NGLES RGEL HUWELIJK PONTSCHOOL Ambachtstekenschool MEISJE TADSNIEUWS Afweerslag duurt voort. De strijd in Calabrië. LAATSTE BERICHTEN RECHTZAKEN OFFICIEELE MEDEDEELING NLAND" AMBACHTSSCHOOL TE LEIDEN VAKAVONDSCHOOL. Wenscht U op zeer discrete wijze in kennis te komen? Wendt U dan tot het grootste meest vooraan staande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemiddeling! Discretie ls voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert toegezonden door Bureau „SUCCOUR", Agathastr. 145 (voor malige Wilhelminastr.), Den Haag, TeL 2 lijnen 770754—770713 - Kantooruren van 10—9. Steenschuur 3 Tel. 21219 O 01 geslaagden in het cursusjaar September 1941'42 Verpleeghulp RITSEMA Stofzuigerfabriek i's variété-revue Voor ia uitverkochte Stadszaal steravond een aantrekke- iété-voorstelling gegeven, ;n alleszins vlot verloop gezien het spontaan op- applaus na het gebodene er bij het publiek in den is gevallen. Wij noemen t de Rieberties, die op hun ge fietsen, ware acrobaten eurs bleken te zijn; verder kale clown Borano die in ;rking met zijn vrouw voor ijke noot zorgde. Dan wa le Wicona's, twee accor- n, die zeer zeker gehoord 1 worden, het Marjoco- at o.i. in zijn z.g. h programma beter thuis i in zijn rhythmisch pro- na de pauze. Martin Vin- bekende goochelaar werd verdienstelijke wijze ver- I 3oor Bob Steffin. Als laat- tctie, welke stellig bij het deel van het publiek het den smaak viel, trad het idzee-trio de Mauna Kea's is hier wellicht sprake van plaatselijke chauvinisme? aaneengeregen door den en geestigen conferencier ms. :oncert Lulherscfie Kerk - ig a.s. geeft de organist Schouten zijn laatste zo- ert in de Luthersche kerk. gramma vermeldt werken ■louze. De Grigny, Bach, Franck en Saint-Saëns. ereidend zwemdiploma eminrichting De Zijl wer- proeven ter verkrijging voorbereidend zwemdiplo- genomen. Onderstaande ten kwamen in het bezit oemd diploma: ngedames: L. de Koning, tfebér, R. Vermeer, J. v. J. Brouwer, C. v. Roo- Brandt, R. Stikkelorum, jyn v. Willenswaard, N. J. Hogenes, H. v. Leeu- v. Rossum, T. Bontje, A. ft, A. Neuteboom. A. Klin- J. Stouten, R. Holswilder, astel, B. v. Westbroek. CRICKET .icketbond 1ste klasse: ■Haarlem, gew. door Haar- t 55 runs. Haarlem 113, JasseKampongQuick, lick 83. Kampong 76 voor de competitie: NCB XI I, gew. door NCB XI met s. NCB 188 voor 8 (v.d. I, Ned. Jeugd 43. DAMMEN. oenscbap van Zuid-Hol- Er vielen ditmaal enkele ide resultaten te noteeren. verloor Domburg te Den n Couprie. Hagenaars moest een nederlaag incasseeren an de Berg, terwijl Kinne- van Oosten de punten irdrecht won Zondag de n Van Steenbergen, terwijl Ihouder Huisman in een ige positie met remise ge- moest nemen tegen Van ein. Door deze uitslagen Kinnegin de leiding met en uit 6 partijen. Van Oos- :t 9 punten uit 6 partijen, luisman en De Jong beide eD uit 7 partijen boekten. :re deelnemers hebben groo terstand. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: ,,De krachtige aanvallen der bolsjewisten in het Donetsbekken, het gebied van Charkof en ten Zuidwesten en Westen van Wjasma duren onverminderd voort. De luchtmacht steunde 05 doeltreffende wijze de afdeelingen van het leger, die een zwaren af- weerstrijd leveren. In den tijd van 2 tot 5 September verloor de vijand 166 vliegtuigen. Op het -schiereiland Calabrië traden de gelande Britsche strijd krachten tegen de zwakke Duitsch- Italiaansche bewakingsafdeelingen slechts aarzelend op. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot ge vechten. In den afgeloopen nacht onder namen formaties vijandelijke bom menwerpers terreuraanvallen op het gebied der steden Mannheim en Ludwigshafen. De bevolking leed verliezen. In eenige wijken werden aanzienlijke vernielingen aangericht, in hoofdzaak door uit gestrekte branden. Volgens de tot- dusver ontvangen rapporten wer den door nachtjagers en lucht doelgeschut 37 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Mej. I. Webber en mevrouw T. v. Steenbergen; de jongeheeren C. Walle, Fr. Mieremet, J. Boot, J. Jansen, F. Bakker, H. de Koning te Leiderdorp, B. Arbouw, H. M. J. de Graaf, A. J. Krol, G. Schenk, A. Schenk, T. Vreeburg, G. Zee- gers, H. Mulder, T. Groeneveld te Leiderdorp, A. Linschoten, G. Punt, W. Filippo, H. Jansen, J. Sloot en J. Lek en de heeren H. Groeneweg, A. Vergunst en N. Arens. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. Zwemver. „De Watervrienden" Zaterdagavond vond onder groote belangstelling bij ,,De Leid- sche Watervrienden" het diploma- zwemmen plaats (diploma voor ge oefend zwemmer). In het geheel namen 80 leden deel, waarvan er 5 werden afgewezen. De volgende leden behaalden het diploma. Meisjes: Ploni Heetveld, Trientje Duffels, Cobi Ginjaar, Annie de Jong, Emmy Mulder, Beb. Bink, Nelly Zandbergen Willy Wiggers, Janny Simons, Corry Verpoorten, Nelly Dongelmans, Annie de Wa ter, Janny van der Waals, Rita van der Waals Mientje Werkho ven, Toosje Evert. Nelly Polanen, Ali van Hooidonk, Tini Lepelaar, Sjaantje Sloos. Rika Hannoo, Thea Dijkstra, Rika Duivenbode. Geertje van der Hoogt. Jongens: Gerben Dijkstra. Joh. Benning, Wim Bink Jan Nieu- wenburg. Loek Willebrand Henk Brieër, Andries Pijnacker Jan Pijnacker, Abert Konijnenburg. Heeren: Wim Bink, K Witte- naar, D. Teunissen, B. van Hooi donk, D. van Bemmelen J. Ouds hoorn, C W. van Zijp. Dames: Janny Dool. Annie Se- gaar, Tini Blansjaar, Mary Ver- I ver mevr. Polanen, mevr. Van der Waals. Tony van der Vlucht, Corry van der Zeeuw, Nel Lasan- der, mevr. van Hooidonk, mevr. Lepelaar mevr. Nieboer, mevr. Serdijn, Tini Fallaux, mevr. Nas- Italiaansch weermachtbericht. Het Italiaansche opperbevel deelt mede: (In Calabrië zijn de Italiaansch- Duitsche troepen, na dapper het terrein tegen den vijand, die wat manschappen en materiaal be treft in de meerderheid was, te hebben verdedigd, bezig nieuwe verdedigingsstellingen te betrek ken. De luchtmacht zet haar aan vallen voort op de ravitailleering van den vijand en wikkelt de Anglo-Amerikaansche luchtfor- maties, die de operaties te land steunen, in hevige gevechten. In de Adriatische Zee heeft een van onze corvetten, onder bevel van den luitenant ter zee Riccar- do Gladi uit Triëst een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen vonden plaats op de gebieden van Aversa, Capua, Formia. Villa Literno en Viterbo. Twee viermotorige en een twee- motorig vijandelijk vliegtuig wer den op zeer groote hoogte door Italiaansche jagers opgevangen en vielen te pletter. Een vierde toe stel, dat door het vuur der bat terijen van Brindisi werd getrof fen, viel nabij Copertina (Lecce) neer. Behalve het tot zinken brengen van duikbooten, waarvan in de communiqué's melding is gemaakt, heeft de koninklijke marine in de eerste zes maanden van 1943 ze ventien vijandelijke duikbooten meer of minder ernstig bescha digd. Enkele moeten als verloren worden beschouwd. BUITEN LAND. Aanval op Zuid-Duitschland In de ochtenduren van vandaag zijn Amerikaansche vliegtuigen naar Zuid-Duitschland gevlogen. Eskaders Duitsche jachtvliegtui gen vielen de vijandelijke forma ties reeds boven het Noord-Fran- sche gebied aan en brachten haar aanzienlijke verliezen toe. Later werden boven Würtemberg en Ba den hevige luchtgevechten ge voerd. De plannen voor een driemogend- heden-conferentie Volgens een Exchange-bericht uit Washington zou thans een principieele over eenstemming zijn bereikt tusschen de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië eenerzijds en de sovjet unie anderzijds inzake het houden van een driemogenhedenconferen- tie. Op het oogenblik worden be raadslagingen gevoerd omtrent plaats, datum en deelnemers. In verband daarmede zou kunnen verzekerd worden, aldus wordt in het bericht verder gezegd, dat Roosevelt en Churchill bereid zijn „groote afstanden" af te leggen om met Stalin persoonlijk een ont moeting te hebben. (D.N.B.). veld, mevr. Simons, Willy Simons, Sari Dietz, Nelly Rijsbergen, Emmy Boom, Tony v. der Woerd, Sari Ramak, Nel van Loon mevr. Van Houten, Willy van Wijk, W. de Tombe. A. F. Teleng, A. Jagel, mevr. Van Bemmelen, me vrouw Regeer, Willy Simonis, me vrouw Abbink. Plantsoenconcert Het mu ziekgezelschap ,De Post", onder leiding van den directeur M. Bol- derdijk zal Donderdag a.s. te half acht een concert geven in het Plantsoen Het programma luidt als volgt: 1. Freiweg, marsch, C. Latann: 2 De stomme van Por tico, D E. F. Auber. arr. A. Dreissen; 3. Vervlogen tijden, A. Dreisen: 4. Souvenir de Chopin, J. H. Bekker; 5. Lustrum Marsch, M. Bolderdijk; 6. Kaiserwals. Joh. Strauss, arr. Kliment; 7. Op het IJs, Gustave Corner; 8. Grand Final d'„Arielle". De Bael; 9. IJ en Amstel. J Beekhoven. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Amsterdamsche Bank N.V., Rapenburg 37/41, Lei den, Hoofdzetel Amsterdam. Directeur Bijkantoor Leiden den heer H. Vlieger, uitgetreden. N.V. Maatschappij tot Exploita tie der Clichéfabrieken van Ko ningsveld en Zoon, Breestraat 24, Boommarkt 6/7. Leiden. De bisschop van Haarlem heeft pater A. P. Louwe benoemd tot kapelaan der Parochie van O. L. Vr. Onbevl. Ontv. alhier. Knoeierij op groote schaal bij groentedrogerjj. in de groente- drogerij van de firma „Dika" te Scheemdermeer (Gr.) ziin in de laatste jaren grove oorlógswinsten gemaakt. Met behulp van allerlei middelen, ook van knoeierijen. Is getracht dit verborgen te houden, maar deze kruik kon slechts zoo lang te water gaan. tot zij brak. Zoo werd er selderiezout ver vaardigd. waarin men aanvankelijk 7% selderiezaad verwerkte. Gelei delijk daalde dit percentage echter en ten slotte bevatte het selderie zout ln het geheel geen selderie zaad meer. Bij de kostprijsbereke ning ging men echter nog altijd uit van een selderie-gehalte van 10%. „Dika" vervaardigde ook crocus- senmeel. Dit had alleen den naam met crocussen gemeen, want ln werkelijkheid waren de grondstof fen doperwten, boonen en boonen- afval. Dat op dergelijke minder waardige producten enorm ver* diend is. spreekt vanzelf. Dit was trouwens ook het geval met andere producten der drogerij, zooals prei- poeder en gedroogd bloemkoolblad. De directeur, de heer J. G. Die- kema, uit Soheemda, besefte wel, dat zijn winsten lang niet door den beugel konden, want toen een onderzoek werd ingesteld, bleken de boeken en bescheiden van vóór Juni 1942 of vernietigd of on vindbaar. Wat er nog wél aan boekhoudkundige gegevens was bleek veelal onvolledig of ver- valscht: fictieve Inkoopnota's en geheel onjuiste verkoopfacturen. Toen eenmaal het volle licht op deze geraffineerde prijsopdrijving was gevallen heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeu warden een forsche straf opgelegd. Hij veroordeelde Diekema tot een geldboete van f. 225.000 Tuchthuisstraffen voor inwoners van Woerden Voor het Duitsche Obergericht, dat te Utrecht zitting hield, is een strafzaak behandeld tegen 46 beklaagden bijna uit sluitend inwoners van Woerden die op een heele reeks diefstallen uit de opslagplaatsen van de Duit sche weermacht te Woerden be trekking had. 12 beklaagden had den zich wegens diefstal te verant woorden. Een deel van hen was onder gebruikmaking van de dui sternis de opslagplaats binnenge drongen en had daar leeren jassen, sokken, schoenen, dekens en onder goed ontvreemd. Anderen maakten misbruik van het vertrouwen, dat zij genoten als arbeiders in de op slagplaatsen en ontvreemdden tij dens den dienst voorwerpen als bo vengenoemd. De buit ging door de handen van de overige 34 beklaag den, die zonder uitzondering, on danks dat zij wisten dat het gesto len goed was, er een levendlgen handel mee dreven en zich aldus aan heling schuldig maakten. Het Duitsche Obergericht veroor deelde de dieven tot tuchthuisstraf fen van 1 tot 3 V2 jaar, ln minder ernstige gevallen tot gevangenis straffen van 6 maanden tot 1 Vz jaar. De helers kregen, voorzoover zij beroepsmatig hadden gehandeld, tuchthuisstraffen van 1 1/4 tot 4 jaar ln lichtere gevallen van 3 tot 9 maanden en in bijzondere uitzon deringsgevallen geldstraffen van 150 tot 600 gulden. Zeven beklaag den worden wegens gebrek aan vol doende bewijs vrijgesproken. Haagsche Gerechtshof Terzake van diefstal was J. W. H. door den Politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Verdach te had van Z. te Alkemade een mo torrijwiel gestolen. Hij bekende het feit wel, doch betoogde dat eigen lijk anderen hem er toe hadden aangezet, iets dat den adv. generaal echter geen andere straf deed vra gen. Het Hof heeft verdachte tot dezelfde straf veroordeeld. De economische rechter straft Zes getuigen decharge stonden vermeld, doch twee ervan waren scherpe getuigen tegen J. Siera uit Leiden. Want zij verklaarden dat verdachte degene was, die kalfs- vleesch had bezorgd. Eigenlijk was het een heel kalf, dat ln een bedde- tijk was vervoerd. Doch verdacht© hield beslist vol van niets te weten, en dat hij eigenlijk slachtoffer was van M. Betgen, die eveneens terecht moest staan. De verdachte zou OP den bewusten ochtend bezig zijn geweest met het schilderen van een wagen. Dit alibi werd evenwel door den officier niet afdoende geacht, nadat de getuigen waren gehoord en hij vorderde acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre-, ventief. De rechter veroordeelde tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. In deze zaak zou M. Betgen te Leiden, thans ge detineerd. kalfsvleesch hebben ver handeld, van clandestiene slachting afkomstig, zooals hem bekend was. Volgens verdachte deed hij dien handel, om daardoor zelf wat goed- kooper aan een stukje vleesch voor zijn gezin te komen. Acht maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief vorderde de officier, de rechter veroordeelde tot zeven mnd. gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en verbeurd verklaring van in beslag genomen gereedschap. TOEWIJZING TABAK, SIGAREN EN SIGARETTEN. De distributiediensten reiken bij inlevering van tabaksbonnen van 6 t/m 10 September a.s. voor 40 pCt. van het aantal ingeleverde bonnen toewijzingen voor tabak voor40 pCt. toewijzingen voor sigaren en voor 20 pOt. toewijzingen voor sigaret ten uit. 1485 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst. Leiden: plv. hoofdredacteur: K. Been Leiden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tcuieel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer, Stadsnieuws: Th. J Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman vertentie plaatsen chillig in welk blad BEL OP 25098 entie-bureau het komt in orde! lonnementen voor alle bladen se opleiding door Leeraar in de nsche Zangkunst. le! rRO MIDÉiRO, tr. 33, Tel. 21330. isfed, 2 stuks, één u roote en één voor e zaal. Prijs vari- van f. 500 tot f. 800 f.200 tot f.300.— «üjke aanbieding ZUIIREN—VOS, sstr. 26B, tel. 26836 Rotterdam. DE INSCHRIJVING VOOR DE AVONDCURSUSSEN zal plaats hebben in de Ambachtsschool, Haagweg 4 op Maandag en Dinsdag 20 en 21 September 1943, telkens des avonds van 6.30 tot 8-30 uur. Onderwijs wordt gegeven aan: auto- en motor herstellers, constructiewerkers, electriciens, gas- en waterfitters, autogeen- en electrische lassers, machinebankwerkers, metselaars, meubelmakers, modelmakers, schilders, smeden, stoffeerders, timmerlieden, vormers en wagemakers. Het lesgeld bedraagt f. 10.voor de gehele winter- cursus en moet bij de aangifte worden voldaan. NOORDWIJK. Inschrijving v. leerlingen Op Donderd. 9 en Vrijdag 10 Sept. v. 78 uur n.m. in de bodekamer van het Raadhuis. Onderwijs in rechtl. en handtekenen, techn. schetsen, constr- en proj. leer, vaktekenen v. tim mert., smeden, metse laars, schilders, lood- en zinkw. enz.; decoratief- en reel, tekenen, hout en marmerimitatie, schil deren, Ned. taal, rekenen en meetkunde. Toegelaten worden zij, die de lagere school hebben doorl. en voiw., die zich verder willen bekwamen. Om wett. redenen kan verm. v. schoolg. worden toegest. Nadere inl. b. d dir. o. d. insohr. avonden Schrift, inl. B'orneostr. 15 Oegstgeest. Het Bestuur van wie 21 voor ASSOCIATIE (Boekh., Han- delscorr., Ned. en Mod. talen) en Middenst.dipl. DAGEL. INSCKR. NIEUWE CURSUSSEN- Typen, steno Pont of Groote, Steno-typen, Handschrift verbeteren, Ned., enz. Boekh. c.a. Handelscorrespondentie, Ned. en Mod. Talen. gevraagd van halfnegen tot halfdrie met middag- kost. 's Zondags vrij, goed loon. Aanmelden: Mevrouw KAGER, Rijnzichtw. 36, Oegstgeest Voor spoedige indienst treding gevraagd Brieven Bureau van dit Blad onder No. 1467. REPARATIE aan alle stofzuigers en kleln-motoren. Aanb. gevraagd van GEBRUIKTE STOFZUIGERS. Aanbiedingen: Kastanjelaan 11, Hilversum. 5828

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3