HOE? BON PERSOONLIJKHEID Het harden der jeugd.: AGENDA KERK EN SCHOOI SPORT Wat uw beroep of ambt ook is, altijd zullen DAL- MEIJER'S CURSUSSEN u dingen lee'ren, u methoden en oplossingen doen ken nen, die aan uw leven nieuwe beteekenis en in houd geven, uw levenslust en levensvreugd vermeer deren en het nut en de economische waarde van uw arbeid verdubbelen. Ontwikkel niet alleen uw hersenen, maar ook uw voor gratis brochures Zend dezen bon, voorzien van Uw naam en volledig adres, vergezeld van 15 ct. postzegels aan de Adm. van DALMEUER'S CURSUS SEN, Koninginneweg 182, Afd. NPC 943. Amsterdam. Een 102-jarige te Purmerend Op 10 September a.s. hoopt mevr. de wed. C. A. Görlach-Rauh te Purmerend haar 102den verjaar dag te vieren. In 1941 heeft deze oude dame haar lOOsten verjaar dag onder zeer groote belang stelling gevierd. Evenals toen, ge niet zij ook nu nog een zeer goede gezondheid en is zij nog zeer hel der van geest. Zij voert nog steeds zelf haar correspondentie en praat met anderen in „De Rust- hoeve" te Purmerend, waar zij sedert een aantal jaren woont. Nieuwe rantsoen bonnen Met angang van heden worden rant- soenbpmièn van een nieuw model in omloop gebracht voor de arti kelen boter, margarine, suiker, eieren, melk en tabak. Deze rant soenbonnen zijn, evenals de nieuwe rantsoenbonnen voor aard appelen, welke reeds in gebruik zün, uitgevoerd in de kleuren groen en lichtbruin welke hori zontale banen vormen. De opdruk der bonnen is de volgende: boterbonnen: linksbo ven in rood het cijfer 31, rechts boven in donkerbruin de letters „1 r" of „1/2 r" naar gelang de bonnen recht geven op het koo- pen van een rantsoen of een half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord „boter"; margarinebon nen: linksboven in rood het cijfer 32, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 r" of „1/2 r" naar ge lang de bonnen recht geven op één of een half rantsoen, on deraan in donkerbruin het woord „margarine". Suikerbonnenlinksboven in rood het cijfer 14, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 r" of „1/2 r" naar gelang de bonnen recht geven op een rantsoen of een half rantsoen, onderaan in donkerbruin het woord .suiker". Eibonnen: linksboven in rood het cijfer 37, rechtsboven in don kerbruin de letters „1 r". onder aan in donkerbruin de woorden „een ei". Melkbonnen: linksboven in rood het cijfer 39, rechtsboven in don kerbruin de letters „1 r", onder aan in donkerbruin het woord „melk 1". Tabaksbonnenlinksboven in rood het cijfer 66, rechtsboven in donkerbruin de letters „1 r" on deraan in donkerbruin het woord „tabak". Zooals reeds is medegedeeld. BELIJDENIS VAN DE GERMAANSCHE JEUGD BIJ HET BEGIN VAN HET VIJFDE OORLOGSJAAR. Op den drempel van het vijfde oorlogsjaar hield de Duitsche jeugd den „Tag der Wehrex-tiich- tigung der Hitler-jugend". Zij be wees aldus den wil van het Duit sche volk tot den strijd tot aan de definitieve overwinning over de vijanden van Europa. Duitschland zendt zijn jonge mannen niet als kanonnenvleesch naar het front. Het voedt zijn jeugd veeleer zoodanig op, dat deze bij het bereiken van den leef tijd, waarop zij voor den militai ren dienst geschikt is, lichamelijk en geestelijk voorbereid is voor den dienst bij de weermacht. Deze opvoeding onderscheidt zich es sentieel van de Sovjetmethode om kinderen met de wapens te doen opleiden en in den strijd te stu ren. Een essentieel kenteeken van de Duitsche Wehrertüehtigung is een weldoordachte lichamelijke scholing op den breedsten grond slag. Zij wekt naast de opvoeding tot lichamelijke behendigheid en kracht in de eerste plaats solda teske deugden als moed, discipli ne, kameraadschap, eergevoel en strijdgeest op. De eigenlijke Wehr ertüehtigung beperkt zich tot de opleiding van de oudste leeftijds klasse in schiet- en terreindienst in een voor de jeugd geschikten vorm. Deze opleiding is verschillend al naar gelang de jongemannen behooren tot de Motor-, Marine-, Flieger- of Nachrichten-Hitler- Jugend. Een drieweeksche cursus van telkens de oudste leeftijds klasse in een Wehrertüchtigungs- lager der Hitler-Jugend vormt het eind van de Wehrertüehtigung. Hi<>r wordt de jongeling in een ge lijkgezinde, gelijkgeariënteerde ge meenschap van kameraden het tot nu toe geleerde nog eens bijge bracht. Het mooiste succes van deze Wehrertüchtigungslager is de houding van den jongen Duit- schen soldaat aan het front. Het jonge Duitsche geslacht Vormt geen vervanging in den gebruike- lijken zin, doch bestaat veeleer, zopals telkens weer wordt beves tigd, uit op de beste wijze opge leide soldaten, die ten volle hun man staan en een gevechtstroep vormen, zooals geen betere kan zijn. De Germaansche jeugd van Europa, die in dezen strijd niet aan den kant wil staan, ontvangt in Wehrsportlager in de mooiste streken van Duitschland een soortgelijke opleiding als de Duit sche kameraden. In zeer nauwe samenwerking met de Waffen- S.S. leidt de Hitler-Jugend in deze kampen behalve Vlamingen, Denen, Walen en Noren ook jon ge Nederlanders op, die zich vrij willig aanmelden voor de Ger maansche Wehrertüchtigungsla ger. Reichsjugendführer Artur Ax- mann heeft ter gelegenheid van den „Tag der Wehrertüehtigung In de weersportkampen der Germaansche jeugd. In Seeboden aan het Millstadter Meer„ waar het weersportkamp der Germaansche jeugd ge houden wordt, komen Noorsche, Deensche, Viaamsche, Nederlandsche en Duitsche jongens vrijwillig bijeen voor een militaire vooropleiding. In een leergang van vier weken, in een der mooiste s'reken van het Groot Duitsche Rijk heeft naast den velddienst en sportbeoefening een scholing in wereldbeschouwing plaats en het gemeenschappelijk beleven van dezen tijd bindt de jongens tot een hechte kameraadschap, die over de dagen in het kamp verder zal werken voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, die als Ify man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt als ins'ructeur bij den dienst te velde Bildberichter/Sanden/PBZ-Recla/Pax m der Hitler-Jugend" een oproep ge richt tot de jeugd, waarin hij zegt: „Het is onze vaste wil en besluit onze prestaties in den volgenden tijd van den oorlog op te voeren en de strijdende troep met elke nieuwe jaarklasse een in geest en kunnen steeds beter wordend jeugdig geslacht te geven. Laat ons sterk zijn in geloof en ver trouwen, verheven boven klein moedigheid en twijfel. Laat ons met dapper hart met volharding, taaiheid en standvastigheid groo te en kleine zorgen en smarten dragen. Wij willen als jeugd in dezen oorlog de nooit stokkende adem van ons volk zijn". Deze belijdenis van de Duitsche en bovendien van de overige Ger maansche jeugd bij het begin van het vijfde oorlogsjaar, is het mooiste bewijs voor de groote, volhardende kracht van het Duitsche volk en het jonge ver- eenigde Eürópa. om den oorlog door alle hardheden van den tijd tot een zegevierend einde te brengen. Telegram van den Führer. Op den „Tag der Wehrertüehti gung" op 4 en 5 September heeft de Führer het volgende telegram doen toekomen aan den Jugend- führer van het Duitsche Rijk, Artur Axmann: Hoofdkwartier van den Führer, 4 Sept. 1943. - Met den „Tag der Wehrertüehtigung" op 4 en 5 Sep tember legt de Hitler-jugend in alle gebieden van het rijk voor het Duitsche volk getuigenis af van haar kunnen in de militaire vooropleiding als voorbereiding voor den wapendienst in de weer macht. Terwijl deze in een voor- beeldeloozen heldenstrijd haar uiterste krachten inspant voor de toekomst van groot-Duitschland, staalt in het vaderland de jeugd lichaam en geest. Voortaan wordt iedere opgroeiende jaarklasse in de Wehrertüchtigungs-Lager op gevoed door soldaten, die aan het front hun sporen verdiend heb ben en voor het grootste deel zelf leider bij de Hitler-Jugend zijn geweest. Soldatesk denken en han delen op nationaal-socialistischen grondslag zijn het doel van deze opvoeding. De tot dusverre door de Hitler-Jugend opgeleide jon gens bewijzen reeds hun kunnen in de gelederen der weermacht. Daarvoor betuig ik de Rijksregee- ring mijn dank. Zooals de prestatiewedstrijden der Marine-Hitler-Jugend resp. der Flieger - Hitler - Jugend te Stralsund und Quedlinburg het gedenken van-de dappere mannen ter zee en in de lucht golden, zoo zij in alle Duitsche gouwen de Tag der Wehrertüehtigung in het bijzonder gewijd aan het stille heldendom der frontsoldaten, die onbaatzuchtig strijden in de di visies van het leger en Waffen-SS. Het front verwacht, dat de Hitler-Jugend in den zwaarsten historischen strijd ook voortaan haar hoogste taak ziet in den toevoer van de beste soldaten reserve voor de strijdende troepen. Nationaal-socialistisch willen en handelen moeten steeds sterker tot uiting komen in houding en optreden van de jeugd. Dan groeit het harde geslacht op. dat ten slotte alle taken, die het lot ons volk bestemd heeft met succes zal volbrengen". HEDEN Haarlemmerstraat 48a: Bardelmeyer, nm. 7.30 u. de PREDIKBEURT. Waddinxveen Remonstr. K Dinsdagnam. 7 u., ds. de Rover Vlaardingen. Ned. Herv. Kerk Aangeno naar Muiderberg (toez.) cand C. H. Verhoef, voorganger der vormde Evangelisatie te Coe den. Benoemd tot hulppredikei Delfzijl cand. G. H. Bleeker. eei hulpprediker te Uithuizen, te dekerke cand. G. van der Rej Lelden: Aangenomen als hulp: dikër naar Doorn cand. G der Meulen te De Bilt. büjven de rantsoenbonnen van het oude model voor bovenstaande artikelen geldig tot en met 27 November as. Ook de oude rant soenbon voor 1/4 rantsoen suiker is na dezen datum niet meer geldig. Voor de wisselbonnen voor boter en melk zullen geen nieuwe modellen in gebruik genomen worden. Deze blijven derhalve ook na 27 November a.s. geldig. Ten slotte zijn de bonnen „1/2 rantsoen aardappelen", welke voorkwamen op de bonkaarten voor langdurigen arbeid voor de 12de periode 1942 tot er. met de 5de periode 1943 na 11 September a.s niet meer geldig. Tot dien datum kan men op deze bonnen 1% kg. aardappelen koopen. Kousenbon M voor meisjes van 3 tot 15 jaar Met ingang van 1 September j.l. is van de textiel- kaart voor meisjes van 3 tot 15 m jaar, gemerkt V 415, bon M voor den aankoop van één paar kousen geldig geworden. Bij inlevering van bon M dient het vereisehte aantal punten tevens te worden afgegeven. Het wapen moet onderhouden worden. Deelnemen aan een weersportkamp Van de HJ bij het schoonmaken der «eweren Frits Emde/Stapf/Pax m Met U: Winter hulp, Zonder UWinter leed. Giro 5553. VOETBAL Nederlandsche Voetbalbond De uitslagen zijn: District I, 2e klasse A: HBC Alcmaria-Victrix 23; DWVVo- lendam 43; 2e klasse B: Hilver sumHVC 20. District II, 2e klasse B: Neptunus Overmaas 11; ExielsiorCoal 20. Derde klasse A: ASCLFC 10. Derde klasse C: BECCon cordia 05; HollandiaanMartinit District IV, le klasse'. MWNAC 22; Roermond-Longa 02; Eind hovenDe Spechten 62; BW Maurits 13; Willem HNoad 4-1; SpekholzerheldePSV 02. 4—0. A.S.C.L.F.C. 10. Er was veel meer spanning dan goed spel in deze plaatseliike ontmoeting! Over het algemeen stond het ploegverband bij A.S.C. op een iets hooger plan dan dat bil de Kanaries, terwijl spelers als Jaquet, De Troye en De Roo ook Indivi dueel soms verdienstelijke dingen deden. In doorzettingsvermogen was daarentegen L.F.C. verre de baas. Door hun felheid en stug vol houden braken de L.F.C.'ers het voorhoedespel van de thuisclub volkomen en bijster moeilijk heeft keeper Duffels, die overigens in uitstekenden vorm was. het dan ook maar zelden gehad. Aan den anderen kant kon de weinig sa menhangende aanval der Kanaries al evenmin veel uitrichten tegen de goede A.S.C.-verdediging en een gelijk spel zou derhalve de meest zuivere uitslag zijn geweest. Intus- schen had A.S.C. eenmaal succes met een schot van Keereweer (in de tweede helft na een half uur gescoord) en daardoor behaalde A.S.C. (nadat Jaquet in de laatste minuut nog een zeer gevaarlijken L.F.C.C.-aanval onschadelijk had gemaakt) een 10 overwinning, waarmee zij eigenlijk meer kregen dan zij verdienden. A.F.C. verovert den Arol-beker - Het Arol-tournooi heeft een groo te verrassing opgeleverd. Niet een der eerste klassers D.W.S.. Edo of A.G.O.V.V. ging met den eerepalm strijken, doch het eerste elftal van de organiseerende vereeniging, de tweede klasser A.F.C. Een stout stukje van de Am sterdammers. die eerst Edo met 10 versloegen en in de finale een onverwachte 20 zege behaalden op A.G.O.V.V. Op de derde plaats eindigde Edo, dat in een fraalen wedstrijd, den besten van den dag, met 42 van D.W.S. won. G.V.A.V. wint den Groninger Dag blad-beker Het op het Be Quick- terrein voortgezette tournooi om den Groninger Dagbladbeker leverde de volgende resultaten op: G.V.A.V.Velocitas 2—0. Be QuickEmmen 40. Finale: G.V.A.V.—Be Quick 00. (G.V.A.V. wint met strafschoppen) ZEILEN. Om de Nationale kampioenschap pen De Verb. N.W.V. hielden op de Westeinderplassen te Aalsmeer nationale kampioenswedstrijden voor Draken, Olympiajollen en de 16 m2 eenheidsklasse. Voor deè! ming konden slechts die zeilen aanmerking komen, die op succesvol seizoen 1943 konden rugzien. De eerste beslissing viel Zom morgen bij de Olympiajollen, v Koos de Jong uit vier wedstrij driemaal nummer 1 werd. Bij Draken ontspon zich een hef: en enerveerender strijd, want e in de zesde race kon Bakker zijn Dwingeland het kampii schap verwerven. In de 16 m2 i heidsklasse ging het des Zaten B. van Leeuwen uitmuntend, i tweemaal als eerste te eindi doch Zondag bleef deze met as- concurrenten beneden de verwi tlng. De beslissing moet nu a.s. terdag vallen, waartoe sla Brunt, Van Harten, Van der 1 en Van Leeuwen als deelnei aan den start zullen verschiji De uitslagen zijn: le wedstrijd: 1. Joy, st. Maas: 2 Dwingeland, st. W. B Bakker; 3. Claes Compaen, st. E van der Stadt. 2e wedstrijd: Dwingeland; 2. Tyl Uilenspiegel J. R. Blickman. 3e wedstrijd: 1., 2. Thalatta, st. W. P. van Duyi Tyl Uilenspiegel. 4e wedstrijd Thalatta; 2. Tyl Uilenspiegel wedstrijd: 1. Dwingeland: 2. Vliegende Hollander, st. P. Sc fer. 6e wedstrijd: 1. Dwingel: (Bakker kampioen). Olympiajollen, le wedstrijd: Zomerweelde st. J. H. H. J. Jong; 2. Beroeboe in, st. J. I 3 Bulle Brega, st. B. Markus wedstrijd: 1. Daphnla, st. P. H Borgerhoff Mulder; 2. Glipper, D. Kachelïand; 3. Ree. st. H. court. 3e wedstrijd: 1. Zomert de. (De Jong kampioen). 16 m2 eenheidsklasse: 1. Yai J. van Leeuwen: 2. Arendsjon A Arendse: 3 Nix, st. G_ H Harten 2e wedstrijd: 1. YaJ Hollands Roem, st. J. Roem Ji] Arendsjong. 3e wedstrijd: 1. NU De Roerdomp III. St. J. Brunt Yarl; 4e, wedstrijd: 1. Trewes S. M. van der Meer; 2. Holli Roem: 3. Tjoba, st. D. Lemmer: 5e wedstrijd: 1. Roerdomp IB Yarl; 3. Trewes 6e wedstrijd Trewes: 2 Hollands Roem. ATHLETIEK IVouter Groenesteyn-beker A.A-C. In den eindstrijd te sterdam om den Wouter Gro steyn-beker heschen de juti van A.A.C. de vlag. Zli eindi: op de eerste plaats met 58 p.. 2.: A.V. '23. 43 p„ 3. en 4. D. Beverwijk en Shot. Den Haat 25 p.. 5. Pro Patria, Rotterdau p. en 6. Holland. Leiden 13 I Enkele opmerkelijke prest werden geleverd. Zwaan verbei het Ned record voor juntore het discuswerpen. HU bracht op 41.87 m.. een prestatie, die weinige oudere athleten geli wordt. Bij het speex-werpen ver de Hagenaar de Boer door et Sprokkreeff van A.V. '23 de S grens te passeeren. Er waren verder eenlge invit wedstrijden waarbij Fanny j kersKoen op de 100 m. liep t een aantal jonge sprinters, goed zijn voor een tijd van sec. Uitslag: 1. J. de Vries. A.V 2 W. Egas Idem. 3. Steeic G.A.C.; 4. Fanny Blankers—E Welken tlid zii gemaakt heeft.i niet vast. De meening der tijd' nemers liep uiteen tusschen en 11,8 sec. WIELRENNEN Kampioenschap op den wel De Bosschenaar F. v. d. Du won In den Haarlemmermeer wegkampioenschap voor amal Hij trok er reeds ln de eerste j tusschen uit met Rutten. BU Croonen en Verhoeven en hil ten slotte in de sprint. Wegwedstrijd te Den Boseb Het 2e Veemarktcriterium te Bosch ls gewonnen door Pelle' voor Lambrichts Lakeman. Zande en Joossen. WATERPOLO. Kampioenschap van NedcrM De voor het kampioenschap Nederland gespeelde wedstrijd UZC ls geëindigd ln een overwinning voor de Heen» naren. De competitie L.W.V.B (Den Haag) 4—3. (Rust 3—1)' HONKBAL A.S.C. verloor van A.P.G.S. Met niet minder dan 272 het A.S.C.-honkbalnegental AF.G.S.. één der sterkste A® damsche tweede-klassers, W, zand moeten bijten, en het gezegd dat deze cijfers niet P teerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2