van der Helden; Anna Mar garetha, d. v. W. J. Hoogkamer en G. M. Mlnke; Rudolfina, d. v. A. Kuijt en M. H. Rethans; Charlotte Maria, d. v. W. Marquenie en W. van Opijnen; Elisabeth Yvonne Dirkje, d. v. J. v. Kempen en C. Corpel. ONDERTROUWD A. J. Wessellnk, jm„ 34 J. en J. van Gogh, jd., 24 jaar; J. W. de Joode, jm., 21 jaar en L. M. van Dijk, Jd., 20 jaar; A. Sinteur Jm., 24 Jaar en C. M. Glasbergen, jd., 24 jaar; E. D. Vlasveld, jm.. 29 J. en G. Verkalk, jd., 22 J. A. Vinkesteijn, Jm. en W. G. Koelewijn, jd.; G. Dekketr, Jm. 25 J. en E. H. C. D. Aalbersberg, Jd., 21 J.; J. J. de Jong jm.. 29 J. en A. C. L van Spaandonk, Jd, 20 J.; H. C. Stipdonk, Jm., 21 J. en C. E. Raaphorst, jd., 25 Jaar. GETROUWD J. Kooien en E. E. de Wit. OVERLEDEN. A. M. de Hart. wed. van H. de Jongh, 93 Jaar. P. J. van Kampenhout, m„ 67 J.; A. Buijtenweg huisvr. van J. Ar- noldus. 84 J.; A. Horree, m., 79 J.; J. G. Noordman, z., 22 jaar. C. E. de Vries, wed. van J. Vaan- dering, 71 j.; J. Bornebroek. huisvr. van W. F. van den Esschert, 27 Jaar; F. A. van Leeuwen, man, 73 Jaar. T. Zlrkzee, m., 45 J.; M. F. Heet- veld, m., 73 J.; M. van Duijven- bode. m. 55 J.; A. Antonisse. m., 67 j.; J. van der Hoorn, zn., 1 J. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Kunt u den naam op geven van bijgaande plant en waar zijn de vruchten voor te gebruiken? Mevr. A. te L. Antwoord Uw plant heet Phy- tolaca decandra (Nederlandsche naam ombekend) en behoort tot de overblijvende gewassen; bloeit het- lioht rose bloemen en de vruchten worden gebruikt om pud ding of sausen te kleuren. Dus niet direct voor de consumptie. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw" KATWIJK AAN ZEE. Teraardebestelling van Jan van Duyn Onder zeer groote be langstelling werd alhier teraarde- besteld het stoffelijk overschot van Jan van Duyn, die verleden week door verdrinking in de Zijl om het leven kwam. Behalve de uitge breide familie kwamen in den rouwstoet mee de directieleden van de Bijloo's Motordiensten uit Schiedam, waarbij de overledene in dienst was, alsmede personeel de zer N.V. De kist gedekt door kran sen van directie en personeel, werd gedragen door vrienden van den overledene. Aan de geopende groe ve memoreerde ds. B. van Ginkel dat de familie van Duyn in den laatsten tijd zware slagen ontvan ger had: eerst moesten de moeder en de zuster en thans een broer afgestaan worden. Spr. liet op ver zoek van den vader zingen Ps. 89 vers 19. De heer B. Vis dankte namens de familie allen voor de laatste eer. LEID SCHEND AM. Gedurende Aug. is op de Rijks postspaarbank ingelegd f. 27.858.20 en terugbetaald f 5273.97. VOORHOUT Donderdag 30 September her denkt de heer C. Struik, Seinwach- ter bij de Ned. Spoorwegen alhier, den dag, dat hij vóór 25 Jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. VOORSCHOTEN. Wedstrijden E-H.B.o. Ln het gymnastieklokaal van „Beresteyn", het oefenlokaal van de afdeellng Voorschoten „E.H.B.O." hebben vriendschappelijke wedstrijden plaatsgevonden ln het verleenen van eerste hulp bij ongevallen. Hieraan werd deelgenomen door 2 dames- en 4 heerengroepen uit Oegstgeest en 2 dames- en 2 hee rengroepen uit Voorschoten. De uitslagen waren als volgt; Dames: Oegstgeest. groep Kraan 115 pnt., groep v. d. Luyt 110 pnt. Voorschoten, groep v. Leeuwen 108 pnt., groep Soeters 89 pnt. Heeren: Oegstgeest, groep Bon net 149 pnt.. groep Hooymans 147 pnt., groep du Pree 101 pnt. Voorschoten, groep Waasdorp 138 pnt., groep O verduin 122 pnt. Gedurende de maand Angus tus werd op het postkantoor al hier by de rijkspostspaarbank in gelegd f. 18798.69 en terugbetaald f. 10094.90. Diefstallen BIJ de politie deed mevr. J. C. T. alhier, aangifte van het feit dat uit haar fietstasch sleutels, geld, persoonsbewils enz. ontvreemd waren. De tasch, het persoonsbewijs en de sleutels zijn aan haar woning teruggebracht, maar het geld ontbreekt tot dus verre. K.ernaar wordt een onder zoek ingeo+eld. De tuinbaas van het kinderte huis „Nieuw Voordorp" deed aan gifte van diefstal van appelen uit den tuin dezer Inrichting. Na on derzoek is gebleken dat zich hier aan schuldig heeft gemaakt G. H. De heer H W. S., alhier deed aangifte van vermissing van een paar kinderschoenen, een vulpen en eenig geld. Ter zake van dief stal is ingesloten J. P. V„ die bij den heer S. in betrekking was. Jubilea Morgen herdenkt de heer J. N de Graaff, adj.-commies aan het postkantoor alhie- den dag dat hij 25 Jaren ln dienst is van de Ned. Posterijen. De heer de Graaff begon zijn loc >baan te Dor drecht was vervolgens werkzaam te Giessendam en sedert de laatste 7 jaren aan het postkantoor alhier. Geruimen tijd heeft deze as. Jubi laris waargenomen als directeur van dit kantoor. Tevens herdenkt dien dag de heeif C. L. Beukenholdt besteller, zijn zilveren Jubileum bij de pos terijen. Ook hij heeft de meeste jaren aan dit kantoor doorgebracht DE PRIJZEN IN DEN VEEHANDEL. (Van onzen desk. medewerker) De toestand in den veehandel is mans aan weinig verandering on derhevig. De aanvoeren zijn nog altijd op het zomernlveau met daaraan evenredig bezoek. Het ligt voor de hand, dat men bij aankoop op de slechts schaarsch uitge reikte vergunningen het oog ge richt houdt op de goede beesten. Hiernaar is dan ook een overwe gende vraag en zoodoende is het beste vee zeer duur. Het is voor een beste kalf- of melkkoe al heel gauw f. 1500.tot f. 1600.en voor de uitmuntende soorten gaan de prijzen zelfs tot f. 2000.per stuk toe! Voor de lichtere kwaliteiten is veel minder animo en zjjn de prij zen veel minder. Deze varieeren van f. 700.(voor een heel licht koetje) en verder tot f-1300. Hieruit zien wy de enorme prijs verschillen. Bij het jonge fokvee is het niet anders. De handel hier in is evenwel wat ruimer. Er is meer omzet. Guste vaarzen van f. 650.tot f850.en soms hoo- ger, terwijl de graskalveren variee ren van f. 300.tot soms meer dan f. 600.bij het lichte goed is hier echter ook wel voor een lage- ren prijs wat te vinden. Er worden ook graskalveren voor f. 150.per Sommige dingen kun je verschillend beoordeelen Iets is er evenwel, waarover de meeningen nooit ver schillen; Victoria Biscuits. Die smaak... en zulk een brosheid.... overheerlijk! stuik verkocht. Een goeae koppel graskalveren kost echter dooreen- genomen ongeveer f.450.per at. Bij den handel ln guste koeien speelt de verplichte levering van zelfsprekend een voorname rol. De leveringsbonnen gelden gemiddeld f. 1.70 per kg zoodat op een beest van 100 k.g. levend gewicht een waardevermeerdering van f. 850. komt. De goede zware vare koelen doen dus heel gauw f. 1000.per stuik op de markt in den vrijen handel. Groot ln aantal zijn de le- veringdieren nog altijd niet, maar de kwaliteit is zeer goed. De schapen-, bokken- en gelten- markt Ugt nog stil, behoudens dat er slechts klein.» V /antums scha pen voor de verplichte levering worden aangeboden. Bij de biggen is de handel, hoe wel de prijzen zee. hoog blijven, eenigszlns lusteloos. RIJNSBURG 14 Sept. Bloemen veiling Zinnia's f. 3.504.60; Galardia f. 1.602; Straal asters Asters f.23; Dahlia's f.89; f. 2.503; Hellanthen f. 5.60—7; Goudsbloemen f. 0..100.20; Sta- tlcef. 0.400.50; Chrysanthen 0.50;' Gladiolen f. 67. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat de aange kondigde gelegenheid tot koste- looze Inenting tegen pokken op Woensdag 22 September aA. tot nadere aankondiging wordt uitge steld. 1881 VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH OPENBAAR SLACHTHUIS. Donderdag, 16 September 910 uur, nos. 18.30518426 en 17848 17865 Maatschappelijk Hulpbe toon. 1880 Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen; ten hoogste 1 kg. per bon. Legitima tiebewijzen, distributiebonnen, pa-i pier en gepast geld meebrengen. STEVENINK, Burgemeester. Hoofdredacteur: B f Menk- üorst, Leiden; plv. hooi4redacteur: K Been Lelden Redactiestaf: B *v Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th j Hannema. Omgeving en Muziek Verantwoordelijk voor de adver tenties- A Poortman froouw GOEKOOP, andsche Kerkgr. 22 it, wegens huwelijk egenwoordige dag en naoht, niet ten 20 jaar. Liefst October. Hulp van ter. Zich aan te ïn na 7 u. 's avonds. 20 borden heerlijke, voedzame pap komen uit een pak H-0 of Quaker havermout. Vraag uw winkelier. NET MEISJE gevraagd v. de morgen uren of WERKSTER voor 2 halve dagen. 9401a Mevrouw DE NIET, Nieuwe Rijn 39. LEWENSTEIN repareert correct. Leiden, Maarsmansst. 8. GEDIPLOMEERD VOETSPECIALIST HEERENWEG 10 RIJNSBURG Op veelvuldig verzoek houdt bovengenoemde Specialist op Maandag, Dinsdag en Woensdagavond zitting, echter uitsluitend voor hen die in verband met hun werk absoluut niet overdag kunnen bomen, gelieve komst vooraf te berichten, verdere spreek uren als gewoonlijk Maandag n.m. 2'/a5 uur, dagelijks 911, 2Vi5 uur. tte wollen zomer- 1. maat 44, als Mevr. Burggraaf, «n 81, HUlegom, 11 in goeden staat "andelwagen. v. Zuilen. Ouwe- iaat 30. Katwijk te. WH zfin niet van gis teren. Reeds jaren lang repareeren wij alle merken naaimachines. Fa. Meerpoel, Breestraat 171. Leiden. Een prima 2-persoons veerenbed, prijs f.55. Te bevr.: Boskamp, Kerkstr. 11, Katwijk Rijn Dagmeisje, in kl. ge zin. van 85 of 8—7 met huiselijk verkeer, 's Zondags vrij. Goed loon en goede behan deling verzekerd. Aanm. Mevr. Wassenaar Wasstraat 29. Lelden. Terstond gevr. een meisje voor dag of d. en n. Aan het zelfde adres een goede ratten- hond te koop, J. v. d. Snoek, Steekterweg 79 a Alphen a/d. Rijn. Net meisje gevr. te Nilmegen, voor dag en nacht. Persoonlijke aan melding W. v. Duijn, Paul Krugerstraat 21 te Katwijk a/Zee. Terstond gevr. een bej. dienstbode, ln gezin van man en vr., waar van de vrouw rust moet houden. P.O. Adres: J. W. Frljman, Molenstr. 184, Benthuizen. Be sell. eenv. huis houdster, biedt zich aan tegen 15 Oct. of later, waar hulsvrouw ont breekt, 37 J. P.G. Goede referenties. Br. Bur. v. d. Blad ond. No. 9787k. Kamers gevr. Jongelui die wenschen te trou wen. zoeken zoo spoe dig mogelijk kamer m. keukentje, niet gemeub. Br. met prijsopg. onder No. 805k Bur. v. d. Blad Zoo spoedig mogelijk een net slaapkamertje. Adres: mej. T. Spitse, Nieuwe Rijn 10, Lelden 2 x ta. Verloren een gouden broche, gaande van Rijn en Schlekade naar Haag- weg. Tegen belooning te rug te bezorgen: Riln- en Schlekade 134, Lelden Wie wil ruilen? Een p. bruine molières m. 34 v. 35, eventueel ook te rul len voor kaplaarzen of hooge schoenen. Sloos, Lammenschansweg 40. Huwelijk. Juffr. 46 J-, met 2 meisjes 48 jaar zoekt plaatsing ln huish. bil weduwnaar, om een huwelijk aan te gaan. Liefst bulten. Br. Bur. v. d. Blad No. 9701 k. Huwelijk. Net RK. heer wenscht langs de zen weg serieuze ken nismaking met dito meisje, leeftijd tusschen de 25 en 80 J. Brieven Bur. v. d. BI. No. 9745k Wie wil een paar da mes schoenen ruilen m. 39 voor m. 40. Zoo goed als nieuw. Buursma. Rijnsb.weg 152. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3