I HOFSTAD I KOFFIE Len THEE. H. KRAAIJ EINTJES Isfe of 2de Kapster GESLOTEN HUIS Te huur gevraagd ATSTE BERICHTEN taire toestand thans vereenvoudigd. Burg. Stand van Leiden j PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. Inenting tegen Diphtherie. Officieele Landbouw- mededeelingen. LEPELAAR HUIS, ETAGE of KAMERS rr jevraagd Aangeboden Personeel gevr. Personeel aang. Kamers gevraagd Diversen BUITENXAN I). algemeene oorlogstoestand voor Duitschland en Japan de opheldering, die het uit- n van de Italiaansche regee- Badoglio uit den gemeen telijken vrijheidsstrijd heeft icht, een essentieele vereen- iging ondergaan, hoewel oopig nog geen onmiddellijke :hting, zoo verklaart de mili- correspondent van het 3. Hij schrijft: gebeurtenis, die men reeds had zien aankomen, maakt thans mogelijk, doordien zij b uit de sfeer van het dage- [verwachte gekomen is in die bet concrete, weer een duide- pverzieht te krijgen over de iten, die in dezen oorlog, zui- nilitair gezien, tegenover el- staan. Wanneer men met che generaals en admiraals kt, krijgt men de indruk, dat rerwachte verraad van het n-Badoglio weer een duide- balansopmaking van den ge- n oorlog mogelijk maakt, die zins een saldo ten gunste e Anglo-Amerikaansche oor ring toelaat. Ook de roes iet oogenblik zal dit waar- ilijk ook geenszins voor den i verborgen houden, zooals e woorden van zijn verant- lelijke mannen en vooral uit ijandelijke maatregelen on- lzinnig blijkt. Met het weg- van den onzekerheidsfactor uit de oorlogvoering van ihland en Japan is tevens de tegenstanders de waar voor goedkoope overwin- lauweren verdwenen. Noord- Tunis en Sicilië mijl- van den vijand op zijn ver den zegetocht zijn voor de che oorlogvoering steeds verbonden geweest met lasten, waarvan de vijand .ehoopt ze tot het gelukkige te kunnen voortzetten, ns staat hij voor het eerst loop van den veldtocht in Vesten weer uitsluitend te er een uniforme Europee- iorlogvoering, tégenover uit- nd Duitschen wil tot strij- en overwinnen, met één tegenover Duitsche troe- n is het dualisme van een voering van twee ongelijke itswaarden verdwenen. Ter- iit aan den eenen kant een ivoudiging is voor de Duit- egerleiding en voor die van orlog ter zee, het is ander een verzwaring voor de oor spanningen van den vijand, eiken der Angloamerikaan- ïegemonie zullen aan de ge moeten wennen, dat door erdwijnen van Italië uit de «:ijde van hun oorlogvoering jden slechts verlengd is(en e aangekondigde verkorting istaan. Voor alle aanwezige en nog mo gelijke fronten in Oost-, West-, Zuid-, en Zuid-Oost-Europa kan de Duitsche leiding thans weer een duidelijk overzicht der getal len opmaken. Dat zal voor de bolsjewisten niet minder zwaar wichtig blijken dan voor de En- gelschen, ofschoon deze uitwer king militair ongetwijfeld niet on middellijk zichtbaar zal worden. Badoglio Naar officieel wordt medegedeeld, houdt maarschalk Badoglio zich „wegens militaire inspecties, die zijn tegenwoordig heid vergen", buiten Rome op. Maarschalk Caviglia, de oudste officier in rang, heeft tijdelijk en „slechts voor vraagstukken, die betrekking hebben op de hoofd stad", de militaire bevoegdheden overgenomen. (Interinf) De strijd aan het Oostelijke front De A.N.P.-corresponderit te Berlijn meldt: Uit de laatste militaire commen taren over het verloop van den strijd aan het Oostelijke front en vooral wat betreft den gang van zaken in de Zuidelijke sectoren, zou men kunnen opmaken, dat de phase der terugtrekkende bewe gingen thans langzaam haar einde nadert. Reeds eenige dagen gele den kwam dit tot uiting in het optimisme, dat men in de Wil- helmstrasse aan den dag legde en thans wordt dit nog eens in een door bevoegde hand opgesteld toestandbericht herhaald. Ove rigens toont men zich ten aanzien van het vermelden van concrete gegevens betreffende het einde van de huidige operaties en het verloop van de uiteindelijke ver dedigingsstellingen zeer terughou dend. Dit zou verband kunnen houden met den nog steeds aan houdenden grooten slag in het Donetzbekken. De gevechten in Zuid-Italië De A.NP.-correspondent te Ber lijn meldt: Omtrent de gevechten in Zuid- Italië. die overigens van zeer ge ringen omvang zijn, zijn sedert gisteren weinig mededeelingen ge daan. De in Calabrië strijdende Duitsche achterhoede trekt zich verder van de landingsplaatsen terug hetgeen trouwens ook niet anders te verwachten was, daar meer en meer blijkt, dat men van Duitsche militaire zijde geen waarde hecht aan het behoud van deze gebieden. In den afgeloopen nacht ondernamen groote zwer men Duitsche bommenwerpers een hevigen aanval op de in de Golf van Salemo gelande Ame- rikaansche troepen en vooral ook op de aldaar liggende schepen. Een kruiser werd tot zinken ge bracht, terwijl 17 groote trans portschepen met zekerheid zware bomtreffers kregen. Verdere bij zonderheden over het verloop der gevechten zijn van Duitsche zijde niet bekend gemaakt. Met UWinter hulp. Zonder UWinter leed. Giro 5553. GEBOREN: Wilhetmina. d. v. J. C. Teeke en W. A. van Hensbergen. Alida, d v. P. Sloos en A. van Tongeren; Theodorus Albertus Ma ria, d. v. E. J. M. Bakker en J. J. C. Uphoff; Gerarda Theodora, d. v. J. G. Borst en A. C. Ruigrok; Jo hannes Jacobus, z. v. L. Knetsch en W. van Leeuwen: Cornelia He lena Theodora Maria, d. v. J. Groe nen en w. M. Hesseling; Margje, d. v. W. Moraal en L. Crama; Cor nells, z. v. N. Hollebeek en A. Schoenmaker; Pieter z. v. P. van Klaveren en M. Sierag. ONDERTROUWD W. Eikerbout, jm. 24 j. en M. J. van Rijn, jd. 24 j.; W. van Ek, jm. 24 j. en H. J. SchJIjp, jd. 24 jaar. G. van der Steen, jm. 26 jaar en M. A .Ramak, jd. 25 j.; A de Wolf, Jm. 26 J. en C. C. Harteveld. jd. 26 J.; J. de Wit. jm. 23 J. en M. E. Piela- nen, jd. 20 j.; W. F. Gressle. jm. 25 J. en M. W. Basrbiaan, gesch. 33 J.; W. F. Jong, Jm. 23 j.; en N. Waas dorp, d. 18 aar. H. F. Smits, Jm., 25 J. en J. van der Wal. jd.. 21 jaar; L. J. Goddijn. jm. 31 J. en C. F. Schroder, jd., 26 jaar; C. Stuivenberg, jm.. 28 j. en C. van der Wilk, jd., 24 jaar. W. Gout, jm., 31 jaar en A. van Dalen, jd., 30 Jaar. A. Ravensbergen, Jm.. 27 J. en C. A. M. vand er Laan. jd.. 19 J- GETROUWD: C. Teske, Jm. en C. Dreef, jd.; F. H. Erkens. wedn. en P. Cornelissen, jd. W. J. H. Deeterink, jm. en G. Kremer jd.; C. F. Fruman, jm. en C. J. Provlly. jd.; G. van der Kwaak. jm. én L. F. de Vos, jd.; J, Oranje, Jm. en C. J. Kuijper, jd.; A. van den Ouweelen, jm. en P S de Klerk Wolters, jd.; S. Pracht, jm. en T. N. van der Hoogt, Jd.; H. TisseUr, jm. en M. C. kramp, jd.; B. Verweij jm. en M. H. Velthuijsen. Jd.; S. M. Huik- mans. jm. en L. C. A. Breddels. jd. OVERLEDEN; T. van Velzen. m., 43 jaar; J. S. Blom, wen., 88 jaar. G. Burggraaf, d., 6 J.; C. van der Horst, d., 4 d.; C. E. v. Voorthuij- sen, vr„ 75 Jaar. C. J. van Duijn, dr., 2 maanden; S. Slijkhuis huisvr. van J. Segaar, 25 j.; J. Leppers, man, 33 j.; M. H. Bakker, wed. van A. J. Gieze, 73 j.; A. P. Vos, man, 73 j. UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. In het tijdvak van 14 September tot en met 1 October a.s. zal in „Den Burcht" eiken werkdag be halve 's Zaterdags van 8 3/4 tot 16 uur (dus ook van 12 tot 14 uur) de uitreiking plaats hebben van nieuwe distributiebescheiden (11de periode) zooals vermeld in het persbericht van 8/9'43. Daar de uitreiking op 14 Sep tember a.s. aanvangt, moeten zij wier inlegvellen gedateerd zijn op 7 September komen op 14 Septem ber; idem 8 September komen op 15 September; idem 9 September komen op 16 September; idem 10 September komen op 17 Sep tember; idem 13 September ko men op 20 September. 1682 De directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst maakt bekend, dat wederom gelegenheid zal worden gegeven kinderen te laten inenten tegen DIPHTHERIE. Dringend wordt aangeraden alle kinderen van één jaar en ouder, die nog niet tegen deze thans veel voorkomende ziekte zijn ingeënt, onvatbaar te doen maken. De inspuitingen zijn vol komen onschadelijk. De kinderen worden, met ge leider, op ZATERDAG 11 SEP TEMBER 1943, TE NEGEN UUR PRECIES, verwacht in het ge bouw van den Geneeskundigen Dienst, Nieuwe Mare 13a, alhier. Het trouwboekje moet worden meegebracht. 1692 De schuilloopgraaf aan het Schuttersveld en de schuilkelder Ambachtsschool zijn aan hun be stemming onttrokken. 1674 Ter vervanging van den schuil kelder Ambachtsschool is een schuilkelder onder de Haagbrug, welke circa 100 personen ruimte biedt, voor het publiek geopend. De Burgemeester van Leiden Plaatselijk Luchtbeschermingsleider STEVENINCK. Nogmaals wordt er op gewezen, dat elke inwoner van de gemeente verplicht is op iedere verdieping (waaronder begrepen: kelder, ge lijkvloers en zolder) circa 20 liter zand aanwezig te hebben ten be hoeve van de zelfbescherming. Gebleken is, dat verschillende ingezetenen niet aan dezen plicht hebben voldaan. Ten einde hen in de gelegenheid te stellen alsnog in het bezit van zand te komen, worden tegelijk met de eerstvol gende uitreiking van de distribu tiebescheiden, te beginnen op Dinsdag 14 September a.s. in den Burcht bonnen voor dit zand 10 cent per 10 liter) verkrijg baar gesteld. Tevens zijn aldaar papieren zakken, om het zand te bewaren, verkrijgbaar 3 cent per stuk (ook voor hen die reeds zand be zitten) Voor verdere inlichtingen wordt verwezen naar het personeel van den Luchtbeschermingsdienst dat met den verkoop der bonnen en papieren zakken belast is of naar de administratie van den Lucht beschermingsdienst, gemeentehuis kamer 28 parterre, telefoonnum mer 20041, toestel 21. Het zand wordt wederom op een nader in de dagbladen bekend te maken tijdstip kosteloos thuis bezorgd. De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk Luchtbeschermings leider, STEVENINCK. VISCHKOEKEN. Verkoop vischkoeken a 5 cent per stuk Zaterdag 11 September van 8 3/412 uur in wachtlokaal schoolgebouw Lammermarkt voor ondersteunden Maatschappelijk Hulpbetoon en van 912 uur in het gebouw Levendaal 1 voor on dersteunden Socialen Dienst. Voor den verkoop geldt de bekende regeling. 1693 STEVENINCK, Burgemeester. voor de provincie Zuid-Holland. VE-PLICHTE KOOLZAADTÉELT OOGST 1944. Ieder, die meer dan 5 H.A. klel- of zavel-bouwland exploiteert, moet voor oogst 1944 10% van zijn oppervlakte met wlnterkoolzaad of winterraapzaad betelen. Op zand en veengrond zijn bedrijven tot 10 H.A. vrijgesteld; op grootere bedrij ven bedraagt de teeltverplichting 5% van de algeheele oppervlakte bouwland. Op bedrijven met zoo wel kiel- als zandbouwland wordt de oppervlakte zand-bouwland voor de helft tot klel-bouwland gerekend; komt men daarmee bo ven 5 HA., dan bedraagt de te be telen oppervlakte met winterolie- zaad 10% der algeheele opper vlakte. In bepaalde gevallen kan wegens bijzondere omstandigheden ontheffing van de verplichte olie zaadteelt worden verleend, mite in plaats daarvan méér aardappe len worden verbouwd. Dit geldt echter slechts voör die gevallen, waarin de betrokken te- Iers schriftelijk toestemming heb ben ontvangen van den productie- commissaris. Ontheffing van de teelt van winter-ollezaad wordt verleend door of namens het Hoofdbedrijf schap van Akkerbouwproducten, Indien betrokkene voor 1944 OP contract voor zaadwinning teelt: koolsoorten meiknollen, herfst- knollen, koolrapen, voeder- of mergkool. Men is echter verplicht dezelfde oppervlakte, waarvoor ontheffing van de verplichte winterkoolzaad- teelt is verleend, met zonierolie- zaad te betelen. Slechts zij, djp koolsoorten voor zaadwinning op contract verbouwen en dit voor 1942 en/of 1943 eveneens deden, zijn geheel van do verplichting om oliezaad te telen ontslagen. Over dracht van de verplichte oliezaad teelt -s mogelijk, mits tijdig aan gevraagd op daartoe bij de P-B.H. a verkrijgbaar gestelde formulieren. De overgedragen verplichting is al geheel, tl.w.z. bij mislukken "van het winteroliezaad móet de over nemer ook voor de cvergenomen oppervlakte zomerollezaad uit zaaien. 1660 DE VOEDSELCOMMISSARIÖ VOOR ZUID-HOLLAND Hoofdredacteur: B. V Menk- horst. Lelden; plv. hoofdredacteur: K. Been. Lelden. Redactiestaf: B. w. Menkhorsfc Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland err Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman. Lerares H. C. V- e; iding costumière, peuse en lerares. elden van nieuwe ïgen ALLEEN ZA- m AG tussen 1012 u. SITTERLAAN' 81. Gevraagd voor spoedig of KAPPER, goed loon en verval. Uitstekend kun nende werken. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 1114. Sigarenmagazijn HOOIGRACHT 94 van Maandag 13 Sept. t. m. Vrijdag 17 Sept. Rijksambtenaar zonder kinderen zoekt of gedeelte van huis te Oegstgeest of Leiden. Pr. niet boven f.40 p. m. Brieven „LECTUiRA". Zeemanlaan 31, Leiden. te Leiden of omgeving tot f.70 p. mnd. Brieven PALM, Janvossensteeg 31 ubilaire goederen, étsch of defect, fornuizen, bas- gewichten, brand- enz. koopt steeds ant A. J. Hartwijk enbeurs, Burcht- Nieuwe Beesten- 7—9. Tel. 24013. overn. gevr. een mer en/of slaap- >n' ameublement door chtpaar. Brieven: •J 'ijver, Westeind 17 :el- Irecht. 0B rel Kei en schaafsel Ie P gevr. L. v. Vliet, nitraat 130. Sassen- _.Jte zomer- of na- latei, maat 42-44 van uitstekende >t zijn. Mevr. J. d' P. Hoofdstr. 354, helm. 3 jongenspakjes f. 30, f.40 en f.50, 2 meisjes mantels f.30 en f.40. Bontmantel f. 175. Kuster .Groenhovenstr. 8 B Racket met spanner en 6 ballen f. 35. 2 hang matten met touwen, nieuw (o. kw.) te za- men f. 12.50, br. vilten meisjeshoed plan. 14 J. f. 5. Kooien. Mariën- poelstraat 43. Na 7 uur B Rolstoel, I. g. staat f. 30. S. Kooy. School straat 13. Voorschoten. Donkerblauwe dames mantel f. 50 en een vos- bont f. 15. J. v. Steen deren. Oranjegracht 46. B Amerikaansch cylln- derbureau. - eikenhout, f. 200.Smit. Waldeck Pyrmontlaan 8. Oegst geest. B Vaste waschtafel met notenhouten ombouw- kast f. 75. vaste wasch tafel f50. kinderwagen modem, blauw f. 90. salonspiegel f. 30. Lan- gezaal. Stille Rijn 7. B Blank eiken slaapka merameublement f. 650, salonstoelen f. 180. arm stoelen f. 25 en f. 30. 6 stoelen f. 60. haardstoel f. 50, dressoir f. 185. pracht wringer f. 55. J. Zwartjes, 't Sol daatje 152. Voorhout B Een witte trouwjapon met sleepje, onderjurk, kousen en sluier, oude kwal., zonder punten. Prijs f. 50.N. Boom, Joubertstraat 26. 's Avonds na 7 uur. B NOorsclie d. skitrui, zuiver wol m. 4042 f. 75, eiken voet sche merlamp f. 7.50. bureau stoel f. 6, wit nacht kastje f. 6.Hazevoet, Jan v. Goyenkade 11. B Orgellessen. Neem eens les maar dan onder goede leiding. Prettige lessen en billijke condi ties. Nic. Voiik. Water- steeg 4, Tel. 23627. Lel den. 2000 a 2500 op hypo theek of flinke borg stelling tegen billijke rente. Br. Bur. v. d. BI. onder No. 9645 k. B Bruidsjapon m. sleep mt. 4042 en 4 m. lan ge sluier. Tevens rose tafzijden gelegenheids- Japon mt. 4042. Te zamen f. 125. Te bevr.: Barendse. Oranjegracht 117. B 1 buiten- en binnen band z. g. a. n. f. 80. maat 27 x 2 3/4, 1 p. regenpijpen f. 10. 1 thee tafeltje f. 10. 1 bloem- tafeltje f 6, 1 vosbont f. 15. Te bevr. J. v. Zan ten. Noordeinde 73. Aarlanderveen. B Een nette werkster voor 2 dagen p. week of een meisje voor halve of heele dagen. Mevr. Pielanen. Rapenburg 15 B Nette meisjes, voor licht cartonnagewerk bil Cartonnagefabriek: A. Pielanen. Rapenburg No. 15. B Ren flinke bakkers- bediende of leerling, door W. v. d. Schinkel, Hoofdweg 1623 Abbenes B Nette leerjongen om ln het vak te worden opgeleid. Aanmelden: Geeregracht 33. B Net meisje voor de ochtenduren of werk ster voor enkele halve dagen per week. Mevr. Munting M. Treublaan No 49. Flinke Jongen gevr. boven 16 Jaar. voor ex- peditlewerk. Te vervoe gen bil Th. van Schie, Kerkstraat 26. Katwijk a. d Rijn B Net persoon, 35 j. oud b. z. a. voor licht werk, voor direct of lateren datum. Brieven liefst m. aard van werk en uur loon Bur. van dit Blad No. 9605 k. B Echtpaar met 1 kind zoekt ongem. zit- en slaapkamer met vrlle of gebruik van keuken. Liefst nieuwbouw. Br. Bur. v d. BI. No. 9573 k B Jongeman, studerend, zoekt kamer met pen sion. zonder week-end. liefst centrum Brieven met prils A. Kavelaar, Jan Hendrlkstr. 9 a. Den Haag. B Kost en inwoning ge vraagd. omtrek Lam- menschansweg of Hooge Rijndijk. Geen beroeps. Br. a/d. Blad No. 9631 k B Verloren, Woensdag op empl. N.Z.H.T.M., een blauwe gab. jas. Tegen bel. terug te bezorgen: Nieuwstraat 13. Leiden B Verloren, gaande van Bronkhorststr. naar Wal deck Pyrmontstr.. een damesarmbandhorloge. Tegen flinke beloning terug te bezorgen bij: mej. C. A. Vlnkestijn. Waldeck Pyrmontstr. 64, Lelden. B Eigenaar wenscht een of meer panden te Lelden te ruilen voor panden te Rotterdam of omgeving. Br. aan N. Bakker Oranjepark 6. Dordrecht. B Babywol of andere wol ln lichte kleuren in ruil voor mijn blauwt, terracotta of groene Jumperwol. Tellegen. Zoeterw. Singel 89. B Huwelijk. Een nette sportieve Jongeheer zoekt langs dezen weg kennismaking met dito dame. Leeftijd 2225 J. Brieven met foto. op eerewoord retour, Bur.v. d. Blad onder No. 9539k B Ruiling gevr. van 1 pr. bruine en 1 pr. don- kerbl. damesmolières, z. g. a. n„ mt. 30 voor kleine 37. liefst donker blauw. Moeten beslist ln zeer goeden staat zijn Kooien, Marlënpoelstr. 43 Na 7 uur. B Huwelijk. Net eenv. meisje 30 1. N.H. wenst kennismak met nette Jongen. 3035 J.. wedn. met 1 kind geen bezw. Brieven met foto Bur. v. d. Blad No. 9576 k. B Rullen. Wie wil zoo goed als nieuwe 1. win terjas rullen voor een dito melslesmantel 15 a 16 Jaar. Utr. Veer 9, Lelden

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3