sjewislische doorbraakpogingen verijdeld Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen-S.S. en de Landwacht e Jaargang Woensdag 18 Augustus 1943 No. 25577 Sicilië ontruimd. De positie van Rome. Pakjes voor j vrijwilligers. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïitsch Weermachtbericht. teren deelde het Duitsche •bevel mede: in het Mioesfront werden lelijke aanvallen der bolsje- afgeslagen. Aan den mid- iop van de Donetz ging de d in het gebied van Isjoem evige voorbereiding door de erie met sterke infanterie- antserstrijdkrachten tot den ichten aanval over. Alle naakpogingen der bolsjewis- iverden verijdeld. De vijand zware verliezen aan men en materiaal. het gebied ten Zuidwesten Bjelgorod deden de bolsje- n slechts plaatselijke aan- i, dié overal afgeslagen wer- Bij den gisteren gemelden isvollen Duitschen tegenaan- rerloor de vijand- volgens de dusver ontvangen berichten dooden, meer dan 1600 ge- enen, alsmede 25 tanks, 110 :en geschut, 112 granaatwer- talrijke andere wapens en groote hoeveelheid oorlogs- rwijl de Sovjets in den sec- ;en Westen van Orel slechts ke vergeefsche aanvallen de- zetten zij ten Zuiden en westen van Wjasma, alsmede Suidwesten van Belvi en aan Ladogameer hun krachtige rallen voort. Ook deze mis- :n als gevolg van het taaie it van onze troepen, die in il 183 vijandelijke tanks vei' »den. De luchtmacht viel delijke concentraties en enbe wegingen aan den mid- x>p van de Donetz en in het d ten Zuidwesten van Bjel- aan en vernielde 9 trans- ïreinen. Op 15 en 16 Augus- werden bij 6 eigen verliezen Sovjet-vliegtuigen neerge- ten. het zeegebied van Sicilië len 2 vijandelijke koopvaar hepen van middelbare groot- or bommen van snelle Duit gevechtsvliegtuigen getrof- Bij den afweer van een taanval op Zuid-Italiaansch ed schoten Duitsche jagers [er eigen verliezen 13 viermo- ;e bommenwerpers neer. Zoo lde vernietigden strijdkrach- van de Duitsche luchtverde- in de periode van 13 tot ugustus in de Middellandsche 35 Britsche en Amerikaan vliegtuigen. litsche motortorpedobooten ideerden voor. de Oostkust Sicilië een vijandelijken tor- ijager. In de Straat van Mes- werden door be wakings vaar- ;n der marine een Britsche irtorpedoboot tot zinken ge- ht en een artilleriemotorboot kustartillerie vernietigd. Een j den aanvoer van Sicilië ge- kte motorveerboot van de I ine schoot tijdens een aanval j dag 4 vijandelijke vliegtuigen Door andere vaartuigen de marine werden in het ebied ten Noorden van Sici- van 8 aanvallende Britsche ledovliegtuigen er 4 neerge- iten. formatie Duitsche gevechts- tuigen met groote actieradius 'de op 15 Augustus des avonds 'e wateren West-Noordweste van Lissabon van een door tafweerkruisers en torpedo- beschermd vijandelijk fooi 3 transportschepen met Jiezameniyken inhoud van W ton in den grond en be ëdigde ten minste 2 andere te schepen door bomtreffers. vliegtuigen keerden op hun "punten terug, invallen overdag en 's nachts vijandelijke vliegtuigen op cheidene plaatsen in de be- gebieden in het Westen, fonder ook op de buitenwij - van de stad Parijs, veroor- •ten aanzienlijke verliezen de bevolking. Tijdens he- luchtgevechten, alsmede de luchtdoelartillerie werden volgens de totdusver ontvangen rapporten .20 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht aan de Zuidoostkust van Enge land en in het gebied der mon ding van de Theems afzonder lijke doelen met bommen van zwaar kaliber aan." Het opperbevel van de weer macht maakt voorts bekend: „Sedert vijf weken leveren Duit sche troepen en onderdeelen van enkele Italiaansche divisies op Sicilië tegen een vier- tot vijf voudige vijandelijke overmacht 'n harden verbitterden strijd. Door het heldhaftige verzet van onze troepen, die in zeer moeilijk ter rein en bij tropische hitte boven- menschelijke prestaties hebben geleverd, werd de vijand gedwon gen steeds nieuwe formaties in den strijd te werpen om zijn zware verliezen aan menschen en mate riaal aan te vullen. Sedert 14 da gen is de stelselmatige ontruiming van het eiland aan den gang. Den opdringenden vijand werden bij den afweer en door krachtige tegenaanvallen zeer zware verlie zen toegebracht. Alle pogingen van den vijand om door onophou delijke luchtaanvallen op het ver keer in de Straat van Messina of door aanvallen van vlootstrijd- krachten onze troepen op Sicilië te isoleeren, mislukten. Vijandelijke landingsstrijdkrach ten achter ons front werden ver nietigd. Ondanks 'n zeer groote vijandelijke superioriteit in de lucht, gelukte het de reusachtige transporten naar Calabrië volgens de plannen uit te voeren, zoodat op 17 Augustus om 6 uur alle Duitsche en Italiaansche troepen met inbegrip van hun zware wa pens, tanks, stukken geschut, auto's en het oorlogstuig via de Straat van Messina op het vaste land waren overgebracht. Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube die de gevechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze reusachtige militaire en organisatorische prestatie is mo gelijk geweest door de dapperheid der troepen, die te land elke door braak verhinderden, door den on- vermoeiden, heldhaftigen arbeid van de marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer be- heerschte en het met lichte vlootstrijdkrachten in de flanken beschermde, en door het krachtige scherm, dat de luchtmacht met jagens en afweergeschut over de Straat van Messina spande. Lei ding en troepen hebben een pres tatie geleverd, die in de oorlogs geschiedenis evenzeer gememo reerd zal worden als een zegevie rende aanvalsslag", GENERAAL HUBE. De opperbevelhebber der Duit sche troepen op Sicilië, de gene raal der pantsertroepen Hube, die de Spiltroepen naar het Italiaan sche vasteland heeft terugge bracht, is 52 jaar, meldt Interinf. Hij heeft zich reeds onderschei den in den wereldoorlog, waarin hij door een ernstige verwonding den rechterarm verloor. In den tegenwoordigen oorlog heeft hij tijdens den veldtocht in Frankrijk met groot succes een infanterie divisie aangevoerd. In den strijd tegen het bolsjewisme kreeg hij het bevel over een pantserdivisie, waarmede hij o.m. den overtocht over de Boeg forceerde. In Augus tus 1941 werd hem het ridderkruis Bij onze Vrijwilligers. Het dorp moet gezuiverd worden. Als eersten gaan onze mannen den vijand tegemoet SS PK OoermQller-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlan der in den leeftijd van 17-45 jaar, kan zich vrijwillig by de hieron der vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde U3500UI ptrei-iapaN uj aauapaj blyven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Zij. die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tosschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Aug.: 9-12.00 uur, Breda, Res taurant Modern, Markt. 19 Aug.: 9-12.00 uur, Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Aug.: 15-18.00 uur. Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug.: 9-12.00 uur, Assen, Con certhuis a/d. Vaart. 20 Aug.: 15-18.00 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21 Aug.: 9-12.00 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug.: 9-14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 23 Aug.: 9-13.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis. Oudegracht 245. 24 Aug.: 9-14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 25 Aug.: 9-14.00 uur. Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. verleend, in December 1942 een der hoogste Duitsche oorlogson derscheidingen, het eikenloof met de zwaarden. Het D.N.B. meldt nog: Hier dringt zich een vergelij king op: de catastrophe van Duinkerken, waar honderdduizen den Engelsohe soldaten hun uit rusting in den steek lieten om maar het veege lijf te kunnen red den. Toentertijd werden ook vele gevangenen gemaakt. Uit dit feit kan men concludeeren met welk een felheid de weinige Duitsche divisies hebben moeten strijden en hoe zwaar de verliezen werke lijk zijn, die den vijand werden toegebracht, nu hij bijna zes we ken noodig heeft gehad om de Duitsch-Italiaansche formaties tot deze slotoperatie te dwingen. In Duitsche militaire kringen trekt men uit de plannen van den vijand en uit de wijze, waarop de eigen formaties deze plannen steeds weer hebben weten te ver ijdelen, de conclusie, dat de Slci- liaansche onderneming den vijand een heel klein voorproefje heeft gegeven van datgene, wat hem op het vasteland te wachten staat, wanneer hij hier op een hecht gesmeed Duitsch front met ge waarborgde verbindingen stuit." ITALIAANSCHE UITEEN ZETTING. Ten aanzien van het tot open stad verklaren van Rome wordt van toonaangevende Italiaansche zijde de volgende principieele uit eenzetting gegeven: Het volkenrecht kent ten aan zien van het tot open stad ver klaren van een stad geen con crete bepaling, die in détails ge regeld en door alle staten erkend is. Een dergelijke internationale overeenkomst is tot dusver niet tot stand gekomen en dus niet van kracht. De Haagsche Conven tie van 1907 spreekt alleen van onbeschermde steden, aangezien in dien tijd het probleem van het bombardement nog niet bestond. De Italiaansche regeering heeft op 31 Juli den Angelsaksischen mogendheden medegedeeld, dat zij voornemens was Rome tot open stad te verklaren en daarbij ge vraagd, onder welke voorwaarden de tegenpartij harerzijds tot de zelfde verklaring bereid was. Een antwoord werd van den vijand echter niet ontvangen. Het eenige antwoord was de tweede lucht aanval op Rome op Vrijdag 13 Augustus. Daarop heeft de Italiaansche regeering eenzijdig Rome tot open stad verklaard en opnieuw door bemiddeling van het Vaticaan den Angelsaksischen mogendheden la ten mededeelen, dat zij de noo- dige maatregelen zal nemen om het open stad verklaren moge lijk te maken. Een officieel ant woord der tegenpartij op dit twee de voorstel is tot dusver nog niet ontvangen. Volkenrechtelijk is thans de toe stand zoo, dat de Italiaansche re geering een eenzijdige verklaring heeft afgelegd. Daar echter een tweezijdige overeenkomst noodig is, kan Rome juridisch nog niet als open stad worden beschouwd. De maatregelen, die de Ita liaansche regeering heeft geno men voor het uitvoeren van haar voorstel, zijn niet in détails be kend gemaakt. Tot dusver heeft de tegenpartij slechts door mid del van den omroep bekend ge maakt, dat de Angelsaksische mo gendheden de door de Italiaan sche regeering genomen maatre gelen willen bestudeeren en zich haar volledige vrijheid voorbehou den, zoolang geen tweezijdige overeenkomst bestaat. Het Italiaansche voorstel is over gebracht door het Vaticaan en niet door Zwitserland de mogend heid, die de Italiaansche belangen in de Angelsaksische landen be hartigt, omdat het Vaticaan zijn zetel in Rome heeft en dus in de eerste plaats belang heeft bij de regeling van dit vraagstuk. (D.N.B.) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede snelle verzending van brie ven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met Inkt geschreven moeten worden en met het volledige adre; van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge» adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Niederlande Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: Rang Naam: Veldpostnummer of adres:,... Zuivering van Zuid-Bosnië Bij den strijd tegen de benden in het Zuid-Bosnische gebied heb ben Duitsche en Kroatische een heden in de afgeloopen dagen nieuwe successen behaald. De nauwe samenwerking met pant serjagers, artillerie en gevechts vliegtuigen zuiverden de troepen uitgestrekte gebieden van ver strooide bandieten, die steeds op nieuw probeerden hef binnenha len van den oogst te belemmeren en de dorpen brandschatten. On danks het feit, dat de strijd door drukkende hitte en zware onwe- ders bemoeilijkt werd, bezetten de Duitsch-Kroatische formaties al le spoorweglijnen, wegen en be langrijke terreinpunten in het te zuiveren gebied. Door aanvallen in het ongebaande bergtenein werden de afzonderlijke groepen der bandieten omsingeld. Na ver bitterde gevechten werden de bandieten in de pan gehakt en slechts enkelen slaagden erin In het hooggebergte te ontkomen. Tal van wapens en voorraden munitie, uitrustingsstukken en levensmiddelen vielen in de han den der formaties. Zoo konden o.a. 30 kisten prima verbandstof- fen, afkomstig van het voorma lige Joegoslavische leger, in vei ligheid worden gebracht. (D.N.B.)[ Frankfurter Zeitung verdwijnt De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt, dat in verband met de papierschaarschte en de concentratie van dagbladen de Frankfurter Zeitung zal worden opgenomen in het partij-orgaan Frankfurter Volksblatt. Daarme de zal een der meest vooraan staande Duitsche dagbladen na een bestaan van bijna 88 jaar ophouden te verschijnen, waar schijnlijk reeds einde dezer maand. Het" aantal der door de Sovjets weggevoerde personen Banger Field publiceert in de „The Ni neteenth Century and After" de volgende cijfers over de door de Sovjets weggevoerde burgers der Oostzeestaten; Polen: weggevoerd minstens 1 millioen menschen, verdwenen en waarschijnlijk dood 300.000. Estlanders: weggevoerd 60.000 aantal overlevenden is onbekend. Letlanders: weggevoerd 60.000 mannen, 20.000vrouwen en 7.300 kinderen, waarvan in leven in totaal 35.000. Lithauers: weggevoerd 50.000, nog in leven ongeveer 30.000. (D.N.B.). Van hedenavond 21.00 uur tot morgenochtend 6,15 uur. De maan ging onder om 9.41 uur en komt vannacht op te 22.35 uur. Met hoofd tusschen deur be kneld. Niettegenstaande een waarschuwing van het personeel waren eenige jongens gaan spelen met de ijzeren deur bij den ingang van het sportfondsenbad te Haar lem. De 13-jarige W. Langeveld viel daarbij en raakte met het hoofd bekneld. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij vrij» wel onmiddellijk overleed.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1