OESPRAAK VAN Dr. GOBBELS DE VERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS ste Jaargang Donderdag 19 Augustus 1943 No. 25578 Toespraak tot de Sicilianen. Nieuwe regeling met ingang van 23 Augustus VERDUISTEREN: BINNENLAND Bij onze arbeidsmannen in het Oosten. Opgepast: Schietoefeningen! EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN e leiders der rijkspropaganda- aux zijn Maandag en Dins- bijeen gekomen voor een ^vergadering te Berlijn, waar- vooraanstaande personen uit en staat spraken over ieele politieke vraagstukken, ral werden vraagstukken van luchtoorlog besproken, het middelpunt der vergade- stond een toespraak van sminïster dr. Göbbels. die een roerig beeld gaf van den poli- ren en militairen toestand aan eind van het vierde oorlogs- Hy gaf een uiteenzetting de posities, die Duitschland dusverre heeft veroverd en in de voordeelige positie ngen, dat het den oorlog kan ren op veel meer dan 1000 1. afstand van kijn grenzen, het bezit van deze vuistpan- aldus dr. Göbbels kun- wij met rustig verteouwen de loverwinning tegemoet zien. :et belangrijkste probleem mde de minister den lucht- log, die het land aan een zware proef bloot stelt. Door de re- ring en door de energieke m hulp der bevolking wordt s gedaan om het leed van de ndelijke bomterreur zooveel ;elijk te verminderen. Tet thuisfront zal zich in het :f van zijn moreele meerder en zijn materieele kracht soldaten, die aan het front dhaftig strijden, waardig too- en het doel van den vijand, bres te slaan in ons moreel, ijöelen. Tegenover de tegen in die de oorlog in zijn tdurende schommelingen nu roor de eene, dan weer voor idere partij met zich brengt, de minister uiting aan zijn te overtuiging, dat niemand sr het Duitsche volk de ver- ide eindoverwinning uit han- kan nemen. (DJN.B.) GÖBBELS TE HAMBURG. [Ujksminister dr. Göbbels heeft ler dagen een bezoek gebracht Hamburg, teneinde de in de aangerichte schade op te nen en zich te overtuigen van stand der hulpmaatregelen de bevolking. Bij de bespre- gen, die hij met leidende in- nties der stad heeft gevoerd, ook rijksminister dr. Frick pwezig. een toespraak tot de bevol- verklaarde dr. Göbbels, dat hburg in het voorste front at in den oorlog, dien Duitsch- d's vijanden hebben ontketend [en de houding van het Duit- vaderland. In dien oorlog vooral moreel en houding de bevolking van waarde, mburg heeft door zijn stand- J'gheid op beslissende wijze grooten slag voor het strij de vaderland geleverd. Wat lens de dagen en nachten van [vijandelijke luchtterreur werd jesteerd is boven allen lof beven. Derhalve zal de ge- Ijedenis eens gewagen van de fteiderenswaardige houding bevolking, welker hart en navastigen moed niet werden •roken. Een volk dat vóór en [den oorlog een Westwall en Atlantik-wal heeft gebouwd, [na de overwinning in enkele vesjaren ook zijn steden her ben. Ook Hamburg zal dan ber en grootscher dan ooit fijzen. Tenslotte dankte de er de bevolking en haar wieider voor de onder de finjkste omstandigheden be an koelbloedigheid, takt en ndvastigheid. Het Duitsche zal nooit vergeten wat de ""brgers voor de vrijheid en J^pmsfc van het rijk moedig bereid tot offers op zich heb- genomen. (DJMB.) MOREDE VAN BADOGLIO w.6 der Italiaansche regee- Badoglio, heeft gisteren per Hu. volêende rede tot de frnanen gericht: r ^nanen, ik neem voor de eer ste maal het woord om mij te richten tot onze boven alles ge liefde broeders van het gemartel de Sicilië. Na een dappere ver dediging, welke den Duitsch Italiaansche troepen, die deze ver dediging moesten voeren, in de hoogste mate tot eer strekt, moest het heilige territorium van Sicilië met het oog op de geweldige superioriteit van den vijand in aantal en krachten, worden opge geven. Italië heeft reeds soortge lijk lijden doorstaan, dat echter nooit dit land terneer heeft ge bogen. Sicilianen, geen gebeurtenis zal u kunnen scheiden van de groote moeder, Italië. De banden, die y met Italië verbinden, zijn de krachten van het bloed. Gy, die door uw wonderbaarlijken strijd het aanvankelijke initiatief van onze onafhankelijkheid vrucht baar hebt gemaakt, zijt allen onze geliefde broeders. Het hart van eiken Italiaan is met u en bij u. Als chef van de regeering zal ik alle maatregelen treffen om het lijden van de naar het vasteland gevluchte Sicilianen te verlichten. Wanhoopt echter niet. Een volk dat de wereld een duizendjarige cultuur heeft geschonken, kan niet ten onder gaan, wanneer het zijn geloof behoudt. Ik, die uw zonen, die onder mijn commando moedig op alle slagvelden hebben gestreden, goed ken, weet zeker, dat gij allen dit geloof zult be houden. Weest sterk, Sicilianen. Het medegevoel van het Italiaan sche volk gaat naar u uit. Italië groet van ganscher harte en met geheel zyn ziel onze Siciliaansche broeders". In een rede vóór vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers heeft de Italiaansche minister van volksvoorlichting, ambassa deur Galli, den vastbesloten wil te kennen gegeven de eer en waardigheid van Italië met alle hem ter beschikking staande mid delen op grondslag van gelyk- berechtigheid tot het uiterste te verdedigen. Italië strijdt thans op Italiaanschen bodem voor het behoud en de redding der Euro- peesche cultuur van het wemld- gevaar van het bolsjewismeTbe vernieling van kerken, gedenktee- kenen en woonhuizen dient slechts het communisme, dat juist hoopt, dat de vernieling der ker ken tot algemeene goddeloosheid zal leiden. Vervolgens wees de minister op de groote komende taak van den Europeeschen wederopbouw en vroeg zich af, wie deze steden zou herbouwen, wanneer het niet zou gelukken het bolsjewistische wereldgevaar meester te worden. Het groote opbouwwerk Is de taak van de Europeesche toekomst. (D.N.B.). De conferentie der Duitsche Bisschoppen De president van het Duitsche episcopaat, kardi naal dr. Bertram, bisschop van Breslau, heeft, naar het D.N.B. meldt, op het allerlaatste moment met het oog op zijn geschokte ge zondheid moeten afzien van deel neming aan de bisschopsconfe rentie te Fulda. Het in rang oud ste lid van de conferentie, kardi naal Michael Faulhaber, bekleedt thans het voorzitterschap, althans voor den vorm. Hoofd en leider van de bijeenkomst is practisch de Berlijnsche bisschop graaf von Preysing, die ook den eersten dag de openingsrede hield, waarin hij wees op het naar verhouding groote aantal beschadigde en ver nietigde kerkelijke gebouwen tij dens den luchtoorlog. In verband met de uitbreiding van de arbeidstijden in het be drijfsleven, waardoor de moge lijkheid tot het doen van inkoo- pen in de winkels voor alle bij het arbeidsproces ingeschakelden zeer is verminderd is het wen- schelijk gebleken wijziging te brengen in de thans geldende regeling van de verplichte open stelling van winkels. De nieuwe regeling, die 23 Augustus a.s. in werking treedt, zal nu zoo zijn, dat in het zomer tijdvak de levensmiddelenwinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten zijn en alle andere winkels (behoudens de reeds bekende uitzondering t.w. drankzaken, kantoormachineza- ken, café's, apotheken e.d.) op Maandag van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur. In het wintertijdvak zijn de levensmiddelenwinkels verplicht om op alle werkdagen van 10 tot 18 uur geopend te zijn en de overige winkels (met dezelfde uit zondering). op Maandag van 13 tot 17 uur. Zaterdag van 10 tot 18 uur en de overige werkdagen van 10 tot 17 uur. De nieuwe regeling verschilt in zooverre van de thans geldende dat le. het zomertijdvak loopt van I Maart tot 1 November en het wintertijdvak van 1 Novem ber tot 1 Maarte 2e. De verplichte middagpauze van 13 tot 14,30 in het zomertijd vak vervalt; 3e. De levensmiddelenwinkels in het wintertijdvak tot 18 uur in plaats van 17 uur geopend moeten zijn en 4e. de overige winkels in het wintertijdvak des Zaterdags tot 18 uur in plaats van 17 uur ge opend moeten zijn. Aan de burgemeesters is de be voegdheid gegeven om voor de verschillende categorieën van winkels ontheffing van de ver plichting tot openstelling te ver- leenen voor een halven werkdag per week, vallende vóór of na 13 uur, echter niet op Zaterdag. Hierdoor zal het den winkeliers gemakkelijker worden gemaakt htm leveranciers te bezoeken, hun distributie-administratie bij te houden enz. De mogelijkheid, voor een groep van winkels een sluitingssregeling vast te stellen ter ondervanging van moeilijk heden, die voor de met personeel werkende patroons dier groep voortvloeien uit de hun door de arbeidswet opgelegde verplichting om hun personeel gedurende een halven werkdag per week vrij te geven, blijft bestaan. Het zal echter slechts mogelijk zijn ge durende ten hoogste één halven werkdag per week vrijstelling van de verplichting tot openstelling van winkels te verkrijgen: zoodat de niet-levensmiddelenzaken geen vrijen Maandagmorgen zullen hebben, wanneer deze gebruik maken van een der beide voren bedoelde regelingen. In die gemeenten, waar de bur gemeester voor het zomertij dvak of een gedeelte daarvan de ver plichting tot openstelling op de werkdagen tot 19 uur verlengt, zullen de betrokken winkels des morgens één uur later mogen openen. Wanneer de verkoop van alle of van de in hoofdzaak in den winkel ten verkoop in voorraad zijnde waren krachtens wettelijk voorschrift verboden is, zal de verplichting tot openstelling voor den betreffenden winkel in den vervolge niet gelden. De regeling in zake het verlee- nen 'van ontheffing van de ver plichting tot openstelling in ver band met vacantie van winkelier of winkelpersoneel is tenslotte eveneens gewijzigd. Voortaan zul len alle winkeliers die ontheffing kunnen verkrijgen, hetzij voor maximaal tweemaal ten hoogste zes in één kalenderweek vallende achtereenvolgende werkdagen. De nieuwe regeling is opgeno men in de Staatscourant van 17 Augustus en treedt in werking met ingang van 23 Augustus a.s. Een andere deelnemer aan de conferentie wees op het stijgende aantal bezoekers van de Zondag- sche godsdienstoefeningen, dat in verschillende streken van het Duitsche rijk de laatste drie jaren ongeveer 40 procent hooger is ge worden. Ook de overige deelne mers aan de conferentie getuig den van den bevredigenden stand van hun kerkelijken en religieu zen arbeid. Omtrent den inhoud van een in de openingsvergadering voorgele zen pauselijke boodschap is tot nu toe slechts bekend, dat deze in zeer hartelijken toon is gehou den en richtlijnen bevat voor den verderen arbeid van het katholi cisme. Duitsch reddingsvaartuig be schoten By de redding van een Duitschen jachtvlieger, die een noodlanding op het water had gemaakt, hebben Amerikaansche vliegtuigen, naar het D.N.B. ver neemt, in den namiddag van 14 Augustus op ongeveer 35 K.M. van Kaap Faro een Duitsch reddings vaartuig, dat herkenbaar was aan witte doeken en een Roode Kruis- vlag aangevallen. Nadat zij bommen hadden laten vallen, stopte het vaartuig onmiddellijk, doch het werd opnieuw in ver scheidene duikvluchten door de Amerikanen aangevallen en zoo lang beschoten, tot het zonk. Een der opvarenden kwam om het leven, de anderen konden nadat zij 12 uur op een hulpvlot hadden rondgedreven, door een Itali- aansch hospitaalschip worden op genomen. Stafchif der S.A. De Natio- nal-Sozialistische Partei-Korres- pondenz meldt, dat de Führer den SA-Obergruppenführer Wilhelm Schepmann, tot dusver leider der SA-groep Saksen, heeft belast met de leiding der zaken van den chef van den staf der S.A. De besprekingen in Amerika Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, in gezelschap van sir Alexander Cadogan te Quebec aangekomen. Ook de Britsche minister van voorlichting, Brendan Bracken, is aldaar gearriveerd. Naar de Britsche berichten dienst uit New York meldt, zal Roosevelt de volgende week een bezoek aan Ottawa brengen. Men neemt volgens een bericht uit Quebec aan, dat Churchill hem naar Ottawa zal vergezellen. (D.NB.). van hedenavond 21 uur tot morgenochtend 6.15 uur. De maan ging onder te 11.00 uur en komt weer op om 23.01 u. Een voorbeeld voor anderen. r (Speciale correspondentie). Een extra trein, bestaande uit vier pérsonenrij tuigen en 34 goe derenwagons, bracht met een reis van 20 tot 23 Juli een 500-tal mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst uit Steenwijk, dwars door het Grootduitsche rijk naar het Bezirk Bialystok in het Oostelijke gedeelte van het voor malige Polen. Als vrijwilligers zullen zij pioniersarbeid verrich ten ten behoeve van de Oostland- ontginning, zooals het drooglég- gen van moerassen, het regulee- ren van afwateringen en het ontsluiten van geweldige bosschen In het Bezirk Bialystok, waarin momenteel drie (binnenkort vier) afdeelingen vrijwilligers van den Nederlandschen Arbeidsdienst aan het bodemontginningswerk zijn getogen, worden thans onder Duitsche leiding allerhana ver beteringen doorgevoerd; zoowel ten aanzien van het verkeer als van woningtoestanden, hygiene enz. De Poolsche staat heeft na gelaten zijn bevolking met den tijd te doen meeleven, vandaar het veelal prullerig instrumenta rium van den Poolschen land bouwer, waarvoor wij, Westerlin gen, onze schouders medelijdend ophalen. Onder goede leiding is van de Wit-Russen en de Roetne- nen zeer waarschijnlijk een goede en arbeidzame boerenbevolking te maken, doch aan de Polen moet wel buitengewoon veel wor den veranderd. De groote eer voor den Neder landschen Arbeidsdienst aldaar bestaat uit het feit, dat hy zijn ondernemingsgeest en werklust ten voorbeeld stelt, opdat de in- heemsche bevolking met eigen oogen kan aanschouwen hoeveel meer men met denzelfden grond kan bereiken indien men er een ruime en gezonde dosis arbeid aan besteedt. En bovendien zal het eigen, het Nederlandsche volk dat zijn koloniën thans kwijt is, van hun ontginningswerk de vruchten plukken. En als wij, tijdens het afladen voor het magazijn in het dorpje Kleschelle aan eenige arbeids mannen de vraag stellen hoe ze het hier vinden, klinkt uit alle monden een geestdriftig: „fijn". En geen wonder! De af deeling heeft het met de legering in dit overwegend Roetheensch-Wit- Russische dorpje buitengewoon goed getroffen. Dank zij de voortreffelijke medewerking van den Amtskommissar (te verge lijken met een burgemeester), kreeg de NA.D.-alWeling twee vrij groote schoolgebouwen toe gewezen alsmede een aantal kleine woningen. Bovendien zal een derde schoolgebouw, dat thans zijn voltooiing nadert, aan deze afdeeling in bruikleen wor den gegeven. Voor het grootste gebouw staat een flinke vlaggemast en, even als bij den NA.D. in Nederland, wordt daar 's morgens bij de vlaggeparade, onder het schallen van de trompet, de vaderlandsche driekleur geheschen. Van de beproefde werkers- en andere barakken, zooals in Ne derland is hier dus geen sprake, maar desondanks maakt de af deeling in Kleschelle een zeer ordelijken indruk. De te verrichten arbeid bestaat hier in het verbeteren van de rivier De Nurzec in zijn boven loop. Ook hier houdt het werk van Nederlanders dus ten nauw ste verband met het water. Het bureau van den weermachts bevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: Met scherp wordt geschoten door luchtdoelgeschut: 20 Augus tus tusschen 15 en 18 uur in het gebied Ransdorp en Nieuwendam. Het gevaarlijke gebied wordt in het Noorden begrensd door de plaatsen Nieuwendam, Zunder- dorp en Holijsloot. in het Zuiden door de lijn NieuwendamRans dorp, in Oostelijke richting ver lengd tot aan het IJsselmeer. 21 en 22 Augustus in hetzelfde gebied tusschen 9 en 18 uur. 20 Augustus 1943 in het Ooste lijke gedeelte van den polder Lage Weide, Westelijk van Utrecht. 21 Augustus tusschen 10 en 17 uur wordt door de Flak op luchtdoelen geschoten in het ge bied tusschen Hoofddorp en Bad hoevedorp. Van 23 tot en met 25 Augustus tusschen 9 en 18 uur wordt met Flak op luchtdoelen geschoten boven het Westelijk deel van het IJsselmeer tusschen Muiderzand en het eiland Marken. „Kameraad kom met spoed" Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl vla Hilversum 1 in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Kameraad kom met spoed".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1