lieuw Sovjet doorbraak-pogingen verijdeld ike kerels melden zich nu voor Walfen-S.S. en de Landwacht Ie Jaargang Vrijdag 20 Augustus 1943 No. 25579 DUITSCH teRMACHTBERICHT DE STEM DER S.S. Pakjes voor vrijwilligers. VERDUISTEREN: BINNENLAND De nieuwe bonnen. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Lteren deelde het Duitsche Ibevel mede: den op 16 Juli begonnen tn afweerslag aan het Koe- Druggehoofd hebben de onder van generaal-veldmaar- von Kleist en van den |aal der pioniers Janicke de Duitsche en Roemeen- troepen de tot en met 12 stus voortdurende door gingen van 17 infanterie- s. 2 pantserbrigades en 3 Jerregimenten der sovjets in gevechten afgeslagen en frijand zeer zware, bloedige en toegebracht. Aan dit af- ucces hebben formaties van uitsche luchtmacht onder I van luitenant-generaal Un- ein en formaties van de Roe- feche luchtmacht onder bevel Jeneraal Cheorghiu deel. het Mioesfroni ging de in het gebied van Koeibis- na hevige voorbereiding de artillerie, opnieuw tot den over. Bij Isjoem zette hij orbraakpogingen met sterke krachten voort. In beide ken sloegen onze troepen in pwerking met de luchtmacht emeensche slagvliegtuigen |nvalsgolven van den vijand ale gevechten bloedig af. den centralen sector van het bleven de bolsjewisten met pelende sterkte aanvallen, gingen van den vijand om stellingen te doorbreken, kfen. Ook bij Staraja Rüssa het Ladogameer stortten ülsjewistisehe aanvallen met vare verliezen ineen. |tsche bergjagers wierpen in ouhi-sector den ook gisteren uw aanstormenden vijand zware verliezen terug. In gevechten werden zonder verliezen 21 vijandelijke uigen neergesohoten. 18 Augustus verloren de visten 284 tanks. In de afge- 2 dagen verloren zij 168 uigen. Vakingsstrijdkrachten van de he brachten in den nacht jl7 op 18 Augustus in de Zee of 2 bolsjewistische motor- hneerbooten tot zinken. In de pen van het Visschersschier- vernietigden snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen bolsjewistische kustvrachtschepen. Van 10 Juli bot het einde van dea strijd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strij dende formaties van alle onder deden der weermacht en van alle wapens den Amerikaansch- Britschen legers zware verliezen toegebracht. Behalve een groet aantal gevangenen verloor de vijand ongeveer een derde van zijn in den strijd geworpen troe pen aan dooden en gewonden. Vernietigd of buit gemaakt werden 383 pantserwagens en ge pantserde verkenningswagens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vliegtuigen en 11 vrachtzeil- vaartuigen. 61 voor het meeren- deel met manschappen of oorlogs materiaal geladen transportsche pen met een gezamenlijken in houd van 290.100 ton, alsmede een kruiser, 7 torpedojagers, 3 korvet ten en talrijke motorkanonneer- booten en kleinere oorlogsvaar tuigen werden tot zinken gebracht Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- of transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 278.750 ton zoo zwaar be schadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. In de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het "asteland met kleine schepen overgebracht ongeveer 17.000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10.000 auto's, alsmede alle Duitsche en Italiaansehe troepen met alle wapenen en oorlogs materiaal. j'enslotte werden meer dan 4000 gewonden teruggebracht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gister nacht bij een aanval in de wate ren van Bizerta bomtreffers ge- Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 m. naar de Stem der SS. Onderwerp: ,.SS-opleidingskamp Avegoor 2; een dag uit het leven van een SS-man". Vrijwilliger». Ben der nxan- l|i «en veroverde tank. Hf) houdt and in het gat, dat door een a' van den .Tijger" U geslagen SS PK Zschaekel-O-H-P m SS-Ersatzkommando deelt Iedere gezonde Nederlan- 1 oen leeftijd van 17-45 jaar. kan zich vrijwillig bij de hieron der vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde uaaaoin pueiiopaN tn uatrapaj blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.: 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huls'. Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur, Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede snelle verzending van brie ven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met Inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: plaatst op een oorlogsschip, 25 transportschepen met een geza menlijken inhoud van meer dan 100.000 ton en landingsvaartuigen. In de Straat van Messina werden door luchtdoelgeschut der lucht macht 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de ochtendschemering van heden kwam het voor de Neder - landsche kust tot een gevecht tusschen de bewakingsstrijdkrach ten van een eigen convooi en Britsche torpedomotorbooten. De vijand verloor bij zijn vruchtelooze aanvallen een torpedomotorboot, 3 andere werden door artillerie treffers beschadigd. Bij gewapen de verkenning en vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vijandelijk koopvaar dijschip van 5000 ton in brand gebombardeerd en 4 Britsch- Amerikaansche bommenwerpers, waaronder 2 groote vliegbooten, neergeschoten. In den nacht van gisteren is bij stoorvluchter. van enkele vijande lijke vliegtuigen in het West- Duitsche grensgebied een vlieg tuig neergeschoten. „Propaganda-oorlog zonder weerga" tegen Duitschland Een door de anti-asmogendheden voorgenomen „propaganda-oorlog zonder weerga", die zich tegen Duitschland richten en Duitsch- lands moreele vermurwing moet bewerkstelligen, wordt door de Duitsche pers gekenmerkt als de laatste hoop der Engelschen en Amerikanen, om den oorlog een keer te geven in hun voordeel. In herinnering aan onze erva ringen uit den eersten wereldoor log, zoo schrijft hierover de Voelkischer Beobachter, bezitten wij een tegengif, dat tegen het thans uitgebazuinde offensief in woord en schrift even doeltreffend is als het de tot dusver gedane pogingen van dezen aard jam merlijk heeft laten mislukken. Het blad herinnert aan de tegenstel ling tusschen agitatieparolen der geallieerden en hun werkelijke voornemens, nX de door hen na gestreefde vernietiging van de vrijheidslievende volkeren. Het parool van de Engelsche en Ama- rikaansche leiders der voorlich ting Brandon Bracken en Elmer Davies b.ewijst, zoo wordt verder gezegd, in de eerste plaats één ding: het inzicht der geallieerden, dat zij op een overwinning der wapenen niet behoeven te reke nen. Een volk als het Duitsche, dat de school van 1918 en van Versailles heeft doorloopen, wordt echter geen geschikt object voor dergelijke influisteringen. Het heeft geleerd uit de geschiedenis en geeft al zijn kracht aan de eindoverwinning, zonder zich door vreemde inblazingen op een dwaalspoor te laten brengen. Een tweede maal, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, kan men een volk niet op dezelfde wijze berooven van de vruchten van zijn strijd en prestatie, en in Duitschland is thans geen bodem meer aanwezig voor alle mogelijke influisteringen die van vijande lijke zijde worden uitgedacht. De barbaarsche daden der Engel schen en Amerikanen, vooral de bommenterreur tegen de burger bevolking en de waarden der Europeesche beschaving, zijn de taal die het Duitsche volk heeft leeren verstaan. Het is besloten om ter wille van zijn bestaan en zijn levensrechten te antwoor den met de eenige taal die den tegenstander toekomt: het zwaard. (D.N.B.). De positie van Rome Een antwoord van de regeeringen te Londen en Washington op de proclamatie van Rome tot open stad door de regeering-Badoglio is tot dusver niet ontvangen. Der halve blijft de toestand voortdu ren, dat Rome eenzijdig door de Italiaansehe regeering tot open -stad verklaard is, terwijl door den vijand geen verklaring is afge legd, zoodat volkenrechtelijk de proclameering tot open stad nog geen formeele kracht heeft. In Romeinsche politieke krin gen wordt er op gewezen, dat een weigering van den vijand, de ver klaring der Italiaansehe regee ring te onderzoeken, zóó moet worden uitgelegd, dat het tot open stad verklaren van Rome wordt beschouwd als een belem mering voor de verwezenlijking van het Anglo-Amerikaansche doel bij de vernietiging van alle Europeesche cultuurschatten, een houding, die, naar men te Rome verklaart, overeenstemt met het doel en de plannen van de Sov jet-Unie. (D.NJB.) Dom van Milaan opnieuw be schadigd Gedurende den lucht aanval op Milaan in den nacht van 13 op 14 Aug. is ook de voor gevel van den dom beschadigd. Twee deuren van den dom wer den door bommen weggerukt, ter wijl in het groote bronzen por taal een gat werd geslagen. Brandbommen, die in de koornis terecht waren gekomen veroor zaakten brand in het koorge stoelte en op het hoofdaltaar. Ook het aartsbisschoppelijke en het koninklijke paleis werden wederom getroffen. De koepel van het wereldberoemde Scala-thea ter werd door brisantbommen doorboord, die tevens enkele rijen loges vernielden. Het ver nielingswerk werd door brand bommen voltooid. (D.N.B.) Graan en levensmiddelen voor Griekenland In de haven van Piraeus zijn de in dienst van het Internationale Roode Kruis va rende Zweedsche schepen ..For mosa" en „Yarrowonga" aange komen met een lading van 16000 ton graan en andere levensmid delen voor de Grieksche bevol king. De aankomst van deze schepen maakt het mogelijk het tijdelijk verlaagde broodrantsoen weer te vergrooten. (D.N.B.) De besprekingen te Quebec DeBritsche berichtendienst meldt uit Quebec, dat Churchill en zijn echtgenoote, president Roosevelt en de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Eden. Woensdagavond hebben deelge nomen aan een diner, dat de Canadeesche minister-president Mackenzie King namens de Ca nadeesche regeering heeft aan geboden. Onder de Britsche gasten be vonden zich voorts de dochter van Churchill, veldmaarschalk sir John Dill, generaal sir Alan Brooke, admiraal sir Dudley Pound, luitenant-generaal vaij de luchtmacht sir Charles Por tal lord Louis Mountbatten. ge neraal sir Hastings Ismay en sir Alexander Cadogan. Van Ameri- kaansche zijde namen aan het diner deel generaal George Mars hall, generaal Henry Arnold en admiraal William Leahy. (D.N.B.) Arbeidsregeling in de V.S. President Roosevelt heeft den di recteur van het bureau voor economische stabiliteit gemach tigd tot het nemen van maatre gelen, die vakvereenigingen en werkgevers dwingen zich te on derwerpen aan de beslissingen van het bureau voor oorlogsar- beid. De belangrijkste maatrege len zijn de volgende: Wanneer een werkgever zich niet schikt naar de aanwijzingen van het bureau voor oorlogs- arbeid, kan zijn bedrijf door de regëering in beslag en onder be heer genomen worden. Indien minder drastische maat regelen mogelijk zijn, zonder dat de oorlogsproductie daardoor wordt geschaad moet de overheid controle oefenen op de contrac ten alsmede op het gebruik van grondstoffen en brandstof. Indien een vakvereeniging zich niet schikt naar de aanwijzingen, van het bureau, de arbeiders tot staking oproept en bemiddelings pogingen geen resultaat hebben, dan wordt het bedrijf door de regeering overgenomen en be heerd. De werkwilligen worden beschermd. Zoolang de vakver eeniging niet bereid is zich te schikken, kan de regeering haar de voordeelen en rechten ontne men, welke zij geniet krachtens overeenkomsten met de werkge vers. Arbeiders, die staken of zich weigeren te onderwerpen aan de bevelen van het bureau voor te werkstelling in oorlogstijd, stel len zich aan zware straffen bloot. (D.NJ3.) Van hedenavond 21 uur tot morgenochtend 6.15 uur De maan ging onder te 12.17 u. en komt weer op om 23.25 uur. geldigheidsduur vleeschbonnen verlengd. Nieuwe vleeschbonnen worden nader bekend gemaakt. Voor de periode van Zondag 22 Augustus tot Zaterdag 4 Septem ber zijn de volgende bonnen gel dig verklaard: De bonnen 35 en 36 voor de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen (en toeslag), melk en taptemelk 636 en 637 voor bloem, 638 voor 125 gram gemengd meel, 639 voor 125 gram gort, 640 voor vervangingsmidde len, 641 voor 150 gram kaas, 642 voor 2 kg. extra aardappelen, 643 voor 250 gram jam, 644 voor 500 gram suiker, 34a voor 125 gram boter, 34b voor 125 gram marga rine, 35 versnaperingen voor 100 gram suikerwerk, 35a kindervoed- sel voor 250 gram gort, 35b kin- dervoedsel voor 250 gram rijst. 35 tabak voor 1 rantsoen tabakswa ren en 36 tabak voor I rantsoen sigaren. Bon 32 voor boter blijft geldig tot 7 September. De aandacht 'van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat de bonnen thans gedurende 2 weken geldig zijn, zoodat daar op na 4 September niet meer mag worden gekocht. Tevens wordt er nog op gewezen, dat de handela ren niet verplicht zijn om voor de artikelen brood, beschuit, aardap pelen, melk en taptemelk reeds in de eerste week van dit tijdvak op het tweede bonnummer af te leveren. Over de bonaanwijzing voor vleesch worden afzonderlijke me- dedeelingen gedaan. Voor havermout werd geen bon aangewezen. In plaats daarvan kan op bon „algemeen 638" een hoeveelheid van 125 gram ge mengd meel worden gekocht. Vermicelli werd ditmaal niet be schikbaar gesteld, aangezien voor het geheele rantsoen van 100 gram reeds gedurende het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus een bon werd aangewezen. Het geheele rantsoen vervangingsmid delen kan van 22 Augustus tot en met 4 September op 'bon „alge meen 640" worden betrokken. Op bon „versnaperingen 35" wordt het derde rantsoen van deze periode beschikbaar gesteld. Hierop kan uitsluitend 100 gram suikerwerk worden betrokken. Bon „tabak 35" geeft recht op het koopen van één rantsoen si garetten, cigarillos, sigaren of tabak. Het rantsoen tabak is in middels, zooals bekend, tot 20

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1