ONTSMETTEN BLEIJS VAN GEBOUWEN BINNENLAND Hulp van landschen den Neder- Volksdienst. SPORT Beperkt herstel der buitenlondsche sportbetrekkingen. RECHTZAKEN STADSNIEUWS KERK EN SCHOOL FAILLISSEMENTEN AGENDA Wandgediertebestrijding 7241 met garantie afd. Woninginspectiedienst en zuiverwerlcen LEIDEN Lorentzkade 18, Telef. 21078 Bij bomaanvallen in het Zuid-Westen van ons land. In de maand Augustus werden in enkele plaatsen in het Z.W. van ons land diverse woonwijken en arbeidersbuurten in het bijzon- der door bommen zwaar getroffen Naast de dooden, die daarbij te betreuren waren, werden honder den gezinnen getroffen door schade aan huis en huisraad of gedupeerd door een kapotte gas- of waterleiding. Honderden huisgezinnen wisten op een gegeven oogenblik niet wat te doen. Maar zie, reeds en kele uren na de ramp verschenen op diverse plaatsen in de getrof fen wijken aanplakbiljetten van den Nederlandschen Volksdienst, waarop vermeld stond, dat ieder, hetzij licht of zwaar getroffen, zich kon melden bij een tijdelijk door den N.VX>. ingericht kan toor, gelegen in de buurt van het getroffen gedeelte, waar de men- schen verder geholpen zouden worden. By tientallen stroomden de getroffenen naar het aangege ven adres, waar zy de medewer kers van den N.V.D. aantroffen, die hen met raad en daad by- stonden. Degenen, die niets of practisch niets meer bezaten, kre gen hier hun overbruggingssteun, d.w.z. eenig geld waarmede zij de eerste moeiiyke dagen konden doorkomen. Zij ontvingen hun schadekaarten en voorschotbon nen, waarop zy by den distribu- tiedienst, in hetzelfde gebouw ondergebracht, de noódige be scheiden ontvingen voor het aan schaffen van het allernoodigste, als kleeren, schoenen, enz. Ook werden bonnen voor brood en warme maaltyden verstrekt, waar op zij op de daarvoor aangege ven tijden de gratis maaltyden konden betrekken. De minder zwaar getroffenen werden even eens aan schadekaarten geholpen, terwijl ook zy hun bonnen kre gen voor de maaltyden. Veel werk werd verzet door de medewerkers van het provinciaal kantoor, maar ook de N.S.V.O, en de vrijwillige medewerkers lieten zich, vooral by het uitdeelen der maaltijden, niet onbetuigd. Hoeveel werk verzet werd, kan men zich eenigszins voorstellen wanneer men weet, dat in eenige dagen tyds etteiyke duizenden schadekaarten, duizenden porties pap, warme maaltyden en boter hammen werden uitgedeeld en dat door enkele tientallen men- schen, terwijl de arbeid meerma len moest worden onderbroken door luchtalarm. O» proeftuin van het Zuld-Hollandieh Glasdistrict beschikt thans over ben der meest moderne laboratoria voor bodemonderzoek, hetgeen voor de voedselvoorziening van xe?r groot belang Is. Duizenden monsters worden eehelkundig onderzocht, waarna vast» gesteld wordt welke stoffen voor een bepaalde bodemgesteldheid moeten worden toegevoegd, of welke schar delijke bejtflndsMen verwijderd Afweerslag aan den Mioes. De granaatwerpertroep Is van stelling verwisseld. Hii ondersteunt het voort gaan der compagnie PK Casper/H H/St/P tn Steunverleening aan stilgelegde bedryven De steunverleening aan bedryven, die ingevolge de verordening van den Rijkscom missaris no. 30/1943 zyn stilge legd, is thans geregeld bij een be schikking, welke verschenen is in de Staatscourant van 31 Augus tus en de richtlijnen betreffende de uit te keeren vergoedingen inhoudt. Volgens deze richtlijnen kan aan de gesloten bedryven vergoe ding worden verleend voor uitga ven verband houdende met de sluiting van het bedryf, doorloo- pende verplichtingen ten behoeve van het bedryf aangegaan, be- dryfsonkosten in verband met de instandhouding van het voor de heropening noodzakelijke be- dryfsapparaat en zoo noodig kos ten van levensonderhoud. De periodieke uitkeeringen worden voor ten hoogste één jaar vastgesteld. Na afloop van dien termijn kan een nieuwe aanvraag worden ingediend. Bij de verlee ning der steunbedragen kunnen voorwaarden worden gesteld. By de behandeling der verzoe ken tot steunverleening voor mid- denstandsbedryven waarvoor deze regeling voorioopig het meest van beteekenis is, zijn de hoofdgroep ambacht en de bedryfsgroep de tailhandel ingeschakeld. Uit deze bedryfsorganisaties is een cen trale commissie voor financieele aangelegenheden ingesteld, welke in haar arbeid wordt bygestaan door 45 plaatselyke commissies. De uitkeering der steunbedragen geschiedt door den algemeen ge machtigde voor oorlogs- en de- fensieschaden. Steenkolen, en cokespryzen ge wijzigd - De dienst van den ge machtigde voor de pryzen deelt mede: In het kader van ook op ander gebied doorgevoerde aan passing van pryzen in het bezette Nederlandsche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil, zullen de verkoopprijzen van de Nederlandsche mynen voor steen kolen, briketten en cokes met in gang van heden. 1 September, een wyziging ondergaan. De gemach tigde voor de prijzen heeft zyn goedkeuring aan deze aanpassing verleend, welke een vrij ingry- pende verandering van de be staande prijzenstructuur voor de kolen inhoudt. De aanpassing brengt voor een aantal soorten en kwaliteiten een niet onbe langrijke prijsverhooging met zich mede. Daartegenover zyn enkele andere pryzen verlaagd. Dit laatste geldt speciaal voor be paalde soorten huisbrandkolen met name magere en essnootjes 2 en 3. Met het oog op de bij den klein handel aanwezige voorraden wor den de detailhuisbrandprijzen eerst met ingang van 15 Septem ber aangepast aan de gewyzigde inkoopspryzen. Tot dien datum mogen de tot dusver geldende maximumprijzen aan verbruikers van kolen en cokes voor huis branddoeleinden niet worden overschreden. Het spreekt vanzelf dat het aanhouden van voor 1 September 1943 gekochte voor raden met het doel deze later tegen de hoogere prijzen te ver- koopen niet geoorloofd ls. De nieuwe maximumprijzen voor den kleinhandel zullen tijdig worden bekend gemaakt. Het A.N.P. had een onderhoud met den rijksgevolmachtigde voor de sport, dén heer H. van Gronin gen a Stuling, over het herstel der buitenlandsche sportbetrekkingen. De rijksgevolmachtigde zeide dat van een absoluut verbod van het onderhouden der buitenlandsche sportbetrekkingen. zooals wii dat gedurende geruimen tijd gekend hebben, thans geen sprake meer is. In overleg met het Rijkscommis sariaat is in het belang van ons nationale sportleven bepaald, dat ln beperkte mate onze beste na tionale athleten ln de gelegenheid zullen worden gesteld zich buiten onze landsgrenzen te begeven om hun krachten te meten met gelijk waardige tegenstanders. Op déze wijze zal het nationale peil niet alleen bewaard kunnen blijven doch tevens nog worden opgevoerd, j daar de beste onder onze nationale - athleten nu wederom de gelegen- i held krijgen hun krachten te me ten met de beste buitenlandsche tegenstanders. Ongetwijfeld zal de beperkte heropening van de gren zen voor die athleten van invloed zijn op hun prestaties in de nabije toekomst. Het vorenstaande geldt voorna melijk voor de amateursport. Daar naast heeft de gevolmachtigde een open oog voor de belangen van onze beroepsathleten. Ook zij zul len ln de toekomst wederom con tracten kunnen aangaan met het buitenland dus over de grenzen kunnen trekken, om aldus in hun levensonderhoud te voorzien. Het betreft hier voornamelijk onze be roepsrenners en beroepsboksers. WIELRENNEN Kampioenschap voor amateurs op den weg Naar wij van de N.W.U. vernemen is de afstand, voor amateurs voor het kam pioenschap op den weg dat Zon dag 5 September in den Haarlem mermeer wordt verreden, vergroot tot 84 K.M. De start en aankomst is te Halfweg. TENNIS. Het tournooi te Rotterdam Gisteravond werd ln het tennis park Marlot te 's-Gravenhage de finale ln het gemengd dubbelspel gespeeld van het Nenyto-tournool, dat verleden week te Rotterdam ls gehouden. MeJ. Godefroy en Van Meegeren slaagden er ln, na een spannenden wedstrijd mej. Van de Wal en Holst met 61. 108 te verslaan. BOKSEN. Nicolaas verdedigt zijn titel te gen Lagrand Woensdag 15 September wordt een boks wedstrijd gehouden om het kampioenschap van Nederland in het lichtgewicht tusschen den ti telhouder Jan Nicolaas (Den Haag) en den uitdager Arnold Lagrand (Rotterdam). Aangezien er reeds thans veel belangstelling voor den wedstrijd bestaat, zal deze in de Apollohal te Amsterdam, welke 4500 toeschouwers kan bevatten, worden georganiseerd. De economische rechter straft Naar H. van Rooyen te Leiden ver telde, dacht hij er geen kwaa£ mee te kunnen, toen hij aan een ken nis kaas leverde zonder bon, want de noodige vergunningen zouden er zijn. Die waren er evenwel niet zooals later bleek, en voor den ver boden handel stond de man nu te recht. Hij werd tot I. 300.boete subs. 2 maanden hechtenis veroor deeld, nadat de officier f. 400. subs. 3 maanden had geëischt. Omdat J. T. v. d. Wereld te Lei den geld kon gebruiken, had hij een tabakskaart verkocht, doch de officier vond ln deze geschiedenis een leelijken kant, omdat de kaart niet van verdachte was. doch hij die ter leen had gekregen. En om deze verzwarende omstandigheid vorderde de officier nu een maand gevangenisstraf. De rechter veroor deelde tot 14 dagen gevangenisstraf Volgens de dagvaarding betrof het 130 kilo kaas. doch P. A. van Goozen uit Leiden betoogde dat het maar 80 kilo was geweest die hij zonder bon had verhandeld. Hij zou er 25 cent per pond op hebben verdiend. De rechter veroordeelde tot f. 40.boete subs. 20 dagen hechtenis, nadat de officier f. 75. boete subs. 30 dagen hechtenis had geëischt. Volgens C. van Tol uit Hazers- woude had hy nu goed geleerd, en zou hij nooit geen kaas meer ver- koopen ln strijd met de voorschrif ten. Hij stond daarvoor nu terecht en hoorde f. 60.boete sutos. 30 dagen hechtenis tegen zich elschen Na het pleidooi van den verdediger werd het vonnis f. 30.boete subs. 15 dagen hechtenis. Afval, de grondstof der Neder landsche industrie De Neder landsche industrie, welke voor den oorlog grootendeels werkte met uit het buitenland aange voerde grondstoffen, is, naar mate de oorlog vorderde, steeds meer aangewezen op materialen, welke reeds eenmaal gebruikt zyn, afvalmaterialen dus uit de huis houding. Wat thans nog het grootste deel onzer fabrieken als nieuw gebruiksgoed verlaat, is vervaardigd uit wat de huisvrouw na het afdanken zorgvuldig ge sorteerd bewaart en ter beschik king stelt van de ophalers van het Rijksbureau voor Oude Mate rialen en Afvalstoffen. Over dezen voedingsader der Nederlandsche industrie sprak gisteravond de heer J. J. L. van Zuylen, chef van de afdeeling propaganda van genoemd rijks bureau, voor een matig aantal belangstellenden in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Spr. ving zyn uiteenzetting aan met een be schrijving van wat reeds voor den oorlog gedaan werd, om vele af gedankte materialen opnieuw voor het productieproces bruik baar te maken. Deze gang van zaken, welke vroeger om'econo mische redenen gevolgd werd, is thans een noodzakelyke eisch ge worden. De artikelen, waarmede de huisvrouw by deze verzamel- actie hoofdzakelyk te maken heeft, zijn oud papier, lompen, blik, glas en rubber. Spr. zette uiteen hoe hiervan nieuwe voor werpen worden vervaardigd, welke in het dagelyksch leven overal en door iedereen gebruikt worden. De zuinige huisvrouw, die de raadgevingen van het rijksbureau opvolgt, helpt daardoor niet slechts zichzelf, doch evenzeer de duizenden arbeiders der Neder landsche industrieën, die kunnen blyven doorwerken. Op grond hiervan kan men zeggen, dat het ieders plicht is, deze actie te steunen naar vermogen. Na de uiteenzetting volgde de vertooning van de film „Wie het kleine niet eertwaarin het zoo juist behandelde op aardige PREDIKBEURT. Noordwjjk a. Zee Gerei. Bond (Jul. van Stolbergstr. 27): Heden nam. 8 uur, ds. Remme van A'dam. NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Nijega-Ela- hujzen (toez.j cand. L. M. Brouwer, hulpprediker te St. Pancras Be dankt. Voor Genemuiden, ds. M. H. A. L. H. van der Valk te Wijn gaarden. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Oostzaan-Tuindorp, cand. C. Glaubitz, benoemd hulp prediker te Amsterdam, en cand. T. B. van Houten, hulpprediker te Leiden Benoemd tot hulppredi ker ln de>n oosthoek van Noord- Brabant voor evengellsatie, cand. R. de Roos, hulpprediker te Drachten Aangenomen, als hulpprediker naar Haulerwijk, cand. A. Vos te Arnhem. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Urk, ds. J. v. Doorn te 's-Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Werkendam, ds. M. Hofman te Moerkapelle. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen. Te Heerlen-Treebeek, ds. G. W. Tijman te Sneek Be dankt. Voor Harlingen en Drach ten. ds. G. Vegter te Stavoren. Uitgesproken: Getor. J. Z. van der Vlugt en B. A. van der Vlugt. bloemenkwee- kers, te Hillegom, Pastoorslaan 19. R.-c.: mr. Jhr. H. O. Fetth: Cur.: mr. F. J. J. Trapman te Leiden. HEDEN. Geref. Kerk (Heerengr.) Et gelisatiebijeenkomst te 7% u. Katwijk a. Zee: (Casa Ci Spr. ds. de Boer van Amsterd 7l/2 uur nam. Oegstgeest (Geversstr. Gem. Gods te 7'A uur nam. De avond-, nacht- en Zond dienst der apotheken te Lei wordt van Zaterdag 28 Augui 20 uur tot Zaterdag 4 Septen 8 uur waargenomen door de i theken Herdingh en Blan Hoogewoerd 171, tel. 20502 Reijst, Steer.straat 35, tel. 20 Te Oegstgeest door de Oe geestsche apotheek, Raadhuisj no. 8. tel. 26274. lij den Gejderschen Achterhoek treft men nog boerinnen aan, vooral van de oudere generatie, die nog de zeff gehaakte muts, de xgn. .hakenkappe* dragen CNF/Hartgerlnk/Pax ra wyze wordt toegelicht. Een zwaar was ongetwijfeld dat het gesproken woord dezer zoo goed als niets te verst was, zoodat de beteekenis van den toeschouwers ontging. Ter illustratie van dezen avi waren ook verscheidene voort* den van uit afval ontstane i ducten in de zaal opgesteld. Het ligt in de bedoeling, c actie in 42 plaatsen in Nederli te voeren, terwyl voorts scho bezocht zullen worden om ook jeugd in de „afval-economie" onderwijzen. HANDELSREGISTER K. v. Nieuwe inschrijvingen: W. J. B. Ziegelaar, Utrechtse veer 12, Leiden. Schildersbed Eig.: W. J. B. Ziegelaar, Lei( M. Ziegelaar, Kaiserstraat Leiden. Schildersbedrijf. Eig.: Ziegelaar, Leiden. Wijzigingen: M. Ziegelaar en Zoon, Utree scheveer 12, Leiden. Schilders dryf. De vennootschap on firma is per 1 Maart 1943 c bonden. De vennooten zullen dien datum ieder voor eigen re ning en risico het schildersbec uitoefenen. J. A. Verschoor. Weerenst straat 61, Hillegom. Drogisteri specialités, alsmede heerenkai Ion. De heerenkapsalon is ingang van 20 October 1942 o: gegaan aan de vennootschap der firma: J. A. Verschoor Zoon. Venn.: J. A. Verschoor J. A. Verschoor Jr., Hillegom. E. J. Augustinus, Dorpsstraat Nieuwkoop. Brood- en Beschi bakkerij. Byv. uitgeoefend bed Sinds 16 Juli 1943 omvat de z het brood- en banketbakkers drijf, alsmede beschuitbakkerij P. Augustinus, Wijk A Nieuwkoop. Banketbakkerij. genoemde handelszaak wo sinds 16 Juli 1943 geheel v; rekening van E. J. August! gedreven. N.V. Hillegomsche Bloembol! kweekerij en handel v.h. F. R veld Zonen, Weeresteinstr. Hillegom. B. D. Rynveld, dii teur, uitgetreden. N.V. Houtzagerij en Schav Oslo, Vinkebuurt 14, Alphen a Ryn. Nieuwe commissaresse V G. SpreyNoordhoek, Alpher d. Rijn. Fa. L. N. van Dien, Van M dersloostraat 98 en 100, Alphei d. Rijn. Manufacturen, meube tapijten, woninginrichting, c fectie, maatwerk. Blijkens mededeeling van Departement van Handel, Ny' heid en Scheepvaart ls de bei ming van den Heer H. La v Mandersloostraat 52, Alphei d. Ryn, met Ingang van 9 1943 door den CommissaxisJ neraal van Financiën en Ecc mische Zaken ingetrokken. Vo heeft deze, volgens schrijven 9 Juli 1943 den Heer Willy W thes, Prins Hendriklaan 13, l sterdam, benoemd tot Liqu tions treuhander van bovei noemde onderneming, met de dracht deze volgens zyn aar zing te liquideeren. Het Rapenburg en „Oud-Lei! Men schryft ons: Onze Si telstad zonder Rapenburg zou echte Leiden niet zyn. Het spr vanzelf, dat velen aands schenken aan een goede ver ging van deze statige gracht haar fraaie oude gevels. De eeniging „Oud-Leiden" daarby niet achter. Haar welslagen bekroonde actie tot in denzelfden staat herstó van de bouwvallige Molens» brug, waarop men van het penburg zoo'n fraai gezicht W

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2