DE BEVRIJDING VAN MUSSOLINI Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en de Landwacht 84ste Jaargang Dinsdag 14 September 1943 No. 25600 De geslaagde actie. VERDUISTEREN: BINNENLAND Mussert te Noordwijkerhout. Textielpunten voor jongens van 315 jaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over de omstandigheden, waar onder de bevrijding van Musso- ini werd voorbereid en ten slotte elukte, verneemt het D.N3. de 'olgende bijzonderheden: De bevrijdingsactie, die tot een ioo sensationeel succes heeft ge beid, is door een speciaal com- nando van de Sïcherheitsdienst ier S.S. en de valschermtroepen net de grootste moeilijkheden voorbereid. De regeering-Badoglio heeft de 'erblijfplaats van den Duce door (uitengewone maatregelen onder ille omstandigheden probeeren ;eheim te houden. In het streven >ni elk spoor van de verblijf- >laats van den Duce uit te wis- ichen. werd zijn verblijfplaats se- lert 25 Juli herhaaldelijk gewij- ligd. In den laatsten tijd werd hij im de 2 a 3 dagen naar een tndere gevangenis, naar kazernes, eilanden en oorlogsschepen ivergebracht. Steeds werden voor bewaking groote militaire for- naties gebruikt, die eveneens ge- egeld werden afgelost. De directe lewaking werd gevormd door een ifdeeling carabinieri, die bevel ïad, den Duce bij een eventueele joging tot ontvluchting' onmid- lellijk te vermoorden. Pas in den laatsten tijd gelukte iet, het spoor van den weggevoer- le zóó nauwkeurig vast testellen, lat niet alleen de vroegere ver- ilijfplaatsen. doch ook de tegen- 'oordige verblijfplaats van den luce kon worden achterhaald, 'en slotte werd met zekerheid astgesteld, dat de Duce naar een olkomen ontoegankelijk bergmas- ief was overgebracht en dat hij iaar onder de smadelijkste om- tandigheden en onder versterkte «waking gevangen gehouden ?erd. Deze zekerheid gaf het signaal oor het begin van deze stout- ïoedige onderneming, die werd itgevoerd door een van de beste, it de Oostmark afkomstige S.S.- auptsturmführer van den Sicher-" ieitsdienst. HUSSOLINI ONGEDEERD 'elefoongesprek met Hitier iaar het D.N.B. verder meldt, is e Duce ondanks het feit, dat zijn ewakers van Badoglio bevel had- en gekregen om hem bij een po- ing tot ontsnappen te vermoor- en, bü de Zondag uitgevoerde nderneming niet gewond. Mussolini heeft onmiddellijk na tin bevrijding telefonisch met v en Führer gesproken. Het is moei al jk om met woorden de gevoelens 'eer te geven, die den Führer en en Duce bij dit historische ge- prek bezielden. F Later heeft de Duce zich naar tin gezin begeven, dat eveneens oor een speciaal commando van en Sicherheitsdienst der SS uit e interneering werd bevrijd. i. ir Hooge onderscheidingen voor evrijders De Führer heeft, aar het D.N.B. verneemt, den lannen van den Sicherheits- lienst van de Waffen SS en van ff e valschermtroepen, die aan de Eevrijding van Mussolini hebben eelgenomen, hooge onderschei- ingen verleend. Vreugde in Milaan, Rome en 'wijn Het bericht van de be tiding van den Duce heeft te Slaan groote vreugde teweeg ge- racht. Ondanks het feit, dat als evolg van den oorlogstoestand de letlovolking zich na middernacht .en iet meer op straat mocht ver iet Jonen, dromde de bevolking in iel lassa samen op het Domplein. >e oude fascistische strijdliederen ,i„ 'eerklonken. Tooneelen van har- •lijke verbondenheid speelden af tusschen Duitsche solda- en de bevolking. In Rome eeft geen bericht van dezen oor- zooveel opschudding teweeg bracht als de tijding van de daagde bevrijding van den Duce door Duitsche soldaten. Des nachts reden auto's met luidspre kers door de stad om de gebeur tenis te verkondigen. De men- schenmassa verzamelde zich on der het historische balcon van waar Mussolini op vele beslissen de oogenblikken in het leven der Italiaansche natie gesproken heeft. Herhaaldelijk weerklonk de oude strijdkreet: „Duce, Duce!" Ook de bevolking van Turijn werd Maandagochtend vroeg ge wekt door het bericht der bevrij ding van den Duce. Op de puin- hoopen van de door de Engelsch Amerikaansche luchtaanvallen verwoeste stadswijken werd de fascistische vlag geheschen. Over al traden fascistische sprekers op, die onder het gejuich van de me nigte de bevrijding van den Duce verkondigden. De nieuwe Fascistische regee ring Naar op een desbetreffen de vraag in de Wilhelmstrasse te Berlijn werd medegedeeld, zijn op het oogenblik geen bijzonderheden te verwachten over de nieuwe na tionale fascistische regeering. Aangenomen kan worden, zoo ver klaart men, dat Mussolini voor nemens is invloed uit te oefenen op de nieuwe regeering. Teleurstelling in Engeland In artikelen van correspondenten uit Londen schrijven de Zwitser- sche bladen, dat het verloop van de gebeurtenissen in Italië breede Engelsche kringen heeft teleur gesteld. Vooral heeft de onmoge lijkheid om terstond een beslis sing in Italië af te dwingen een pijnlijke uitwerking gehad. De Zondagsbladen zijn ongeduldig ge worden en zijn niet zuinig met hun kritiek. Door de bevrijding van Mussolini is de stemming in Engeland nu nog slechter gewor den. Zelfs de „Exchange Tele graph" maakt melding van „groote verbijstering" en „veront waardiging". ((D.N.B.). De ontwapening van de Itali aansche formaties Tijdens de ontwapening van de Italiaansche formaties ln Noord-Griekenland heeft de bevelvoerende generaal van een Italiaansch legercorps onder den indruk van het verraad van de regeering-Badoglio, dat hy verwerpelijk achtte, toegestemd in een eervolle capitulatie en op zich genomen verder voor het handhaven van de orde zorg te dragen. In het gebied van Korinthe heeft een groot deel van de Ita liaansche formaties zich bereid verklaard aan de zijde van Duitschland den strijd voort te zetten. Ook op den Peleponesus kon de ontwapening van de Ita liaansche troepen zonder eenige wrijving worden uitgevoerd. Ver scheidene eenheden, waaronder vooral fascistische formaties zwarthemden, verklaarden zich bereid aan den Duitschen bond genoot trouw te blijven. Een Italiaansch militieregiment, he vig verontwaardigd over het ver raad van Badoglio, erkende spon taan de nationale fascistische regeering. In Montenegro zetten de Duit- schers den opmarsch naar de Al- baneesche kust voort. Talrijke ba taljons zwarthemden sloten zich bij de Duitsche troepen aan om gemeenschappelijk met hen den strijd voort te zetten. In een Al- baneesche havenstad aan de kust van de Adriatische Zee slaagde een Duitsche compagnie erin om in een snelle manoeuvre 7 Itali aansche schepen in veiligheid te stellen, die door de bemanning tot zinken zouden worden ge bracht. De voorgenomen versper ring van de haven kon zoodoende voorkomen worden. De haven is in Duitsche handen. Duitsche gemotoriseerde troepen zijn op 10 September in de Alba- neesche hoofdstad Tirana binnen gerukt. De bevolking stond aan weerszijden van de wegen en gaf blijk van haar sympathie voor de Duitsche weermacht. De bevel hebber van de Italiaansche leger groep-Oost had den onder zijn bevel staanden forpiaties bevel gegeven geen verzet te bieden. De Italiaansche formaties leverden daarop haar zware wapens in. De bezetting van de strategisch be langrijke punten van Albanië door de Duitsche weermacht is overal redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S^3. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de te werkstelling, k u n n e n zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling v r ij g e- s t e 1 d.. 16.9.43, 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 uur. Breda Rest. Modem, Markt. 17.9.43, 15-18 uur. Den Bosch, Ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. w 18.9.43 15-18 uur. Arnhem, Café Bij onze Vrijwilligers. In een stil Royal. hoekje van de loopgraven wordt het 19.9.43, '9.12 uur, Hengelo Café ontbijt verorberd Modern, Spoorstraat 18. PK Wisniewski/O/H/P m 19.9.43, 15-18 uur. Zwolle. Hotel Gijtenbeek. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hier onder vermelde adressen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S-S. of de Land wacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde 20.9.43, 9-12 uur, Assen, Concert huis a/d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22.9.43. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. zonder incidenten verloopen. Be halve de vliegvelden en de belang rijke steden bevinden zich ook alle voor den afweer belangrijkste kuststellingen en paswegen in Duitsche handen. Nadat reeds op 9 September de Italiaansche oorlogs- en koopvaar dijschepen in de haven van Pi raeus door de Duitsche marine waren overgenomen en zich de manschappen van een Italiaan sche torpedoboot met verwen- schingen aan het adres van Ba doglio, ter beschikking hadden gesteld van de Duitsche weer macht, zijn thans verscheidene duizenden leden van het Italiaan sche vlootpersoneel te Athene en Piraeus naar de Duitsche marine overgelooper» (D.N.B.). Zwitsersche maatregelen Of ficieel wordt te Bern medegedeeld: Na het bekend worden van het sluiten van een wapenstilstand tusschen Italië en de Geallieerden heeft de bondsraad onmiddellijk de grenstroepen opgeroepen. Op 9 September hebben deze hun stel lingen betrokken. Denzelfden dag heeft de bondsraad zich opnieuw bezig gehouden met de beoordee ling van de positie van Zwitser land en in overleg met het opper bevel van het leger de oproeping gelast van eenige legereenheden met inbegrip van de bezettingen der vestingen van St. Maurice, St. Gotthard en Sargans. De mobili satie van de opgeroepen troepen is in rust en orde verloopen. De Alpenpassen en al haar toegan gen zijn bezet. (D.N.B.). De toestand aan de fronten De militaire correspondent van het D.NB. schrijft: De toestand in Italië, aan het Oostelijk front en in de gebieden van den lucht oorlog kan van Duitsch standpunt uit bezien als voldoende ontlast worden beschouwd om weder vol doende vrijheid van handelen te veroorloven voor komende oorlogs operaties van de Duitsche leiding. Hierdoor onderschat men geens zins de mogelijkheden aan den kant van den vijand. De ontwik keling zal natuurlijk tijdelijk weer een sterkoren druk kunnen bren gen, doch slechts tijdelijk, want de Duitsche oorlogsleiding schijnt bezig te zijn met de voorbereiding van maatregelen, waarvan het eenige dagen geleden nog onzeker scheen of zij wel veilig ten uitvoer konden worden gebracht. In Italië heeft de bevrijding van den Duce uit zijn rotsgevangenis een volkomen onverwachten keer genomen. Natuurlijk zijn op het oogenblik de militaire gevolgen daarvan minder te overzien dan de zeker onmiddellijk volgende politieke, doch reeds het feit. dat in het Zuiden van Europa, waar van de vijand reeds meende, dat de flank was opengereten, weer een krachtige ordefactor zichtbaar wordt, rechtvaardigt militaire ge volgtrekkingen De Duitsche weer macht zal zich binnenkort weer bijna uitsluitend kunnen concen- treeren op haar gevechtstaak tegen de Anglo-Amerikaansche in dringers. Daardoor komen klach ten vrij, die de stootkracht en gevechtssterkte der Duitsche for maties nog aanzienlijk zullen ver - grooten. Daar komt voor de Anglo-Amerikanen nog het gevaar van sabotage in eigen rug bij. Zij wilden dit voor Duitschland doen ontstaan, doch staan er thans zelf voor. Wat dit voor van overzee aan land gezette eenheden betee- kent, behoeft wel niet te worden onderstreept. De gelande vijandelijke forma ties zijn reeds door de gevechts handelingen der laatste 48 uur zeer ernstig getroffen. De Duit sche leiding wist zich door blik semsnel toe te slaan meester te maken van de beste sleutelposi ties van Italië. Dat draagt thans vruchten. De Anglo-Amerikaan- sche verliezen gaan alle verwach tingen te boven. 20 uur 7 uur van hedenavond tof morgenochtend De maan ging heden onder te 7.10 uur en komt op te 20.33 uur; het is vandaag Volle Maan. De persdienst van de N.S.B. meldt: De Leider bracht gister middag een vrij langdurig bezoek bij de familie Dallinga te Noord wijkerhout, uit welk gezin drie zoons aan het Oostfront zijn ge sneuveld. Het onderhoud droeg uiteraard een intiem karakter en werd beheerscht door het warme medeleven van den Leider met do groote offers door dit gezin ge-* bracht. Hierna begaf de Leider zich in gezelschap van den heer E. Ger- des, hoofd van de afdeeling beel dende kunsten van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, naar Haarlem, waar hij in het Frans Hals-museum de nieuwste aanwinsten bezichtigde, o.m. de in den laatsten tijd door het departement aangekochte schilderijen Bon M voor een paar kousen. Met ingang van 15 September a.s. zijn de punten 61 tot en met 80 van de textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar geldig verklaard. Van hetzelfde tijdstip af is van dezelfde textielkaart V 315 voor jongens van 3 tot 15 jaar bon M voor den aankoop van een paar kousen geldig verklaard. Bij inle vering van bon M dient tevens het vereischte aantal punten te war den afgegeven. President van de rechtbank te Utrecht Naar wy vernemen is als opvolger van mr. H. M. Fruin tot president van de Utrechtsche rechtbank benoemd mr. G. J. Couvee. Deze studeerde aan de universi teit te Leiden in' de rechten. In April 1925 legde hij zijn doctoraal examen af. Tien jaar was hij sub stituut griffier bij de rechtbank te Alkmaar. In 1941 werd hij be noemd tot rechter bij de Utrecht sche rechtbank en aangewezen het ambt van economisch rechter te vervullen. Tot September 1942 bleef mr. Couvee economisch rechter, toen volgde zijn benoe ming tot rechter bij het econo misch gerechtshof te Amsterdam. Mr. G. J. Couvee is lid van de N.S.B. Mr. P. Tideman overleden Te Bloemendaal is in den ouder dom van 72 jaar overleden mr. P. Tideman, die meer dan 40 jaar te Haarlem de advocatenpractijk heeft uitgeoefend. Mr. Tideman is een markante en militante figuur onder de leden der Haarlemsche balie geweest. Ook op journalistiek, literair en wijsgeerig gebied heeft mr. Tide man zich veel bewogen. Hij is o.a. redactiesecretaris van De Nieuwe Gids geweest. Loonen en arbeidsvoorwaarden in het dorschbedrijf Overwe gende, dat uit de in verschillen de provincies gebruikelijke wijze van loonbepaling voor den arbei der onder de huidige buitenge wone omstandigheden een te on regelmatig en veelal onvoldoend weekinkomen voortvloeit en het mitsdien wenschelijk is om aan den arbeider in bedoelde provin cies een ten deele vagt loon toe te kennen, heeft de gemachtigde voor den arbeid blijkens een in de staatscourant verschenen be schikking, een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het dorschbedrijf uitgevaardigd. De arbeiders worden, voor wat het dienstverband betreft, onder scheiden in: vaste arbeiders, sei zoenarbeiders en losse arbeiders. De beschikking bevat voorschrif ten o.m. betreffende de bepaling van het dienstverband, ontslag- bewijs, normale arbeidstijd vacan- tie, kort verzuim met behoud van loon, geldelijke vergoeding bij ziekte en ongeval, onwerkbaar weer of anderszins, personeels bezetting, toeslag instekers en ver der algemeene en bijzondere be palingen voor afzonderlijke pro vincies en gedeelten d»w> j

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1