)E DE DUCE WERD ONTVOERD inke kerels melden zich nu voor Waffen-S.S. en de Landwacht e Jaargang Vrijdag 10 September 1943 No. 25597 Putsch van 25 Juli. Felle strijd in het Donetzbekken. VERDUISTEREN: Oproepen der fascistische regeering. Duitsche lezing. «6 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D.N.B. meldt: gens betrouwbare berichten ome hebben zich de putsch 15 Juli en de ontvoering van >uce als volgt afgespeeld: een zitting van den grooten itischen raad begaf de Duce laar den koning om van hem ichten te eischen voor een krachtig optreden tegen de bepaalde kringen systema- gevoerde sabotage van de gsinspanningen der Italiaan natie. Hij wilde in het bij- er volmachten krijgen voor needoogenloos optreden tegen kffe deserteeren van generaals |ooge officieren van de Itali- ;he weermacht, dat vooral op is voorgekomen, tegen het iale gedrag van het hoogere lansche officierencorps je- de manschappen en onder- eren, alsmede tegen de ver- iselen van corruptie in het en in de oorlogsindustrie verlangde volmachten voor onmiddellijk ingrijpen tegen ie reactionnaire en corrupte snten, die alleen voor de durende échècs van de Itali- che oorlogvoering verant- delijk kunnen worden ge- De Duce wist niet, dat de ig en maarschalk Badoglio i tijdens de voorafgaande da- in het geheim de putsch had- voorbereid. Vergezeld door deine afdeeling van zijn lijf- ging Mussolini in zijn auto i en gaf hij opdracht hem de particuliere residentie den koning te brengen. onderhoud van koning >r Emanuel met Mussolini de ongeveer 2 uur. De koning erde aandachtig toe en maak- en indruk, dat hem het be- levendig interesseerde. Aan einde van de uiteenzetting harde de koning: „Ik moet ededeelen, dat uw opvolger minister-president reeds is :ewezen en dat hij zijn functie ite reeds aanvaard heeft, n.l. "schalk Badoglio. Stelt u zich «schikking van hem". De Duce, die door deze verkla ring totaal verrast werd, ant woordde, dat hij zich, teneinde het Italiaansche volk te redden, sterk genoeg voelde zich tegen de kroon en indien noodig, zelfs tegen het leger te verzetten. Mus solini liep daarop naar den uit gang en legde de korte verklaring af, dat hij zijn besluiten reeds ge nomen had. Tijdens dit onder houd had Badoglio reeds alle noo- dige maatregelen voor den aan slag op Mussolini genomen. Hij had in het geheim den voormali- gen politie-commandant Senise met het bevel over de politie be last en de koninklijke carabinieri onder zijn bevelen geplaatst. De verschillende commandanten van de fascistische militie ontvingen een vervalscht telegram met de mededeeling, dat de militie voort aan een onderdeel van het leger was. De plaatselijke politie-com- mandanten kregen last de aan wijzingen van maarschalk Bado glio te gehoorzamen. Op deze wijze werden alle wapens, die het fascistische regiem steunden, door de verraders lamgelegd. Tijdens zijn verblijf bij den ko ning waren de auto en de lijfgar de van Mussolini van den ingang van Villa Savoia verwijderd en onder een voorwendsel naar een verafgelegen laan overgebracht. Spoedig daarop kwam een roode kruis-auto onder bevel van een kolonel der carabinieri, die ver gezeld werd door enkele andere officieren, voor de particuliere residentie van den koning aan. Toen Mussolini de laatste treden van de stoep afliep en zijn auto niet zag, beval hij het personeel van het koninklijk paleis met lui der stem: „Laat mijn auto voor komen". Op dit moment trad de kolonel op Mussolini toe en zeide hem: „Excellentie, ik heb opdracht ge kregen u te arresteeren: Ik ver zoek u derhalve in deze auto te gaan zitten". Mussolini stelde zich heftig te weer, werd echter met bruut geweld in de auto gesleurd en op een brancard vastgebonden. In snelle vaart reed de auto van redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het S.S.- Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duit- sche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Ger- maansche S.S. in Nederland toe treden willen, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18 30 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling v rij g e- s t e 1 d. 16.9.43, 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17.9.43, 9-12 uur, Breda, Rest. Modem, Markt. 17.9.43, 15-18 uur, Den Bosch, Ho tel Noordbrabant, Markt 45. 18.9.43, 9-12 uur, Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43. 15-18 uur, Arnhem, Café Royal. 19.9.43, 9-12 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19.9.43, 15-18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20.9.43, 9-12 uur, Assen, Concert huis a/d. Vaart. 20.9.43, 15-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 21.9.43, 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 22.9.43. 9-14 iiur, Amsterdam, Dam 4. 23.9.43, 9-14 uur, Utrecht, N. V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43, 9-14 uur, Amersfoort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. 25.9.43, 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. lie Vrijwilligers. Ook al moeten nannen zich dikwijls behelpen» de baard moet verdwijnen hh PK Kristoferitsch/O/H/P m it S.S.-Ersatzkommando deelt e: Iedere gezonde Nederlan- in den leeftijd van 17-45 jaar zich ^vrijwillig bij de hier- vermelde adressen vervoe ten einde gekeurd te worden de Waffen-S-S. of de Land- bt. jdens de keuringen worden inlichtingen verstrekt met ekking tot de verzorging van beleden, duur der opleiding, ■a levensmiddelen etc. 'ijwilligers, die om bepaalde de Villa Savoia naar de carabi- nieri-kazerne op het Piazza del Popoio, waar Mussolini onder zeer strenge bewaking werd geplaatst, om later naar een andere plaats te worden overgebracht. Hij verwisselde herhaaldelijk van verblijfplaats. Het schijnt, dat als vaststaand kan worden aan genomen, dat Mussolini naar het fort Braschi bij Rome en vervol gens naar het eiland Penza in de Golf van Gaeta werd overge bracht. Op een dergelijke misda dige en smadelijke wijze werd de Duce door de kliek verraders ont voerd en werd het Italiaansche volk aan smaad en schade prijs gegeven. Het verraad van Badoglio Interinf meldt: Het verraad van Badoglio jegens de Duitsch-Italiaansche oorlog voering zal niet tot het militaire gevolg leiden, dat de Engelschen en Amerikanen hiervan verwach ten. Deze opvatting van bevoegde Berhjnsche instanties is vooral gebaseerd op twee feiten: 1. Het was de Duitsche leiding op grond van gedetailleerde be richten en andere onomstootelijke rapporten reeds op een zeer vroeg tijdstip bekend, dat het door mid del van een putsch aan het be wind gekomen regiem-Badoglio niet alleen Italië uit den oorlog wilde brengen, doch ook voorne mens was de zaak van den ge- meenschappelijken vijand te steu nen op een tijdstip, waarop in Sicilië de Duitsche troepen uit sluitend en alleen den strijd moe ten voeren. Deze wetenschap had een onmiddellijke reactie van de Duitsche leiding tengevolge. 2. De door Duitschland geno men maatregelen hadden van den aanvang af ten doel, niet alleen de Duitsche troepen tegen elk ver raad te beschermen, doch ook om, indien noodig, de onbedreigde voortzetting van den oorlog te waarborgen. Over alle feiten van het verraad van de kliek-Badoglio en de Duit sche militaire tegenmaatregelen verneemt men thans te Berlijn even verhelderende als kenmer kende bijzonderheden. Reeds einde Juli nam de Duit sche leiding een toenemende con centratie van Italiaansche troepen in Noord-Italië, de bezetting van heuvelstellingen in het Duitsch- Italiaansche grensgebied, het aan voeren van munitie en het op werpen van verschansingen, het versperren van zijdalen in het Al pengebied en de ondermijning van bruggen, alsmede van andere bouwwerken op militair belang rijke wegen in de richting van de Rijksgrens waar. Daarbij kwamen nog daden van sabotage bij het militaire berichtenverkeer van de Duitsche bureaux. Bovendien be reidde de Italiaansche leiding den Duitschen formaties in Italië moeilijkheden, die af en toe het karakter aannamen van een vij andige houding van Italiaansche troepen jegens de Duitsche weer macht. Reeds einde Juli gaf de Italiaansche bevelvoerende gene raal in Bozen bevel tot schieten op Duitsche formaties. Dank zij de houding van het officierencorps werd dit bevel echter niet uitgevoerd. Enkele da gen later werd van de Duitsche kabel Garda-Verona een stuk van 40 meter verwijderd. In denzelf den tyd werden de tegen de Duit sche grens gelegen Italiaansche versterkingswerken van munitie voorzien. Op 7 September be zetten Alpenjagers en bersaglieri den Brenner. Deze ontwikkeling kreeg steeds duidelijker het ka rakter van verraad, waarbij echter kon worden opgemerkt, dat een groot gedeelte van de Italiaansche weermacht niet geneigd was zich te leenen vooi de kuiperijen van de machthebbers in Rome. Her haaldelijk werden betoogingen van trouw jegens de Duitsche militaire bureaux en de Duitsche troepen formaties in Italië gehouden. Met de nauwkeurigheid van een uur werk worden sedert het bekend worden van de capitulatie van Badoglio de Duitsche maatregelen volgens de plannen uitgevoerd. De Duitsche troepen hebben over het algemeen den toestand hecht in handen. Dit werd te meer Duitsch Weennachtbericht. Gisteren deelde het Duitsche opperbevel mede: „In het Donetzbekken brengen de bolsjewisten nieuwe troepen formaties in den strijd, die met bijzonder zware verliezen voor den vijand voortduurt. Ten Zui den en ten Westen van Charkof mislukten verscheidene vijande lijke aanvallen. In den centralen sector van het front vielen de bolsjewisten alleen in het gebied ten Westen van Kirof met vrij sterke strijdkrach ten aan. In de overige sectoren was de vijandelijke aanvalsactivi- teit geringer dan op de vorige dagen. Een tijdens de afweerge- vechten ingesloten vijandelijke groep werd vernietigd. Formaties Duitsche en Roemeensche vlieg tuigen steunden ook gisteren op talrijke vluchten de troepen van het leger. Hierbij behaalde eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers, zijn 196ste tot 200ste overwinning in de lucht. Aan het Oostelijke front werden gisteren 208 tanks stukge schoten. In de Finsche Golf be schoten batterijen van de marine op het eiland Tuetters een forma tie bolsjewistische mijnenvegers, brachten een mijnenveger tot zinken en beschadigden 2 andere zwaar. Bij de verbeten gevechten ten Westen van Charkof hebben zich de pantsergrenadierdivisie „Grossdeutschland" de 11de Hes- sensche, de 19de Ned er-Saksische pantserdivisie en de 34ste Rijn- landsche infanteriedivisie bijzon der onderscheiden. In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Italiaansche troepen tot dusver gemeenschappelijk gestreden heb ben, zijn alle maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeering-Badoglio nood zakelijk werden. Zij verloopen vol gens onze verwachtingen. Aan de Westkust van Calabrië viel een formatie Duitsche slag vliegtuigen vijandelijke landings strijdkrachten in de Golf van Eufemia aan, bracht een troepen transportschip tot zinken en plaatste treffers van zwaar kaliber op 4 groote schepen, waaronder een kruiser. Bij aanvallen van sterke formaties Britsch-Ameri- kaansche bommenwerpers op de bezette gebieden in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op mi litaire doelen in Zuid- en Midden- Engeland." van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur De maan ging heden onder te 1.55 uur en komt op te 18.15 uur. gewaardeerd door het feit, dat de Italiaansche formaties, totaal ver rast door de jongste ontwikkeling, zich öf ter beschikking stelden van de Duitsche leiding, öf uit zichzelf de wapens neerlegden. De belangrijkste verkeersverbindingen zijn door de Duitsche troepen en aan de Spil trouwe formaties der Italianen beveiligd en in vollen omvang vrij te gebruiken. Dit slaat vooral op de belangrijke spoorlijnen in Noord- en midden- Italië. Alleen op enkele punten probeerden opgehitste Italiaan sche afdeelingen de Duitschers bij hun optreden te hinderen. Hierbij werd plaatselijk verzet öf door de Duitsche troepen, óf door fasci stische strijdkrachten in korten tijd gebroken waarna tot ontwa pening weid overgegaan. In het gebied van Napels aan land ge- gane Anglo-Amerikaansche strijd krachten werden op verscheidene punten door gereedstaande Duit sche formaties aangevallen en ge- localiseerd. De Britsch-Ameri- kaansche landingsstrijdkrachten leden hierbij buitengewoon zware verliezen. De gevechten duren nog voort. Nog in den loop van den nacht van 8 op 9 September maakte de nationale Italiaansche regeering via de radio bekend, dat zij rekent op de ondersteuning der Italiaan sche strijdkrachten. In tegenstel ling hiermede hebben de geal lieerden een oproep tot de Itali aansche vloot gericht^ waarin zij de bemanningen der schepen op wekken zich bij de eenheden der vereenigde vloten aan te sluiten. De nieuwe Italiaansche regeering daarentegen roept de vloot, de luchtmacht en het leger op, dit niet te doen. De vloot, aldus deze oproepen, moet in haar havens blijven en zich niet in handen van den vijand stellen, daar zij in dat geval eveneens als vijand behan deld zal worden en bloot zal staan aan de aanvallen der Duitsche en der met Duitschland bevriende strijdkrachten. Soortgelijke oproe pen zijn en worden gericht tot de landstrijdkrachten en de lucht vloot. In tegenstelling hiermede staat echter weer een oproep van maarschalk Badoglio, die bevel heeft gegeven alle vijandelijkhe den-tegen de geallieerden te sta ken, doch eventueel wel gewapend tegen interventie van „andere zijde" op te treden. Dat deze oproep in Berlijn niet zonder meer ad acta is gelegd, zal duidelijk zijn. Maakt men de balans van al deze tot nu toe vrij spaarzame gegevens op, dan mag men als vaststaand aannemen, dat de ca pitulatie van Badoglio, welke in de Duitsche pers eenstemmig als „laf verraad" wordt gekenmerkt, voor Italië zeer onaangename ge volgen kan hebben, daar de on getwijfeld nog zeer sterke fasci stische stroomingen en de aan hangers van Badoglio onvermij delijk met elkaar in conflict zul len komen, waarbij het volk wel moeilijk een burgeroorlog be spaard zal kunnen worden. (D.N.B.) De leider der persafdeeling van het Duitsche Auswartige Amt, ge zant dr. Schmidt, heeft voor de vertegenwoordigers der buiten- landsche pers gesproken over de gebeurtenissen in Italië. Dr. Schmidt kenmerkte de on voorwaardelijke capitulatie der regeering Badoglio als de logische voortzetting van den verraderlij ken aanval, waarvan op 25 Juli Mussolini en het fascistische be wind het slachtoffer geworden zijn. Op dit verraad naar binnen is thans het verraad naar buiten gevolgd. De mannen, die dit ver raad hebben bewerkstelligd, zijn Victor Emmanuel en maarschalk Badoglio, die steunden op een groep vaderlandslooze opportunis ten. Het huidige verraad van Ita lië jegens Duitschland, zoo con stateerde dr. Schmidt, vindt zijn evenknie in Italië's historischen breuk van trouw in Mei 1915. Toen heeft keizer Frans Jozef van Oostenrijk in een oproep tot zijn volk verklaard, dat deze Italiaan sche breuk van trouw zonder voorbeeld van geschiedenis is. Wat toen gezegd is, geldt ook voor de gebeurtenissen van thans. Victor Emmanuel en Badoglio hebben op 25 Juli, nadat Musso lini en het fascisme van de macht beroofd waren, verklaard, dat rtalië trouw aan zijn plichten van bondgenootschap jegens Duitsch land zou blijven en dat de oorlog zou worden voortgezet. De Duit sche regeering, hoewel niet in twijfel verkeerend over de ware bedoelingen van den tegen Mus solini gerichten staatsgreep, heeft van deze vrijwillig afgelegde ver klaring kennis genomen en haar gemaakt tot de basis der betrek kingen met Italië, veronderstel lend, dat de reactie der vijan delijke mogendheden op den val van Mussolini ook in Italië van overtuigende kracht moest zijn. De draden die Badoglio deson danks naar den vijand spon,, kwamen zeer spoedig ter kennis van de Duitsche regeering. De Italiaansche regeering is I» haaf

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1