Dr. Göbbels in „Das Reich". Duitsehe overval op Spitsbergen. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND MARKTBERICHTEN STADSNIEUWS De „E.L.T.O.V." in de Stadszaal. Steunverleenïng a gesloten bedrijve SPORT „DE VLOED UIT HET OOSTEN" Minister dr. Göbbels wijst in het weekblad „Das Reich" opnieuw op de Europeesche taak van Duitsch- land in den strijd tegen den vloed uit het Oosten. De minister legt er den nadruk op, dat „hier in het Oosten weer eens lot en toe komst van ons volk, ja van ons continent op de weegschaal der historische beslissing liggen". Mil- lioenen Duitsehe soldaten verde digen op ver vooruitgeschoven posten him vaderland. Wanneer in deze weken de vloed van het Oosten tegen onze verdedigings linies aanstormt, herhaalt zich daarmede slechts een historische gebeurtenis, die reeds vaak het avondland op de zwaarste proef gesteld heeft. Dr. Göbbels schrijft, dat de Duitschers nog telkens er toe wa ren uitverkoren, dien strijd „om onze meest oereigen wereld" te voeren. En ook thans, zoo ver volgt de minister, moet dat weer gebeuren, hoe bitter het soms ook mag schijnen, dat de vervulling deze uiterst zware historische taak ook ten goede zal komen aan alle Europeesche volkeren, hoewel zij er ons thans vaak geen dank voor betuigen. Geen ander volk ter we reld zou in staat zijn, dezen strijd Met succes te voeren. Wij zijn dus toch en ondanks alles door het lot verkoren tot de grootste taak, maar wij moeten die taak moeilijk en onder de hardste offers verdie nen. Daarvoor verwerven wij voor ons in dezen oorlog den roem van het dapperste volk ter wereld. Wij maken daarmede alles goed, wat wij vroeger onvolmaakt en slecht gedaan hebben. Vervolgens wijst de minister op den strijd der nat.-socialistische beweging voor het overnemen van de macht. Ook toen is er aan de groote beproeving een eind geko men en zijn wij die te boven ge komen. Overwinningen en-neder lagen zijn opgeteld en de weeg schaal van het lot is ten gunste van de beweging doorgeslagen. Toen alles voorbij was heeft men kunnen zien, dat overwinning en ongeluk zin gehad hebben. Zoo zal het ook in dezen oorlog gaan. Eens zal de laatste slag geslagen worden. Gelukkig de volkeren, die dan aan den winnenden kant staan. Wij twijfelen er geen oogen- blik aan, dat wij onder hen voor aan te vinden zullen zijn. Na ver vulling van onzen zwaarsten na- tionalen plicht in den oorlog ko men wij dan tot ons hoogste nationale recht door de overwin ning. Mogen thans ook de wildste stormen over Europa laaien en ons continent tot in diepste diepte opwoeien, de wereld gaat niet ten onder, zij zal slechts als nieuw herboren worden. (D.N.B.) verraad zoo ver gegaan, dat zij de Öüiteche regeering zelfs zooveel mogelijk bij de catastrofe van een .wapenstilstand probeerde te be trekken. Voorts heeft de Italiaan sche regeering in antwoord op de bereidwilligheid van Duitsehe mi litaire instanties om bijzonder sterk gevaar loopende gebieden te bezetten verklaard, dat de Itali- aansche weermacht het zich niet •uit handen liet nemen om het vaderland op die plekken zelf te verdédigen. Die plekken zijn toen bezet met contingenten en officie ren die bevel hadden gekregen, bij een landing geen verzet te bieden. Aan den anderen kant probeerde nien, na het aangaan der voor- Waarden van capitulatie, Duitsehe formaties te lokken ln gebieden, die voor hen bij een landing der Epgeischen en Amerikanen nood lottig moesten worden. Door het monsterachtige feit, 'dat de wapenstilstand niet op den dag van zijn onderteekening van kracht is geworden, zijn Italiaan sche soldaten zinloos opgeofferd. Évenzeer strekt de terreuraanval op Napels, die na de onderteeke ning ter camouflage is uitgevoerd, de Italiaansche regeering tot de grootste schande. Een erger ver nedering als de dagen die tus- sohen de onderteekening van den wapenstilstand en zijn inwerking treden liggen, is in het geheel niet denkbaar. Van Duitsehe zijde zijn tijdig voorzorgsmaatregelen genomen om élke practische uitwerking der verraderlijke politiek van Victor Emmanuel en Badogiio te verhoe den. In de Europeesche oorlogs situatie en in het bijzonder in de militaire situatie van het Zuide lijk front zal geen verandering ontstaan. In samenwerking met die Italianen, die het verschrik kelijke bedrog hebben ingezien, dat jegens hun volk is gepleegd, zal Duitschland die deelen van Italië verdedigen, die voor de ver dediging van Europa onontbeer lijk zijn. De Duitsehe divisies die in Ita lië staan, zoo besloot dr. Schmidt, zullen ervoor zorgen, dat de vij and van het verraad van Victor Emmanuel en Badogiio jegens hun eigen volk en jegens Duitsch land en zijn bondgenooten geen vruchten zal kunnen plukken. (D.N.B.) Grens gesloten. Officieel wordt te Berlijn bekend gemaakt: De Duitsch-Italiaansche grens is voorloopig voor het civiele reizi gersverkeer gesloten. Voorshands kunnen derhalve geen reisvisa worden aangevraagd. (D.N.B.) Dalmatische kust bezet Naar op een desbetreffende vraag in de Wilhelmstrasse te Berlijn (Bui- tenl. Zaken) werd medegedeeld, hebben Duitsehe troepen in sa menwerking met de Kroatische weermacht de Dalmatische kust bezet. De poglafnik van Kroatië heeft in een proclamatie gezegd, dat het Kroatische volk thans vereenigd Is, na lang gescheiden te zijn ge weest door opgedrongen verdragen (D.N.B.) Ontwapening in Belgrado De in Belgrado gestationneerde Ita liaansche officieren en manschap pen zijn in den vorigen nacht genoodzaakt de wapens neer te leggen. De actie verliep vlot. Wa pens. munitie en materiaal wer den in veiligheid gebracht. (D.N.B.) De Italiaansche troepen in Grie kenland en Roemenië Bij de Ital. troepen in Griekenland vreest men, aldus het D.N.B., dat door de capitulatie van de regeering Badogiio het vaderland ten prooi zal vallen aan het bolsjewisme. Terwijl sommige eenheden er naar streven zoo spoedig mogelijk naar het vaderland terug te keeren, om het tegen het bolsjewisme te beschermen, hebben andere zich bereid verklaard, te blijven mede werken aan de verdediging van Griekenland tegen de Engelsch- Amerikaansche indringers. Met beslistheid weigeren zij hun Duit- schen bondgenoot moeilijkheden te bezorgen. De na het verraad van de regeering-Badoglio noodzakelijke maatregelen tegen de in Roeme nië gestationneerde Italiaansche eenheden konden op 9 September van Roemeensche en Duitsehe zijde overal zonder wrijving ten uitvoer worden gelegd. STEUNPUNTEN VERNIELD. Duitsehe zeestrijdkrachten en ingescheepte deelen van een regi ment grenadiers hebben op 8 Sep tember steunpunten van den vijand op Spitsbergen aangevallen Doel der onderneming was de verwoesting van de door het lucht- wapen vastgestelde omvangrijke militaire installaties en van de groote voorraden munitie en ben zine, benevens van de radio- en meteorologische stations, die voor de operaties van de vijandelijke zee- en luchtstrijdkrachten op de Noordelijke IJszee van bijzondere beteekenis zijn. Bovendien moes ten de steenkoolmijnen, havens en andere voor den oorlog belangrijke installaties, die een belangrijk deel van de steunpunten vormen, onbruikbaar gemaakt worden. On danks den zwaren afweer der ar tillerie en den feilen tegenstand der militaire bezetting aan land kon de taak in samenwerking van de zeestrijdkrachten met de gelande grenadiers volledig ten uitvoer worden gelegd. De steun punten van den tegenstander werden voor geruimen tijd ver nield: de vijand leed gevoelige verliezen. Bovendien werd een groot aantal gevangenen meege nomen. De eigen verliezen aan boord en aan land waren gering. De Duitsehe formatie is met de ingescheepte troepen intusschen naar de eigen steunpunten terug gekeerd. (D.N.B.) Generaalveldmaartcfiafk Von Kletst Bulgaarsche regenten gekozen - opperbevel hebber van een legergroep. De Bulgaarsche nationale verga- w.„-_ dering heeft gisteravond goedkeu-®"l c! j ring gehecht aan het regeerings- j 9 6 begeven. Staande in besluit, inhoudende, dat de hui- a o commandeerende generaal dige Sobranje de regenten moetran aen legercorps, drager van het kiezen. De door de regeering voor- Eikenloof generaal Allmendinger gestelde regenten, die ook door een PK Langl/Sch/CNF/P m groote groep van afgevaardigden waren aangewezen, zijn prins Cyril, minister-president Filoff en de minister van oorlog:, lt.-gene- raal Michoff. Onder luiden bijval werden de regenten gekozen. He den zullen zij beëedigd worden. (D.N.B.) Iran verklaart den oorlog De Iraansche premier, Soeheily, heeft in de parlementszitting van giste ren meegedeeld, dat de Iraansche regeering besloten heeft Duitsch land den oorlog te verklaren. (Interinf) Railwachter verongelukt. Te Apeldoorn is op den spoorweg ApeldoornDeventer het deerlijk verminkte lijk van den 39-jarigen railwachter H. J. Kleine gevonden. Tijdens zijn werk is hij vermoede lijk door een trein gegrepen. Baby in een café achtergelaten In een café op den Zeedijk te Amsterdam is in hulpbehoeven den toestand achtergelaten een kindje van het mannelijk geslacht oud ongeveer 6 maanden. Het is naar het stadsbestedelingenhuis overgebracht. Stencilwerk. Gemeld wordt dat stencilwerk ten eigen behoeve, waarvoor niet meer dan 2% kg. papier is benoodigd, voortaan zon der drukvergunning kan worden uitgevoerd. Onder stencilwerk wordt in dit verband mede verstaan drukwerk vervaardigd met behulp van kan toormachines, zooals rotaprint, multilith, multigraph, e.d., voor zoover de bewerking der metaal bladen met behulp van schrijf machines, eventueel in combinatie met ondergeschikt teekenwerk, plaats vindt. Niëüwe frankeerzegel van 20 cent In de nieuwe zeehelden serie zal van 16 September af aan de postkantoren verkrijgbaar zijn het zegel van 20 cent, in bruine kleur met de afbeelding van Witte de With. Uitvoeringen ten bate van Frontzorg Ten bate der gezin nen der aan het front staande Nederlandsche soldaten zal voor Frontzorg een aantal concerten en voorstellingen worden gegeven, waaraan alle door het rijk gesub sidieerde symphonieorkesten, de belangrijkste tooneelgezelschap- pen, de opera te Amsterdam en de Kameropera medewerken. Nadere gegevens zullen op de gebruikelijke wijze door de deel nemende instellingen worden be kend gemaakt. LEIDEN, 10 Sept. Veemarkt. - Aangevoerd: 19 stieren; 54 kalf- en melkkoeien 9001600: 28 vare koeien e.a. 600950; 180 vette koeien; 48 pinken 300675, t. vl.; 38 graskalveren; 10 nucht. slacht- kalveren; 8 vette schapen; 25 mest- varkens 3050. mat; 258 biggen 2030, mat. LEIDEN. 10 Sept. Kaasmarkt. - Goudsche kaas le soort f. 61.50 62.50, 2e soort f. 60—61, 37 part.; Leidsche kaas le soort f. 5960, 9 part., totaal 46 part. Handel matig PRACHTIGE PROPAGANDA VOOR HET VOLKSTUINWEZEN Hedenmiddag is in tegenwoor digheid van een groot aantal ge- noodigden in de Stadsgehoorzaal de Eerste Leidsche Tentoonstel ling Op Volkstuingebied, kortweg de Eltov, geopend, georganiseerd door den Leidschen Bond van Volkstuindersvereenigingen welke expositie tot en met Zondag a.s. voor het publiek geopend blijft. Op het verloop dezer bijeenkomst komen wij morgen nader terug; voor heden willen wij trachten een indruk weer te geven van hetgeen binnen de muren der Ge hoorzaal door de Leidsche volks tuinders met eindelooze liefde en groote zorg is opgesteld. Elke tentoonstelling eischt een degelijke voorbereiding, doch in bijzondere mate geldt zulks wel voor een expositie als deze, waar niet alleen de organisatoren, maar ook de tallooze inzenders maan den van te voren in den meest letterlijken zin van het woord de grondslagen moeten leggen voor hetgeen ze straks den volke wil len vertoonen. Want het valt niet mee om den oogsttijd der ver schillende gewassen precies te doen samenvallen met de tentoon stellingsdata en die moeilijkheid wordt nog aanzienlijk grooter, wanneer men er naar streeft met iets bijzonders voor den dag te komen, zooals bijvoorbeeld versche aardbeien e.d. En laten wij er direct aan toe voegen: dat streven komt in bijna elke inzending tot uiting: hier kan men een keur van prachtige groenten bewonderen, ginds zijn het schitterende dahlia's of gigan tische zonnebloemen, dan wel krachtige maisplanten of mooie, gave tabaksbladeren, welke de on verholen bewondering van vak man en leek opwekken. En het aardig is. dat bijna alle bij den Leidschen Bond aangeslo ten vereenigingen met een eigen stand vertegenwoordigd zijn, ja- zelfs is er een zgn. oorlogstuin complex n.l. „Nut en Genoegen", dat pas dit jaar werd opgericht, maar niettemin met een inzen ding voor den dag komt, welke gezien mag worden. De eereplaats in de zaal. vlak voor het podium, wordt ingezonden door de fraaie inzending van „Ons Belang", dat dit jaar haar 25-jarig bestaan herdenkt, geflankeerd door - ter rechterzijde - „Ons Genoegen", dat haar derde lustrum en ter linkerzijde door „P. C. en L.". dat haar tweede lustrum viert. De 3 jubilarissen zijn gestoken in een prachtig feestkleed, dat haar ver- vaardigsters alle eer aandoet. De andere deelnemende vereenigin gen, te weten „Onderling Belang", de „Cruydhof", Roomburg, !t Zon neveld. Cronenstein, Nut en Ge noegen, Vereenigde Touwfabrie- ken, Tuinlust, Leiderdorp Vooruit en De Mul vormen een harmoni sche omlijsting waarvan het cachet wordt verhoogd door schit terende inzendingen dahlia's van de firma Ballego en van den heer J. H. Smit, die eenige honderden variëteiten heeft opgesteld rondom een model-tuinhuisje, het ideaal van iederen volkstuinder. Ver scheidene instellingen en particu lieren stonden bovendien bereid willig palmen en tuinornamenten af, welke niet weinig bijdragen tot verhooging van het decorum. Vermelding verdienen nog de de coratieve aquaria van „De Na tuurvrienden" op het podium en de overzichtelijke uitgestalde col lectie statistieken van den Leid schen Bond, waaruit men den re- centen en toekomstigen groei van het volkstuinwezen in onze stad kan aflezen. In de vestibule vindt men indi- vidueele inzendingen van leden van P. C. en L., de Leidsche Tui niers- en Bloemistenver. D.E.V. en de leerlingen der Driftstraatschool in den vorm van de resultaten van gehouden^kweekwedstrijden. De foyer is verder nog geheel gevuld met inzendingen van den dienst van Gemeentewerken, de Gem.-Commissie voor de Heem kunde, den Plantenziektenkundi- gen Dienst, de firma's Turkenburg en Kooyker, den Tuinbouwvoor- lichtingsdienst, welke in een zeer interessanten stand, die ongetwij feld groote belangstelling zal trekken, laat zien op welke wijze zelfgeteelde tabak moet worden bewerkt, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad, den Rij kstuinbouwvoorlichtingsc en het Alg. Verbond van tuindersvereenigingen in 1 land. De beperkte plaatsruimte ons niet toe hierop nader gaan, doch het wakkere Boi stuur met aan het hoofd d ren J. J. van Zonneveld, Smit en F. J. Lange zaal hun ijverigen medewerken een woord van lof voor dei schen opzet en de prijzeni dige uitvoering niet wordei houden. Zij hebben middels deze toonstelling het fundament voor een wèlsprekende ganda voor het volkstuin welks belang verre uitgaat de „aardappel- en groenten mie", welke de nood van tijd min of meer gebiedend schrijft. Moge een druk bezoek he voor hun onbaatzuchtig v vormen Ter kennis van belanghe den, woonachtig in nader t< men gemeenten, wordt geh dat ter verkrijging van steu Regionale Financieele Com is ingesteld, bestaande u heeren: H. ,M. Simonis, vo ter, A. O. Frohwein, District missaris van het Rijnla Borgstellingsfonds, secretarii d. Tas, Directeur der Nedei sche Middenstandsbank N.V. toor Leiden, en W. Zwart. Het secretariaat der comi is gevestigd Stationsweg 43,1 Personen, wier bedrijf oi van de overheid, of uit eige weging, op grond van de vei ning no. 30/1943 of omdat meer over voldoende arbeid; ten kon worden beschikt, i sloten, dienen zich ter verki van steun of inlichtingen in uitsluitend schriftelijk te w tot den secretaris der coma Stationsweg 43, Leiden. De commissie omvat de i gende gemeenten: Aar (terl kemade, Alphen a. d. Rijn, huizen, Hazerswoude, Hill Katwijk, Koudekerke, I Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop. Nieuwveen, Nooi Noordwijkerhout, Oegstgeest saterwoude. Rijnsburg, S heim„ Valkenburg, Voorhout, schoten, Warmond, Woubi Zevenhoven, Zoeterwoude. Beroep aangenomen De G. van der Ree, theologisch didaat alhier heeft het op uitgebrachte beroep naar de Kerk van Koudekerke a nomen. Gedurende het tweede 1 taal van dit jaar ontvini Riiksmuseum van Oudheden ter stede 1902 en het Rijksmii voor Volkenkunde 5376 bez» ATHLETIEK Slijkhuis start in Brunsw De Nederlandsche athleten darp. Van Gsta en Slijkhuis len deelnemen aan internat: athletiekwedstrijden. welke Zondag 12 September ajs. do Brunswijker sportvereeniging tracht von 1895" worden gein in het Eintrachter stadion, huis zal hierbij trachten hel derlandsch record op de 5.01 te verbeteren. De omstandig! zijn daar voor hem in zot beter dan ln ons eigen land, dat hem daar sterkere concu tie op dit nummer kan wi geboden. Onze beste athleten Op Den Haag gehouden Sportt rentie sprak de heer G. A. Bi waarn. voorzitter van de N. - over „Athletiek in oorlogstijd' heeft daarbij mevr. Blanfc Koen en den Hollandlooper Slijkhuis onze beste athleten noemd. Hun prestaties gaan 1 alle andere uit. De heer Burge sprak hierbij de prestatie van vrouw BlankersKoen op dt meter van Zondag Jl., waart 11.5 sec. geloopen zou hebben zeide, dat deze verrichting voor erkenning in aanmerkin? komen, daar in de eerste plaa wind niet ls gemeten, welke in den rug had, hetgeen vol de reglementen noodzakelijk I er in de tweede plaats geen reserveman voor het tijdopt' is aangewezen. Van den 20-jarigen SIP verwachtte spr. nog zeer veel. hij grooteren tegenstand os vindt, zal hij stellig tot were! den in staat zijn, mits hij del dige raadgevingen ter harte b« aldus spr. WATERPOLO L.W.V. IZios I Morgens' speelt in de „Overdekte" a L.W.V. I tegen' Zios (den B om het kampioenschap van deeling.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2