LEVENSMIDDELEN WASCH- POETS ARTIKELEN met DIT merk: BINNENLAND VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN KERK EN SCHOOL SPORT BRAND!!!??? Bel op 2 22 41. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS FAMILIEBERICHTEN AGENDA LAATSTE BERICHTE Salerno een tweede Duinkerken. GEDEPON.I [DUBBELD'S: HANDtlSM. kHANOtLSO»l£)tftrUKIHG^^ LEIDERDORP - TEL aseao Tsjoenking en de communisten De nieuwe president van Tsjoengking-China, maarschalk Tsjang Kai Sjek, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in de centrale uitvoerende com missie de voorwaarden uiteenge zet. waarop slechts de betrekkin gen tusschen de regeering en de communistische partij van Tsjoengking gebaseerd kunnen zijn. Hij noemde de volgende voorwaarden 1) De communistische partij moet haar politiek van geweld dadige bezettingen opgeven. 2) De communistische party moet haar in het verleden ge toonde agressieve tactiek tegen de troepen van Tsjoengking laten varen. 3) De communistische party moet haar streven, het Kwo Min Tang-regiem ten val te brengen, opgeven. 4) De communistische party moet van haar gewelddadige con fiscatie van grond afzien. 5) De communistische party moet de thans bestaande bolsje wistische organisatie in Tsjoeng king ontbinden. 6) De communistische party moet haar leger ontbinden en de manschappen daarvan iniyven by het leger van Tsjoengking, dat onder het rechtstreeksche bevel staat van den militairen raad van de Tsjoengking-regeering. Tsjang Kai Sjek wees erop, dat de regeering van deze politiek zelfs dan niet zou afwyken, wan neer de communistische party van Tsjoengking zou trachten las terpraatjes uit te strooien en on rust te veroorzaken. (D.N.B.). Roosevelt over drielanden-by- eenkomst President Roosevelt heeft op de persconferentie een bevestigend antwoord gegeven op de vraag, of vorderingen gemaakt zyn in de aangelegenheden der drielanden-byeenkomst met Sta lin, aldus meldt de Britsche be richtendienst uit Washington. Roosevelt weigerde echter verdere inlichtingen hieromtrent te geven. (D.N3.). Op den «luHingidag ven de tentoon stelling .Herlevend Nederland* werd Zondag te Arnhem de 100.000ste bezoeker aan deze luccesvolle ten toonstelling gebpekt. De heer Mas r Blokzijl tijden» de ilultingsrede CNP/Otte/Pex m Omscholing van arbeidskrachten Een der vraagstukken, waarvoor de leider van een bedryf tegen woordig een oplossing heeft te zoeken is: hoe kan ik met onge schoolde krachten mijn bedrijf laten draaien? In Duitschland was deze vraag al jaren voor den oorlog actueel. De activeering van het bedrijfs leven deed duizenden werkloozen terugkeeren in het arbeidsproces. De vraag is alleen klemmender geworden door het uitbreken van den oorlog. Na uitwisseling van ervaring bleek de beste methode ten slotte bestaan uit: 1. Arbeidsanalyse, gevolgd door betere bedrijfsorganisatie. 2. In aansluiting daarop: ratio naliseering der arbeidsmethoden door aanpassing van den arbeid, van de werktuigen en hun bedie ning aan de arbeidskrachten, ge volgd door 3. Methodische selectie en syste matische scholing. Het is thans zaak te profiteeren van de ervaring, welke op dit ge bied is opgedaan en te komen tot een voortdurende uitwisseling daarvan. Het Duitsche en het Ne- derlandsche bedrijfsleven zyn ten deele anders geaard, beide kun nen van elkander leeren. Een eerste schrede op dezen weg wil de tentoonstelling zijn, welke van 16 t/m. 30 Sept. wordt gehouden in perceel Nassauplein 30 te Den Haag. Hoofden van bedryven. be- dryfsleiders, ingenieurs enz. wor den ultgenoodigd haar te bezóe- ken. Er is gelegenheid voor be sprekingen en gedachtenwisseling onder de vakgenooten. Werkt mede aan de inzameling van eikels, kastanjes en beuke- nootjes Alles, wat ter verrui ming van de voedselvoorziening kan dienen, moet gedaan worden. Daarom dient ook de van rijks wege geregelde inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes, zoo goed mogelijk te slagen. Thans is de tijd gekomen om in bosschen en parken, langs lanen en wegen, de vruchten te zoeken, die, hetzy als veevoeder, hetzy rechtstreeks, aan de voedselvoor ziening van ons volk ten goede komen. Allen landgenooten, die in de gelegenheid zijn om het werk te verrichten, wordt dan ook ver zocht hun medewerking te ver- leenen. De arbeid wordt materieel beloond en bovendien is er de we tenschap, dat men zich voor de voedselvoorziening verdienstelijk maakt! Nederlandsche krygsgevangenen op Java Het Nederlandsche Roode Kruis deelt ten aanzien van de Nederlandsche krygsgevange nen op Java het volgende mede: Er kunnen thans inlichtingen worden verstrekt omtrent krygs gevangenen, beginnende met de letter H tot en met de letters KN. Zy, die inlichtingen wen- schen omtrent vorenbedoelde krygsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14. 's-Gra- venhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboek nummer. militairen rang en laatst bekende standplaats. Rust behoevende arbeiders naar bniten De centrale persdienst van liet Nederlandsche Arbeids front schrijft ons: De uitzending van arbeiders en arbeidsters naar een arbeidsont- spanningsoord van het Neder landsche Arbeidsfront zal ook ge durende den winter voortgang vinden- Met het oog op de weers omstandigheden gedurende dit jaargetijde zal uitzending ln den winter uitsluitend geschieden naar het ontspanningsoord te Valken burg (L.). Er wordt nogmaals op gewezen, dat voor uitzending als bovenbedoeld ln aanmerking ko men diegenen, die door de ver hoogde krachtsinspanning, welke op het oogenblik van hen wordt verlangd, hun gezondheid dreigen te verliezen, alsmede de door die krachtsinspanning ziek geworden arbeiders en arbeidsters, die her stellende, doch niet meer onder doktersbehandeling zyn. P. L. te L. Wendt u tot de Toevlucht „Chr. Jeugdhulp", oe- terwoujdeohe Singel 9899 alhier. J. B. te L. Voor Uw studie zult U privaatlessen moeten ne men. Wellicht weet men ter Ge meentesecretarie adTessen. C. G. te S. Dergelijke adressen kunnen wy u niet verstrekken. Haagsche Rechtbank Er was maar een greep °-edaau uit de dlef- stallenserie, welke gevormd was door W. N. en P. van L. uit Leider dorp, belden thans gedetineerd. Dit tweetal had diverse rooverljen ln hun woonplaats, maar ook ln de omgeving op touw gezet. Wel bij zonder brutaal ging N. te werk, die op klaarlichten dag op het erf van een landbouwer vla een ge opend raam uit de slaapkamer een horloge met ketting uit een vest, dat op een stoel lag haalde. Ook ln een motorboot werd Ingebroken en alles wat meegenomen kon wor den, ook meegenomen. En niet eens alle feiten waren ten laste gelegd, zoo stelde de officier vast, die dit 20-Jarig tweetal een stel roovers noemde, dat de omgeving van Leiderdorp landen tijd onveilig maakte. Waar N. er vaker op uit v/as getrokken dan v. L. werd de eisch voor hem tien maanden met aftrek van preventief en tegen v. L vijf maanden gevangenisstraf. Het lag er naar het oordeel van den Officier wel bovenop, dat A. uit Leiderdorp wist dat de steen kolen die hij kocht, gestolen wa ren. Trouwens toen de dieven bij hem kwamen met de kolen had H. reeds dadelijk geconcludeerd Zeker bij W. vandaan?" Hoewel de verkooper than/ nog eens kwam getuigen, hield verdachte zijn on schuld vol. Juist door die houding meende de officier een hoogere straf te moeten eischen dan hij van plan was, en hij vorderde we gens heling drie maanden gevan genisstraf. A. N. te Noordwijk had als por tier bij een groot gebouw een pakje in bewaring gekregen. Het duurde geruimen tijd, en nog was het pakje niet afgehaald. Ten slotte eigende N. zich het pakje toe, zoo dat hy nu wegens verduistering terecht moest staan. De officier meende thans op lurldlsche gron den zich niet bevoegd te moeten verklaren in deze zaak en vor derde verdachte ln vrijheid te stellen. PREDIKBEURTEN Hlllegom Chr. Geref. Kerk: Donderdag nam. 7'/4 u., ds. N. de Jong van Den Haag. Noordwijk aan Zee Geref. Bond (Jul. van Stolbergstr. 27): Heden nam. 8 u„ ds. Koolhaas van Oldebroek. NED. HF^.V. KERK. Beroepen. Te Loosduinen, dr. A. F. N. Lekkerkerker te Noordlaren. Te IJsselmonde (2e pred.pl.) ds. D. Goudzwaard te Breskens. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Oude en Nieuwe Bildtdijk. cand. W. Baas, hulppre diker te Weesp en cand. B. Jon geling, hulpprediker te Garyp. Te Assen (3e pred.pl.) ds. J. v. Brug gen te Wormerveer en ds. F. A. Hofman te Lutten aan de Dedems- vaart. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Sliedreoht, ds. H. v. Leeuwen te Ermelo Bedankt. Voor Sneek ds. P. Westerloo te Thesinge. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Rotterdam Zuid, ds. G. H. Kersten te Rotterdam-C. OUD GEREF. GEM. Bedankt. Voor Eist, ds. M. A. Mieras te Terneuzen. NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorganger te Zeist- Driebergen, ds. K. J. F. Keuning, Ev. Lvbh. pred. te Alkmaar. CRICKET L.C.C. en Sparta deelen kam pioenschap Door de resultaten der laatste wedstryden hebben zoowel L.C.C. als Sparta 19 punten behaald uit 12 wedstrijden, zoodat belde clubs het kampioenschap moeten deelen aangezien er in cri cket geen beslissingswedstrijden worden gespeeld. Met dit al een uitstekend seizoen voor de club van Metsch en een welverdiende belooning voor het goede spel, dat L.C.C. dit seizoen te zien heeft ge geven. BRIDGE, Vergadering van „De Sleutrt</» In de ln „Schuttershof' gehouden algemeene vergadering van „De Sleutels" ls het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: K. Been; commissarissen: A. Verboog. K. F. Prins, C. Mol, W. J. van Berge He negouwen, B. A. A. van Noort en C. Zandbergen. In de wedstrijd commissie werden benoemd de heeren A. Verboog, J. Vrijenhoek en H. de Graaf. Dinsdag. 21 Sept. wordt een invitatie-viertallenwed- strljd gehouden, waarna op 28 Sept. de bondsvlartallencompetl- tie begint. Ter afwisseling vindt op 12 October een lustrum-drive plaats. Een dapper meisje - Het drie jarig dochtertje van de familie J. Z., wonende aan den Paterswold- scheweg te Groningen, was alleen op stap gegaan en kwam voor den gesloten spooroverweg, juist toen de sneltrein uit Leeu warden naderde. Het kind zich niet bewust van het gevaar dat dreigde, ging kruipende onder het gesloten hek door en wilde rustig de spoorbaan oversteken. Een jonge dame, zekere mej. T. Bos, zag het gevaar, begaf zich vlie gensvlug naar de plaats, waar het noodlot dreigde en kon - met ge vaar voor eigen leven - nog juist het kind grijpen. Even later vloog de sneltrein voorby. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: J. J, A. M. Roozen, Franchi- montlaan 27, Leiden, agentuur en commissiehandel ln technische, luxe en huish. artikelen .Eigenaar J. J. A. M. Roozen, Leiden (Huw. Voorw.). P. P. van der Plas, Pickéstraat 47, Noordwijk. melkslyter, handel in boter, kaas en eieren. Eige naar: P. P. van der Plas, Noord wijk. D.d. 1 September 1943 werd hem beperkte handlichting ver leend. Firma Gebr. Bontje. (Bep. Bep.), Beukenlaan 60. Sassenheim. Het kweeken van- en handeldryven in bloembollen en bloemen. Venn.: J. J. G. Bontje, J. J. P. Bontje, A. J. C. Bontje, J. Bontje, Sassen heim. Firma Lekx en Van der Meyden (Bep. Bep.), Hoogewaard B No. 59, Koudekerk a/d. Rijn. Het kweeken van- en handeldryven in groenten, bloemen, planten en zaden. Vennooten: C. Lekx, Kou dekerk a/d. Ryn en A. van der Meyden, Koudekerk a/d. Ryn. Wyziging: J. de Groot, Burg. Terweeweg 53, Oegstgeest, melk slyter. Bovengenoemde zaak is omgezet in een venn. o. f. onder den naam: Fa. Jac. de Groot (B. P.)„ waarin als venn. optre den: W. de Groot en A. C. de Groot, Oegstgeest. Het filiaal Rijngeesterstraatweg 27 te Oegst geest is overgegaan aan G. V. de Groot, Oegstgeest. T. Hoek. Varkevisserstraat 76, Katwijk a/Zee, vischhandel. Zaak adres is verplaatst van Katwyk aan Zee, Secr. Varkevisserstr. 76, naar Leiden, Os- en Faarden- laan 19. Hulsebosch' Seed and Bulh Com pany. Stationsweg 33a, Hillegom. De bepalingen ten aanzien van de rechten van derden zyn gewijzigd. J. Owel, Maredyk 34a. Leiden, loonslachter, vleesch-expeditie. Eig. overleden: J. Owel dd. 3 Juli 1943. Wijz. handelsnaam in B. Owel. Nieuwe eigenaar: B. Owel, Leiden. C. S. van Dobben de Bruyn Jr., Schoolstr. 65, Noordwijk, bloem- bollenkweekerij en -handel. Wijz. zaakadres in „De Wingerd", Semsstraat H. 78, Stadskanaal. Opheffing: Radio-Boekery, Parlevlietslop 14 Katwijk aan Zee. Handel in tech nische en algemeen wetenschap- pelyke literatuur (boeken, tyd- schriften, documentaries), bijzon der op radiogebied, administratie van soortgelyke bedrijven, voorts alles wat met een en ander in den ruimsten zin verband houdt. Aalberts Co., Hilversum. Opheffing: Zatskoy en Co., Ryns- burgerweg 60, Leiden. Handel ln medische en optische instrumen ten en aanverwante artikelen, tevens handel in brillen enz. Omnia Treuhandgesellschaft m. b. H., Arnhem. Met ingang van heden is mej. D. C. Hen de alhier, door de directie der N.S- benoemd tot conductrice aan het station al hier. Ontleend aan andere bladen. GEHUWD: H. Roswyk en P. C. C. Rietbergen, A'dam; P. H. M. v. Ogtrop en Th. P. C. M. Ingen- housz, Bussum; L. Schroder en L. Cromback, Arnhem. OVERLEDEN: C. van der Lin den, m., 75 J., A'dam; C. E. R- KuustHolsheimer, v. 59 J., Am sterdam; J. H. B. Spaanderman, m. 79 j., Den Haag; A. H. Bieze, m. 68 j., R'dam; H. G. Surie, m. 76 j.. Delft; J. M. Küppersvan der Wijngaard, v. 71 j., Utrecht; G. J. J. Versteeg, m. 59 j., Ren- kum. HEDEN. Ziuiderkerk: Evangelisatie-sam komst. Spr. ds. Timmer. 7 Va nam. Katwijk a. zee: (Casa ra)Spr. ds. Smits van Dordn te 7>/2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. Gem. Gods te 7 Vt uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Boyd Baohman zijn orkest te 7y2 uur nam. Volkshuis: Natuurkunde-cu: te 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zond: dienst der apotheken te Lel wordt van Zaterdag 11 Sep ten 20 uur tot Zaterdag 18 Septem 8 uur waargenomen door de A theek van Drlesum, Mare 110, lefoon 20406 en de Zuid-Apoth Lammenschansweg 4 Tel 231 Te Oegstgeest door de Oegstgei sehe Apotheek, Raadhuispart Telef. 26274. BINNENLA! H. J. Willing overleden Rotterdam is op 65-jarigen 1< tijd overleden de bekende oud' ternationale voetbalscheidsrect de heer H. J. Willing. Tal i ontmoetingen op het vasteland ook tijdens de Olympische spe te Stockholm heeft hij met succes geleid. Hij gold als een beste Europeesche scheidsrecht Bekendheid verwierf hy i mede als secretaris van de Zil ren Voetbalcommissie, welke fu tie hij tot zijn dood toe bekleed BUITENLAI Een tweede Duinkerken en i mislukt Waterloo noemt de m taire correspondent van het DJ de gebeurtenissen in het get van Salerno. Hij schrijft: De overwinning der Duits wapens, die zich bij de formal van veldmaarschalk Kesselri een van de voortreffelijkste ml nen van de Duitsche luchtmail in den Noordelijken sector vaij Westkust van beneden-Italië I gint af te teekenen, schijnt 1 omvangrijk te zijn, dat haarl volgen zeer ver uitstralen. 1' hier eergisteren slechts kon v den aangeduid, schijnt daai een zekere, hoewel ook slechts i dergeschikte rol, te hebben speeld: de uitwerking van het I dat Benito Mussolini zich we op vrije voeten bevindt. Het penstilstandsdictaat der Anj Amerikanen wordt klaarblijke ook door die deelen van het I liaansche leger verworpen, op' hulp het geallieerde invasiep voor Zuid-Europa ter bespar van eigen bloed had gebouwd) dit verschijnsel kan nog won toegevoegd, dat de vïjandel voorlichtingendienst sedert dei schakeling van de Badoglio-m schen uit de Italiaansche re( ring voor de eerste maal ern heeft gefaald. Anders zou hij geweten hebt dat de aanval bij Salerno slee onnut bloedvergieten zou bel kenen. Dan zou Eisenhower i wel niet zeven van zijn beste, visies aan de vernietiging hetl blootgesteld, zooals geschied Opvallend moet het genoemd den, dat in dit van meet af gevaarloopende gebied bijna j sluitend Amerikaansche en nadeesche strydkrachten gebfl werden. Daaruit kan de gev« trekking worden gemaakt, dat; Engelscher de onderneming begin af aan op zijn minst g® men twyfelachtig vonden. Zij] hebben zich dan ook meer' perkt tot die Italiaansche kust bieden, die dicht by de Siciliai sche basis liggen en behalve het gemakkelijkst tot stand brengen uitschakeling van e stige bedreigingen, ook het vo deel hebben, in materieel 1 zicht iets te beloven. Dat wil zeggen, dat de verdeeling vanl werk: Tarente-Brindisi-Bari H de Engelschen. Salerno-Napi Rome voor de Amerikanen niet het gemeenschappelyk overeen] komen operatieplan lag, maai is weer eens kenmerkend, wan] Engelschen kennen Europa, weten op zyn minst beter dan Amerikaansche partner, dat onderste deel van de Italiaans laars voor een Duitsche vera® ging reeds uit zuiver geografisj redenen slechts weinig aantreïï lijks heeft, tenzij dan de versP ring van de Straat van Otranl Waar echter aan den tegenffl liggenden kant van de Adriatu

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2