BINNENLAND De N.A.D. slaat zijn kwartieren op SPORT STADSNIEUWS VOOR DE VROUW. AGENDA LAATSTE BERICHT] MARKTBERICHTEN VOOR HULP BIJ DEN OOGST. Groote gryze wagens, volbela- den met kribben, tafels, kookpot ten en amder kampmateriaal rol len door Nederland. Bepakt en gezakt staan grootere en kleine re contingenten jonge kerels op onze stations en vormen de roe zemoezige bezetting van overvolle treincoupé's. De Nederlandsche Arbeidsdienst maakt zich op om over enkele dagen met duizen den jonge krachten méé aan te pakken bij het bergen van den aardappeloogst. Voor al die dui zenden moet echter tijdelijk huis vesting en legering in gereedheid worden gebracht; een organisatie op zichzelf, die in deze dagen ten uitvoer wordt gelegd. Over de lijnrechte wegen van onze veen koloniën marcheeren nu de klei ne kolonnes arbeidssoldaten. Vroolijke, prettige liederen klin ken ver over het open land. En door de smalle dorpsstraten flit sen op grijze fietsen snelle or donnansen. Er is werk aan den winkel. Scholen, verenigingsloka len, alles, wat maar aan de eischen voldoet, moet in gereed heid gebracht worden om de af- deelingen voor eenigen tijd te kunnen huisvesten. Over het groo te geheel loopt alles volgens de plannen en de meeste kwartieren zijn langzamerhand gereed. De Arbeidsdienst van Nederland staat aan het begin van zijn eer ste totale werkzaamheid bij het binnenhalen van den aardappel oogst. De leiding kent haar jonge lichting nog slechts kort. En hoe wel de voorbereidende werk zaamheden nog niet heelemaal afgesloten zijn, weet zy nu reeds, dat deze „oogstlichting" haar mannetje zal staan. Als over en kele dagen ook het „gros" van de troep naar de oogst-centra is af gereisd, staat daar een geheel le ger van arbeidssoldaten, dat zijn taak in het kader van de alge- meene oogstwerkzaamheden geest driftig en energiek ter hand zal nemen. Wat de Volksdienst deed Te genover vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en hoofden van groote bedrijven in handel en industrie heeft de stedelijk leider van den Nederlandschen Volks dienst te Amsterdam, de heer L. Dekker, een overzicht gegeven van den arbeid, door den N.V.D. verricht voor de slachtoffers van de bomaanvallen op Amsterdam- Noord eenigen tijd geleden, daar bij in het bijzonder ook de finan- cieele zijde belichtende. Aller eerst bracht de spreker namens den N.V.D. dank aan allen, die op eenigerlei wijze den Volksdienst en daarmede de slachtoffers heb ben gesteund. Bijna f. 39.000. was de opbrengst van de collecte, inclusief die van de in bioscopen en winkels geplaatste bussen. Daarbij kwam een som van ruim f. 42.000— door handel en in dustrie bijeengebracht en f. 8.690.- door de Vereeniging voor den Ef fectenhandel ingezameld. Met nog enkele andere ontvangsten werd in totaal een bedrag van f. 96.732 bereikt. De N.VX>. zal morgen reeds een begin maken met de uitkeeringen aan de getroffenen. Weliswaar ontvangen deze van rijkswege een schadevergoeding, vast te stellen door de schade- enquête-commissie, doch daar deze uitkeeringen gebaseerd worden op de nieuwwaarde in Mei 1940, verminderd met een ver- bruiks-percentage spreekt het vanzelf, dat een aanvullende uit- keering van de zijde van den Volksdienst uiterst wenschelijk is. Dan is er nog een zeer groote categorie, die voor een rijksbij drage niet in aanmerking komt, wijl de schade-enquête-commissie geen schade vergoedt, welke be neden een weekloon ligt. Voor deze slachtoffers heeft de lande lijke leiding van den N. V. D. f. 50.000.beschikbaar gesteld, waaruit ook binnenkort aan de betrokkenen een uitkeering zal worden gedaan. Zoo bleek ook hier weer overduidelijk, welk een ze genrijken arbeid de N.V.D. voor ons volk verricht en dat de N.V.D. alle kaarten graag volkomen open op tafel legt. Een 75-jarig jubileum Op 1 September a.s. zal de N.V. Am- sterdamsche Naaimachinehandel \ii A. Lewenstein, die ook een filiaal heeft te Leiden, 75 jaar hebben bestaan. In verband met de omstandigheden zal dit jubi leum niet op feestelijke wijze worden gevierd. mmmmmm v-.y '1 .^J?fMÊÊÊÊÉÊÊÊ Waschdag Id den Geldersehen Achter- boek Vele boerinnen maken b:: het w s&chen oog gebruik van een zgn. »wasschomme!" Moeder en dochter k aan den arbeid CNF-Hartgerink-Pax m WATERPOLO. Nederlaagwedstrijden L.Z.C. Tegen Zlan I verloor L.Z.C. I met 82 (rust 40). L.Z.C. n won met 20 van Zlan II. Morgenavond spelen L.Z.C. I en II alhier resp. tegen H.P.C. I en II uit Heemstede. H.Z. en P.C. kampioen Door een 61 overwinning op S.V.H. is H.Z. en P.C. kampioen geworden van de hoofdklasse, afd. C van den Ned. Z. en R. Bond. VOETBAL. H.V.V. bestaat zestig jaar De Haagsche Voetbal Vereeniging, meer bekend als „H.V.V." viert 1 September aanstaande haar zestig jarig bestaan. Na D.D. (opgericht ln 1875) en H.P.C. (opgericht in 1879) behoort H.V.V. tot de oudste voetbalvereenigingen. Hercules en Robur zijn in 1882 ontstaan, Frisia, DP.C. en H.V.V. een Jaar later. H.V.V. behoort derhalve tot de nog weinig overgebleven clubs uit den lande die de alge- heele ontwikkelingsperiode van voetbal in ons land heeft doorge maakt. Er zal bil dit Jubileum geen feestelijke herdenking plaats vinden. RoodenburgA.S.C. Voor de competitie 3e kl. speelt Rooden burg Zondag op eigen veld tegen A.S.C. U.V.S.-Jeugdtournooi Zondag vinden de eindwedstrijden plaats van het TJ.V.S.-jeugdtournooi waar bij als finalisten zullen uitkomen: Sparta. Jun.S.V.V., jun. en U.V.S. adsp.S.V.V.. adsp. Hierna volgen de eerste oefen wedstrijden van D.V.S. 1 en 2 te gen K.F.C., de oud-eerste klasser uit Koog a/d. Zaan. GYMNASTIEK. De keurkorpsen van het N.G.V. - Aan de tiidens de gymnastiekkam- pioenschappen te Ede gevormde keurkorpsen voor dames en heeren van het N.G.V. ziin alsnog toege voegd mej. A. Fieseler (D.O.S. Am sterdam) en G. B. J. Schlosser (Her- cules-Hebe, Enschede). De eerste heeft reeds veertien jaar deel uit gemaakt van de keurploeg en zll behoort daarin ongetwijfeld nog steeds thuis. Schlosser is de beste Nederlandsche rekwerker en dankt mede daaraan ziln plaats ln het keurkorps. Grenadiers, gereedmakenl Het com mando heeft weerklonken Nog een maal worden wapens en munitie na gezien. dan gaat het in stormaanval Op de Sovjet* eerstandsnestcn at PK Henisch Atl-H-P m ATHLETIEK Atlileten gaan Zondag op record- Jacht. In het Olympisch stadion te Amsterdam vindt komenden Zondag de laatste groote atletiek wedstrijd van dit seizoen plaats met een programma, dat klinkt als een klok. Alle athleten van naam komen aan den start en zil zullen trachten drie nationale records te verbeteren. Bovendien beteekent deze dag het afscheid van onzen bekenden athleet Chris Berger van de persoonlijke wedstrijden. In de eerste plaats is er de offi- cieele recordpoging der Ned. esta fetteploeg op de 4 x 100 m. Verder een recordpoging van Wlm Slijk huis op de 3000 m. en een aanval op het record Zweedsche estafette (400, 300, 200 en 100 m.). Het meest belangwekkend ls uiteraard de recordpoging op de 4 x 100 m. Het record staat sedert de Berlijnsche Olympische Spelen met 41,3 sec. op naam van Boer- sma, v. Beveren. Berger en Osen- darp. De ploeg bestaat nu uit Ber ger Zwaan, v. Osta en Osendarp. Wat de recordpoging van onzen stadgenoot Wim Slijkhuis betreft, kan worden vermeld dat het record op naam van Petit (Heerlen) met 8 m. 39,6 sec. staat. Het record Zweedsche estafette staat met 1 m. 59,1 sec. op naam van Trekvogels. Berger loopt, gelilk gezegd, voor de laatste maal een persoonlijken wedstrijd. Zijn 15-jarige athletiek- loopbaan heeft den Amsterdammer, die binnenkort 33 jaar wordt, vele successen gebracht. Nog eenmaal zal hij Zondag uitkomen op het ingelaschte invitatienummer 100 m. Behalve Osendarp en Zwaan zullen Van Osta en Van Beveren zijn te genstanders ziln. LeidenGoudaAlphen Zon dag a.s. vindt deze jaarlijksche 3- steden-ontmoeting wederom plaats, ditmaal voor het eerst te Lelden. Het vorig Jaar won Alphen en werd de Leidsche ploeg, bestaande uit de sterkste athleten van D.O.C.O.S. en Holland, tweede, zü het met klein v.erschil. Gezien het feit dat de Leidsche ploeg zeker ln kracht ls toegeno men mag een uiterst spannende strijd tegemoet gezien worden, waarbil ook de Gouwenaars een hartig woordje mee zullen spreken. De organisatie berust bli Hol land, dat tevens naast deze drie kamp een 200 m. vrije Inschrijving en een 4 x 800 m. estafette in- laschte, op welk nummer een po ging zal worden gedaan tot het vestigen van een Zuid-Hollandsch of Nederlandsch record. Al met al een aantrekkelijk pro gramma dat goede athletieksport waarborgt. Geen estafette „Dwars door Lei den. In verband met de tijds omstandigheden is het den meesten vereenigingen niet meer mogelijk een behoorlijke 10 x 400 m ploeg op te stellen, zoodat deze tradl- tloneele Leidsche sportgebeurtenis van beteekenis dit Jaar géén door gang zal vinden. Nieuw wereldrecord op de 1500 M. Op de snelle Gothentaurger baan heeft Arne Andersson aan zijn landgenoot Gunder Haegg. die mo menteel in de Vereenigde Staten verblijft, een wereldrecord ontno men en wel op de 1500 meter. Hij legde den afstand in 3 min. 45 sec. af en bleef hl-rmede 0.8 sec. onder den tijd van Haegg, welken deze 17 Juli van het vorige Jaar in Stockholm maakte. Dit is thans het derde achtereenvolgende jaar, waarin een nieuw wereldrecord op dezen afstand werd gevestigd. In 1941 en 1942 was het Haegg, die resp. 3 min. 47.6 en 3 min 45.8 liep en thans heeft Andersson zijn intrede op deze wereldrecordlijst gedaan. WAARSCHUWING. Waar zich in de omgeving van onze stad vrij veel gevallen van dysentrie voordoen, geeft men van zeer deskundige zijde volgen de raadgevingen: kook uw melk beslist voor het gebruik en wasch uw groente zorgvuldig, om deze tenslotte wanneer zij rauw wordt gebezigd of genuttigd nog even in kokend water af te spoelen. Voor fruit geldt evenzeer het ge bruiken van kokend water voor men het nuttigt. Concert Muziekcorps T.N. Het muziekcorps van de Tech nische Noodhulp zal Vrijdag avond a.s. te halfacht onder lei ding van den kapelmeester Ger. Dik een openbaar concert geven, bij goed weer voor het Raadhuis, bij minder gunstig weer onder de Korenbeurs. Veertigjarig jubileum Giste ren was het 40 jaar geleden dat de heer D. Bergsma verbonden werd aan het magazijn voor manufacturen en bedrijfsklee- ding der firma Pieck aan de Haarlemmerstraat. De laatste tien jaren doet de heer Bergsma dienst als chef van het magazijn. KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: S. Bonte, Bree- straat 23, Leiden, lijstenfabriek en kunsthandel. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Aug. 1943 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Kunsthandel en encadreerinrichting S. Bonte (Bep. Bep.). Vennooten: S. Bonte (Senior), Leiden en S. Bonte (Junior), Leiden. N.V. A. C. van der Schoot's Bloembollenhandel en Kweekerij Stationsweg 5a Hillegom. Uittr. Comm.: G J. J. M. Eldering, Overveen. Maatschappij ter Bevordering der Leidsche Onderwijs-instellin- gen N.V., Rijnsburgerweg 169. Leiden. Uittredend procuratiehouder: Nanning de Jong, Leiden. Gemeenschappelijk Grond- en Huizenbezit, Oudshoornscheweg 84, Alphen a. d. Rijn, Bouwbedrijf Jaarstukken nedergelegd inge volge art. 42c W. v. K.' N.V. Leidsche Machinefabriek v.h. J. P. Janssen, Os- en Paar- denlaan 43, Leiden. Jaarstukken nedergelegd inge volge art. 42c W. v. K. Nederl Uitgeversbedrijf van Wetenschappelijke Uitgaven N.V. Rijnsburgerweg 169, Leiden. Nieuwe Commissaris: J. Klin kenbergSloos. Leiden. Nederlandsche Wetenschappe lijke Boekhandel N.V.. Breestraat 52, Leiden. Nieuwe Commissaris: J. Klin kenbergSloos, Leiden. Maatschappij ter Bevordering der Leidsche Onderwijs-instellin- gen N.V., Leiden, Rijnsburgerweg 169. Nieuwe Commissaris: J. Klin kenbergSloos, Leiden. N.V. Nederlandsch Drukkerijbe drijf. Leiden, Rijnsburgerweg 171- 173. Nieuwe Commissaris: J. Klin kenbergSloos, Leiden. Nieuwe Inschrijvingen: Firma W. D. A. Truyers en Co (B.P.), Leiden, v. 't Hoffstraat 37. Glazenwasscherij en schoonmaak bedrijf. Vennooten: J. Labordus, Leiden en W. D. A. Truijers, Leiden. Hermans en Co. (B.P.) Hille gom, Treslongstraat 2. Het kwee ken van en den handel in bloem bollen en aanverwante artikelen en alles wat in den meest uitge- breiden zin gerekend moet worden daartoe te behooren. Vennooten: H. M. J. Willemse (H.V.), Hille gom, J. P. Hermans (H.V.), Hil legom en H. A. Rijnbeek (H.V.), Voorburg. Opheffing: C. Bloot Pzn., Katwijk aan Zee, Lijtweg 7, schildersbedrijf. De banden ineen voor Winter- hulp. Giro 5553. Een vacantie-maaltijd. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: In den vacantietijd is alles „anders dan anders". Men loopt gewoonlijk in speciale kleedij rond, men verkent een vreemde omgeving, men woont in een an der huis, in een schuur of tent of men heeft nog een ander on derkomen en men kookt zijn eigen potje of het omgekeerde men laat zich eens bedienen. Voor hen, die met zoo weinig HEDEN. Geref. Kerk, Oude Vest Evangelisatiesamenkomst uur. Luthersche Kerk: Orgelcqjnt Hennie Schouten. Nam. 8 ui Katwijk a/Zee, Casa Cara: Visser, n.m. 8 uur. Oegstgeest, Willem de Zw kerk: Conferentie n.m. 3 en BIOSCOPEN: t 18 Jaar - 14 jaar - 8 alle Xrlanon-Tlieater: „Artlsten I welijk"S Dag. 2 en 7>/2 u„ dag 12C7.30 doorl. en 8 Luxor-Theater; „Quax, de kenpiloot"§ Dag. 2 en 7>/2 Zondag 2. 4.30 en 7.30. Lldo-Theater: „Vliegende Jeu Dag. te 2y2 en 8 u.. Z 2.15, 4.30 en 8 uur. Casino-Theater: Werkdagen uur „Het geheim van deu ron" en 7J/2 uur „Mens: noodlot" Zondag 2. 4.15. en 8.30 uur. Rex-Theatcr: „Circusbloed"§ dagen 2 en 7.30 u.. Zondag: 6.30 doorl. en 8 uur. De avond-, nacht- en Zon: dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 14 August: uur tot Zaterdag 21 Augustus waargenomen door de apo Kok, Rapenburg 9. Tel. 24807 apotheek „Tot Hulp der Mei held" Hooigracht 48. Tel. 210 Te Oegstgeest door de geestsche Apotheek. Raadhuisp Tel 26274. BUITENLi Roosevelt in Quebec volgens den Engelschen niei dienst te Quebec is bekend maakt, is president Roos aldaar aangekomen. Hij was vergezeld van H Hopkins en zyn particuli secretaris Early. Cordell Huil heeft op een conferentie verklaard, dat' waarschijnlijk tegen het e van deze week aan de Engels Amerikaansche besprekingen Quebec zal deelnemen. (DJ Arrestaties in Noord-Afrika De Algerijnsche pers meldt tai aanhoudingen van bekende semieten en fascisten in Ai Tunesie en Marokko. Ondei arrestanten bevindt zich Ton chef van het anti-semie' legioen en gewezen hoofd va: politie te Casablanca. (Ofi). Het aantal slachtoffers te P Het aantal slachtoffers van jongste bombardement van Pi is volgens berichten in de bis tot 100 gestegen. (D.N.B.). Storingsvliegtuigen dringen Berlijn door Een formatie andelijke bommenwerpers om nam in den afgeloopen nacht aanval op Noord-Duitsche k plaatsen. Enkele storingsvlies gen drongen tot de rijkshoofdi door. Reeds zijn berichten bint gekomen over het neerschi van meer dan dertig vijande vliegtuigen. Dit aantal zal st nog toenemen. (D.N.B.). ROTTERDAM, 17 Aug. Hl werden ter veemarkt aangevo 1121 dieren, w.o. 30 paarden, 5 lens, 17 schapen, 577 runderen nuchtere kalveren. 104 graski ren, en 272 biggen. Prijzen per melkkoeien 15201225, 1125, I koeien 150013002100, varekt 900800700, vaarzen 8581 500. pinken 650550400. mogelijk moeite een goed t willen bereiden is ondersta recept bedoeld. Men kan maaltijd besluiten met een fl( pap, die op de gortbon te kri; is, een gemakkelijker desseri niet te bereiden. Stoofpot van aardappelen spitskool en tomaten. 2 kg. aardappelen, 1 kg. sf kool of Chineesche kool, Vi tomaten, boter of margai zout, een mespunt peper- o theelepel kerrie-surrogaat. De kool fynsnipperen, de ai appelen boenen en in pa' snijden. De aardappelen met kool laag om laag in de parn gen, het zout en het peper' kerrie-surrogaat er tusscW strooien en 1 kopje water toe' gen. De massa snel aan de brengen en zachtjes laten k°' na 20 min. de gewasschen door midden gesneden torn» en de boter toevoegen en daa.' de massa nog 10 min. laten k® Het overgebleven vocht 11 wensch binden met wat aat mengde bloem en als saus er presenteeren.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2