e Jaargang Zaterdag 28 Augustus 1943 No. 25580 BUITENLAND BINNENLAND Teraardebestelling van mr. H. Reydon. DE STEM DER S.S. VERKOOP VAN APPELEN EN PEREN. BEKENDMAKING Uit het weermachtbericht van 27 Augustus 1943: t— EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN verliezen der sovjets - De -correspondent te Berlijn Militaire kringen te Ber- ouden zich druk bezig met oestand aan het Oostelijke Men verklaart thans, dat Isjewisten dusdanige verlie- an manschappen en mate- tiebben geleden, dat zij niet in staat zullen zijn de eer- opgestelde plannen uit te i. De verliezen, die zij in de zeven weken van hun oi- f hebben geleden, staan in verhouding tot de voordee- welke zij behaald hebben, sijst in dit verband ook op jche persstemmen, onder de „Daily Herald", die zeg- lat men moet twijfelen aan [gelijkheid van een her- d bolsjewistisch offensief in en dat het in dit verband ,t is om thans reeds plannen iet volgend jaar op te stellen. bolsjewisten hebben het tepunt van den strijd thans en al naar het Zuiden ver- en wel aan het Mioes- bij Isjoem en bij Charkof. >rliezen. die zij hier echter itste dagen hebben geleden, vermoeden, aldus Berlijn, ij niet tot verdere groot e tieve successen zullen kun- komen. Daarvoor is de tsverspilling te groot ge- Als het voornaamste doel olsjewisten beschouwt men rlijn nog steeds het herove- an de Oekraine en het in- [i van het Duitsche Zuide- leger, alsmede het bereiken Ie Dnjepr-lijn. Men wijst er op, dat zelfs Moskou de i dagen niet meer spreekt ten „doorbraakslag". Dit be- rfat Isjoem en Charkof het- resultaat hebben opgeleverd 5rel en Bjelgorod. Nieuwe kkeling acht men te Berlijn en anderen kant echter niet loten. n slecht profeet - In een 1 „Geen slecht profeet" Ie le „Berliner Boersenzeitung" entaar op een uitlating van Britschen luchtvaart-expert 3r Oliver Steward in de ling News" volgens welke p het gebied der luchtmacht :r meer mogelijk is, dat ie Duitsche uitvindingen een utie zouden veroorzaken en tacht van de Britsch-Ame- nsche luchtmacht zouden mmen. ward wordt, aldus de „Ber- Boersenzeitung", bij deze tag niet alleen geleid door latuurlijke besef van de on tken kracht van Duitschland, blijkbaar ook door het te geweten wegens de mis- i jegens de Duitsche burger - king, dat de Duitsche ver- ag vreest. De Duitschers en geen reden om deze pro- tegen te spreken; in tegen- zij weten, dat het zoo zal omdat zij weten, dat zij ts door een duidelijke over- ing een einde aan dezen ge- gen oorlog kunnen maken, azingwekkend zal deze keer n luchtoorlog zeker zijn, .niet onverklaarbaar. De ver- tg is eenvoudig, dat de En- he leiding met goedkeuring het volk een schuld op zich geladen, die nooit gedekt worden, dat zij den oorlog tot sluipmoord gemaakt heeft en Duitschland wel gedwongen i alles op te zetten, om de 'ctmethoden der Engelsche tterreur voorgoed uit de we- te helpen. Voorloopig kunnen Engelschen zich nog bezig len met duistere voorgevoe- op zekeren dag zullen die teeselijke werkelijkheid wor- (DNB.). Osche pers over vredesgeruch- Inzake de geruchten over zoogenaamde vredesvoelho- uitgestoken door den voor van den centralen bond Finsche vakvereenigingen r- in Stockholm publiceert de fche pers de volgende unifor- lerklaring: besprekingen tusschen den bitter van de Finsche vak- «nigingen, Vuorl, en den se- lfis van den Engelschen bond ti van transportarbeiders, Deakin, die tijdens de afgeloopen dagen in Stockholm zijn gevoerd, zijn aanleiding geweest tot een poli tieke tinnegieterij in Engeland. Eerst wist de Daily Mail te ver klaren, dat Vuori met toestem ming der Finsche regeering aan Deakin de Finsche vredesvoor waarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Engeland bij het verwezenlijken van den vrede zou hebben verzocht. Voorts beweerde het blad, dat het En gelsche gezantschap te Stockholm deze berichten aan zijn regeering te Londen had overgebracht. Daar van Finsche zijde werd opgemerkt dat Vuori niet met een politieke missie te Stockholm was belast en dus ook geen volmachten had voor vr edesaangelegenheden, ont kende men van Britsche zijde ca tegorisch het aandeel van het Engelsche gezantschap in deze kwestie en gaf men de vezekering dat Deakin niet gevolmachtigd was om over de Finsche vredes- kwestie te spreken, daar een der gelijk onderhoud van officieele Engelsche zijde als ongepast werd beschouwd. Vervolgens gaf het Reuterbureau aan Deakin het woord, die zich als volgt uitliet: „Ik begrijp niet wat voor onbe hoorlijks ligt in het feit, dat een vertegenwoordiger van de Engel sche vakvereenigingen zich op de hoogte stelt van de meeningen der Finsche vakvereenigingslei- ders. Deakin heeft, zoo wordt in het Reuterbericht verder mede gedeeld, Vuori als voorzitter van de Finsche vakvereenigingen en niet als vertegenwoodiger der Fin sche regeering ontmoet. (D.N.B.) Mevrouw Roosevelt in Nieuw- Zeeland. Naar de Britsche be richtendienst meldt, is mevrouw Roosevelt voor een bezoek te Auckland in Nieuw-Zeeland aan gekomen. Zij zal ook Australië be zoeken. De toestand van koning Boris - Over den gezondheidstoestand van koning Boris van Bulgarije is gisteren het volgende communi qué uitgegeven: „Eenige dagen geleden is Z.M. de koning plotseling ziek gewor den. Zijn ziekte was van den aan vang af zeer ernstig Er deden zich ook verschillende schommelingen voor in den toestand van den doorluchtigen patient. De ziekte was bijtijds en met zekerheid door het consult der dokters herkend. Een verbetering in den toestand van den koning, die heden is in getreden, geeft aanleiding tot de hoop, dat, wanneer zich geen ver dere complicaties voordoen, het gevaar voor het oogenblik als ge weken kan worden beschouwd." Duitschland en Bulgarije Op het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken zijn gisteren in aanwezigheid van den Bulgaar- schen minister van justitie, dr. Partoff, en den Rijksminister van justitie, dr. Thierack, een Duitsch Bulgaarsch uitleveringsverdrag en een verdrag inzake gerechtelijke bescherming en hulp in civiele zaken onderteekend. De nieuwe rechtsverdragen zijn tot stand ge komen in den geest der Duitsch Bulgaarsche vriendschap en zul len de goede samenwerking op het gebied der Duitsche en Bulgaar sche rechtspleging nog nauwer maken. De Bulgaarsche minister van justitie en de hem vergezellende juristen zijn de gasten geweest van den Rijksminister van justitie en hebben van hun verblijf ge bruik gemaakt om Duitsche rechtsinstellingen te leeren ken nen. (D.N.B.) Samenkomst maarschalk Pétain en veldmaarschalk von Rundstedt Het secretariaat-generaal van het Fransche staatshoofd deelt mede: „Maarschalk Pétain en ge- neraal-veldmaarschalk von Rund stedt hebben op 27 Augustus een samenkomst gehad in de omge ving van Vichy. In tegenwoordig heid van den chef der regeering hebben zij zich in den geest van volkomen overeenstemming over verschillende kwesties onderhou den." (D.N.B.) Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur arriveerde het stoffelijk overschot van den overleden secretaris-ge neraal van het departement van volksvoorlichting en kunsten en gemachtigde van den Leider, mr. H. Reydon, aan het station Ede- Wageningen. De stoet bestond uit 10 rijtuigen, waarvan twee landauers een schat van bloemstukken en kransen meevoerden. Bij den ingang van het kerkhof te Lunteren, waar de teraardebestelling plaats vond, stond een wacht opgesteld, die werd gevormd door leden van de groep Lunteren van de N.S.B., en deelnemers aan het vormings kamp op den Schcelenberg, onder leiding van commandant Van den Hout. Op den doodenakker be vonden zich vele belangstellen den, waaronder het hoofd van den Nederlandschen Landstand, boerenleider E. J. Roskam met zijn echtgenoote, de secretaris generaal van de N.SB., ir. G. J. Huygen en de waarnemend secre taris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ra- nitz. Nadat de familie en de genoo- digden zich om de groeve hadden geschaard, sprak boerenleider Roskam de volgende woorden: God alleen is groot. Deze zege zang van het geloof was het, die het leven van dezen man heeft geadeld. Dat wil niet zeggen, dat het leven van hem. die de genade ontvangt deze belijdenis te be leven, steeds vroolijkheid en licht is. Vaak schijnt het juist, dat het leven van hen, die worstelen om licht en waarheid, een leven is van zware zorgen en moeitevol. Wie oog heeft gekregen voor de majesteit van den Schepper, die ziet in deze wereld, dat het recht struikelt op de straten en dat de leugen als machtige despoot het leven der menschen, en der men- schen in hun gemeenschappen, drukt en kwelt. Daarom was het leven van Reydon een worsteling om het herstel van het geschon den recht in deze wereld. Met zijn helder verstand en zijn scher pen geest was het voor hem klaar dat er geen recht kon zijn voor het volk van Nederland, zoolang Luistert op Zondag 29 Aug. van 11.30 tot 11.45 over Hilversum I op golflengte 415 M. naar de stem der S.S. Onderwerp: „Uit het opleidingskamp Avegoor. Een dag uit het leven van een SJS.-man III". Alleen over de veiling. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat telers van fruit en met name van appelen en peren hun producten uitslui tend dienen aan te voeren op de veiling. Elke andere verkoop, in welken vorm ook, is verboden. Tegen telers, handelaren en consumenten, die de wettelijke voorschriften in dezen overtreden, zal streng worden opgetreden. Churchill naar Washington Naar de Britsche berichtendienst uit Quebec meldt, is daar officieel bekend gemaakt, dat Churchill zich in de eerste dagen van de volgende week naar Roosevelt in Washington zal begeven (D.N.B.) Interview met Smuts Vol gens den Britschen berichten dienst heeft de minister-president van Zuid-Afrika, generaal Smuts, in een interview verklaard, dat de oorlog „nog eenigen tijd" zal voortduren. Hij twijfelt er aan, of de oorlog in 1944 afgeloopen kan zijn. Wat het huidige verloop van den oorlog betreft, dat is een vraag, die men tot Quebec moet richten. Daar zijn alle „plannen" opgesteld. Omtrent Italië verklaarde Smuts dat dit zoo goed als uitgeschakeld is uit den oorlog. De sovjetunie, zoo zeide hij verder, heeft de Oekraine verloren en dus een groot deel van de basis van haar voedselvoorziening. Omtrent het Britsche imperialisme beweerde de minister-president, dat dit reeds meer dan een generatie ge leden heeft opgehouden te be staan. Tenslotte sprak Smuts nog over de Indische kwestie. Hij was van meening dat de Indiërs hun „min derwaardigheidscomplex" kwijt moeten raken. (DJN.B.) staat en maatschappij geleid wer den door de machten van geld en goud en zoolang God Mammom zetelde op zijn hoogen troon. Als trouw vaderlander en als scherp jurist doorschouwde hij reeds vroeg, dat het laat-Romeinsche recht, dat de grondslag was van het Nederlandsche staatsbestel, vervangen moest worden door ons oud-Nederlandsche Germaansche boerenrecht, zooals dat gegolden had in de oude boerendorpsge- meenschappen. Het opdelven van dit oude recht en dit maken tot den grondslag voor den opbouw van onze volkshuishouding, dat zag Reydon als zijn levenstaak. Er kan geen -echtstaas zijn als niet eerst de fundamenten zuiver zijn en recht. Vandaar zijn jaren lange strijd voor boerenland in boerenhand. Hij zag het; dat ons hoerendom de grondslag moest zijn van ons volksleven en dat alleen herstel van het boerenerf- recht de machten van wereld concerns en geldmagnaten ken breken. Dan pas kunnen de grond slagen worden gelegd voor een vrij volksleven hier in deze lan den. Zijn grootste kracht ont plooide hij, toen hij als hoofd van de hoofdafdeeling „Volk en bo dem" van den Nederlandschen Landstand de grondslagen kon leggen voor dit rechtsherstel. Hij deed dit in een tijd toen alles wankelde en kreunde. Hij deed dit te midden van een wereld, die hem niet begreep en hem nog niet begrijpt. Als een eenzame worste laar werkte hij zich door alle moeite en zorg en onverstand heen. Als eens de vredesklokken lui den in ons vaderland en als eens de vrije boer zal staan op zijn eigen g:-ond en deze grond veilig is gesteld voor de boerengeslach ten, dan zal het hoerendom van Nederland naar Lunteren komen en een eiken krans leggen op het graf van dezen held, die gevallen is als offer voor volk en vader land in deze zoo zware tijden. Door de familieleden, vrienden en omstanders werden bloemen in de groeve gestrooid. Passen voor Nederlanders in het buitenland - Van officieele zijde wordt medegedeeld, in aanvulling op het bericht van 9 Aug. j.l., dat Nederlandsche burgers, die verblijf houden in de bezette gebieden van België of Frankrijk, zich voor het verlengen van passen of verkrij ging van nieuwe passen kunnen wenden tot de bevoegde Neder landsche „Betreuungsstelle" in Brussel, Parijs en Marseille. Voor het betreden en verlaten van afgebakende en door verbods borden aangegeven gebieden btf Den Helder. IJmuiden, Scheve- ningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den bevelhebber der weermacht in Nederland een bijzondere vergun ning noodig, die verstrekt wordt door den plaatselijken militairen bevelhebber of in uitzonderings gevallen door den bevelhebber der weermacht in Nederland. De ver gunningen moeten tijdig en schriftelijk worden aangevraagd bij de plaatselijke Nederlandsche politie-autoriteit in het betref fende gebied en wel bij de politie- presidenten in Den Haag en Rot terdam, resp. bij de burgemeesters van Velzen en Den Helder, waar bij de bewijsstukken, welke de noodzakelijkheid motiveeren, moe ten worden ingeleverd of getoond. Rijksduitschers of burgers (Ange- hörige) van het protectoraat Bo- hemen en Moravië moeten de vergunningen aanvragen bij den voor het gebied bevoegden ge volmachtigde van den Rijkscom missaris (politie-officier). Burgers, die in dienst zijn van een binnen het afgesloten gebied liggende instantie van de weer macht, Waffen-S.S., Duitsche po litie, O. T. enz. of werk moeten gaan verrichten in opdracht van deze instanties, moeten tot deze instanties een aanvraag richten. Zij, die werkzaam zijn bij grootere bedrijven, welke voor de bewape ning werken, moeten .alvorens zij hun aanvraag indienen, bij hun bedrijfsleiding vragen, of deze be voegd is tot het in ontvangst ne men der aanvragen. Vergunningen kunnen slechts verleend worden op dringende mi litaire, algemeene economische, administratieve of politieke gron den. Met persoonlijke redenen, zooals familiebezoek, kan in be ginsel geen rekening worden ge houden. Slechts in bijzondere uit zonderingsgevallen (overlijden, ziekte, waarvan het levensgevaar lijk karakter is aangetoond) kan er acht op worden geslagen, in dien de omstandigheden het toe laten. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat de bewoners der afgeslo ten gebieden ook voor het verla ten der gebieden een vergunning noodig hebben. De vergunningen zijn slechts geldig, indien zij wor den getoond te zamen met een officieel legitimatiepapier, waarop een foto van den houder voor komt. Personen, die in de toekomst nog uit deze gebieden geëvacueerd worden, moeten de hun verleende vergunningen bij het weggaan in leveren bij de plaatselijke poli tie-autoriteit. Den Haag, 28 Augustus 1943. Der General-Kommissar für das Sicherheitswesen, RAUTER, SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkof heeft de SS-pantsergrenadierdi visie „Das Reich" in den aanval zoowel als bij den afweerslag bijzonderen roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke gevechtswagens stuk. Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waf- fen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkonunando Deen Haag, Korte Vijverberg; Amsterdam, Dam 4. Chauffeurs vallen onder de overwerkbeschikking - De ge machtigde voor den arbeid heeft, op verzoek van het Nederlandsche Arbeidsfront, een beschikking uit gevaardigd, waarbij zijn overwerk beschikking Nr. 1 zoodanig wordt aangevuld, dat zij, met ingang van 30 dezer, mede van kracht wordt voor arbeid, waarop de rijtijden- wet van toepassing is. Hiermede zijn de chauffeurs dus ook onder de werkingssfeer van de overwerk beschikking gebracht. Als overwerk in den zin der overwerkbeschikking is thans be schouwd alle arbeid in fabrieken of werkplaatsen in den zin van de arbeidswet, alsmede alle arbeid waarop de stuwadoorswet, de steenhouwerswet of de rijtijden- wet van toepassing is en welke wordt verricht boven het bij of krachtens de desbetreffende wet daarvoor vastgestelde normale maximum-aantal uren per week. Honderdjarige overleden - In den ouderdom van 100 jaar en maanden is de oudste Inwoner van Nieuw Leuzen (Ov.), de heet B. J. Stroink, overleden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1