oorgang Vrijdag 27 Augustus 1943 I?o. 25585 J1TENLAND estand aan het stelijke front. Dr. Göbbels over „De onvervangbaarheid van de vrijheid". VERDUISTEREN: Pakjes voor vrijwilligers RECHTZAKEN Clandestiene slachters zwaar gestraft. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïeele toestand aan het front wordt in Duit- aire kringen, naar de orresponaent van het ;rklaart, met algeheel i beoordeeld, ijft: Te Berlijn is men rtuigd, dat de diep ge- •de af weerzone aan het front, zelfs indien op plaatsen nog correcties Drden aangebracht, tot des doods zal worden wisjewistische offensie- iit jaar. Uit de formu- ,n het bericht van het van de weermacht over ten aan de drie zwaar - Mioes, Isjoem en Char- nen gemakkelijk de nog ige aanvalspogingen der :n, doch nog beter de n den Duitschen afweer rbij de intusschen uit- 'erkorting van het front voordeel voor de Duit- &leiding blijkt, erband trekken te Ber- Ingelsche stemmen de die meer en meer op ische verliezen der bols- vijzen en de Britsche meening er op schijnen ereiden, dat de sovjet- n niet alleen het doel ikt hebben, doch zelfs ieve kracht der sovjets •hand beginnen te ver- Hierdoor zou het van zijde van het begin af :1de oordeel bevestigd at de strijd in het Oos- Èjtageslag is van de ï/metingen. cht weken hebben de en noodig gehad om in delijken sector en in het n Orel en Charkof onge- JVi. op te rukken. Door a divisies in den strijd te n deze terreinwinst wor- ild, zonder hierdoor stra- t beeld van het Zuide- it laat staan dan van le front in het Oosten op wijze te veranderen, wijfeld geweldige aan- der bolsjewistische igades vermochten niet afweermuur van het front been te breken. ;er gingen dagelijks 320 >r de bolsjewisten ver lo rt 5 Juli hebben de bols- een terreinwinst van on- 5.000 vierk. kilometers, dertigste deel van de Ukraine, met een verlies millioen dooden, gewon- evangenen betaald. Hier- agt het verlies aan mate- :en voor de bolsjewisten faerbrigades. Uit alle ingen sedert het begin olsjewistische offensieven delijk, dat de bolsjewisten eldige krachtsinspannin- iezen omvang op den t kunnen volhouden. van Duitsche gevechts- ïn. Duitsche formaties 'liegers hebben met hun j op het vijandelijke ra- tagsverkeer, naar aan •B. wordt medegedeeld, iewisten de laatste dagen gevoelige verliezen toe- In het achterwaartsche 'n het centrale Oostelijke 'offen de bommen van gevechtsvliegers vier 'ansporttreinen, waarvan het benzine, een tweede jer, was geladen. Onder tploffingen brandden de volkomen uit. Op een vrij spoorwegknooppunt ten 'an Charkof werden twee ransporttreinen door de reeksen der Duitsche ge- egers vernield. Gevange nen verklaard, dat vaci ansporttreinen slechts 9 .leven zijn gebleven. Bij Ming van een door den ■erk bezet boschkamp zijn annen vernield en een avitailleeringsopslagplaats 1 geworpen. Bij het bom- nt op een bolsjewistisch vliegveld vernielden Duitsche vlie gers in scheervlucht alle stil staande vliegtuigen. Aanval op Parijsche omgeving. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht heeft Dinsdag j.l. om streeks 19 uur opnieuw de Parij sche omgeving gebombardeerd. Onder de burgerbevolking vallen slachtoffers te betreuren, wonin gen werden vernietigd. (Ofi). Ook Pompei getroffen. Tij dens de jongste vijandelijke lucht aanvallen op de omgeving van Napels werd naar de „Tribuna" meldt, niet alleen de historische stad Pompei, doch ook het opgra- vingsgebied van de eeuwen lang bedolven oude stad getroffen. Door een bom werden een buiten muur van het museum en de tempel van Venus vernield. (D.N.B.) Himmler aanvaardt zijn ambts bezigheden. De Duitsche rijks minister voor binnenlandsche za ken, Henrich Himmler, heeft zijn ambtsbezigheden aanvaard. Staatssecretaris Stuckart ont ving in het ministerie van bin nenlandsche zaken den Reichs- führer-SS Himmler en stelde de ambtenaren, afdeelingsleiders en referenten aan hem voor, die Heinrich Himmler allen de hand schudden. Vervolgens sprak de Reichsfiihrer-SS Himmler tot zijn medewerkers over hun verant woordelijkheid en plichten. Tevoren had de tot rijksprotec tor van Hohemen en Moravië be noemde rijksminister dr. Frick afscheid genomen van het perso neel van het tot nu toe door hem geleide ministerie van binnen landsche zaken. Hij herinnerde daarbij aan de trouwe medewer king van zijn arbeidskameraden en sprak de verwachting uit, dat het personeel ook in de toekomst met dezelfde trouw voor de eind overwinning, voor Führer en rijk, zal arbeiden. (D.N.B.) Besprekingen tusschen Hoare en Franco. Het Spaansche vice- secretariaat voor volksopvoeding heeft betreffende een eenige da gen geleden tusschen den chef van den staat, generaal Franco, en den Engelschen ambassadeur in Madrid, sir Samuel Hoare, ge voerde besprekingen de volgende verklaring uitgegeven „Volgens berichten uit officieele kringen zijn de tusschen den En gelschen ambassadeur en den staatschef in la Coruna gevoerde besprekingen gedragen geweest door een hartelijken toon. Twee interessante feiten kunnen als resultaat van het bezoek, waartoe sedert langen tijd een voorstel was gedaan en dat de Britsche ambas sadeur voor zijn vertrek naar Engeland heeft gebracht, in het licht gesteld worden: 1. De door Groot Brittannie gegeven garanties voor de onaf hankelijkheid en de integriteit van het Spaansche territoriale gebied, der Spaansche koloniën en van het Spaansche protectoraat 2. Het volstrekte ontbreken van bedreigingen of vooringenomen heden en ontoegeeflijkheid, die de vrijheid van handelen der regee ring zouden kunnen benadeelen en waarover de pers van eenige landen voorbarig en tendentieus berichten gepubliceerd heeft. De vertegenwoordiger van Gr. Brit- tannië en generalissimus Franco herhaalden wederkeerig hun voor nemen om de vriendschap tus schen de beide landen mogelijk te maken en de betrekkingen te i'.itensifieeren. (D.N.B.) Erkenning Fransche dissiden ten-regeering. De regeeringen van Engeland, de Ver. Staten en de sovjet-unie hebben de Fran sche dissidenten-regeering te Al giers erkend. Canada en Brazilië hebben zich daarbij aangesloten. In de verklaring van president Roosevelt over de erkenning van het Fransche comité te Algiers wordt volgens Reuter o.a. gezegd: Deze verklaring beteekent niet een erkenning eener regeering van Frankrijk of van het Fransche imperium door de regeering der In een artikel in „Das Reich" schrijft dr. Göbbels onder het op schrift „De onvervangbaarheid van de vrijheid" o.a.: Het gaat in den oorlog ten laatste steeds om de vrijheid. Het behouden en verzekeren van de vrijheid voor een volk moet steeds het hoogste doel zijn van politiek en oorlogvoering, want de vrijheid is de wortel van het nationale leven. Al het andere, dat een volk in den oorlog verliest, kan ver vangen worden, de vrijheid alleen is onvervangbaar. Wanneer deze verloren gaat verdwijnt ook defi nitief de mogelijkheid tot voort zetting van de nationale geschie denis van een volk. Ook in dezen oorlog strijden wij derhalve in de eerste en in de laatste plaats om onze vrijheid, die aangevallen is en bedreigd wordt en dus verde digd moet worden. Al naar het temperament van den beoordeelaar wordt het be grip vrijheid verschillend beoor deeld. De orgie der inwendige vrij heid van November 1918 en daar na hebben de Duitschers met een buitenlandsch politieke slavernij zonder weerga zeer duur betaald. Het moet dus wel zóó zijn dat de vrijheid van een volk naar buiten steeds met een zekeren dwang naar binnen gekocht wordt. Dat geldt vooral in den oorlog. Het Duitsche volk kan slechts door harde tucht, dsicipline, gehoor zaamheid en trouw omhoog ko men. De oorlog is één groote dwang, die meer of minder eiken afzonderlijken staatsburger treft. Hij staat echter boven alles.Wordt de oorlog gewonnen, dan is alles gewonnen, zou hij verloren wor den, dan zou ook alles verloren zijn. Wij staan in dezen oorlog tegenover een "vijandelijke coalitie die haar vernietigingsplannen te gen het Duitsche volk niet ver bergt. Haar strijd tegen ons heeft, zooals toegegeven, niets van doen met de afwyzing van onze poli tieke zienswijze of ons staatkundig regiem. Zij heeft uitsluitend onze vrijheid ten doel en dus het wezen van ons nationale leven. Het behoeft niet gezegd, dat er met dergelijke plannen geen over eenkomst mogelijk is. Wij hebben nog nooit in onze geschiedenis tegenover een zoo doodelijk ge vaar gestaan als thans. Doch ook nooit was het besef van dit gevaar bij het Duitsche volk zoo levendig als in dezen oorlog. Iedere Duit- scher weet, dat wij aan dezen oorlog slechts door een overwin ning een einde mogen maken. De minister wees er opnieuw op, dat de voorwaarden voor de overwin ning vrijwel uitsluitend van Duit sche zijde aanwezig zijn. De vijand weet heel goed, dat hij door militaire acties den Duitschers de grootere kansen op een overwin ning niet kan ontnemen. Daarom richt hij ook zijn aanval op het Duitsche oorlogsmoreel, waarvan hij hoopt, dat dit hem te hulp zal komen. Daarover heeft echter niet de vijand te beslissen, doch het Duitsche volk. Het Duitsche volk ziet de problemen thans nuchter en zonder hun politieke dwang uit het oog te verliezen. Of wij lossen deze problemen op, of de vijand coet het op onze kosten. Wij staan in dezen oorlog voor een nieuw begin van onze groote nationale nolitieke ontwikkeling. Gelukt het de tegenpartij niet ons te verdrijven uit den kring dei- wereldmachten. dan zijn wij er definitief boven op. Gelukt het ons niet het klaar te spelen, dan zou alles tevergeefsch zijn ge weest. Wij hebben bij de vervul ling van onze taak inderdaad te beslissen over ettelijke eeuwen van onze komende ontwikkeling. De poging daartoe kan bij een mis lukking later niet herhaald wor den. Het gaat in dezen oorlog on herroepelijk om de laatste poging. Uit dit inzicht putten wij de kracht tot strijden en werken als ging het dagelijks om ons leven. In waarheid is dit ook zoo. Eens zal de tijd komen, dat aan alle zorg een einde komt. Wan neer eens de wapens zullen zwij gen. zullen de volken de balans opmaken. Dan heeft wat zij heb ben geleden niet veel waarde meer, doch slechts dat wat zij be reikt hebben. Wij moeten thans geheel ons denken en handelen ernaar richten om op dat uur aan den kant van den winnaar te staan. Het Duitsche volk heeft in dezen oorlog reeds zooveel geor- ferd en gedragen, dat het ook het nog ontbrekende eraan toevoegen zal. Onze eerzucht moet thans zijn met een opgeruimd hart te geven wat wij vervangen kunnen, doch nooit te verliezen, wat onvervang baar is. Uiteindelijk is slechts de vrijheid onvervangbaar. (D.N.B.). Ver. Staten, zij beteekent alleen de erkenning van het Fransche comité „binnen de specifiek door den oorlog gestelde grenzen". D.N.B.) Eischen der Engelsche commu nisten. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de commu nistische partij van Engeland een verklaring afgelegd in verband met de conferentie te Quebec. In deze verklaring wordt onder meer geëischt het onmiddellijk bijeen roepen van het parlement en de vorming van een tweede front in West-Europa, alsmede een confe rentie tusschen Engeland, de sov jet-unie en de Vereenigde Staten voorgesteld. De minister-president wordt uitgenoodigd de Britsche regeering te versterken door de benoeming van een bekwaam man, die vastbesloten is, het bondgenootschap met de sovjet unie tot in zijn „laatste conse- auenties" ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) UitwisseUng van Japansche en Amerikaansche burgers. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een tweede uitwisseling van Japansche en Amerikaansche staatsburgers en Chileensche ambtenaren aange kondigd, die half October in Goa zal plaats vinden. In de aankondiging wordt ge zegd, dat in totaal ongeveer 1500 burgers van verschillende staten voor de uitwisseling in aanmer king komen. Het Japansche schip Teia Maroe en het Zweedsche schip Gripsholm zullen voor de uitwisseling worden gebruikt. (D.N.B.) van hedenavond 20.45 uur tot morgenochtend 6.30 uur De maan kwam heden op om 3.07 uur en gaat onder te 19.11 uur. Verklaringen van Soeng - Uit Lenden wordt gemeld: De mi nister van buitenlandsche zaken van Tsjoengking heeft voor zijn vertrek naar Amerika voor pers vertegenwoordigers in Londen ver klaringen afgelegd. Naar het weekblad „News Review" mede deelt, heeft Soeng toegegeven, dat Tsjoengking midden in een ern stige financieele crisis steekt. Het betreft een inflatie in den volsten zin van het woord. Onder de voortdurende prijsstijgingen lijden de bevolkingslagen, wier levens onderhoud op vaste salarissen en loonen gebaseerd is, het meest, aangezien hun inkomsten zich niet aanpassen aan de ontwikke ling. Het verlies van de Birma- route, aldus heeft Soeng verder verklaard, is een zware slag. In het China van Tsjoengking is practisch gebrek aan alles, ter wijl de toevoerwegen of wel zeer slecht of volkomen door de Ja panners geblokkeerd zijn. Ook in het binnenland is het verkeers wezen zoo goed als geheel niet ontwikkeld, waaronder de ravitail leering zwaar lijdt. Tot Juni 1941 heeft Tsjoengking nog een groot deel van zijn behoefte uit de sovjet-unie kunnen betrekken. Daarna echter hebben de sovjet autoriteiten rondweg verklaard, dat zij alles wat zij produceerden zelf noodig hadden en niets meer aan Tsjoengking konden leveren. (D.N.B.). Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede snelle verzending van brie ven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang; Naam: Veldpostnummer of adres:.... Zij hadden vleeschvoorziening in gevaar gebracht. De als gevolg van den corlog bestaande schaarschte aanvleesch is voor onverantwoordelijke ele menten aanleiding geweest om, door clandestiene slachtingen en den verkoop van' het zoo verkre gen vleesch tegen krankzinnig hooge prijzen, goede zaken te ma ken. Het Obergericht te 's-Gra- venhage heeft in een aantal pro cessen in de laatste maanden een vrfj groot aantal personen, dat op deze wijze de vleeschvoorziening ten nadeele van de Nederlandsche bevolking in gevaar heeft ge bracht, tot zware tuchthuisstraf fen veroordeeld. Verscheidene personen in de buurt van Culemborg hadden zich vereenigd om vee uit de weide te stelen, het clandestien te slachten en het vleesch met winst te ver- koopen. Zij hebben verscheidene schapen uit de weide ontvreemd, de dieren ter plaatse geslacht en onderdeelen ervan medegenomen en verkocht. Bijzonder verwerpe lijk was in dit geval het feit. dat zij het vleesch voor een groot deel eenvoudig op de weide lieten lig gen, zoodat het bedierf. Ieder dezer personen is, al naar gelang van zijn medeplichtigheid wegens vergrijpen tegen het economische leven in oorlogstijd, veroordeeld en wel één tot vier jaar, twee ande ren tot twee jaar, een vierde tot een jaar tuchthuisstraf. Drie inwoners uit Zuilichem kochten schapen tegen te hooge prijzen, slachtten deze op clande stiene wijze. Ieder hunner is ver oordeeld tot twee jaar tuchthuis. Verscheidene veehandelaren en slagers uit Baarn kochten en ver kochten vèe met het doel dit clan destien te laten slachten; zij slachtten ook een aantal koeien op clandestiene wijze. Zoowel de handelaren als de clandestiene slachters en eenige personen, die zich alleen hadden beperkt tot den wederverkoop van het door clandestiene slachtingen verkre gen vleesch, werden tot zware tuchthuisstraffen veroordeeld.Drie van hen kregen vijf jaar tucht huis. Anderen twee jaar, een Jaar en een half jaar tuchthuis; die genen, die alleen kleine hoeveel heden vleesch hadden wederver- kocht, kregen gevangenisstraffen van een jaar tot tien maanden. Deze strenge straffen hebben inderdaad ten gevolge gehad, dat de clandestiene slachtingen iets verminderd zijn. Ook in de toe komst zal de strafvervolging van dergelijke misdaden zeer scherp zijn, daar dit met het oog op de moeilijke vleeschvoorziening in het belang van het Nederlandsche volk absoluut noodzakelijk is. Veelal verkeert men in het on zekere over de vraag of alleen reeds een bemiddeling bij den verkoop van het van clandestiene slachtingen afkomstige vleesch als een misdaad tegen het econo mische leven in oorlogstijd geldt. Een misdadiger ten aanzien van het economische leven in oorlogs tijd is iedereen, die schaarsche levensmiddelen, hetzij zelf direct aan de stelselmatige levensmidde- lenvoorziening onttrekt, hetzij be middeling verleent bij den ver koop van dergelijke schaarsche levensmiddelen om door het ver- hoogen van den prijs zichzelf t« verrijken. 1

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1