e hevige strijd in het Oosten ste Jaargang Zaterdag 4 September 1943 No. 25592 .onding in Calabrië. BINNENLAND Toezicht op minderjarigen. VERDUISTEREN: DE STEM DER S.S. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch Wermachtbericht. Set opperbevel van de Duitsche ermacht maakte gisteren be nd: n den Zuidelijken sector van Oostelijke front werden ook teren de herhaalde aanvallen bolsjewisten in de gebieden Westen van den Mioes en iral ten Westen van Charkof zware en afwisselende gevech- afgeslagen. Eigen tanks dron- I daarbij op verrassende wijze mdelijke troepenopstellingen nen en vernietigde 29 stukken chut. alsmede verscheidene ndelijke tanks. n den centralen sector van het nt zijn nieuwe, zware gevech- in de gebieden van Ssefsk, ten d-Westen en ten Westen van asma aan den gang. a de ochtenduren van heden dden Engelsche troepen aan Zuid-Westelijke punt van Ca. rië. Gevechten met Duitsche Italiaansche bewakingstroepen aan den gang. Iormaties van de Duitsche atmacht vielen overdag en des hts schepen voor de Oostelijke t van Sicilië en in het zeege- 1 ten Westen van Algiers aan. scheidene vijandeüjke trans- tschepen werden door bommen zwaar kaliber getroffen. Duit- e jagers schoten gisteren bij iels 18 vijandelijke vliegtuigen r. Luchtmacht en marine ver- ligden boven het kustgebied de bezette gebieden in het en en boven den Atlantischen ,an 12 vliegtuigen. (iele vijandelijke vliegtuigen amen in den afgeloopen t storingsvluchten boven -Duilschland. er den na wekenlange zware :hten geëindigden slag in de t bij Orel wordt na de beëin- ig van de stelselmatige ont- ing van dit gebied thans ge nder bevel van generaal-veld- irschalk Von Kluge en gene i-kolonel Model hebben troe- van het leger, doeltreffend :und door vliegende formaties de luchtmacht en de lucht- (artillerie die onder bevel ston- van generaal-kolonel Ritter Greim, in de bocht bij Orel leen materiaalslag van den jtsten omvang tegen een groot mtrisch bolsjewistisch offen- van 11 legers standgehouden. |vijand slaagde ondanks zijn eldige superioriteit niet in de ;de doorbraak van het Duit front. Alle stormloopen van vijand zijn op het heldhaf- verzet van onze troepen te ter geloopen. De bloedige ver- |n van den vijand zijn zeer Hij verloor meer dan 14.000 igenen, 5114 tanks en 854 ;en geschut werden vernie- 2119 vliegtuigen werden neer loten. dezen grooten afweerslag :n zich de 6de Rijnsch-West- che, de 31ste Neder-Saksi- de 36e Rijnpaltsische infan- livisie. de 10de Neder-Bei- ■Opperpaltsische pantsergre- [erdivisie, de 4de Mainfranki- pantserdivisie en de 78ste ttembergsch-Badensche storm Jie bijzonder onderscheiden". strijd aan het Oostelijke De gevechten aan het ïlijke front onderscheidden Raar de militaire correspon- van het D.N.B. schrijft, in van de voorafgaande. De afweergevechten aan de tpunten duren voort. De scbe afweer is nog steeds kenmerk van de Duitsche ivoering. Sedert de ontrui- van Charkof worden twee etizen van de Duitsche oor ring steeds duidelijker: l. defensieve oorlogvoering en fR doelmatig prijsgeven van omdat dit op een be- tfjdstip de geschiktste vorm °r het benadeelen van de risten. Hierdoor wordt het «huiven van het front op tillende punten verklaard. le«r buitenlandsche waarne mers hierachter grootere Duitsche plannen vermoeden, die aan den dag zouden kunnen treden, zoo dra het bolsjewistische slijtage proces zijn hoogtepunt genaderd is, kan alleen gezegd worden dat men zich te Berlijn over derge lijke vermoedens niet uitlaat. De ontzaglijk zware verliezen der bolsjewisten tijdens hun zo- meroffensief gaan, naar het D.N.B. verneemt, ieder voorstellingsver mogen te boven. Zij bewijzen, dat zeer ernstige overwegingen de bolsjewisten moeten drijven tot deze aan zelfvernietiging grenzen de wanhoopsaanvallen. Een blik op de economische situatie der Sovjetunie toont inderdaad als be slissend motief, dat aan het front en in het achterland de ergste honger wordt geleden. Wanneer Stalin thans den wedloop met den honger niet wint, dan staan de bolsjewisten voor een voedings rampspoed. De bolsjewistische ge vangenen en overloopers bevesti gen steeds weer, dat hun eenheden bij de harde gevechten doodbloe den. In deze geweldige worsteling, waarin tallooze bolsjewistische in fanteriedivisies en pantserbriga des opstormen tegen den elasti- schen wal der Duitsche verdedi ging, hebben de bolsjewisten se dert 5 Juli. het begin van hun of fensief, ongeveer 1.750.000 man verloren aan dooden, gewonden en gevangenen. Daarbij komen de verdere, zwa re verliezen der bolsjewisten bij hun verschillende ontlastingsof fensieven in de overige sectoren van het front. Toen de bolsjewis ten inzagen, dat hun verliezen alles wat zij vreesden te boven gingen, gebruikten zij bij de ge vechten ten Z.W. van Wjasma en ten Z.W. van Belyj vooral tech nische wapens, welke hun zwaar geteisterde infanterie moesten ontlasten. Maar ook bij deze aan vallen bereikten de bolsjewisten niet een van hun gevechtsdoelen, maar moesten een nieuw verlies van 160.000 soldaten incasseeren. Ook in den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben de bolsjewisten gevoelige verliezen geleden. Met het totale verlies van 1 3/4 millioen dooden, gewonden en ge vangenen breken de bolsjewisten al hun tot dusver gevestigde ver- 'ie*rPT>-rts. Zij hebben dus sedert het begin van den veldtocht in het Oosten met hun totale verlie zen de grens van 20 millioen over schreden. In dit geval zijn opge nomen de ruim 5.7 millioen in Duitsche gevangenschap geraakte bolsjewisten. De Engelsche landingsoperatie in Calabrië In militaire kringen te Berlijn wordt inzake de Engel sche landingsoperatie in Calabrië verklaard, dat gedetailleerde be richten op het oogenblik nog niet zijn ontvangen. Naar alle waar schijnlijkheid bevindt zich in Ca labrië voorloopig ongeveer één vijandelijke divisie, die van Sicilië uit overstak naar de omgeving van Reggio. Of Reggio zelf reeds betrokken is bij de krijgsoperaties, staat nog niet vast. Men wijst iedere voorspelling over de ont wikkeling en het doel van deze operaties van de hand. Het verras singsmoment speelt naar het oor deel van genoemde kringen, hier geen rol, omdat sedert langen tijd met een dergelijke mogelijkheid rekening was gehouden. (A.N.P.) Naar Aftonbladet uit Londen meldt blijkt uit de naar Londen geseinde uittreksels der Sovjetpers dat de bolsjewisten de geallieerde landing op het Italiaansche vaste land niet als gelijkwaardig met een tweede front beschouwen. (D.N.B.) Luchtaanval op Parijs Op den vierden verjaardag van de ge meenschappelijke Engelsch-Fran- sche oorlogsverklaring aan Duitsch land hebben Anglo-Amerikaan- sche vliegtuigen Parijs gebombar deerd. Het agentschap Ofi meldt, dat verscheidene wijken met bom men bestookt werden. Onder de puinhoopen der woonhuizen zijn menschen bedolven. De aanval geschiedde des och- tens terwijl de zon scheen. In en kele minuten zijn in de getroffen deelen der stad talrijke gebouwen ingestort, de bewoners onder zich begravend. Op verschillende plaat sen heeft men tien dooden op één plek gevonden. In drie straten van een wijk zijn 25 huizen volkomen vernield en vele andere bescha digd. Onder de vernielde gebou wen bevinden zich een kerk en een ziekenhuis van het Roode Kruis. In totaal zijn er 64 dooden en 220 gewonden. „Paris Soir" schrijft: Om den verjaardag van den oorlog te vie ren is Parijs door de Anglo-Ame- rikaansche „bevrijders" op wilde wijze gebombardeerd. De vliegtui gen der „bevrijders" die op zeer groote hoogte hebben gevlogen, hebben de Pransche hoofdstad met bommen bestrooid, waardoor onschuldige slachtoffers gedood zijn, nieuwe ruïnes veroorzaakt en nieuwe rouw gebracht. (D.N.B.i De bijeenkomst van den Fin- schen Rijksdag De Finsche ministerpresident Linkomies heeft een verklaring afgelegd over den politieken toestand. De ministerpresident wees er allereerst op, dat de onwrikbare wil tot verdediging van net Fin sche volk door het Finsche leger aan den das gelegd, voorbeeldig is geweest. Vervolgens gaf hij een uitvoerig overzicht over den economischen toestand van het land en bracht hij rapport uit over de industrieele en agrarische productie van het land. Het voornaamste gedeelte van de verklaring betrof politieke kwesties. Hij behandelde denFin- schen verdedigingsstrijd, de positie van Finland in den tegenwoordi- gen internationalen toestand en de betrekkingen van Finland tot de overige staten. Tenslotte merkte de ministerpresident op, dat het doel in de eerste plaats natuurlijk een veilige vrede is en vervolgde: „Om dezen echter te bereiken, wordt van ons allen standvastig heid en kalmte verlangd. De be- teekenis van onze tot nu toe ge brachte offers kan ervan afhan gen. hoe overlegd en gediscipli neerd wij in critieke fazen kun nen handelen. In de eerste plaats is er eensgezindheid noodig, die thans even onontbeerlijk Is als in de dagen van den winteroorlog. Slechts wanneer het Finsche volk in een onwrikbaar gemeenschap pelijk front staat, kan het de groote moeilijkheden overwinnen, die het op zijn weg ontmoet. CDHB.) Rouwbijeenkomst van de Bul- gaarsche Sobranje Gisteroch tend heeft de Bulgaarsche mi- nister-president Filof een rouw bijeenkomst van de Sobranje ter nagedachtenis van den overleden tsaar geopend. De minister-presi dent las de proclamatie voorover den dood van zijne majesteit tsaar Boris m, waarna de voor zitter van de Sobranje, Kalfof in een korte rede het werk. de ver diensten en de prestaties van den tsaar voor den Bulgaarschen staat en het Bulgaarsche volk huldigde. Gedurende drie minuten namen de afgevaardigden der Sobranje een eerbiedig stilzwijgen in acht om him overleden tsaar te geden ken. Vervolgens las ministerpresi dent Filof de tweede proclamatie van de regeering voor waarin de troonopvolger, prins Simeon van Tirnovo tot tsaar Simeon II wordt uitgeroepen. Deze proclamatie werd met levendige toejuichingen begroet. Daarna las de voorzitter van de Sobranje, Kalfof, een tweede rede voor, waarin de afgevaardigden van de Sobranje en het Bulgaar sche volk werden aangespoord den jongen tsaar trouw te zijn en hem te steunen. (D.N.B.). Bolsjewistische gruwelen in Kroatië Het Kroatische blad „Havatski Narod" publiceert onder het opschrift „Partisanen, geeste lijkheid en geloof" een lange lijst van door communistische bandie ten vermoorde Kroatische geeste lijken. welke lijst door kerkelijke kringen ter beschikking is ge steld. Hieruit blijkt, dat er bijna geen bisdom in Kroatië is, waar katholieke geestelijken niet door de benden, deels onder vreeselijke In het gisteren verschenen verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secr.-generaal van justitie betreffende toezicht op minderjarigen. Het besluit, dat gisteren in werking is getreden, stelt een maximumstraf van vijf jaren gevangenis, zes maanden hechtenis of een boete van f.300 vast voor dengene, die nalatig is over een minderjarige beneden de 18 jaar die onder zijn wettig ge zag staat of aan zijn zorg, oplei ding of waakzaamheid is toever trouwd, het vereisehte toezicht te houden, indien de minderjarige een strafbaar feit begaat, dat door behoorlijk toezicht had kunnen worden voorkomen Uitloting 3',a Staatsleening 1941 De wnd. secrtaris-generaal van het departement van finan ciën maakt bekend, dat het bedrag der krachtens artikel 2 der veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 178/1940 uitgegeven schuldbekentenissen der 3% Staatsleening 1941 welke op 15 November 1943 aflosbaar zullen zijn, door hem is vastgesteld op f. 25.000.000 en dat de uitloting dezer schuldbekentenissen in het openbaar zal plaats hebben op Maandag 13 September, des voor middags te 10 uur in het gebouw van de Algemeene Rekenkamer te 's-Gravenhage. van heden, en morgenavond 20.15 uur tot morgen- en Maandagochtend 7 uur 4 Sept.; maan op te 11.40 uur; onder te 22.30 uur. 5 Sept.: maan op te 12.50 uur; onder te 22.57 uur. martelingen gedood zijn. Zoo werd b.v. de priester Barisjitsj, nadat zijn ooren en neus waren afge sneden en zijn -oogen waren uit stoken, nog levend in de door de bandieten in brand gestoken kerk geworpen. De priester Gospodnetitsj werd levend gebraden. Eindeloos is het aantal gruwelen. Ook voor het mishandelen van vrouwen schrok ken de schurken niet terug. Zij plunderden het nonnenkloos ter in Mahvoljani en in Pale bij Sera je vo en voerden de nonnen weg. Daarna werden zij gemarteld en gedood. Het blad trekt hieruit de conclusie, dat de haat der bolsjewisten tegen den godsdienst nooit verminderd is en nooit ver minderen zal. Het bolsjewisme moge om propagandistische rede nen dezen haat tijdelijk verber gen. het blijft desondanks de doodsvijand van iederen gods dienst en iedere godsdienstige inrichting. (D.N.B.). Scheepsverliezen der Scandina. vische landen Sinds het begin van den oorlog wordt het verlies aan tonnage voor de neutrale lan den berekend op 4.587.332 bruto registerton. De Zweedsche koop vaardijvloot heeft sinds het begin van den oorlog in totaal verloren 243 schepen met een inhoud van 956.964 brt. Daarbij zijn in totaal 1211 personen om het leven ge komen. De scheepsverliezen van Noor wegen hebben tijdens den oorlog 280 schepen bedragen met een inhoud van 1.463.033 brt., waarbij 939 personen om het leven zijn gekomen. De scheepsverliezen van Dene marken bedragen 167 schepen met een inhoud van 460.816 brt. Hier bij zyn 1036 zeelieden om het leven gekomen. Finland heeft tijdens den oorlog 46 schepen verloren, waarbij 208 personen zijn omgekomen. Bij deze verliezen van de Scan dinavische landen komen nog 229 schepen met een Inhoud van 1.465.033 brt., die anderen neu tralen landen behoorden. Hierbij zijn 3210 personen omgekomen. (ANP.). Luistert Zondag van 11.30 tot 11.45 uur tfver den zender Hilver sum I op golflengte 415 meter naar de Stem der S.S. Onder werp: S.S.-opleidingskamp Ave goor: Een dag uit het leven van een S.S.-man, deel 4. Nederlandsche krijgsgevangenen op Java Aangezien door de be perkte plaatsruimte de uit Japan ontvangen opgaven van Neder landsche krijgsgevangenen niet meer op de gebruikelijke wijze kunnen worden gepubliceerd, zal door het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis in den vervolge regelmatig worden bekend gemaakt over welke groe pen van krijgsgevangenen inlich tingen kunnen worden verkregen. In verband hiermede wordt me degedeeld, dat thans inlichtingen kunnen worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen beginnende met den naam Dijkgraaf tot en met de letter g ij. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent vorenbedoelde krijgsge vangenen, gelieven zich te wen den tot het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14, 's-Gra venhage, onder opgave van naam. voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboek nummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. Zustergemeenschap Nederland sche Volksdienst De verpleeg stergemeenschap van den Neder- landschen Volksdienst dient onze volksgemeenschap door het aan zieken en personen, die verple ging van noode hebben, ter be schikking stellen van verpleegsters, die zoowel naar bekwaamheid als in plichtsbesef voorbeeldig zijn. Zij tracht dit doel te bereiken door opleiding van aankomende verpleegsters, voortgezette be roepsopleiding van verpleegsters, tewerkstelling van leden, zich be zig te houden met alle economi sche vraagstukken met betrekking tot de verpleegsters en door de be vordering van den kameraad- schappelijken geest onder de leden Deze verpleegstergemeenschap draagt zorg voor haar leden in be roeps- en economische aangele genheden. Verzoeken om als lid te worden opgenomen, kunnen worden ge richt aan het adres dezer gemeen schap, Benoordenhoutscheweg 7, Den Haag. Heemschut In de jaarverga dering van „Heemschut" zijn de bestuursleden de heeren Edo J. Bergsma, mr. F. J. van Lanschot en H. Cleyndert Azn. herkozen. Voorts werden tot nieuwe be stuursleden gekozen architect C. W. Royaards en mr. S. P. baron Bentinck. burgemeester van Ab coude. Rechterlijke macht Benoemd is tot substituut-griffier bij de ar- rondissements-rechtbank te Rot terdam mr. J. H. Valentgoed, werkzaam bij de Algemeene ver- eeniging voor melkvoorziening en het bedrijfschap voor zuivel-af- deeling West te 's-Gravenhage. Ruimteverwarming voor bijzon dere doeleinden Huisbrandver bruikers, waartoe behooren de ver- bruikersgroepen b, c en d, alsmede particuliere verbruikers, die in aanmerking komen voor een toe slag ten behoeve van een in hun woning aanwezige ruimte voor bijzondere doeleinden (kantoren, wachtkamers van artsen e.d.), die nen een aanvraagformulier br c 250 resp. br. c 251, zoo spoedig mogelijk bij den distributiedienst af te halen en uiterlijk 15 Sep tember a.s. ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstof- fenrantsoenen worden aange vraagd ten behoeve van café's, winkels en werkplaatsen. Ook deze formulieren (br c 250 of br c 251). moeten uiterlijk 15 September a.s. by den distributiedienst wordea ingediend.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1