iste Jaatgang Dinsdag 7 September 1943 No. 25594 BUITENLAND Rede van Rosenberg. BINNENLAND Ziekenfondsbesluit. VERDUISTEREN: LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïe dsi strjjd aan het Oostelijke int Bij het begin der nieuwe ek van het sovjet-offensief, al- schrijft de militaire corres- sdent van het DNJB., is het vijand, in weerwil van de ge ldige gevechten, die een ver- iatsing van de zwaartepunten doel hebben, nog steeds niet lukt, een doorbraak te forceeren daardoor zijn aanval werkelijk gang te brengen. )oor een ervaring van meer dan jaar heeft de Duitsche lei- ig een nauwkeurig inzicht in de 'jetstrategie gekregen; zij weet de mogelijkheden ten aanzien menschen en materiaal ge lik te maken. Uit dit inzicht zijn maatregelen van het Duitsche amando te verklaren, die eener- Is betrekking hebben op de dediging en de verdedigings- tiek en anderzijds de belang- rol van het gebied in den van een elastische oorlogvoe- bewijzen. 'oor het feit, dat in toonaange- ide Duitsche kringen 'de toe- nd de laatste dagen optimisti- ler wordt beoordeeld, zijn wel- nog andere redenen beslis- dan de toestand van het ;enblik aan het geheele Ooste- e front. Er kan aan herinnerd den, dat binnen enkele weken modderperiode begint, die de 'echten wel niet tot staan zal 'ngen, maar ze toch wel aan- ïlijk zal vertragen, en op den itergrond teekent zich reeds de iter af. la de ervaringen van de groote itergevechten van 1941/42 en 2/43 mag men aannemen, dat ieder gebied de noodige maat- len zijn voorbereid, van de lerverdedigingsstelling af tot de winteruitrusting. Dit feit mede van belang zijn voor de mte, waarmede men in toon- igevende kringen den afloop den slijtageslag in het Oosten leslaat. )e gevechten ten Westen van arkof waren ook gisteren nog zwaar, ten gevolge van het dat onophoudelijk bolsjewis- pantserafdeelingen in den 1 jd werden geworpen. DeDuit- e afdeelingen sloegen in samen- king met de luchtmacht alle ivallen af. Ten Zuidwesten en Zuiden van Sewsk bestormen bolsjewistische divisies den itschen afweermuur. De heen- weer golvende gevechten wijzen op, dat de bolsjewisten voor oogenblik het zwaartepunt van krachtsinspanning naar dit Léied hebben verplaatst. Ook ten 2 den van Wjasma en langs den orweg Moskou-Smolensk wer- zij steeds nieuwe regimenten het vuur, maar ondanks hun ie|nderbroken aanvallen konden ook hier geen successen van eekenis behalen, te luchtactie Volgens de of- v(|eele mededeelingen vernietigde Italiaansche luchtmacht sinds 1 deelneming van Italië aan den log 2900 vijandelijke vliegtui- :tl in luchtgevechten of op den anen grond. 196 koopvaardij- ^fepen met een totalen inhoud 1.487.330 brt. werden door haar zinken gebracht. 241 koopvaar- vrfchepen met een gezamenlijken e. oud van 1.605.600 brt. werden Kfchadigd. 70 oorlogsschepen met gezamenlijken inhoud van 070 ton werden tot zinken ge- jdfcht en 254 oorlogsschepen met jezamenlijken inhoud van 2.700 ton werden beschadigd. (D.NJ3.) tdi stad Rouaan, die reeds j.l. ui erdag door Engelsch-Ameri- ib nsche bommenwerpers hevig d aangevallen, is gisterochtend ieuw het doel geweest van ad ndelijke formaties bommen- pers. Naar de .Paris Soir" dt, hebben talrijke vliegtuigen -,b, en de stad gevlogen en een LeJ>t aantal brisantbommen uit- orpen. Gezien de hevigheid "M den aanval, moet weer op een L >t aantal dooden gerekend idi den. (D.ND.) ;di 'f\ e vijandelijke luchtaanval van 3ept. op Terraccina, aan den I van het voorgebergte Monte Het D.N.B. meldt uit Straats burg: Ter gelegenheid van de opening van het vormingscentrum der gouw is hier een groote bijeen komst gehouden, waarop Rijks minister Rosenberg het woord heeft gevoerd. Hij begon met te wijzen op de onvermijdelijkheid van het lot. Onze generatie is de strijd opge legd. Aan de vijandelijke zijde heb ben zich jodendom, kapitalisme en bolsjewisme vereenigd. Aan derge lijke tegenstanders kan Duitsch- land zich nooit zonder strijd on derwerpen. Sedert 150 jaar gaat er een gistingsproces door alle volken van Europa. De roep om sociale gerechtigheid is niet weggestorven, maar millioenen zijn in hun lot bedrogen. Een onbegrijpelijk nood lot heeft Europa overgeleverd aan twee of drie joodsche bedriegers. De idee van het nat.-socialisti- sche Duitschland was een nieuwe gedachte, die vruchtbrengend tot de volken van Europa gebracht is. Daarom is aan Duitschland de oorlog verklaard. Vrees voor de saneering is de reden van den oor log van Engelschen en Amerika nen tegen ons geworden, aldus vervolgde de minister. Sedert 200 jaar zien de volken van Europa zich gesteld voor het Jodenvraagstuk. Zij hebben dat vraagstuk niet kunnen oplossen, hoewel het meer dan eens voor ieders oogen trad en om een op lossing vroeg. De emancipatie van het. Jodendom is tot stand geko men onder de leuze der humani teit. Deze humaniteit heeft in den loop van 150 jaar een vervuiling van het economische leven, een verpaupering van politiek en cul tuur tot gevolg gehad. Het nat.- socialisme heeft zich op het stand punt gesteld dat het verdwijnen van het Jodendom moet worden beschouwd als een sociale en na tionale noodzaak, maar ook als een stuk humaniteit, want het is vol komen humaan, dat een melaat- sche zich van zijn melaatschheid reinigt. Dat de Amerikanen, met wie Duitschland thans te maken heeft, niet het minste besef hebben van wat cultuur beteekent, wordt ook den eenvoudigsten Duitscher dui delijk. Als zij met hun bommen werpers onvervangbare cultuur schatten in Italië en Duitschland in puin gooien, is dat een vreese- lijk teeken van dezen tijd. Het be teekent ook een plicht voor alle Duitschers thans een beroep te doen op den haat, Duitschland, aldus besloot Rosenberg, denkt er niet aan. een oogenblik zwak te worden, integendeel: het gelooft, dat het lot ons dezen zwaren strijd heeft opgedragen en dat hij ge dragen kan worden. De zending van dit Rijk kan door een ieder begrepen worden en de dag komt, waarop zij voltooid zal worden. Circeo in Italië heeft aanzienlijke schade veroorzaakt aan de histo rische bouwwerken der stad. als mede aan woonwijken. De kathe draal, die gebouwd werd in 1614 en in de 18de eeuw is gerestau reerd. werd getroffen. Het paleis van den aartsbisschop werd vol komen verwoest. Voorts vernie tigden bommen het stedelijke zie kenhuis, alsmede talrijke huizen in de oude stadswijken, die Paus Pius IV had laten bouwen. Ook de kerk van den H. Verlosser en het paleis Spaccise werden zwaar beschadigd. (DM.). Officieel wordt uit Bern het volgende medegedeeld: Op 6 September om 10.00 vloog een Amerikaansche „vliegende vesting" bij Waldshut Zwitserland binnen, en verliet Zwitserland weer bij Rheinfelden. In de buurt van Frick werd een Amerikaan sche valschermjager gearresteerd die uit een „vliegende vesting" was gesprongen. Voorts landden in den loop van dezen ochtend nog 4 Amerikaansche „vliegende vestin gen" op Zwitsersch gebied, waar van 1 bij Magadino en 1 bij Duebendorf. De bemanningen van deze vliegtuigen werden geïnter neerd. Een viermotorige Ameri kaansche bommenwerper stortte bij Romanshorn in het Bodenmeer. Negen leden der bemanning kon den gered worden en werden ge ïnterneerd. (D.N.B.) De jongste terreuraanval op Berlijn is, naar men in Duitsche politieke kringen verklaart, uitge voerd met schending van de Zweedsche neutraliteit, daar 300 Anglo-Amerikaansche bommen werpers zoowel op den heen- als op den terugweg over Zweedsch souverein gebied gevlogen hebben. Dit feit wordt te Berlijn be schouwd als een nieuw bewijs voor het respecteeren van de rechten van andere staten door de Anglo- Amerikanen, die zooals de steeds weer terugkeerende schending van de Zweedsche neutraliteit door vijandelijke vliegtuigen bewijst, een bijzondere opvatting schijnen te hebben van de heerschappij in de lucht. Deze kwestie vertoont, naar men in de Wilhelmstrasse ver klaart, ook nog een ander aspect wanneer men de reactie van de Zweedsche pers op soortgelijke ge beurtenissen bekijkt. In de Wilhelmstrasse wordt aan het spektakel van een groot deel der Zweedsche bladen tegen Duitschland herinnerd in verband met het transitoverkeer, de lan ding van een Duitsch koeriers vliegtuig en het in strijd met het volkenrecht zijnde optreden der Zweedsche visschersbooten. Men constateert, dat wanneer Duitsche vliegtuigen voor een aanval b.v. op een Britsch convooi de Zweedsche souvereiniteit in de lucht zouden hebben geschonden, de kolommen der Zweedsche bladen ongetwijfeld niet voldoende zouden zijn om uiting te geven aan de veront waardiging over een dergelijk op treden. Men stelt derhalve te Berlijn de vraag, hoe de Zweedsche pers op het optreden van de Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers zal reageeren. (A.N.P.). REDE VAN CHURCHILL. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill ter gelegen heid van het verleenen van het eeredoctoraat door de Harvard- universiteit in de V. St. een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het volk der Ver. Staten de verantwoordelijkheid jegens de wereld niet van zich kan afwijzen, ja, de verantwoordelijk heid, die de Ver. Staten dragen, neemt van dag tot dag toe. Op den weg, dien Amerika en Engeland gemeenschappelijk zijn opgegaan, is geen stilhouden mogelijk. Er is thans een faze bereikt, waarin geen pauze kan ontstaan. In de samenwerking tusschen den Brit- schen ministerpresident en den president der Ver. Staten, zoo zeide Churchill, wordt een groote rol gespeeld door een commissie, die rechtstreeks onder de leiding van Roosevelt en Churchill werkt. De aard van deze samenwerking mag ook na den oorlog niet wor den prijsgegeven, totdat er iets anders voor in de plaats kan ko men, dat de veiligheid der gealli eerden waarborgt. Nog zeide Churchill: De gemeenschappelijke taal van Engeland en de Ver. Staten is een erfenis van onschatbare waarde, die op zekeren dag wellicht den grondslag kan vormen voor een gemeenschappelijk staatsburger schap. Churchill gaf vervolgens als zijn meening te kennen, dat er sterkere, doeltreffender en fellere inrichtingen ter wereld moeten worden gesticht, om den vrede te waarborgen en oorzaken van toe komstige oorlogen uit den weg te ruimen. Daartoe moeten de „sterk ste zegevierende naties" zich aan eensluiten, alsmede ook diegenen, die ,.deij last en hitte van den dag gedragen en onder den geesel van het noodlot geleden hebben". Al deze kwesties zijn ondanks den oorlog voor de geallieerden van belang. Niemand kan beweren, dat de oorlog reeds zijn hoogtepunt bereikt heeft. Integendeel, de oor log treedt voor de Britten en de Amerikanen wellicht nu in zijn heftigste en kostbaarste stadium. Het toekomstige stelsel der veilig heid van de wereld, zoo meende Churchill ten slotte, zal niet doel- VERBLIJF BUITEN WOONPLAATS Voor ingevolge het ziekenfonds besluit verplicht verzekerden, die meer dan dertig dagen achtereen buiten hun woonplaats vertoeven en geneeskundige hulp behoeven, bestaat reeds geruimen tijd een regeling. De commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen, heeft thans ook regelen gesteld voor een verblijf van der tig dagen of minder. De rechtstreeks of indirect ver plicht verzekerde, die zich voor een verblijf van dertig dagen of minder buiten zijn woonplaats be vindt en geneeskundige verzorging van noode heeft, dient, zoo hij zich tot een arts, tandarts, apo theker of vroedvrouw wendt, zich aanstonds als verplicht verzeker de bekend te maken, met het ver zoek om op de af te geven reke ning of kwitantie den naam van het algemeen ziekenfonds te ver melden. Deze stukken moet de verplicht verzekerde aan het algemeen zie kenfonds, waarbij hij is aangeslo ten, overleggen, onder bijvoeging van een verklaring van den huis arts, specialist of tandarts, die de hulp verleende, dat deze uit me disch oogpunt zoo noodzakelijk was, dat daarmede niet kon wor den gewacht tot de terugkeer van den betrokkene in zijn eigen woonplaats. Voor de op dezen grondslag te verleenen geneeskun dige verzorging gelden verder de gewone voorschriften en beper kingen. Voor opnemen op medisch voor schrift in een ziekenhuis in de tijdelijke verblijfplaats geldt niet de eisch, dat het algemeen zieken fonds vooraf een machtiging moet hebben verleend, doch wel is het in dit geval noodzakelijk, dat de rechtstreeks-verzekerde zoo moge vóór de opneming en anders uiter lijk binnen een week een schrifte lijke kennisgeving aan zijn zieken fonds doet toekomen. Hetzelfde geldt voor het ziekenvervoer. Met een te late kennisgeving kan al leen genoegen worden genomen, indien de ziektetoestand van den verzekerde dit onvermijdelijk rii d. akte Betreft het een geval, waarin de ziektetoestand reeds in de eigen lijke woonplaats was geconsta teerd, terwijl het verblijf elders niet om gezondheidsredenen nood zakelijk was gebleken, dan wor den de gemaakte kosten niet door het algemeen ziekenfonds vergoed. Hierop is echter één uitzondering toegelaten, n.l. wanneer de behan delende geneesheer opneming van den verzekerde in een ziekenhuis in zijn tijdelijke verblijfplaats noodzakelijk acht. In dit geval neemt het algemeen ziekenfonds de ziekenhuisverpleging tot op ze kere hoogte voor zijn rekening. Wanneer een verplicht verze kerde zich voor ten hoogste dertig dagen naar een andere woon plaats in Nederland begeeft en wanneer zijn verblijf daar tegen zijn aanvankelijke verwachting in langer duurt, dan dient de recht streeks verzekerde hiervan onver wijld aan zijn algemeen zieken fonds kennis te geven. Gaat iemand buiten de woon plaats van zijn gezin gedurende meer dan dertig dagen werkzaam heden verrichten en komt hij door van hedenavond 20.15 uur tot morgenochtend 7 uur De maan kwam heden op te 15.12 uur en gaat vannacht onder te 0.06 uur: het is vandaag Eerste Kwartier. treffend of duurzaam zijn zonder de vereenigde inspanningen van het Britsche en het Amerikaan sche volk. Wanneer wij vereenigd zijn, zeide Churchill, is niets on mogelijk, wanneer wij van elkaar verwijderd zijn, zal alles misluk ken. (D.N.B.). de aanvaarding van deze werk zaamheden onder het zieken fondsbesluit te vallen, dan moet hij beginnen met zich aan te mel den bij een algemeen ziekenfond» in de woonplaats van zijn gezin. Een punt van bijzonder belang is ten slotte nog, dat indirecte verzekering van gezinsleden van een rechtstreeks-verzekerde ont staat of voortduurt, indien de wil tot samenwoning van den recht streeks-verzekerde en die gezins leden aanwezig is, doch niet kan worden verwezenlijkt ten gevolgd van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandighe den als evacuatie, woningnood en dergelijke, of doordat de recht streeks-verzekerde buiten de plaats van zijn gezin werkzaam heden verricht. Ingebruikneming onroerende goederen voor verdedigingswerken Door de Duitsche weermacht is in vele gevallen ten behoeve van den aanleg van verdedigingswer ken beslag gelegd op onroerende goederen, zonder dat terzake een vergoeding op grond van verord. 144/40 wordt toegekend. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensiescha- den besloten, dat in bedoelde ge vallen de geheele huur- of pacht waarde als bezettingsschade wor den beschouwd Vergoeding van gevorderde rij wielen Een deel der personen, van wie in 1942 door de Duitsche weermacht een rijwiel gevorderd is, heeft niet tijdig een verzoek om schadeloosstelling ingediend, daar zij niet met de voorschriften be kend waren. Thans wordt voor de laatste maal gelegenheid gegeven een verzoek om schadeloosstelling in te dienen. Daartoe dienen de gemeenten op grond van de zich in het bezit van de politie be vindende gegevens over de vorde ring vast te stellen, welke inwo ners der gemeente hiervoor in aanmerking komen. De verzoek schriften moeten vóór 1 October a.s. bij den hoofdintendant worden ingediend. Technische Hoogeschool De hoogleeraar ir. J. Muysken is voor het studiejaar 1943/1944 benoemd tot rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool te Delft. Inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes - Ook dit jaar is de inzameling van kastanjes, eikels en beukenootjes, die, hetzij direct, hetzij indirect, voor onze voedselvoorziening van belang zijn. van rijkswege geregeld. De inzamelingsactie, die onder leiding staat van het aan- en verkoopbureau van akkerbouw producten (A. v. A.), Bezuiden - houtscheweg 15, 's-Gravenhage, heeft het vorige jaar zeer bevre digende resultaten opgeleverd. De oogst is ditmaal vroeg en be looft vrij goed te worden. De ver wachting is, dat de eikels reeds omstreeks 15 Sept. zullen gaan vallen. De rapers kunnen dan in het geweer komen, want er is een aardig daggeldje te verdienen. Zij ontvangen voor de eikels 10 cent, voor de kastanjes 4 cent en voor de beukenootjes 30 ct. per K.G. Ieder, die wil, kan aan de actie meedoen. Vergunning is er niet voor noodig en voor het vervoer en de aflevering aan den agent van hoeveelheden kleiner dan 50 K.G. behoeven geen formaliteiten in acht te worden genomen. Men weet zoo langzamerhand wel, dat de vruchten in het algemeen zoo droog mogelijk moeten zijn en vrij dienen te zijn van doppen of bol sters, zand, steenen en ander vuil. Het land is voor de inzameling weer verdeeld in 10 districten, met elk een hoofdagent aan het hoofd, deskundigen op het gebied van boschbouw boomkweekerij en Z3didt66lt De bezitters van afgesloten par- toiculiere terreinen zijn verplicht om zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaat selijken agent af te leveren. Wen- schen de grondbezitters die niet zelf te laten verzamelen, dan moeten zij toestaan, dat rapers, door den agent aangewezen, de eikels, kastanjes en beukeoootje» zullen verzamelen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1