te Jaargang Dinsdag 31 Augustus 1943 No. 25588 BUITENLAND stische strijdmethode ling Boris opgebaard BINNENLAND Textielpunten geldig verklaard. VERDUISTEREN: RECHTZAKEN .EIDSCH&i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN or het publiek moge, naar de aire correspondent van het 3. schrijft, de ontruiming van inrog onverwacht gekomen omdat ook de Sovjets tevoren irlei berichten over desbetref- gevechten gegeven hebben, terugtrekking der Duitsche en uit dezen sector moet wel een strategische zijde en. Deze manoeuvre bleef den tegenstander aanvanke- mopgemerkt en bewijst, dat aiitsche leiding naar eigen eel en op het door haar be- iei tijdstip heeft gehandeld, dit verband wijst men er te jn op, dat hoe belangrijk af- erlijke plaatsen en gebieden mogen zijn, in het totale ver van de gevechten het opgeven stellingen zonder schade mo- is, omdat men over vol de ruimte beschikt. De Duit- rs hebben dus zeer snel ge- met Russische maatstaven rekenen, d.w.z. een elastische imethode te gebruiken indien oordeeliger is, menschen en iriaal bespaart en den tegen- ier desondanks de grootst >Hjke verliezen worden toege- tit. Défilé in de kathedraal. it stoffelijk overschot van ko- Boris III is naar de Alexan- Lewski-kathedraal te Sofia jebracht. Onder den grooten el van de kathedraal is een ilk gebouwd, waarop de ko- ffljse standaard ligt. Daarop bedolven onder de bloemen, 'ning. Bij de katafalk staat eerewacht opgesteld. De met floers bedekte vlaggen van regimenten der hoofdstad a rondom de katafalk opge- L Aan de voeten van den ge- 'en koning liggen groote kran- in de Bulgaarsche kleuren. Ier onderbreking stroomen rt gisterochtend 9 uur de schen naar de kathedraal om s de baar van hun gestorven ng te defileeren. Alle lagen bevolking, vooral eenvoudige fers en boeren, gekleed in na- ale kleederdrachten, trekken bloemen en kaarsen in de i langs den overleden koning lemen afscheid van hem. larschalk Badoglio heeft naar eiding van het overlijden van ng Boris het volgende tele- i gezonden aan minister-pre- it Filoff: let plotseling overlijden van e Majesteit Boris III is met medegevoel door de Italiaan- regeering en het Italiaan volk, die deelnemen aan rouw van het bevriende en lieerde land, ontvangen. Ik oek u de uitdrukking van ste deelneming der regeering 'an mijzelven te willen om- len. Ik zou u dankbaar zijn neer gij de tolk van deze' ge- ens zoudt willen zijn bij Hare esteit de tsarina en de tsaren- ilie." 'n maarschalk Antonescu en Roemeenschen ministerpresi- i ontving prof. Filoff even telegrammen van rouwbe- meraal Franco heeft naar eiding van het overlijden van koning de koningin-weduwe deelneming betuigd. De üische minister van buiten- sche zaken, graaf Jordana, ht de deelneming zijner re- ®g over aan de Bulgaarsche "ring en den Bulgaarschen nt te Madrid. (D.NB.). 'volger van kol.-generaal aonnek benoemd - Tot chef den generalen staf van het twapen is, als opvolger van overleden kol.-generaal Je- bnek, de generaal der vlie- Günther Korten, het laatst 'hebber van een luchtvloot- ftando, aangesteld. generaal is op 26 Juli 1898 eWen geboren. Zuiveringsactie in Bosnië Naar aan het DJNJB. wordt ge meld wordt sedert eind Juli in Oost-Bosnië een groot opgezette zuiveringsactie uitgevoerd door Duitsche en Kroatische troepen Uiteengeslagen benden, die vooral 's nachts poogden dorpen binnen te dringen, bruggen op te blazen en sabotagedaden te verrichten in industriebedrijven en aan tele foon. en spoorlijnen, werden tij dig ontdekt en met succes aange vallen. Deze gevechten vonden him hoogtepunt in het dichte struikgewas en op de steile hel lingen van het ontoegankelijke gebergte, waarin de benden zich in hun schuilhoeken trachtten terug te trekken. De benden ver loren een buitengewoon groot aantal dooden en zwaar gewon den. Uitgestrekte gebieden konden door de Duitsche en Kroatische eenheden reeds worden gezuiverd en gepacificeerd, zoodat de bevol king, bevrijd van de terreur der benden, kon herademen en weer aan het werk gaan. Wat de ben den aangaat, dagelijks blijkt meer en meer. dat de communistische terreur ook in Bosnië weinig kans meer maakt. Bespreking tusschen Eden en Maisky - Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt, hebben de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken, Eden, en de voormalige Sovjet-Russische ambassadeur Maisky, die Zondag gelijktijdig te Londen zijn aangekomen, giste ren onderhandeld over een te ver wachten driemogendheden-confe- rentie. Men hoopt, zoo schrijft het blad, dat deze conferentie reeds binnen twee tot drie weken zal kunnen worden gehouden. (DJN.B) De situatie in Denemarken De afkondiging van den uitzon deringstoestand in Denemarken wordt door de Duitsche pers be stempeld als een noodzakelijke maatregel ter beveiliging van de Deensche kusten en tot het tegen gaan der agitatie van de anti- Duitsche agenten. Duitschlana, zoo schrijft de „Deutsche Allge- meine Zeitung", heeft sinds de be zetting Van Denemarken het land de grootste vrijheid van beweging en souvereiniteit verleend. Ophit sende agitatie van buiten heeft de orde echter veelvuldig in ge vaar gebracht, en hoewel de Deensche regeering waarschuwin gen heeft geuit, is zij toch niet bij machte geweest een straffe orde te handhaven, die ongetwijfeld voor het Deensche volk zelf ge- wenscht wordt. Om een ontwik keling in de richting van een crisis te vermijden, zijn nu de Duitsche maatregelen getroffen en de Denen hebben nu weer de mo gelijkheid om in deze maatregelen van orde den weg te vinden, die voor het land de beste is. (D.NJB.) De onaangenaamheden met Zweden De Duitsche pers, al dus het D.NJB., noemt de wijze, waarop een deel der Zweedsche bladen het optreden van Zweed sche visschersvaartuigen in het Duitsche waarschuwingsgebied be handelt, een „opzettelijk prijsgeven der neutraliteit". De bedoelingen dezer bladen kunnen overigens niet meer verkeerd worden uitge legd, als zij, zooals de „Nacht- ausgabe" schrijft, bijvoorbeeld nog steeds vasthouden aan de te Lon den, Washington en Moskou reeds lang opgegeven bewering, dat de Britsch-Amerikaansche lucht macht slechts militaire doelen in Duitschland aanvalt. De „Nacht- ausgabe" merkt verder op. dat een voortduren van een niet te quali- ficeeren houding van een zeker deel der Zweedsche pers voor het Zweedsche volk ernstige conse quenties kan hebben. De „Deutsche Allgemeine Zei tung" schrijft, dat Duitschland in vroegere gevallen van deze hou ding der Zweedsche pers geen no titie heeft genomen, maar dit voorval dwingt ertoe, nog eens te herinneren aan het woord van Bismarck, dat de ruiten, die op het gebied der buitenlandsche po litiek door een pers worden inge gooid. ten slotte door het volk be taald moeten worden. Het ver moeden blijft, dat, zooals op de ÉÉN KOUSENBON VOOR VROUWEN AANGEWEZEN. Met ingang van 1 September worden van de textielkaarten voor meisjes van 3 tot 15 jaar, ge merkt V. 415 en voor kleuters van 1 tot 3 jaar, gemerkt V. 515, we derom twintig punten geldig. Met ingang van dien datum zijn dus de punten 61 tot en met 100 van beide textielkaarten voor den aankoop van textielproducten geldig. Voorts wordt bon M. van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, ge merkt V. 215, geldig voor den aankoop van één paar kousen tegen gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal punten. Op kousenbonnen van de textielkaart voor vrouwen en meisjes zijn uit sluitend kousen verkrijgbaar en op de desbetreffende bonnen van textielkaarten voor mannen uit sluitend sokken. Voor de tevens benoodigde punten kunnen even tueel de textielpunten der gezins leden worden gebruikt. Belangrijke verruiming van de kinderbijslagwet. Krachtens besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken zal de werkings sfeer der kinderbijslagwet, met ingang vap 1 Januari 1944, een belangrijke verruiming onder gaan. Allereerst wordt de leef tijdsgrens der kinderen verlegd van 15 tot 18 jaar, waaraan nog de bepaling is toegevoegd, dat, wanneer kinderen dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonder wijs, de kinderbijslag zal worden gegeven tot aan het bereiken van den leeftijd van 21 jaar. Dit laatste moet blijken uit een ver klaring van het schoolhoofd, over te leggen bij de Inzending van het aanvraagformulier voor een kinderbijslagboekje, dat de werk nemer ieder jaar op den eersten werkdag na den lOden October van zijn werkgever ter invulling ontvangt. Voor een juist begrip van zaken zij er hierbij aan her- innnerd, dat voor de bepaling van het recht op kinderbijslag in eenig van hedenavond 20.30 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan kwam heden op te 7.09 uur en gaat onder te 21.04 uur. visschersvaartuigen ongetwijfeld Britsche agenten aan het werk waren, bij de Zweedsche pers in kwestie de Britsche invloed we derom de deur open heeft ge vonden. Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt o.m.: Op zichzelf genomen bestaat er ook thans geen reden om de neutraliteitspolitiek van de ZWéedsche regeering in twijfel te trekken. De houding van een groot deel van de Zweedsche pers geeft Duitschland intusschen het recht te spreken van een Zweedsche neutraliteit met dub belen bodem, in zooverre dat de openbare meening vah het land in de vele van haar leidende or ganen partij heeft gekozen tegen Duitschland in dezen oorlog. Het Duitsche standpunt wordt door deze organen nauwelijks gewaar deerd, daarentegen de vijanden van Duitschland ijverig voorge trokken. Het doet aan als een i3t- daging, wanneer Göteborgs Posten het optreden der Duitsche strijd krachten tegen de Zweedsche vis- schersbooten „de ruwste daad ooit voorgekomen, een onmenschelijk- heid en een schandelijke 'misdaad" noemt en uitvallen, die spreken van „ziekelijken moordlust" en van „den hysterischen Duitschen overval" worden in Duitschland beschouwd als een beleediging van de Duitsche wapeneer. Het zal in de toekomst blijken of de jour nalistieke olifanten aldus niet zeer veel waardevols in den por- celeinwlnkel van het Zweedsche volk hebben kapot getrapt. kalenderjaar wordt uitgegaan van de samenstelling van het gezin en den leeftijd der kinderen op den lsten October van het voor afgaande jaar. Ongewijzigd blijft de bepaling, dat de kinderbijslag wordt gegeven van het derde kind af, aan arbeiders wier ge zin meer dan twee kinderen heeft beneden de wettelijke leef tijdsgrens. De op 31 December a.s. be staande regelingen inzake de toe kenning van kinderbijslag, getrof fen voor personen, in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, van de Nederlandsche spoorwe gen, of van een onderneming, waarbij de voorwaarden van uit keering van kinderbijslag pu bliekrechtelijk zijn geregeld in het algemeen gesproken dus de ambtenaren en arbeidscontrac tanten zullen ook voor het jaar 1944 als bijzondere regeling wor den erkend. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat in de wet een bepaling is opgeno men, krachtens welke de erken ning als bijzondere regeling kan worden ingetrokken, in die ge vallen, waarin, naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van sociale za ken, de regeling voor het betrok ken personeel minder gunstig is dan bij toepassing der regeling van de kinderbijslagwet het ge val zou zijn. Als gevolg hiervan zullen eventueele minder gunstige regelingen dus vóór 1 Januari 1944 aan de gewijzigde wettelijke bepalingen moeten worden aan gepast. Tegelijk met de herziening van de kinderbijslagwet, die, in ver band met het vorenstaande, noo- dig bleek, zijn nog enkele techni sche wijzigingen aangebracht. Honden- en kattenbrood Van 1 tot en met 30 September worden op bon 18 van de voeder- kaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood be schikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon 18 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over dezelfde periode 1% kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September is bon 18 van deze kaarten ongeldig. Vaste brandstoffen voor kook- doeleinden. Van 1 September a.s. tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F." der kook- kaarten voor vaste brandstoffen ,U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieks- turf. Overwogen wordt op 1 Oc tober 1943 wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. Generator-anthraciet en turf. - Van 1 tot en met 30 September geeft elk der bonnen „generator- anthraciet een en twintigste pe riode" recht op het koopen van 1 H.L. (maximum 75 kg.) anthra- cietnootjes IV of V. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „generator-turf een en twintigste periode" recht op het koopen Van 50 stuks baggerturf. Gebruikte machines. Zooals bekend kunnen advertenties be treffende gebruikte machines, vallende onder de beschikking gebruikte machines 1942, niet zonder vergunning worden ge plaatst. Stellers van dergelijke advertenties vragen deze vergun ning dikwijls ten onrechte aan bij het rijksbureau van ijzer en staal. Dergelijke vergunningen dienen echter te worden aange vraagd bij het bureau voor de metalen verwerkende industrie, Riouwstraat 174186 te 's-Gra- venhage. Een uitzondering hierop geldt voor die advertenties, waar voor vergunning wordt aange vraagd door bedrijven, werkzaam op het terrein van de voedsel voorziening, landbouwers, tuin ders of veehouders. In dit geval dient de steller der annonce zich te wenden tot het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd, afdeeling bureau grond stoffen, Lange Voorhout 10 te 's-Gravenhage, N. J. H. C. vraagt jeugdleiders. Met ingang van October wor den in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag door de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale „voortrek- Kerscursussen" gehouden. Op deze cursussen worden trekkers en treksters van 17 jaar af opgeleid om in het komende voorjaar lei ding te kunnen geven aan hun jeugdige medetrekkers, zoowel tijdens weekeinden, als op toch ten en in kampen. Zooals bekend is het werk van de N.J.H.C. geheel op neutrale leest geschoeid. Iedere jongere, die hart heeft voor de jeugd, is dan ook als „voortrekker" wel kom, naar richting of geloof wordt niet gevraagd. In de genoemde steden bestaat thans nog behoefte aan eenige medewerkers (sters), die in staat zijn les te geven in: spel en sport, natuurkennis, E.H.B.O., volks dansen, declamatie. Zy, die be reid zijn, hun kracthen aan dit mooie werk te geven, gelieven zich direct te melden bij de N.J. H.C., Tulpstraat 4, Amsterdam. Heffing van opcenten door de provincie. Blijkens een in de Staatscourant gepubliceerde be schikking van de secretarissen generaal van de departementen van binnenlatidsche zaken en van financiën wordt aan de provin ciën bevoegdheid verleend op de hoofdsom der personeele belas ting ten hoogste 50 opcenten te heffen. Deze opcenten worden op alle aanslagen tot een gelijk ge tal geheven. Voorts is het getal der opcen ten, dat de provinciën ten hoogste mogen heffen op de hoofdsom der grondbelasting, verhoogd tot zestig. Ontslag burgemeester - De voor- loopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester van Houten, V. R. Los, is beëindigd. Notariaat Benoemd is tot notaris te Haarlem M. W. Treur niet. cand.-notaris te Aerdenhout (vac.-Th. Chr. Daly Ouwens). Rechterlijke macht - Benoemd is tot vice-president van het Ge rechtshof te Amsterdam mr. J. Kampstra, thans raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Oude fiets voor 600 gulden ver kocht Dé landbouwer Th. v. d. Laar uit Liempde verkocht zijn oude fiets, waarvoor hij vijf jaar geleden 80 gulden had betaald, de zer dagen aan een gegadigde voor den exorbltanten prijs van 600 gld. Echter kwamen ambtenaren van de prijsbeheersching achter deze transactie, met het gevolg dat v. d. L. zich thans te verantwoorden had voor den Inspecteur van de prijs beheersching te 's-Hertogenbosch. Deze heeft den man een boete van 50 gulden opgelegd. De economische rechter straft P. van Wleringen uit Hazerswoude zou samen met een ander de winst hebben gedeeld van den clande- stienen kaashandel die hi) had bedreven. Doch van de winst is niet veel gekomen en het moet be paald een verliespost ziin gewor den nu de rechter nog een geld boete oplegde. Voor het koopen van de kaas had verdachte in de veron derstelling verkeerd dat hii er geen moeiliikheden mee zou kriigen en rekening houdend met gunstige inlichtingen over verdachte, vor derde de officier f. 30 boete subs. 15 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. Voor het ma ken van kaas had J. A. A. v. Vliet te Hazerswoude wel een vergun ning,doch om die clandestien te verhandelen niet. En dit had hij gedaan, zooals verdachte bekende, toen iemand bil hem kwam was hij voor den aandrang bezweken. De officier geloofde dat het geld wel een rol zal hebben gespeeld en vorderde f. 100 boete subs. 50 da gen hechtenis, het vonnis werd f. 75 boete subs, een maand hech tenis. Voor zijn bemiddeling zou I. Pardon te Leiden 25 procent provi sie ontvangen, doch hij kreeg niets dan narigheid, zooals hij vertelde. Want hoewel hem was gezegd dat het in orde was met het koopen van kaas, bleek dat toch niet het geval te zijn, zoodat hii nu terecht stond wegens koopen en verkoo- jen van kaas zonder bon. Rekening ïoudend met de tegenvaller vor derde de officier f. 75 boete subs. 30 dagen hechtenis, de rechter ver oordeelde tot f. 25 subs. 13 dagea hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1